Win een fiets met jubilerende Elfdorpentocht Hoop op veilige toekomst Amnesty in actie voor vrouwen Locale bevolking helpt bij bouw school Unicef helpt kinderen en moeders Wereldkinderen sponsort scholieren ZOA werkt samen met vluchteling Eerlijk winkelen bij Wereldwinkel j 4. Wat is de naam van de molen van Westkapelle? Aandacht voor SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1995 315 Scheldebode viert jubileum van Elfdorpentocht mee L Taalles En dan nu de elf vragen waarmee u een fiets kunt winnen: I 1. Wat is de naam van het Asielzoekerscentrum in Middelburg? I 2. In welk jaar is de ruïne van de kapel van Hoogelande geres taureerd? 3. Om welk insect draait het bezoekerscentrum Poppendam- me? I 5. Welke schilder nam in 1911 het initiatief voor de bouw van I het tentoonstellingsgebouwtje in Domburg? 6. Wat is de latijnse naam van de heemtuin van het Zeeuws Biologisch Museum? 7. In welk jaar is molen De Hoop in Serooskerke verplaatst? 8. Wat is de titel van de tentoonstelling in de kerk van Gapin- ge? 9. Wat zijn de namen van de Schotse Huizen? 10. Wat is de naam van de godin aan de wie de altaarstenen in het Zeeuws Museum zijn gewijd? 11. Wanneer is de Schorpioen gebouwd? I Knip deze strook uit de krant en neem hem mee in uw route boekje. De meeste vragen lossen zich onderweg vanzelf op. Vergeet niet om een pen mee te nemen. De ingevulde formulie ren kunnen bij de stempelposten ingeleverd worden. Onder de goede oplossingen wordt een Batavus fiets verloot. De uitslag wordt bekendgemaakt in de Scheldebode. MIDDELBURG Dinsdag 8 augustus wordt voor de tiende keer de Elfdorpentocht gehou den. Omdat dat een jubileum is en omdat De Scheldebode dit jaar ook iets te vieren heeft, het vijftigjarig bestaan, is de fiets tocht dit jaar uitgebreid met 11 puzzelvragen. On der de goede inzen ders wordt een nieu we fiets verloot, die beschikbaar is ge steld door de Rij wielcentrale aan de Koudekerkse. De Elfdorpentocht is een dagje uit voor je plezier en voor het goede doel. De opbrengst van de tocht komt namelijk ten goede aan Terre des Hommes die er een project in een derde-wereldland mee ondersteunt. Elders op deze pagi na lees je er meer over. De Elfdorpentocht is niet alleen spor tief uitje, ook het culturele aanbod van Walcheren zoals molens, musea en monumenten kom je onderweg tegen. Er kan in elf plaatsen ge start en gestopt worden tussen 9.00 en 19.00 uur. Een route boekje met stempelkaart kost zes gulden voor een volwassene en drie gulden voor kinderen tot twaalf jaar en voor 65-plus- sers. Bij iedere stempelpost kun je een stempel op je controle- kaart laten zetten en een volle kaart geeft recht op een medail le. Routeboekjes zijn in de voor verkoop verkrijgbaar bij het Terre des Hommes winkeltje in de Middelburgse Sint Jans straat en bij alle VW's op Wal cheren. Bij de stempelposten zijn fietsreparatie en EHBO- spullen aanwezig. De start- en stempelplaatsen zijn: Middelburg: AZC de Een dracht, Hoogelande: de kapel, Grijpskerke: imke rij Poppendamme, Meliskerke: molen, Zoutelande: kle derdrachtenmu seum, Westkapelle: molen De Noor man, Domburg: Marie Tak van Poortvliet Museum, Oostkapelle Zeeuws Biologisch Museum, Seroos kerke molen De Hoop, Gapinge: Nederlands her vormde kerk, Vee- re: stadhuis. Muzikanten die op 8 augustus de stem pelposten een beet je willen verleven digen met hun mu ziek worden ver zocht op contact op te nemen met de or ganisatie van de fietstocht (01180-37366). Door hulp in de vorm van onderwijs, medische verzorging, een dak boven hun hoofd of voedsel. Altijd door middel van kleinschalige projecten, waarin kinderen geholpen worden ongeacht ge loof, ras of politieke overtuiging. Terre des Hom mes biedt jaarlijks financiële ondersteuning aan honderden projecten in meer dan dertig landen, geconcentreerd in vier regio's. In elke regio heeft Terre des Hommes een eigen kantoor, van waar uit effectieve begeleiding van de projecten wordt geboden. De vier regio's zijn: Zuidoost-Azië, Zuid-Azië, Oost-Afrika en Zuid-Amerika. De opbrengst van de elf-dorpen-fietstocht is voor de bouw van een school in Ang Sleng in Cambod ja. Cambodja valt onder de regio Zuidoost-Azië. De regioleider Frans van Dijk heeft zijn kantoor in Jarkarta, waar hij terzijde wordt gestaan door locale medewerkers. Voor het welslagen van een project is het heel belangrijk dat de locale bevol king ingeschakeld wordt. Een eerste stap om te beoordelen of de locale bevolking is ingescha keld, is te kijken of het voorgestelde project voortkomt uit hun eigen behoefte. De inzet van de locale bevolking hangt vervolgens geheel af van de aard van het project en de mogelijkheden van de mensen daar. Soms dragen zij een steentje bij in de kosten. Een mooi voorbeeld is de school in Ang Sleng in Cambodja. Aanvankelijk was er geen school en de wens van de ouders was uiteraard dat hun kinderen onderwijs zouden kunnen volgen. Dus de ouders namen een eerste initiatief om zich te rorganiseren* om vervolgens de abbot (die is het hoofd van de Buddhistische pagoda) om hulp te vragen. De abbot stelde in de pagoda een ruimte -beschikbaar voor onderwijs. Tegelijkertijd begon de hij samenmet de ouders allerlei acties te orga- niseren om geld in te zamelen. Het geld inzame len verliep traag en moeizaam, de bevolking is nu eenmaal erg arm. Uiteindelijk kwam men via via met Terre des Hommes in aanraking. Regioleider Van Dijk: „Toen ik de eerste keer naar Ang Sleng ging was het halve dorp present. De ouders lieten niets na om mij van het belang van de school te overtuigen. Trots liet men zien wat men zelf al gedaan had: land gedoneerd, al wat geld ingezameld, en de fundering al gelegd. Ook boden dorpelingen aan om als Terre des Hommes bereid was het resterende bedrag voor de school te geven zij gratis zouden meewerken tijdens de bouw. Het was overduidelijk dat de be volking achter het idee van een school stond. Een belangrijke bijdrage die de mensen uit Nederland kunnen geven ligt natuurlijk op het financiële vlak. Voor de projecten is nu eenmaal geld nodig wat de betreffende mensen zelf niet hebben. Maar geld is niet alles. Heel belangrijk is ook "begrip". Een betere en rechtvaardige wereld be gint met begrip voor elkaar. Er zijn mensen nodig die zich in Nederland inzetten om de problema tiek van de armen duidelijk te maken en de oor zaken van die armoede bestrijden. En er is zoveel meer. Een schrijnend leed waar ik wel mee ge confronteerd word is het fenomeen van kinder prostitutie. Niet zelden komen de cliënten uit Eu ropa en ook uit Nederland. In Nederland kan daar stelling tegen genomen worden. En neem de rechten van het kind. De meeste landen hebben het verdrag van de rechten van het kind onderte kend, maar de uitvoering laat nogal eens te wen sen over. Ook vanuit Nederland kan men daar iets aan doen. Een duidelijk voorbeeld is in dit geval kinder arbeid. In Pakistan, India en Nepal worden veel tapijten geknoopt door kinderen. Voor zeer ar moedige salarissen moeten die kinderen extreem lange dagen werken onder slechte omstandighe den. Maar een actie, onder andere door Terre des Hommes in Duitsland heeft ertoe geleid dat de consument geen tapijten meer wil kopen die door kinderen geknoopt zijn. Slechts die tapijten mo gen nog verhandeld worden waarbij een keur merk is afgegeven dat ze niet door kinderen ge knoopt zijn. Fabrieken die met kinderen werken zagen zich wel gedwongen om over te schakelen op volwassen arbeiders omdat hun afzet in ge vaar kwam. Die actie is alleen geslaagd omdat de bevolking - in dit geval van Duitsland - bewust werd welk kinderleed er achter die mooie hand geknoopte tapijten schuil ging." Ook dit jaar is het AZC weer stempelpost tijdens de Terre des Hommes fietstocht en ie dereen is van harte welkom voor een korte of langere on derbreking in „De Eendracht" aan de Kruitmolenlaan. Graag zullen de bewoners iets vertel len over hun eigen land en hun ervaringen met het verblijf in een asielzoekerscentrum. Door de eeuwen heen zijn men sen op de vlucht gegaan voor geweld en agressie. Ook van daag de dag geven velen het vertrouwde bestaan in eigen land op in de hoop elders een nieuwe, veilige toekomst op te kunnen bouwen. In Nederland worden zij opge vangen in asielzoekerscentra zoals er sinds 1991 ook in Mid delburg een is, in afwachting op de uitslag hun asielverzoek, waarna de meesten ergens in Nederland definitieve huisves ting krijgen. Omdat het lang duurt voor de hele procedure is afgerond, verblijven de meesten er tussen de 8 en 13 maanden. Op dit ogenblik wonen er ruim 320 asielzoekers van zo'n 25 verschillende nationalitei ten. Mannen en vrouwen, alleen of met kinderen, echtparen en gezinnen. Daaronder zijn 100 kinderen onder de 16 jaar, waarvan er 15 in het centrum werden geboren. Het grootste gedeelte van het centrum be staat uit kamers, die bewoond worden door een gezin of meer dere alleenstaanden. Zij zijn voorzien van bedden, tafel was tafel en TV. Per persoon is er bovendien een kast(je) en een stoel. Op de gangen zijn er dou ches en toiletten. Het gebouw heeft een centrale keuken en eetzaal, er is een wasserette met 4 wasmachines en droogtrom- mels en een strijkruimte. Daar naast is er een recreatiezaal met ping-pongtafels en een aantal multifunctionele ruimten. Ook de kantoren, de technische dienst en medische opvang zijn er ondergebracht. Zolang een asielzoeker niet er kend is als vluchteling mag hij geen betaalde arbeid verrich ten, noch een studie volgen. Dit laatste geldt niet voor leer plichtige kinderen tot 18 jaar. Zij gaan dan ook gewoon naar school. Voor volwassenen start in het centrum iedere maand een cursus Nederlandse taal. Ie dereen die dat wil kan drie keer per week een uur les krijgen. In de bibliotheek met talenprakti- cum kan men extra oefenen. Daar liggen ook de kranten in diverse talen: een Arabische, een Farsi, een Bosnische en een Kroatische, een Engelse en een Franse. Er is zelfs een Chinees tijdschrift. Sportactiviteiten worden ge organiseerd om stoom af te bla zen en er is een crèche voor de kleintjes. Na schooltijd zijn er activiteiten voor de jeugd, er worden vrouwenmiddagen ge houden en een tweedehands kledingwinkel en fietsenwerk- plaats behoren eveneens tot de reguliere activiteiten. Daarnaast wordt er regelmatig een bingo, disco enzovoorts ge organiseerd. Dit alles wordt uitgevoerd door de ongeveer 80 vrijwilligers. Asielzoekers geven informatie over hun vaderland. De vereniging "De Zeeuwse Molen" heeft als doel het be houden van de molens in de provincie Zeeland. Zij doet dit door overleg te voeren met overheidsinstanties, stichtingen en particuliere eigenaren. Ook geeft zij adviezen bij restaura ties en onderhoud van de mo lens. Veel leden van de vereniging zijn ook vrijwillig molenaar en laten vooral op zaterdag en de molens draaien en het werk la ten doen waarvoor zij gebouwd zijn. Veel molens zijn dan geo pend en voor het publiek te be zichtigen. Op diverse molens is het meel dat op de molen is ge malen, te koop. Als de blauwe wimpel uit hangt bent u er van harte wel kom, de molenaar zal u graag vertellen hoe een molen werkt en uw vragen beantwoorden. Door lid te worden van de ver eniging helpt u de molens in goede staat te houden en voor het nageslacht te bewaren. Molens symboliseren het sa menspel tussen natuurlijke krachten en menselijk ver nuft, waaruit energie wordt verkregen. Eeuwenlang hebben wind en water de mens geholpen. Maar wij wilden meer en wierpen ons gulzig op steen kool, olie en aardgas. Nu wij met de gevolgen van deze energiebronnen geconfron teerd worden, krijgt de mens weer aandacht voor de wind kracht. En de molens hebben op ons gewacht. Molens waren onmisbaar in ons verleden, zij behoren ook bij onze toe komst. Unicef is het kinderfonds van de Verenigde Naties. Een fonds dat kinderen in maar liefst 140 landen helpt. In 1946 werd het kinder fonds opgericht als noodfonds. Om de slachtoffertjes van de Twee de Wereldoorlog te helpen. In 1950 was de ergste nood in Europa voorbij. Toen werd de aandacht op de zogenaamde Derde Wereld gericht. Daar was de nood veel groter. En het zag er zeker niet naar uit, dat het gauw beter zou gaan. Daarom kreeg Unicef een nieuwe taak: kinderen en moeders in de armste delen van de wereld hel pen. Waarom helpt Unicef Unicef helpt omdat het nog steeds héél hard nodig is in ont wikkelingslanden. Dat zijn lan den in Afrika, Azië en Latijns- Amerika. Er is gebrek aan bijna alles. Er zijn te weinig scholen en er is vaak niet genoeg te eten of er is veel te eenzijdig voedsel. Er zijn te weinig dokters en me dicijnen. Miljoenen kinderen worden ziek door het drinken van besmet water. Bovendien wonen de mensen vaak in slop pen, zonder voorzieningen als water en licht. Wanneer je als kind in dergelijke omstandig heden wordt geboren ben je niet zo best af. Je hebt maar weinig kans om gezond en gelukkig op te groeien. Integendeel Meest al moeten die kinderen al heel jong meehelpen om een beetje geld te verdienen. Hoe helpt Unicef Unicef helpt op veel verschil lende manieren. Door scholen en gezondheidscentra in te richten. Of door projecten op te zetten voor beter voedsel en drinkwater. Maar ook door ou ders te leren hoe ze zelf vol doende voedsel kunnen verbou wen. Door jongeren een beroep te laten leren. Unicef zorgt vooral voor deskundige hulp aan de bevolking en materialen. Van tuinzaden tot gereedschap pen. Van lesboeken tot krijtjes. Van injectienaalden tot vroed vrouwenkoffertjes. En zo nog véél meer. Zo werkt Unicef Unicef helpt elke regering, on geacht ras, geloof, nationaliteit of politieke kleur, bij het opzet ten van een programma voor verbetering van het welzijn van de kinderen. De plannen wor den bekeken door deskundige mensen wat de mogelijkheden zijn. Twee dingen zijn belang rijk: le. de mensen moeten die hulp zelf willen; 2e. de regering moet eveneel bijdragen als Uni cef. Dat hoeft niet altijd geld te zijn. Het kan ook in de vorm van werkkrachten, materialen en gebouwen. Die bijdrage moet er voor zorgen dat het project blijft bestaan. Ook als de mensen het zelf over gaan nemen. Want dat laatste is uit eindelijk de bedoeling. De be woners moeten zichzelf kunnen helpen. De speerpunten van Unicef voor de komende jaren zijn: blijvende aandacht voor inen tingen van alle kinderen, on derwijs voor iedereen, onder voeding uitbannen, veilig moe derschap, werk maken van schoon water en sanitaire voor zieningen, steun voor de rech ten van het kind, opvang van wezen van aids- en oorlogs slachtoffertjes, altijd hulp in noodsituaties. Samen moeten we werken aan een betere toe komst voor de kinderen. Ook Wereldkinderen draagt haar steentje bij aan de Elfdor pentocht van 1995. Wereldkin deren is een landelijke vereni ging, die zich inzet voor finan ciële adoptie, projecthulp en sponsoring. De regio Zeeland kent twee vormen van spon soring: - Individuele sponsoring: in dit geval krijgt u persoonlijke ge gevens en een fotootje van uw sponsorkind, alsmede project informatie. U krijgt regelmatig kopieën van het schoolrapport van uw kind en soms een kaart of een briefje. U mag zelf ook kaarten of briefjes sturen naar het kind. - Groepssponsoring: u ont vangt dan informatie over de groep kinderen en een foto van de groep. Wereldkinderen pro beert u regelmatig op de hoogte te houden over de toestand van het project. In beide gevallen wordt het sponsorgeld in een pot gedaan en krijgt ieder kind eruit naar behoefte. Een kind op de lagere school heeft minder geld nodig heeft dan een jongen van 17 jaar die een MTS bezoekt. Ook kan een kind meer geld nodig hebben omdat zijn gezondheid slechter is dan van andere kin deren. In onze projecten in In donesië is het zo dat de kinde ren die individueel gesponsord worden thuis wonen bij hun ou- der(s) of andere familie. Veel van de sponsorkinderen zijn halfwees. De individuele sponsorprojec ten die nog graag willen uit breiden zijn in Jakarta en om geving (Bekasi en Tangerang) en Bandung op het eiland Java. De groepssponsorprojecten zijn de tehuizen „Yamani" in Beka si (bij Jakarta) en „Pancaran Kasih" in Madiun (Oost-Java). Beide tehuizen zijn erg arm en krijgen erg weinig steun, terwijl vorig jaar de al minimale over heidssubsidie ook nog eens werd afgeschaft. Regelmatig is er nog tekort aan voeding voor de kinderen. Terwijl ook de schoolgelden een groot pro bleem vormen. De kinderen die opgenomen zijn in deze tehui» zen, zijn kinderen van heel ar me families, wezen, halfwezen en vondelingen. De kosten voor een sponsorkind bedragen 70.- per kwartaal, maar als u mensen in uw omgeving hoort praten over plannen een kind financieel te adopteren of als er op de school van uw kinderen over gedacht wordt een spon sorkind te nemen (of als de school een rommelmarkt wil houden voor de Derde Wereld of een sponsorloop of iets der gelijks), attendeert u hen dan eens op Wereldkinderen. De kracht van Wereldkinderen is: - goedkoper dan de meeste an dere organisaties (geen grote tv-reclames en programma's die veel geld kosten, en het meeste werk t.b.v. sponsor- en projecthulp wordt door vrijwil ligers gedaan) - kleinschalige en overzichte lijke projecten - directe lijnen met de projec ten (u kunt als sponsor direct met de sponsorcontactpersoon praten die zelf de projecten kent en met de projecten cor respondeert) - keuze uit diverse landen Wilt u meer weten over Wereld kinderen projecthulp en/of sponsoring neemt u dan even contact op met uw regionale contactpersoon Paulien van Houwelingen, Reigershout- sestraat 42, 4364 BB Grijpsker ke, tel. 01189-2086. Werd Amnesty International in 1961 opgericht met het doel te werken voor de vrijla ting van gewetensgevange nen, tegenwoordig voert Am nesty ook actie voor eerlijke processen binnen redelijke termijn voor élle gevangenen, voor afschaffing van marte ling en de doodstraf en tegen politieke moorden en ver dwijningen. Het doel van Amnesty International is bij dragen aan de naleving van de 'rechten van de mens' in de gehele wereld, waarbij ze zich baseert op internationa le normen die regeringen hebben opgesteld en onderte kend. De Universele Verkla ring van de Rechten van de Mens is daarvan het belang rijkste document. Amnesty International is in middels uitgegroeid tot een wereldwijde organisatie met 1.1 miljoen leden en zo'n 4300 Amnesty-groepen in 80 lan den. De Nederlandse afdeling bestaat sinds 1968. Het leden aantal bedraagt momenteel meer dan 160.000. Hiervan zijn er ongeveer 7000 mensen 'actief' lid. De meesten van hen zijn verenigd in Amnes ty-groepen, regionale con tactgroepen, landencoördina- tiegroepen en beroepsgroe pen. Beroepsgroepen bestaan uit Amnesty-leden met het zelfde beroep die zich inzet ten voor vervolgde collega's. Landencoördinatiegroepen hebben zich gespecialiseerd in kennis over een bepaald land en geven deze kennis door aan belangstellenden. De regionale contactgroepen ondersteunen de Amnesty- groepen in hun regio. De Amnesty-groepen wor den gevormd door leden die dicht bij elkaar in de buurt wonen. Zij nemen deel aan de acties die vanuit het interna tionaal of landelijk secreta riaat worden georganiseerd. Dit kunnen landenacties zijn, zoals de Soedan-actie, waar bij de mensenrechtenschen dingen in een bepaald land aan de kaak worden gesteld of thema-acties, zoals de hui dige vrouwenactie, waarbij een specifieke mensenrech tenschending in de schijn werpers wordt gezet. Ieder half jaar kunnen de Amnesty- groepen zich inschrijven voor nieuwe acties. De meeste groepen hebben ten minste één gewetensgevangene ge adopteerd en houden zich via een regionaal actie-netwerk bezig met mensenrechten schendingen in een bepaald gebied van de wereld. In het eerste geval zet ze zich dan speciaal in om die gevangene vrij te krijgen en in het twee de geval richt ze zich op stop zetting van de genoemde schendingen. Dit alles ge beurt voornamelijk via het schrijven van brieven. De pen is nog steeds hét wapen van Amnesty, nu vaak gesteund door tekstverwerker, fax en telegraaf. Verder houden groepen zich bezig met fonds en ledenwerving en proberen zij de activiteiten van Amnes ty International onder de aandacht te brengen van het publiek in hun woonplaats. Dit houdt niet alleen het uit delen van folders in, maar ook het bezoeken van scholen en instellingen, het onder houden van contacten met de plaatselijke pers en het orga niseren van speciale activitei ten, zoals fakkelwakes, to neelvoorstellingen en open bare schrijfbijeenkomsten. Iedere Amnesty-groep dient haar acties zelf te kun nen bekostigen. Dit gebeurt onder meer door kraamver- koop en collectes. Door hun grote aantal kunnen de groe pen niet meer op maat door het landelijk secretariaat worden begeleid. Daarom zijn er regionale kontaktgroe- pen (RKG's) opgericht, die verantwoordelijk zijn voor de directe ondersteuning van de groepen in hun regio. De RKG Zeeland ondersteunt de groepen Schouwen, Goes, West-Zeeuws Vlaanderen, Oost-Zeeuws Vlaanderen, Middelburg en Vlissingen. Een actie waar de Walcherse groepen zich op het moment voor inzetten, is de interna tionale vrouwenactie 'Wo men's rights are human rights', die op 8 maart is ge start en die loopt tot 15 sep tember aanstaande. Directe aanleiding voor deze langdu rige actie voor vrouwen is het bijeenkomen van de vierde VN Wereldvrouwenconferen tie in Beijing in september 1995. Het officiële thema van de conferentie is 'Gelijkheid, Ontwikkeling en Vrede'. Om dat te bereiken is niet alleen verbetering van de sociaal- economische situatie van vrouwen nodig, maar ook be tere naleving van de mensen rechten waarmee Amnesty zich bezighoudt. Amnesty vraagt aandacht voor vrou wen als slachtoffer van men senrechtenschendingen en benadrukken dat mensen rechten universeel en ondeel baar zijn. De centrale doel stelling van deze actie is het stoppen en voorkomen van het ernstige en systematische geweld dat veel overheden juist tegen vrouwen plegen. Verder dringt Amnesty aan op de verbetering in een aan tal landen van de waarborgen ter bescherming van de rech ten van hun vrouwelijke be volking. Op 14 september is er een speciale vrouwenactie dag gepland in het stadhuis van Middelburg. Bezoekers kunnen dan deelnemen aan een schrijf- en foto-actie en een fototentoonstelling en een video bezichtigen. ftUCtfTELNGnZMC Al meer dan 20 jaar is ZOA- Vluchtelingenzorg actief om vluchtelingen wereld wijd te helpen. In acute noodsituaties wordt zo spoedig mogelijk financië le, materiële en personele bijstand geboden. De hulp strekt zich uit van deze noodhulp tot en met de begeleiding van de hervestiging en integratie in het oorspronkelijke woon gebied. De hulpverleners worden ingezet voor medische, agrarische en trainingsprojecten en voor het opzetten van reïntegratiepro gramma's. Een belangrijk deel van de hulp wordt verleend via zogenaamde zelfhulpprogramma's, waarbij de mensen in staat worden gesteld hun eigen situatie te verbeteren en te bouwen aan hun eigen toekomst. Dit alles onder het motto: "Niet voor, maar samen met de vluchteling". ZOA is werkzaam in vier we relddelen en in meer dan vijfentwintig landen met plusminus veertig projecten. De hulp wordt vanuit het hoofdkantoor in Apeldoorn gecoö rdineerd met steun van regionale kantoren in Bangkok en Nai robi. In Nederland wordt tevens hulp geboden aan vluchtelin gen met psycho-sociale problemen. Hun wordt maatschappe lijk werkbegeleiding aangeboden, daar veel van de problemen een relatie hebben met de (vaak) traumatische ervaringen die zijn opgedaan in het verleden. De hulp aan vluchtelingen ver weg en dichtbij wordt ge steund door tienduizenden begunstigers en in het land zijn plm 300 vrijwilligers en werkgroepen actief om daadwerkelijk een helpende hand te bieden. U bent een kritische consu ment, want u let op de prijs en de kwaliteit als u iets koopt. Maar let u ook op de achter gronden van het produkt U hebt er recht op te weten uit welk land het afkomstig is, hoe het geproduceerd wordt en wat de positie van de producenten is. Dat alles bepaalt in welke winkel u wilt binnenstappen. Bij een Wereldwinkel bent u aan het goede adres. Wereldwinkels letten bij hun handel op de prijs en de her komst. Zij verkopen „zuivere produkten" en geven daarmee een aanzet tot een eerlijke we reldhandel. Ieder produkt is rechtstreeks gekocht van kleine producenten in ontwikkelings landen. Zij ontvangen voor hun koffie, thee, textiel, sieraden en handnijverheidsprodukten een goede prijs. De producenten kunnen door uw aankoop hun levensomstandigheden verbete ren. De meerprijs maakt het mogelijk onderwijs, gezond heidszorg, de teelt van eigen voedsel of verbetering van de produktie te financieren. Als u koopt in de Wereldwinkel doet u mee aan een effectieve vorm van ontwikkelingssamenwer king Waar vindt u de Wereldwin kel tijdens de elfdorpentocht - Wereld.winkel Zoutelande bij het klederdrachtenmuseum. Er worden zelfgebakken crunch- cakes verkocht; - Wereldwin kel Westkapelle bij de molen in Westkapelle; - Wereldwinkel Middelburg bij de molen in Serooskerke; - Wereldwinkel Serooskerke bij de NH-kerk in Gapinge. Er wordt iets georganiseerd rond de campagne „Mode met motief".

Scheldebode | 1995 | | pagina 15