Rollerblade Skatedag Optreden Normaal bij Kasteel van Batavia Expositie Martine Vlieger in Grote Kerk Thuiszorg Chiropractor (1) Chiropractor (2) SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 19 JULI 1995 311 VLISSINGEN Het laatste weekend van juli is tra ditiegetrouw voorbehouden aan het Straatfestival Vlissingen. Voor de vijftiende keer al weer, fungeert het centrum van de stad op 29 juli als decor voor een bonte stoet van straatartiesten uit alle delen van de wereld. Maar liefst 25 gezelschappen geven dit jaar acte de présence. Onder hen oude bekenden die in het kader van vijftien jaar Straatfestival niet mochten ontbreken. Echter ook veel nieuwe namen en bijzon dere projecten. Dit jaar worden er voor het eerst ook activiteiten in het Fort Rammekens gehouden. Trajekt Muziek Straattheaterdag Achterhoekse formatie viert twintigjarig bestaan VEERE In de Grote Kerk is van 22 juli tot en met 20 augus tus een tentoonstelling van beelden van Martine Vlieger. De beeldend kunstenares woont en werkt in Utrecht, maar is af komstig uit Yerseke. Ze heeft in Middelburg de opleiding tot kleuterleidster gevolgd, werkt nu nog enkele dagen in een crèche en zorgt een dag per week voor enkele kinderen. De rest van haar tijd besteedt zij aan beelden en gedichten, waar een kleine bundel van uitgege ven is. Ze voorziet zo in haar le vensonderhoud. Zij heeft haar studie aan Artibus monumenta le vormgeving te Utrecht 1970 en aan de Rietveldacademie 1973-1976, zelf bekostigd door te werken in een opvanghuis voor ongehuwde moeders. Een aantal via B.K.R. aange kochte beelden, levensgrote bronzen mensfiguren, zijn ge plaatst in openbare gebouwen in Utrecht, Woerden en Nieu- wegein. Verschillende portret ten en kleinere beelden zijn in het bezit van particulieren. Zij nam deel aan solo- en groep stentoonstellingen in Utrecht, Amersfoort, Haarlem, Culem- borg, Amsterdam en Breukelen. Nu verzorgt zij een solo-ten- toonstelling te Veere die zo'n 40-tal beelden omvat. Martine Vlieger is veel met het mensbeeld bezig. Ze gebruikt het menselijk lichaam om daar mee een gevoel tot uitdrukking te brengen. Haar figuren zijn eenvoudig van vorm. Maar door de eenvoud en met het weglaten van allerlei details komt de in timiteit, het gevoelsleven, haar bewogenheid met de mens tot uitdrukking in haar werk. Ze spreken door hun figuratief ka rakter direct aan, maar tegelij kertijd nodigen ze uit je over te geven aan de tere beslotenheid die ze uitstralen. 'Melancholie', 'Leunen op jezelf' en 'Omar ming' zijn titels die warmte suggereren. Een warmte die tastbaar wordt in de beelden zelf en op die manier veel dui delijk lijkt te maken over de kunstenares zelf. Iets betekenen voor je mede mens. Alleen zo iemand kan beeldjes maken als 'De geboor te' en 'Mensenkind' waarin de weerloosheid en de ontroerende schoonheid van een mensenle ven zo tastbaar wordt. Mooi is ook de tegenstelling van de drie beelden 'Puberteit', 'Zwangere vrouw' en 'Oudere vrouw'. Eerst het lichaam dat naar vol wassenheid groeit, de bescher mende houding van de vrouw voor het ongeboren kind en de houding van de oudere vrouw, die al veel meegemaakt heeft in het leven. Het beeld 'Job', geba seerd op het bijbelverhaal, krijgt een centrale plaats op het houten middengedeelte van de kerk. De expositie 'Beelden' van Mar tine Vlieger wordt op 22 juli ge opend door Barbara Baumgar- ten, beeldend kunstenaar te Amsterdam. Het bronzen beeld 'Hide Me' (30 X 172). Oude bekenden en nieuwe namen Het Straatfestival bewandelt bij voorkeur geen platgetreden paden, richt zich niet op meer van hetzelfde, maar wil vooral het avontuur uit het internatio nale straattheateraanbod pre senteren. En om het extra aan trekkelijk te maken kost deze theatrale ontdekkingsreis vrij wel niets. Alleen voor het loka- tieprojekt van Trajekt Theater in Fort Rammekens moet een kleine entree worden betaald. Alle overige voorstellingen zijn gratis te bezoeken! Sinds jaren kan het Straatfesti val aanspraak maken op een toenemende belangstelling van de (landelijke) media. Mede hierdoor heeft het festival zich een vaste plaats verworven in het toeristisch-recreatief aan bod in de regio. De economische uitstraling van het festival maakt het ook voor onderne mers tot een belangrijk zomer- evenement. Zoals het een volwassen fes tival betaamt, wordt er regel matig gesleuteld aan de formu le. Het bewandelen van een ei gen artistieke weg staat hierbij centraal. Dat dit geen eenvou dige opgave is mag duidelijk zijn. Twee elementen zijn dit jaar beeldbepalend voor het Straatfestival Vlissingen. Het festival duurt korter en speelt zich af op meer lokaties dan ooit. Budgettaire beperkingen hebben er dit jaar toe geleid dat er met uitzondering van 29 juli geen muziek meer in het pro gramma is opgenomen. Volgend jaar verhuist het Straatfestival trouwens naar het laatste weekend van juni. Alleen voor het Straatfestival bedacht Trajekt uit Gouda een exclusief projekt voor Fort Rammekens. De voorstelling gaat op 28 juli in première. Tot 30 juli en van 1 tot en met 6 augustus is er daarna nog veel te zien. Wiepke Poldervaart van Trajekt nodigde Laura de Jos- selin de Jong uit om samen een plan voor Fort Rammekens te ontwerpen. „Het raakvlak met Wiepkes werk ligt voor mij hierin, dat zij ook 'werelden' creëert; het zijn eerder een soort leefgemeenschappen,, heel poë tisch, sober, intrigerend. Het laat veel ruimte voor ieders ei gen interpretatie en fantasie", zegt Josselin de Jong. Binnen de muren van Fort Rammekens woont een grijs 'keldervolk'. Poldervaart: „Het is geen voorstelling, maar er vinden wel gebeurtenissen plaats. Je kunt zelf bepalen wanneer je komt en hoelang je blijft. De bezoeker bepaalt zelf zijn route door de ruimtes met beelden en gebeurtenissen. Soms moet je zelf op onderzoek uitgaan door gewoon achter zo'n bewoner aan een donker gangetje in te lopen. Je moet je eigen nieuwsgierigheid durven volgen." De Josselin de Jong maakt to neelbeelden en decors met veel uitbundige franje, uiterst klein met haast onzichtbare details en heeft een gulzige belangstel ling voor architectuur en volks kunst. Poldervaart maakt met Trajekt sober werk, grote con structies met aandacht voor de tails, wreedheid wordt in haar beeldende theaterprojekten vaak verpakt in poëtische schoonheid. Het doet denken aan Jeroen Bosch. Het projekt is dagelijks te be zoeken van 13.00 tot 19.00 uur. Vanaf de Trajekt-bushalte op het Bellamypark rijden gratis bussen naar het fort en terug. Van het ooit zo roemruchte mu zikale deel van het festival is om budgettaire redenen nog maar een bescheiden deel over eind gebleven. Onder verant woordelijkheid van het Straat festival staan op 29 juli toch nog twee muziekgroepen gepro grammeerd. De avond wordt om 19.00 uur geopend met The Gadflys. Deze groep - die ook overdag op straat rondzwer vend te horen is geweest - werkt graag akoestisch met gitaar, Trajekt heeft weer iets bijzonders bedacht. klarinet en contrabas. Aan de vooravond van een belangrijk optreden op het vermaarde fes tival in Edinburgh is de groep op 29 juli in Vlissingen te be luisteren. Meteen daarna staat het po dium in het teken van 'Vijf voor Afrika'. De Kuni Kids, een Zaï- rees-Nederlandse band, gefor meerd rond bassist Coen Ver beek en sinds 1993 nationaal bekend dankzij de afropop-hit 'Amsterdam' presenteren dan hun 'Wat Voor Wereld Tour'. Het titelnummer van hun nieu we cd is speciaal geschreven ter ondersteuning van de campag ne 'Vijf voor Afrika'. De Straattheaterdag start om 12.30 uur op het Scheldeplein met een optreden van Petra Massey uit Engeland. Tot 24.00 uur kunt u daarna meer dan zestig optredens meemaken in de Lange Zelke, Kleine Markt, Walstraat, Oude Markt, Bel lamypark, Arsenaalplein, het Dijktheater, de Nieuwendijk, Zeilmarkt en het Arsenaalthea ter. De lokatieprojekten vormen al jaren een belangrijke poot van het festival. Mime, dans, toneel en beeldende kunst smelten sa men tot unieke vormen van theater, waarin het publiek wordt meegesleept naar een wereld vol fantasie. Zo wordt het Bellamypark op 29 juli voorzien van een decor met le vensgrote poppen van de Fran se kunstenaar Claud Merle. Voor een ijzingwekkende hoog- werkact kun je op 29 juli te recht op de Zeilmarkt. Al gene raties lang, van vader op zoon, wordt in de familie Kelvink het beroep van koorddanser uitge oefend. Hij liep over tientallen stromen, klom naar ontelbare torens en overschouwde de meeste wereldsteden vanuit de hoogte. Eenzaam op zijn koord balancerend op zijn 40 m hoge mast voegt hij op 29 juli Vlis singen aan dit rijtje toe. De stunt met de mast maakt hem uniek; het oogt veruit het meest gevaarlijk en is op zijn zachtst gezegd uiterst spectaculair. Langzaam maar waardig be stijgt hij de ijselijk hoge mast, op de tonen van de muziek, en veertig meter boven de grond voert hij allerlei waanzinnige stunts uit. Niet te missen is de nieuwe voorstelling van Kneehigh Theatre uit Cornwall. Afgelo pen jaar presenteerde deze groep op het Straatfestival een kleurrijke 'Carmen'. In de scha duw van de Oranjemolen is dit jaar 'The Lost Stories of Don Quixote' te zien Ook de steltlopers van Hors Strate komen uit het land van wijn en kaas. In de afgelopen jaren was de groep al twee keer op het festival te zien. Een her nieuwde kennismaking met in middels een van de toonaange vende straattheatergroepen van FOTO: JAN MOL Europa mocht op 15 jaar Straatfestival niet ontbreken. De nieuwe voorstelling 'Aux Détours de la Nuit' is een nach telijk gebeuren waarbij het pu bliek meegelokt wordt door drie steltlopers en twee muzi kanten. Een droomwandeling met een onvergetelijke finale als afsluiting. Bijzonder trots is de organisatie op de Nederlandse première van de nieuwe voorstelling van Sarruga uit Spanje. Temidden van huizenhoge papieren, crea turen die middels bamboestok ken worden bewogen, vertelt de groep het verhaal van draken, demonen en insekten. De voor stelling van Sarruga start om 23.15 uur op het grasveld van het Bellamypark. Vermeldenswaardig is ook het bezoek van een groot aantal Engelse straatartiesten die spe ciaal voor het festival worden overgevaren. TORÉNPfeOAT ZOET/ZOUT - Op 26 juli verzorgt het Zeeuws Biologisch Museum de rondleiding 'van zoet naar zout'. Onder leiding van een gids wandelen de deelnemers van het bos naar de zee en terug. De rondleiding begint om 18.30 uur bij het museum aan de Duinvlietweg in Oostkapelle, waar je je ook kunt aan melden. Deelname kost 6,50 of 5,50 en is inclusief entree voor het museum. MASSAGE - In het weekend van 4 tot en met 6 augustus is er een zomerweekend met ontspanningsmassage en lichaams- werk voor vrouwen. Bio-energetisch lichaamswerk wordt ge combineerd met biodynamische massages en ervaringsgerich te ontspanningsvormen zoals meditatie, geleide fantasie en muziek. Het weekend staat onder leiding van de Vlissingse li chaamstherapeute Angèle Nederlof en de Middelburgse bio dynamische massagetherapeute Didi van Loon. Bij hen kun je je ook aanmelden voor het weekend. WANDELING - Op zes woensdagavonden, en niet op don derdagavonden zoals vorige week vermeld stond, worden er zomeravondwandelingen van anderhalf uur gehouden in het waterwingebied Oranjezon. Het vertrek is steeds om 19.00 uur vanaf het parkeerterrein aan de Koningin Emmaweg in Vrou wenpolder. Deelname kost zes gulden. Houders van een gas- tenvoordeelkaart krijgen reductie en kinderen onder de twaalf lopen gratis mee. De eerste wandeling is vanavond, 19 juli, de laatste op 23 augustus. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het VVV. SPEELTUIN - Na enige strubbelingen in het bestuur van speeltuinvereniging De Schommelaar is de speeltuin op de hoek van de Irislaan en de V.d. Helstlaan in Vlissingen vanaf 3 juli weer geopend voor de kinderen uit de buurt. De speeltuin is tijdens de vakantie geopend van maandag tot en met vrijdag van 9.30 tot 12.00, van 14.00 tot 17.00 en van 18.30 tot 20.00 uur. Zaterdag van 9.30 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. Na de vakantie sluit de speeltuin 's morgens door de week de poorten en bij het ingaan van de wintertijd vervalt ook de avondopenstelling. ORGELCONCERT - Bert Wisgerhof verzorgt vrijdag 21 ju li het middagpauzeconcert in de Sint Jacobskerk te Vlissin gen. Op het programma staan werken van Johann Pachelbel, John Stanley, Cor Kee, Jean Langlais en J.S. Bach. Het con cert begint om 12.00 uur en bij de uitgang is er een collecte. Wisgerhof is organist van de hervormde kerk in Baam. Nor- bert Bartelsman verzorgt het zomeravondconcert op het orgel van de Lutherse kerk in Middelburg. Vanaf 20.00 uur speelt hij Canzone Francese Seconda, del Nono Tuone Naturale van Giovanni Salvatore; Toccata Settima van Michel Angele Ros si; Mein Junges Leben hat ein End van Jan Pieterszn. Sweelin- ck; Magnificat V. Toni van Samuel Scheidt; Echo ad manuale duplex forte lene van Samuel Scheidt; Psalm 24 van Antho- ni van Noordt; Capriccio van Johann Jacob Froberger; Es ist das Heil uns kommen her LV 84 van Johann Gottfried Walther en Fantasia in a van Johanna Sebastian Bach. De toegangs prijs bedraagt acht of zes gulden. Kinderen tot twaalf jaar on der geleide hebben gratis toegang. KANAAL - De scheepvaart in het Kanaal door Walcheren is zondag 3 september gedurenden twee periodes gestremd. Tus sen 11.30 en 15.00 uur en tussen 15.30 en 16.15 uur zijn er na tionale zwemwedstrijden en een prestatietocht in het kanaal tussen de Draaibrug in Souburg en de Keersluisbrug in Vlis singen. Gedurende die periodes worden de bruggen niet geo pend voor de scheepvaart. BADRIT - MAC De Zeeuwen heeft een avondpuzzelrit geor ganiseerd voor automobilisten en fietsers. De puzzelrit wordt gehouden op 2 augustus. Inschrijven kan van 19.00 tot 20.00 uur bij het Kasteel van Batavia aan de Zuidstraat in Westka- pelle. SPUITVOETBAL - Jongens en meisjes van zeven tot en met vijftien jaar kunnen maandag 24 juli meedoen aan spuitvoet- bal op de Markt te Westkapelle. Met vier echte brandweer slangen moeten ploegjes van zes jongelui een zware voetbal in een doel spuiten. Het spuitspektakel begint om 19.00 uur. ZWEMLOOP - Woensdag 26 juli vindt in Zoutelande de tweede Zomid-zeezwemloop plaats. De zwemloop is opge bouwd uit 1000 meter zwemmen en tien kilometer lopen, of de helft hiervan. De start vindt om 18.30 plaats, bij het derde zuidstrand in Zoutelande. Het loopparcours is uitgezet over de boulevard. TESSELSCHADE - Vrouwenvereniging Tesselschade Ar beid Adelt houdt woensdag 26 juli een bazar in het Badhotel aan de Domburgseweg in Domburg. Van 16.00 tot 20.00 uur worden er artikelen verkocht die de vrouwen thuis vervaar digd hebben met materialen die de vereniging beschikbaar heeft gesteld. De vereniging gebruikt de contributiegelden om vrouwen een bijdrage in hun studiekosten te geven die niet te rugbetaald hoeft te worden. Thuiszorg: geen sprake van chaos volgens directeur L. Phemambucq. De foto bij het artikel toont het al: een groot opgeruimd bureau, een blanco schrijfblok, geen chaos. Ik denk wel dat de heer Phemambucq gelijk heeft met zijn uitspraak, maar zijn argument: het totaal aantal klachten komt op twaalf is even boterzacht als het argu ment 'er worden in Nederland geen fietsen gestolen want er zijn geen aangiften'. De Neder landse burger is er aan gewend, een klacht indienen heeft geen zin. Je wordt altijd doorverwe zen naar een volgend loket en zo beland je al gauw in de wel bekende Kafkaciaanse cirkel. De schoen wringt het namelijk een paar stapjes hoger, name lijk in de kringen van provin ciaal en gemeentelijk bestuur, waar de drang naar 'pluche, macht en geld' hoger in het vaandel staat dan bestuurlijk vermogen. Dan ontstaat een ge organiseerde chaos in een ge sloten cirkel om onvermogen te maskeren. W.N. Schuman J.A. v.d. Perrestraat 67 Middelburg In de Scheldebode van 7 juni 1995 staat een artikel over chi- ropraktijk bij De Roode Pila ren. Een uitstekend initiatief, immers miljoenen mensen over de hele wereld hebben de chi- ropractie ontdekt. En chi- ropractie is niet meer uit onze samenleving weg te denken. Het artikel viel mij op vanwege zijn onvolledigheid, en dat is jammer natuurlijk. Omdat mijn zoon sinds twee jaar in Enge land de opleiding tot chiroprac tor volgt, heb ik mij behoorlijk in deze materie verdiept. De op leiding tot chiropractor is een vijfjarige academische dagop leiding met VWO als vooroplei ding, die op dit moment alleen kan worden gevolgd in de VS, Engeland, Canada en Australië. De studie wordt afgesloten met een jaar praktijkstage. In Nederland wordt de chi- ropractie beheerst en ook gron dig gecontroleerd door de NCA, de Nederlands Chiropractoren Associatie. Het is belangrijk dat een chiropractor de juiste oplei ding heeft: dan pas wordt hij er kend door de NCA. Ziektekos tenverzekeraars vergoeden al leen de kosten van door de NCA erkende chiropractoren. De NCA kent verder het tucht recht. Het is beslist niet nodig om vele kilometers te rijden, zoals u in uw artikel suggereert. De Ne derlandse Vereniging Pro Chi- ropractie (04920-35167) heeft een lijst van aangesloten chi ropractoren. Op deze lijst zult u minstens zeven chiropractoren vinden die hun dagelijkse prak tijk hebben in Zeeland en vlak daarbuiten. Op deze lijst staat de naam van M. den Baars nog niet. Mevrouw N.J. Weug Koraal 60 Mijdrecht Een reactie van chiropractor Den Baars: Inderdaad kom ik niet voor op de lijst van NCA chiropracto ren, die ook niet door iederde verzekeraar worden vergoed. Wel ben ik aangesloten bij de VB AG, nummer 90041 en de German-American Chiroprak- tik Association. Het VBAG kent ook een tuchtrecht. Mijn oplei ding is de Duitse Heilpraktiker opleiding, geen minder waardi gere opleiding dan die in Ame rika, Canada. Australië en En geland, maar om te beginnen holistischer door een bredere kennis van alles wat wij in Ne derland alternatief noemen aan therapieën. Mijn specialisatie stond voor mij al vanaf het begin van de opleiding voorop en ik hoef aan vakkennis en bekwaamheid niet onder te doen voor de NCA- leden. Ook de Duitse Heilprak- tiker-Chiropraktiker opleiding gaat uit van VWO en is ook on der het academisch niveau in te delen. Ikzelf betreur het ten zeerste dat in de Nederlandse gezond heidszorg zo'n enorme rivaliteit heerst, hetgeen ik uit Duitsland niet ken. Tenslotte hebben we allemaal het doel in de gezond heidszorg de patiënt te helpen, of niet soms? Hopende mevrouw N.J. Weug met deze informatie verder ge holpen te hebben en voor alle duidelijkheid hoop ik dat het kinderachtige machtspel tussen chiropraktoren en chiroprakti- kers eindelijk eens een einde kan vinden in harmonie. An ders is de patiënt altijd degene die door de verwarring aan het kortste einde trekt. H. den Baars, Westhaven 22-23 Gouda VLISSINGEN Brammetje Dump verzorgt zaterdag 22 juli een rollerblade skatedag in de Walstraat. Er komt een heuse miniramp en een grindbak waarop demonstraties gegeven worden. De echte liefhebbers mogen het daarna zelf ook proberen. Het wordt een echte rollerbladedag bij Brammetje Dump. Naast de demonstraties zijn er videopresentaties en iedereen die zaterdag een paar nieuwe rollerbladeskates koopt krijgt een aardige atten tie. Wie wel eens wil ervaren wat het is om te skaten kan gebruik maken van de testskates. WESTKAPELLE Donder dag 27 juli treedt de Achter- hoekse formatie Normaal op in de feesttent op het parkeerter rein bij het Kasteel van Batavia aan de Zuidstraat. De muzikan ten vieren dit jaar hun twintig jarig bestaan als band. Het motto van de jubileumtoernee die Normaal tot eind oktober door Nederland onderneemt is 'Wi-j luusteren of niet'. Het pu bliek raakt Normaal blijkbaar nooit beu want het aantal aan vragen voor optredens overtrof dit jaar het aantal beschikbare speeldagen. En Normaal houdt er toch een bepaald niet kinder achtig speelschema op na: 18 optredens in juni en maar liefst 20 in augustus!. Normaal brengt deze 'veld tocht' zoals ze zelf een toernee noemen, een repertoire dat be staat uit een compilatie van hits uit alle voorbije jaren. De band brengt echter elke avond een andere reeks nummers zodat er geen enkel concert identiek is. Het gemoderniseerde decor, waar ontwerper Bennie Jolink de hand in had, bevat reusach tige opblaaselementen, een nieuw achterdoek en een stro kanon, waarmee het slot van elk optreden extra kracht wordt bijgezet. Ondanks het drukke toersche- ma hebben de jongens van Nor maal toch tijd vrij weten te ma ken voor de opname van een nieuwe CD. Dat wordt dan al weer de vierentwintigste. De toernee van Normaal wordt dit jaar gesponsord door Amstel Bier en met het oog op het jubi leum is er een serie van zes be drukte bierglazen uitgebracht. Het optreden van Normaal ir Westkapelle begint om 21.3C uur. 1 Normaal: na twintig jaar nog springlevend.

Scheldebode | 1995 | | pagina 11