Herken uw eigen foto Groeiende bedrijvigheid in havens Snelle wieltjes snorren over Walcheren Mark-Jan Bastian krijgt Innovatieprijs Zomervakantie bij JAIB Hypotheekvisie steunt badmintonteams Paardekrachten op Boulevard Mogelijkheden van het hotel Léon Phemambucq bestrijdt mening Marijke Hendrikse van Deltazorg De Ster van Valkenisse voor nieuwelingen, amateurs-B en dikke banden-race SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 28 JUNI 1995 Monopoliepositie Geen chaos Omzetstijging en resultaatdaling Tweedaagse Zeeuwen 311 Thuiszorg: geen sprake van chaos MIDDELBURG 'Argumenten die absoluut geen hout snijden'. Dat vindt directeur Léon Phemambucg van Thuiszorg Walcheren van de voorbeelden die Ma rijke Hendrikse van Deltazorg aanvoerde in een arti kel in de Scheldebode van 14 juni. Mevrouw Hendrik- se stelde daarin dat het met de reguliere thuiszorg maar slecht gesteld is. Er zou sprake zijn van een 'cha os' binnen de gezondheidszorg. Léon Phemambucq herkent de argumenten van Marijke Hen drikse helemaal niet. „Zij zet daarmee veel van onze jaarlijks 3000 cliënten op het verkeerde been", zegt hij. „Mevrouw Hen drikse stelt bijvoorbeeld dat ie dereen die recht op thuiszorg heeft in aanmerking kan komen voor een persoonsgebonden budget, dat naar eigen inzicht kan worden besteed. Feit is, dat het per 1 juli om slechts 10 a 20 personen gaat, die langdurig zorg nodig hebben. Bovendien is maximaal 150,00 per dag beschikbaar. Thuiszorg Wal cheren bekijkt wie hiervoor in aanmerking komt." Per 1 juli verandert er een en ander in de gezondheidszorg. De geldstromen gaan anders lo pen. Dat betekent dat het niet meer vanzelfsprekend is dat een patiënt vanzelf bij Thuiszorg Walcheren terecht komt; er is meer keuzevrijheid. „Op zich is dat prima", zegt Phemambucq. „Wij hebben nu een monopolie positie in de thuiszorg met 99% van de markt. Dat particuliere organisaties als Deltazorg zich op dezelfde markt begeven, is voor ons een prikkel, dat komt je kwaliteit alleen maar ten goede. Maar concurrentie moet eerijk zijn en dat is het niet, want wij moeten aan allerlei ei sen voldoen, die aan een parti culier bureau niet opgelegd worden." Hij somt op: „Wij moeten ons houden aan de collectieve ar beidsovereenkomst, we hebben een degelijk opleidingsbeleid, we moeten jeugdgezondheids zorg en dieet- en gezondheids voorlichting aanbieden en dan hebben we natuurlijk de uitleen van verpleegartikelen. Particu liere organisaties hebben al die verplichtingen niet en beperken zich tot het nuttigen van de fi nancieel aantrekkelijke kren- ten-uit-de-pap Phemambucq bestrijdt ook dat, zoals mevrouw Hendrikse zegt, hulp van de kruisvereniging in komensafhankelijk is. „Ten eerste zijn er op Walcheren geen kruisverenigingen meer. Deze zijn gefuseerd. In de hui dige afdeling wijkverpleging van Thuiszorg Walcheren be staat er géén inkomensafhanke lijke eigen bijdrage. De wijk verpleging is namelijk gratis voor donateurs van Thuiszorg Walcheren. Niet-donateurs be talen maximaal 2'A maal de jaarlijkse contributie van 53,00 ineens, wanneer ze plotseling hulp nodig hebben. De hulp van de afdeling gezins verzorging is inkomensafhan kelijk en kost maximaal 10,00 per uur. Dat is heel wat anders van de 25,00 tot Léon Phemambucq van Thuiszorg. 37,50 die Deltazorg in reke ning brengt. Ook kan Phemambucq zich niet vinden in de opmerking van Marijke Hendrikse dat er sprake is van chaos binnen de gezondheidszorg. „Natuurlijk, het valt niet te ontkennen dat Thuiszorg Walcheren wel eens -MIDDELBURG Op 19 juni werd de MBO-innovatieprijs 1995 toegekend aan Mark-Jan Bastian van het Zeeland Colle ge, sector MTO. Mark-Jan ont wikkelde een onafhankelijke telefoonkosten-teller. De MBO-innovatieprijs is door het Innovatiecentrum Zeeland in het leven geroepen om het middelbaar beroepsonderwijs onder de aandacht te brengen. De prijs wordt jaarlijks toege kend aan het meest creatieve en vernieuwende werkstuk dat ook nog technologisch toepas- baar en commercieel uitvoer baar moet zijn. Iedere MBO- school kan er één project voor aandragen. De hoofdprijs van 2.500.- ging naar de Middelburgse elektronica-student Mark-Jan Bastian van het Zeeland Colle ge. Tijdens de prijsuitreiking demonstreerde hij een prototy pe van zijn telefoonkostentel ler. Het apparaatje registreert alle signalen die een telefoon lijn passeren en rekent uit wat de PTT er voor in rekening brengt. Het resultaat wordt op geslagen in een geheugen en kan via een beeldscherm zicht baar worden gemaakt. Is de te lefoonlijn door een onbevoegde gekraakt, dan kan dat eenvou dig worden vastgesteld. Het In novatiecentrum is bereid om mee te helpen aan de verdere ontwikkeling hiervan. Het Oosterschelde College uit Goes had Loes van Dongen uit Zierikzee als kandidaat geno mineerd. Als eindexamenleer ling sociaal pedagogisch werk verdiepte Loes zich in het pro bleem van de rondhangende jongeren. Sander Kloos uit Burgh-Haamstede en student van de christelijke scholenge meenschap Ter Welle uit Goes, afdeling Sport en Bewegen, presenteerde de aanpak van een onlangs georganiseerd evene ment "Dag van de verpleging". Zij ontvingen beiden een prijs van 500.- DOMBURG 'Mogelijkheden van het Hotel' is de titel van een internationale tentoonstelling die zaterdag 1 juli wordt ge opend in het Badpaviljoen in Domburg. Dit markante gebouw met beschermde status vormde de inspi ratiebron van een groep van dertien Duitse en Zwitserse kun stenaars. Met verschillende projecten gaven zij invulling aan hun ideeën over een hotel in al zijn facetten. Te zien zijn onder an dere heringerichte slaapkamers als honeymoon-suites, teksten over de poëzie van de zee, dierfiguren op de rand van land en water, sleutelhangers als handafdrukken, vlaggen als expo nenten van de verschillende hotelfuncties en pictogrammen die proberen de chaos te ordenen. De tentoonstelling wordt om 17.00 uurgeopend door de Eindhovense kunstenaar Dick Ver duit, waarna een rondleiding volgt langs de diverse projecten. Na de rondleiding volgt een gratis buffet, voor iedereen die deelgenomen heeft aan de rondleiding. Voor de rondleiding kun je reserveren bij het Badpaviljoen. MIDDELBURG In de hal van de Zeeuwse bibliotheek hangt tot 1 juli een bijzondere collectie foto's. Het gaat om fo to's die in uitgeleende boeken zijn gevonden. Wie een foto herkent, kan dat kenbaar ma ken bij de centrale balie en de foto na afloop van de tentoon stelling ophalen. Sinds de opening van de bibli- theek in 1985 zijn circa 10 mil joen boeken uitgeleend en te ruggebracht. In deze terugge brachte boeken zijn vaak ver schillende soorten bladwijzers achtergebleven en de Zeeuwse Bibliotheek bezit daardoor een inmiddels niet onaanzienlijke verzemeling. Afgezien van de 'normale' blad wijzers worden met name foto's vaak als bladwijzer gebruikt en dus ook vaak vergeten. Om de foto's toch weer bij de rechtma tige eigenaar terecht te laten komen, organiseerde de biblio theek deze tentoonstelling van gevonden foto's. VLISSINGEN Op de boulevard en in de binnenstad is vanaf Pinksteren een nieuwe toeristisch attractie te bewonderen. Ro buuste Gelderse trekpaarden trekken een tweetal rijtuigen voort waarin je een leuke rondrit kunt maken. En dat is natuurlijk niet alleen maar leuk voor toeristen, maar zeker ook voor de Vlissingers zelf. De rondritten worden verzorgd door stalhouderij 't Haam uit Burgh-Haamstede die naast de twee rijtuigen ook beschikt over een paardetram waarin 22 personen plaats kunnen nemen. Deze tram wordt door een tweespan getrokken. De paardetram heeft verwarming en verlichting dus kun je er ook bij slecht weer mee op pad. MIDDELBURG Het thema 'zomervakantie' staat de ko mende maanden centraal bij het Jongeren Advies en Infor matie Buro. Jongeren kunnen bij het bureau met alle mogelij ke vragen terecht. Of je nu een actieve vakantie gaat vieren of lekker gaat lan terfanten maakt niets uit. Als je maar weet dat er een aantal za ken zijn die geregeld moeten worden zoals een reisverzeke ring en de betaling van een dok tersrekening. Ook over je rech ten en plichten als je vakantie werk doet en het gebruik van soft-drugs in het buitenland, liften en aids heeft het JAIB in formatie. In de winkel van het JAIB lig gen folders en boekjes met in formatie en je kunt natuurlijk ook met je vragen bij een van de medewerkers terecht. Het JAIB is gevestigd in de Hoogstraat 5 in Middelburg en is geopend van maandag tot en met vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur. planningsproblemen heeft. Met meer dan zevenhonderdduizend zorguren per jaar en duizend werknemers is dat niet altijd te vermijden. We werken ook hard aan verbe teringen. Planning van twee duizend cliënten per week is niet zo heel eenvoudig. In ieder geval moeilijker dan een enkele cliënt." Als extra bewijs dat het met de chaos wel meevalt toont Phemambucq een lijst met klachten die vorig jaar binnen kwamen. Het totale aantal komt op twaalf, het jaar daar voor waren het er 28. De meeste klachten gaan over de bejege ning van de cliënt en over de ve le wisseling van hulp. „Dat pro- FOTO PIET DAV1DSE beren we dan binnen de organi satie op te lossen", zegt Pher- nambucq. „Wij bewegen hemel en aarde om de planning zo goed mogelijk te laten verlopen en we verkopen zelden 'nee'. Dus dat wij weinig flexibiliteit zouden hebben is beslist een fa beltje. De directeur van Thuiszorg Walcheren heeft zelf nog wel een klacht. „Ik vind dat onze cliënten te weinig klagen. Men sen denken soms ten onrechte, dat het zich tegen ze zou keren, wanneer ze een klacht indienen. Het tegendeel is waar: we zijn juist blij met iedere klacht. Dan kunnen we tenminste iets doen aan de kwaliteit van ons pro- dukt, dat 'zorg' heet." EXPOSITIES - In het Middelburgs Koffiehuis aan de Lan- geviele in Middelburg exposeert Mathilde Natanja Matthijsse oliepastel tekeningen van Indiase vrouwen en meisjes. In Stu diecentrum Oranjezon aan de Schoolstraat in Oostkapelle toont Sophie Visser Demmink slillevens en landschappen, vastgelegd in gouaches. Frank Hulscher exposeert kleurenlit ho's in galerie Hannelore Meyaard aan de Hendrikstraat in Vlissingen. POPPENBEURS - Beren, poppen, sprookjes- en fantasiefi guren, poppenschoenen en de poppendokter. Het is er alle maal op de poppenbeurs in hotel Brittannia op zaterdag 1 juli van 10.30 tot 17 uur. Entree vijf gulden. Kinderen onder geleide gratis toegang. MIDDAGPAUZECONCERT - Chris Dubois uit Oostkamp (België) bespeelt op vrijdag 30 juni om 12 uur het orgel van de St. Jacobskerk in Vlissingen. In de maanden juli en augustus wordt iedere vrijdag een middagpauzeconcert gegeven. PRAAT- EN DANSAVOND - In buurthuis Aldegonde, Westerzicht 386 in Vlissingen, wordt op 7 juli een praat- en dansavond voor 25-plussers gehouden. Aanvang 20.30 uur. WESTKAPELSE KREEK - Op zaterdag 1 juli verzorgt het KNNV, afd. Walcheren, een excursie naar de Westkapelse kreek onder leiding van een natuurgids. Verzamelen om 14 uur bij het bushokje van lijn 53 hoek Grindweg/Joossesweg. Van niet-leden van de KNNV wordt een bijdrage van 1,50 verwacht. WALK-INN - De Zeeuwse metalformatie Tremor presen teert vrijdag 30 juni een demo-cassette in de Walk-Inn aan de minister Lelystraat 4 in Vlissingen. In het voorprogramma treedt de Goese formatie Dizzy Spells op. Het optreden begint om 20.30 uur en de entree bedraagt vijf gulden. De muziek van Tremor op de cassette 'untill all shocks have faded away' is een mix van trash, doom en klassiek. Tremor laat voornamelijk eigen repertoire horen, aangevuld met en kele covers van Sepultura. Tremor bestaat uit Martijn v.d. Bliek, Jeroen Simons en Jasper v.d. Bliek. ZOMERAVOND - De dichteres Nel Benschop en zangeres Reinata Heemkerk komen vanavond, woensdag 28 juni naar Westkapelle. In de hervormde kerk werken zij mee aan een zomeravond van de stichting Zending Zonder Grenzen. Ook de zangvereniging Looft den Here, het koor Exaudi en het kinderkoor De Zangvogeltjes zijn van de partij. Sipke van der Land is gastheer tijdens de bijeenkomst die om 20.00 uur begint en vrij toegankelijk is. SCHORPIOEN - Panties Pumps en Lipstick is de naam van de expositie die tot 22 augustus te zien is aan boord van het ramschip De Schorpioen aan de Loskade in Middelburg. De tentoonstelling belicht 50 jaar vrouwen in de marine. CONCERT - In de Nieuwe Kerk in Middelburg wordt zater dag 1 juli een concert gegeven door bariton Karei Bogerd, panfluitiste Noortje van Middelkoop en organist Martin Mans. Zij brengen vanaf 20.00 uur een gevarieerd programma ten ge hore met klassieke werken en geestelijke liederen. De toe gangsprijs bedraagt een tientje, kinderen tot en met twaalf jaar betalen vijf gulden. VLISSINGEN De activitei ten van N.V. de haven van Vlis singen toonden vorig jaar een sterk wisselend beeld, zo blijkt uit het jaarverslag over 1994, dat op 16 juni op de algemene vergadering van aandeelhou ders werd gepresenteerd. Hoe wel de omzet steeg met 12%, daalde het resultaat fors. De winst na belastingen bedroeg 602.000, 70% minder dan de winst in 1993. De omzetstijging werd nage noeg geheel veroorzaakt door toegenomen doorberekende transporten aan derden, die in all-in tarieven werden aange boden. Het aantal afgehandelde ladingpakketten groeide met ongeveer 6% en kwam uit op circa 2 miljoen ton. De overslag van Forest Products (hout, ply wood, papier en pulp) en die van metaalprodukten vertoon den een duidelijk grotere groei dan de gemiddelde. Dat tegenover deze omzet stijging een daling van het re sultaat te noteren viel, is vol gens de directie grotendeels te wijten aan het vertrek van de Olau Line. Daardoor waren de havenfaciliteiten tijdelijk on derbezet, terwijl belangrijke in komsten wegvielen. Tegen de Olau Line werd een juridische procedure gestart om de scha de, voortvloeiend uit de voortij dige beëeindiging van het con tract, vergoed te krijgen. Aan deze schadeclaim is echter geen waarde toegekend. In de tweede helft van 1994 ver- 1 In 1994 werden minder stukgoederen overgeslagen. beterde het resultaat van de ha ven. De ferryterminal aan de Buitenhaven was in deze perio de redelijk bezet. De activitei ten van de nieuwe ferrydiensten Eurolink en Sallyline vertoon den een duidelijk opgaande lijn. De resultaten van de werk maatschappijen ontwikkelden zich volgens verwachting of la gen daar enigszins boven. Nu de eerste helft van 1995 ten einde loopt, kan geconclu deerd worden dat de investerin gen tot nu toe op een lager ni veau liggen dan in 1994. Voor zover nu al valt te voorzien, zul len deze voor het hele jaar het niveau van vorig jaar niet over stijgen. Het aantal medewer kers daalde in de eerste vijf maanden van 1995 licht, een beeld dat zich naar verwach ting ook zal voortzetten in de tweede helft van het jaar. De activiteiten van de fer ryterminal aan de Buitenhaven vertonen een duidelijk opgaan de lijn, inclusief de sedert april van dit jaar opnieuw gestarte passagiersdienst tussen Vlissin gen en Sheerness, Eurolink. Op basis van de gang van zaken en de resultaten in de eerste helft van dit jaar verwacht de directie van de Haven van Vlis singen dat het resultaat over 1995 ongeveer gelijk zal zijn aan dat in 1994. VLISSINGEN Hypotheekvisie, met vestigingen in Goes en Vlissingen, sponsort een dames- en heren badmintonteam uit de regio. Beide teams waren afgelopen seizoen zeer succesvol en promoveerden naar een hogere poule. Op de foto staand vlnr Piet Roelofs, sponsor J, vam de Velde, Jan Houterman, Serge van Bemmelen, Adri van Huizen. Hur kend vlnr Anita de Nooyer, Gerda Brasser, Carla Pijpers en Linda de Pagter. KOUDEKERKE - De 'Ster van Valkenisse', een wielerklassie ker voor nieuwelingen en ama teurs-B wordt op initiatief van de stichting 'Wielercomité Kou- dekerke' op zaterdag 1 juli voor de derde achtereenvolgende keer verreden. Beide wedstrij den worden verreden in club- ploegverband (drie renners per team) onder auspiciën van de KNWU. Het parcours strekt zich uit over een deel van Wal cheren, met start en finish in de Kerkhoflaan te Koudekerke. Bij de nieuwelingen staan 76 renners ingeschreven, zij begin nen aan hun karwei over een af stand van 84,5 kilometer om 10.30 uur, aankomst ongeveer 12.32 uur en voor de amateurs- B klinkt het startschot om 14.30 uur. Zij leggen een route af van 126 kilometer, aankomst 17.46 uur. Tussen de bedrijven door wor den in Koudekerke zogenaamde 'dikke bandenwedstrijden' voor de jeugd gehouden in de leef tijdsgroepen 6 tot 8 jaar, 9 tot 11 jaar en 12 tot en met 14 jaar. Hiervoor zijn leuke prijzen be schikbaar gesteld. Een nieuwtje is dit keer, dat de wedstrijd voor nieuwelingen uit twee etappes zal bestaan. Want behalve op Walcheren komen de renners uit deze categorie een dag later, dus op zondag 2 juli, ook in actie in Zeeuws- Vlaanderen, waar de rit Kloos- terzande - Kloosterzande op het programma staat. De af stand is 80 kilometer, vertrek 11.30 uur op de Hulsterweg, waar ook de finish ligt, die be reikt wordt om 13.30 uur. Na die twee etappes wordt dan een totaalklassement opgemaakt. De nieuwelingenwedstrijd wordt dan ook verreden onder de naam 'Tweedaagse Ster van Zeeland'. Klaas Lenstra, voor zitter van het organiserend co mité in Koudekerke laat weten: „Wij zijn erg blij dat door het samenwerkingsverband met Kloosterzande een zo groots evenement gerealiseerd kon worden. Want een tweedaagse klassieker voor nieuwelingen is immers uniek in Nederland. We krijgen trouwens een flink en sterk deelnemersveld aan het vertrek waaronder Carlo van Lienden van Ahoy, winnaar van de Omloop van Borsele en de Flevo Tour. Tevens zijn van de partij Louis Duin, die triom feerde in de Omloop van het Rono Strand, Wil de Waard, winnaar van de Borker Omloop en Alain van Katwijk, die zege vierde in de Omloop van Noord-West Overijssel en twee de werd in het nationaal kam pioenschap achter Bram de van BRC Kennemer- Waa^d land", zegt organisator Klaas Lenstra. Bij de nieuwelingen komt één Zeeuwse ploeg aan de start, een formatie onder de vlag van ZRTC Theo Middelkamp, be staande uit: Dennis de Dreu ('s- Gravenpolder), Jac. Schuit (Ar- nemuiden) en Richard Slabbe- koorn (Kapelle). Ook bij de B-amateurs komen in de 'Ster van Valkenisse' di verse prominenten aan de start die al meerdere keren met de bloemen reden, zoals bijvoor beeld René Haast van WV Bre da, die zich de sterkste toonde in de Omloop door het Land van Bartje, Leo Hueders, die in de Omloop van de Veluwe de snelste was en Ad Wittenberg die zegevierde in de Omloop van de Bommelerwaard. Uit ei gen regio komen aan de start Jan Dingemanse (Wolphaarts- dijk), Johan van Dijke (Scher- penisse) en Vincent Villerius (Middelburg). Evenals bij de nieuwelingen zullen ook deze B-amateurs geen favoerietenrol spelen. Wedstrijdleider bij zowel de B- amateurs als bij de nieuwelin gen is Eddie Bogaert uit 's-Gra- venpolder en als speaker fun geert de alom bekende Bert van Gils uit Vlissingen.

Scheldebode | 1995 | | pagina 11