Acacieden tekenen voor Unicef Ronald Smits: „We doen het samen" helpt bij evenementen Bridgeles voor blinden en slechtzienden Kasse drie punten af van nationale titel Sportraad Stoomtrein Goes-Borsele resultaat van duizenden uren vrijwilligerswerk Zeeuwse kunst ter plekke Rabo Top 40 Music Tour SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 26 JULI 1995 309 Ronald Smits is zeer enthousiast als hij over zijn hob by praat: „De SGB bestaat volgend jaar vijfentwintig jaar en sinds enige tijd ben ik vanuit mijn bestuurs functie hoofd personeel en organisatie, chef werk plaats en machinist. Het lijkt een hele mondvol, maar we doen het gewoon met z'n allen. We begonnen in 1971 met een kleine locomotief van suikerfabriek Wit- hoek en een paar wagons uit Limburg. Tegenwoordig hebben we vier locomotieven en een aantal wagons, met een rijtuig dat speciaal voor lichamelijk gehandi capten ingericht is." Latje voor latje Natuurgebied Half metertje Fiets Het andere aspect is het rijtuig B 137, dat is speciaal ingericht voor lichamelijk gehandicap ten. Het is voorzien van twee extra deuren aan de zijkant waaronder een hydraulische lift gemonteerd is, zodat de reizi gers zo van het perron in het rij tuig gezet kunnen worden. De banken in B 137 kunnen wegge- klapt worden en zo is er plaats voor rolstoelers en eventuele begeleiders Ronald: „Onze trein rijdt zo'n dertig kilometer per uur over een rustig traject. In vergelij king met auto-verkeer zijn er hier geen scherpe bochten. De reactie's die wij op het gebruik van dit rijtuig ontvangen heb ben zijn zeer positief. Het is nu voor het derde jaar in gebruik en bevat ook een rolstoeltoilet. Van een organisatie uit Enge land ontving SGB, en dat is uniek voor een in Nederland ge restaureerd rijtuig, een waarde- ringsprijs." FOTO PETER HULS Er is weliswaar veel veranderd sinds de tijden George Step henson en zijn zoon Robert de eerste stoomlocomotief lieten rijden, maar het principe blijft hetzelfde. SGB-man Ronald Smits houdt zijn blik op de toe komst gericht: „We voorzien binnen enkele jaren een forse uitbreiding van onze activitei ten. Dat moet ook wel willen we ons hoofd boven water houden. Op korte termijn rijdt er een vierde locomotief en volgend jaar bestaat SGB vijfentwintig jaar. Voorlopig hebben we ge noeg te doen. Zeg maar, er is druk op de ketel." Comfortabel gezeten in een rij tuig van de Stoomtrein Goes- Borsele, getrokken door de lo comotief Bison, is een reisje langs de Zuidbevelandse koeien een nostalgisch, romantisch en avontuurlijk gebeuren. Voor informatie: SGB, Postbus 250, 4460 AR Goes, telefoon 01100-28307 (alleen op zater dag). bad. Het multifunctionele op blaasbare bad van 3 meter doorsnede is ideaal voor een sportactiviteit. Met 4.000 balle tjes of evenwichtsbalk in korte tijd een nieuw spectaculair on derdeel van een evenement. Ook voor hulpmateialen zoals stopwatches, terreinaf zetting en dergelijke kan men bij de sport- en speluitleencentrale terecht. De Zeeuwse Sportraad verhuurt ook een compleet pak ket Vlaamse Volksspelen en ve le andere sport- en spelmateria len. Ook kan de organisatie van sportevenementen aan de Sportraad worden uitbesteed. Bij alle activiteiten worden de hoogste eisen gesteld aan kader, die bij voorkeur een beroepsop leiding in de sport- en recrea tiebranche hebben genoten. Maar de Sportraad biedt nog meer. De ervaring heeft geleerd dat het organiseren van een sport dag veel werk met zich mee brengt. Om u daarbij te helpen heeft de Sportraad een serie activitei- tenwijzers. Daarin praktische tips voor de organisatie van sportevenementen en een be schrijving van bijvoorbeeld tennisspelen, grote evenemen ten, volksspelen, bos- en na- tuurspelen en de diverse wan del- en fietstochten. De sector Verhuur en Organisatie van de Zeeuwse Sportraad is beschik baar voor iedereen die iets sportiefs wil organiseren. De Sport- en Speluitleencentrale is dagelijks geopend van 15.00 tot 17.00 uur. Voor reserveringen, informatie of advies 01180-40700. ROMMELMARKT Voetbalvereniging De Meeuwen houdt op donderdag 27 juli van 15 tot 19 uur een grote rommelmarkt op het sportterrein aan de Westkapelseweg in Zoutelande. Om 17 uur is er een verkoop bij opbbod. KOOPAVONDCONCERT - Muziekgroep Juliana geeft op donderdagavond 27 juli een koopavondconcert in de Lange Viele ter hoogte van de RABO bank. TENNISTOERNOOI - Deze week wordt op tennispark 'De Stoof' aan de Biggekerksestraat in Koudekerke het vierde Stoof wei Toernooi 17+ gehouden. Er wordt gespeeld in de ca tegorieën C2, Dl en D2. In totaal worden 187 partijen gespeeld met een spelersveld van 238. Iedere dag is er happy hour van 17.30 tot 18.30 uur. Toeschouwers zijn van harte welkom. PROMOTIEWEDSTRIJD - In sportpark Irislaan in Vlissin- gen speelt Exelsior tegen Dordrecht '90 in het kader van een promotiewedstrijd op zaterdag 29 juli. Aanvang 19 uur. VOLLE YB ALTOERNOOI - Op donderdag 3 augustus vindt op het strand in Dishoek een strandvolleybaltoemooi plaats. Inschrijven is mogelijk tot en met 1 augustus bij huisje 362. Het toernooi staat open voor recreanten en wedstrijdspelers. De wedstrijden beginnen om 9.30 uur. EXPOSITIE - David Heijgelaar exposeert zijn werken in het gebouw van de stichting welzijn ouderen in de Molstraat in Middelburg onder de titel 'Zeeland in pastelkrijt. Te zien van 31 juli tot 28 september. TREKKERTREK - De wedstrijden in Aagtekerke leverde de volgende winnaars op: in klasse 1 eindigde Gerhar de Vis ser op de eerste plaats, in klasse 2 Sjaan Zuiderwijk, in klasse 3 Barry Francke, in klasse 4 Christoffel Brouwer in klasse 4 automaten Eddy Wisse in klassen 5 augotmaten Janos de Wit te en in klasse S en L Louns Goud. DONDERDAG 27 JULI 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met actualiteitenquiz 9.05 Kanaalstraat 64.12.05-13.00 Middag editie met o.a. gast en reportage. 13.35 Zomerededitie vanuit de mu ziektent op het Havenplein in Zierikzee met muziek van Beets Brothers. 17.03-18.00 Avondeditie met o.a. Zegt u 't maar. VRIJDAG 28 JULI 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Kanaalstraat 64. 12.05-13.00 Middageditie. 13.35 Zomerdeditie vanuit het Arion hotel in Vlissingen met muziek van Fluvopi. 17.05-18.00 Avondeditie. 17.32-18.00 Uitgaans tips voor het weekeinde. ZATERDAG 29 JULI 10.03-13.00 'Dag Week' Programma voor de vrije zaterdag met het Zeeuw se weerbericht, een overzicht van de zaterdagkranten, gasten, de passie van..., een boekbespreking, culinaire tip van de chefkok en muziek. 13.34- 18.00 Omroep Zeeland Sport: uitsla gen, reportages, commentaren. ZONDAG 30 JULI 10.02 De Tijdmachine vandaag: de Oostkerk in Middelburg, Westkapelle en overzicht Walcheren. 11.02 De Zeeuwse Lucht. 12.05 Die 's nog van voor d'n oorlog. 13.32-14.00 Omroep Zeeland Sport. 14.25-14.30; 15.25- 15.30 en 16.25-16.30 Omroep Zee land Sport in Langs de Lijn. 17.05- 18.00 Omroep Zeeland Sport, uitsla gen, reportages en commentaren. MAANDAG 31 JULI 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Kanaalstraat 64, zomers pro gramma met o.a. VW-tip, het zomer weer, de toeristische rubriek 'wel kom', een studiogast, vacaturebank voor vakantiewerkers, anekdotes van luisteraars, de vakantietip en veel mu ziek. 12.05-13.00 Middageditie met o.a. het spelletje Wegwies. 13.35 Zo- mereditie, gevarieerd programma vanuit café Tramzicht in Domburg met live muziek van Peter Adriaanse. 17.05-18.00 Avondeditie met o.a. zegt u het maar. DINSDAG 1 AUGUSTUS 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Kanaalstraat 64, zomers pro gramma. 11.05 Muziek. 12.05-13.00 Middageditie. 13.35 Zomereditie ge varieerd programma vanuit de Room pot in Kamperland met live muziek. 17.05-18.00 Avondeditie met o.a. zegt u 't maar. WOENSDAG 2 AUGUSTUS 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Kanaalstraat 64. 12.05-13.00 Middageditie. 13.35 Zomereditie, ge varieerd programma vanuit de mu ziektent op het Spuiplein in Breskens met live muziek van Sebastiaan. 17.05-18.00 Avondeditie met o.a. zegt u 't maar. ZOUTELANDE Een Unicef-project in Nigeria kan binnenkort f 1101,80 uit Nederland ver wachten. Unicef-mederwerkster Caroline Geelhoed zag vorige week haar kans schoon en kreeg de Ajaxspelers die in Zeeland trainden zo ver dat ze op drie Unicef t-shirts hun handtekening zet ten. De shirts werden verloot en de trotse winnaars waren Riet de Witte (staand links), Klaas Ver- hage (staand rechts) en Maarten Francke (links op de voorgrond). Caroline Geelhoed (op de voor grond rechts) koos het project in Nigeria omdat dit het vaderland is van de Ajacieden Finidi Ge orge en Nwankwo Kanu. Ton Uitterhoeve (staand midden), die het Ajax trainingskamp organi seerde, zorgde ervoor dat alle Ajacieden tekenden voor het Unicef-project in Nigeria. FOTO PIET DAVIDSE OOST-SOUBURG Op 10 september start een program ma, dat onderdeel uitmaakt van de Zeeland nazomerfestivals met als thema voor de beelden de kunst gezamenlijk 'Zeeuwse reportage - ter plekke ge maakt'. In Goes, Middelburg en de Wa tertoren exposeren kunstenaars op binnenlocaties als ook in het centrum van de stad. Tekst en beeld, de stad als historische plek en de relatie met ontmoe tingsplaatsen voor het publiek en de in de openbare ruimte ge bruikte communicatiemedia, staan centraal. In de Watertoren zijn Belgische kunstenaars te gast. Narcisse Tordois bouwt een aantal sculpturale ruimten met tekst en ontwerpt een project voor de binnenstad en Jan Ver- haeghe koos de reinwaterkelder en eveneens een locatie in het centrum. MIDDELBURG Ook blin den en slechtzienden is het voortaan mogelijk bridgeles te nemen. In het nieuwe seizoen start de eerste cursus bij bridgegroep O O. De eerste beginselen van de bridgesport kunnen aan blin den en slechtzienden worden bijgebracht dankzij het spe ciaal ontwikkelde cursusmate riaal, dat tijdens de bridgeles gebruikt wordt. In oktober KAMPERLAND - Over het Haventerrein in Kamperland knalt zater dag 29 juli de Rabo Top 40 Music Tour. De te gekke music show duurt van 19.00 tot 23.00 uur. Bart Bosch, presentator van de Music Tour, geeft bezoekers ook nog de kans een midweek naar Disney- land Parijs te winnen voor 4 personen. Zorg dat je op tijd bij het swingende spektakel aan wezig bent, dan mis je niks. 1993 heeft het echtpaar Cohen te Roosendaal het cursusmate riaal voor blinden en slecht zienden ontwikkeld. In januari 1994 ging de eerste bridgecur- sus voor visueel gehandicapten van start. Een half jaar later in juni werd deze wereldprimeur feestelijk afgesloten met een diploma uitreiking aan de eerste 24 visu eel gehandicapte cursisten. In middels gebruiken veel Neder landse bridgeleraren het nieu we cursusmateriaal. Het grote voordeel hiervan is, dat blinden en slechtzienden niet hoeven te worden afgezonderd als een aparte groep, maar als vol waardige cursisten tegelijk met de andere cursisten de bridge- lessen kunnen volgen. Heeft u belangstelling om deze leuke en gezellige bridgesport te leren, dan kunt u informatie inwinnen bij de heer G. de Kort, te berei ken via telefoonnummer 01180- 12957. De bridgecursus wordt gehou den op dinsdagmiddag aanvang 13.30 en dinsdagavond aanvang 19.30 uur en begint dinsdag 12 september 1995 in de concert gehoorzaal aan de Singelstraat. De duur van de bridgecursus voor beginners is 10 lessen van 3 uur waarop aansluitend een vervolgcursus van eveneens 10 lessen van 3 uur. GOES - Een glanzend gepoetste stoomlocomotief trekt hijgend en puffend een uit oude spoorwegrijtui gen bestaande trein in grootmoeders tempo door het mooie rustieke Zeeuwse landschap. Het is de trein van de Stichting Stoomtrein Goes-Borsele, kortweg SGB. Na duizenden uren vrijwilligerswerk en sponsor-acti viteiten, trekt hij in de maanden juli en augustus een spoor door de Zak van Zuid-Beveland. Van Goes naar Oudelande en weer terug. Tijdens de rit wordt de trein volledig bemand door acht van de ruim honderd vrij willigers die de stichting kent. bewaard gebleven. Het is uniek in Nederland dat wij met acht van die rijtuigen, populair 'blokkendoos' genoemd, rijden. Maar eer het zover was, werd er heel wat werk verzet. Een rij tuig wat bij ons binnenkomt worden van, werd er heel wat werk verzet." De rijtuigen worden van binnen en buiten grondig nagekeken. Roestige delen worden er uit gehaald en vervangen door nieuw staal. Het interieur wordt volledig gedemonteerd, zodat de andere kant van het casco zichtbaar wordt. „De betimmering moet dan la ter, latje voor latje en plankje voor plankje, precies op dezelf de plaats teruggezet worden anders past het niet meer", laat Ronald weten. „De vrijwilligers zijn honderd procent actief. Ze tonen inzet en interesse. Als je geen ambitie hebt, dan moet je dit werk niet doen. Vaak wordt gedacht, dat je een technische achtergrond noodzakelijk is, maar dat is beslist niet het ge val. Je kunt hier heel wat leren en het maakt niet uit of je op een kantoor zit, in een winkel werkt of toch monteur bent, gemoti veerde vrijwilligers zijn altijd welkom. Zoals wij hier te werk gaan, daar is het Spoorwegmuseum zeer enthousiast over. SGB on derhoudt daar goede contacten De Stichting Stoomtrein Goes- Borsele is te vinden ten westen van het NS-station in de Van Doornestraat in Goes-Zuid. Het vrolijk geschilderde station en wachtkamer zijn al van veraf zichtbaar. Aan de andere kant van de spoorlijn de SGB-remise van 1200 vierkante meter. Hier worden de locomotieven en de rijtuigen aan het rijden gehou den of weer aan het rijden ge bracht. Er heerst bedrijvigheid in de werkplaats. Een rijtuig wordt gerestaureerd en een pas verworven locomotief is in de revisie. De ketel van de locomo tief die vanmiddag de rit door 'De Zak' maakt moet tijdig op gestookt worden. Ronald Smits vertelt over de SGB: „Het zat de stichting niet altijd mee en wat er hier alle maal gerealiseerd is, daar mo gen we echt blij mee zijn. We hebben in 1984 een moeilijke periode gekend, omdat toen be sloten werd alle museumlij nen - behalve Hoom-Medemblik - op te heven. In 1984 heeft de SGB dan ook niet gereden. Ei genlijk waren we al weg, maar we zijn weer teruggekomen. De gemeente Borsele nam uitein delijk het voortouw en heeft de spoorlijn van de NS overgeno men. Wij huren die nu van de ge meente Borsele. Het materiaal waarmee gereden wordt is ei gendom van de SGB. Er zijn twee types wagons, de Bel gische en de Nederlandse, alles uit de jaren dertig. Vooral Ne derlands materiaal heeft onze aandacht, er is bijna niets meer Ronald Smits met de Bison. mee en zo konden we pas nog drie rijtuigen over nemen." Met personeel in spoor-uniform rijdt de trein eerst van Goes naar Kwadendamme, waar de sier- en fuchsiatuin Berkenhof bezocht kan worden. Er is ook een wandelroute uitgezet door het natuurgebied 'De Zwaakse Weel'. Vervolgens gaat de reis naar Hoedekenskerke. Ronald Smits licht toe: „De passagiers kunnen daar uitstappen en het naast het station gelgen attrac tiepark bezoeken, met onder meer een kinderboerderij, een doolhof en een aantal speeltoe stellen, Er is ook een wandel route over de zeedijk en door het dorp naar 't Wienkeltje van Wullempje. In Oudelande tenslotte wordt de locomotief via wissels achter RUN-BIKE - Op donderdag 27 juli wordt bij strandpavil joen Zeester in Dishoek (km.paal 29.500) een recreatieve run-bike gehouden, aanvang 19 uur. Vrouwen en meisjes leg gen een parcours af van 2x 1,5 km, voor jongens en mannen is dat 2x 2,7 km. Benodigdheden: een fiets (van ATB tot opoe) en een helper om de fiets te bewaken. Deelname kost 2,50, te betalen tussen 18.30 en 18.45 uur bij start/finish. TORENCONCERT - Beiaardier Henk Groeneweg bespeelt op 29 juli om 14.30 uur het carillon in de Stadhuistoren. Op het programma onder meer werken van Telemann, Purcell, Beethoven en Handel. WESTHOVE - Onder auspiciren van het Zeeuws Biologisch Museum aan de Duinvlietweg in Oostkapelle wordt op 2 au gustus een rondleiding door de Manteling, het natuurgebied rond Westhove, gehouden. Aanvang 18.30 tot 20 uur. Prijs: 6,50 of 5,50 (kinderen). De prijs is inclusief de entree voor het museum. Voorafgaand aan de rondleiding bestaat de mo gelijkheid om tussen 17.30 en 18.30 deel te nemen aan een soepmaaltijd op kasteel Westhove. Dit kost een tientje p.p. ex clusief drankjes. Voor beide activiteiten vooraf aanmelden bij het Zeeuw Biologisch Muiseum. FOTO REPORTAGEBUREAU HENK DE WINTER in de einduitslag heeft hij in de laatste race voldoende om zich Nederlands kampioen te mogen noemen. „Maar", merkte de kampioen-in-spé na de race in Valkenswaard op: „in de auto sport is alles mogelijk zoals je hebt gezien. Ook nu was een vijfde plaats voldoende geweest om kampioen te worden. Een half metertje te ver naar buiten en je ziet het resultaat." Kasse staat in het NK met 89 punten aan de leiding. Laurant staat met 86 punten tweede. Na aftrek van het schrapresultaat (het minste ressultaat) heeft Kasse een voorsprong van 9 punten op Laurant. In het EK staat de Oostenrijker Beek aan de leiding met 89 punten. De Tsjech Novotny die met 79 pun ten derde staat, heeft ook een wedstrijd meer gereden dan Kasse. Ko Kasse aan de leiding VALKENSWAARD/VLISSIN- GEN De vijfde race voor het Nederlands Kampioen schap rallycross, op het Euro circuit in Valkenswaard, bracht nog niet de lang verwachte na tionale titel voor Nieuwdorper Ko Kasse. Kasse, na vier over winningen op rij, onbetwist lei der in het kampioenschap voor auto's met een cilinderinhoud tot 1400cc, kwam, verwikkeld in een fel gevecht om de leiding, met zijn Citroën AX Gti naast het circuit terecht en raakte muurvast in het losse zand. Lijdzaam moest Kasse toekij ken hoe de Belg Jean-Michel Laurant zijn eerste overwin ning dit jaar pakte en Kasse in het tussenklassement naderde. Een andere Zeeuw, Jos Boone uit Wolphaartdijk kon Laurant volgen en finishte op de tweede plaats. Kasse eindigde op de achtste plaats en krijgt daarvoor negen punten. Daarmee kwam hij drie punten tekort om zich Neder lands kampioen te mogen noe men. De coureur heeft nog één kans om de zaak recht te zetten en de fel begeerde nationale ti tel naar zich toe te trekken. Dat moet dan gebeuren op zaterdg 19 augustus, één dag voor de ra ce om het Europees kampioen schap. Ook voor het EK zal Kasse stevig in de bak moeten. Hij staat in dit EK op een twee de plek in de tussenstand. Met de races in België op 13 augus tus en in Nederland op 20 au gustus in het vooruitzicht twee goede mogelijkheden voor de snelle Zeeuw om op voor hem bekende circuits goed te scoren. Kasse staat er ook in het NK goed voor. Aan een vijfde plek de trein gekoppeld en vangt de terugreis aan. Bij de tweede stop Hoedekenskerke wordt uit een originele waterkolom water bijgetankt. Om even een indruk te geven wat de locomotief nodig heeft, op deze rit wordt ruim zeven duizend liter water en zeven honderd kilo kolen verstookt. De steenkool die gebruikt wordt komt uit Engeland en is van een hoge kwaliteit, die voor minder afvalstof zorgt. Beter voor het milieu dus. Naargelang het reisdoel worden de trein kaartjes verkocht. Er zijn deze zomer twee aspec ten die bijzonder goed overko men bij de SGB-reizigers, de fiets kan altijd gratis mee en er wordt veel gefietst. Bovendien kan er makkelijk geparkeerd worden op het P+R terrein hier vlak in de buurt van het SGB- station. MIDDELBURG - Ook in de va kantieperiode staat de Zeeuwse Sportraad klaar om ondersteu ning en advies te geven. In het bijzonder aan sport- en andere organisaties zoals bijvoorbeeld wijkverenigingen, speeltuinor ganisaties en kindervakantie werk die in de vakantieperiode iets willen ondernemen op het gebied van spel en sport. Bij de sport- en speluitleencen trale kan tegen geringe vergoe ding van alles geleend worden om van een sportdag een suc cesdag te maken. Bijvoorbeeld voor de organisatie van een spannende zeskamp, een lucht kussen, een wedstrijd met loopski's, een wereldbal van 2 meter doorsnede die zowel op land als water voor veel vertier zorgt. Spanning en plezier met het ballebad, modderbad of zwem- i

Scheldebode | 1995 | | pagina 9