PASSAGE Kleurplaat lezertjes Scheldebode Warm weer veroorzaakt gezondheidsrisico's Ji 1.75 0.95 NAAM GGD waarschuwt voor zonnesteek, bedorven voeding en zomersmog Vijfde supercross Aagtekerke Voeding Zonnebaden Motorspektakel wordt traditie Zomersmog Insectenoverlast LANGE VIELE 12 Melkbollen Vers Appeltaartje Tarwe Roggebrood MIDDELBURG één dak in het centrum van Middelburg! ASTRID STE1JNS UIT MIDDELBURG WINT WATERFIETS! Groentehal Geschrapte Krieltjes Ijsbergsla Rode Bessen SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 26 JULI 1995 311 MIDDELBURG Het warme weer van vorig jaar heeft ervoor gezorgd dat veel recreanten klach ten kregen zoals uit diar ree en zonnesteek. Met name zwemmen in open water of natuurbaden en bedorven voeding vormen een risico. Maar ook zon nebaden, zomersmog en insectenoverlast kunnen voor vervelende ver schijnselen zorgen. Een werkgroep van de GGD's in Brabant en Zee land heeft daarom een al gemene publieksfolder uitgegeven waarin aan dacht wordt besteed aan gezondheidsproblemen bij warm weer. In de fol der wordt niet alleen ge wezen op de risico's van zwemmen in oppervlak tewater maar ook op de gezondheidsaspecten van barbecuen en het eten van voedsel bij warm weer. De folder is verkrijgbaar bij de VW's, de ANWB en de bibliotheken. Micro-organismen vermenig vuldigen zich razendsnel in wa ter met een hogere temperatuur en besmetten de zwemmers. Dit geldt minder voor zwembaden waar met desinfecterende mid delen de waterkwaliteit op peil gehouden wordt, maar vooral voor open water en natuurba den. In samenwerking met de ANWB geeft de provincie jaar lijks een folder uit waarin de te verwachten kwaliteit van het zwemwater wordt aangegeven. Deze folder is gratis verkrijg baar bij het WV en de biblio theek. Ga niet zwemmen in op pervlaktewater dat door blauwwieren is verontreinigd. Dit water is dan blauwgroen of roodbruin verkleurd en er ont staat een smerige stinkende brij. Er kunnen giftige stoffen vrijkomen die schadelijk kun nen zijn voor mens en dier. Bij twijfel kan er altijd contact op genomen worden met de Pro vincie. Ook op Teletekst pagina 720 wordt informatie gegeven over de kwaliteit van het water. Na het zwemmen in verontrei nigd water kunnen klachten ontstaan zoals: misselijkheid, braken, diarree, huidirritaties Advies van de GGD: overtuig u voor het zwemmen van de kwaliteit van het water. FOTO ARCHIEF DE SCHELDEBODE en oog- en oorklachten. Vooral jonge kinderen en bejaarden lo pen kans om ziek te worden. Een "buikgriepje" in de zomer is meestal het gevolg van het nuttigen van verontreinigd voedsel of water. Voedsel be derft snel bij warm weer en ook een barbecue vormt een risico. Bij verblijf op een camping is koel bewaren van voedsel soms een probleem. Juist onder deze omstandigheden is een goede hygiëne extra belangrijk. Er wordt op een camping immers gebruik gemaakt van gemeen schappelijke sanitaire voorzie ningen. Deze kunnen een rol spelen bij de verspreiding van ziektekiemen. Bij barbecuen loop je extra risi co om een "buikgriepje" op te lopen. Bewaar daarom het vlees altijd in de koelkast of in een koelbox. Gebruik uitsluitend volledig ontdooid vlees en haal het vlees zo kort mogelijk voor het barbecuen uit de koelkast. Rauw en bereid voedsel mogen niet met elkaar in aanraking la ten komen. Eet geen rauw of half gaar vlees of vis. Bij warm weer transpireert men meer. Door het verdampen van zweet wordt warmte aan het li chaam onttrokken. Veel drin ken is goed om het vochtverlies door transpiratie op te vangen. Te snel drinken van gekoelde dranken of grote hoeveelheden ijs kan echter maag- of darm krampen veroorzaken. Omdat de dorst groot is, vullen sommi gen dit aan met alcoholische dranken. Dit vergroot echter juist weer de dorst. Het advies is gewoon water of isotone drank te drinken. Bij langduri ge hitte bestaat voor jonge kin deren en ouderen een verhoog de kans op uitdrogen. Hoewel een zonnesteek weinig voorkomt is het langdurig ver toeven in de brandende zon niet prettig. Zoek de schaduw op of draag een zonnehoedje. Bij zon nesteek of heat stroke kan de patiënt zijn lichaamswarmte niet kwijt. Een buitentempera tuur hoger dan 35°C en extreme inspanning kunnen een rol spe len bij het ontstaan van een zonnesteek. Maar ook de aan wezigheid van hart- en vaat ziekten, leeftijd (vaak ouderen), vetzucht, verminderd bewust zijn en verminderd vermogen tot transpireren zijn hierop van invloed. De zon langdurig op de blote huid laten schijnen geeft kans op verbranding en op huidtumoren. Zonnebrandmid delen stellen deze risico's iets uit. Laat de huid geleidelijk aan de zon wennen en vermijd uren lang 'liggen bakken' in de zon AAGTEKERKE - Vijf jaar gele den was het. Aagtekerke beleef de de festiviteiten van een wie- Ierevenement en de burgemees ter opperde zo maar, na afloop, dat het hem wel een aardig idee leek om de Aagtekerkenaren óók eens op de racefiets door het dorp te laten rijden. Een mooi idee, daar was iedereen het over eens. Alleen: vrijwel niemand beoefende de wieler sport maar motorcrossen deden ze daar des te meer. En zo werd het een jaarlijkse motorcross wedstrijd in plaats van wielren nen. Dit jaar dus alweer voor de vijf de keer en ook weer dank zij een enthousiaste wethouder A. de Visser, die er geen enkele moeite mee heeft dat zijn land bouwgrond op die ene dag per jaar wordt omgetoverd tot wat de liefhebbers een circuit noe men. Dit jaar staat het spekta kel te gebeuren op vrijdag 28 juli op het tijdelijke crosster rein aan de Pekelingse- weg/Aagtekerkseweg in ui teraard Aagtekerke. Er wordt er gestart in de klassen 80 cc, de klasse 'off the road' en 'local heroes'. Dit is een klasse die eigenlijk voor iedereen openstaat die maar iets heeft wat twee wielen en een motor heeft. Verder is er de junioren klasse ofwel vrijetijds 125 cc, 250 cc en 500 cc gemengd en als klapper de superklasse in 125, 250 en 500 cc gemengd. Voor de klassen die ook in andere wed strijden worden verreden telt deze cross natuurlijk ook mee voor het Zeeuws Supercross- klassement. De aanvang van de training is om 15 uur en het starthek valt die dag om 16.30 uur. 1 Voor de vijfde keer wordt in Aagtekerke een supercross verreden. vooral op het heetst van de dag. Zonlicht en sommige medica menten verdragen elkaar niet, waardoor overgevoeligheids reacties kunnen ontstaan. De apotheker kan u daarover in formeren. Aanhoudend warm en zonnig weer verhoogt de kans op het ontstaan van zomersmog. De ernst van de zomersmog wordt bepaald door het gehalte aan ozon in de lucht. In het alge meen reageert een groep van 10-15% van de bevolking op zo mersmog met klachten zoals hoesten, benauwdheid en geïr riteerde ogen. Daarnaast kun nen bij patiënten met luchtweg aandoeningen de klachten van benauwdheid verergeren. Deze klachten worden erger bij in spanning. Vermijd daarom in de perioden van zomersmog overmatige inspanning. In de zomer zijn er meer mug gen en wespen. Niet altijd is be kend of men overgevoelig is voor wespe- of bijesteken. Voor overgevoelige mensen kan een wespesteek fatale gevolgen hebben. Een steek in de keel kan voor iedereen levensbedrei gend zijn en het advies is dan ook om zo snel mogelijk een arts op te zoeken. Voorkomen is natuurlijk nog beter. Laat zoete dranken daarom niet te lang staan of dek ze af. En kijk voor dat je een slokje neemt even in je glas. 10 stuks nu voor 800 gram Vijf versspecialisten onder Op donderdag 27 juli zal door Slager Paul Wijffels om 10.00 uur de hoofdprijs van de Verspassage loterij worden uitgereikt. De sportieve waterfiets kan als pakketje mee op vakantie genomen l™->L/L/aliil/ irt door Astrid steijns, te Middelburg. Spanjaardstraat 18. Lange Viele 14. tel: 01180-12229 fax: 01180-29898 per 500 gram per krop 500 ffram Met deze kleurplaat van de pro vinciale WV Brabant hoef je je deze zomer niet te vervelen. Misschien ga je zelf wel naar een van de attractieparken die afgebeeld zijn op de tekening. Want de jongens en meisjes die de plaat het mooiste inkleuren, kunnen entreekaarten voor een Brabants attractiepark winnen. In het prijzenpakket zitten tientallen invitatiekaarten voor vier personen voor: Het Land van Ooit in Drunen, de Auto- tron in Rosmalen, Safaripark de Beekse Bergen, Speelland de Beekse Bergen en recreatiepark Bosbad Hoeven. Daarnaast zijn er nog vier hoofdprijzen: Eén overnachting en ontbijt voor vier personen in Golden Tulip Hotel Central in 's Herto- genboseh Eén overnachting op basis van half pension voor vier per sonen in NJHC Herberg De Klavervelden gelegen in de bos sen bij Bergen op Zoom Twee trekkershutten-arran- gementen voor vier personen op camping Dennenoord in Boxtel. Bovendien zijn er nog vijf rug- zakjes en vijf fietstasjes met de tekst 'Lekker weg in eigen land' te winnen. De kleurplaat kan tot 6 augus tus worden afgegeven aan de balie van het kantoor van het de Scheldebode, Scheldestraat 7-9 in Vlissingen. Opsturen kan L[J natuurlijk ook naar Postubus 5051, 4380 KB Vlissingen. Het is belangrijk dat op de plaat I duidelijk naam, adres en leef- tijd van de deelnemer staat. Aan deze wedstrijd, die is opge- I EZ EZfT" I 11"^ zet door de provinciale VVV L- L- L— I I IU \-J Brabant, doen alle Stem Week bladen mee. L i d w. biedea mwoI noodhulp, i«d4m ondortchaid naai r«t. r.lljie al politieke ktoui Word doneteur One 4014.

Scheldebode | 1995 | | pagina 11