Wordt Diane Miss Nederland?? Verbouwing perron bijna klaar Jeanie Bryson en Fuzuê hoofdacts tijdens 'Jazz by the Sea Domburg' Gescheiden inzamelen van huisvuil verloopt prima Nieuwe naam jongerenkoor Nieuw Thuiszorgcentrum Stichting de Drempel houdt verslaafden spiegel voor SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1995 311 Endorfine Spiegel Drempel Stappenplan PER presenteert eerste live-cd tijdens concert DOMBURG Vanaf vrijdag 15 september staat de bad plaats Domburg drie dagen in het teken van de jazzmuziek. Het festival 'Jazz by the Sea' omvat een kroegentocht, een streetparade, een grote jazz avond en een jazzkerkdienst. Nieuw op het festival op de zondagmiddag is het onderdeel 'Jazz by the Sea' in drie strand paviljoens, het bewijs dat jazz ook letterlijk 'aan zee' kan plaatsvinden. 'Jazz by the Sea Domburg' mag zich nog elk jaar verheugen in een toenemende belangstelling. Dit heeft zeker te maken met de toenemende kwaliteit in de pro grammering. Ook het feit dat het jazzfestival onderdeel vormt van de Zee land Nazomer Festivals, voor heen Zeeland Cultuurmaand, speelt daarin mee. Hoogtepunt van het festival vormt ongetwijfeld de zater dagavond in Theaterzaal 'De Parel' met twee klinkende na men. Jeanie Bryson, dochter van trompettist Dizzy Gillespie en songschrijfster Connie Brys on, schitterde op het North Sea Jazzfestival van 1994. Deze jazzvocaliste doet niet on der voor Ella Fitzgerald of Sa rah Vaughan. Haar vocale jazz blinkt uit door gevoel voor mu zikaliteit, gevoel en timing. Hierna volgt 'Fuzuê', ook al een verrassing op het North Sea Jazzfestival, maar dan in 1993. Deze groep bont uitgedoste mu zikanten brengt levendige dansmuziek in een mengeling van Afro-Indiaanse en Europe se stijlen. Vrijdagavond vindt de kroegen tocht plaats voorafgegaan door een buitenconcert van Huub Janssen and his Amazing Jazz Band. De zeven deelnemende cafés brengen een gevarieerd programma met jazz oude stijl, boogie woogie, jaren '50 jazz en blues. Zaterdagmiddag zijn de street- parades en vertolkt Mr. Boogie Woogie the Firesweep Blues band spetterende boogie woo gie en mooie rythm and blues in de tuin van het plaatselijk mu seum. Zondagmorgen hervat het festi val met een Jazz-kerkdienst in Oostkapelle met de bekende Lillian Boutté. Deze zange res brengt graag le ven in de brouwerij, ook tijdens een kerkdienst. 'Who sings, prays twice', zegt ze. Na de kerkdienst verplaatst het festi val zich naar het strand waar drie strandpaviljoens evenzovele soorten jazz brengen: mo dem, oude stijl en zigeunerjazz. Het slotconcert vindt plaats in het Golden Tulip Badhotel. De JoJo Swingband sluit het festi- Jeanie Bryson. FOTO CAROL FRIEDMAN val af in stijl met lekkere mu ziek uit de jaren dertig en veer tig- Stoppen met gokken, dat is winnen VLISSINGEN Hans stond aan de rails en had nog één gedachte: Ik maak er een eind aan. Hij zat compleet aan de grond, stond zwaar rood bij de bank, had geld gestolen van een vriend en beloftes gebroken tegenover z'n vriendin. Z'n laat ste beetje geld was opgegaan aan de gokkast en hij wist onmogelijk de rest van de maand door te komen. Slechts een uitweg restte. Dag geld, dag vrienden, dag le ven. Hij kan het nu vertellen zonder géne. Hij is blij dat hij het über haupt nog kan vertellen. Want waar anderen wel de fatale sprong namen, vond Hans net op tijd dat beetje extra kracht om een betere oplossing te be denken dan die van zelfmoord: hij besloot naar z'n ouders te gaan en alles op te biechten. Aan het woord is een ex-gok- verslaafde, Hans Notebaart, te genwoordig vrijwilliger en pro motiemedewerker van Stich ting De Drempel, het advies- en begeleidingscentrum voor gok kers en hun omgeving in de Dirk Dronkersstraat in Vlissin- gen. Stichting De Drempel werd in april van dit jaar opge richt door Liesbeth Schulp- zand, zelf ook ex-gokverslaaf- de. In de eerste 4 maanden kre gen ze meer dan 30 hulpvragen te verwerken. Het aantal is stij gende. Reden genoeg om door te gaan. De Drempel is de eerste stich ting in Zeeland die specifiek hulp biedt en begeleiding geeft aan mensen met een gokpro- bleem, maar ook aan hun part ners, ouders en/of andere fami lieleden. Want ook deze laatste groep, die de omgevinggokkers worden genoemd, hebben zwaar te lijden onder het ge drag van de gokverslaafden. Gokverslaving is een nog tame lijk onbekend fenomeen, zeker als je het vergelijkt met drugs- of alcoholverslaving. Men heeft er wel van gehoord maar het probleem wordt slechts zelden begrepen. Gokken is in en wordt overal en door iedereen gedaan. Lotto, toto en staatslo terij, paarderennen, casino en gokkast, wie kent het niet. De meesten kunnen er mee om gaan, sommigen niet. De gok kast is een van de grootste boosdoeners. De moderne gok kast wordt bediend met knop pen en dat verhoogt het tempo van het spel, dus ook het tempo waarin geld verspeeld wordt. Wie zich voor het eerst met het probleem bezighoudt, staat ver steld van de ongekende invloed van gokgedrag op het leven van een gokker. Als er nog sprake kan zijn van een leven, want de verdoving is totaal. Een gok verslaafde houdt zich op den duur fulltime met gokken bezig. Hij leeft als verdoofd in een schijnwereld en heeft geen no tie van anderen. Een gokker denkt niet meer in geld maar in knaken en punten. De waarde van het geld vervaagt. Een gok ker kan honderden guldens in enkele uren verspelen of zijn maandloon in enkele dagen. Hij heeft steeds meer nodig voor dezelfde kick. Om geld genoeg te hebben raakt men of in de criminele sfeer of bedriegt men zijn naaste omgeving. Karei van Duijn (uit privacy- overwegingen is zijn naam ver anderd) is 22 en gokt al 10 jaar. Momenteel kickt hij af met hulp van de stichting en staat 'al' 6 weken droog. Hij is daar trots op. Hij telt de dagen. Elke dag zet hij een letter van het alfabet op de kalender, elke letter is weer een dag zonder gokken. Het kost moeite. De eerste twee weken waren het zwaarst. Af kicken van gokken lijkt veel op afkicken van drugs. Het geeft dezelfde lichamelijke ver schijnselen, zoals rusteloosheid, hoofdpijn, vermoeidheid, slape loosheid, beverigheid, doods angst, transpireren, geheugen verlies, maag- en darmklachten en anorexia. Circa 85 procent van gokverslaafden die af kicken heeft last van deze ont houdingsverschijnselen. Voor gokkers zijn deze afkickver schijnselen moeilijk te accepte ren want gokkers gebruiken immers geen fysiek verslavend middel. Wetenschappers heb ben echter ontdekt dat tijdens het gokken het lichaam de stof endorfine aanmaakt. Endorfine heeft dezelfde werking als mor fine. Wanneer de speler stopt met gokken wordt de stof niet meer aangemaakt en ontstaan de afkickverschijnselen. meteen dat ik hulp nodig had. Die heeft me toen opgevangen en 's avonds ook m'n vriendin. Ik heb toen alles opgebiecht en schoon schip gemaakt." Wanneer je Karei, Hans en Liesbeth ziet zitten en hoort praten kun je je haast niet voor stellen dat ze verslaafd raakten aan de gokkast. Stuk voor stuk makkelijke praters, leuke per soonlijkheden en beslist niet dom. Maar hun verhaal is het zelfde: gokken leer je spelen derwijs. Je gaat gokken omdat je vrienden ook gokken of je moet wachten in de snackbar en gooit even een knaak in de fruitautomaat. Het is een ple zierig tijdverdrijf en toevallig win je ook nog. Aangestoken door het beginnersgeluk ga je door, verlies wordt goedge praat, de lichamelijke opwin ding stijgt, de verslaving ont staat. Het verhaal is simpel, de afloop soms fataal. Karei is verloofd. Hij wist zijn vriendin om de tuin te leiden, hij was een genie in het beden ken van smoezen om zijn gok gedrag te verbergen. Karei: "Wanneer m'n vriendin geld in huis had laten liggen dan voel de ik dat gewoon. Ik liep er zon der te twijfelen op af. Ik leende geld, was niet crimineel maar dacht er wel aan. Je hebt toch geld nodig en van een gewoon salaris kun je niet lang gokken. Maar ik. raakte steeds verder in de afgrond. Ik wilde wel stop pen maar kon niet. Telkens werd ik als door een onzichtba re hand naar de gokhal gedre ven. Op een gegeven moment had ik m'n laatste geld vergokt, ik wist niet meer wat ik moest doen. Toen kreeg ik een folder in handen van De Drempel en ben er gelijk naartoe gereden. Toen ik het adres niet kon vin den, dacht ik even dat ik hele maal gek werd. Ik ben naar huis gegaan en heb gebeld. Gelukkig nam Liesbeth op, die hoorde Hans en Liesbeth vormen nu samen met 4 andere vrijwilli gers het team van De Drempel. Liesbeth: „Voor de naam is ge kozen vanwege de symbolische betekenis. De drempel om over gokken te praten, de drempel om met gokken te stoppen, de drempel om de stap naar de hulpverlening te nemen, de drempel die vaak te hoog is naar de professionele hulpver lening. Wij zijn als ex-gokkers laagdrempelig, makkelijk be reikbaar, open in onze gesprek ken. De Drempel draait alleen op ervarings-deskundigen, mensen die het zelf hebben meegemaakt. Pas dan kun je de gokverslaafde echt begrijpen, je praat dezelfde taal, doorziet z'n smoesjes, je herinnert je je eigen gedrag en houdt ze op hun beurt een spiegel voor. De gok verslaafde heeft bij ons het idee met een gelijke te praten en biecht makkelijker alles op. Ook voor de omgeving gokkers, de familie- of gezinsleden van de gokverslaafde, hebben we ex-omgevinggokkers om mee te praten. We hebben overigens wel goed contact met het ZCAD, we zijn ook geen maat schappelijk werkers. Als er on derliggende psychische proble men zijn verwijzen we door. Maar ze kunnen hier altijd te recht voor een praatje en voor verdere begeleiding." De werkwijze van De Drempel verloopt stapsgewijs. Eerst de gesprekken, het opbiechten, WESTKAPELLE Diane van Belzen doet vanavond mee aan de Miss Nederlandverkie zing. De twaalf 'schoonsten' van Ne derland zijn paraat bij de halve finales op woensdag en de fina le op donderdag 14 september die op de televisie worden uit gezonden. Zoals gewoonlijk wordt elke provincie door een Miss verte genwoordigd. Deze schonen zijn tijdens voorrondes in de provincie gekozen. In de stu dio's van John de Mol gaan zij met elkaar de strijd aan om tot mooiste van het land gekozen te worden. Daartoe leggen zij het bekende parcours af dat bij Missverkiezingen hoort: het showen van gala-, vrijetijds- en badkleding. Daarnaast staan er diverse spelletjes op het programma, waarbij ze op de kijker en de ju ry een zo goed mogelijke indruk moeten maken. In de uitzending van vanavond zijn alle Missen te bewonderen. Een vakjury kiest daaruit zes Missen die, in de live-uitzen ding van een dag later, gaan proberen het met diamanten belegde kroontje van de huidige Miss Nederland, Yoshka Bon, over te nemen. De winnares zal Nederland vertegenwoordigen op de Miss World-verkie zing die in het najaar in Sun City in Zuid- Afrika wordt gehouden. Zeeland wordt tijdens de Miss verkiezing ver tegenwoordigd door Diane van Belzen. Diane (donker blond haar en bruine ogen) hoopt verder te komen als mo del. Dat is ook een belangrijke drijfveer voor haar geweest voor de aanmel ding voor de 'Miss Neder- land'-verkie- zing. Het beha len van de Miss Zeeland-titel is tot nu toe het hoogtepunt in haar carrière. Eerlijkheid en vriendelijkheid zijn haar sterke punten, terwijl het constant uitstellen van dingen haar zwakte vormt. Diane is in het bezit van een VBO-diploma en volgt momen teel de Detailhandelsopleiding 1 Diane van Belzen FOTO:RONNIE HERTZ MIDDELBURG De verbouwing van het perron in Middelburg nadert zijn voltooiing. In eer ste instantie zou het werk nog voor de zomervakantie opgeleverd worden, maar de bouwstaking gooide roet in het eten. Het werk lag weken plat en daarna ontstond er een ware kettingreactie van vertragingen, als nasleep van de staking. En in de bouwvakantie werd er ook niet aan het per ron gewerkt. Maar nu begint het er toch op te lijken en informanten van de NS verklaren opge wekt dat het karwei nu toch echt half oktober af zal zijn. Omdat de NS er naar streeft om van het station een prettige, veilige en schone plaats te maken is er nu al een agent van de Spoorwegpoli tie die dagelijks een bezoekje aan het station komt brengen. Hij gaat alle zaken die te maken heb ben met de onveiligheid, de verstoring van de orde, de rust en de veiligheid noteren en als het kan direct maatregelen nemen. De agent gaat bijvoorbeeld actie ondernemen tegen fout gestalde en rondslingerende fietsen. Ook op het station Vlissingen gaat de spoorwegagent het veiligheidsge voel van de reizigers vergroten door zijn aanwezigheid. FOTO HARRY DE LANGE toegeven, overwinnen van de schaamte. De ex-gokverslaafde vertelt de gokverslaafde dat hij niet zo gek is als hij denkt, waarom hij gokt. Vaak volgen gesprekken met partner of fa milie. De gokverslaafde wordt van alle geldstromen afgesne den. Geld is de drug voor de gokverslaafde. Bankpasjes af genomen, bankrekening opge zegd, contant geld afgenomen. De gokverslaafde moet op nieuw met geld leren omgaan. Dat is vaak vernederend. Om elk wissewasje geld vragen aan je vriendin. Een complimentje krijgen als een simpele bood schap in de supermarkt is ge lukt zonder dat je het geld on derweg verspeelt. Bonnetjes in leveren plus de rest van het wis selgeld zodat alles klopt. Ver antwoording afleggen omdat het vertrouwen al zo vaak is be schaamd. Het proces duurt on geveer een jaar. Een gokverslaafde die stopt valt in een zwart gat. Er blijven ineens zeeën van tijd over die moeten worden gevuld. Tijdsbesteding vinden is be langrijk, bijvoorbeeld veel sporten. Ze krijgen huiswerk mee: ga maar eens nadenken over de dingen, over je gedrag, over je leven en schrijf het maar op. Volgende keer erover pra ten. Het gaat er losjes aan toe bij De Drempel. Alles mag, niets moet. De eigen motivatie is belangrijk. Dat zullen je ze van het MMO. In haar vrije tijd is zij op het strand te vinden, als het weer het toelaat tenminste. En bij minder goed weer gaat ze graag winkelen, tennissen en naar muziek luisteren. VLISSINGEN Het geschei den ophalen van het huisvuil in de gemeente Vlissingen ver loopt voorspoedig. Maar het is wel duur en bovendien maakt B&W zich zorgen over de moti vatie van de burgers om het huisvuil gescheiden aan te bie den. Het gescheiden inzamelen van gewoon huisvuil en groente- fruit- en tuinafval (gft) heeft tot nu toe 2,9 miljoen kilo gft opge leverd. De afgelopen warme zo mer zorgde dat hier en daar voor kwalijke dampen en klachten van burgers over stank en ongedierte. Sommige mensen dachten dat de stinken de biobakken slecht voor de ge zondheid zouden zijn. Bij de ge meente wordt niet uitgesloten dat de biobakken in de zomer maanden vaker worden geleegd dan een keer per veertien da gen. Een bijkomend voordeel van de gescheiden inzameling is dat het zwerfvuil in de stad enigs zins verminderd is. De gemeentelijke reinigings dienst heeft wel drie extra me dewerkers aan moeten trekken om het ophalen van het ge scheiden huisvuil in goede ba nen te leiden. Vooral de admini stratieve rompslomp rondom nieuwe, kapotte en zoekgeraak te containers kost veel tijd. En er is een nieuwe vuilniswa gen aangeschaft omdat er veel grof vuil op afroep moet wor den opgehaald. Hiervoor wordt de huisvuilwagen gebruikt of een vrachtwagen met een kraan waardoor ook zware spullen meegenomen kunnen worden. Op de boulevards en in de bin nenstad wordt om praktische redenen het huisvuil nog niet gescheiden opgehaald. Het plan is wel om in ieder ge val een deel van de binnenstad binnenkoi't ook van biobakken te voorzien. Belangrijk is wel dat er vol doende draagvlak blijft bij de burgers om het huisvuil ge scheiden aan te bieden. Volgens ambtenaar Kooger wordt de motivatie van de burgers om af val te scheiden gestimuleerd door reclame op bussen en bus hokjes en door de afvalwijzer die de gemeente ieder jaar uit geeft. Daarop staat informatie over het hoe en het waarom van ge scheiden inzamelen. En er staat op wanneer de groene biobak ken en de grijze huisvuilbakken opgehaald worden en waneer de chemokar langskomt. MIDDELBURG Het inter kerkelijk Jongerenkoor Middel burg krijgt een nieuwe naam. Het koor zal voortaan optreden onder de naam Gospelkoor In spiration. Om deze verandering bekend heid te geven geeft het koor zondagmiddag 17 september een sing-in in het kerkcentrum aan de Roozenburglaan. Tussen 15.00 en 17.00 uur brengt het koor, dat bestaat uit jongeren en volwassenen, eigentijdse muziek ten gehore. Het koor repeteert op zondag avond van 19.30 tot 21.30 uur in de Hofpleinkerk. daar wel vertellen. Hans: „Gokken is al zo oud als de mensheid. Maatregelen ne men is moeilijk, je moet het gokken in openbare ruimtes wel reguleren. Haal je alle gokkas ten weg, dan krijg een illegaal circuit. Om de alcoholversla ving aan te pakken sluiten we ook niet alle cafés?. Haal ze wel weg bij plaatsen waar ze niet horen, restaurants en snackbars bijvoorbeeld. Maar wat het be langrijkste is, is dat mensen zelf leren omgaan met de dingen, zoals je met alle verleidingen om moet leren gaan. Sinds ik met gokken ben gestopt leid ik een zinvoller leven, dat is waar schijnlijk het enige positieve geweest wat ik aan mijn gok verslaving heb overgehouden. Ik wil mensen waarschuwen door erover te praten en voor lichtingsbijeenkomsten te ge ven. Ik wil ook helpen. Het le ven van een gokverslaafde is nooit uitzichtsloos. Je hebt al tijd een kans om echt te winnen. Stoppen met gokken, dat is na melijk winnen." Stichting De Drempel huist aan de Dirk Dronkersstraat 4 in Vlissingen. Gokverslaafden uit heel Zee land zijn welkom. Bezoekuren zijn ma. t/m vrij. van 11.00- 16.00 en dinsdag ook van 19.00- 21.00. Het telefoonnummer is 01184- 18043. De Drempel is nog op zoek naar ex-gokverslaafden die andere gokverslaafden wil len helpen. Die kunnen zich melden bij bovenstaand tele foonnummer. MIDDELBURG De nieuwe Zeeuwse band Project Emo tions in a Row, kortweg PER, geeft zondag 17 september een concert in het theatercafé Schuttershof. Tijdens dit concert wordt de eerste CD van PER gepresen teerd. Deze cd, getiteld 'PER-li- ve' werd in augustus opgeno men in Domburg. PER bestaat uit zes leden: Matthijs Apner - slaggitaar, John Peter Moens - sologitaar, Pieter Kopmels - basgitaar, Angelo Nozighia - drums, Tonny Hooftman -zang en Olof Sinke -zang en gitaar. De band speelt nagenoeg alleen eigen werk in een stijl die door Sinke omschreven wordt als frisse, dynamische rock met mooie tweestemmige melodie lijnen. Het optreden in het Schutters hoftheater begint om 17.00 uur. DANSEN - Zaterdag 16 september is er om 20.00 uur een dansavond in het theatercafé van het Arsenaal in Vlissingen. Het is een echte stijldansavond waarin de ballroomdansen en de Latin-American dansen volop aan bod komen. Kaarten kosten vijf gulden en kunnen vooraf gereserveerd worden. Al leenstaanden Sociëteit Single houdt zaterdag 16 september een dansavond in de Karolingenburcht aan de Vlissingsestraat in Oost-Souburg. Aanvang 20.30 uur, entree vijf gulden. ROMMELMARKT - Voetbalvereniging Middelburg houdt zaterdag 16 september van 9.00 tot 12.00 uur een rommel markt bij het clubhuis aan de Nadorstweg. Brass Band Onda uit Middelburg houst op zaterdag 16 september een rommel markt op het Damplein. Van 9.00 tot 12.30 uur worden aller hande spullen aan de man gebracht, zoals glaswerk, meubels en boeken. Er is ook een rad van avontuur, gebak en warme wafels. Op het terrein van Vijvervreugd aan de Koudekerkse- weg in Middelburg wordt zaterdag 16 september van 10.30 tot 16.30 uur een grote rommelmarkt met fancy fair gehouden. Er zijn allerlei attracties zoals ponyrijden, puzzeltocht, luchtkus sen en muziek. De opbrengst is bestemd voor het huisorkest van Vijvervreugd, de Tamboerijnen, dat volgend jaar vijfen twintig jaar bestaat en dan een nieuwe naam krijgt. BORSTVOEDING - 'Stoppen of doorgaan met borstvoe ding'. Daarover wordt gepraat tijdens de informatie-avond die La Leche League op woensdag 20 september houdt. De bij eenkomst vindt plaats in de Jacob Catsstraat 62 in Middelburg en begint om 20.00 uur. WESTHOVE - Op 20 september verzorgt het Zeeuws Biolo gisch Museum weer de rondleiding 'Westhove toen en nu'. De ze rondleiding onthult veel geheimen van het kasteel en de cultuur-historische en natuurlijke waarden van de omgeving. De rondleiding begint om 14.00 uur en duurt tot ongeveer 15.30 uur. Deelname kost 6,50 voor volwassenen en 5,50 voor kinderen, inclusief entree voor het museum. Voor de rondleiding kun je je aanmelden bij het museum aan de Duin- vlietweg in Oostkapelle. KOKEN - De Stichting Welzijn Ouderen geeft in Oostka pelle een kookcursus voor mannen van het platteland van vijf envijftig jaar en ouder. In acht lessen leren ze een eenvoudige doch voedzame maaltijd bereiden. De eerste les is op 26 sep tember om 10 uur. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de Stichting Welzijn Ouderen (01188-3687). AQUARELLEN - Addie Nieuwenkamp uit de Warwijck- sestraat 21 in Veere start eind september met cursussen aqua rellen, boetseren en tekenen, voor beginners en gevorderden. Een cursus omvat tien lessen en wordt, afhankelijk van het aantal deelnemers, op een middag of op een avond gegeven. CONCERTEN - Steve Reeves treedt zondagmiddag 17 sep tember op in The Duke aan de Vlasmarkt te Middelburg. De Ierse zanger/liedjesschrijver begint zijn optreden om 15.00 uur. Hij zingt onder andere moderne ballads. BOEKENMARKT - De Vüssingse bibliotheek houdt 16 sep tember een boekenmarkt in de Lange Zelke. Van 10.00 tot 16.00 uur worden tweedehands boeken, strips en tijdschriften verkocht en gekocht. Ook boekhandel Bikker en antiqair De Boekenbeurs doen aan deze boekenmarkt mee. Mensen die vermoeden dat ze een uniek boekwerk in hun bezit hebben kunnen het door een deskundige laten taxeren. EXPOSITIE - Edith Renema van Laarhoven exposeert tot 5 januari olieverfschilderijen in het Arion hotel aan de boule vard in Vlissingen. Maria Bemelmans exposeert van 14 sep tember tot 15 oktober in galerie 't Haentje te Paart aan de Spanjaardstraat in Middelburg. De expositie omvat schilde rijen met bijenwas, bronzen gecombineerd met glas en mar mer en glas in combinatie met metaal. VITAMINEN - In de gereformeerde kerk te Grijpskerke wordt zondag 17 september een jeugddiest gehouden. Het the ma van de dienst, die om 19.00 uur begint, is 'vitaminen'. Me dewerking verlenen ds. B. de Ridder en 'Are You Ready'. BACHTEN REEDE - De entertainer Cees Hoogesteger zorgt donderdag 21 september voor vermaak in Bachten Reede aan de Vredehoflaan in Vlissingen. Vanaf 19.30 laat hij onder an dere goocheltrucs zien. Kaarten kosten drie gulden vijftig en zijn verkrijgbaar bij de beheerder. ORANJEZON - de Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon verzorgt dinsdag 19 september een diapresentatie en een dorpswandeling over en door Oostkapelle. De aanvang is 13.30 uur in het studiecentrum Oranjezon in Oostkapelle. Deelname komt voor volwassenen op vijftien gulden, voor jon gelui van 12 tot 16 op zeven gulden vijftig en is voor kinderen onder de twaalf gratis. ZESKAMP - Het sportieve wedstrijdelement en het met el kaar plezier beleven staat centraal tijdens een zeskamp voor de bewoners en deelnemers van instellingen van de Cluster Verstandelijk Gehandicaptenzorg. Deze zeskamp wordt ge houden op donderdag 14 september in het sportcomplex De Kruitmolen te Middelburg. Publiek is welkom tussen 11.00 en 16.00 uur. INBRAAKPREVENTIE - In het Ontmoetingscentrum Dau- wendael wordt maandag 18 september een voorlichtingsavond gegeven over inbraakpreventie in woningen. Er wordt een vi- deofilm vertoond, er is demonstratiemateriaal en wijkagent Ben van Veelen geeft voorlichting. Er wordt die avond ook over vandalisme gesproken en er kunnen vragen gesteld wor den. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en de toegang is gra tis. OSHO - Dinsdag 19 september start er om 20.15 uur een meditatiecursus aan het Koorkerkhof in Middelburg. Tegen betaling van negentig gulden leer je in acht bijeenkomsten een manier om naar de stilte in jezelf op zoek te gaan. De medita ties zijn een combinatie van oosterse inzichten en westerse psychologische technieken. DISCO - Buurtvereniging Van Duyvenvoorde houdt zater dag 16 september een kinderdisco in gebouw De Schuur aan de Middelburgsestraat 113 in Oost-Souburg. Het feest begint om 18.30 uur en de toegangsprijs bedraagt een gulden. BUGGYBEURS - Woensdag 20 september wordt in peuter speelzaal De Ukkepuk in Koudekerke een beurs voor winter- kleding, speelgoed en kindermeubilair gehouden. Van 14.00 tot 15.30 uur. De prijslijsten kunnen vandaag, morgen en maandag afgehaald worden bij de speelzaal. VLISSINGEN Op de hoek Paul Krugerstraat/Badhuis- straat is op 800 m! vloeropper vlakte een modern geoutilleerd Thuiszorgcentrum verrezen dat tot de mooiste van Nederland gerekend mag worden. Op woensdag 13 september wordt het Thuiszorgcentrum Zeeland officieel geopend door mr. B.J. van Putten, voorzitter van het bestuur van het Thuiszorgcen trum. Het Thuiszorgcentrum is een nieuw initiatief van Thuis zorg Walcheren. De basis van het Thuiszorgcen trum wordt gevormd door de le verantie van rolstoelen, die in het kader van de Wet Voorzie ningen Gehandicapten door ge meenten beschikbaar worden gesteld. Het Thuiszorgcentrum is in staat rolstoelen te leveren van vrijwel iedere leverancier in Nederland. Onlangs nog werd een contract afgesloten waarin is neergelegd dat ook aan Verpleeghuis Der Boede rolstoelen zullen worden geleverd. Het Thuiszorgcen trum heeft een eigen service- dienst. In het Thuiszorgcen trum is ook het Centrale Maga zijn van Thuiszorg Walcheren ondergebracht. De Walcherse bevolking kan er terecht voor het lenen of huren van ver pleeg- en hulpmiddelen. Grote re artikelen, zoals bedden en rolstoelen, worden door de ei gen bezorgdienst thuis gebracht en zo nodig geïnstalleerd. Voor de 26.000 donateurs van Thuis zorg Walcheren gebeurt dat gratis. In het nieuwe Thuiszorgcen trum is ook een uitgebreide ver koopafdeling ondergebracht van veiligheidsartikelen voor jong en oud en allerlei artikelen die het leven kunnen veraange namen. Tevens vindt er, namens de ge meenten op Walcheren, de ver koop plaats van de bonnen voor het collectieve gehandicapten en ouderenvervoer. Voor het publiek zijn er open dagen op 14 en 15 september i

Scheldebode | 1995 | | pagina 11