LA GARE 't Hoefijzer gaat op herhaling DiirmCFOOL iA nvic3 e North Sea Dancers houden open avonden in Campus De Ruyter Zwarte ruiter De Mikke krijgt erkenning van de Vogelbescherming Deze week kunt u nog aansluiten bij één van onze clubs BEL: 011f J0-20176//01180-38370 Eerste keer Bewoners en personeel van Vijvervreugd op kroegentocht Muziekfeest op de Markt FEESTEN EN PARTIJEN 100e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE. MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. VLISSINGEN De Squaredansgroepen North Sea Dancers uit Vlissingen en de Deltaswingers uit Goes houden de komende weken open avonden om belang stellenden kennis te laten maken met het sqauredan- sen. Deze dansvorm heeft zijn oorsprong in Amerika toen daar 200 jaar geleden de eerste emigratie-golf aankwam. Er ontstond een situatiewaarin mensen van allerlei rassen, geloven en nationaliteiten samenkwa men in één land. In deze grote culturele mengkroes is toen het squaredansen geboren. Het eerste squaredan sen heeft nog wel overeenkomsten met de moderne vorm, maar is er eigenlijk niet meer mee te vergelij ken. Handbaltoernooi Ford N O) Callerlab De graduation Vogelvrij X Korfballen voor basisscholieren DANSSCHOOL DE JONG VLISSINGEN TEL. 01184-13783 Wij verzorgen al uw Informeer vrijblijvend: Café-Restaurant Kanaalstraat 82 - Oost-Souburg - 01184-78143 WOENSDAG M V 301 13 SEPTEMBER 1995 OOSTKAPELLE - Ooit was 't Hoefijzer een bekende naam op dit eiland. Meer dan 200 jonge ren per avond trokken naar deze plaatselijke jeugdsoos, die uitgroeide tot een ontmoetings plaats voor de jeugd van Walcheren. De busmaat schappij zette er zelfs een extra bus voor in om ze weer naar huis te rijden. De jaren '70 in Oostka- pelle: alles mocht, alles kon en alles ging goed. Om de sfeer van toen nog eenmaal te proeven gaat soos/discotheek 't Hoefijzer na 20 jaar op herha ling. De reünie vindt plaats in een grote tent op het sportveld aan de Torenstraat, waar de soos ook vroeger gevestigd was. Iedereen is welkom. Aanleiding voor de reünie vormde een klein be drag, dat na al die jaren nog steeds op de bank stond. De organisatoren van toen hadden er nooit een bestemming voor kunnen vinden. Erg groot was het bedrag ook niet: zelfs na 20 jaar had de rente er niet veel meer dan een bedrag van net drie cijfers van gemaakt. Bepaald niet genoeg om er een reünie van te organiseren, maar wel een leuke aanleiding. Een van de organisatoren en toenmalig discjockey van 't Hoefijzer is Leo Francke. „Toen we met de soos begonnen hielden we in een schrift het aantal leden bij en ook het aantal bezoekers per avond. Dat schrift heeft bij mij 20 jaar op zolder gelegen. Aan de hand van dat schrift hebben we heel veel bezoekers van toen op weten te sporen. Het enthousiasme voor de reünie is groot. We hebben al meer dan 250 in schrijvingen." Zo gemakkelijk als het toen ging was het nu niet. Een eerste aanvraag voor de reünie werd door het college van B&W afgewezen omdat men bang was voor geluidsoverlast, ook al was dat dan één keer in de 20 jaar, terwijl de bewoners in de buurt er zelf geen moeite mee hadden. Er moest een handtekeningenactie onder de bewoners en een hard gesprek met B&W aan te pas komen om goedkeuring te verkrijgen. 't Hoefijzer kwam voort uit de kerkelijke jeugd clubs van Oostkapelle. Het initiatief voor deze soos/discotheek kwam van de jongeren zelf, toen amper 14 jaar oud. Leo Francke: „Voor de jeugd was er toen niets te doen op het dorp. We verveel den ons kapot. Iedereen ging toen nog naar Royal in Zoutelande, de ontmoetingsplaats van Wal cheren op dat moment. Maar op de terugweg ge beurden nogal eens wat ongelukken, mede na tuurlijk door drankgebruik. We kwamen ook nogal eens te laat thuis. Door een eigen soos op te richten konden we deze problemen voorkomen. Bovendien was het natuurlijk een leuke bezig heid. De zolder van het Hervormd Centrum in de Dorpsstraat was de eerste locatie. Het werd zo'n succes dat op sommige zaterdagavonden mensen beneden moesten wachten of een frietje moesten gaan eten voordat ze binnen konden. Het Her vormd Centrum vroeg ons toen te verhuizen en toevallig kwam de kantine van de voetbalvereni ging vrij die op dat moment verhuisde naar het nieuwe sportpark. In no time werd de kantine omgebouwd tot een soort discotheek. Toen begon het pas echt te lopen. De hoogtijdagen lagen in de jaren '74 tot en met '77. Toen kwamen er zeker 200 jongeren per zaterdagavond. Het streekver voer zette zelfs een extra bus in om de jongeren terug naar huis te brengen. Dat was wel uniek in die tijd." Een bekend fenomeen van toen was de Hoefijzer- Schijf. Deze plaat werd door de discjockeys van 't Hoefijzer benoemd en was meestal een plaat die net de Top-40 binnenkwam. Francke: "Deze Hoefijzer-Schijf werd ieder uur gedraaid. Daar naast konden de bezoekers een zogenaamde Hoefijzer Top-5 samenstellen. Wij noemden het zelf de meest corrupte top-5 aller tijden omdat onze eigen smaak bij de uiteindelijke samenstel ling de boventoon voerde. We dulden daar eigen lijk weinig inspraak bij. Ook nu, op de reünie, kan het publiek weer een top-5 samenstellen, maar ik vrees dat we nog net zo corrupt zijn als toen. Het is wel leuk dat alle singles die we toen in onze collectie hadden, nog steeds bij elkaar zijn. Via discotheek 't Wieltje zijn ze bij iemand terecht gekomen die ze nog steeds onder z'n bed heeft staan. Het zijn nummers die ook nu nog leuk zijn. Maar we zullen het Goud van Oud wel afwisselen met muziek van nu." Hoewel het uitgangspunt een reünie is, is de avond voor iedereen toegankelijk. De toegangs prijs is 5 gulden en kaarten zijn aan de kassa ver krijgbaar. De discjockeys van toen draaien ook nu. Het zijn Ronald Mesu en Leo Francke. Voor af draait tandarts Willem van de Heijden uit Westkapelle LP-muziek. De tent gaat open om 19.00 en sluit om 00.30. Om de honger te stillen komt naast de tent een rijdende snackbar te staan, de bar in de tent wordt gerund door leden van de Oranjevereniging. De opbrengst van de avond wordt besteed aan de aanschaf van een bank voor de bewoners van de socio-woning ver standelijk gehandicapten aan de Torenstraat. Squaredansen kan je overal Bijna iedereen heeft wel eens een cowboyfilm gezien waarin werd gedanst. Op een bepaald ogenblik neemt iemand een vi ool en begint een dans te leiden. Maar niet zomaar een dans. Al les wat de dansleider afroept wordt gedanst. Dit is de oudste vorm van het hedendaagse squaredansen. Het wordt uitge oefend door acht personen of een veelvoud hiervan. Deze acht personen vormen een vierkant, -de square- met vier dames en vier heren. De vier paren dansen in een denkbeel dig vierkant van circa drie X drie meter. De gebruikelijke muziek is van het country- en westemgenre. De dansers staan onder leiding van een 'caller', een dansleider. De caller vertelt de dansers welke danspassen er moeten worden gedanst en het is zijn taak om de acht personen aan het einde van de dans terug naar hun startpositie te bren gen. VLISSINGEN Tien teams nemen het dit weekend tegen elkaar op in het handbaltoer nooi van VSV Olympus. Door de deelname van TG Bobstadt krijgt het toernooi een interna tionaal tintje. Bij de dames hebben de teams van Typhoon uit Zwolle, Velo uit Wateringen, UVG uit Schie dam en Hercules uit Den Haag zich ingeschreven. Bij de heren zijn dat Taxandrai uit Oister- wij, UVG uit Schiedam, TG Bobstadt uit Bobstadt en Her cules uit Den Haag. Natuurlijk doen in beide categorieën teams van Olympus mee. De wedstrijden worden ge speeld in sporthal Baskensburg beginnen zaterdag om 10 uur en zondag om 9.30 uur. Deze danspassen - 68 in totaal - worden in negen maanden aan geleerd. Overal ter wereld ge beurt dit op dezelfde wijze, zo dat je overal mee kan doen. De volgorde waarop de dansfigu ren komen, hangt van de caller af. Zodoende is het mogelijk met slechts 68 figuren een on eindig aantal dansen te maken. De dansers op de vloer weten nooit vooraf welke figuren de caller afroept en leren dus re ageren op de aangeleerde term. Dit vereist reactievermogen en beheerst bewegen. Na zijn ontstaan is het square dansen gedurende 150 jaar on veranderd gebleven. Het was een totaal verouderde vorm van ontspanning geworden, nog slechts beoefend door enkele enthousiastelingen. Maar na een slaapperiode van 150 jaar kwam Henry Ford (van de au to's) in contact met Benjamin T. Lovett die in een vakantiekamp cowboydansen gaf. Ford was zo weg van deze dansen, dat hij het vakantiekamp kocht, en zo doende Lovett als persoonlijk instructeur kreeg. Lovett werd aangestelt om de cowboydan sen weer populair te maken. Al le publiciteits- en andere on kosten werden door Ford be taald. Lovett had zelfs een ra dioprogramma dat van kust tot kust werd uitgezonden. Deze publiciteit maakte dat cowboy- dansen een rage werden en dit was hetgeen iemand anders no dig had om het squaredansen weer nieuw leven in te blazen. Een tijd voor het begin van de populariteit van de cowboy- dansen was Loyd Shaw begon nen met het samenstellen van een boekje over square-dans. Al snel bleek dat square-dansen zo streekgebonden was, dat men- Er zijn zo van die mensen en momenten die blijvend een eerste indruk op je maken. Als ik veel honger heb en pa- tatesfrites ruik, sta ik in gedachten weer voor de rood gele frietkar waar ik ooit mijn eerste zak friet kocht. De geur van populierenhout of petroleumstel brengt mij te- yr|> rug naar grootvaders klompenschuur van weleer. Zo'n wMJ primaire ervaring, de prima vera, blijft je vaak voor het leven bij. Een eerste indruk krijg en maak je immers maar een keer. Peter uit Vlissingen wist er over mee te praten. Lang geleden kocht hij bijna dagelijks een pak je kauwgum met een filmsterplaatje in het snoepwin keltje van Rosalie. Voor het eerst in zijn leven was hij verliefd, totaal hoteldebotel. Op Rosalie. In zijn ogen was Rosalie zijn filmster. Wat was zij mooi, lief en knap. Als zij lachte scheen altijd de zon, zelfs als het re gende. Zo met van die lichtjes in haar ogen. Ik kan U verzekeren, er is van pure verliefdheid wat kauwgum gekocht bij Rosalie. Maar voor een veertienjarige bleef het bij kauwgum. Zij was immers half de twintig en derhalve onbereikbaar. Met het verstrijken der jaren verloor Peter haar uit het oog. Vorige week, ruim dertig jaar na dato, zag hij in een uitverkoopwinkeltje iets lig gen wat hij net nodig had. De deurbelde tingelde en daar stond zij,...Rosalie. De wederzijdse herkenning was er. „Wat kan ik voor U doen, mijnheer?" vroeg zij automa tisch. Peter kreeg gelijk een schokreactie van zijn stuitje tot zijn schedeldak en zijn hart bonkte als weleer. Perplex en met een rood hoofd zocht hij naar woorden. En terwijl zij hem toe lachte, haar ogen twinkelden en plotseling de zon scheen, zei Rosalie: „Een pakje filmster kauwgum zeker." Cameleon De westemlook kleding geeft het squaredansen een nostalgisch tintje. sen die niet meer dan 25 km uit elkaar woonden niet bij elkaar konden gaan dansen. Hij vond toen dat het zijn plicht was om het square-dansen eenvormig te maken. Hij trok erop uit met zijn notitieboekje om aan oude mijnwerkers en cowboys te vra gen wat zij nog wisten van square-dansen. Langzaam maar zeker groeide zijn lijst. Door middel van zijn demon- stratiegroep „The Mountain Cheyenne Dancers" bracht hij de dansen naar de mensen en dankzij de heersende rage werd het moderne squaredansen een succes. Het was dus Loyd Shaw die aan de wieg van het moder ne squaredansen stond. Squaredansen wordt momen teel over de hele wereld beoe fend en is in werkelijkheid één van de modernste dansvormen geworden die er bestaat. Er is een organisatie 'Callerlab', die voortdurend probeert om ver beteringen aan te brengen. Dansleiders over de hele wereld kunnen hiervan lid worden. Het moderne squaredansen is opge bouwd uit meerdere dansni- veaus. Het eerste niveau is de Basic en bestaat uit een 48-tal dansfiguren, het tweede niveau is de Mainstream: een 20-tal fi guren. Het volgende niveau is de Plus met nog een 28 figuren en zo kan men doorgaan met Advanced 1, Advanced 2, Chal lenge, Super Challenge. In Eu ropa is het hoogste niveau waarop wordt gedanst het Ad vanced plateau. Maar het pla teau waar het overal het meest op wordt gedanst is het Main stream plateau. 75% van alle dansers dansen Mainstream. Ie dere 3 maanden worden door een algemene stemming nieuwe tijdelijke dansfiguren in het programma gebracht. Om de 4 jaar worden de verouderde fi guren uit de niveaus gehaald en vervangen door nieuwe andere figuren. Squaredansen is voor iedereen, van jong tot oud, er zijn geen leeftijdsbeperkingen. Omdat squaredansen op een flitsend samenspel tussen u, uw caller en 7 andere dansers is geba seerd wordt een goede aandacht van de calls vereist. De kleding is zowel voor de dames als de heren de zogenaamde „Wes temlook". Voor de heren be staat dat uit een lange broek; een overhemd met lange mou wen; makkelijke schoenen of laarzen, een touwtjesdas (Bolo- tie) of een halsdoekje (Scarf); een badstof zweetdoekje (To wel) aan een lederen of metalen houder en aan de boordpunten van het overhemd zogenaamde collarpoints. Voor de dames be staat de kleding uit een cirkel- rok of jurk met daaronder een petticoat; een kantjesbroek en gemakkelijke schoenen. Wan neer je met squaredansen be gint, kun je volstaan met nor male vrijetijdskleding. Als je de 68 eerder genoemde basisfiguren redelijk beheerst - en dat gaat veel sneller dan je verwacht - wordt er een soort examen afgelegd. Dit is echter meer een plezierig en ontspan nen gebeuren dan een examen. Maar het is wel de afsluiting van uw leertijd en de opname in de wonderbaarlijke square- dans-wereld. Bij de graduation ontvangt je ook je diploma. Om het squaredansen interna tionaal te maken hebben alle dansfiguren een Engelse naam. Je hoeft geen Engels te spreken om mee te kunnen doen. In de VLISSINGEN De bewoners en het personeel van Vijver vreugd gaan maandagavond 18 september samen op kroegen tocht door de Vlissingse bin nenstad. De organisatie ver wacht vijf- zeshonderd perso nen. Een aantal dat zoals ge woonlijk schromelijk overdre- De kroegentocht is georgani seerd door de Carnavalsstich ting Oost-Souburg en een aan tal horecazaken in het Vlissing se. De deelnemers aan de tocht kunnen in de cafés Herman, Soif, The Flying Dutchman, Fr- apo's of Pare Central een gratis consumptie nuttigen. In Foppe wordt een hartige hap geser veerd. Om het geheel een carna valeske sfeer te geven zorgt de dweilband The Pink Panthers voor een vrolijke noot. De begeleiders zien er op toe dat de kroegentocht niet uit de hand loopt. Zij weten immers precies wie er wel en wie er niet tegen alcohol kan. Het aantal deelnemers, dat door de organisatie op vijf- a zeshon derd wordt geschat, zal hooguit honderd vijf tig bedragen. Bij G. Taal, de teamleider dagbeste ding van de Cluster Verstande lijk Gehandicapten, waartoe Vijvervreugd behoort, zijn tot nog toe zo'n honderddertig aanmeldingen binnengekomen. En hij verwacht niet dat er nog veel bij zullen komen. MIDDEL BURG Door financiële troebe len verschijnt het Middelburgs Mu ziekfeest dit jaar in een iets af geslankte vorm. Gelukkig is het gezamenlijk musiceren nog steeds het hoogtepunt van het muziekfeest op 16 september. Het muziekfeest wordt georga niseerd door het Juliana Blaas- HET ZEEUWSE LANDSCHAP Qmï «at Tu-wiet, tu-wiet, tu wiet. Het is dat de vo gel zo'n opvallende roep laat horen, an ders zou je de zwarte ruiter achteloos voor een tureluur kunnen verslijten. Qua postuur en grootte heeft hij er ook veel van weg, maar de kleur is lichter en meer grijsbruin en de poten zijn niet heider- oranje, maar rood. In zomerkleed is de zwarte ruiter onmiskenbaar door het ge heel zwarte verenkleed dat op de vleugels dicht met witte stippen bezet is. De zwarte ruiter is geen vogel die je in grote groepen langs de kust tegenkomt, zoals bij veel andere steltlopers het geval is. Alleen achter in de Delta, zoals bij voorbeeld in het Verdronken Land van Saeftinghe, kom je de vogel weieens in grote concentraties tegen. Dat heeft waar schijnlijk niet zozeer met een voorkeur voor zoet of brak water te maken, als wel met een vookeur voor de meest slikkige ter reinen. Daar zijn de voedseldieren, zoals kleine garnaaltjes, krabjes en wormen het talrijkst. Broeden doet de zwarte ruiter nooit in Nederland. Het is een broedvogel uit het hoge noor den die hier vooral tijdens de trektijd talrijk is; net zo vaak binnendijks dan buitendijks. Toch zijn ze het hele jaar door te zien; er zijn altijd wel een paar exemplaren die overzomeren en dan in het fraaie broedkleed te bewon deren zijn. Vanaf juli krijgen ze gezelschap van de eerste soortgenoten die de trek naar het broedgebied in het hoge noorden wel ondernomen hebben. De vrouwtjes ver trekken uit de broedgebieden rond half juni, de mannetjes en eerstejaars jongen pas een maand later. Rond begin mei passeren de zwarte ruiters weer massaal op weg naar de broedgebieden. FOTO HARRY DE LANGE cursus worden alle dansfiguren in het Nederlands aangeleerd, de naam is internationaal. In ons kleine landje zijn er maar een stuk of 25 squaredansclubs. In België 12. Deze vormen één grote familie. In Amerika en Canada zijn er tienduizenden. Dat is iets te ver naast de deur, maar als iemand gegradueerd is kan hij over de gehele wereld bij de plaatselijke squaredans club terecht. Ben je een paar dagen in Duitsland Een paar honderd clubs willen je dan met open armen ontvangen. En zo is het ook in België. Simpel vanwege het feit dat je in staat bent de namen van die 68 figuren te herkennen en ze een beetje op tijd te voeren, word je, overal ter wereld op de dansvloer als gelijkwaardige beschouwd. En dat maakt het squaredansen natuurlijk extra leuk. Wie na het lezen van dit artikel nieuwsgierig is geworden kan het best een kijkje gaan nemen bij de kennismakingsavond van de North Sea Dancers. Deze zijn op 15 en 22 september in Campus De Ruyter aan de Van Hoogendorpweg 58A in Vlissin gen. De aanvang is 20.00 uur. orkest. Vanaf 13.00 uur schalt er zogenaamde Egerlandermu- ziek over het marktplein. Deze muzieksoort werd in de jaren zeventig enorm populair gemaakt door het or kest van Ernst Mosch. Naast het Juliana Blaasorkest spelen ook de Neulander Muzi kanten een deuntje mee. MIDDELBURG De Mikke houdt zaterdag 16 september de jaarlijkse open dag. De dag krijgt een feestelijk tintje door dat de Mikke die dag de naam 'Erkend Vogelasiel' toebedeeld krijgt. De toekenning wordt door de heer Hans Peeter van Vogelbe scherming Nederland uitge reikt aan de beheerster me vrouw Coby Louwerse. Me vrouw Louwerse is erg ingeno men met de erkenning. „De er kenning betekent dat je asiel voldoet aan de eisen van de Vo gelbescherming Nederland. En die eisen zijn best pittig. Er wordt gekeken naar de gebou wen, de werkwijze, de kennis en naar het personeel, eigenlijk naar alles. We hebben in maart een schrijven gekregen van de Vogelbescherming waarin we geïnformeerd werden over de erkenning. Na de inschrijving werd de hele Mikke gekeurd. Het kwam goed uit dat we net de afzuiginstallatie voor het schoonmaken van olievogels hadden geïnstalleerd, want dat was ook een van de eisen die de Vogelbescherming aan een ku- stasiel stelde. Een werkgroep boog zich vervolgens over de gegevens en bracht een advies uit aan de Vogelbescherming. OOST-SOUBURG De korfbalverenigingen Animo en Zuidwesters verzorgen woensdag 27 september een korfbaltoemooi voor de groepen 5 tot en met 8 van de basisschool. Vooraf gaand aan het toernooi is er een training en worden er pannekoeken gegeten. Vorig jaar werd het scholie- rentoemooi voor de eerste keer gespeeld. Er deden toen ongeveer honderdvijf tig kinderen mee. Het toernooi wordt ge speeld op de korfbalvelden aan het Koopmansvoetpad. Behalve korfbalwedstrij den zijn er ook spelletjes voor de jongelui. De eerste wedstrijden beginnen om 13.30 uur, de finales wor den om ongeveer half vijf gespeeld waarna de prijs uitreiking plaats vindt. Als het weer te slecht is wordt op 4 oktober nog een po ging gewaagd. En zaterdag krijgen we de er kenning officieel overhandigd." Nu is het natuurlijk niet zo dat de Mikke voor die tijd maar wat aanrommelde. Integendeel. De accommodatie voor de vogels was altijd al goed en ging de medewerkers boven alles. Het educatieve centrum was daar om ook een van de laatste on derdelen van de Mikke die ge stalte kreeg. De Vogelbescherming is nog maar pas met de erkenningen begonnen. Inmiddels hebben van de honderdvijftig voge lasielen in Nederland er 17 een erkenning ontvangen. Deze asiels staan onder voortdurende controle van de Vogelbescher ming. De open dag duurt van 10.00 tot 16.00 uur. De erkenning wordt om 14.00 uur uitgereikt. ADVERTENTIES »ii PORTRETTHEO MAAKT 'T! FOTOSTUDIO THEO V.D. GENUGTEN vrijlondstraat 75. middelburg (winkelcentrum douwendaele) 01180-40317 GOES MIDDELBURG ZIERIKZEE MIDDELHffi^RNIS

Scheldebode | 1995 | | pagina 1