Zeeuwse scouts naar Wereldjamboree KEUKE HALF, GELD Van Gaal favoriet Walchers Weerzien in woord en beeld De groene specht Kinderspelen op de Markt Internationaal scouting evenement haalt toekomst binnen Financiering goederentransport Koerdistan nog niet rond Proef Rommelmarkt in Dauwendaele TOERISTENDAGEN VLISSINGEN Twaalfde boektrochure Jacques Cats VEERE Terwijl in Dronten van 1 tot 10 augustus 23.000 scouts uit de hele wereld meedoen aan de 'Olympische Spelen' van de internationale scou- ting-organisatie, komen in het Scout Centrum Zee land nog eens 600 scouts uit binnen- en buitenland hijeen. Omdat niet iedereen naar Dronten kan, wordt voor de achterblijvers uit Zeeland een kamp georgani seerd, waar ook scouts uit Engeland, Duitsland en België aan deelnemen. Zo kunnen zich toch bij de jamboree betrokken voelen. Bovendien bestaat het Scout Centrum Zeeland 25 jaar. Daarom wordt op zondag 6 augustus een open dag gehouden, waar de scouts ouders en genodigden hun kamp zullen laten zien. Het 'Zee-Land-Kamp' wordt op 2 augustus op specta culaire wijze geopend door de burgemeester van Vee- re. Op 4 augustus zijn zo'n 500 deelnemers aan de we reldjamboree in Dronten te gast in het kamp aan het Veerse Meer. Samen met de scouts die daar kamperen worden zij op het Abdijplein ontvangen door het Pro vinciebestuur. Daarna gaan ze naar de markt, waar de 1200 scouts ze onder leiding van de burgemeester van Middelburg de jaarlijkse kermis 'opendraaien'. Vlootschouw N 0> HERE COMES SUMMER Vrijdag 28/7 4/8 11/8+ 18/8 Volop kraampjes en tal van attracties Organisatie: Winkelcentrum Vlissingen WOENSDAG 301 26 JULI 1995 ZOUTELANDE Niet alleen de Ajacieden zelf, ook trainer Louis van Gaal moest er aan geloven. Zijn handtekening was voor veel voetbalfans veruit favoriet. Na de wedstrijd Ajax - De Meeuwen stonden velen,pen en papier in de aanslag, in de rij voor een handtekening van de coach die Ajax tot grote triomfen voerde. FOTO PIET DAVIDSE -100e JAARGANG. VERSCHIET WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN; VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.700 E) DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR. SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. VLISSINGEN 'Wie op tin erf geen bomen plant, worit vroeg of laat een vaste klait van arts en dakpanfabrikait'. Dit oude gezegde staat in de nieuwe publicatie van Jacqses Cats 'Walchers Weerzien', die onlangs is verschenen. In deze boekbrochure schetst Cats aan de hand van berichten uit dag en weekbladen situaties en ont wikkelingen op het Walcherse platteland en in de kustge- meenten. Het gezegde over het bomen planten werd veel gehoord in de jaren kort na de drooglegging, toen overal op Walcheren bo men en struiken aangeplant moesten worden. Met name met de erfbeplanting wilde in het begin niet erg vlotten en de boe ren werden al snel verdacht van onzorgvuldig handelen. De her- beplantingscommissie had nog heel wat overtuigingskracht nodig om de landbouwers te overtuigen van het nut van be planting. Wie nu over Walche ren fiets kan constateren dat de commissie toch behoorlijk in haar opzet is geslaagd. Boerde rijen zonder beplanting zijn als een speld in een hooiberg. Bomen hoefden er niet geplant te worden in de Manteling, die lag hoog boven het hoogwater- peil. In die Manteling groeiden ook de 'bakkeruutjes' die zo be houden bleven voor Walcheren. Voor een rijksdaalder kon je trouwens al planter worden van een boom op Walcheren. Jac ques Cats weet nog van een man die het hele Koopmansvoetpad liet beplanten. Walchers Weerzien is samenge steld volgens het beproefde concept 'een praatje bij een plaatje'. In chronologische volgorde behandelt Cats ach tereenvolgens de ramp met de Arm 1 en de Arm 3 die in mei 1946 op een mijn varen; de op komst en ondergang van het Badhotel; de ingebruikname door Kinderzorg van Welgele gen (met pinnen op de trapleu ning tegen het glijden); het be zoek van prinses Wilhelmina die in '48 drie dagen op Walche ren verblijft en de herverkave ling van het eiland. Ook de moordzaak in Nieuw- land uit 1957 wordt door Cats nog eens opgerakeld evenals de historie van de dwarsliggende slager uit Koudekerke. Verder wordt er nostalgisch terugge blikt naar de Puddingschool in Oostkapelle; de goudschat in Serooskerke; een drieling in Serooskerke en de sluiting van het Veersegat. Aandacht ook voor de gemeen telijke herindeling die gemeen tes als Ritthem, Souburg, Serooskerke en Oostkapelle haar zelfstandigheid ontneemt. Vooral het bestuur van Bigge- kerke sputtert heftig tegen. 'De ziel wordt uit onze gemeente gesneden en wij worden gede gradeerd tot buurtschap van een aangrenzende gemeente die ons niets te bieden heeft.' In Ritthem worden aan de ophef fing weinig woorden vuilge maakt. Daags voor de opheffing heeft het voltallige bestuur zich laten fotograferen en een reisje naar Philippine gemaakt om daar tijdens een palingmaaltijd de opheffing te overpeinzen. Vooral de foto's zullen bij de Walcherse lezers herinnenrin- ..x -4 De gemeenteraad van Ritthem laat zich op de valreep nog even fotograferen. gen oproepen. In juli 1961 moest je met je fiets aan de hand over de kanaalbrug bij Souburg. De auto's hadden daar toen nog bijna alle ruimte nodig. En bij Veere was er in de jaren zestig een pontje over het kanaal bij de sluizen, met een laadvermogen van vijf ton. Gepieker en kopzorgen over dingen waar je niet uitkomt, laten zich volgens de schrijver Van Schendel vergelijken met het hebben van een mierennest in de hoofd. Een groene specht gaat kennelijk zorgeloos door het leven, want hij steekt zijn kop het liefst in een mierennest. Met een paar forse halen van zijn ^snavel hakt hij flinke gaten in het dak van het nest. Onmiddellijk stormen de kleine zwarte grasmieren naar buiten om met hun ach terlijf Het bijtende mierezuur in de wondjes te spuiten die ze met hun scherpe kaken toebrengen.Met zijn lange dunne kle verige tong schiet de groene specht flitsend de nestgangen bin nen. Larven, poppen en volwassen mieren blijven aan de kle verige substantie, waarmee de tong bedekt is vastzitten. Ondanks de scherpe aanval len van de mieren blijft hij hardnekkig met z'n tien cen timeter lange tong kronke lend de bochten van de gan gen volgen. Hoewel het plun deren van die nesten zijn da gelijks werk is, raakt hij toch nooit immuun voor het mie rezuur. Als het hem te bar MIDDELBURG Het is Ine ke en Sam Barzendji gelukt! Zij deden in februari in de Schel- debode een dringend beroep op de Zeeuwse bevolking kleding, schoeisel, dekens en andere goederen in te zamelen voor de bevolking in Koerdistan, het vaderland van Sam die enkele jaren geleden het Irakese deel van Koerdistan moest ont vluchten. De reacties waren overweldigend, meldt Ineke verheugd. Op 7 augustus reist zij, samen met Nicoline Smit van de stichting 'Motherhood', met twee vrachtwagens vol hulpgoederen via Turkije naar noord-Irak. Daar worden de goederen overgeladen in kleine vrachtwagens en vervolgens uitgedeeld in verschillende dor pen. Het bergleger van Koerdis tan biedt het konvooi bescher ming. Al met al wordt het een dure operatie. De huur van vracht wagens, de visa die nodig zijn en de VN-ontheffing: bij elkaar komen de kosten van het trans port op zo'n zestigduizend gul den. Daar is dan de terugreis vanuit Istanbul van Nicoline en Ineke niet bij inbegrepen, die betalen ze uit eigen zak. De financie ring van het transport is jam mer genoeg nog niet helemaal rond. Een aantal subsidies is zo goed als zeker, maar die dekken niet alle kosten. Daarom doen Ineke en Sam Barzendji op nieuw een beroep op de goed geefsheid van de Zeeuwen. Dit keer niet in de vorm van kle ding of dekens; nu gaat het om een geldelijke bijdrage. Hoe u dat het beste kunt doen vertel len Sam en Ineke u graag. Hun adres is: Nieuwe Haven 29. Eens in de vier jaar wordt er- samen activiteiten ondernemen gens ter wereld de wereldjam- ontstaat er een basis voor een boree georganiseerd. De eerste betere toekomst. In 1920 kwa- keer was dat in 1920 in Enge- men er 8000 jongeren uit 34 land. landen naar Londen, waar in de Olympiahal, een grote tentoon- De oprichter van het toen nog stellingshal, zoveel zand was jonge scouting, Lord Baden Po- gestort, dat de deelnemers hun well, nam het initiatief voor tenten konden opzetten. Neder- wat zou uitgroeien tot de Olym- land was één keer eerder gast- pische Spelen in de scoutingwe- land voor de wereldjamboree: reld. Het doel ervan was de in 1937 kwamen ruim 28.000 jeugd uit de hele wereld bij el- scouts uit 54 landen naar de kaar te brengen. Door het sa- jamboreelocatie in Vogelenzang men kamperen, samen eten en bij Bloemendaal. ADVERTENTIE wordt, gaat hij gewoon op enige afstand staan krabben en uitschudden om zijn aan vallers kwijt te raken. De groene specht kan veel heb ben en heeft niet zo gauw er gens last van. Van hoofdpijn trouwens ook niet. Al in fe bruari zijn ze bezig hun ter ritorium af te bakenen. Ze roffelen daarbij op een harde droge takstomp, die op de juiste manier meetrilt. Al leen het kijken naar dat gedrum, bezorgt je al hoofdpijn. Een speciale constructie van kraakbeen en spieren zorgt ervoor dat de slagen als gedempt zijn voor de trillingen de hersenpan be reiken. Milde winters en geringe verzuringsproblemen zorgen dat het de groene specht voor de wind gaat in Zeeland. De specht os het meest te vinden in de duinstrook, waar hij zich het liefst ophoudt in licht gemengd loofbos met veel populieren, wilgen en andere bomen met zacht hout. Daar verraadt hij zijn aan wezigheid door zijn ïuidklinkende lachende alarmroep. Geen hoofdbrekens? Toch wel. Tegen strenge sneeuwrijke winters is de groene specht slecht bestand. Als de mierennesten bedekt zijn met sneeuw, moet hij op zoek naar veel moeilijker te vin den insekten in de schorsspleet van bomen. fotostudio I THEO V.D. GENUGTEN vrijlandstraat 75, middelburg (wlnKelcentrum dauwendaele) 01180-40317 Een groot deel van de Neder landse bruine vloot doet hier aan mee en al varend wordt de ontstaansgeschiedenis van Ne derland uitgebeeld. Alle deel- In deze rubriek is het gebruikelijk om iets opmerkelijks uit Zeeland te plaatsen, maar deze keer wilde ik de grenzen eens verleggen naar Nieuw-Zeeland. Onge- twijfeld heeft u kennis genomen van het besluit van mijnheer Chirac om kemproeven te houden boven het atol Mururoa in de Stille Zuidzee. De milieubeweging Greenpeace protesteert daar tegen en daarin staat zij niet alleen, ook de landen in de onmiddellijke nabij- 2 heid van het atol, laten hun stem horen. De Green- peace-organisatie is niet erg populair bij Chirac en de zijnen en misschien kan ze haar naam beter maar ver- anderen in 'La Paix verte'. Brigitte Bardot, fervent voorvechtster in de strijd tegen onnodig dierenleed, de Franse Lenie 't Hart, zal zeker model willen staan voor het boegbeeld van de 'Rainbow Warrior'. Je moet het toch maar willen, tien jaar na het opblazen van de 'Rainbow Warrior' in de haven van een bevriende natie en vijftig jaar (6 en 8 augustus 1945) na het afgooien van de atoombommen boven de Japanse steden Naga saki en Hiroshima. Het laat mijnheer Chirac koud wat anderen hiervan denken, de aangekondigde proeven gaan gewoon door. Terwijl ik dit noteer zingt op de radio Bou- dewijn de Groot 'Voor de Overlevenden'. Hij heeft ook nog een oude protestsong, maar qua tekst nog o zo actueel 'Welterus ten mijnheer de president, droom maar fijn van overwinning en van macht. Welterusten mijnheer de president, slaap zacht'. Mijnheer Chirac hoort het niet, hij is verdiept in het lezen van een boek geschreven door Marguerite Duras. De titel? Hiroshi ma, mon amour. Cameleon. In het Zee-Land-Kamp kunnen de scouts meedoen aan verschillende programma-onderdelen, zoals kanovaren, vlottenbouwen, absei- len, surfen, primitief koken en creatieve workshops. FOTO HARRY DE LANGE nemers aan de jamboree krijgen overigens gelegenheid zelf het water op te gaan en kunnen zo ervaren hoe het is om de Neder landse wind in de zeilen te heb ben. Organisaties als Unicef, Greenpeace, het Wereld Natuur Fonds, Amnesty International, Max Havelaar en het Ministerie van Ontwikkelingssamenwer king hebben hun bijdrage gele- AD VERTE NTIE GROOT AANTAL Alle 60 Hans Verkerk filialen vieren een dubbel 'Summer party'. Hans Verkerk Keukens bestaat nu 31 jaar en viert het 1 jarig jubileum van zijn huismerk Caribbean dat vorig jaar op originele wijze tijdens het door ons gesponsorde Beach Volleybal op de Dam in Amsterdam onthuld werd. Dit werkelijk unieke keukenmerk biedt maarliefst 25 super modellen die exclusief voor Hans Verkerk Keukens gemaakt worden. Ter ere van dit jubileum verkoopt Hans Verkerk Keukens deze week, in al zijn filialen dit unieke merk voor de helft van de fabrieksadviesprijs. Kom snel langs en profiteer NU van deze waanzinnige tropische actie. GOES RINGBAAN WEST 2b - 01100-16451 0E GROOTSTE KEUKEN- EN BADKAMERSPECIAUSTVAN ZEELAND verd aan de inrichting van het Global Development Village, een compleet nagebouwd dorp waarin op speelse manier de wereldsituatie in kaart wordt gebracht op het gebied van mi lieu, gezondheid, voeding, kinderrechten, wonen, onder wijs en vredeseducatie. De Zeeuwse troep die naar Dronten gaat bestaat uit 35 jon gens en meisjes. De troep is ge noemd naar de bekende stripte kenaar Marten Toonder. Alle troepen kregen namen toegewe zen van bekende Nederlanders en moeten die naam in hun pre sentatie tot uiting brengen. Voor de Marten Toondergroep was dat natuurlijk niet moei lijk. Zij kozen voor levensgrote afbeeldingen van Ollie B. Bom mel, Tom Poes, Panda en Ko ning Hollewijn uit de Bommels trips. Verder presenteren zij zich tij dens de officiële opening met een speciaal voor de gelegen heid geschreven lied in het En gels en Nederlands over typisch Zeeuwse onderwerpen. Ten huize van disctrictssecreta- ris Cora van Antwerpen van scouting Walcheren draait het op dit ogenblik allemaal om de jamboree. Dochter Petra, die zelf als deelneemster de wereld jamboree in Korea bijwoonde, is nu groepsstaflid in Dronten. Een van de zoons gaat naar het Zee-land-Kamp en Cora is coö rdinator voor de Marten Toori- dertroep. „Het is soms een beet je chaotisch", zegt ze „maar het lukt. Het enige wat nog niet rond is, is het aantal gastgezin nen." Zij legt uit dat het de be doeling is dat alle jambo- reegangers na, afloop van het kamp in Dronten nog een paar dagen in een Nederlands gast gezin doorbrengen. Voor Zee land waren een Engelse, Au stralische en Italiaanse troep uitgenodigd, maar wegens ge brek aan gastgezinnen moest de Italiaanse troep afgezegd wor den. „Nu zijn we nog niet hele- MIDDELBURG Op zater dag 29 juli kunnen kinderen van alle leeftijden hun hart op halen tijdens een kinder re- creatiemarkt, gorganiseerd door de stich ting Evene menten Mid delburg Rekreatiewerk Zee land. De recreatiemarkt duurt van 11.00 tot 17.00 uur. Een van de activiteiten is ring steken, waarbij een paard over een rail glijdt, terwijl de berij der moet proberen een lans door een ring te steken. Het is wel een kwestie van nauwkeu rig mikken, want bij een misser kun je een nat pak oplopen. Een multifuntioneel spring kussen is de Multi Jump, met eeii klim-klautertoren. Op het kussen van 17 bij 10 meter is genoeg spring- ruimte voor kin deren en vol wassenen. Voor de kleinere springers is er ook nog een vol komen veilig 'springkasteel'. Twee clowns zijn de hele dag aanwezig om alle kinderen gra tis te schminken. En dan is er Mister Eric. Die laat tijdens z'n Eric Magic Bike Show zien hoe je een fietst moet berijden die niet doet je je wilt. Alleen Mister Eric kan op zo'n eigenwijze fiets vooruit komen. maal rond, maar als het niet an ders kan, moet een aantal gas ten maar de dagen in een club huis doorbrengen." Mevrouw van Antwerpen hoopt dat er nog mensen zijn die een Engelse of Australische scout van 10 tot 12 augustus onderdak willen verlenen. „Het is helemaal niet nodig een uitgebreid program ma voor de gast in elkaar te draaien", verduidelijkt zij. „De meesten zijn waarschijnlijk toch wel aardig opgebrand na tien dagen jamboree. Het gaat er om dat ze eens kennis kun nen maken met de leefgewoon ten in een Nederlands gezin." Wie zich alsnog als gastgezin wil aanmelden kan zich tot eind juli opgeven bij districtssecra- taris Van Antwerpen. Haar te lefoonnummer is 01184-63473. MIDDELBURG In het overdekte winkelcentrum Dau- endaele is het koel met warm weer en droog als het regent. Een ideale plek dus voor een grootse rommelmarkt. Die wordt gehouden op zaterdag 29 juli en alle kinderen tot 14 jaar kunnen meedoen. Zij moeten zich dan om 9.30 uur melden bij de hoofdingang van het winkel centrum. Bij iedere aankoop in het win kelcentrum, waar ruim twintig speciaalzaken onderdak heb ben, wordt een gratis ballon verstrekt, die bij een speciale kraam van lucht en een kaartje kan worden voorzien. Om 16.00 uur worden alle ballonnen in één keer opgelaten. Het gaat natuurlijk om de ballonnen die het verst komt. Daar zijn leuke prijzen mee te winnen. Speciaal voor de jamboree is in Dronten een 300 hectare groot terrein ingericht. Het samen ac tiviteiten ondernemen als basis voor een betere toekomst staat ook dit keer centraal en het the ma van de 18e wereld jamboree luidt dan ook Future is now. PORTRETTHEO MAAKT 'T! Behalve een spectaculaire ope ning, waarbij Koningin Beatrix aanwezig zal zijn, en bij de slui ting een vuurwerk zoals niet eerder in Nederland te zien was, staat een vlootschouw op het Veluwemeer op het pro gramma. i

Scheldebode | 1995 | | pagina 1