Engelse band in Grote Kerk Walcheren krijgt eigen schaaktoernooi Promotieteam paardesport Midzomerfeest Mae-Uku Griezelen in Koudekerke Grote bonte specht Taalles Zeeuwse selectie treedt aan als tegenstander Ben de GimrffTapijt VLISSINGEN De eerste selectie van Ajax, mèt Patrick Kluivert, komt dinsdag 18 juli een oefen wedstrijd spelen tegen de beste Zeeuwse voetbal lers. De wedstrijd wordt gespeeld op het veld aan de Irislaan en begint om 19.30 uur. Amper twee maan den geleden zagen anderhalf miljard mensen hoe Ajax Europees kampioen werd in Wenen. Nu kun nen 5500 mensen de godenzonen van dichtbij zien voetballen. En voor de aardigheid wordt de Cup- met-de-grote-oren meegebracht. Een buitenkansje dicht bij huis. Wedstrijdbal I Bel voor aanmelding of informatid/^ /-B^^P mÊÊ mm ÊtÊK mÊm mvr ÊËÊ0 Koorschool in actie Trainingsweek Selectie Zie onze advertentie elders in dit blad 'n kamerbreed verschil Vogelvrij Met uw weekblad en Scandinavian Seaways supervoordelig op vakantie... Taal is het menselijk communicatiemiddel bij uitstek. Met een enkel trefwoord of korte zin kun je je ge sprekspartner duidelijk maken wat je bedoelt. Nu zijn er op de wereld duizenden talen, wat in een vroeg sta- dium van de geschiedschrijving leidde tot de Babylo- 'j nische spraakverwarring. In ons eigen land zijn er ook verschillende talen oftewel dialecten. De Friezen wJQ cultiveren hun taal en dat doen ook Limburgers en Zeeuwen. Als je naast Nederlands ook nog een dialect spreekt, kun je toch iets meer dan mensen die alleen hun 'moerstaal' spreken. Carolien, een volbloed Zeeuwse, was in Leiden gaan studeren en had daar £^3 Jan-Joris, een echte Leidenaar, aan de haak geslagen. KgtI In de zomervakantie kwam hij over en, natuur liefheb- bers als ze waren, gingen ze een rondje fietsen door de Zak van Zuid-Beveland. Op een van die achteraf dijk- jes sloeg het noodlot toe, psss... een lekke band. Te voet gingen ze op de dichtstbijzijnde kerktoren aan en zochten daar naar een fietsenmaker. Gelukkig was er een, een oud baasje weliswaar, maar zijn handen stonden niet verkeerd. „Zo", zei hij, „da gi nohha. Me zu'n is kieke wat a me di an kunne doe." Jan Joris stond met zijn oren te klapperen. „Wat zegt hij nou", vroeg hij aan Carolien die vlug voor de vertaling zorg de. Zo ging het de hele reparatie door, alles wat de fietsenmaker op z'n Zeeuws zei, vertaalde Carolien een beetje giechelachtig voor Jan-Joris. Toen de achterband weer vol lucht stond zei de reparateur: „Kiek, dat is dan twi riesdil- ders." En Carolien: „Het kost twee rijksdaalders, vijf gulden, Jan-Joris.De Leidenaar gaf het geld en keek verbaasd toen hij een rijksdaalder terugkreeg. „Nog bedankt, ee", zei de ou de baas, „da's voe de taellesse." Cameleon. ger, John Benschap Knook, Frank Goedegebure, René Schreuder en Martin Jansen. De organisatoren vrezen wel dat het nu de laatste keer is dat Ajax in Zeeland komt trainen en spelen. Ajax verdeelt de trai ningskampen zo'n beetje over het land. Nu zijn ze twee jaar achtereen in Zeeland geweest en daarvoor zaten ze in Drent he. De wedstrijd begint om half acht 's avonds. Omdat er een grote toeloop verwacht wordt zijn er drie ingangen in plaats van één. Naast de hoofdingang aan de Irislaan zijn ook de in gangen aan het Baskensburg- plein en aan de kant van Wes- terzicht geopend. Deze laatste ingangen blijven tijdens de rust gesloten. Geadviseerd wordt om zoveel mogelijk op de fiets te komen en de auto te parkeren bij de Miro of Jac. Hermans. De kaartens kosten 17,50; VEERE Vrijdag 7 juli ver zorgt de Engelse KM Band Medway een concert in de Gro te Kerk. De KM Band Medway verblijft op dit moment in een vakantiekamp in Oostkapelle en Veere is de enige plaats op Walcheren waar ze optreden. Een Brass Band is afgeleid van een fanfareorkest, maar dan zonder saxofoons en klarinet ten. De bezetting bestaat tij dens uitvoeringen uit 26 vaste musici. Deze Brass Bands dan ken hun ontstaan aan de bege leidingsorkesten van het Leger des Hcils, die bestemd waren om op straat te spelen. Het zijn geen loop-orkesten maar zij treden op vanaf podia ter op luistering van festiviteiten. De KM Band is opgericht in 1928 als de Chatam Town Band en groeide voorspoedig onder de leiding van mr J. Lewis. In 1939, bij het uitbreken van de oorlog, werd de band een on derdeel van de Home Guard. In 1945 werd de naam weer gewij zigd in Medway Imperial Silver Band onder de leiding van Mr C. Lewis, de zoon van de vorige dirigent. In 1979 werd de eerste grammofoonplaat opgenomen, in 1987 de tweede en in 1989 de derde,tevens de meest ambiti euze. In 1988, het jubileumjaar, promoveerde de band naar de selectie van het Nationale Kampioenschap van de Britse Brass Bands. Na verschillende fusies en naamswijzigingen kwam het recent tot een samen werking met de uitgeverij van de Kent Messenger Group, van daar de huidige naam KM Band Medway. Er wordt veel tijd gestoken in de voorbereidingen van wed strijdprogramma's, maar de band geeft ook zeker 40 concer ten per jaar. De KM Band Med- weay verzorgt niet alleen con certen om naar te luisteren, maar besteedt ook aandacht aan het educatieve aspect van het musiceren. Een bloeiende jeugdband stelt kinderen en jonge mensen in staat ervarin gen op te doen in het plezier van musiceren in groepsverband. Het concert in de Grote Kerk begint om 20.00 uur. Het pro gramma dat zij brengen is rijk geschakeerd van The Flintsto- nes, tot aan The Magic Flute van Mozart. Een bijzonderheid vormen de Cornet en de Eupho- nius solo's een kleinere tuba) en een Hoorn Trio gecompo neerd door R. Newsome. De toegangskaarten kosten 10.-. ARNEMUIDEN De pro vinciale kampioenschappen samengesteld voor paarden en pony's worden gehouden op 21 oktober in het recrea tiegebied De Piet. De kam pioenschappen gelden voor Zeeland en Zuid-Holland. Dat is het resultaat van de in spanningen van het promo tieteam voor de ruitersport dat onlangs is opgericht. Het team bestaat uit Hans Wijn bergen, Matty Oranje, Paula Koedoot, Simon Klap, Noud Loos en Gilles Quist. Het pro motieteam is opgericht omdat er in Zeeland bij de landelijke rijverenigingen en ponyclubs nog maar 26 leden zijn die geïnteresseerd zijn in de sa mengestelde wedstrijdproef die een dressuurproef, een wegparcours, een cross coun try en een springparcours omvat. Simon Klap: „We zijn maar direct aan het werk gegaan en hebben een promotieteam ge vormd, anders zou deze mooie sport voor heel zuidwest Ne derland verloren zijn gegaan. fik, KT <g> 1 w Voor het reinigen van uw c^uiTf nnnnc I Wij werken met goedkeuring van smim gemeentewerken, K.v.K. 37.495. •100e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. V 301 WOENSDAG 5 JULI 1995 VLISSINGEN Niet gehin derd door conservatieve club besturen hebben Paul van Rooi- jen, Koos Koolhoven, Corné Boogaard en Hans Groffen de Stichting Schaak Zeeland op gericht die toernooien met allu re gaat organiseren. Het eerste wapenfeit van de stichting in oprichting is een zeven daags open toernooi. De bezetting is dusdanig dat de Zeeuwse top pers waarschijnlijk niet voor de prijzen in aanmerking komen. Het idee om een open toernooi op Walcheren te houden is van oorsprong van Walter Chardon, de mari achter het tweejaarlijk se ECI-toemooi in Sas van Gent. Hij opperde het idee zes jaar geleden eens tijdens een bondsvergadering. De tijd was er toen niet rijp voor. En dat terwijl Walcheren in de zomer toch een schaakoord bij uitstek is. Overdag kun je lekker aan het strand liggen of leuke at tracties bekijken en 's avonds schuif je fijn achter het schaak bord. Voor schakers een ideale combinatie. De besturen van de lokale schaakclubs hebben ech ter nooit veel gezien in de orga nisatie van een groot open toer nooi. Van Rooijen: „Bij de meeste clubbesturen zit een hoop dood hout dat alleen maar de interne competitie wil hand haven en verder geen initiatie ven ontplooit." Enkele maanden geleden haal de Hans Groffen het idee van Chardon uit de kast en in ja nuari zat hij voor de eerste keer rond de tafel met Koos Koolho ven, Corné Boogaard en Paul van Rooijen. „We hebben meteen Walter Chardon gevraagd als adviseur. Die vond het een goed idee en kwam met tips voor de organi satie en begeleiding van een groot toernooi." Het viertal is niet van plan om met een Walchers toernooi het open toernooi in Sas van Gent in de wielen te rijden. „In Sas van Gent wordt om het jaar ge speeld en dat willen wij ook.Het volgende open toernooi op Wal cheren wordt dan in 1997 ge houden. Tenzij de organisatie van het ECI-toemooi er geen bezwaar tegen heeft als wij bij na tegelijk een open toernooi op poten zetten natuurlijk. In dat geval beleeft het toernooi vol gend jaar al de tweede editie." Dat die er komt is nu al zeker want financieel gezien is het toernooi een succes. En wellicht dat er later ook een invitatie- toernooi komt waarbij Zeeeuw- se spelers in de gelegenheid worden gesteld om een interna tionale rating te behalen. De datum is nu geprikt: van 7 tot en met 13 juli wordt het toernooi gespeeld in de lokalen van de voormalige Sint Paulus Mavo aan de Adriaan Coorte- laan. Daar beschikt de Vlissing- se schaakclub sinds kort over twee lokalen. Niet genoeg na tuurlijk om een groot toernooi te spelen. Maar omdat de mees te andere verenigingen die van het gebouw gebruik maken toch vakantie hebben was het geen probleem om ook de andere lo kalen te gebruiken. „Daarom kunnen we nu ook een jeugd- toernooitje houden en een com mentaarruimte inrichten" zegt Paul van Rooijen. Belangrijke kandidaten voor de overwinning zijn internationaal meester Liafbern Riemersma, internationaal meester Alexei Barsov uit Oesbekistan en Tar- vo Seeman uit Estland die een paar weken geleden nog samen met Riemersma een sterk bezet weekend toernooi in Haarlem won. De Zeeuwse inbreng be staat onder andere uit Kees De initiatiefnemers van het open toernooi, v.l.n.r. Corné Boogaard, Hans Groffen, Paul van Rooijen en Koos Koolhoven. foto harry de lange Nieuwelink, Albert Riemens, Peter Monté, Tolga Demirel, Hans Groffen, Kees de Wolf, Wout Punt, Cor Janse, René Tiggelman en Mark de Waal. Ook de Nederlands kampioen bij de vrouwen, Carla Bruinen berg is present, evenals de Bel gische Fide-meester Johan Goormachtig. De wedstrijden beginner} iedere speelavond om 18.30 uur. Godenzonen spelen in Vlissingen OOST-SOUBURG Voor de 15e keer heeft de stichting Mae-Uku een driedaags feest georganiseerd. Dit midzomerfeest wordt van woensdag 5 tot en met zaterdag 8 juli gehouden in de Prins Hendrikstraat en de Kromwegesingel in de Molukse wijk. Jongeren werkgroep Sukarela organiseert pleintjes voetbal - drie tegen drie - op het plein midden in de wijk. Deze activi teit vindt plaats op donderdag avond 6 juli en opgave is moge lijk bij de stichting. Dezelfde avond is er bingo met prachtige prijzen. Óp vrijdagavond 7 juli komt het theater aan bod met een op treden van Daan Tanate en de Molukse zang- en muziekgroep Toru Generasi. Zaterdag treedt de Dordrechtse dans- en mu ziekgroep Masohi op en daarna Foco, een muziekgroep uit het noorden van het land. Vier dagen lang zijn er activi teiten voor de kinderen, te be ginnen op woensdagavond met een dropping en een slee-in. Op vrijdag komt stichting Recrea- tiewerk met een doe-theater stuk, dat als thema heeft 'ko ken'. Die middag is er kinder- kookcafé, waar Molukse ge rechten gemaakt worden. Be langstellenden kunnen zich hiervoor opgeven. Ook komt de landelijke Molukse motorrij dersclub op bezoek. De Prins Hendrikstraat is op zaterdag 8 juli het terrein van de Pasar Ambon. De markt duurt van 10.00 tot 18.00 uur en wordt omlijst met activiteiten als een fancy-fair, een vrij markt, kinderbingo en veel live muziek. Kinderen die mee wil len doen aan de playbackshow kunnen zich ter plaatse opge ven, Verder is tijdens de duur van het midzomerfeest een tentoon stelling in het stichtingsgebouw ingericht met werken van Junus Seitte. MIDDELBURG De jongens van de Zeeuwse Koorschool ge ven in de zomermaanden weke lijks toeristenconcerten in Mid delburg. Deze concerten vinden iedere donderdag plaats van 6 juli tot en met 3 augustus in de Koorkerk. Tijdens de concerten wordt mu ziek uit verschillende eeuwen ten gehore gebracht, zoals gre goriaans; muziek uit de middel eeuwen, barok-, romantische en rococomuziek, maar ook mu ziek uit deze eeuw en folksongs uit de hele wereld. De concerten beginnen om 11.00 uur en duren ongeveer een uur. De toegang is gratis. De komst van Ajax vloeit voort uit de goede connecties die voorzitter Ton Uytterhoeve van RCS uit Souburg nog altijd on derhoud met Daïiny Blind. Via die route kwam Ajax vorig jaar al een weekje trainen op Wal cheren. Dat is blijkbaar goed bevallen want de afspraak voor dit jaar werd meteen gemaakt. De enige voorwaarden die Ajax stelde waren A) een andere te genstander en B) een ander ter rein. De keuze van RSC viel op de Zeeuwse selectie en op het voetbalveld aan de Irislaan in Vlissingen. Vanaf dat moment hebben mensen van VC Vlissin gen de organisatie verder voor hun rekening genomen. Want er valt nog heel wat te re gelen aleer een topclub komt voetballen tegen een mindere god. Er moeten sponsors ge zocht worden, want topspelers komen bepaald niet voor niets en er moeten uitgebreide veilig heidsmaatregelen genomen worden, want topspelers wor den van alle kanten belaagd. De wedstrijd in Vlissingen staat niet op zich. Tijdens de trai ningsweek wordt ook nog aan getreden tegen het team van Goes en tegen de Zeeuwsvlaam- se selectie in Breskens. De Ajaxieden verblijven een week in Zuiderduin en trainen op het veld van De Meeuwen. De coach van de Zeeuwse selec tie, Wies van Avermaete, is in zijn nopjes met de komende wedstrijden. „De wedstrijd leeft enorm bij de spelers. Ik heb dertig spelers een uitnodi ging gestuurd en er heeft er maar ééntje, en dan nog nood gedwongen, af moeten zeggen. En dat in een periode dat de meeste amateurs op vakantie zijn. En ik weet zeker dat de jongens er alles aan zullen doen om er een ware happening van te maken. Bovendien voel ik mij zeer vereerd om als eerste in het nieuwe seizoen Louis van Gaal de hand te mogen drukken." Ajax voetbalt tegen twee Zeeuwse selecties: dinsdag te gen de selectie van boven de Westerschelde en op 21 juli te gen de Zeeuwsvlamingen. Voor de wedstrijd in Vlissingen zijn de volgende spelers geselec teerd: Remco van Keeken, Jaap Pijnenburg, Danny Gabriëlse, Jurriaan Maccauw, Shannon Braafhart, Johnny Kole, Piet Baan, Richard Meulmeeste, Wim Goedegebure, Albert Slin- ADVERTENTIE ZEEUWSE LANDSCHAP KOUDEKERKE Van don derdag 6 juli tot en niet zater dag 8 juli biedt tuincentrum In- tratuin aan de Galgeweg onder dak aan zo'n 80 vogelspinnen. Een unieke kans om zo'n harige gigant eens in het echt te zien. En wie altijd al eens zo'n acht- poter op de hand heeft willen houden, moet zeker komen. Medewerkers van reptielenhuis 'De oliemeulen' uit Tilburg be geleiden deze fascinerende ten toonstelling en halen de harige vrienden op verzoek uit hun hokje, zodat de liefhebber ze over zijn hand kan laten lopen. Behalve gigantische vogelspin nen zoals de Goliathvogelspin. die maar liefst zo groot als een stoeptegel kan worden, zijn er ook schorpioenen, miljoenpo- ten, kakkerklakken, krekels en treksprinkhanen te zien. Overigens, alle dieren zitten veilig opgesloten. De tentoonstelling is te bezich tigen van 10 tot 18.00 uur en op de koopavond tot 21.00 uur. De entree bedraagt 5,00. Kinde ren en 65-plussers betalen 3,50. Kr/ f j,y De grote bonte specht is een houthakker v jri' 7 pur sang. Met de krachtige snavel kapt Jv et t>eest een nestholte uit in een boom- ./fc. stam en alsof dat nog niet genoeg is hoor ïe de spechten het hele voorjaar door - roffelen tegen de stammen dat het een IfflC* lieve lust is. De argeloze wandelaar denkt dat de roffel die je hoort zoiets als de klopboormachine van de specht is. Maar zo liggen de zaken niet. De roffel van de specht is te vergelijken met de zang van andere vogels, en het doel er van is om mogelijke rivalen uit de buurt te houden. Spechten vertonen daarbij een typisch menselijk trekje. Het kan ze om hun territorium uit te bazuinen nooit hard genoeg gaan. Op het landgoed Ter Hooge bij Middelburg verbleef lange tijd een grote bonte specht die de koperen torenspitsjes als klankbord ontdekt had. Je kunt je voorstellen dat andere spechten met plannen voor de vestiging van een gezinnetje daar niet van te rug hadden want de uitdrukking 'veel geschreeuw en weinig wol' is waarschijnlijk in spechtenland onbekend. Overigens is het helemaal niet nodig om zo luidruchtig te zijn, want spechten hebben een uitstekend gehoor. Ze vinden hun prooidieren, zoals kevers en pissebedden doordat ze dwars door de bast van een kwijnende stam hun vraatgeluiden horen. Bekend is het verhaal van een boer die met de wekker in de schuur sliep om tijdig wakker te zijn voor de be valling van een koe. Een passerende specht pikte het geluid van de tikkende wek ker op en hakte een gat in de schuur om te onderzoe ken wat zich daar voor prooi bevond. En imkers weten te vertellen dat de minieme geluidjes van in de kast overwinterende bijen voldoende zijn om ook daar een specht tot inbraak te verleiden. En zo'n bijzonder beest vliegt zomaar dage lijks overal in onze directe omgeving rond. Maak kennis met een vogelspin op de tentoonstelling bij Intra- tuin in Koudekerke. 1 Danny Blind, Patrick Kluivert en Jari Litmanen na het behalen van de landstitel. foto archief de stem weekbladen Zie elders in deze krant ^^SCANDINAVIAN mm SEAWAYS fotostudio THEO V.D. GENUGTEN vrijlandsfraat 75, middelburg (winkelcentrum dauwendaele) 01180-40317 25,00 of 30,00. Dat is inclusief het programmaboekje. Het toe gangsbewijs is tevens nummer voor de loterij waarvan de trek king tijdens de rust plaats vindt. Naast de gebruikelijk mooie prijzen is er ook een unieke prijs, namelijk de wed strijdbal met alle handtekenin gen van de Ajaxieden!. Wie verder nog een handteke ning van de jongens wil moet tot na de wedstrijd wachten, dan worden er op het veld handtekeningen uitgedeeld. ADVERTENTIES PORTRETTHEO MAAKT T!

Scheldebode | 1995 | | pagina 1