Met zevenmijlslaarzen door Miniatuur DAn^CKOOL JAnViE? Buitenlands muntgeld waardevol voor Novib Interculturele dag Bonedijkebuurt GRAOWÊ ÖANS Dustoch krijgt lunchroom Nieuw onderkomen voor de speelzalen Het Speeltreintje en Meneer Koekepeer Reggeborch Beheer maakt Miniatuur Walcheren aantrekkelijker Eerste keer "OD TEL. 01180-41117 fi DANSSCHOOL DE JONG VLISSINGEN TfL. 01184-13783 START LESSEN VANAF 2 SEPTEMBER BEL: 01100-20176 01180-38370 Stichting Kinderopvang Middelburg tevreden Kennismaking Een dip E SCHELDEBODE MIDDELBURG De Mid delburgse peuterspeelzalen hebben vorige week de deuren weer geopend voor de peuters uit de omgeving. Voor het eerst in bestaan van de peuterspeel zalen van de Stichting Kinder opvang Middelburg zijn nu alle speelzalen fatsoenlijk onder dak. En daar is de stichting erg mee ingenomen. Tiny Booy en haar team hebben de afgelopen tijd hard gewerkt om van de kleuterschool een volwaardige peuterspeelzaal te maken. Daarbij kregen ze veel medewerking van de gemeente Middelburg. Ook het plein is helemaal geschikt gemaakt voor de peuters van Het Speel- treintje. De peuters van peuterspeelzaal Meneer Koekepeer zijn na de vakantie ook in een nieuw ge bouw ondergebracht. De Stich ting Kinderopvang Middelburg huurde voor Meneer Koekepeer een deel van de Gaudeamus- school. De SKM verkeerde in de veronderstelling dat de huur overeenkomst voor langere tijd was en verspijkerde voor vijf tigduizend gulden aan het ge bouw. „Maar we werden er door de Vereniging voor Katho liek Onderwijs, die eigenaar is van de gebouwen, uit gezet. En daar zijn we eigenlijk best een beetje pissig over" zegt Janny Fioole van de SKM. „We heb ben toen onmiddellijk contact gezocht met de gemeente Mid delburg omdat we wisten dat er door fusie schoolgebouwen vrijgekomen waren. En voor Meneer Koekepeer kon geluk kig het kleutergedeelte van de Buitenhoveschool vrijgehouden worden. Marijke Schroevers en haar team hebben zodoende ook een goed onderkomen." Bij de peuterspeelzalen van de SKM werken vijfentwintig mensen. Samen zorgen zij voor de opvang van 440 peuters. Pokken, Typhus, Cholera; ziekten die wij gelukkig alleen maar van naam kennen. Desondanks mogen ze zich in een grote populariteit verheugen, gezien het veel- |raj?.S. i' vuldig verbaal gebruik van deze woorden. mjSrl':."'; Na een paar hete zomers kan de ziekte I Botulisme aan het rijtje worden toege- ..*vv voegd. Deze ziekte wordt veroorzaakt -!«!£■' J door bacteriën die in warm water goed gedijen. Bij watervogels treden verlam- wjepv"mingsverschijnselen op, met meestal de verdrinkingsdood tot gevolg. De meeste s slachtoffers vallen onder de in ondiep wa- ter grondelende eenden zoals winterta- "•'i/'-y ling en slobeend. Bij steltlopers leggen met name kemphanen, watersnippen en kluten het loodje. De ziekte gaat aan de grauwe gans, die meer op de grote wateren verblijft, echter voorbij. De grauwe gans is een grote planten- etende watervogel, die begin deze eeuw als broedvogel uit Ne derland verdween. Maar het dier is helemaal terug van wegge weest. Niet alleen omdat de grauwe gans weinig onder Botu lisme te lijden heeft, is zijn opmars een success-story. Vermin derde jacht en door verlanding toenemend voedselaanbod zor gen voor steeds meer overwinteraars. Nog niet zo lang geleden trokken de meeste grauwe ganzen ons land voorbij en over winterden in Spanje. Afgelopen winter verbleven op het ver dronken land van Saeftinghe alleen al 40.000 wintergasten. Daarnaast komen steeds meer grauwe ganzen tot broeden, vooral in kreekgebieden in West-Zeeuws-Vlaanderen. Een grauwe gans eet al gauw 700 gram plantaardig voedsel per dag. Zo'n 80 keer per minuut pikken de ganzen naar allerlei plantjes en scharrelen .zo hun kostje bij elkaar. Ook de wat grotere planten worden niet versmaad. Naast riet, eten ze graag jonge, mineraal- en zetmeelrijke wortelknolletjes van zeebies of heen. Naar menselijke maatsta- ven is de grauwe gans een enorme veelvraat en doet hij zeker niet onder voor grazende hoefdieren. f- v, Hun aanwezigheid in I - W Wetland-gebieden is Y- daarom van groot be- ,j lang. Door hun 4 vj4 vraatzucht en hun J&jpf -■ v. grote aantallen, voorkomen de gan- zen dat moerassen S- dichtgroeien. Gan- V: zengroepen kennen een hechte sociale st- ruktuur, met een bij- behorend ingewik- keld communicatie- netwerk. Grote ge zinnen zijn de baas over kleine gezinnen, die op hun beurt weer boven kinderloze paren en vrijgezellen staan. Bij ganzen geldt in ieder geval, dat het gezin de hoek steen van de ganzensamenleving is. Peuterspeelzaal Het Speeltrein- tje was twintig jaar onderge bracht in een semi-permanent gebouwtje in de Europalaan dat eigenlijk niet voldeed. Gelukkig konden de peuters verhuizen naar de Beneluxlaan waar ze de beschikking kregen over een deel van de voormalige kleuter school Westburg. Coördinator De peuters van Meneer Koekepeer hebben het naar de amuskleuterschool. zin bij de waterbak in de voormalige Gaude FOTO: JAN ALEWIJNSE Van onze verslaggever MIDDELBURG Als een reus loop je over het twin tig maal verkleinde eiland Walcheren. De gouden kop van de bijna honderd meter Lange Jan van Middel burg kun je aaien, de stoere zeedijk van Westkapelle is niet meer dan een bult. Elke toerist belandt vroeg of laat wel een keer in Miniatuur Walcheren in Middel burg. Het Zeeuwse Madurodam is onlangs vernieuwd en ik maak een wandeling over mijn eigen eiland. Het is een gek gezicht. Peuters het gidsje. Tsjonge. zijn reuzen en kinderwagentjes Wat me hier persoonlijk raakt groter dan de herenboerderij is snel verteld. De geschiedenis aan de Poppendamseweg. Ik sta van het park is ook mijn ge in een twintig maal verkleinde schiedenis. Het is geopend in wereld, de kerktoren van het jaar 1954, mijn geboorte- Grijpskerke reikt tot iets boven jaar, en het is mijn eiland, Wal- mijn knie. Het is dinsdag, mooi cheren. Geloof het of niet, maar zomers weer en het schiereiland het huis van mijn schoonmoe- Walcheren is vandaag maar ze- der staat er zelfs in. Plus het venduizend vierkantemeter huis waar mijn vader ooit heeft groot. gewoond. De watertoren van Miniatuur Walcheren is be- Domburg, hoe vaak ben ik daar paald niet onbekend. Vrijwel als illegaal binnendringer naar elke toerist die ooit Zeeland boven geklommen, om urenlang heeft aangedaan is er wel eens ademloos over Walcheren te geweest. Een dagje met minder staren. De toren reikt nu tot weer? Een bezoek aan Middel- mijn borst, burg? Zin in een uitstapje? Hup, rnet de kinders naar Miniatuur StcldSQ6Qr0m Walrhprpn want vnnr Hp rpst GOES - MIDDELBURG - ZIERIKZEE - MIDDELHARNIS 100e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. M 301 WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1995 Bel voor eefi afspraak Korte Deltt 3 Middelburg Tel.: 01180-41117 PORTRETTHEO MAAKt 'T! FOTOSTUDIO I THEO V.D. GENUGTEN vnjlondslraol 75, middelburg (winkelcentrum dauwendoele) 01180-40317 i -i Er zijn zo van die mensen en momenten die blijvend in- druk op je maken. Als ik veel honger heb en patat ruik, W sta ik in gedachten weer voor de roodgele frietkar waar ik ooit mijn eerste zak frietjes kocht. De geur van po- flj pulierenhout of petroleumstel brengt mij terug naar grootvaders klompenschuur van weleer. Zo'n primaire ervaring, de prima vera, blijft je vaak voor het leven bij. Een eerste indruk maak je immers maar een keer mee. Peter wist er over mee te praten. Lang geleden kocht hij bijna dagelijks een pakje kauwgum met een filmsterplaatje in het snoepwinkeltje van Rosalie. Voor het eerst in zijn leven was hij verliefd. Totaal hotelde- pJaÜq botel. Op Rosalie. In zijn ogen was Rosalie zijn film ster. Wat was zij mooi, lief en knap. Als zij lachte 0>scheen de zon, zelfs als het regende. Zo met van die lichtjes in haar ogen. Ik kan U verzekeren, er is van pu re verliefdheid heel veel kauwgum gekocht bij Rosalie. Maar voor een veertienjarige bleef het bij kauwgum. Zij was immers half de twintig en derhalve onbereik baar. Met het verstrijken der jaren verloor Peter haar uit het oog. Vorige week, ruim dertig jaar na dato, zag hij in een uitverkoop-winkeltje iets liggen wat hij net nodig had. De deurbelde tingelde en daar stond zij... Rosalie. De wederzijdse herkenning was er. De haast automa tisch gestelde vraag: „Wat kan ik voor U doen, mijnheerbe zorgde Peter gelijk een schokeffect van zijn stuitje tot zijn schedeldak en zijn hart bonkte als weleer. Perplex en met een rood hoofd zocht hij naar woorden. En terwijl zij hem toelach te en haar ogen twinkelden, leek het alsof plotseling de zon scheen. Hij hoorde Rosalie zeggen: „Een pakje filmster-kauw gum zeker. Cameleon. «3 cö MIDDELBURG De kadowinkel, galerie en koffieshop Dustoch in de Geere is flink uitgebreid. Het naastgelegen pand is bij de zaak getrokken zodat er nu ook gelegenheid is om een broodje te eten in Dustoch. In de nieuwe lunchroom is plaats voor veertig personen. Er is een uitgebreide lunchkaart waar op onder andere belegde broodjes, omeletten, uitsmijters en pannekoeken staan. Dustoch is een dagbestedingsproject van de cluster verstande lijk gehandicaptenzorg op Walcheren. Er werken twaalf men sen die regelmatig vormingslessen volgen ter ondersteuning van hun vak. In de galerie van Dustoch worden regelmatig kunstwerken van de deelnemers aan het project tentoonge steld en in de kadowinkele worden produkten verkocht die ge maakt zijn door mensen met een verstandelijke handicap. ADVERTENTIE zomervakantie landelijk een in zamelingsactie gehouden en uitgevoerd door een aantal scholen. De bijeengebrachte munten worden ingeleverd bij de Grenswisselkantoren, die zich garant stellen de tegen waarde in Nederlands geld uit te betalen. Al die munten in het land leveren duizenden guldens op. De werkgroep Middelburg heeft een aantal andere organi saties aangeschreven om ook in te zamelen. Op vele locaties op Walcheren staan vanaf volgen de week collectebussen waar u uw overgebleven vakantiemun- ten een goede bestemming kunt geven. MIDDELBURG Heeft u van uw laatste vakantie nog losse peseta's, drachmen, pen nies of frankskes over die uw bank niet wil inwisselen voor Nederlandse duiten? Dan kunt u daar de Novib gelukkig mee maken. De Nederlandse Organisatie voor International^ Ontwikke lingssamenwerking gebruikt de muntjes dit jaar voor een pro ject in Oeganda dat 'Vrouwen en duurzame ontwikkeling' heet. De NOVIB-werkgroep Middel burg heeft zich laten inspireren door de landelijke Novib orga nisatie. Jaarlijks wordt na de Het is een gek gezicht. Peuters zijn reuzen en kinderwagentjes groter dan de herenboerderij aan de Poppendamseweg. Ik sta in een twintig maal verkleinde wereld, de kerktoren van Grijpskerke reikt tot iets boven mijn knie. Het is dinsdag, mooi zomers weer en het schiereiland Walcheren is vandaag maar ze venduizend vierkantemeter groot. Miniatuur Walcheren is be paald niet onbekend. Vrijwel elke toerist die ooit Zeeland heeft aangedaan is er wel eens geweest. Een dagje met minder weer? Een bezoek aan Middel burg? Zin in een uitstapje? Hup, met de kinders naar Miniatuur Walcheren, want voor de rest zijn er niet veel van dergelijke evenementen in Zeeland. Vaak zijn er ook gewoon te weinig andere dingen te doen in die bomvolle zomerprovincie. Het Arsenaal in Vlissingen ('Aai eens een haai') is een concur rent, maar niet echt, omdat het nieuwe bestuur van Miniatuur Walcheren en het Arsenaal het zelfde is. Maar dit park? Ik kwam er als klein jongetje en daarna bijna dertig jaar niet meer. Miniatuur Walcheren? Dat ken ik al, zei ik altijd. Het heeft kennelijk geen indruk achtergelaten. Maar de hernieuwde kennismaking is verfrissend. In dertig jaar ver geet je veel, en volgens mij is het park interessanter voor oudere mensen dan voor de prille jeugd. Hoe ze ook hun best doen met speeltjes en an dere aardigheidjes voor jonge kinderen. De maquettes zijn herkenbaarder in elk geval. Het is vandaag behoorlijk druk. Ik moest in de rij voor een kaartje, dromde tussen een ge zelschap Spanjaarden door, en bekijk nu wat verwonderd de miniatuur-baslatkeitjes van de zeedijk van Westkappelle. On geveer 600 amateur-modelbou wers hebben belangeloos alle maquettes gebouwd, lees ik in De geografische vorm van het eiland is precies nagebouwd tussen de hoge beuken, kastan jes en esdoorns in dit park. Dat maakt het tot een rustige plek in het stadsgegrom van Middel burg. De dorpen en stadjes lig gen allemaal op hun plaats, maar niet alle huizen zijn nage bouwd. De makers hebben een selectie van de meest kenmer kende bebouwing gekozen. Zo is Veere maar zeven gebouwen groot: de dom, de stadhuisto ren, de Schotse huizen en de Kampveerse toren. Mooi is het verhaal van dit park. Walcheren was voor de laatste oorlog het fraaiste deel van Zeeland. De tuin van Zee land. 'Het hele eiland lachte,' heeft de Domburger wijlen Frans Elout ooit kernachtig ge zegd. Na de bombardementen en tenslotte de overstroming van 1944, was het maar triest gesteld met die tuin. Alles was zout, kapot en woest. Een groep verstokte Walcherenaren richt te in 1947 de Stichting Nieuw Walcheren op en stelde zich tot doel van Walcheren weer de tuin van Zeeland te maken. Overal werden bomen en strui ken gepland, het Vebenabos en het Nollebos werden aange plant en toen Walcheren weer aardig in het groen kwam te zit ten, rees het idee Miniatuur Walcheren te maken, omdat op Het stadhuis, de Kloveniersdoelen en de Vismarkt in mini-uitvoering. FOTO PIET DAVIOSE deze manier de bevolking goed kon zien hoe mooi het Zeeuwse eiland weer was geworden. De 600 modelbouwers von den het een prachtige klus en gingen ijverig aan de slag. In 1953 zou het park luisterrijk worden geopend, maar in 1953 had Zeeland wel wat anders te doen. Een jaar na de grote wa tersnood dus, opende koningin Juliana het park. Het was meteen een doorslaand succes. Eén seizoen maar zou het park bestaan, was het plan. Maar in drie maanden tijd kwa men er al tweehonderdduizend bezoekers, dus werd besloten het park het volgende jaar nog een keer open te stellen. Maar de bezoekers bleven toestromen en de deuren zijn nooit meer dicht geweest. Wel belandde het park in een dip. Naarmate er meer van zulk soort voorzieningen kwamen in Zeeland ging het bezoekersaan tal dalen. De Zeeuwen zelf, wa ren ook allemaal al wezen kij ken, er onstond achterstallig onderhoud, enfin, het ging slecht met Miniatuur Walche ren. Tot Reggeborch Beheer uit Rijs- ADVERTENTIES sen, een recreatieve projectont wikkelaar zeg maar, in 1994 het bestuur in maart 1994 overnam en ging investeren in vernieu wingen. Reggeborch had goede ervaringen met Zeeland, omdat het een jaar eerder was begon nen met het maritieme park het Arsenaal. En dat beviel nogal. De PR wordt professioneel en op-kinderen-gericht aange pakt. Want heb je de kinderen, dan heb je de ouders, is een ou de wijsheid in deze jonge sector. 'Na al deze avonturen heb je ze ker een mega-honger' en 'Mi niatuur Walcheren is het leuk ste dat je in Zeeland kan over komen', roept de nieuwe bro chure en dat is natuurlijk niet zo'n beetje overdreven. Het park is leuk, interessant, maar het leukste dat je in Zeeland kan overkomen? Poeh. Nooit in een Zeeuwse duinpan gelegen met je lief, zeker? Maar mis schien heeft Miniatuur Walche ren wel zo'n stoot reclametaal nodig. Vandaag is het druk zat trouwens. Kinderwagens staan in file bij de Sloehaven, waar een echt vuurtje brand in een containerschip en een model van een brandblusboot twee echte straaltjes water spuit. Wat in elk geval wel verbeterd is, zijn de voorzieningen voor kinderen, zodat ze misschien een sterkere indruk overhouden van het park dan bij mij het ge val was. i Er is een treintje gekomen die kinderen door de sprookjestun nel voert. Daar ontmoeten ze de beroemde sprookjesfiguren Pe ter Pan, Kapitein Haak Sneeuwwitje, Roodkapje, Pin- nochio en Alladin. Ze komen er krijsend van plezier uit, de kleintjes, eigen waarneming. Er is een scooterbaantje bijge komen en, daar is het ook druk, een bad met bootjes die je van de kant radiografisch kunt be sturen. Met echte houten mini- stuurwielletjes. Daar zie je veel vaders die bereid zijn het stuur van zoontjelief even over te ne men. In de renovatie van het laat- Gotische stadhuis van Middel burg is tweeduizend uur hand werk gestoken. Een bandje laat ijl monnikengezang horen bij de mini-abdij, waar monniken door de kloostergang dwalen en kleine Zeeuwse ringrijdertjes proberen de ring te steken op een minibaantje. Het kleine Walcheren is een mengelmoes van leuke dinge tjes om te zien. En in zijn soort is het natuurlijk uniek. Het park is opgefrist en in een nieu we jas gestoken. Nu die Olau- boot er nog uit en het is nog ac tueel ook. Maar het nieuwe bestuur zou nog één investering kunnen overwegen. Deel scheen- en kuitbeschermers uit aan de be zoekers. Want de paadjes zijn smal en het kinderwagengehal te van het park is buitengemeen hoog. Eén wandeling over mijn eigen eiland en ik werd wel zes maal van mijn sokken gereden. VLISSINGEN 'Samenwo nen, samenleven en samenspe len' is het motto van een inter culturele dag op zaterdag 26 augustus in de Bonedijkebuurt. Het initiatief voor een dergelij ke dag is genomen door het buurtcomité Bonedijkebuurt en het buurthuis Het Woltershuis, omdat de buurt zo'n gemêleer de bevolking heeft. In diverse kraampjes op een in formatiemarkt zijn diverse cul tuuruitingen te zien, zoals ge- bruiks- en kunstvoorwerpen. Bezoekers kunnen meedoen aan een (anti)-discriminatietest en een fotowedstrijd. Er wordt een demonstratie fietslessen voor buitenlandse vrouwen gegeven. Dansgroep Melati treedt op, er is straattheater door toneel groep Amazone en er zijn ver- schillden muziekoptredens. De kinderen worden niet vergetem; zij kunnen meedoen aan interculturele kinderspe len. Wethouders Poppe-de Looff en De Keizer openen de dag om 11.30 uur op het schoolplein van de Ravensteinschool. Vanaf 20.00 uur wordt het programma voortgezet in de Walk-Inn. *Y

Scheldebode | 1995 | | pagina 1