ANTWOORD Bedrijfsprijzen voor leerlingen Groot Stelle Brillen voor de koster Renault Dijkwel sponsort school Dubbelexpositie in Zeeuwse bibliotheek Sv V, B Zon wijs Ouderen leren omgaan met apparatuur Toeslag op AOW-pensioen Veel aanvragen bij Thuiszorg Halve eeuw vrijwilligerswerk met en voor ouderen, zieken en gehandicapten SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 5 JULI 1995 326 Toekomst S o c i ale Verzekeringsbank ET VLISSINGEN Het programma Zondagskinderen van Jos Brink heeft de inzamelingsactie van brillenkoster Jacques van Voorenberghe goed gedaan. Vanaf mei zijn er 240.000 brillen voor hem ingezameld en daarmee is hij inmiddels het miljoen gepasseerd. De brillen worden ingezameld via Paerle en naar Ijzendijke vervoert door Dentex. Vanuit Ijzendijke worden de brillen naar Ghana verstuurd waar ze door een pater-opticien worden nagekekenzonodig gerepareerd en verdeeld onder de bevolking. St. Federatie Thuiszorg Zeeland ZCAD Een zonovergoten dag: de meeste mensen genieten er wel van. Sommigen willen zo bruin mogelijk worden, anderen genieten van de warmte en weer anderen maken van de gelegenheid gebruik om er op uit te trekken. De zon heeft ook een schaduwzijde. Een zonnesteek, een verbran de huid of een allergische reactie kan de pret (naderhand) behoor lijk drukken. Teveel zon verhoogt bovendien het risico op huid kanker en doet de huid sterk verouderen. Hieronder staan tips om plezierig èn verstandig te zonnen. Gebruik een zonnebrandcrème met een hoge beschermingsfac tor. Hoe hoger het getal des te beter de bescherming. Ga niet lan ger in de zon dan u zonder crème zou doen. Smeer elke twee uur opnieuw, vaker wanneer u sport (in verband met zweten) en telkens weer na het zwemmen. Laat de huid geleidelijk aan de zon wennen, begin met 10 a 20 minuten op de eerste dag en bouw de zonnetijd langzaam op. Ga echter niet urenlang 'bakken' ook al is de huid aan de zon gewend. Vermijd zoveel mogelijk het heetste deel van de dag: van 11.00- 15.00 uur. Roodharige en blonde types met blauwe ogen en een lichte huid moeten het nog voorzichtiger aan doen dan donkere types. Een donkere huid geeft iets meer natuurlijke bescherming. Pas nog meer op met de zon in de bergen (hoe hoger u komt, hoe meer zonnestraling er is) en aan of op het water (water, strand en duinen weerkaatsen het zonlicht). Gebruik geen make-up of alcoholhoudende produkten (parfum en dergelijke): het doet de zon als het ware inbranden. Bedenk dat een zonnebankkuur vóór uw vakantie wel een bruine kleur geeft, maar niet extra beschermt tegen natuurlijke zonne stralen: de kans op verbranden blijft even groot. Doe kinderen bijtijds kleren aan en zet ze een zonnehoedje op. Een kinderhuid is nog minder gewend aan de zon dan die van vol wassenen. Bovendien is het voor het voorkómen van huidkanker beter de huid van jongs af aan te beschermen. U kunt de gratis folder 'Zon wijzer' afhalen in het informatie- en documentatiecentrum Gezondheidswijzer, Magnolia te Goes, tele foon 01100-49434. MIDDELBURG In het eerst aantal aanvragen is de druk op volledige jaar, waarin de Wal- de afdeling intake van Thuis- cherse gemeenten verantwoor- zorg Walcheren fors toegeno- delijk waren voor de Wet Voor- men. Aanvragers moeten nu zieningen Gehandicapten, kwa- zo'n vier weken wachten op een men 1117 aanvragen voor een eerste gesprek. Dat vinden we voorziening bij Thuiszorg Wal- eigenlijk niet verantwoord. Ge- cheren binnen. Op 1 april 1994 lukkig hebben de gemeenten werden de gemeenten verant- vorige week vrijdag besloten woordelijk voor de nieuwe wet dat we de formatie wat mogen die gehandicapten de mogelijk- uitbreiden, zodat we de stroom heid biedt een vervoersvoorzie- aanvragen wat beter aankun ning, een woningaanpassing of nen." een rolstoel aan te laten vragen. De afdeling intake werkt onder hoogspanning. Veruit de meeste Volgens directeur L. Phemam- aanvragen waren voor een ver- bucq van Thuiszorg Walcheren voersvoorziening. Daarnaast is het juist in het eerste kwar- werden er driehonderd rolstoe- taal 1995 bijzonder druk ge- len en driewielers aangevraagd, weest met aanvragen. "Dat Het aantal aanvragen voor een komt waarschijnlijk door onze woonvoorziening ligt iets lager, intensieve voorlichting en door Zo'n 175 aanvragen vroegen het feit dat er nu veel meer ver- meerdere voorzieningen tegelij- vangingsvragen worden ge- kertijd aan. De met de aanvra- steld. Je ziet die tendens overi- gen gemoeide investering ligt gens ook landelijk. Ook mensen lager dan wat de gemeenten op in de leeftijdsgroep boven de Walcheren voor de Wet Voor vijfenzestig jaar, die vroeger zieningen Gehandicapten be- buiten de boot vielen, lijken schikbaar hebben. Phemam- zich steeds bewuster van het bucq: "Veel mensen hebben nog feit dat ook zij een aanvraag een zekere schroom om een kunnen indienen. De stijging aanvraag te doen. Ze zien dat zet zich door. Ook mei en juni als een gunst. Een voorziening waren absolute topmaanden is een recht en je moet je dus ze- wat het aantal aanvragen be- ker niet schamen die aan te vra- treft. Door het toegenomen gen". GOES - Een aantal leerlingen van Groot Stelle, school voor voor bereidend beroepsonderwijs, waren met hun ouders/verzorgers uitgnodigd om in de kantine van de school aan de Bergweg hun 'Bedrijfsprijs' in ontvangst te nemen. Vertegenwoordigers van een groot aantal bedrijven en organisa ties was aanwezig om persoonlijk de prijs aan de winnaar te over handigen. Voor de bedrijfsprijzen 1995 kwamen in aanmerking: Fatma Kömesogut uit Goes in de afdeling verzorging; Ronald Moerdijk uit Wilhelminadorp (administratie); Hennie van Malde- gem uit Gapinge (bouwtechniek); Peter Baayens uit Goes (bouw techniek schilderen); Marcel Dekker uit Oostkapelle en Mieke Koole uit Kortgene (brood/banket); Sander Leroy uit 's-Graven- polder en Marijn Riemens uit Goes (horeca); Jeroen Schoom uit Baarland (elektrotechniek); Jaap Bart uit Yerseke (installatietech niek); Vincent van Oosterhout uit Goes (mechanische techniek); Willem Kroes uit Wolphaartsdijk (motorvoertuigentechniek); Pe tra Sonke uit Goes (transport en logistiek). Gouden UW is een bruisende club VLISSINGEN Voor de Vlissingse UW is 1995 een belangrijk jaar. De afdeling werd in mei 1945 officieel opgericht en heeft nu dus de 50 jaar vol gemaakt. Een speciaal ingestelde jubileumcommissie is druk doende met de voorbereiding van het halve-eeuwfeest dat in november wordt gevierd. In al die jaren hebben veel vrouwen - en in mindere mate ook mannen - geheel vrijwillig en op veel gebieden maatschappelijke hulp verleend aan ouderen, zieken en gehandicapten. En hoewel de taak van de UVV'ers in de loop der jaren voortdurend aan de omstandigheden is aangepast was het centrale kenmerk van de hulpverlening steeds het directe persoonlijke contact met de medemens. En dat zal in de toekomst ook zo blijven. De Vlissingse afde ling werd, net als vele andere UVV-afdelingen, na de tweede wereldoorlog opgericht om een bijdrage te le veren aan de wederopbouw van ons land. Puinruimen, kleding inzamelen en mensen opvangen was het werk dat de vrijwilligers destijds massaal verzetten. partner meer verdient. Het in komen van uw partner wordt voor een deel afgetrokken van de toeslag. Wat verstaat de SVB onder in komsten voor de berekening van de AOW-toeslag? Onder inkomsten verstaat de SVB loon of salaris dat de (hu welijkspartner verdient. Ook de inkomsten uit een zelfstan dig uitgeoefend beroep of winst uit een eigen of gezamenlijk be drijf is 'inkomen'. Evengoed als het geld dat iemand ontvangt nadat hij of zij met werken is gestopt, maar wel met dat werk te maken heeft. Bijvoorbeeld: sociale uitkeringen; aanvullin gen van de ex-werkgever op een uitkering, VUT-uitkeringen en pensioenen. Ook sommige an dere uitkeringen zoals AWW of WUV, zijn 'inkomen'. Inkom sten uit vermogen, zoals rente van een spaarrekening, tellen niet mee. Evenmin als een een malige uitkering bij de beëindi ging van een baan. De opsom ming hierboven is niet volledig. Twijfelt u of bepaalde bedragen wel of niet tot het 'inkomen' be horen, neem dan contact op met het districts- kantoor van de SVB. UW-ers assisteren bij het rolstoeldansen in De Babbelaar bij Der Boede. foto piet davidse Het accent in de hulpverlening is gaandeweg steeds meer ko men te liggen op het zogenaam de 'vriendschappelijk contact' dat de vrijwilligers onderhou den met mensen die eenzaam zijn en daardoor vaak geïso leerd zijn geraakt. Zo worden bewoners van instellingen als Der Boede en Ter Reede die weinig of geen bezoek krijgen regelmatig bezocht. Vaak is de werkdruk voor het beroepsper- soneel in verpleeghuizen en zie kenhuis zo groot dat er voor hen geen tijd meer is voor een praatje of persoonlijk contact. In dat opzicht vult de UW het werk van de beroepskrachten op zinvolle wijze aan. In Der Boede bieden UW-medewer kers ook dikwijls de helpende hand bij het organiseren van sociaal-culturele activiteiten zoals ontspanningsavonden, wandeltochten, modeshows en volksdansen. In Ter Reede wer ken enkele medewerkers mee aan het zogenaamde 'Open-ta- fel'-project. Maar ook zelfstandig wonende ouderen kunnen, als ze dat wensen, op een bezoekje van UW-medewerkers rekenen. Ouderen of zieke mensen heb ben vaak niemand anders die naar hen omkijkt. Dat zijn vaak trieste situaties waarin de UW behulpzaam wil en kan zijn. Eenzaamheid is een van de grootste problemen van onze tijd. Geïsoleerd raken heeft vaak te maken met het wegval len van 'gewone' contacten met de directe omgeving: door het niet meer goed uit de voeten kunnen, door wegvallen van partner en andere generatiege noten, door een handicap of door opname in een instelling. Juist dan kan het helpen als ie mand van buitenaf de situatie open en onbevangen tegemoet treedt. Daarbij wordt niet uit- MIDDELBURG Annelies Planteydt en Bei Ning expose ren van vrijdag 23 juni tot en met 5 augustus in de expositie ruimte van de Zeeuwse biblio theek. De expositie wordt vrij dag geopend om 17.00 uur. De colliers van Annelies Plan teydt zijn bedoeld als versiering van het lichaam, waarbij het niet noodzakelijk is, dat ze het lichaam volgen. De draagbaar heid staat voorop, maar de col liers kunnen ook als autonoom kunstwerk beschouwd worden. Annelies Planteydt werkt met edele metalen, omdat deze ma terialen haar aanspreken door de specifieke eigenschappen er van. Zoals tantalium, dat iets onaantastbaars heeft, het ver andert niet van karakter, heeft een mooie donkere kleur en is de tegenhanger van goud. Van- gegaan van wat de persoon in kwestie niet meer kan maar juist van waartoe hij nog wèl in staat is. Juist het samen iets on dernemen kan weer een nieuwe impuls geven. Samen wandelen of winkelen of samen naar een museumof theater. Belangrijk voor de UW-mede- werker daarbij is: luisteren en je proberen in te leven in de si tuatie van de ander. Wat pro beert iemand te zeggen, met woorden, maar ook door zijn houding? Ook moet er een ver trouwensbasis aanwezig zijn, want zonder dat vertrouwen kan een goede relatie niet tot stand komen. Aanvragen voor 'vriendschappelijk contact' ko men op verschillende manieren bij de UW binnen. Een enkele keer van de persoon zelf, soms van de familie en vaak van een betrokken hulpverlener. Bij voorbeeld via huisarts of ge zinsverzorging of, bij bewoners van verzorgingsinstellingen of verpleeghuizen, via een afde lingshoofd of maatschappelijk werker. Dergelijke hulpverlening is voor de UW-medewerkers lang niet altijd even gemakkelijk. Maar UW-bestuurder Theo Goossens benadrukt dat zij er nooit helemaal alleen voor staan. „De hulpverlening wordt immers vanuit de eigen UW- afdeling georganiseerd waar door continuïteit is gewaar borgd. De eigen ervaringen van de medewerkers worden binnen de UW uitgewisseld en gebun deld. En belangrijke ontwikke lingen worden via werkbespre kingen, studiedagen en vor mingscursussen samen bespro ken. Dat is het grote voordeel van het werken vanuit een or ganisatie in vergelijking met de los van een organisatie functio nerende vrijwilliger." uit dat materiaal raakt Anne lies Planteydt geïnspireerd tot het maken van een bijna sta tisch opvallend collier. Terwijl goud als edelmetaal weer een heel andere uitstraling heeft, het glanst, het reflecteert, het heeft veerkracht en het heeft een prachtige heldere kleur. De colliers die zij uit goud maakt vallen heel soepel, zijn opge bouwd uit dezelfde of verschil lende elementen en voegen zich heel vanzelfsprekend naar het lichaam. Haar zilveren colliers zijn amorf gesloten en hebben een koele uitstraling. Zoals An nelies Planteydt zelf zegt: "Mijn colliers zijn geen dingen om te imponeren, maar ze zijn be doeld om met veel plezier ge dragen te worden". Het ruimtelijk werk van Bei Ning komt tot stand na een pro- Dankzij de welwillende hou ding van het gemeentebestuur beschikt de UW al jaren over een eigen accommodatie: een lokaal van de voormalige kleu terschool 'De Vliedberg'. Men ziet dit als een erkenning door de gemeente van het werk, dat de UW in Vlissingen doet. Het kunnen gebruiken van deze ruimte is voor de UW belang rijk, omdat men daarin de be stuursvergaderingen, de werk besprekingen en andere bijeen komsten kan houden. Van ge meentezijde worden de werk zaamheden van de UW gezien als een belangrijke bijdrage aan het sociale klimaat in Vlissin gen. Sinds jaar en dag wordt er dan ook via het welzijnspro- gramma een subsidie toege kend. Ook ziet de gemeente voor de UW een duidelijke maatschappelijke functie bin nen het sociaal vernieuwings beleid. Op de vraag of UW-werk uit sluitend 'vrouwenwek' is ant woordt Theo Goossens met een nadrukkelijk 'nee'. Die veron- ces van associaties in zijn den ken over de zin van het bestaan. In een begrensd kader (kastjes) roept hij oneindige beelden op. De spanning in het werk van Bei Ning ontstaat doordat hij in bestaande voorwerpen, met een emotionele lading, zijn ideeën over de werkelijkheid vorm wil geven. Soms gebruikt hij een tekst om zijn denkbeelden over het immateriële uit te drukken. "I know nothing about everyt hing, I know everything about nothing". Zijn filosofische be spiegelingen voeren hem tot de kern van het bestaan en zorgen ervoor dat zijn werk een sym bolische verbeeldingskracht laat zien van zijn opvattingen hierover. In zijn multiple-in- stallatie van 24 zandlopers op houten dragers, met als titel "zoute stenen", tracht hij het verleden, het heden en de toe komst te vangen. Zandloper: symbolisch voor het verstrijken van de tijd, zodanig opgevuld met zoute stenen, dat de tijd is versteend, voor de eeuwigheid vastgelegd. derstelling berust naar zijn me ning op een hardnekkig misver stand dat zijn verklaring voor een groot deel vindt in het feit dat de aanduiding 'UW' oor spronkelijk stond voor 'Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers'. Maar het is al weer bijna 20 jaar geleden dat het woord 'vrouwe lijke' uit de naam is geschrapt Ook mannen zijn bij de UVV- organisatie dus van harte wel kom. Toch tellen praktisch alle UVV- afdelingen in ons land nog maar zeer weinig mannen onder hun leden en Vlissingen vormt daar tot nu toe geen uitzondering op. Onbekendheid met het UVV- VLISSINGEN Dit voorjaar is, op verzoek van de Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlis singen, de cursus "Omgaan met moderne apparatuur" van start gegaan. Deze cursus van het Edukatief Centrum Walcheren werd speciaal ontwikkeld voor ouderen, met de bedoeling deze mensen meer en beter ver trouwd te maken met de moder ne hedendaagse technische ap paratuur. In een tiental bijeenkomsten werd aandacht besteed aan het gebruik van de wekkerradio, de cd-speler, de cassetterecorder, videospeler, de televisie, mag netron, telefoontoestel, het fax apparaat en de pin-pas moge lijkheden. Allemaal zaken die in de laatste tien jaar een enor me vlucht binnen het huisgezin hebben genomen. Aan de cursus waren een aantal excursies ge koppeld. Zo zijn bezoeken ge bracht aan Primafoonwinkel, It's en ABN AMRO. De cursis ten konden op een ontspannen wijze in de keuken van deze be drijven kijken. In het ABN AM- RO-kantoor aan het Stadhuis plein in Vlissingen werd achter de schermen gekeken van een betaal- en geldautomaat. Acht cursisten werden rondgeleid in het bankkantoor. Zowel de voorzijde van de geldautomaat als de techniek aan de achter zijde van de geldautomaat wer den bewonderd. Tenslotte werd een demonstratie gegeven van het moderne betalen met de pas en pin in winkels en bij benzi nepompen. werk is de oorzaak van de on dervertegenwoordiging van de mannen. Als aanloop naar het naderende jubileum is er een videofilm ge maakt waarin aandacht wordt besteed aan de verschillende werkobjecten waarin de UW- medewerkers actief zijn. In de film wordt een helder beeld ge geven van de praktische gang van zaken bij die werkobjecten. Op die wijze wordt de eigen be tekenis van vrijwilligerswerk in gezondheidszorg en welzijn be nadrukt. Voor mensen die be langstelling hebben om zich als UVV'er aan te melden is er een handzaam informatieboekje beschikbaar bij de secretaris mevrouw G.C. Koopman-Lak- erveld, Leharlaan 4 in Vlissin gen. De officiële viering van het ju bileum vindt plaats op vrijdag, 17 november in hotel Arion aan de Boulevard Bankert; er is een middag- en avondvullend pro gramma samengesteld. Me vrouw Erica Terpstra, staatsse cretaris welzijn sport, zal een spreekbeurt houden met als thema 'Mogelijkheden van en grenzen aan het vrijwilligers werk in de zorgsector". Aan sluitend is er een officiële re ceptie. Met een demonstratiemodel oefenden ouderen met het elektro nisch betalen. onderhoud van uw partner. De hoogte van het volledige AOW- pensioen (voor gehuwden en sa menwonenden) is gebaseerd op 50% van het netto minimum loon; vanaf januari 1995 is dat 993,91 bruto per maand. De hoogte van de toeslag is even eens gebaseerd op 50% van het minimumloon en eveneens van af januari 1995 993,91 bruto per maand. De hoogte van de AOW-toeslag is echter afhan kelijk van het inkomen van uw partner als deze jonger is dan 65 jaar. In het algemeen is de toeslag lager naarmate uw ZEELAND Vragen aan de SVB, uitvoerder van de AKW/AOW en AWW Binnenkort word ik 65 en kom dus in aanmerking voor een AOW-pensioen. Mijn jongere partner werkt echter een aantal uren in de week. Kom ik nu wel of niet in aanmerking voor een toeslag op mijn AOW-pensioen VLISSINGEN Bij een fusie komt heel wat kijken, weten ze inmiddels bij de openbaris baisscho- len 'Bouwen Ewout' en 'Frans Naerebout'. Behalve het onderwijs moeten ook allerlei andere zaken op elkaar afgestemd worden. Auto Renault Dijkwel kwam met de oplossing voor de sportkleding. Direc teur Hans Dijkwel zorgde snel voor een nieuw tenue: witte shirts en een azuurblauwe sportbroek. Op de rug van de sporters prijkt de naam van de nieuwe school 'De Branding'. Als uw (huwelijks)partner nog geen 65 is kunt u een toeslag krijgen op uw AOW-pensioen. Deze toeslag is bedoeld als bij drage in de kosten van levens-

Scheldebode | 1995 | | pagina 15