0E SCHELDEBODE fiet zVeten zvaard Mevrouw Grootjans wint prijs Gezondheids Pijn, wat is het? (I) Eerste folkloristische dag Kermiskinderen krijgen les in rijdende school 0 PROFESSIONELE AANPAK BINNEN UW BUDGET S hUTILin' SCHELDEBODE VAN DINSDAG 12 JULI 1995 305 VLISSINGEN De kermiswereld is een wereld op zich. Een wereld met eigen normen en waarden die in acht genomen worden. Hoewel het beroep van kermis exploitant voor iedereen open staat blijkt dat maar weinigen die niet uit het kermisbedrijf voortkomen het vol kunnen houden op de kermis. De onregelmatige werktijden, de stress, het reizen en trekken van de ene naar de andere kermis, het verant woord kunnen pachten en dergelijke maakt dat zij die niet bekend zijn met het traditionele kermisbedrijf het vaak na een kermisseizoen of zelfs eerder moeten op geven. Rijdende school Consulenten Aalmoezenier Beiaardconcerten op carillon Veere Johan Vuijk wint puzzel van de Scheldestraat Educatieve middag in Oostkapelle Kermiswereld is wereld op zich Het beroep van kermisexploi tant gaat veelal over van vader op zoon of van moeder op doch ter en wordt derhalve met de paplepel ingegoten. Immers: een kermisexploitant moet alles kunnen en alles weten: Hij moet kunnen pachten, zijn attracties kunnen onderhouden en exploi teren, kennis hebben van de verschillende verpachtingssys temen - niet alleen binnen Ne derland, maar steeds vaker ook buiten Nederland - zakelijk zijn en openstaan voor nieuwe ontwikkelingen. De gemiddelde kermisexploi tant kan zijn zaak in Nederland maar van Pasen tot november exploiteren. In deze periode moet er verdiend worden voor een heel jaar en moet er ook nog een reserve worden opgebouwd om te investeren en om te kun nen pachten voor het daarop volgende kermisseizoen. Gezien de steeds hogere be drijfskosten is het verklaarbaar dat steeds meer kermisexploi tanten hun werkterrein gaan uitbreiden middels tournees in de wintermaanden in het bui tenland en het organiseren van kerstmarkten en winterkermis sen in overdekte hallen. Ieder jaar moeten de kermisex ploitanten inschrijven voor ker missen. Het behoeft geen be toog dat de belangstelling voor de grote(re) en goede kermissen zoals bijvoorbeeld Amsterdam, Tilburg, Hoorn en Eindhoven groot is en dat er derhalve hoge bedragen dienen te worden ge boden om een standplaats te kunnen verkrijgen. De kermiswereld is een wereld op zich, maar kinderen van ker misexploitanten vallen toch ge woon onder de Nederlandse leerplichtwet. Al ruim veertig jaar wordt het onderwijs aan de kinderen van kermisexploitan ten die meereizen met hun ou ders door rijdende scholen ver zorgd. De rijdende school is een initia tief van kermisexploitaten zelf. Het idee werd in Groningen ontwikkeld met hulp van leer krachten van een schippers- school. In de loop van veertig jaar is het aantal scholen heel sterk gegroeid. Nu, in 1995, zijn er vijftien wagens, die ook bij circussen voor onderwijs zor gen. Op bijna iedere kermis, waar tenminste zeven leerlingen bij een zijn, komt de rijdende school. Als er veel kinderen zijn komen er meer scholen. Op de grootste kermis van Nederland, Tilburg, staan er meestal vier. In een rijdende school is plaats voor omstreeks twintig kinde ren. Niet alle scholen zijn even groot. De nieuwste scholen heb ben meer vloeroppervlakte, om dat ze in de breedte kunnen worden uitgeschoven tot circa vier meter. Alle scholen zijn ge bouwd als oplegger. Het onder wijs wordt gegeven door leer krachten, die verspreid door heel Nederland wonen. In to taal zijn er meer dan vijfen twintig personen belast met het geven van onderwijs in de rij dende scholen. Naast de vijftien opleggers heeft de Stichting ook drie zo genaamde minischolen. Dat zijn schooltjes in een soort kampeerauto, die door de leer kracht zelf worden gereden. Minischolen worden gebruikt op kermissen waar minder dan zeven kinderen zijn. Bij voor keur worden twee van dergelij ke plaatsen per dag bezocht. De Kinderen van kermisexploitanten krijgen les in de rijdende school. aanwezige kinderen werken dan een paar uurtjes heel inten sief. De Stichting probeert ook op andere manieren de onderwijs kansen van kermisexploitanten en hun kinderen te verbeteren. Leerkrachten van rijdende scholen hebben dikwijls naast hun onderwijstaak een zoge naamde consulententaak. Con- sulentenwerk kan betekenen, dat kinderen die heel weinig naar de rijdende school kunnen gaan, op een andere wijze, met huiswerk bijvoorbeeld, worden geholpen. Maar ook en vooral in de winterperiode staan de con sulenten klaar om de kinderen te helpen als er iets mis dreigt te gaan op de scholen, die de kin deren 's winters bezoeken in de plaats waar het gezin woont. De kinderen van dertien jaar en ouder gaan naar het voortgezet onderwijs. Ook daarbij geven de consulenten advies en hulp. Veel kinderen blijven achter bij familie of in een internaat of leergroephuis. Zij kunnen, vooral in het begin, best enige mentale ondersteuning gebrui ken. Andere kinderen bezoeken alleen in de winterperiode de scholen voor voortgezet onder wijs. In de zomer reizen ze mee en ze maken dan thuis hun schoolwerk zo goed als dat on der de gegeven omstandigheden mogelijk is. Bij het samenstel len en de verwerking van de be nodigde huiswerkpakketten spelen de consulenten een be langrijke rol. Tenslotte organiseren consu lenten desgevraagd cursussen voor volwassen kermisexploi tanten. Ook onder die groep zijn veel gemotiveerde mensen, GGD-Zeeland St. Federatie Thuiszorg Zeeland ZCAD Over pijn zijn in de loop der jaren duizenden artikelen ver schenen. Talloze onderzoeken zijn gedaan naar dit, nog altijd mysterieuze verschijnsel dat de mensheid heeft beziggehou den sinds mensenheugenis. Hoe kijkt een medicus tegen pijn aan? De houding van de me dische wereld tegenover pijn is veelal bepaald door wat er in de opleiding over wordt geleerd. Pijn werd lange tijd be schouwd als een puur zintuiglijke ervaring die het gevolg was van prikkels, teweeggebracht door schade ergens in het li chaam. Een zeer onfortuinlijk geformuleerde definitie, want dat zou betekenen dat je alleen maar pijn kunt voelen als er sprake is van 'schade in het lichaam'. Als een arts vroeger geen aantoonbare schade kon vinden, dan had hij dus geen verklaring voor het 'pijnverschijnsel'. Dit had tot gevolg dat de pijnklachten van een aantal patiënten wer den genegeerd of afgedaan met pijnstillers. Sinds 1979 is daar gelukkig verandering in gekomen. De WHO (World Health Organisation Wereld Gezondheids Organisa tie) besloot, op basis van vele onderzoeken, de bestaande ge brekkige definitie van pijn te vervangen door een nieuwe, completere definitie. Deze definitie luidde als volgt: 'Pijn is een onplezierige zintuiglijke en emotionele ervaring, verbon den aan werkelijke of mogelijke situaties die samen kunnen hangen met lichaam- of weefselschade'. Een belangrijke toevoeging was bovendien dat pijn altijd een persoonlijke ervaring is, dus subjectief. En aangezien pijn een onplezierige ervaring is, is het tevens een emotionele ervaring. De nieuwe definitie rekent af met het vooroordeel dat pijn al tijd samenhangt met aantoonbare lichaamsschade. Als een persoon een bepaald gevoel als pijn ervaart en als zodanig be schrijft, dan dient dit gevoel als 'pijn' aanvaard te worden. Pijn is dus altijd een emotionele conditie, of die nu door lichaamsschade (b.v. gebroken been) wordt veroorzaakt of niet (migraine). De meest voorkomende emotionele uitingen waarbij pijn zich manifesteert zijn: bezorgdheid, angst en depressie. Daarnaast is er nog een heel scala aan emotionele uitingen waarin pijn zich kan manifesteren zoals: kwaadheid, agressie, seksuele opwinding of zelfs lachen. Artsen die zich bezighouden met pijnbestrijding moeten zich bewust zijn van deze belangrijke aspecten van de pijnerva- ring. Ze mogen nooit louter afgaan op de aantoonbare afwij kingen. De beschikbare apparatuur (zoals b.v. Röntgenfoto's) die deze afwijkingen zou kunnen aantonen, is op zichzelf nog altijd zeer gebrekkig en kan daarom nooit gebruikt worden om de graad van pijn die iemand voelt, of mag voelen te bepa len. Jack Riethoven, arts. In een volgend artikel wordt naar enkele homeopathische middelen en orthomoloculaire stoffen gekeken die een rol kunnen spelen bij pijnbestrijding. die weten dat je tegenwoordig je hele leven moet blijven leren, als je niet achterop wilt raken. In Europees verband worden er cursussen ontwikkeld, die voor wat betreft hun inhoud, geheel zijn afgestemd op de behoeften van kermisexploitaten. Het gros van de kermisbedrijf- houders is van huis uit katho liek. Dit gegeven heeft er jaren geleden toe geleid een aparte aalmoezenier voor de kermis aan te stellen. Dit gebeurde door de Rooms-Katholieke Bis schoppenconferentie van Ne derland. Een pastor met een le gendarische naam was de Fran ciscaan, Pater Brokx. Hij droeg zich als een heus exploitant. Pater Brokx stak de handen uit de mouwen, wanneer hij zag dat exploitanten dreigden hun zaken niet tijdig te hebben op gebouwd, voordat de kermis ge opend werd. Pater G. Fokke, de latere ker- mispastor, hield er als Jezuïet een heel andere stijl op na. Ge zien zijn gedegen opleiding als priester-theoloog en jurist stond hij zijn mensen niet al leen pastoraal ter zijde, maar liet hij hen ook profiteren van zijn rechtskundige adviezen. Door de steeds groter wordende nood aan priesters was na het vertrek van pater Fokke geen geestelijke meer voor het ker- mispastoraat beschikbaar. De huidige pastor Jan Gamier is wel religieus. Hij is namelijk lid van de Congregatie van de Broeders van Maastrichtse Beyaert. Ook al is broeder Gar- nier geen priester, toch is hij behoorlijk voor zijn taak als kermispastor toegerust. Zijn ja renlange theologische studie maakt hem uitermate geschikt om godsdienstlessen te geven aan kermiskinderen. Op de Rij dende Scholen is hij een welko me gast en een goed catecheet. Het onderwijzen van de kermis- en circuskinderen is één, maar niet de enige taak van pastor Garnier. Hij bereidt de viering van Sa cramenten zoals Doopsel, Eer ste Communie, Vormsel en Hu welijk voor. Verder begeleidt hij stervenden, verzorgt hij uit vaart en regelt speciale Eucha ristievieringen op kermissen of in circussen, waarbij hij door gaans ook de preek houdt. Voor sacramentale vieringen maakt hij gebruik van parochiekerken of van andere ruimten. Een rij dende kerk of kapel, die in het buitenland soms voorkomt, is in Nederland onbekend. Pastor Garnier maakt ook veel werk van huisbezoek. Daartoe reist hij tal van kermissen af en volgt hij circussen, die op tour nee in Nederland zijn. Bij zijn contacten met zijn reizende pa rochianen weet hij aandachtig te luisteren naar problemen van mensen op zoek naar de zin van hun bestaan, beantwoordt hij pastorale vragen en geeft, waar mogelijk, adviezen. Inderdaad, de kermiswereld is een wereld op zich. In Vlissingen kun je naar de kermis van zaterdag 15 juli tot en met zondag 23 juli. De attracties staan opgesteld op het Bellamypark, de Nieuwen- dijk, het Beursplein en het De Ruyterplein. uitgave van: De Stem Weekbladen/Uitgeversmaatschappij De Stem BV 100e jaargang verschijnt wekelijks gratis huis-aan-huis op Walcheren in een oplage van 47.700 exemplaren kantooradres Scheldestraat 7-9, 4381 RP Vlissingen tel. 01184-19910 fax 01184-11446 openingstijden: ma.-wo.-do.-vr. 9-00-12.30 uur en van 13 30-16.15 uur, dinsdag 9-00-12.00, 's middags gesloten advertentieverkoop tijdens kantooruren tel. 01184-19910 Jos Rentmeester, tel. privé 01195-5379 Yolanda Krijger, tel. privé 01184-11351 Sonja Broeders, tel. privé 01184-79084 Mini's (kleine advertenties) kunt u zonder administratiekosten opgeven via tel. 076-236882 redactie tijdens kantooruren tel. 01184-19910 Johanna Brouwer, tel. privé 01180-40113 correspondenten Andrien Smeels, tel. 01180-39719 Jaap Klein, tel. 01180-25185 Ad Roos, tel. 01182-2860 fotografen Harry de Lange, tel. 01180-25195 Piet Davidse, tel. 01180-23594 bezorging voor klachten over bezorging tijdens kant<x)ruren bellen: 01184-19910 VLISSINGEN Johan Vuijk uit Middelburg is de winnaar geworden van de Schelde- straatpuzzel die onlangs in deze krant stond. Vuijk vond de slagzin die ver borgen zat in de advertenties en krijgt een waardebon van 35,aangeboden door Ra dio Ton. ADVERTENTIE X O Over één ding kunnen we kort zijn: een copier moet betrouwbaar en rendabel zijn, maar ook haarscherpe kopièn alleveren. Zoekt u bovendien een compact model, dan kunnen we nóg korter zijn: Toshiba 1340 en 1350! De naam Toshiba geeft trouwens al aan, dat u niet te maken heeft met de eerste de beste. Beide modellen leveren topkwaliteit voor een bijzonder gunstige prijs, en dit jaren lang. TERNEUZEN Mr. F.J. Haarmanweg 61 Tel: 01150 17342 Fax. 01150 18654 MIDDELBURG Amesteinweg 61 Tel: 01180 36151 Fax. 01180 13447 VEERE Tot eind augustus zijn er in Veere twee keer in de week beiaardbespelingen op het carillon in de toren van het stadhuis. Op zaterdag vinden de bespe lingen plaats tussen 19.00 en 20.00. Op donderdag worden de carillonklanken tussen 15.00 en 16.00 uur over de stad ge strooid. De bespelingen worden waargenomen door de stads- beiaardier Kees van Eersel, de OOSTKAPELLE Het he den en het verleden van Oost kapelle worden belicht op 18 juli. De Stichting Oranjezon verzorgt dan samen met de VVV een diapresentatie en een dorpswandeling. Diapresentatie en wandeling laten de deelnemers ervaren hoe het er vroeger in Oostkapel le uitgezien heeft. Eeuwen gele den was er een buitenplaats waar de ambachtsheren woon den. De vijvers van De Halve Maan getuigen daar nog van evenals de grafstenen in de ou de dorpskerk. Deze kerk, die in zijn huidige vorm bijna vier honderd jaar oud is bezit een prachtige kansel, fraaie wand borden en een kostbaar orgel. Buiten de kerk trekken leeu wen, die de toegang tot de kerk bewaken, de aandacht. In de to renhal ligt nog een leeuw aan een ketting. Verder wordt er aandacht be steed aan de villa Molenwijk en de begraafplaats van de vroege re notabelen. Het educatieve uitstapje begint om 13.30 met een diapresenta tie in het studiecentrum Oran jezon aan de Schoolstraat. De aansluitende wandeling is om 16.30 uur afgelopen. Deelname kost 15,of 7,50. Kinderen tot twaalf jaar hebben gratis toegang. HUISARTSEN Vlissingen - Za A. van Pelt-Termeer en F. v.d. Berg, Rosenburglaan 1, tel. 65253 Zo J. Roebroeck en E. van Russen Groen, Julianalaan 7, tel. 12225 Spreekuur van 12.30- 13.00 en 17.30-18.00 uur. Middelburg - Za. P. de Doelder, Bellinkplein 1tel. 39933. Zo. M. de Vries en K. Prins, Herenstraat 18, tel. 39933. Souburg, Gezondheidscentrum Middelburg-Zuid, Arnemuiden en Nieuwland - Za C. Wattel, Amstel- straat 55 Oost-Souburg, tel. 01184-61630 Zo R. Groot, Van der Moerstraat 15, Arnemuiden,tel. 01182-1308 Spreekuren 12.30- 13.00 en 17.30-18.00 uur. Oostkapelle, Serooskerke, Grijpskerke, Veere en Vrouwen polder - Za en zo R. Ubels en M. Helmes, 't Plein Serooskerke. Tel. 01189-1212. Domburg, Aagtekerke, Westka- pelle Za en zo F. van Eede, de Ca- sembrootstraat 24, Westkapelle, tel 01187-1234 Koudekerke, Meliskerke, Bigge- kerke en Zoutelande - Za en zo A. van der Male, Duinweg 59, Zoute lande, tel. 01186-1282 West- en Midden Walcheren - za zo B. Bouwense, Valkenisseweg 14, Biggekerke, tel. 01185-2190 VERLOSKUNDIGEN Vr. vanaf 9 uur tot ma 9 uur H. Klompe, tel. 71140 TANDARTSEN Za en zo Kremer, Pijpstraat 1A Mid delburg, tel 01180-12565. Spreekuur van 11 tot 12 uur. APOTHEEK Middelburg - Vr. 14 juli tot vr. 21 ju li Apotheek Ringeling, Lange Dalft 133 Vlissingen - Vr. 14 juli tot vr. 21 juli Apotheek Van de Sande, Badhuis straat 30, tel. 12066 DIERENARTSEN Za en zo A. Ruys, Stadsschuur 1, Middelburg, tel. 01180-13118 Die renartsenpraktijk Oostkapelle. Ou de Domburgseweg 33a tel. 01188- 1443. Vogelopvang Midden Zee land, tel. 01180-28288. POLITIE Noodhulp, als elke seconde telt: 06- 11. Overige assistentie aanvragen 01180-33333. Voor alle andere aan gelegenheden zijn de bureaus in Middelburg en Vlissingen 24 uur per dag geopend. KERKDIENSTEN Rooms-katholieke kerk. Der Boe- de 2e, 4e en 5e zaterdag 10.30 uur, Ter Reede za 17 uur, Lieve Vrouwe- kerk za. 19 zo. 9.30. Open Hof zo 11.15 uur. Souburg Martinusparo- chie zo 10 uur, Zoute Viever 1 e en 3e za 9 uur. Middelburg Petrus en Paulus kerk 2e en 4e za. 17, zo. 10 uur, Hoeksteen zo. 11.30. Toeris tenkerken: Dishoek zo 10, Zoute lande za 19, zo 10, Domburg zo 10, za 19, Vrouwenpolder zo 10 uur. Nederlands Hervormde kerk. Aagtekerke 10 en 19 uur. Domburg 10 en 19 uur Gapinge 10 uur Grijps kerke 10 uur. Kleverskerke 9.30 Koudekerke uur Middelburg Koorkerk 10 en 16.30 Ontmoetings- kerk (bond) 10 uur, Nieuwe Kerk (bond) 18.30, Nieuwland 10.30 uur Ritthem 9 uur. Oostkapelle 19 uur. y Oost-Souburg 19 uur, Zoute Viever 19 Serooskerke 10 uur. Veere Vlissingen, St. Jacobskerk 10 Jo- hanneskerk 9.30 Open Hof 9.30 uur Schaapskooi 9.30 Ter Reede 19 uur. Vrouwenpolder 10 uur Westka pelle 9.30 en 19 uur. Zoutelande 9.30 uur. Ziekenhuis Walcheren 10 uur. Gereformeerde kerk. Gapinge 19 uur Grijpskerke 19 uur. Koudekerke 9.30 uur Meliskerke 10 en 14.30 Oostkapelle 10 uur, Oost-Souburg 9.30 Serooskerke 19 uur Vlissingen Petruskerk 9.30 uur. Veere 9.30 uur, Vrouwenpolder uur. Gereformeerde Gemeente. Vlis singen 9.30 en 16 uur, Oostkapelle 9.30 en 15 uur Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt. Middelburg 9.30 en 16.30 Vlissin gen 9.30 en 16.30 Nederlands Ge reformeerde Kerk zo 9.30 uur Christelijke Gereformeerde Kerk Middelburg 9.30 en 16.30 uur. Le ger des Heils Middelburg 9.20 en 10 uur. Vlissingen 10 uur. Anglicaanse Kerk Vlissingen-Oost 10.30 en 19.30 Zevendedagsadventisten Middelburg za. 11 uur Vlissingen za. 9.30 uur Doopsgezinde Gemeente Middelburg 10 uur Vlissingen uur Kristen Zuidmolukse kerk Oost- Souburg 10 uur, Koudekerke 12 uur. Pinkstergemeente Middel burg 11.30 uur. Vlissingen e.o. 15.00 Bethel Pinksterkerk Vlissin gen wo. 19.30 vr. 19.30 zo. 11.30 Christelijk Centrum Zeeland Vlis singen 10.30. Nieuw Apostolische kerk West-Souburg wo. 20 9.30 en 17 Evangeliegemeente Middel burg 9.30 Oost-Souburg 10 Volle Evangeliegemeente Arnemuiden do. 20 zo. 10 Serooskerke do. 19 West-Souburg zo. 10 Middelburg Thomaskapel wo. 20, zo. 10 uur. Fi- ladelfia Gemeente Vlissingen wo 19 uur, zo 10 uur Vrije Evangeli sche Gemeente Westkapelle 9.30 Eglise Wallone Middelburg uur De Christengemeenschap Hooge- lande uur Rafaël gemeenschap Eleos Middelburg uur. stadsbeiaardier van Middel burg Henk van Putten, Bas de Vroome, beiaardier van Rijns burg en Spijkenisse, Arie Abbe- nes, beiaardier van Utrecht en Jos Vogel, beiaardier te Middel burg. In september wordt het carillon alleen op donderdag bespeeld, tussen 15.00 en 16.00 uur, door Kees van Eersel. MIDDELBURG Echte Mid delburgers zetten zich schrap want morgen wordt er een folk loristische dag gehouden. In combinatie met de weekmarkt op de Markt en veel toeristen zorgt dit evenement jaarlijks voor topdrukte. De drukste dag van het jaar wordt verwacht op donderdag 10 augustus, wan neer de tweede folkloristische dag wordt gehouden. Op die dag is er niet alleen weekmarkt op het Damplein maar ook nog kermis op de Markt. De folkloristische dag vindt plaats op het Molenwater en staat in het teken van de Wal- cherse klederdrachten. Alle deelnemers, zowel de ringrij- ders te paard als de sjezenrij- ders, verschijnen in Walchers kostuum. Voor het sjezenrijden hebben zich al 31 paren inge schreven, voor het ringsteken te paard 27 deelnemers. Om de perfectie van de kos tuums te bevorderen zijn er een aantal mooie bekers beschik baar gesteld. Ook voor de ver sieringen zijn prijzen en na tuurlijk voor diegenen die de meeste ringen steken. De wedstrijden beginnen om 9.30 uur en eindigen omstreeks 17.00 uur. Tussen 12.00 en 13.00 uur rusten de deelnemers even uit. Het ringrijden te paard vindt plaats achter de muziektent. De sjezen rijden een ronde over het Molenwater, Branderij molengang en het Noordbolwerk. MIDDELBURG Mevrouw P.M. Grootjans uit Arnemuiden heeft een vakantie-reischeque ter waarde van 250,gewonnen met een prijsvraag van Holland International. Het reisbureau aan de Langevieie speelde met de prijsvraag in op de grote vraag naar reizen met vertrek op korte ter mijn. Deelnemers aan de prijsvraag moesten op een blinde kaart drie landen benoemen met de bij behorende hoofdstad en een slagzin afmaken. Uit de meer dan 750 inzendingen werd mevrouw Grootjans als winnaars gekozen. FOTO HARRY DE LANGE

Scheldebode | 1995 | | pagina 5