„Kleinnood begint waar anderen stoppen" Litouws jongeren in Zeeland „De Hollandse nevel vind ik prachtig" Kwadendamme serieus aan de slag Buiten dansen Stichting Kleinnood geeft kosteloos praktische hulp bij dreigend faillissement SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1995 309 Fotograaf uit Sri Lanka exposeert in Vlissingen Organisatie Gesprek Papierversnippe raar Lijken Conferentie De heer Bouman, een van de vijf consulenten van de stichting Kleinnood, die in Zeeland werkzaam zijn. foto peter huls VLISSINGEN 'Klasse!'. 'Wat een schitterende foto's'. 'Uw stijl doet mij denken aan het werk van de Middelburgse fotograaf Wim Riemens'. Het zijn maar een paar van de lovende reacties, die de uit Sri Lanka afkomstige fotograaf Dharmasena kreeg bij eerdere exposities. Van dinsdag 8 augustus tot donderdag 31 augustus is zijn werk tentoongesteld in de hal van het gemeentehuis. De Stichting Kleinnood pro beert te voorkomen dat onder nemers failliet gaan. De lande lijke organisatie telt zo'n twee honderd consulenten, allemaal vrijwilligers. De groep breidt nog ieder jaar uit, omdat er ook steeds meer cliënten komen. In Zeeland zijn er vijf consulen ten, vier mannen en een vrouw. De stichting Kleinnood werkt samen met de Kamer van Koophandel die de cliënten re gionaal over de consulenten verdeeld. De heer Bouman vertelt over het onstaan en de werkwijze van Kleinnood: „De Stichting is in 1979 opgericht en sindsdien is geprobeerd om de naambe kendheid te vergroten. En we kunnen vaststellen dat er steeds meer beweging in komt. Toch zijn er nog middelgrote en klei nere bedrijven die Kleinnood nog niet kennen. De Stichting heeft in de eerste plaats tot doel het bevorderen van het onder nemerschap in midden- en kleinbedrijf en ten tweede het ondersteunen van ondernemers in midden- en kleinbedrijf, hulpverlening aan die groep die dat nodig hebben. Professionele hulp is voor deze bedrijven meestal te duur of onbekend." Opvallend is, dat er in Neder land ruim vierhonderdduizend midden- en kleine bedrijven zijn, de agrarische sector uitge zonderd, goed voor vijftig pro cent van het bruto nationaal produkt. Wat opvalt is dat nog al wat bedrijven failliet gaan. Dat komt voornamelijk omdat bij een bedrijf meer komt kij ken dan alleen maar vakkennis, er is organisatie nodig, admini stratie, logistiek. De heer Kle- vering uit Delft pikte dat sys teem op uit Amerika en heeft er een aantal banken warm voor gemaakt en zo is de Stichting Kleinnood opgericht. De men sen bij de Stichting trachten hun bedrijfservaring, hun ken nis, over te brengen. Ze weten hoe het reilt en zeilt en kunnen de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf helpen waar het nodig is. Inmiddels zijn er tweehonderd consulenten verdeeld over 23 regio's gegroepeerd rond de Ka mers van Koophandel. Voor Zeeland in Middelburg en Ter- neuzen. De werkwijze is een voudig en doeltreffend, een on dernemer die van Kleinnood weet belt de Kamer van Koop handel. De contactpersoon, in Middelburg is dat mevrouw Adema, belt de aanvraag door naar de betreffende consulent. De consulenten van Kleinnood werken snel en praktisch. Bin nen een dag wordt contact op genomen en er wordt op zo kort mogelijke termijn een afspraak gemaakt voor het eerste ge sprek. „We gaan er heen en proberen er achter te komen waar de schoen wringt en bekijken of het wel een klant voor Klein nood is", legt Bouman uit. „De ondernemer moet wel echt in de problemen zitten, want hebben we te maken met een bloeiend bedrijf, dan verwijzen wij naar een professionele organisatie." Op het gebied van faillissement is er in Nederland veel narig heid. Het is vervelend als men sen met een kleine eenmans zaak, man - vrouw - winkeltje, failliet gaan en daar hun verde re leven de last van blijven on dervinden. Ze worden steeds door de schuldeisers achter volgd en dat is een verschrik king. Regelmatig wordt er in de Tweede Kamer over de wijzi ging van de faillissementswet gepraat, maar een beslissing wordt steeds uitgesteld. De heer Bouman: „We komen bij mensen die in de narigheid zitten en dat is natuurlijk nooit leuk. In eerste instantie moet je goed luisteren. Tijdens zo'n ver trouwelijk gesprek komt er veel naar boven. Het is dan mijn taak om het probleem vast te stellen. Na het gesprek is het tijd voor het 'huiswerk' en na denken hoe we dit probleem gaan aanpakken. Als een fail lissement dreigt, is het zaak om op tijd te komen. Het komt voor, dat men veel en veel te laat hulp inroept. Als er geen redden meer mogelijk is, dan geven wij begeleiding om alles zo goed mogelijk te laten verlo pen." „Soms start men vanuit een verkeerde basis. Stel, iemand verdient bij drieduizend gulden per maand bij een baas. Hij gaat voor zichzelf beginnen en heeft plots zesduizend gulden per maand. Hij moet dan wel weten, dat na een paar jaar de belasting komt en dan moet er toch betaald worden. Als er dan geen geld meer is, dan is het pa niek. Kleinnood adviseert star ters altijd om van begin af aan tien a twintig procent te reser veren voor belasting. De belas tingdienst is de strengste incas seerder in Nederland en in het buitenland vermoedelijk ook. Maar er zijn ook positieve erva ringen. Onlangs had ik iemand die een investering moest doen in een apparaat van vijfentwin tigduizend gulden. Zijn zaak liep aardig, maar voor dat geld moest hij toch 'even' naar de bank. Bij de bank werd ge vraagd wat hij met die investe ring dacht te bereiken en of er een investeringsrapport was. Daar liep de man vast, maar via contact met Kleinnood kwam dat rapport er ook. De klant gaat in zo'n geval eventueel met de consulent en met het investe ringsrapport naar de bank. De ze man belde mij na twee weken triomfantelijk op: 'het is voor elkaar, ik heb die vijfentwintig duizend gulden gekregen'." Toen hij op een dag, zoals al tijd gewapend met zijn fototoe stel, door de stad liep, trof hij in een verlaten wijk meer dan dui zend lijken aan. De slachtoffers waren om het leven gebracht door brandende autobanden om hun nek te hangen, een methode die in Zuid-Afrika voor het ein de van de apartheid ook een ge vreesde methode van liquidatie was. „Ik heb er foto's van ge maakt en gaf ze aan een vriend, die pas begonnen was met het uitgeven van een krant. Eén van die foto's verscheen le vensgroot op de voorpagina. Enkele maanden later werd de krant, op last van de president, een publikatieverbod opgelegd. Het kantoor werd doorzocht en verzegeld en waarschijnlijk hebben ze toen mijn naam ge vonden, want kort daarna werd ik opgepakt en 15 dagen vastge houden en gemarteld. Mijn stu dio werd geplunderd en al mijn werk in brand gestoken. Ik heb de daders niet kunnen identificeren, want ze droegen zwarte maskers, maar het kun nen niet anders dan handlan gers van de regering geweest zijn. het enige werk wat ik nog uit Sri Lanka heb, is werk wat toevallig thuis lag bij de voor- Liever praat hij over zijn foto's. Zijn werk uit Sri Lanka bestaat vooral uit landschappen en por tretten. Opvallend zijn en een drietal prachtige portretten van oude mannen meet doorgroefde gezichten. Hij wijst: Kijk, die man met dat kleine grijze baardje was een bedelaar die bij me kwam om een aalmoes. Ik vroeg hem of ik hem in ruil daarvoor mocht fotograferen. Later kwam er een vriend van hem langs, met een prachtige lange grijze baard. Die heb ik, zoals je hier ziet, afgebeeld met een dik boek in de hand, waar hij bezig is aan het laatste hoofdstuk. Dat vond ik een mooie symboliek die bij die ou de man paste. Deze foto heet dan ook zo: the last chapter. Bij zijn vertrek uit Sri Lanka had een bevriende collega hem een van zijn fototoestellen ge geven. Dharmasena bezat im mers niets meer. Eenmaal in Nederland kon hij het fotogra feren niet laten. Nu legt hij zich meer toe of landschapsfoto's. Mensen fotograferen doet hij nog niet graag, omdat zijn Ne derlands nog niet goed genoeg is om er met de mensen over te praten. „Dan worden ze mis schien boos en weet ik niet hoe ik het goed uit kan leggen." Dharmasena staat iedere foto piet dav1dse ochtend om 4 uur op. ,,'s Och tends vroeg en tegen de avond is het licht het mooist. En de Hol landse nevel vind ik prachtig". Hij is blij dat hij zo bezig kan zijn, want het wachten op de beschikking of hij wel of niet in Nederland mag blijven, valt hem zwaar. „Ik rook en ik drink niet, dus kan ik van mijn zak geld zo nu en dan een filmrolle tje kopen en van de beste foto's een vergroting laten maken", zegt hij. Zo heeft hij langzamerhand een collectie 'Nederlandse' foto's opgebouwd. Samen met de fo to's uit Sri Lanka vormen zij een expositie die de moeite van het bezoek meer dan waard zijn. VLISSINGEN Op za terdag 5 augustus vindt op de Lange Zelke tussen 11.00 en 17.00 uur een bij zonder dansevenement plaats. De Stichting bewe gen op Muziek Zeeland de monstreert die dag zowel ballroom dansen als latin american dansen. De Ne derlands kampioenen ba sic rumba dansen 1995, Nathalie Bergmans en Ed dy Buunk laten zien dat dansen op hun niveau be slist topsport is. Dansen tussen het winke lend publiek door, een sfeer neerzetten die zelden in de open lucht kan wor den ervaren. Dat is de be doeling van initiatiefne mers Jacques Gosman en Cees Bergmans van Dans centrum Good Times i.o. Zij zijn al geruime tijdbe- zig het stijldansen een im puls te geven. En wie door de werve lende presentaties zelf en thousiast is geworden kan zelf meedoen. Vanzelfsprekend zijn de advie zen van Kleinnood niet bin dend, de ondernemer is en blijft baas in eigen huis. Voor de hulp die Kleinnood biedt hoeft niets betaald te worden. Toch zijn er tal van kosten om de organisa tie draaiende te houden, maar hierin wordt voorzien door een financiële bijdrage van een be langrijk deel van het bedrijfsle ven. De heer Bouman tot slot: „Schakel Kleinnood liefst in voordat er acute nood ontstaat. Te veel bedrijven gingen ten on der doordat ze een zeer ongun stige situatie - denk maar eens aan debiteuren - te lang hebben laten voortbestaan. Vorig jaar sprak ik de eigenaar van een eenmanszaak. Die zei mij: 'als iets kosteloos is zoals Klein nood, dan kan het vast niet veel zijn'. En die brochure, die was allang door de papierversnip peraar verwerkt. Afgelopen maand kreeg ik een nieuwe re latie aan de telefoon, de stem klonk mij bekend in de oren, de man van de papierversnipper aar. Ja, zo gaat dat. Groot helpt klein, we helpen elkaar." Informatie over de Stichting Kleinnood bij de Kamer van Koophandel in Middelburg, te lefoon 01180-73500. WESTKAPELLE Voor de eerste keer in Nederland en op donderdag 3 augustus om 19.00 uur te besluisteren in de Dorpsstraat in Oostkapelle: het Litouws jongerenensemble 'Pynimelis'. Het ensemble treedt op dinsdag 8 augustus om 19.00 uur op in Westkapelle op de Markt. Het is een folkloregroep die bestaat uit dansers, muzikanten en zangers. De muzikanten bespelen verschil len Litouwse volksinstrumenten zoals de 'lumzdelis', een blaasinstrument of de 'skuduciai', die lijkt op een xylofoon. De groep tradt eerder op in Straatsburg, Dortmund, in Letland, Rusland en de Oekraïne. Het ensemble is op toemee door Nederland en België. 1 Fotograaf Dharmasena toont werk uit Sri Lanka en Nederland. Als klein jongetje was Dharma sena al gefascineerd door de ca mera. Een vader van een vriendje was fotograaf en toen hij een jaar of tien was mocht hij mee op re portage om de flitslampjes aan te reiken. Zo nu en dan kreeg hij de kans om zelf de camera te hanteren en al gauw vroegen de klanten of hij niet de foto's wil de maken in plaats van zijn baas, die daar niet zo blij mee was. Na zijn opleiding tot be roepsfotograaf werkte hij eerst op free lance basis en begon la ter een eigen studio met als sp- cialisatie portretfotografie. zitter van een fotoclub, waar ik regelmatig workshops gaf." Hij wilde het land verlaten, maar kreeg geen visum. Toen hij deel kon nemen aan een in ternationale conferentie voor beroepsfotografen in Drieber gen, greep hij de kans om hier politiek asiel aan te vragen. Dat was in 1993. Inmiddels is het twee jaar later, maar Dharma sena weet nog steeds niet of hij in Nederland kan blijven. Een onderwerp waar hij liever niet over praat, want dan komen de emoties boven. KWADENDAMME - Na een verblijf van vijf jaar in de twee de klas van de zondagafdeling moest Kwadendamme afhaken en ontkwam niet aan degrada tie. „Dat zat er al geruime tijd aan te komen want de laatste drie seizoen vertoefden we steeds in de staart op de rang lijst", zegt wedstrijdsecretaris Sjaak van 't Westeinde. „Overigens gaan we niet bij de pakken neerzitten en de club is nog springlevend", vervolgt hij. „Onze vereniging telt 118 leden en we spelen met drie teams in competitieverband wat senioren betreft. Daarnaast beschikken we over aardig wat jeugdleden. Kunnen een C- en D-team op de been brengen en tevens twee F- pupillen teams. Met de A- en B- junioren werken we samen met Hoedekenskerke zodat ook deze jongens in de competitie kunnen uitkomen. Maar natuurlijk blijft de hoofdselectie het visite kaartje van de vereniging en we gaan dan ook serieus aan de slag om zo snel mogelijk het verloren terrein te herwinnen." Dat gaat dan gebeuren onder leiding van Johan Braam, die als nieuwe trainer is aangesteld. Braam kan in het komend sei zoen niet meer beschikken over William Maartense, die vanwe ge zijn leeftijd (33) op lager ni veau gaat spelen. Voor de rest verandert er niet veel bij de geel-zwarten. Johan Braam wil een paar jeugdige spelers aan de bak laten komen in de hoofd macht. In de hoop dat die zich vrij snel kunnen aanpassen. Braam: „Daar heb ik trouwens wel vertrouwen in. Met veel am bitie ga ik aan de slag bij Kwa dendamme, waar een gezonde wind waait onder de spelers groep en dat is al heel wat waard." MIDDELBURG Ondernemers die met problemen zitten, of vragen hebben over de gang van zaken in hun bedrijf, kunnen gratis hulp krijgen van de Stich ting Kleinnood, een onafhankelijke organisatie die kleine en middelgrote bedrijven snel helpt met kennis en adviezen van ervaren collega's. Hulp die in veel ge vallen succesvol blijkt, zodat de ondernemer weer op eigen kracht verder kan. In principe adviseert Klein nood kleine en middelgrote bedrijven tot honderd werknemers, die geen beroepsadviseur kunnen in schakelen. Kleinnood werkt met ervaren consulenten die in hun loopbaan zelf allerlei bedrijfsproblemen hebben opge lost. Op deze manier stellen meer dan honderd vijf tig oud-ondernemers, -directeuren, -topmanagers en - vakexperts hun kennis en ervaring belangeloos ter be schikking. De heer D.P. Bouman uit Oostvoorne is zo iemand en hij is een van de consulenten die in Zeeland werkzaam zijn. „Klein helpt groot. Kleinnood begint waar anderen stoppen", is in het kort zijn omschrij ving van de stichting. BIKE-RUN-BIKE Op 9 augustus wordt om 19 uur een re creatieve bike-run-bike gehouden over een afstand van 2 1 km op hard strand en 1 2 km op asfalt. Kosten 3,50 te be talen bij aanmelding van 18.30 tot 18.55 uu op het strand te bereiken via strandteap bij Resto Vrouwenpolder (parkeer plaats Veerstedam). Benodigdheden: een fiets en een helper. ROMMELMARKTEN - Het Middelburgs Muziekkorps houdt zaterdag 5 augustus vanaf 12 uur weer een rommel markt voor het uniform- en instrumentenfonds aan de Drie wegenhof in Middelburg. De hervormde gemeente in Oostka pelle houdt op donderdg 3 augustus een grote rommel- markt/bazar rond de H.V.-kerk. De opbrengst is bestemd voor de vernieuwing van het kerkdak en voor een buitenboordmo tor voor papoea's in Nieuw-Guinea. ORGELCONCERTEN - Op woensdag 2 augustus wordt het orgel van de St. Jacobskerk in Vlissingen bespeeld door de vaste organist Bram Beekman. Op het programma werken van J.S. Bach, G.A. Homilius, A. Guilmant, Ch. Widor en M. Reger. Het concert begint om 20 uur, kaaarten kosten 7,50 of 5,00 (met passen). Op vrijdag 4 augustus speelt Henk van Putten uit Nieuw-Beijerland op het orgel van de St. Ja cobskerk tijdens het middagconcert dat om 12 uur begint. Hij speelt werken van J. Kellner, J.S. Bach en A. Guilmant. Er is een collecte bij de uitgang ter dekking van de kosten. Op maandag 7 augustus geeft organist Charles de Wolff een con cert op het Properorgel in de Ger. Kerk aan de Schoolstraat in Vrouwenpolder. Aanvang 20 uur. CIRCUS - Circus Renz uit Berlijn treedt op 4,5 en 6 augus tus op in Vlissingen bij de Miro en op 7,8 en 9 augustus bij camping De Boomgaard. Kaarten verkrijgbaar bij de WV. WESTHOVE - Op 9 augustus wordt vanuit het Zeeuw Bio logisch Museum aan de Duinvlietweg in Oostkapelle een rond leiding gehouden met het thema 'Westhove toen en nu', waar bij veel geheimen van het kasteel en de cultuur-historische en natuurlijke waarden van de omgeving onthuld worden. De rondleiding duurt ongeveer VA uur. Aanvang 14 uur. Ook op 9 augustus, om 18.30 uur, vanuit het museem de rondleiding 'Van zoet naar zout'. Deze rondwandeling gaat van het bos naar de zee en weer terug. Voor beide rondleidingen geldt een deelnameprijs van 6,50 voor volwassenen en 5,50 voor kinderen. Dit is inclusief de entree van het museum. Aanmel den vooraf is noodzakelijk. AVONDPUZZELRIT - Op 2 augustus wordt de badrit Westkapelle gehouden, georganiseerd door MAC De Zeeuwen. Deelname is mogelijk per fiets of auto. Inschrijven in het Kas teel van Bavaria aan de Zuidstraat in Westkapelle tussen 19 en 20 uur. DUIN- EN STRANDTOCHTEN - Op 5 augustus houdt wsv De Vrolijke Tippelaars duin- en strandtochten over 5, 10, 15, 20 of 30 km. Wie 30 km. wil lopen, start tussen 9 en 11 uur. Voor de overige afstanden is starten tussen 9 en 13 uur moge lijk. het startbureau bij de Kanovijver aan de Burg. Van Woel- derenlaan in Vlissingen is open van 8.30 tot 17 uur. Inschrijf geld 4,00, leden betalen 2,50. PRESTATIELOOP - Atletiekvereniging Dynamo'70 uit Middelburg houdt op woensdag 2 augustus in samenwerking met de WV de Halve Maan prestatieloop in Oostkapelle. Start bij sporthal De Halve Maan. De looproute van 4,5 km kan 1, 2 of 3 keer afgelegd worden. Inschrijfgeld 3,50, tot 12 jaar 2,50. Aanvang 19 uur. EXPOSITIE - De Russisiche Ludmila Kalmaeve woont en werkt sinds 1992 in Arnemuiden. Van 11 augustus tot 9 okto ber exposeert zij haar schilderijen, collages en mixed media in het Arsenaaltheater aan het Arsenaalplein in Vlissingen. SAMENZANG - Op zaterdag 5 augustus augustus wordt een avond met muziek en samenzang van psalmen en geeste lijke liederen in de Nieuwe Kerk in Middelburg gehouden. Aanvang 19.30 uur. SCHRAMKLANKEN In de Grote kerk in Veere geeft het Orkest Siperkov op donderdag 3 augustus een concert van zi geuner en weense schrammuziek. Aanvang 14.30 uur, entree een tientje, met pas 7,50. UNICEFLOOP - Op woensdag 9 augustus wordt voor de tweede keer een loop voor Unicef gehouden in Zoutelande. De opbrengst gaat nar het project Water in Vietnam. Aannmelden bij de Boshut aan de Duinweg, bij Caroline Geelhoed, Bellink 12 of bij de kraam op de folkloristische dag op 3 augustus. STERTOCHT Kinderboerderij De Klepperhoeve in Middel burg houdt op woensdag 9 augustus voor kinderen van 6 tot 12 jaar een sterloop met opdrachten van boer Ronald. Aanvang 14 uur, kosten een gulden. POPPENBEURS - Voor de laatste keer dit seizoen wordt in De Parel in Domburg op 6 augustus een poppenbeurs gehou den van 16 tot 21 uur. Entree f 4,00. SANTEKRAAM - De Interkerkelijke commissie voor toris me en pastoraat heeft opnieuw twee voorstellingen van de tichting De Santekraam gecontracteerd. Op 2 augustus wordt in de Oude Kerk in Domburg de voorstelling vreemdeling in eigen land gespeeld en op 4 augustus in de R.K.Kapel St. Wil- librord. ook in Domburg, de voorstelling Naaman de Syriër. Beide voorstellingen beginnen om 20.30 uur. GEVONDEN - Bij de politie in Middelburg liggen de vol gende gevonden voorwerpen: kabelslot, diverse brillen, foto toestel, cowboyhoed, companie int-pas, tecke, kat, kralenket ting, damesvest, bromfiets, verschillende feitsen, diverse sleu tels, speelgoedauto, tas met zwemspullen, tas met kleding, ka no lapjeskat, CZ-pas, telefoonkaart, ponsplaat, frans rijbe wijs, zakje met kleiding en laken, paraplu, sportkleding, di verse portemonnees, babysleutels, etui met pasjes, fietstas met fietspomp, handdoek. Bij de politie in Vlissingen zijn aangege ven flippo's, insulinespuit, kabelsot, hangslot, div. gouden armbande, damesring, oorbel, diverse bankpassen, gereed schap, diverse brillen, fototoestel, lens, foto's, diverse hoofd deksels, diverse horloges, 9 honden, konijn, rat div. kleding stukken, pillendoos, autospiegel, diverse bromfietsen en fiet sen, afneembaar frontje van autoradio, diverse schoenen, di verse sleutels, diverse tassen.

Scheldebode | 1995 | | pagina 9