De Ardennen: Heerlijk en geliefd reisdoel De grotten van Han: een betoverend avontuur Een monnik ontdekte de opening in de grot Boven op de grotten is te zien wild Een en al stripverhaal in i ran sua ei n no G R Ol TES MAN Jubileum Het water is 'bouwmeester' Archeologie ontdekt bewoners Ook dieren en planten zijn er Onderdak in de Ardennen Een toeristische attractie viert eeuwfeest De geheime grot... Bellen voor informatie Het mysterie van Han EVENEMENTEN OP EEN RIJ SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 21 JUNI 1995 311 Elk seizoen De naam Rustig wandelen Druppels aan het werk In museum Groeisnelheid Hoe kom je er? u Fins mm mmi SATiiRtitl on mm Avontuurlijk reisdoel Vakantie in Belgie... Dat is vaak 'de Arclennen'. Die zuidoosthoek van Belgie heeft immers een landschap, dat de bewoner van de lage landen aanspreekt. De heuvels, de bossen, de rotsformaties, de slingerende wegen, de anders-darr-anders-dorpjes.... het vormen elementen die een reiziger onmiddellijk het gevoel geven 'in het buitenland' te zijn. En dat is voor veel mensen onderdeel van het vakantiegevoel... Doordat de Ardennen gemakkelijk en in korte tijd bereikbaar zijn is dit gebied populair doel voor korte vakanties of 'tussendoortjes'. Voorjaarsvakantie, een lang weekeinde, de 'grote vakantie', het zijn tij den die velen graag doorbrengen in die hoek van Belgie die zo 'anders' is. De zomer heeft de voordelen van het veel en gemakkelijk 'buiten' kun nen zijn en dus van het profiteren van de talloze mogelijkheden voor actieve recreatie. Maar ook de herfst en de daarin vallende vrije dagen blijkt een periode die zich uitstekend leent voor een paar dagen 'bij-tan ken' in een omgeving waar het najaar zijn veelkleurige sporen trekt. Met 'Ardennen' is voor veel vakantiegangers het deel van Belgie aange duid dat ergens begint achter Namen en dat associaties oproept met Spa, de watervallen van Coo en de grotten van Han. Volgens kenners verdient echter maar een kleiner deel van zuid-oost Belgie die naam. Diezelfde kenners nemen daarbij dan toch nog een deel van Frankrijk en Duitsland mee. De naam Ardennen is afgeleid van het woord 'arduenna' dat Keltisch is voor hoogland. De formele omschrijving luidt: het Hoogland is een schildvormig middengebergte tussen 300 en 695 meter hoog. Maar dat zal de genietende wandelaar, fietser of autotoerist misschien wel minder interesseren dan de aanwezigheid van een gemoedelijk hotel met knappend houtvuur en een uitstekende keuken. En die zijn er, net als-uitstekende pensions en goede kampeerterreinen, volop te vin den in dit 'middengebergte'. Wie meer wil doen dan wandelen of fietsen, kanoën of paardrijden, door een prachtige natuur, vindt in die Ardennen ook nog tal van de zogeheten 'bezienswaardigheden'. Met natuurlijk als grote trekker 'de grotten van Han'... Romantiek en geheimzinnigheid zijn schaarse ele menten geworden in onze samenleving. Maar ze zijn er nog wel. In Belgie, in Han. Die plaats roept onmiddel lijk een ander woord op: grotten. En wat is er geheim zinniger en romantischer dan een grot... De grotten van Han zijn niet zomaar holten in een berg. Ze vormen een wereld onder de grond vol duisternis, geheim zinnig gedruppel, van vreemd gevormde steenpunten, rotsfor maties, open ruimten als kathe dralen en pleintjes en van de in vele eeuwen druppelsgewijs gevormde pilaren, 'kaarsen', en gordijnen'. Een wereld die altijd weer mensen heeft uitge daagd tot het avontuur in het onbekende, de ontdekkingsreis vol onzekerheid. De grotten van Han zijn door die dapperen opengelegd. Hun ontdekkingen nebben ze niet voor zichzelf gehouden. Wie het aandurfde kon mee. En langzaamaan werd die onder aardse wereld een toeristische attractie. Met steeds nieuwe verbeteringen en kleine aanpas singen werden de grotten steeds beter toegankelijk en vooral ook veel veiliger voor mensen die niet wilden of kon den klauteren aan een touw, bijgelicht door walmende fak kels. Wie vandaag de dag de grotten bezoekt kan er rustig wandelen over goede paden, die verlicht worden door electrische lam pen. Die moderniteit heeft niet afgedaan aan de romantiek. Integendeel, geraffinneerd schijn werpe alle gelegenheid grillige steen- geplaatste ;rs geven massa's te zien in al hun won derlijke schoonheid. En de ver beelding krijgt kans van alles te 'zien' in de merkwaardige vor men die de natuur heeft doen ontstaan. De gids loopt voorop, vertelt bijzonderheden en verandert met een druk op een ergens ver borgen knop de duisternis voor aan in de verrassende sfeer van duidelijkheid en toch ook geheimzinnig blijvende sche mering. Nu en dan komt een druppel water op een bezoeker neer en het is wonderlijk te bedenken dat druppels die vele eeuwen ergens lang op dezelfde plaats zijn neergekomen door kalkaf- zetting nieuwe vormen hebben opgebouwd. Elke druppel zette een onvoorstelbaar kleine hoe veelheid materiaal op een plek je in de grot. Honderden, aui- Dit jaar viert men in Han een jubileum. Hoewel de grotten al vele eeuwen natuur zijn is het nu honderd jaar geleden dat men is begonnen aan het toe ristisch 'gebruik' van die onde raardse wereld. Een van de eerste dingen die men reali seerde was de electrische ver lichting in de grot. Zo'n eeuwfeest is natuurlijk een goede aanleiding voor het organiseren van allerlei extra's en dat is dan ook gebeurd. Het hele jaar door zijn er diverse evenementen, die begonnen in april en eindi gen in november. Het honderd jarige bestaan is ook een goede reden voor een complete pagina over Han en zijn grot ten. zenden jaren, miljoenen, mil- liarden druppels. De natuur heeft de tija... Een wandeling door de grot ten van Han. Iets naar beneden, iets omhoog, trappetje op, trap petje af, zijgang in, pleintje over, langs de onderaardse rivier Lesse en dan, ergens bovenin, de Grote Zaal, de immense ruimte met verhoogde In totaal drie kilometer lang zijn alle gangen van de grotten van Han. Dat wil zeggen: de voor het publiek toegankelijke grotten. Er zijn veel meer gangen, holten, zalen en 'kamers'. De specialisten die aangeduid worden met de naam 'speleoloog', zeg maar 'grotkundi- ge', hebben nog zo'n 14 km extra ontdekt. Die worden nog aange duid met 'geheime grot'. Ze zijn alleen toegankelijk voor die specia listen, die na elke ontdekkingstocht weer met enthousiaste verhalen 'boven komen'. Om het publiek toch iets te laten zien van de wonderen in die 'gehei me grot' zijn er, vaak onder heel moeilijke omstandigheden, kleu rendia's gemaakt. In een boeiende audiovisuele presentatie die de titel kreeg 'Speleothema' kunnen nu ook niet-deskundigen de avontuur- Wie de grotten van Han bezoekt denkt er meestal niet zo bij na dat er ook een 'bovenkant' is. En 'boven' dat is de heuvelrug van Boine. Het is een natuurgebied met veel naald- en loofbos, waarin vogels en veel andere dieren een goed woongebied vinden. Wie wild wil zien kan het wildpark bezoeken, dat in een deel van dit gebied is ingericht. Dat kan echter alleen met safari-cars, die het ter rein doorkruisen. Tijdens zo'n tochtje van ruim vijf kwartier heeft men een goede kans op het zien van herten, reeën, moeflons, gemzen, steenbokken en wilde zwijnen. Soorten als beer, wolf, wilde kat en lynx zijn er ook, maar die worden achter zeer stevi ge afrasteringen of diepe grachten gehouden. Vervaarlijk uitziend zijn dieren als bison en oeros die hier eveneens aanwezig zijn. Deze soorten waren ooit ook inheems. Het Wildpark is tevens woonplaats voor enkele wilde paarden, zoals tarpan en Przewalski-paard. Men probeert hier door gericht fokken deze oude rassen natuurpaarden, die dreigen uit te sterven, terug te krijgen. Voor een modern mens zijn de grotten alleen als beziens- waar digheid aantrekkelijk. Voor veel vroeger levende mensen vormden ze echter ook een schuilplaats. De grotten zijn ooit woonplaats geweest Archeologische vondsten hebben duidelijk gemaakt, dat rond 2000 voor Christus de grotten gebruikt zijn. Uit de bodem van de onder aardse rivier zijn ook veel voor werpen opgehaald uit tijdperken als Bronstijd, Ijzertijd, en zelfs de Romeinse tijd en de middeleeu wen. Een prachtig overzicht van de vondsten uit de verschillende bewoningsperioden biedt het 'Museum van de onderaardse wereld' Ook is er een tentoonstelling te zien onder het motto 'Een eeuw van passie en wetenschappelijk onderzoek'die een beeld geeft van de ontwikkelingen in en rond de grotten van de laatste honderd jaar. Open: van 1 april tot 12 november, van 11 tot 17 u. In juli en augustus tot 19 u. Het begin van 'de grotten van Han' als beroemd natuur wonder ligt in het stoutmoedige avontuur van een monnik, de abt De Feller. In het jaar 1771 ontdekte hij op een van zijn zwerftochten, een toegang in de berg. Hij ging er binnen en slaagde er in enkele honderden meters in de grot door te dringen. Het laatste deel van de tocht door de grotten. Per boot bereikt men weer het daglicht. lijke tocht door ontoegankelijke grotten mee-beleven. Dat kan gebeuren op de eerste ver dieping van 'de Hoeve van Dry Hamplay', een groot gebouw met veel steen, staal en glas. Men vindt dat tussen de grot-uitgang en het dorpscentrum. Hier bevinden zich ook een restaurant, een cafetaria, een speeltuin en een kinderboerde rij, vlak naast een zonneterras. Zijn ontdekking had niet direct grote gevolgen. Pas rond het jaar 1800, toen De Feller en zijn vrienden al steeds verder waren gekomen, werden de bezoeken talrijker en omvangrijker. Wetenschappers, avonturiers, schrijvers en op bijzondere ervarin gen uit zijnde toeristen kwamen naar Han om de grotten te bekijken. Die bezoeken konden beschouwd worden als waaghalzerige avontu ren. Bij het licht van fakkels ging men alleen of onder leiding de berg binnen, die de rivier de Lesse had opgeslokt. De dorpelingen die de tochten soms leidden, zoals de molenaar Remy, de priester Jaradin en de onderwij zer Pochet, gingen na hun dagelijks werk nog eens alleen op zoek naar nieuwe gangen. Ze ontdekten in de loop dér jaren een steeds omvangrijker net van galerijen. Men ondervond ook iets anders: anderen wilden ook kijken. Het werden er zoveel, dat er iets geor ganiseerd moest worden. Bovendien moesten de grotten vei lig en goed begaanbaar zijn. Dat werd gerealiseerd aan het eind van de vorige eeuw. Er werd electrici- teit aangelegd en... er kwam een tram, die bezoekers vanuit het cen trum van het dorp tot dichtbij de ingang van de grot kon brengen. Die tramrit eindigde op de top van het Boine-massief, vanwaar men te voet naar beneden moest om de grot te kunnen binnengaan. Tegenwoordig (sinds 1968) brengt de tram (nog steeds een nostalgisch transportmiddel) de bezoekers tot bij de ingang van de grot. Daar ver zamelt men zich in groepen om onder leiding van een deskundige, meerdere talen sprekende, gids de wonderen der natuur te gaan bekij ken. Ën dat is tegenwoordig geen waag halzerij meer. De gangen zijn goed begaanbaar gemaakt en goed ver licht, terwijl toch de bijzondere sfeer van. de grot gehandhaafd blijft. Het lijkt vreemd, maar het blijkt mogelijk: in de grotten van Han komt ook flora en fauna voor. De flora bestaat voornamelijk uit mossen, wieren en varens. Vooral in de lichtkring van de lampen, ziet men die. Zaadtransport kon gebeu ren door de luchtstroom, door het doorsijpelingswater, insekten of door de bezoekers, die het aan schoenzolen of kleding meebrachten.. De fauna bestaat uit vleermuizen (twaalf soorten muizen, kikkers en vissen (in de ondergrondse rivier), vliegen en muggen. Het water vormt op de lange duur wonderlijke figu ren in steen Wie een snelle weg zoekt voor informatie over Han en zijn grotten en alles wat daar nog meer valt te beleven kan telefo nisch informeren bij Belgisch Verkeersbureau, Herengracht 435-437, Amsterdam, tel. 020 6245953 De grotten van Han zijn gevormd door het water, dat je overal hoort druppelen. Het water van de rivier de Lesse heeft zich tienduizenden jaren geleden al een-weg gezocht in de heuvel die ze op haar weg ontmoette. Heel, heel langzaam kwam het water via spleetjes en scheurtjes binnen en maakte er kleine gangetjes, die groter en groter werden. Na vele tienduizenden jaren van almaar doorgaande doorsijpeling is er nu een complex ontstaan van gangen en 'zalen'. In die gangen en zalen werkt het water nog steeds. Het vormt hangende en staande smalle steenmassa's, die men ook wel 'druipstenen' noemt. Ze ont staan immers door het druppelende water dat kalk afzet of achterlaat. De hangende zijn te vergelijken met een ijspegel, die door snel bevriezende druppels water groter en groter wordt. De hangende druipsteen vormen noemt men sta- lagtieten, de staande heten stalag- mieten. Vaak vraagt men een grotten-gids: Hoe snel groeien die druipstenen Het antwoord moet vaak zijn, dat dit niet precies is aan te geven. Plaatselijke gesteldheid en klimaat hebben invloed. Wel is een gemid delde aan te geven.: 4 tot 5 cm. per eeuw De stalagtieten en stalagmieten, die men in de grotten ziet, zijn dus wel heel oud... In de periode van 26 augustus tot 6 november krijgen beroemde stripfi guren als Suske en Wiske bijzonde re aandacht in de evenementen van feestvierend Han. De organisatoren doen dat internationaal. Vijf Europese landen komen met het thema 'stripverhaal' veertien dagen in het centrum te staan. Nederland beleeft zijn veertiendaagse van 14 tot 27 oktober. Daarin valt ook de 50e verjaardag van het ontstaan van Suske en Wiske, de schepping van Willy van der Steen. Uiteraard krijgt deze schrijver ook grote aan dacht. Het thema 'Stripverhalen in Europa' wordt in samenwerking met het Belgisch Centrum van Stripverhalen gerealiseerd in een kader van 'Han en Europa'. Vanuit Nederland rijdt men met de auto snel naar Han-sur-Lesse, over de autosnelwegen via Breda- Antwerpen-Brussel-Namen (E- 411) richting Luxemburg (afslag 21;Rochefort). Een andere route is die via Maastricht-Luik- Namen (E-42) Bij Namen de E-411 op, richting Luxemburg, zie verder boven. Het kleine dorp Han heeft een mysterie. Want: Waar blijft de rivier de Lesse Het is een vraag die velen voor raadsels zet. Het in de winter woest stromende riviertje verdwijnt bij de Gouffre de Belvaux' (Afgrond van Belvaux) onder de grond, komt weer te voor schijn in de 'Salie d'Armes' Wapen zaal), raakt weer uit het gezicht en komt dan, rustig stromend, in de 'Salie du Döme' (Koepelzaal) Daar kan de verwonderde bezoeker in een boot stappen, die hem met flui sterende motor naar het Gat van Han ('Trou de Han') vervoert, terug naar het licht... Maar het mysterie blijft. Want nog steeds weet men niet precies hoe de Lesse stroomt, waarheen zij gaat. Ook het toedienen van kleur stoffen aan het water, om zo ergens het verloop te ontdekken, heeft geen resultaat opgeleverd. V-.V. 'mzmm i i ill iter SruKiti De lynx, een katachtig roofdier, is in het wildpark wel te zien, maar hij blijft binnen een veilige afsluiting... Ter gelegenheid va hel 'Eeuwfeest van de grotten' zijn er het hele jaar door diverse evenementen georganiseerd. Er is elke dag wat te doen... Zo zijn er in juli en augustus themada gen die worden verzorgd door provin cies en regio's. De thema's zijn ontleend aan folklore, kuituur, gastronomie en sport. Op 21 juli is er een grootse demonstra tie van vliegers en honderd luchtballon nen. De dag wordt besloten met een openluchtbal en vuurwerk. Tussen 26 augustus en 27 oktober zijn er themadagen onder het motto 'Han en Europa'. Diverse landen hebben dan presentatieweken met het stripverhaal als centraal gegeven. In dit kader: Veertiendaagse van Nederland 14 tot 27 oktober. In de bronsttijd van het edelhert zijn er speciale excursies in het wildpark (22, 23 en 24 september In november (I le en 12e) is er een ambachtenmarkt in Han. Het materiaal wol vormt het hoofdelement. 14 oktober - 12 november: Schepen gebouwd in lego worden tentoongesteld onder de titel 'The world of ships'. Uitvoerige informatie: Domein van de Grotten van Han, Rue J.Lamotle 2, B- 5580 Han-sur-Lesse (Belgie) Telef. uit Nederland: 00-32.84.37.72.13. Een afbeelding van een poster, zoals die vroeger werd gebruikt om bekendheid te krijgen. Er is een brede waaier van moge lijkheden om in de Ardennen onderdak te vinden. Men kan zijn eigen huisje meenemen en op een goed uitgeruste kampeerplaats zijn caravan neerzetten, maar dat is geen noodzaak. Er is een keur van goede tot uitstekende hotels, die vrijwel alle een voortreffelijke keu ken hebben. Ook is er logiesmoge- lijkheid in bungalowparken, pen sions en bij de inwoners. Heel dui delijke en volledige informatie geeft de brochure 'Verblijf in de Ardennen' van Belsud. Daar kan men ook reserveren. Adres: Grasmarkt 61, 1000 Brussel. Tel. 02/50402 80. Vanuit Nederland 06/022.76.06 zolder als imposant sluitstuk. En alsof het niet indrukwek kend genoeg is een 'klank- en lichtspel', waarmee nog eens op een heel bijzondere manier de grotten worden getoond in al hun pracht. En dan tenslotte: een vaartochtje om over die onderaardse rivier weer in het licht te komen van de buitenwe reld. Een tocht door de donkere, maar betoverende wereld is een avontuur, dat duizenden men sen steeds weer boeit. 'De grot ten van Han' zijn reisdoel eworden voor velen, die van et betoverend mooie natuur verschijnsel hebben gehoord of er over hebben gelezen, of die er ooit, zoals met een school reisje, zijn geweest en nog eens terugkeren willen. 'De grotten' zijn onvermijdelijke attractie voor wie in Han komt of-er langs gaat. Ze zijn eigenlijk een 'must': Eenmaal in je leven moetje ze minstens gezien heb ben. Belééfd hebben. Het landschap van de Ardennen. Gezicht vanaf het plateau van Boine, de heuvel boven de grotten van Han

Scheldebode | 1995 | | pagina 11