MARITIEM ATTRACTIE CENTRUM HET ARSENAAL IN VLISSINGEN Agenda JUNI Bewaarkrant Vlissingen bruisend als de branding Op vrijdag 28 mei 1993 opende Maritiem Attractie Centrum Het Arsenaal voor het eerst de deuren voor het pubHek. An derhalf jaar was er aan Het Arsenaal ge bouwd en verbouwd. Soms tot diep in de nacht en vaak doorwerkend in het weekend. Het bleek de moefte waard te zijn. Al in dat eerste jaar bleken ruim 140.000 mensen het Arsenaal bezocht te hebben. En zij waren vol lof. Wat kunt u in Het Arsenaal verwachten? Vlissingse kinderen en Vlissingse volwasse nen weten dat natuurlijk allang: Paddeltje was de scheepsjongen van Michiel de Ruy- ter. Althans, volgens Joh. Been, die in de eerste helft van deze eeuw twee avontuur lijke jongensboeken schreef over dit mollige en heldhaftige hulpje van Michieltje. Michiel zelf staat al sinds jaar en dag op de Vlissing se boulevard over de zee uit te kijken. Maar zijn scheepsjongen is nooit eerder uit de bladzijden van "Paddeltje" en "Om de schatten van II Tigretto" weg kunnen komen. Totdat enkele Vlissingers het initiatief namen ook voor hém een beeld tot stand te bren gen. Het Arsenaal zag er een bruikbare "run- ning-gag" in voor het hele projekt en de Middelburgse kunstenares Greethje Kuizenga durfde de uitdaging aan. Vanaf 28 mei 1993 staat Paddeltje op het Arsenaalplein. Hij wuift met zijn petje naar de ingang en schijnt te roepen: "Was dit er allemaal maar toen ik zelf een Vlissings kind was". Wie zijn avonturen als scheepsjongen van Michiel de Ruyter eens Vvil lezen, die kan dat! Paddeltje ligt in elke boekhandel. En nu naar binnen het Arsenaal in Als de entree van het Arsenaal het visitekaar tje van het Centrum is gaan we een leuke tijd tegemoet. Verwachtingsvol laten we ons door een 25 meter lange roltrap (de langste van Zeeland!) naar boven brengen. We belanden in een grote zaal, waar in 13 afzonderlijke vitrines modellen van V.O.C. schepen te zien zijn. De maker, de Joegosla vische Ivan Trtanj, heeft er ware kunstwerkjes van gemaakt. We lopen hier ook tegen een indrukwekkend model aan van de Deltawer ken. Nu kunnen we eens écht zien hoe dat nou precies werkt, met die sluizen, dammen en dijken. De Oosterschelde is eigenlijk nog steeds open, maar bij storm sluiten ze hem af. Interessant! vlootshow Een deur gaat open en we nemen plaats in een klein theater. In een 25 meter lange wa terbak zien we, op muziek die Marlin Belen- kov speciaal voor deze vtootschouw com poneerde, vele beroemde schepen voorbij varen. Een heuse Mississippi radar-boot, een Greenpeaceschip, een rotanschip en veie loods-, sleep-, ooriogs- en zeilboten. Met boven ons de sterrenhemel en voor ons het kabbelende water wanen we ons op zee Het spectaculaire wafërorgel geeft aan de vlootshow een sprookjesachtig karakter. Veel te snel komt er een eind aan dit fantasti sche schouwspel. panoramaraam We lopen door, maar kunnen het niet laten even stil te staan voor het panoramaraam. Dit bevindt zich tussen de zolder en de 1e ver dieping en dat het uitzicht van deze hoogte al zo mooi is belooft heel wat voor het uit zicht later, vanaf de toren. oudheidkamer Het zien van al deze schepen brengt onbe wust verschillende vragen bij je boven. Hoe Foto: Het Arsenaal worden schepen gebouwd? Waar worden ze gebouwd en waarom eerst van hout en nu van ijzer? Wie ontwerpt ze? Een aantal van deze vragen worden beant woord in de Oudheidkamer van de Konink lijke Schelde Groep. De Maatschappij de Schelde (scheepsbouw- en werktuigenfa- briek) vestigde zich in 1875 in Vlissingen. In hun Oudheidkamer vindt u tal van voorwer pen die de industriële ontwikkeling van het scheepsbouwproces verklaren. Klinknagels en klinkgereedschap, een lintzaagmachine en natuurlijk veel (half>modellen. Het bekendst is de Willem Ruys. Het passa giersschip dat rond de Tweede Wereldoor log op de Scheldewerf in Vlissingen ge bouwd is. Van dit schip bevindt zich in de Oudheidkamer een 4 meter lang model. oceaantank Even verderop staat de oceaantank. Een gro te bak waarin een aantal echte Noordzee- haaien zwemmen. Ik heb het niet zo op die beesten, maar in deze tank zien ze er toch wel heel mooi uit. Titanic We staan voor de Titanic, althans een 4 me ter lange replica ervan. De Nederlandse mo delbouwer Bethlhem deed er 15 jaar over om dit schip te bouwen. Het schip wordt verlicht met 1486 lampjes. (Wie zou die ge teld hebben?) In gedachten walsen we mee door de balzaaal tot een aanvaring met een ijsberg het schip met man en muis laat ver gaan. Het scheepsorkest speelde tot de laat ste seconden door "Nearer my Lord to thee". Een huivering trekt langs de ruggegraat. zeereis Via een "gangway" verlaten we de scheeps- kade en gaan aan boord. In de kombuis roert de kok in een grote pan. Twee matrozen lig gen "te kooi". De marconist seint. We lopen via de kapiteinshut (die natuurlijk veel luxueuzer is ingericht) door naar de brug. De kapitein staat aan het roer. Er wordt zwaar weer verwacht. We krijgen de opdracht on ze reddingsvesten aan te trekken en voor op het dek te gaan staan. De scheepsmo toren stampen, de wind loeit, het schip be gint te slingeren restaurant Uren later (althans, zo lijkt het) wankelen we het restaurant binnen. Hier kunnen we even bijkomen van onze spannende zeereis. Ge lukkig is ons schip niet met man en muis ver gaan. Toch maar even kijken wat we onder water tegengekomen zouden zijn. onderwaterwereld Vanuit een onderzeeër zien we de eerste vissen voorbijzwemmen. We zijn in de "on derwaterwereld" van het Maritiem Attractie Centrum beland. We zien hier ook de Noordzeehaaien terug. Een reusachtig bassin met watervallen wekt onze belangstelling. In dit zgn. "touch-bassin" (aanraak-bassin) zit ten roggen. En steekje je hand (dat mag!) in het water dan komen ze lekker tegen je hand aan liggen. uitkijktoren Tijd voor het hoog(s)tepunt! Met een panoramalift overbruggen we de 50 meter die ons van de top en het fabuleuze uitzicht scheidt. Er is in de folders niets te veel gezegd: "heel Zeeland ligt aan onze voeten!" Op het terras praten we nog wat na en ver wonderen ons erover dat we in 2 1/2 uur zo veel beleefd hebben. Het Maritiem Attractie Centrum Het Arse naal is dagelijks geopend van 10.00 - 20.00 uur (kassa sluit om 18.00 uur). Tus sen 1 oktober en 1 april is het Arsenaal op maandag dicht. Toegangsprijzen: volwassenen f 15,-, kin deren tot 12 jaar betalen f 10,- en 65+ f 12,50. Voor groepen vanaf 25 perso nen f 10,- p.p. Informatie: tel. 01184 - 15400. zo. 11 05.30 uur, Café Zeelandia, Hansweert, Dagtocht Hansweert - Vlissingen: 45 km. Inschrijfgeld 20,-. Inl. 01184 - 64753. Org.: w.s.v. Willen is Kunnen. zo. 11 11.00 uur, Atletiekbaan Bas- kensburg, 2e wedstrijd atletiek Ve teranen. Toegang vrij. Org.: Atletica. wo. 14 18.30 uur, Atletiekbaan Bas- kensburg, Avondatletiekwedstrijd senioren junioren. Toegang vrij. Org.: Atletica. vr. 16 21.00 uur, Jongerencentrum De Piek, Jamsessie. Org.: De Piek. za. 17 8.30 - 17.00 uur, Lammeren- burg, Zuidbeekseweg, Zomerfeest, Rommelmarkt en Ringrijden. Aan vang rommelmarkt en zomerfeest 10.00 uur. Org.: Zeeuwse Ringrijders Vereniging i.s.m. Korfbalver. Seolto. za. 17 09.00 -10.00 uur (25 en 40 km), 10.00 - 13.30 uur (overige afst.), Club lokaal, Adr. Coorterlaan 1, "De Ruy- termars": 5-10-15-25 en 40 km. Deelname 40 km 6,50, overige afst. 4,- incl. herinnering. Inl. 01184 - 18236. Org.: w.s.v. "Willen is Kunnen". za. 17 10.00 - 17.00 uur, Oude Markt, Schaapscheren. Org.: EC Winkelcen trum Vlissingen. za. 17 10.00 - 17.00 uur, centrum Vlis singen, Probeer-, denk-, en doe- dag. Org.: EC Winkelcentrum Vlissin- Sen. za. 17 20.00 uur, Arsenaal theater, Op treden all-round kampioenen ball room Eddy Buunk Nathalie Berg mans, tevens vrije dansavond "met stijl" voor iedereen. Kaarten a 5,- te reserveren bij Marga, tel. 64031. Org.: Eddy en Nathalie. za. 17 22.00 uur, Jongerencentrum De Piek, Alison Gross (gitaarrock). Toe gang ƒ10,-. Org.: De Piek. zo. 18 14.00 - 15.30 uur, Dijktheater, Vaderdagconcert m.m.v. Accorde onver. "Concertina", Kon. Harmo- niet Ons Genoegen en de Delta band. Toegang gratis. Org.: Ons Ge noegen/Delta Band. di. 20 20.00 uur, Aldegonde, Wester- zicht, Bingo. Toegang gratis. Org.: Al degonde. za. 24 09.00 uur, bij het Arsenaal, Start Int. Oldtimersrit over Walche ren. Tussen 12.30 en 14.00 uur zijn de oldtimers bij het Arsenaal te bezichti gen. Prijsuitreiking - 17 uur bij het Ar senaal. Org.: St. Vlissings Aktiviteiten Fonds. za. 24 14.00 uur, Jongerencentrum de Piek, Nofit festival m.m.v. No Fear, The Hoost, Are you normal?, Nim bus, Piss off, Fist against the grain, Seein red (ovb). Toegang 10,-. Org.: A.F.A. (Anti Fascistische Aktie). za. 24 19.00 - 20.00 uur inschrijven, Kanovijver, Puzzeltocht voor auto's en fietsen. Deelname 7,50 (leden) en 10,- (niet leden). Org.: MAC de Zeeuwen. zo. 25 10.00 - 16.00 uur, Engeland- weg, Vlissingen-Oost, Recreatief ter reinrijden. Org.: 4 W.D. Walcheren, di. 27 20.00 uur, Aldegonde, Wester- zicht, Prijsklaverjassen. Toegang 2,50. Org.: Aldegonde. vr. 30 12.00 - 12.30 uur, St. Jacobs- kerk, Middagpauze-orgelconcert door Chris Dubois (België). Toegang vrij, kollekte bij de uitgang. Org.: Or gelcommissie Vlissingen. vr. 30/6 - za. 1/7 19.30 - 08.00 uur,

Scheldebode | 1995 | | pagina 33