Het wel en wee in Westkapelle Trekker trek in Aagtekerke Oostkapelle-Willem II Folklorefestival Zeeland De Vergenoeging viert tweehonderdjarig bestaan op gepaste wijze Patriotten De Unie Soosleven Notabelen VSB-damnacht Juniorenploeg nu met 5 renners Valhelmen voor jeugdrenners SCHELDEBODE VAN DINSDAG 12 JULI Herensociëteit zoekt jong bloed MIDDELBURG - Het feest van het 200-jarig bestaan van de sociëteit 'De Vergenoeging' is als een dief in de nacht gepasseerd. Waar elke zichzelf respecterende vereniging het vijf-jarig bestaan viert met toch mini maal een 'grote avond' met bingo, een rad van avon tuur en een play- backshow hebben de 'heeren' van 'De Vergenoeging' het in alle beslotenheid gepast ge houden. Met een banket en ongetwijfeld toespraken. En zo hoort het ook. Zo was het vroeger en zo is het kennelijk nog steeds. De Middelburger Rinus Sander- se schreef ter gelegenheid van dat 200-jarig bestaan van 'zijn' soos een boekwerkje. Een moeilijke klus, zo bleek, want een ferme brand verwoestte ooit een groot deel van de archieven van de Sociëteit en dan heb je als vorser natuurlijk een probleem. Wie alleen al aan de naam De Vergenoeging denkt, komt niet verder dan een gezelschap keu rige heren die zich op aangena me wijze met elkaar onderhou den, van hun biertje of borreltje genieten en een kaartje leggen. Voor de gezelligheid dus en die gedachte is niet eens zo gek ver bezijden de waarheid. Een an der zal weer zeggen dat een groep gelijkgestemde zielen zo ongestoord en in alle besloten heid uit de band kan springen, maar daar blijkt in het verleden geen sprake van te zijn geweest en dus is het ook nooit voorge komen. Maar dat de gezelligheidsvere niging van nu ooit begonnen is als een politiek clubje? Nooit bij stilgestaan.... In de loop van de 18e eeuw rommelde het aan alle kanten in de Republiek der Verenigde Nederlanden. We waren niet meer die grote mogendheid die we dachten te zijn en door de slechte staatsinrichting plus onvrede over de totale toestand kregen democratische ideeën steeds meer invloed. Er werd nog even gehoopt dat Willem IV of Willem V en zijn voogden plus regenten bereid zouden zijn om het staatsbestel te her vormen, maar dat bleek ijdele hoop. En dus ontstond er oppo sitie die de verdere historie zou den ingaan als 'patriotten'. En dat waren in het algemeen in tellectuelen uit de gegoede mid denklasse die voorstanders wa ren van een staatkundige reor ganisatie. Daarnaast streefden ze nog naar de vernietiging van de alleenheerschappij van de regenten, het volk moest in vloed krijgen op de samenstel ling van de regeringsorganen en vrijheid van denken was een groot goed. Het waren de Middelburgse pa triotten die in 1785 de sociëteit 'De Unie' stichtten, de voorlo per van de uiteindelijke Verge noeging. Twee jaar later was de sociëteit alweer verleden tijd, doordat de prinsgezinden en patriotten danig met elkaar op de vuist gingen en het 'oorlog' was in Middelburg. De prinsge zinden wonnen. 1795 zou voor 'De Vergenoeging' een histo risch jaar worden. De Fransen nemen ons land in bezit en nog geen maand na de officiële overgave door de Staten van Zeeland blazen enkele oud-le den 'De Unie' weer nieuw leven in. Een politieke vereniging, zo blijkt uit de openingstoespraak van destijds: „Een gezelschap van een aantal burgers die zich verenigen ter bevordering van hun algemene belangen en van het heil des vaderlands". Overi gens bepaalde het regelement van de nieuwe die toen alweer 'Vaderlandse Sociëteit' heette, dat iedereen mocht denken wat hij wilde, als het maar geen ge heime vrienden van Oranje of de Aristocratische partij waren, want dat werden ze eruit ge gooid. Een paar jaar later zijn de Fransen vertrokken, komen de Oranjes weer aan het bewind en is het politieke karakter van de Soos verdwenen. Het wordt een 1 Handboogschieten is tegenwoordig een gewaardeerde bezigheid bij de Vergenoeging. gezelligheidsvereniging van en met mannen en de vrouwen mo gen alleen maar mee op uitno diging en als er iets valt te vie ren. Hoe het soos-leven er in de 19e eeuw moet hebben uitge zien blijft echter gissen, omdat nu net die stukken in 1930 met de brand zijn verwoest. Wel is bekend, dat er zo bij tijd en wij le werd gefeest. Met een diner, een optreden van een kunste naar of een muzikale uitvoe ring. Een goede slok ging er eveneens wel in, getuige een ou de rekening: in een paar maan den 200 liter jenever en de maand oktober 1898 was even eens goed voor 80 liter jenever. En zo kabbelt het sociëteitsle ven de eeuwen door. Met een paar verhuizingen, met een naamswisseling waardoor de Sociëteit 'De Vergenoeging' gaat heten en een kastelein L. die de soos wordt uitgezet om dat hij in de oorlog de bezetters beter te eten gaf dan de soosle- den. Het bestuur van de soos had wat dat betreft natuurlijk boter op zijn hoofd, want uit eindelijk hadden zij die toe stemming gegeven en was de kastelein alleen maar de zonde bok. En zo langzamerhand door de geest van de tijd wordt het soos-leven minder. Ging de man vroeger vanuit zijn werk nog even naar de soos en dan pas naar huis, nu gaat de man direct naar huis omdat er nog zoveel gedaan moet worden. Wat nu nog rest zijn twee bil jartavonden, een 'open avond', de kookclub en sinds kort wordt er handboog geschoten. „Er is behoefte aan jong bloed", OOSTKAPELLE De voet ballers van VV Oostkapelle tre den donderdag 13 juli aan tegen de eerste selectie van Willem II. Het sportieve treffen vindt plaats op het voetbalveld van Oostkapelle en begint om 19.30 uur. Willem II komt met de complete eerste selectie, bestaande uit 25 man naar Oostkapelle. Willem II wil in de komende competitie een hoge plaats noteren en is klaar voor Europees voetbal. In ieder geval qua stadion, dat op 31 mei in gebruik werd geno men en dat dertig miljoen gul den heeft gekost. De selectie van Willem II is onlangs uitge breid met Jack de Gier (van Go Ahead Eagles), John Lammers (van NAC), Robin Wijngaarden van Club Brugge en Jetto Cee- say van Willidan Sens, een club uit Gambia. Maar ook Oostkapelle heeft zich versterkt voor het komen de seizoen. Nieuw is de spits Ri chard Verweij van Veere, en Nasser Gasi en Boyar Gasi van Vlissingen. En, Oostkapelle kan ook weer over Michael Boedhoe beschikken, na een lange bles suretijd. MIDDELBURG Op de tweede verdieping van de Zeeuwse bibliotheek is tot 20 augustus de fo totentoonstelling Door het oog van:....' ingericht. Het zijn 70 foto's van de bekende amateurfoto grafe N. Flipse-Roelse over gebeurtenissen in Westkapelle tussen 1937 en 1973, zoals de wederop bouw, de installatie van burgemeester De Casembroot, de geboortefeesten van de prinsessen Bea trix en Irene, de ontwikkeling van de recreatie en de strenge winter van 1962/1963. Op de foto de het geboortefeest van prinses Irene in 1939; sjeesjesrijden met in de eerste sjees burgemeester De Casembroot met echtgenote en in de tweede sjees dokter Huygens met echtgenote en schoonzus. FOTO N. FLIPSE-ROELSE AAGTEKERKE Al weer het eerste lustrum voor de orga nisatie van de trekker-trck- wedstrijden in Aagtekerke. Het grote aantal bezoekers dat het evenement de afgelopen jaren trok geeft aan dat het evene ment een bestaansreden heeft. Want trekker-trek is niet alleen een leuke attractie voor de toe risten, ook voor de eigen inwo ners is het een verzetje. Ook dit jaar heeft de organisa tie kans gezien om ruim dertig deelnemers aan de start te krij gen. Onder die dertig bevinden zich drie zogenaamde specials van 800 pk die op 20 juli voor spektakel gaan zorgen. De gewone trekkers zijn ver deeld in zes klassen, variërend van 2,5 tot meer dan 5,6 ton. De automaten trekken in een apar te klasse. De wedstrijden begin nen voor iedere deelnemers bij de weegbrug van de Cebeco, want er mag natuurlijk niet gesjoemeld worden met het ge wicht. Daarna begint het proeftrekken voor de trekkers en het proefrijden van de auto's die mee gaan doen aan de mod- derrace. Die modderrace is de jongste activiteit van de organi satie en vooral in trek bij de jongelui. Deze modderrace wordt 's avonds gereden, om 19.00 uur. Trekker-trek is ontstaan in Amerika. De boeren daar had den last van stenen op hun ak kers. Aanvankelijk sleepten ze deze met paarden van het veld, laten met trekkers. Op een ge geven moment kwam er iemand op het idee om wedstrijden te houden waarin het er om ging wie het snelst deze zware ste nen kon wegslepen. Van het een kwam het ander en trekker- trek is nu een bijna niet meer weg te denken evenement in landbouwgebieden. Werden de wedstrijden in het begin nog gehouden met gewone boeren- trekkers, later werden de moto ren steeds verder opgevoerd en ontstonden zelfgebouwde spe- Loeiende motoren op het weiland aan de Pekelingseweg. cials. Deze specials zijn trek kers met een of meerdere moto ren en met aangepaste banden. Ook tijdens de trekker-trek in Aagtekerke zijn drie van deze supertraktoren te zien. Het belangrijkste attribuut in een trekker-trek-wedstrijd is de sleepwagen, eigenlijk in de plaats gekomen van de zware stenen. Deze wagen heeft aan de achterzijde wielen, waarop het gewicht bij de start rust. Aan de voorkant bevindt zich een sleepvoet die over de baan getrokken moet worden. Wan neer de wagen gaat rijden ver- OOST-SOUBURG - De damclub Aris de Heer in Oost-Souburg houdt in de plaatselijke sporthal aan het Koopmansvoetpad in de nacht van 25 op 26 au gustus de vierde editie van VSB-damnacht. De aanvang van de wed strijden is op vrijdag om 20.00 uur en afgesloten wordt op zaterdagmorgen om 8.00 uur. Behalve een wisselbeker zijn diverse leuke prijzen beschikbaar. - torInpIoat FOTO JAAP WOLTERBEEK weet Sanderse. Lid worden van de soos kan door introductie en ballotage. Het laatste is meestal geen probleem. Het eerste wel. Tenminste, als 'de gewone man' lid wil worden. Het gros van de leden zijn 'bekende Middelbur gers'; notabelen. Mensen die ge studeerd hebben. En die hebben meestal geen kennissen in de categorie 'jan met de pet'. En zo blijft 'De Vergenoeging' toch nog een clubje van gelijkge stemde zielen die in alle beslo tenheid van hun soos gezellig zitten te zijn. Al tweehonderd jaar lang. schuift het gewicht steeds ver der naar voren en daardoor ver plaatst het gewicht zich van de wielen naar de sleepvoet, zodat de wagen steeds zwaarder gaat trekken. Klinkt ingewikkeld maar als je er bij staat wordt het een stuk duidelijker. Voor de verschillende gewichtsklas sen van de trekkers worden de gewichten op de sleepwagen aangepast. Een jaarlijks terugkerend eve nement bij de trekker-trek is de boerenmarkt, die een boeiend kijkje geeft op wat het platte land van Walcheren te bieden heeft. Verschillende vertegen woordigers uit de boerensector zijn present met een kraampje met informatie en artikelen. De trekker-trek-wedstrijden, de modderrace en de boeren markt wordt gehouden op 20 juli, op het weiland aan de Pe kelingseweg in Aagtekerke. De aanvang van de wedstrijden is 16.00 uur. WANDELING - Op zes donderdagavonden in juli en augus tus worden er zomeravondwandelingen van anderhalf uur ge houden in het waterwingebied Oranjezon. Het vertrek is steeds om 19.00 uur vanaf het parkeerterrein aan de Koningin Em- maweg in Vrouwenpolder. Deelname kost zes gulden. Houders van een gastenvoordeelkaart krijgen reductie en kinderen on der de twaalf lopen gratis mee. De eerste wandeling is op 19 juli, de laatste op 23 augustus. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het VW. EXPOSITIE - In het studiecentrum Oranjezon aan de Schoolstraat in Oostkapelle is tot 1 oktober een expositie van gouaches van Sophie Visser Demmink. Zij schildert stillevens en landschappen. In de toeristenkerk te Dishoek exposeren leerlingen van Peter-Paul Adriaansens hun werkstukken. Het zijn voornamelijk olieverfschilderijen. De expositie kan be zocht worden van 15 juli tot en met 6 augustus. HANDWERKEN - In gebouw Amicitia in Aagtekerke wordt donderdag 27 juli een verkoping van handwerken gehouden. Vanaf 19.30 zijn de werken van dé handwerkclub, koekjes, babbelaars en koffie te koop en is er een verloting. Ook kan er geraden worden naar de naam van een boerinnepop. De op brengst komt ten goede aan de Nederlands hervormde kerk. DANSAVOND - Zaterdag 22 juli is er in het Arsenaal een dansavond met muzikale omlijsting door Jacques en Cees. Vanaf 19.30 uur gaan de voetjes van de vloer. De entree be draagt vijf gulden. ARTEMIS - Het bureau voor vrouwenhulpverlening Arte- mis houdt 17 juli van 19.30 tot 21.00 uur een open informatie avond in het pand aan de Koudekerkseweg 133 in Middelburg. De toegang is gratis. VRIJWILLIGERS - het Activiteiten Centrum voor Uitke ringsgerechtigden zoekt voor het nieuwe seizoen enkele vrij willigers die les willen geven voor de activiteiten kalligrafie, computer, handwerken, origami en volksdansen. Het centrum is gevestigd aan de Bonedijkestraat 155 in Vlissingen. Belang stellenden kunnen zich daar opgeven. ORGELCONCERT - Ben van Oosten uit Den Haag verzorgt 14 juli het tweede orgelconcert in de Nieuwe Kerk te Middel burg. In de periode van juli tot oktober brengen een reeks vooraanstaande organisten uit binnen- en buitenland een breed repertoire ten gehore. Het concert van Van Oosten be gint om 20.00 uur. Hij voert een programma uit met werken van Marchand, Homilius, Bach, Vierling en Guilmant. De en tree bedraagt ƒ8,of 6,voor personen boven de twaalf jaar. Kinderen kunnen gratis naar binnen. Jacco Simons ver zorgt het middagpauzeoncert in de Sint Jacobskerk te Vlissin gen. Het orgelconcert begint om 12.00 uur. Op het programma staan werken van Andriessen, Jongen, Landsman en Bijster. COC - In het COC-gebouw aan de Eigenhaardstraat in Mid delburg wordt op zaterdag 12 augustus een Carribean cocktail party gehouden, van 21.00 tot 0.200 uur. POORTERSHOVE - Jongeren uit de Middelburgse Magis- traatwijk en omstreken kunnen vrijdag 14 juli gaan disco-en in jongerencentrum Poortershove. Van 19.00 tot 24.00 uur draaien professionele DJ's muziek in reggae, hip hop, jungle en house-stijl. CREATIEF - Inwoners van Oostkapelle laten volgende week zien hoe creatief zij het afgelopen jaar zijn geweest. In het Hervormd Centrum aan de Dorpsstraat is dan een expositie ingericht met pergamano, glaswerk, houtsnijwerk, schilde rijen, bloemen, bijen, en dergelijke. Ook de foto's van de foto wedstrijd zijn te bezichtigen. De expositie is geopend op woensdag 19 juli van 19.00 tot 21.30 uur, donderdag 20 juli van 14.00 tot 21.30 uur en vrijdag 21 juli van 19.00 tot 21.30 uur. De entreeprijs bedraagt een gulden. DAUWENDAELE - Zaterdag 22 juli wordt er in het jonge- rengebouw Dauwendaele een open middag gehouden van 15.00 tot 17.00 uur. Tijdens de open middag overhandigt Van Fraassen een cheque van vijfhonderd gulden. WESTHOVE - Medewerkers van het Biologisch Museum verzorgen 19 juli een rondleiding bij kasteel Westhove. Onder de noemer 'Westhove toen en nu' worden geheimen van het kasteel en van de cultuur-historische en natuurlijke waarden van de omgeving onthuld. De rondleiding begint om 14.00 uur. Aansluitend is er gelegenheid om deel te nemen aan een Bourgondische maaltijd in het kasteel. Aanmelden bij het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. POLEN - Donderdag 20 juli tussen 18.00 en 22.00 uur kun nen er weer pakketten voor Polen ingeleverd worden bij Joke Sedee aan de Sportlaan 18 in Middelburg. De pakketten wor den in Polen aan huis afgeleverd. FIETSVIERDAAGSE - Toerclub Walcheren houdt in de pe riode van 17 juli tot en met 21 juli de jaarlijke fietsvierdaagse. Er dient per dag 25 of 50 kilometer gefietst te worden over Walcheren. De start en aankomst is steeds in café Dorpszieht te Koudekerke. Daar kan op maandag en op dinsdag inge schreven worden, tussen 14.00 e n 19.00 uur. JULIANA - Het Juliana Welzijn Fonds heeft 30.000 gege ven aan het Huiskamerproject voor Druggebruikers in Vlissin gen. Het geld is bestemd voor de verbouwing en de inrichting van het pand. De Stichting Welzijn Ouderen heeft 4500,— ontvangen voor de aanschaf van dertig setjes voor de warme- maaltijdvoorziening in Amemuiden. RAMMEKENS - In de maanden juli en augustus worden er rondleidingen gehouden in het fort Rammekens. Hiervoor kunnen kaarten gekocht worden bij het VVV in Vlissingen en bij het Stedelijk Museum. KAPEL - De Johan Willem Friso Kapel treedt vrijdag 14 ju li op in de Grote Kerk van Veere. De aanvang is 20.00 en de en tree is gratis. De kapel bestaat uit veertig beroepsmuzikanten en is het oudste militaire orkest in Nederland. Het orkest werd opgericht in 1819 in de zuidelijke Nederlanden. De JWF-kapel treedt vaak op bij festivals en bij koninklijke bezoeken. Tij dens concerten voor de burgerbevolking etaleert de KWF-ka- pel haar muzikale veelzijdigheid. Het programma dat vrijdag uitgevoerd wordt bestaat uit licht klassieke werken en, onder het motto 'memories' een gevarieerd muzikaal programma. TENNIS - Voor de vierde tnaal houodt LTC De Stoof het open tennis Stoofwei Toernooi 17+, van zaterdag 22 juli tot en met zondag 30 juli. Er wordt gespeeld in de categorieën C2 dubbelspel, en alle onderdelen van Dl en D2. Voor het toer nooi hebben zich 220 personen ingeschreven. Het tennispark ligt aan de Biggekerksestraat te Koudekerke. MIDDELBURG De start van het Folklore Festival Zee land is gepland op zaterdag 15 juli op de Markt. De deelnemende landen zijn dit jaar Portugal, Estland en Bul garije. De Portugese folkloregroep As Lavradeiras brengt muziek, zang en dans over het volksle ven van de Portugezen. De folk lore uit Esland is volksmuziek en dans, uitgevoerd door de groep Kandale. Bulgarije wordt vertegenwoordigd door Naiden Kirov, een ensemble met een programma bestaande uit dans en muziek. Natuurlijk zijn alle deelnemen de groepen in een passend kos tuum gestoken. De eerste optredens beginnen om 11.00 uur in de Lange Delft, de Langeviele en de Burgpro menade. Om 13.30 uur zijn er weer optredens op die lokaties, alleen is er dan een andere groep te zien. Om 15.00 uur treden alle groe pen op op de Markt. Hë MIDDELBURG De junio renploeg van de ZRTC Theo Middelkamp, die gesponsord wordt door 'Roem van Yerseke' heeft er als nieuwkomer bij ge kregen de Middelburger Peter Markusse. Het team bestaat nu uit vijf renners. Arjan Klaasse, Stefan Dagevos, Erwin de Dreu en Walter van Overbeeke maakten al deel uit van de groep. VLISSINGEN Hoewel het Jeugdproject van het KNWU district Zeeland nog niet hele maal op rolle tjes verloopt (de opkomst bij de dikke banden wed strijden viel tot nu toe wat tegen) zijn er toch ook positieve geboekt. resultaten De beide Zeeuwse wielerclubs hebben enkele jonge rennertjes als lid kunnen inschrijven. Omdat veiligheid ook bij het jeugdwielren- nen voorop staat werden tot voor kort de deelne mers aan de dik ke banden wed strijden voor zien van een zo genaamde 'worsthelm'. Door fi nanciële injecties van de KN WU en Duyvis is men er inmid dels in geslaagd om 25 schaal- helmen aan te schaffen. T

Scheldebode | 1995 | | pagina 9