Meer weten? KRACHTIGE MAGNETEN TREKKEN' BLIK UIT HUISHOUDELIJK AFVAL Vijftig procent van alle blikjes wordt gerecycled Groente uit blik: akkelijk en gezond Tweede Kamerleden tonen interesse voor blikrecycling VERTROUWDE PLEK VOOR WEEKEND EN VAKANTIE Goede verzekering belangrijk voor tweede huis Meer met minder Bezoek aan speelgoed- en blikmuseum de moeite waard Snelle menu-tip Wilt u meer weten over stacaravans, schrijf dan naar: RAI-Vereniging, Antwoordnummer 17536, 1009 TN Amsterdam. U ontvangt dan een informatiebrochure over stacaravans compleet met de adressen van alle fabrikanten en importeurs in Nederland. Er even tussenuit. Een weekend in de bossen, bij het strand of ergens anders aan het water. Maar ook: een vertrouwde plek voor een paar heerlijke weken vakantie. Of een paar dagen gezellig bijpraten met vrienden in een ontspannen sfeer, weg uit de drukke stad. Een plek waar de kinderen zonder gevaar buiten kunnen spelen. Tuinieren. Kortom, weg uit de dagelijkse sleur, maar wel op een plek waar je je helemaal thuis voelt. In Nederland gaan we steeds bewuster met milieu en verpakkingen om. Glas gaat in de glasbak, papier en karton bij het oud papier, maar wat gebeurt er eigenlijk met het blik? Het Informatiecentrum blikverpakking heeft goed nieuws. Vorig jaar werd maar liefst meer dan 50 procent van alle blikverpakkingen in Nederland gerecycled. Dit percentage zal de komende jaren nog flink stijgen. De blikbak Vakantie-tip Strevenblik samen met huishoudelijk afval inzamelen Drie routes Vlees in blik Casserole Mexicana (4 personen) Nieuw of tweedehands Verzekeringsmaatschappijen maken bij stacaravans en chalets onderscheid tussen verblijven die permanent worden bewoond en die uitsluitend dienen voor recreatief gebruik. In het laatste geval namelijk zijn de risico's hoger, en dus ook de premie. Als richtlijn voor de premie voor een stacaravan geldt een bedrag van drie tot vijf gulden per 1.000 gulden bij permanente bewoning, en van rond Accessoires voor extra woongenot Voor stacaravans is een groot aan bod accessoires voorhanden dat het wonen in het tweede huis nog aan trekkelijker maakt. Door de 'een voud' van de stacaravans kunnen veel mensen, die thuis twee linker handen hebben, toch van alles zelf te doen. Sterker nog, het 'sleutelen' aan, in en om het eigen tweede huis is op zichzelf al een heerlijke vorm van ontspanning! Verwarming, sauna, satellietschotel, kas De stacaravan-bezitter wil natuurlijk optimaal genieten van zijn tweede huis. Met de juiste verwarming is het mogelijk om het gehele jaar door in de caravan te verblijven. Als de ruimte in de stacaravan of het chalet het toelaat, is de inbouw van een sauna een hartverwarmend en gezond idee. Om in de stacaravan toch van radio en televisie te kunnen genieten biedt een satellietschotel uitkomst. Steeds meer stacaravans zijn hiermee uitge rust. In de tuin is een kleine kas een uit komst voor kamerplanten of bij voorbeeld druiven en tomaten. De één kiest voor het strand, de ander voor het bos, een derde wil het liefst midden in de polder of juist dicht tegen een grote stad aan staan. Naast de aard van het terrein en de omgeving speelt het voorzieningenni veau een rol. Er zijn terreinen met een supermarkt, sportvelden en een overdekt zwembad. Recreatieteams houden in het hoogseizoen de kinderen bezig. Daarnaast zijn er terreinen waar de rust overheerst, het gehele jaar door. Prijs Natuurlijk speelt ook de prijs een rol bij de keuze van het terrein. Het stageld - vanaf tweeduizend gulden per jaar - is immers een jaarlijks terugkerende kos tenpost. Naast dit bedrag krijgen de stacaravan-bewoners te maken met de aansluit- en verbruikskosten van gas, water en licht (en soms telefoon). Alle maal zaken die vooraf goed bekeken moeten worden om onaangename verras singen achteraf te voorkomen. Stacaravan: het betaalbare tweede huis In de moderne stacaravan ontbreekt het de bewoners aan niets. Op veel campings en stacaravanterreinen in ons land zijn er voortdurend mensen die komen en gaan. Elk jaar verandert bijna één op de tien kampeermiddelen op een vaste plaats van eigenaar. De meeste stacaravans en chalets blijven daarbij gewoon op de plek staan waar zij ston den. Er is op de terreinen dus een leven dige 'handel' in tweedehands stacara vans en chalets. Ook de importeurs en fabrikanten beschikken veelal over goede, ingeruilde wagens. Wellicht biedt dat mogelijkheden om toch het tweede huis te kopen dat 'nieuw' niet in het bud get past. Interieur en indeling naar eigen wens Even belangrijk als het exterieur is het interieur van het tweede huis. Helemaal afhankelijk van gezinsgrootte en speci fieke wensen kan de koper de platte grond en het interieur van zijn stacaravan in belangrijke mate zelf ontwerpen, uiteraard binnen de technische mogelijk heden en de afspraken met de fabrikant. Financiering: kwestie van rekenen Alle aanbieders van stacaravans bieden hun kopers één of andere vorm van financiering. Immers, het aantal mensen dat zo'n investering 'contant' kan of wil betalen is niet groot. De aangeboden financiering is echter niet per definitie de meest geschikte. Omdat een stacaravan geen onroerend goed is, kan men hiervoor geen hypo theek afsluiten, zoals bij een gewoon huis. Een financiering is noodzakelijk. Er lekker tussenuit en je toch ook helemaal thuis voelen: dank zij de stacaravan. Zo maar wat voorbeelden van het plezier dat de stacaravan zijn bezitters oplevert. De stacaravan, waarvan je een groot deel van het jaar kan profiteren. Op veel ter reinen zelfs het hele jaar. Met recht heet de stacaravan "een twee de huis". Een betaalbaar tweede huis, want er is al een (nieuwe) stacaravan te koop vanaf ongeveer 15.000 gulden. Aluminium Stacaravans zijn er in soorten en maten. Van de populaire aluminiumwagen tot en met het van alle luxe voorziene hou ten dubbele chalet. En alles wat daar tus sen zit. De meest voorkomende stacaravan in ons land is zonder twijfel de aluminium stacaravan. Aluminium is goed bestand tegen weer en wind. Af en toe de tuin slang erop is voldoende om jarenlang ongestoord te kunnen genieten van een glanzend tweede huis. Wie van plan is zijn stacaravan zomer èn winter te gebruiken dient er rekening mee te houden dat de isolatiewaarde van aluminium gering is. Zonder extra voor zieningen - een goede isolatie van dak, wanden en vloer - is een aluminium stacaravan minder geschikt om te bewo nen bij strenge koude. In de zomer houdt isolatie de warmte buiten. Hout De prijs van een houten stacaravan ligt doorgaans hoger dan die van een alumi niumwagen. Hout staat 'natuurlijk' in een bosrijke omgeving, de isolatiewaarde is prima (wintergebruik) en - mits goed onderhouden - gaat hout lang mee. Kunststof Naast aluminium en hout kennen we stacaravans en chalets, opgetrokken uit kunststof. PVC, maar ook het nieuwe timbron ('kunsthout') wordt wel gebruikt om stacaravans te bouwen. Doel is om een natuurlijk ogend verblijf te verkrij gen, zonder dat men veel aandacht behoeft te besteden aan het onderhoud. De isolatiewaarde van kunststof is verge lijkbaar met die van hout. Stacaravans staan altijd op rustige plaatsen, omringd door natuurschoon. Vaak zijn er recreatievoorzieningen in de buurt. Dat kan in de vorm van een persoonlijke lening of als doorlopend krediet. Het ver gelijken van de diverse vormen, voor waarden en tarieven loont zeker de moei te, want er zijn grote verschillen. Een nieuwe financieringsvorm voor stacaravans, die snel in populariteit toe neemt, is 'financial leasing'. Terrein en omgeving bepalen keuze Een stacaravan kopen is één, hiervoor een geschikte plek vinden is een ander verhaal. De kaart van Nederland komt op tafel. In welke omgeving willen we staan? Hoelang is dat rijden op vrijdag middag tijdens de spits? Wanneer we een blikje in de afval bak gooien, kan het twee kanten op: naar de vuilstort of naar de afvalver werking. Dit hangt af van de woon plaats. Komt het blik bij de afvalver werking terecht, dan vindt magneti sche scheiding plaats. Nederland telt nu acht Afvalverwer- kings/afvalverbrandingsinstallaties (AVI's) en drie scheidingsinstalla ties. Waar het afval dus niet wordt gestort, wordt nu al 100% blik uit het afval gehaald en gerecycled. Met name in gebieden in Nederland waar het afval nu nog niet wordt ver werkt of verbrand, en in recreatiege bieden, worden door de gemeentes speciale blikbakken geplaatst. De blikbakken zijn een aanvullend inza melsysteem voor de regio's waar het afval nog wordt gestort. De Stichting Kringloop Blik - waar in blikproducenten, afvullers en detailhandel samenwerken - helpt de gemeentes, door promotie, het gebruik van de blikbak te bevorde ren. Ook van dit ingezamelde blik wordt, nadat het is schoongemaakt, weer nieuw staal gemaakt. De ver wachting is dat na het jaar 2000 de blikverpakkingen uit heel Nederland gerecycled zullen worden. Recycling van blikverpakkingen is niet het enige dat helpt het milieu te ontzien. Het ontwikkelen van steeds sterkere en vooral dunnere blik- soorten geeft in de loop der jaren een aanzienlijke besparing van materi aal te zien. Dit blijkt wel uit onderstaand staatje: Blik van Escher. Een vakantietip voor een leuk dagje uit is een bezoek aan het Speelgoed- en Blikmuseum in het hartje van Deventer. Gerrit van Gelder van het museum vertelt: „We hebben een unieke verzame ling antiek speelgoed, waaronder poppen, poppenhuizen en treinen, een speelgoedzolder voor kinderen en een bijzondere verzameling van meer dan tweehonderd verpak- kingsblikken. Eén van de mooiste stukken is een blik dat rond 1963 is ontworpen door de kunstenaar Escher". Van Gelder weet dat veel mensen antieke blikken verzamelen. Hij zegt: 'Het is toch bijzonder als een verpakking een waardevol museum stuk of verzamelaarsobject wordt.' Het museum is gevestigd aan De Brink 47 in Deventer. De opening tijden zijn dinsdag t/m zaterdag v 10 tot 17 uur, zondag van 14 tot 17 uur. 's Maandags gesloten. Entreeprijzen: 1,- voor kinderen tot 12 jaar, 3,- voor kinderen van 12 tot 18 jaar en ƒ5,- voor volwasse nen. Gewichtsafname: 1963 1995 drankenblikjes 33 cl.: conservenblik 85 cl.: 70 gr. 140 gr. 30 gr. 96 gr. Nu al wordt 50 procent van alle blikverpakkingen gerecycled. Haal de folder op het postkantoor of bel gratis: 06 03 10 Op 27 juni jl. presenteerde de Stichting Kringloop Blik (SBK) aan de leden van de Vaste Kamer commissie voor Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer in Den Haag de mobiele blikversnipper- en scheidingsin stallatie. Deze installatie is één van de methodes om gebruikt blik weer in de kringloop te krijgen. De kamerleden Esselink, Versnel - Schmitz, Te Veldhuis, Augusteijn- Esser, Crone en Boers-Wijnberg namen een kijkje bij de indruk wekkende machine. Nederland telt momenteel ruim 1.200 blikbakken in regio's waar het huishoudelijk afval wordt gestort. De metalen verpakkingen die wor den ingezameld via deze blikbakken komen terecht op één van de zes regionale verzameldepots. Daar worden zij eventueel met behulp van de mobiele installatie ontdaan van restafval en vervolgens tot snippers verwerkt. Door middel van zogenaamde wer- velstroomscheiders kan ook alumi nium worden gescheiden. De blik- en aluminiumsnippers worden inge zet bij de produktie van nieuw staal en nieuw aluminium. De activiteiten van de Stichting Kringloop Blik sluiten aan op het kringloopactieplan metalen van de Stichting Verpakking en Milieu. Dit plan onderscheidt drie routes om blik, afkomstig van huishoudens, in kringloop te brengen: - scheiding van blik en aluminium vöör verbranding van het huishou delijk afval. Een dergelijke schei ding vööraf is mogelijk in Geïnte greerde AfvalVerwerkings-Instal- laties (GAVI); - scheiding uit de asresten van het verbrande huishoudelijke afval. Dit proces is bekend van de Afval- Verbrandings- Installaties (AVI); - Inzameling via blikbakken, als aanvulling op de AVI-route en voor gebieden waar het huishoude lijke afval wordt gestort. Er bestaat een voorkeur voor de eer ste route, waarbij de metalen ver pakking samen met het huishoude lijk afval wordt ingezameld, maar vöör verbranding uit het afval wordt gehaald. Op dit moment wordt ruim 50 procent van alle blikverpakkin gen in Nederland gerecycled. Dit percentage loopt dit jaar nog op tot 60. Jaarlijks gebruiken de Neder landse huishoudens honderdduizend ton aan blikverpakkingen. Blikrecycling: magnetische scheiding uit afval at is het niet makkelijk om - 'zeker in de vakantietijd - af en toe de verse maaltijd te vervangen door produkten uit blik. De vraag is echter of we dan wel gezond eten. Het antwoord komt van het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding in Den Haag. Dit stelt, dat groente in blik bijna evenveel vita mines en voedingsstoffen bevat als verse groente. Door moderne conserveermethoden blijven voedingsstoffen en vitamines behouden. In het algemeen mogen geen additieven, zoals anti-oxydan- ten, kleurstoffen en conserverings middelen aan groente in blik worden toegevoegd. Wel toegestaan is de toevoeging van ascorbinezuur (Vita mine C) om te voorkomen dat de groente verkleurt. Uit voedingsoogpunt bekeken is groente uit blik een acceptabele variatie op verse groente. Daarbij komt nog dat deze conserven vaak minder duur zijn dan veel verse groentesoorten en makkelijk te bereiden. Tegenwoordig nemen veel mensen die op vakantie gaan ingeblikt vlees mee. Er zijn slagers die bijvoorbeeld zelfgemaakte kant-en-klare vlees- produkten in blik verkopen. Ook hiervoor geldt volgens het Voorlich tingsbureau van de Voeding dat de voedingswaarde van deze produkten vrijwel gelijk is aan die van vers vlees. Door het conserveren gaan bijna geen voedingsstoffen verloren. Een geruststellende gedachte voor iedereen die deze zomermaanden een maaltijd uit blik op tafel zet. Tot slot een tip van het Voorlich tingsbureau: verwarm blikgroente en -vlees kort tot het kookpunt en proef eerst voordat zout wordt toegevoegd. Ingrediënten: 2 blikjes Red Kidney Beans (Mexicaanse bonen) of eventueel 2 blikjes bruine bonen; 1 blikje tomaten puree, 500 gram gehakt, 1 ui, 1 teentje knoflook, theelepel chili- en paprikapoeder, zout en peper, 2 rode paprika's, 100 gram geraspte oude kaas en een zak chips. Verwarm 2 eetlepels olie. Fruit daarin de gesnipperde ui en knoflookteen. Voeg dan het gehakt toe en later de in reepjes gesneden paprika. Even laten fruiten en doe dan de tomatenpu ree, specerijen en bonen (met sap) erbij. Doe het geheel in een ovenschotel, strooi de kaas er over en zet het gerecht circa 10 minuten in de oven. Serveer er warme chips, stokbrood en even tueel ijsbergsla bij.

Scheldebode | 1995 | | pagina 13