SPONSOR IN DE SPORT Slechts twee uitvallers bij nachtwandeltocht Bluesconcerten in Stadsdanszaal Scholieren exposeren eigen werk My Choice sponsort jeugdtennis Avond over Spaanse musicus Schaak Snooker Masters SVRZ stelt scriptieprijs in Kunsthistorisch programma Stienenbos:'Coffeshops bezorgen horeca slechte naam' Meer bezoekers in Grote Kerk SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 14 JUNI 307 In de hand Volop eenakters in het Minitheater Vlissingen is weer uitgaansstad ROMMELMARKT - Korfbalvereniging Seolto houdt op za terdag 17 juni van 10 tot 15.30 uur haar jaarlijkse rommel markt bij het speeltuinterrein aan de Zuidbeekseweg te Vlis singen. Korfbalvereniging Stormvogels houdt zaterdag 17 juni een rommelmarkt op de Markt te Westkapelle. Van 9.00 tot 17.30 uur worden meubels, lampen,-boeken, fietsen, brom mers, televisies, aardewerk, serviesgoed en speelgoed aange boden. Ook is er een rad van avontuur, een springkussen, een grabbelton en een gebakkraam. Om 11 uur is er een verkoping bij opbod. MUZIEKUITVOERING Op vrijdag 16 en zaterdag 17 juni geven de leerlingen uit de Wassen Algemene Muzikale Vor ming en het kinderkoor van de Zeeuwse Muziekschool een uit voering. De uitvoeringen beginnen om 19.30 uur, entree 5,00 of 2,50. BUEN - Op woensdag 21 juni wordt in het Zeeuws Biolo gisch Museum aan de Duinvlietweg in Oostkapelle een middag rond het thema bijen gehouden. De middag duurt van 14 tot 16 uur, de kosten bedragen 6,00, incl. materialen en consump tie. Aanmelding vooraf noodzakelijk. DE PIEK - De Amsterdamse gitaarrockformatie Alison Gross treedt op zaterdag 17 juni op in De Piek in de Hellebar- dierstraat in Vlissingen. Aanvang 22 uur, entree een tientje. Op vrijdag 16 juni wordt in De Piewk vanaf 21 uur een jamses sie gehouden. VRIJ-GEZELLIG - De stichting Vrij-gezellig gaat op zon dag 18 juni naar Vadzand en Knokke met eventueel een be zoek aan Het Zwin. Verzamelen bij het parkeerterrein voor het station in Vlissingen om 12.30 uur. BORSTVOEDING - La Leche League houdt op woensdag 21 juni een inforamtie-avond over borstvoeding in de Jacob Catsstraat 62 in Middelburg, aanvang 20 uur. ZOMERBAL -Op 17 juni wordt voor de dansliefhebbers in het Arsenaal Theater café een vrije dansavond gehouden on der het thema 'Zomerbal' met muzikale omlijsting van Jac ques en Cees. Entree 5,00, kaarten verkrijgbaar in het Arse naal Theater café. De avond begint om 20 uur. GAUDEMAUSMARKT - Basisschool Gaudemaus houdt op vrijdag 16 juni de jaarlijkse Gaudeamusmarkt vanaf 16 uur op het schoolplein aan de Westmede in Middelburg-zuid. ZOMERAVONDCONCERT - Het Hervormd Kerkkoor Mid delburg geeft op woendag 28 juni een zomeravondconcert in de N.H.-kerk in Oostkapelle, aanvang 20 uur. Op het pro gramma staan onder meer werken van Williams, Da vittoria, Handel, Schütz, Bruckner en Mendelsohn. SQUAREDANS - De North Sea Dancers, een square- en rounddansgroep, houdt op vrijdag 23 juni een kennismaking savond in Campus De Ruyter aan de Van Hogendorpweg in Vlissingen. Aanvang 20 uur. ARTEMIS - 'Communicatieverschillen tussen mannen en vrouwen' dat is het onderwerp waarover Yvonne Wagenaar een lezing geeft op 27 juni. Wagenaar maakt gebruik van de theorieën van Deborah Tannen. De lezing wordt gegeven in het nieuwe pand van Artemis aan de Koudekerkseweg 133 in Middelburg. De aanvang is 19.30 en de entree bedraagt een tientje. RAMMEKENS - De afdeling Walcheren van de KNNV ver zorgt zaterdagmiddag 17 juni een wandeling in het bos rond om de kreek van Rammekens. Excursieleider is Henk Mande- maker. De start is om 14.00 uur bij de eerste ingang van het bos aan de Ritthemseweg. Niet-leden betalen 1,50. AGLOW - De interkerkelijke christenvrouwenorganisatie Women's Aglow houdt dinsdag 20 juni om 9.30 uur een bijeen komst in buurthuis De Schuur aan de Middelburgseweg 113 in Oost-Souburg. Spreekster is Jannie Reverda. JULIANA - Het Juliana Welzijn Fonds heeft de Spaanse Culturele Vereniging in Vlissingen een geldelijke bijdrage toe gekend van drieduizend gulden voor de inrichting van een nieuw onderkomen. Bart Stienenbosch (links) en Henk Hut. FOTO HET DAVIDS MIDDELBURG Zaterdag 17 juni verzorgt de Kunstuit leen in samenwerking met de Stichting Nieuwe Muziek een avond rondom de Spaanse com ponist Federico Mompou. In de eerste plaats wordt op die avond het 72e Slib-deeltje ge presenteerd: de gedichtenbun del Federico Mompou. Leven en werken, 1893-1987 van de dichter-criticus Rein Bloem. Hoofdredacteur van de Slib reeks, drs. A. de Bruijne, zal op die avond de bundel presente ren. De gedichtenbundel van Rein Bloem bevat 28 gedichten waarin de dichter het leven van Mompou overziet; waarin hij probeert de gedachten van de VEERE De stichting Delta Cultureel kan terugkijken op een geslaagd jaar. In 1994 brachten 31.467 personen een bezoek aan een van de activitei ten in de Grote Kerk. Dat zijn er bijna drie-en-half duizend meer dan het jaar ervoor. Een kleine aantekening hierbij is het feit dat de Grote Kerk vo rig jaar vijf weken langer ge opend was dan in '93. Maar on danks de stijging van het aantal bezoekers blijft het moeilijk een sluitende exploitatie te realise ren. Het nadelig saldo is welis waar beduidend lager gewor den, maar er blijft toch een te kort bestaan. musicus tijdens het compone ren te achterhalen, zodat de le zer als het ware aanwezig is op het moment van de inspiratie. Daarnaast vernemen wij ook biografische feiten, zoals de buitengewone verlegenheid van deze stille, poëtische compo nist. Uit alles blijkt dat Rein Bloem goed op de hoogte is met leven en werk van Mompou. Rein Bloem beschrijft dit alles in eenvoudige gedichten van steeds negen regels. De verzen zijn zeer toegankelijk, bijna ge sproken taal, alleen het hoog nodige staat er. Na de pauze zal Rein Bloem uit de kersverse ge dichtenbundel voorlezen. Het eerste gedeelte van deze avond bestaat uit een concert met liederen van Mompou. De tenor Anthony Heidweiller en de pianiste Hanny Hefting zul len een groot aantal liederen van Mompou uitvoeren. Rein Bloem zal de liederen vertalen en van de nodige uitleg voor zien. De bijeenkomst in de Kloven iersdoelen begint om 20.00 uur. De entree bedraagt een tientje. VLISSINGEN Voor de vierde keer wordt zaterdag 17 juni een schaak/snooker toer nooi gespeeld. Plaats van han deling is dit keer het Snooker centrum Cue action op het Ar senaalplein. Vier jaar geleden begon Schaakklub Souburg met de or ganisatie van de Schaak-Snoo ker Masters, een toernooi waar bij schaken en snooker gecom bineerd wordt. Een combinatie die aanslaat want het aantal deelnemers stijgt per jaar. Het eerste jaar schreven twaalf teams in, de volgende jaren twintig. Voor dit jaar hebben in ieder geval de winnaars van het vori ge jaar ingeschreven, Gozewijn van Laatum en Remco van Vaalen uit Dordrecht, en de winnaars van 1993, Bart West- strate en Stephan Patemotte uit Krommenie. Gozewijn en Remco staan bekend als top- schakers die normaliter hun toernooi-agenda zorgvuldig plannen. De schaak/snooker masters is voor hen ontspan ning waar ze graag aan mee doen. Gozewijn en Remco ne men dit jaar hun eigen concur rentie uit Dordrecht mee in de vorm van vier teams. Naast een groot aantal inschrij vingen van buiten Zeeland is er ook Belgische deelname. Het toernooi in Cue Action be gint om 10.45 uur. De afloop is tegen 17.30 uur voorzien. Er wordt een vijfrondig Zwitsers toernooi gespeeld, waarbij in elke ronde een half uur ge schaakt en een half uur ge snookerd wordt door een team van twee personen. LAVA - Vrouwenvereniging Lava houdt zaterdag 17 juni motortoertocht voor vrouwen door Midden-Zeeland. Het ver trek is om 10.30 uur vanaf de Grote Markt in Middelburg. WANDELEN - Wandelsportvereniging Willen Is Kunnen houdt zaterdag 17 juni De Ruytermars over 5, 10, 15, 25 en 40 kilometer. De start is tussen 9.00 en 13.30 uur vanuit het club gebouw aan de Adriaen Coortelaan in Vlissingen. ZOET-ZOUT - Vanavond is er een rondleiding door het bos rondom het Biologisch Museum in Oostkapelle. De rondlei ding heet 'van zoet naar zout' en begint om 18.30 uur. Aanslui tend aan de wandeling en het bezoek aan het museum is er een soepmaaltijd in het kasteel Westhove. MIDDELBURG - De Stichting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) heeft het vorige jaar bij de viering van het 45-jarige be staan en de start van het operationaliseren van de herstructurering van de SVRZ besloten tot het instellen van een jaarlijks uit te rei ken scriptieprijs. Bestemd voor studenten in de gezondheidszorg. De winnaar van deze jaarlijkse SVRZ-prijs ontvangt een sculp tuur, een oorkonde en een geldbedrag van 3.000,-. Daarnaast zijn er nog twee aanmoedigingsprijzen van elk 1.000.-. Boven dien ontvangt iedere deelnemer aan de SVRZ-scriptieprijs een ju ryrapport en een attentie als dank voor het inzenden van zijn werkstuk. De jury bestaat uit deskundigen uit de Zeeuwse gezondheids zorg, onder voorzitterschap van een lid van de Raad van Bestuur SVRZ. Bij de beoordeling van de scripties let men nadrukke lijk op de betekenis van de in houd voor de dagelijkse prak tijk in instellingen als die van de SVRZ. De Stichting Voor Regionale Zorgverlening hoopt met de instelling van de jaar lijkse scriptieprijs een bijdrage te leveren aan de ontwikkeling van zorg en kwaliteit binnen de gezondheidszorg in het alge meen en de eigen zorgclusters in het bijzonder. De prijsuitrei king vindt in oktober van dit jaar plaats tijdens een door de SVRZ te organiseren sympo sium voor leerlingen in de ge zondheidszorg met als titel 'Traumatische ervaringen van werkers in de zorg'. De inzenders van de scripties moeten studeren binnen inser- vice- of dagopleidingen in de gezondheids- en ouderenzorg en hebben bij voorkeur door de studie of afkomst een band met de provincie Zeeland. De werk stukken moeten in het kader van de opleiding gemaakt zijn na L januari 1994. De jury zal met name letten op de toepas baarheid van het geschrevene in de praktijk, maar ook vindt toetsing plaats op basis van al gemene maatstaven en wordt bezien of de scripties vernieu wende elementen bevatten. De scripties moeten vóór 1 juli gezonden worden aan de Raad van Bestuur van de SVRZ in Middelburg. MIDDELBURG Morgen, donderdag 15 juni geeft Samuel Eddy een concert in de Stads danszaal aan de Bedde- wijkstraat. Het concert begint om 21.30 uur. Eddy is de gedoodverfde opvol ger van Rory Gallagher en brengt pure blues uit Ierland. Samuel Eddy vindt zijn inspi ratie voornamelijk in de muziek van BB King, Jimi Hendrix, Ro ry Gallagher en Walter Trout. Samuel Eddy speelde al op de lagere school folkmuziek op een akoestische gitaar. Toen al zijn vrienden op new wave overgin gen bleef hij de blues trouw. „Het zit gewoon in me" ver klaart hij. Inmiddels heeft hij ook twee CD's op zijn naam staan. Op de eerste CD is ook Herman Brood te horen, op pia no. Op de tweede gaat Eddy een muzikaal duel aan met Jan Ak kerman. VLISSINGEN Negenen veertig enthousiaste wande laars liepen het afgelopen weekend van Bergen op Zoom naar Vlissingen, een afstand van maar liefst 75 kilometer. In Hansweert kregen zij gezel schap van nog eens veertig wandelaars die de 'korte' af stand van vijfenveertig kilome ter gingen lopen. De lopers namen deel aan de vijfentwintigste (nacht)wandel- tocht Bergen op Zoom - Hans- weert - Vlissingen van wandel sportvereniging De Vrolijke Tippelaars. De lopers troffen het met de weersomstandighe den. Hoewel het dit weekend plaatselijk dertig millimeter re gende bleven de wandelaars in de nacht van zaterdag op zon dag kurkdroog. Om te wande len was het uitstekend weer en de EHBO had dan ook weinig werk. Er waren ook slechts twee uitvallers. Bij het eindpunt kregen alle deelnemers een fraaie medaille of een standaard en omdat het een jubileumtocht was kreeg ie dereen ook nog eep mooie rozet. MIDDELBURG In het Mi nitheater aan de Verwerijstraat worden weer volop eenakters gespeeld. Het betreft stukken die al eerder tijdens het eenak terfestival in Zierikzee werden opgevoerd. Vorige week kon het publiek al genieten van Noctur ne, De Beer en Schemer en Kopzorg. Aanstaande zaterdag staan De koningin, De Nieuwe Wereldorde, Moany's Jongen Huilt Niet en een reprise van Nocturne op het programma. De week daarop, zaterdag 24 juni worden Spiegelbeeld, Tus sen De Rails en weer Nocturne gespeeld. Nocturne is een een eenakter uit de pen van Herman Heijer- mans. De opvoering is in han den van het Middelburg Thea ter. Nocturne gaat over Roe land, een oude gehandicapte man die al vijfentwintig jaar liefdevol wordt verzorgd door zijn huishoudster Brigitta. In het verleden heeft hij een lot, waarop een prijs is gevallen, ge stolen van zijn huishoudster. naar Den Haag om naar de rijt oer te kijken. Maar komen ze ei genlijk wel voor de koningin?? Toneelvereniging Voorheen de B uit Middelburg speelt een oud succes van Harold Pinter: De Nieuwe Wereldorde. Deze een akter werd geschreven in 1991, kort na de golfoorlog en gaat over het spel van macht en on derwerping met de taal als be langrijkste instrument. De rol len worden gespeeld door Pim Lokerse, André de Kam en Paul van Golde. De Zeeuwse Komedie uit Vlis singen komt met Moany's jon gen huilt niet, van Tenessee Williams. Deze eenakter speelt zich af in de keuken van een goedkope driekamerwoning in de fabriekswijk van een stad, om vier uur in de nacht. Moany (Leonard van de Berge) is een jonge arbeider die getrouwd is met Jane (Corien de Witte) zon der te beseffen wat een huwe lijk precies inhoudt. Binnen een jaar is hij een baby en een hoop doffe ellende rijker. Moany werkt aan de lopende band in een fabriek en diep in zijn hart verlangt hij naar de stilte van de bossen. Zijn vrouw heeft echter andere verlangens. Moa ny dreigt zijn Jane te verlaten, zoals hij destijds ook zijn ou ders heeft verlaten. Bij deze eenakter hoort muziek, uitgevoerd door Stan Gets en Paul Gonsalves. Het Middelburgs Theater speelt Spiegelbeeld van Josien de Graaf. Spiegelbeeld is een grap pige ontroerende voorstelling voor jong en oud over de muzi kale tekstschrijver Willy. Over zijn twijfels, zijn inspiratie, zijn vrienden en zijn vijanden. Over gebroken glas en over de liefde. Toneelgroep Intermezzo uit Goes speelt de laatste eenakter in het Minitheater. Het is Tus sen de Rails van Peter Römer. Deze eenakter wordt gespeeld door Frangois Vervaet en Eric Holm. Alle eenakters beginnen om 20.00 uur. Kaarten kosten tien gulden per avond (acht voor de pashouders) en zijn in voorver koop verkrijgbaar bij het VW in Middelburg en Bruna/Loek in de Lange Delft. Toneelvereniging Heer Hendrik speelt 'De Koningin'. Als het einde van Roeland na- minee is, hem ervan te overtui- dert probeert zijn broer, die do- gen dat het beter is dat hij de waarheid aan Brigitta vertelt. Nocturne gaat over de twijfel om met de waarheid voor de dag te ko men en het ge weten te zuive ren, of die te verzijgen voor de persoon die zich haar hele leven voor je heeft ingezet. De rollen wor den gespeeld door Job Jobse, Gerard Bayens en Ann Gillisse. Toneelvereni ging Heer Hen drik uit 's-Heer Hendrikskin deren speelt De Koningin van C. van Brokho- ven. De bejaar de zussen Dora (Nellie Dekker) en Ina (Addie van de Walle) gaan ieder jaar op prinsjesdag VLISSINGEN - Het Sixtiesfestival, Sail '94, voetbal, kroegentochten, zomerfesti val een braderie noem het maar op en ze hebben het of zelf georganiseerd of eraan meegewerkt. De Horecavereniging Vlissingen/Souburg. De vereniging kent een dikke vijftig leden en varieert van koffieshops (met een 'k') tot bruine kroegen en van snackbars tot uitgelezen restaurants. Een vereniging ook, die als één man op treedt richting overheid, volgens voorzitter Bart Stienenbos, goede contacten heeft met zowel de politie als de afdeling bijzondere wetten en probeert om gezamenlijk Vlissingen tot een gezellig uitgaanscentrum te maken of te houden. Maar ook een vereniging die zich duidelijk laat horen als er regels worden uitgevaardigd waar grote vraagtekens bij kunnen worden gezet en een duidelijk standpunt inneemt bij het gemeentelijke gedoogbeleid van de coffeeshops, waar soft drugs worden verkocht. „Die horen niet bij de horeca, die moeten ze onderbrengen bij de apotheek of de drogist", vindt Stienenbos. „Dat soort zaken bezorgt de horeca een slechte naam en daar hebben we echt geen trek in". En: „Die coffees hops kunnen en mogen ook ab soluut geen lid worden van de horecavereniging" Het is een cjub waar iedereen elkaar bij dé voornaam noemt en waar onderlinge afspraken worden nagekomen- zo blijkt uit de woorden van de voorzit ter. „We zijn geen concurrenten van elkaar. Een restaurant heeft een ander publiek dan de bruine kroeg en we bijten el kaar dus absoluut niet. We heb ben wel een gemeenschappelijk doel en dat is de leefbaarheid van Vlissingen. Haal de horeca weg en je hebt een dode stad", weet Stienenbos. En zo kan het gebeuren dat bij een mossel weekend de horeca gezamenlijk inkoopt, gezamenlijk personeel beschikbaar stelt en aan het eind van de festiviteiten alles ook weer gezamenlijk deelt. Dat de Vlissingse horeca zich heeft gebundeld ligt voor de hand. „Als eenling begin je meestal niets en met z'n allen kun je tegengas geven", zegt Stienenbos. Zo heeft de vereni ging het gokkastenbeleid twee jaar kunnen tegenhouden en heeft zij felle protesten laten horen bij een nieuwe maatregel tegen de geluidsoverlast: een sluis. „Een geluidbegrenzer is een simpele ingreep, maar een sluis neemt commerciële ruimte in beslag. Daarbij komt dan nog dat zo'n sluis zinloos is, wan neer aan de andere kant van het pand de ramen open staan. Te gen dat soort regels wordt dan ook geprotesteerd. Bovendien proberen we zelf als horeca al les zo goed mogelijk in de hand te houden". En dat in de hand houden is de vereniging inmiddels goed ge lukt. Was het vroeger zo dat 'De Nieuwendijk' een synoniem was voor wekelijkse vechtpar tijen vandaag de dag komen vechtpartijen nog slechts spo radisch voor. Vlissingen is mede dankzij de horecavereniging weer een uitgaansstad gewor den. MIDDELBURG Een zestal scholen voor voortgezet onder wijs op Walcheren gaat met leerlingen uit de eerste brug klas gezamenlijk een tekenin gententoonstelling van eigen werk opzetten, die onder de naam 'Ogen tekort' te zien zal zijn in Huize 's-Hertogenbosch aan de Vlasmarkt 51, van dins dag 20 juni tot en met zaterdag 1 juli 1995. Voor de tentoonstelling zijn per school 10 tekeningen door de eigen leraren uitgezocht. Het onderwerp van de tekeningen was vrij. De tentoonstelling wordt ge steund door de Middelburgse Tekenacademie, die al in 1778 werd opgericht en zich ten doel stelt het tekenonderwijs in Zee land te bevorderen. De opening van de tentoonstel ling vindt plaats op maandag 19 juni om 16.30 uur op de Vlasmarkt 51 in aanwezigheid van de betrokken leerlingen en hun docenten en andere geno digden. De heer Nico Out, con sulent culturele vorming van de Stichting V.M.C.-Zeeland, zal bij de opening een korte inlei ding houden over het tekenon derwijs in verleden en heden en het belang daarvan voor de toe komst. De deelnemende scholen zijn: Calvijn College, Christelij ke Scholengemeenschap Wal cheren, Delta College Zeeland, Stedelijke Scholengemeen schap Middelburg, Toorenv- liedtschool, De Wellinge. De openingstijden van de ten toonstelling zijn op werkdagen van 13 tot 17 uur en op zaterda gen van 10 tot 16 uur. OOSTKAPELLE Stichting Oranjezon verzorgt dinsdag 20 juni een kunsthistorisch mid dagprogramma over kunste naars in Domburg. Het betreft een lezing, een wandeling en een museumbezoek. Tijdens de lezing wordt een toe lichting gegeven op het werk van de kunstenaars, schrijvers en musici die aan het begin van de eeuw in Domburg verbleven. Daarna gaan de deelnemers wandelen langs de plaatsen die voor deze artiesten van belang waren en wordt er een bezoek gebracht aan de Domburgse Grafiektentoonstelling 1893-1932. Het programma begint om 13.30 uur in het Studiecentrum Oranjezon aan de Schoolstraat in Oostkapelle. Deelname kost vijftien gulden, jongeren van 12 tot 16 betalen 7,50 kinderen tot 12 jaar kunnen bijna gratis deelnemen. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het VW en het studiecentrum. Het programma wordt in okto ber herhaald. ARNEMUIDEN De jeugdleden van tennisvereniging De Schenge uit Amemuiden worden vanaf 1 mei gesponsord door modezaak My Choice.

Scheldebode | 1995 | | pagina 7