Meester Jos gaat elke dag genieten Valken nemen bezit van Rammekens Open dag Vluchtelingenwerk vw Directeur Lansu van Franciscusschool gaat met de VUT SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 21 JUNI 1995 309 Anneke de Witte exposeert in het fort Internaat Zorgen Zomertournee VU-orkest Stadsdrukkerij Heden en verleden komen samen in dit kunstwerk RITTHEM Van 16 juni tot en met 16 juli zijn in het fort Rammekens beelden te bewon deren van kunstenares Anneke de Witte. Het werk is te zien in het voormalig hoofdbastion van het fort. De beelden die Anneke de Witte maakt zijn indrukken uit haar omgeving. Centraal in de expo sitie staan afbeeldingen van valken. Deze roofvogel is een verbindend element tussen het werk van Anneke de Witte en fort Rammekens. In het fort, gelegen in een na tuurgebied, heeft meerdere ma len een valkenpaar gebroed. Anneke de Witte maakte tijdens een verblijf op Schouwen-Dui- veland kennis met een valken ier en zijn valk. Deze valk is de inspiratiebron geweest voor een deel van het werk dat op de ex positie wordt getoond. Anneke de Witte is geboren in Koudekerke en volgde haar op leiding op de academie voor Beeldende Kunst in Den Bosch. In 1981 maakte ze een studie reis naar Ierland. Werk van haar is getoond in Aorta in Am sterdam, Galerie Marzee in Nij megen, Artis te Den Bosch, de Veemvloer in Amsterdam en groepstentoonstelling in Kor- tenhoef, Brandenburg, Berlijn, Szczezin en Warschau. Het werk dat in fort Ramme kens van Anneke de Witte wordt getoond, is te zien in het 'hoofdbastion', een ruimte be staande uit grote, hoge gewel ven. In dit deel van het fort, dat uit 1547 stamt, is nog de sfeer van de late middeleeuwen en de vroege renaissance terug te vin den. In deze ruimte heeft Anne ke de Witte diverse van haar beelden geplaatst, die wonder wel aansluiten bij de sfeer van het hoofdbastion. De 'beelden' die Anneke de Witte toont zijn de resultaten van indrukken die zij omgevormd heeft. Indruk ken opgedaan tijdens het roei en; indrukken van een demon stratie door een valkenier. Deze indrukken zijn terug te vinden in realistisch weergegeven beel den, zoals van een valk, maar deze worden gecombineerd met abstracte vormen waardoor iets geheimzinnigs ontstaat. De in drukken van de kunstenares zijn verbeeld in een aantal ob jecten, die samen een nieuw beeld zijn gaan vormen. Het thema roeien is terug te vinden in een houtdruk en op tafels ge lijkende sculpturen. Het ver wijst naar de orde, de rust en de discipline, die het resultaat zijn van lange roeitochten. Het thema valken is terug te vinden in diverse installaties waarbij realistische bronzen beelden worden gecombineerd met hedendaagse vormen. Daarmee worden deze valken, die verwijzen naar het middel eeuws gebruik om valken te ge bruiken voor de jacht, terug ge zet in de hedendaagse tijd. door Andrien Smeels VLISSINGEN „We hebben net gehoord dat mijn collega Rinus Voets mijn opvolger wordt. Een fusie is van de baan, de school kan zelfstandig blijven voort bestaan. Ik vertrek als een tevreden mens." Jos Lansu, directeur van de Franciscusschool, neemt na 41 jaar afscheid. Al is hij al die jaren onderwijsman in hart en nieren geweest, toch gaat hij niet met tegenzin weg. ,>Ik maak graag plaats voor een jongere generatie, ter wijl ik zelf niet het gevoel heb dat ik 'opgebrand' weg ga. Ik ga gewoon elke dag genieten van het buitenle ven op mijn boerderijtje in Driewegen." Die liefde voor de natuur haaft Lansu gemeen met de patroon heilige van de school. Toen in 1977 in de nieuwe wijk Pau wenburg een katholieke school werd opgericht, stelde Lansu het schoolbestuur voor de school naar Franciscus van As- sissi te noemen. „Vroeger kre gen alle katholieke scholen de naam van een heilige, zoals de meeste protestant-christelijke scholen vernoemd werden naar leden van het Koningshuis. In de jaren zeventig werd die tra ditie bij katholieke scholen los gelaten, wat ik jammer vond. Zo'n naam is toch een stukje van de identiteit van je school." Lachend herinnert hij zich: „Uiteindelijk ging het school bestuur accoord, maar ik moest één concessie doen, het 'sint' mocht er niet bij." Dan weer se rieus: „De keuze voor Francis cus was een bewuste, omdat hij Voor kinderen heel herkenbaar is. Een dierenvriend, maar ook een flierefluiter, die na een visi oen tot inkeer komt en anderen gaat helpen. Dat spreekt kinde ren aan." De Franciscusschool viert ieder jaar op 4 oktober dan ook uit bundig 'Franciscusdag'. Lansu: „Omdat Franciscus zo'n dieren vriend was, hebben we ook ja ren veel dieren in en rond de school gehad. Een volière in de aula, konijnen, krielkipjes en zelfs duifjes op het schoolplein. De kinderen mochten ze zelf verzorgen. Maar jammer ge noeg werden de dieren buiten maar al te vaak de prooi van vandalen. Bovendien zijn er te genwoordig zoveel kinderen al lergisch, dat je in het schoolge bouw ook geen dieren meer kunt houden." Voordat Jos Lansu directeur werd van de nieuw op te richten Franciscusschool, had hij al een lange staat van dienst achter de rug. Als zoon van een onderwij zer in een Zeeuwsvlaams dorp waren er voor hem maar twee keuzemogelijkheden: of naar de plaatselijke ambachtsschool of naar het internaat in Ouden bosch. Het werd het laatste. Een periode waar Lansu met gemengde gevoelens aan terug denkt. „Ik had in Aardenburg nog nooit een trottoir gezien en in Oudenbosch was het voor mijn gevoel een en al steen. En als 12-jarig jongetje voel je je natuurlijk enorm verloren in de massaliteit van zo'n groot inter naat." De keuze voor een niet te grote kweekschool met klein in ternaat in Dongen was dan ook niet moeilijk. In 1954 stortte de nieuwbak ken meester zich op de arbeids markt. Zijn eerste school stond in het Overijsselse Renkum. Een vacature in Aardenburg stelde de bestuurders voor een moeilijke keuze: moesten ze de zoon van de hoofdonderwijzer nemen of de zoon van de boer?. Een loting bracht uitkomst: het werd de zoon van de boer. Lan su mocht nog wel een half jaar tje invallen tot de boerenzoon zijn diensttijd erop had zitten. Zijn volgende standplaats was Hooglanderveen. „Voor ik mijn sollicitatiebrief schreef had ik nog nooit van Hooglanderveen gehoord, maar bij de VVV hier in Vlissingen wisten ze me te vertellen dat het vlak bij Amersfoort was." In 1957 kwam Lansu weer terug in het Zeeuwse, aan de St. Jozefschool in Vlissingen. Enkele jaren later werd hij, door ziekte van de toenmalige hoofdonderwijzer, halsoverkop benoemd tot hoofd van de St. Petrusschool. Maar toen die school begin jaren ze ventig moest fuseren, was Jos Lansu opeens werkeloos. Ge lukkig was dat van korte duur, want de school in de nieuwe wijk Pauwenburg was in op richting. „Dus in die wacht- geldtijd was ik, naast het ver vangen wat ik hier en daar deed, al volop bezig met de plannen voor de nieuwe school.In 1977 begon hij, samen Jos Lansu ontfermd zich in de middagpauze over de overblijfkinderen. met kleuterleidster Karin Roovers, met 21 leerlingen. Op de groepsfoto van die eerste jaargang wijst hij zijn vrouw Emmy aan. „Ik had drie klassen in één lokaal en zonder haar vrijwillige hulp had ik het niet gered." „In het begin was de school ook een ontmoetingsplaats voor de ouders. Paauwenburg was een week in opbouw en er kwa men veel mensen van buitenaf wonen, uit Brabant en Limburg bijvoorbeeld. Zij moesten ook allemaal nieuwe contacten leg gen. Er zijn hier heel wat vriendschappen ontstaan. Ik vind dat een school te allen tij de open moet staan voor de ou ders. Is er een probleem met een kind, dan moet daar meteen over gesproken kunnen worden, en niet pas dagen later op een spreekuurtje." Lansu is altijd een fervent voorstander ge weest van ouderparticipatie. „Wat ouders doen is van on schatbare waarde. Er zijn hier in school, door initiatieven van ouders, al veel tradities ge groeid, zoals het wekelijkse in- formatiekrantje en de pleegkin deren van Foster Parents Plan. Voor de meeste mensen is de katholieke identiteit bepalend voor de schoolkeuze. „Ouders komen vaak hier en zeggen: 'ik heb zelf ook bijzonder onder wijs genoten, dus dat wil ik ook voor mijn kinderen, al prakti- zeer ik niet meer'. Kinderen spelen samen op straat en zitten op dezelfde voetbalclub, maar ouders vinden het toch belang rijk dat ze op school de ver trouwde omgeving vinden die ze kennen van thuis. Natuurlijk is de katholieke school anders dan vroeger. Toen werd de voorbereiding voor de eerste communie bijvoorbeeld hele maal in school begeleid. Nu be geleiden we de kinderen ook nog, maar dan na schooltijd. Het zou in deze tijd niet pas send zijn om koste wat 't kost alle kinderen daaraan me te la ten doen." Bij een terugblik passeren na tuurlijk ook de minder leuke momenten de revu. Een fusie in 1991 zorgde voor de nodige strubbelingen, zeker toen daar door drie voltijds leerkrachten en een parttimer van de Fran ciscusschool plaats moeten ma ken voor hun collega's van de andere school, omdat die meer dienstjaren hadden. „De mede zeggenschapsraad heeft dat nog aangevochten, maar als argu ment werd gebruikt dat er een 'aanzienlijk aantal' leerlingen het waren er acht van de andere school bijkwamen, en het daardoor gerechtigd was dat er leerkrachten van die school de plaats van de leer krachten op de Franciscus school innamen. Tja, dan houdt het op." Als je je hele leven in het on derwijs gezeten hebt, doe je niet de laatste schooldag de deur achter je dicht zonder meer één gedachte aan de toekomst van het onderwijs te denken. Zoals velen maakt Lansu zich daar over grote zorgen over de vele veranderingen die de voortdu- FOTO PIET DAVIDSE rende bezuinigingen met zich meebrengen. „Kijk, op zich is zo'n project 'Weer samen naar school' prima. Het geeft de mo gelijkheid voor kinderen met een geestelijk manco zich op school veilig te voelen. En voor de andere kinderen is het goed te ervaren dat de samenleving niet alleen bestaat uit mensen met een bepaald IQ. Maar als je met zo'n project begint, dan moet je vervolgens niet gaan bezuinigen op de gespeciali seerde leerkrachten, wat nu te gebeuren staat. Dan krijgen die kinderen te weinig aandacht, en vallen buitenboord. Uiteinde lijk ben je dan veel verder van huis. Voor meester Jos luidt vol gende week vrijdag de school bel voor de laatste keer. Zijn collega's zullen zijn inzet mis sen. Ook moeten ze voortaan gewoon in de winkel hun eitjes gaan kopen, want de aanvoer uit Driewegen valt stil. Jos Lansu heeft inmiddels een bord voor zijn boerderij: hier verse scharreleieren. VLISSINGEN Gozewijn van Laatum en Remco van Vaalen hebben zaterdag hun schaak snooker titel geprolon geerd. Tijdens wedstrijden in Cue Action Arsenaal bleven zij de concurrentie een wedstrijd- punt voor. Lang zag het er naar uit dat Bart Weststrate en Stephan Pa- ternotte het toernooi gingen winnen. In de tweede ronde moesten de kampioenen van vorig jaar de punten delen met het duo Van Gemert/Rouw waardoor Weststrate/Paternot- te oprukten naar de eerste plaats. In de vierde ronde viel de uiteindelijke beslissing en bleken Van Laatum en Van Vaalen zowel in het snookeren als in het schaken de sterksten. Het Souburgse duo Collin Boel houwer en Martin Koolhoven behaalde met een derde plaats het beste Zeeuwse resultaat. Alleen in de eerste en de vierde ronde moesten zij de punten de len met Van de Velde/Moerman en De Wolf/De Wolf. Het schaak snooker toernooi werd dit jaar voor de vierde keer gehouden en trok ook dit jaar weer spelers van buiten de provincie. Er waren teams uit Dordrecht, Utrecht, Kromme nie, Hellevoetsluis en een uit het Belgische Heusden. 1. Gozewijn van Laatum/Remco van Valen, 2. Stephan Paternot- te/Bart Weststrate, 3. Collin Boel houwer/Martin Koolhoven, 4. N. van Saane/G. Mantel, 5. Bas Rouw/Rogier van Gemert, 6. Paul van Dijke/Albert Vermue, 7. Johan de Wolf/Cees de Wolf, 8. Ben Mul der/Paul van Rooijen, 9. Kristiaan van de Velde/Eric Moerman, 10. Frans van Emmerik/Ben Blakmoor, 11. B. Goudswaard/R. de Winter, 12. Bram Snepvangers/Ruben Snepvangers, 13. Ben Snepvan gers/Rik van Drie, 14. Willem van Sluijs/Frans Rikumahu, 15. A. van Vlokhoven/H. Schreuder, 16. Jordi Gernaert/Frank de Koeijer, 17. S. van der Kraan/F. van Vlokhoven, 18. Comé Boogaard/Ronald Steijn, 19. Floor Heemskerk/Cees Rouw, 20. Marco Roelse/Marc Nuyten, 21. Tom van Gemert/Jo van Klooster, 22. JeanPiere van Gemert/Merijn van Broekhoven. MIDDELLBURG Het nieu we kantoor van de werkgroep Middelburg van Vluchtelingen- Werk Walcheren aan de Se- geersweg 46 wordt op 21 juni officieel geopend dooe wethou der E.M.J. van Brummelen. Op zaterdag 24 juni is het kantoor voor belangstellenden geopend van 10.00 tot 15.00 uur. Met een werkgroep, die asiezoe- kers in het asielzoekerscentrum aan de Kruitmolenlaan juridi sche begeleiding biedt, is Vluchtelingenwerk al jaren in Middelburg actief. Nu is daar een nieuwe werkgroep bijgeko men HiH yirti cnoriaal begier houdt met het opvangen en be geleiden van vluchtelingen aan wie in Middelburg een huis is toegewezen. Vooral het wegwijs maken in de Middelburgse sa menleving en het behulpzaam zijn bij het regelen van allerlei zaken en formaliteiten, vormen de belangrijkste activiteiten van de vrijwillige medewerkers. Elk vluchtelingengezin krijgt hiertoe een persoonlijke bege leider toegewezen. Verder ver zorgt de werkgroep dagelijks pon cnroptimr ï/nnn in TVTiHHel- burg wonende vluchtelingen, biedt zonodig juridische hulp en organiseert taallessen Ne derlands als overbrugging tot het moment dat een school kan worden bezocht. Ook voorlich ting geven op scholen en bij an dere groepen behoort tot de ta ken van de werkgroep. Tijdens de open dag, die duurt van 10.00 tot 15.00 uur, kunt u informatie krijgen over de acti viteiten van Vluchtelingenwerk of zich aanmelden als vrijwilli- VEERE Het symfonie orkest van de Vrije Uni versiteit speelt tijdens het jaarlijkse zomertournee op zaterdag 24 juni in de Gro te Kerk. De avond begint om 20.00 uur. Kaarten kosten 20,00 of 15,00 met kortingspassen en zijn verkrijgbaar aan de zaal. Dit jaar staan op het pro gramma werken van Sjostakowitsj (Symfonie nr. 6), Prokofjew (suite uit De liefde tot drie sinaas appelen), Szymanowski Symfonie concertante voor piano en orkest) en Pende- recki (Het ontwaken van Jacob). VLISSINGEN Onlangs werd op het Stadhuisplein een voorronde gespeeld uit de Ree bok Blacktop Series. Op het plein streden bijna zeventig teams om een plaats in de fina le op 8 juli in Nijmegen. Opval lend was dat er vier keer zoveel meisjesteams als jongensteam inschreven. Op het Stadhuisplein waren tien basketbalvelden ingericht. Er werden de hele dag wedstrij den gespeeld. Omdat dunken in de voorronde niet toegestaan is, was er een aparte dunkwed strijd. Jordy de Nooyer werd hier de winnaar. Bij het drie- puntsschieten werd Gitta Kra- ijo winnaar. In de Reebok Series spelen jon gens en meisjes in de leeftijd van 13 tot 18 jaar. Bij de meisjes van 13-15 jaar werd Doe Maar nummer 1 en Ajax Girls nummer 2. Bij de oudere meisjes ging de eerste plaats naar Killer Crossover Ladies en de tweede plek naar Doe Maar+. Bij de jongens van 13 tot 15 werd Haarlem II win naar en Flanders tweede. Bij de jongens 16-18 won Corrupt en werd Streetwise tweede. Bij de senioren won Vlissingen II, bij de mini's Homets en bij de schoolteams de Flying Eagles. JEUGDDIENST - In de hervormde kerk van Zoutelande wordt zondag 2 juli een jeugddienst gehouden. Het thema 'toe komstmuziek' wordt verwerkt in liederen en gedichten. Pop muziek is de rode draad in de dienst. De leiding is in handen van Theo van Teylingen die ook zingt. De dienst begint om 11.30 uur. YVESTHOVE - Veel geheimen van het kasteel Westhove in Oostkapelle worden onthuld tijdens een rondleiding op 28 ju ni. Ook de cultuurhistorische en natuurlijke waarden van de omgeving worden uit de doeken gedaan. De rondleiding be gint om 14.00 uur en kost 6,50. Vooraf opgeven bij het Zeeuws Biologisch Museum. HOMOSEXUALITEIT - Het COC aan de Eigenhaardstraat in Middelburg zet de hele maand juli op zaterdag de deuren open voor disco-avonden, die om 21.00 uur beginnen. Niet le den betalen vijf gulden entree. ZINGEN - Zaterdag 24 juni is er van 19.30 tot 21.15 uur een zangavond in de Nieuwe Kerk te Middelburg. Er komen drie koren zingen: Met hart en Stem uit Zwijndrecht, Looft den Heer uit Papendrecht en het Gereformeerd Kerkkoor uit Slie- drecht. Dominee Wüllschleger verzorgt de meditatie. ROMMELMARKT - In winkelcentrum Papegaaienburg wordt zaterdag 24 juni van 10.00 tot 16.00 uur een rommel- markt/bazar gehouden. Er zijn stands met Rad van avontuur, Zenuwspiraal, bloemen- en kleding, handwerken, speelgoed en oliebollen. Ook is er een schiettent. De verenigingen uit Veere houden zaterdag 24 juni gezamenlijk een grote snuffel- markt in het verenigingsgebouw aan de Oudestraat in Veere. Vanaf 10.00 uur zijn er allerlei gebruikte en nieuwe spullen te koop, waaronder Barbiekleding, plantjes, Max Havelaar kof fie, en spulletjes uit Tinca. EXPOSITIE - In creativiteitscentrum Multi Colour aan de Torenweg in Middelburg wordt op 24 juni van 10 tot 17 uur een kunstzomermarkt gehouden met exposities, demonstraties en ambachten. Kinderen kunnen leren emailleren en er kun nen theezakjes gevouwen worden. Jos Stallenhoef exposeert zijn aquarellen. In Galerie 't Haentje te Paart aan de Span jaardstraat in Middelburg exposeren van 22 juni tot 3 augus tus Fran£oise Aguillard (etsen) en Jesé van der Valk (beeld houwwerken). De jaarlijkse expositie van amateur-kunste naars van Atelier Gapinge wordt vrijdag 23 juni geopned door Piet Rijken. De expositie is ingericht in het verenigingsge bouw te Gapinge en te zien tot en met 1 juli. In de expositie ruimte van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg is van vrij dag 23 juni tot 6 augustus een expositie van Annelies Plan- teydt en Bei Ning. Annelies exposeert colliers als versiering van het lichaam en Bei Ning laat ruimtelijk werk zien. ZOMERAVONDCONCERT - Brassband ONDA geeft op za terdag 24 juni in de muziektent in Ritthem een zomeravond concert. Het concert begint om 20 uur. PUZZELRIT - MAC De Zeeuwen houdt op 24 juni een puz- zelrit voor gevorderden en beginners. Inschrijving en start tussen 19 en 20 uur bij de Kanovijver aan de Burg. van Woel- derenlaan in Vlissingen. VEERSE KREKEN - De afdeling Walcheren van natuur- vereniging KNNV verzorgt op zaterdagmiddag 24 juni een ex cursie naar de Veerse kreken. Verzamelen op het parkeerter rein aan de Kraaienestweg om 14 uur. Van niet-KNNV-leden wordt een bijdrage van 1,50 gevraagd. VAN DUYVENVOORDE - Buurtvereniging Van Duyven- voorde uit Souburg sluit zaterdag 24 juni het seizoen officieel af met een dag vol activiteiten. Er is een kleding- en speel goedbeurs, een vlooienmarkt, een kindermarkt, een vossejact, een kinderbingo en een play-backshow. Tot slot kan er gezel lig gedanst worden in het buurthuis aan de Middelburg sestraat. ARTEMIS - Het bureau voor vrouwenhulpverlening Arte- mis houdt 29 juni een informatie-avond in het gebouw aan de Koudekerkseweg 13 te Middelburg. Van 19.30 tot 21.00 uur wordt er algemene informatie over het werk van Artemis ver schaft. KADEMUREN - Vanavond, woensdag 21 juni, verzorgt het IVN een natuurwandeling langs de kademuren van Middel burg. De wandeling start om 19.30 uur vanaf de Dam, bij het beeld van koningin Emma en is bestemd voor ieereen die iets meer wil weten over de plantengroei op de kademuren en de geschiedenis ervan BOEKENMARKT - Zaterdag 24 juni wordt er een grote boekenmarkt gehouden in de Graanbeurs op het Damplein te Middelburg. Van 10.00 tot 15.00 uur biedt de Stichting Steun aan Israël een breed assortiment gebruikte boeken aan. Deze keer zijn het vooral romans en in mindere mate studieboeken. TENNISTOERNOOI - Arneville en de Hooizolder organise ren samen een open tennistoernooi voor C2-35+, D en E senior spelers. Er worden poules gespeeld in de categorieën dames- dubbel, herendubbel en gemengd dubbel. De speeldata zijn 5, 12 en 26 juli, 2, 9 en 23 augustus, steeds van 10 tot 17 uur. Het toernooi wordt gehouden op het tennispark De Veste aan het Griffioenpad in Middelburg. Deelnemers kunnen zich vanaf heden opgeven bij het clubhuis van MLTC, a 7,50 per wed strijddag. FUCHSIA - Zaterdag 15 en zondag 16 juli is de fuchsiatuin van de familie Wielemaker aan de Biggekerksestraat in Kou dekerke geopend voor het publiek. Van 10 tot 17 uur kunnen de ruim driehonderd verschillende fuchsiasoorten bekeken worden. BINGO - Speeltuinvereniging De Oude Stad houdt donder dag 22 juni een bingo-avond in het speeltuingebouw aan de Paardenstraat 68 in Vlissingen. Er is tevens een Rad van Avontuur. De aanvang is 20.00 uur. MIDGARD - In jongerencentrum Midgard in Middelburg wordt zaterdag 24 juni een reggae concert gegeven door de formatie Ras Fire and the Rightious Rockers. De aanvang is 22.00 uur, de entreeprijs bedraagt 7,50. De Stadsdrukkerij Vlissingen in de Noordstraat 82 houdt za terdag 24 juni een open middag ter gelegenheid van de verbou wing van het pand en de ver nieuwing van de apparatuur. Te zien zijn onder andere de ont- werpcomputers en de drukper sen. Vanaf 1 juli kunnen er bij het VVV in Oostkapelle treinkaar- ten worden gekocht. r i

Scheldebode | 1995 | | pagina 9