Bouw- en sloopafval in Zeeland Dansgroep De Jong naar Dijon Zakenflitsj es 'Gezondheidszorg kan veel goedkoper' Eko keurmerk bij groenteman Goed winkelen in Middelburg Rectificatie Nieuw pand Wereldwinkel Tilroe-Optiek Persoonsgebonden budgetten stellen zieken voor een keus SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 14 JUNI 305 Maatwerk SUSK^-Viskc, _3eju~ Juninummer Wantij in de boekhandel Scheldestraat Hardy Van Fraassen Chaos Verboom Postkantoor (door Madeion Lagendijk) MIDDELBURG De veranderingen en de bezuini- fingen in de gezondheidszorg hebben tot gevolg ge- ad, dat de overheid een andere koers gaat varen op het gebied van de thuiszorg. Per 1 juli wordt het zoge naamde persoonsgebonden budget ingevoerd. Dat be tekent heel simpel dat iedereen die langdurig thuis zorg nodig heeft de beschikking kan krijgen over een som geld, waarmee de nodige hulp 'ingekocht' kan worden. Naast de reguliere instellingen kan de patiënt hiermee steeds vaker terecht bij particuliere bureaus voor thuiszorg, zoals Deltazorg uit Middelburg. „In plaats van twee uur zorg, Voor de verzorging van zieken, krijg je nu het geld voor twee uur zorg", legt Marijke Hen- drikse van Deltazorg uit. „Wie bijvoorbeeld uit het ziekenhuis komt en langdurig thuiszorg nodig heeft krijgt maandelijks een budget uitgekeerd. Een on afhankelijke indicatiecommis sie stelt vast hoeveel uur zorg men nodig heeft en vervolgens kan de patiënt kiezen voor zorg in natura of een zorgbudget. Kiest men voor de laatste mo gelijkheid dan kan men naar een reguliere instelling gaan of bij ons komen". Deltazorg is een particulier bu reau voor thuiszorg, gevestigd in Middelburg. Het heeft als werkgebied de regio's Noord en Zuid-Beveland, Schouwen- Duiveland en Walcheren. De laatste jaren zijn in Nederland op diverse plaatsen dergelijke bureaus opgezet. Marijke Hendrikse startte in november vorig jaar. Marijke: „Het particuliere thuiszorgbu reau heeft nog steeds te kampen met het misverstand, dat het uitsluitend voor de beter gesi tueerde zieke zou werken. Dit is helemaal niet waar. Een aantal ziektekostenverzekeraars ver goedt de rekening die men van ons krijgt, het ziekenfonds ech ter niet. Tevens is thuis-hulp, verzorging en verpleging belas tingtechnisch een aftrekpost buitengewone lasten. Hulp van de Kruisvereniging is inko mensafhankelijk. De zorgprijs bij Deltazorg varieert van 25 gulden tot 37.50 gulden. De goedkoopste zorg die wij leve ren is voor huishoudelijke hulp. waaronder ook revalidatie en stervensbegeleiding kan vallen is het duurst. Vooral als de thuiszorg een ziekenhuisopna me kan voorkomen of verkor ten, vergoeden verzekeraars soms de rekening. Na 1 juli maakt het echter niet meer uit hoe je verzekerd bent. Iedereen die recht op thuiszorg heeft kan in aanmerking komen voor een persoonlijke zorgbudget, dat naar eigen inzicht besteed kan worden. Je kan dan kiezen voor kruiszorg, gezinszorg of een particulier bureau". Een groot verschil met de regu- liere instellingen is dat een par ticulier bureau maatwerk kan leveren. De klant is zogezegd koning. Wie 24 uur per dag ver zorging nodig heeft kan dat krijgen. Een uurtje per dag kan ook. Daarbij komt dat dit alle maal in overleg kan wat betreft tijdstip en dagen. Neemt de fa milie de patiënt bij voorbeeld een dagje mee, dan komt de hulpverlener niet. Die flexibili teit ontbreekt veeal bij de regu liere instellingen, vindt Marijke Hendrikse. Deltazorg biedt thuis-hulp, verzorging en ver pleging aan mensen die niet in een verzorgings- of verpleeg huis willen worden opgenomen of uitstellen. Ook aan mensen die opname in een ziekenhuis willen uitstellen of verkorten, maar ook aan diegenen die na ontslag uit het ziekenhuis ver zorging en verpleging nodig hebben. Ten slotte biedt Delta- VLISSINGEN Vanaf mor gen liggen bij zeven groentespe ciaalzaken op Walcheren de eerste biologische groenten en fruit met het EKO-keurmerk in de winkel. Hiermee spelen zij in op de groeiende vraag naar ge zond en lekker eten. Om dit bij zondere moment een feestelijk tintje te geven kan het winke lende publiek tijdens de brade rie van Middelburg gratis proe ven van diverse biologische produkten. De zeven groentewinkels zullen in samenwerking met groot handel De Visser uit Middel- MIDDELBURG In Middel burg is het goed winkelen in de modezaken. Dat is althans de conclusie van de medewerkers van het vakblad 'Mode-Nieuws' die onlangs incognito kwamen winkelen. De medewerkers deden zich voor als klant en beoordeelden en-passant de zaak op service, interieur, etalage, paskamers en aanbod. Voor ieder onderdeel werden punten uitgedeeld. Uit de winkeltest kwamen de vol gende zaken als beste naar vo ren: Scarpidoe (40 punten), Ele gant en You-You (beide 39 pun ten) en Avalon (38 punten). De paskamers waren bij de meeste zaken het zwakke punt, maar met uitzondering van slechts twee zaken is het personeel in de Middelburgse modezake ui termate vriendelijk. burg zorg dragen voor een ge varieerd en wisselend assorti ment smakelijke biologische groenten van het seizoen. Tij dens de braderie kan men voor informatie over biologische landbouw en voeding terecht bij de kraam van de Stichting MIC-MEC Walcheren. Mieke de Visser van biologisch land bouwbedrijf De Visser uit Rit- them zal op 15 juni in de kraam vragen van consumenten beant woorden. Ook is er in de kraam veel te zien en vooral te proe ven. Biologische produkten zijn op een natuurlijke wijze geteeld, zonder gebruik van kunstmest en chemische gewasbescher- ADVERTENTIE tNJU. SrJJC fifl Première Chassé Theater Breda 23 juni-23 juli res: 06-8991166 óf 076-303132 Musical voor de hele familie in het nieuwste theater van Nederlandl m mm uitgave van: De Stem Weekbladen/Uitgeversmaatschappij De Stem BV 100e jaargang .verschijnt wekelijks gratis huis-aan-huis op Walcheren in een oplage van 47.700 exemplaren kantooradres Scheldestraat 7-9, 4381 RP Vlissingen tel. 01184-19910 fax 01184-11446 openingstijden: ma.-wo.-do.-vr. 9.00-12.30 uur en van 13.30-16.15 uur, dinsdag 9.00-12.00, 's middags gesloten advertentieverkoop tijdens kantooruren tel. 01184-19910 Jos Rentmeester, tel. privé 01195-5379 Yolanda Krijger, tel. privé 01184-79084 Mini's (kleine advertenties) kunt u zonder administratiekosten opgeven via tel. 076-236882 redactie tijdens kantooruren tel. 01184-19910 Johanna Brouwer, tel. privé 01180-40113 correspondenten Andrien Smeels, tel. 01180-39719 Jaap Klein, tel. 01180-25185 Ad Roos, tel. 01182-2860 fotografen Harry de Lange, tel. 01180-25195 Piet Davidse. tel. 01180-23594 bezorging voor klachten over bezorging tijdens kantooruren bellen: 01184-19910 Met goed opgeleide hulp kan een hoop geld bespaard worden. zorg ondersteuning aan mensen die een familielid verzorgen en aan hen die in hun eigen veilige omgeving afscheid willen ne- FOTO ARCHIEF DE STEM WEEKBLADEN men van het leven. Een ander voordeel is het vervallen van de Volgens Marijke Hendrikse is er sprake van een „chaos" binnen de gezondheidszorg. Marijke: „Die chaos geldt voor zowel pa tiënten als hulpverleners. De overheid heeft kwaliteit hoog in het vaandel staan, maar dan al leen op papier. Veel mensen be seffen ook niet dat ze keuzes kunnen maken. Als je niet te vreden bent over je huisarts, dan ga je naar een andere. Dat zelfde geldt voor de thuiszorg. Werkers in zorginstellingen werken onder druk, door bezui nigingen en tekort aan perso neel. Maar als je je niet lekker voelt kun je toch geen goede zorg verlenen Er moet veel veranderen. Vol gens mij kan de hele gezond heidszorg veel goedkoper. Nie mand zou langer in een zieken huis moeten verblijven dan strikt noodzakelijk is. Het is be wezen dat men, mits er een goe de verzorging is, thuis sneller geneest en zich veel prettiger voelt. Dat mes snijdt aan twee kanten; het kost minder en men is sneller beter ".Deltazorg heeft inmiddels een personeelsbe stand van ongeveer honderd ge kwalificeerde mensen. Marijke: „Ik heb geen mensen in dienst zonder diploma's. Het grote voordeel van deze manier van werken is, dat je op afroep werkt. Zo heb ik bij voorbeeld mensen in mijn bestand zitten die maar een paar uur per week beschikbaar zijn. Als ze niet kunnen bel ik een ander. Ook heb ik een overeenkomst met de arbeidsbureaus in Zierikzee, Goes en Middelburg. Als er een aanvraag binnen komt, ga ik zelf altijd eerst kijken hoe de si tuatie is. Alles gaat in overleg met de zorgvrager. Gedurende de hele periode van de zorg ga ik ook regelmatig zelf kijken". mingsmiddelen. Biologisch pro dukten zijn dus niet alleen sma kelijk en gezond, maar boven dien goed voor het milieu. De onafhankelijke stichting Skal controleert of een produkt in derdaad de naam 'biologisch' mag dragen. Een team van in specteurs kijkt bij zowel boer als handel of alles volgens de normen gebeurt. Voldoet een produkt aan alle voorwaarden, dan kent Skal een keurmerk toe: het EKO-keurmerk. Alle produkten met het EKO-keur merk zijn gegarandeerd biolo gisch. De EKO produkten zijn ver krijgbaar bij: Janse groente en fruit; Groentehal Spanjaard straat; L. Maas en Zoon in Mid delburg, De Groentehoek in Souburg, groente- en fruitspe- cialist Bart v.d. Berge en Van Ruiten groente en fruit in Vliss ingen. VLISSINGEN De bouw is een van de grootste afvalprodu- centen in Zeeland. Voor 1997 verwacht met een aanbod van 241.000 ton. Wat moet er ge beuren om deze berg te verklei nen? Het is een van de onder werpen die aan de orde komen in het juninummer van Wantij, tijdschrift voor natuur en mi lieu. De provincie heeft als doelstel ling om in 1997 het aanbod van bouw- en sloopafval met 5% te verminderen. Nu ligt het per centage hergebruik van bouw en sloopafval op 60%. Het stre ven is om dit in 1997 op te voe ren naar 80%. De Zeeuwse Mi lieufederatie hield een enquête onder de gemeenten en bouw bedrijven in Zeeland om te on derzoeken wat er daadwerke lijk gedaah wordt aan preventie en hergebruik van bouw- en sloopafval. Daaruit blijkt dat de gemeenten op Walcheren en Noord-Beveland het verst ge vorderd zijn met het scheiden van bouw- en sloopafval. In Vlissingen bijvoorbeeld bestaat de verplichting het afval te scheiden in de fracties che misch afval, puin, hout, meta len, pvc en overig afval. Ge meenten op Zuid-Beveland kennen de geringste verplich ting tot scheiden, gemiddeld maar twee fracties. De Zeeuwse bouwbedrijven VLISSINGEN De formatie-dansgroep van dansschool De Jong viert triomfen in Frankrijk. Vorig jaar werden ze uitgenodigd in Husseren-les-Chateaux om op te treden tijdens het jaarlijke wijnfeest en dit jaar zijn ze daar weer geïnviteerd. En ze gaan ook weer naar Dijon, de hoofdstad van de Bourgogne. Twee jaar geleden waren ze daar ook al eens om op te treden. De tienjarige Fe deratie van Ouderen verzorgt daar nu een bijeenkomst van vierduizend personen. De dansgroep van De Jong, genaamd The Young Ones, zijn vanzelfsprekend erg trots op deze uitnodiging. scheiden het afval zorgvuldiger afhankelijk van het project. Bij kleinschalige bouw van bunga lows die in Zeeland veel plaats vindt, is het voor bedrijven eco nomisch gezien niet interessant om metalen, kunststoffen en glas te scheiden. Door de rela tief lage storttarieven in Zee land is de drijfveer om de hoe veelheid afval te beperken min der dan in de Randstad. Toch beginnen veel bouwbedrijven zich te realiseren dat afvalpre ventie ook voordelen biedt. Om het ontstaan van bouwafval te voorkomen, worden bouwmate rialen in de juiste hoeveelheid besteld, zodat zo min mogelijk- materiaal overblijft. Maar ook opdrachtgevers en architecten hebben een belangrijke invloed op het ontstaan van bouw- en sloopafval. Architecten trekken vaak te weinig tijd uit voor een goed milieubewust ontwerp en opdrachtgevers hebben meestal te weinig geld over voor bouw projecten. Men kiest vaak voor goedkope en weinig duurzame bouwmaterialen. Verder in Wantij aandacht voor de groeiende samenwer king tussen recreatieondeme- mers en natuurbeschermers, het gevaar van het wonen aan De Schelde, waar dagelijks tankers met grote hoeveelheden gevaar lijke gassen en vloeistoffen pas seren, bedrijfsmilieuplannen op hun waarde geschat en de voor delen van het huren of delen van een auto boven het eigen bezit. MIDDELBURG In het artikel over de kruiden tuin bij Jacob Roggeveen- Dauwendaele is een foutje geslopen. De in het artikel genoemde volière werd niet geplaatst door de Rotary maar door de Lyons Club Walcheren. De Rotary was wel betrok ken bij de bouw van de blokhut. HUISARTSEN Vlissingen - Za F. Snijder, Burg. van Woelderenlaan 12. tel. 13933. Zo A. v.d. Griek, Badhuisstraat 46, tel. 12950. Spreekuur van 12.30- 13.00 en 17.30-18.00 uur. Middelburg - Za. J. Dominicus, Dam 30, tel. 39933. Zo. J. Wortel- boer, Korendijk 36, tel. 39933. Souburg, Gezondheidscentrum Middelburg-Zuid, Arnemuiden en Nieuwland - Za C. Wattel, Amstel- straat 55 Oost-Souburg, tel. 01184-61630 Zo J. Bergen, Ka naalstraat 89 Oost-Souburg, tel. 01184-61500 Spreekuren 12.30- 13.00 en 17.30-18.00 uur. Oostkapelle, Serooskerke, Grijpskerke, Veere en Vrouwen polder - Za en zo G. Rullens en M. Mol, Dorpsstraat 2 Oostkapelle, tel. 01188-1276 Domburg, Aagtekerke, Westka- pelle Koudekerke, Meliskerke, Biggekerke en Zoutelande - Za en zo W. Spekhorst, J.W. Schuurman straat 6, Domburg, tel. 01188-1271 West- en Midden Walcheren - za zo B. Bouwense, Valkenisseweg 14, Biggekerke, tel. 01185-2190 VERLOSKUNDIGEN Vr. vanaf 9 uur tot ma 9 uur H. Klompe, tel. 71140 TANDARTSEN Za en zo M. Smallegange, Gerbran- dystraat 176 Vlissingen, tel. 01884-65326 Spreekuur van 11 tot 12 uur. APOTHEEK Middelburg - Vr. 16 juni tot vr. 23 juni Apotheek L. v.d. Boogert, Vrij landstraat 79 Vlissingen - Vr. 16 juni tot vr. 23 ju ni Apotheek Papegaaienburg, Pa pegaaienburg 24, tel 66345 DIERENARTSEN Za en zo E. v.d. Akker, Kanaalstraat 3 Oost-Souburg, tel. 01184-60860 Dierenartsenpraktijk Oostkapelle. Oude Domburgseweg 33a tel. 01188-1443. Vogelopvang Midden Zeeland, tel. 01180-28288. THUISZORG Gezinsverzorging, 01184-14444 (pieper 168). Kruiswerk 01184- 11877. Algemeen Maatschappelijk Werk 01184-86400. POLITIE Noodhulp, als elke seconde telt: 06- 11. Overige assistentie aanvragen 01180-33333. Voor alle andere aan gelegenheden zijn de bureaus in Middelburg en Vlissingen 24 uur per dag geopend. KERKDIENSTEN Rooms-katholieke kerk. Der Boe- de 2e, 4e en 5e zaterdag 10.30 uur. Ter Reede za 17 uur, Lieve Vrouwe- kerk za. 19 zo. 9.30. Open Hof zo 11.15 uur, Souburg Martinusparo- chie zo 10 uur, Zoute Viever 1e en 3e za 9 uur, Middelburg Petrus en Paulus kerk 2e en 4e za. 17, zo. 10 uur, Hoeksteen zo. 11.30. Toeris tenkerken: Dishoek zo 10, Zoute lande zo 10, Domburg zo 10, za 19, Vrouwenpolder zo 10 uur. Nederlands Hervormde kerk. Aagtekerke 10 en 19 uur. Domburg 10 en 19 uur Gapinge 10 uur Grijps kerke 10 uur. Kleverskerke 9.30 Koudekerke 9.30 uur Middelburg Koorkerk 10 en 16.30 Getuigenis- kerk (bond) 10 en 18.30 uur, Nieuw land 9 uur Ritthem 10.30 uur. Oost kapelle 10 uur. Oost-Souburg 9.30 en 19 uur, Zoute Viever 19 Seroos kerke 10 en 19 uur. Veere 9.30 Vlis singen, St. Jacobskerk 10 Johan- neskerk 9.30 Open Hof 9.30 uur Schaapskooi 9.30 Ter Reede 19 uur. Vrouwenpolder 10 uur Westka- pelle 9.30 en 19 uur. Ziekenhuis Walcheren 10 uur. Gereformeerde kerk. Gapinge 19 uur Grijpskerke 19 uur. Koudekerke 9.30 uur Meliskerke 10 en 14.30 Oostkapelle —uur, Oost-Souburg 9.30 Serooskerke uur Vlissingen Petruskerk 9.30 uur. Veere uur, Vrouwenpolder uur. Gereformeerde Gemeente. Vlis singen 9.30 en 16 uur, Oostkapelle 9.30 en 15 uur Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt. Middelburg 9.30 en 16.30 Vlissin gen 9.30 en 16.30 Nederlands Ge reformeerde Kerk Middelburg 9.30 en 17 uur Christelijke Gere formeerde Kerk Middelburg 9.30 en 16.30 uur. Vlissingen uur. Evangeliegemeente Middelburg 9.30 Oost-Souburg 10 Leger des Heils Middelburg uur. Vlissingen 10 uur. Anglicaanse Kerk Vlissingen-Oost 10.30 en 19.30 Zevendedagsadventisten Middelburg za. 11 uur Vlissingen za. 9.30 uur Doopsgezinde Gemeente Middelburg 10 uur Vlissingen uur Kristen Zuidmolukse kerk Oost- Souburg 17 uur, Koudekerke 12 uur. Pinkstergemeente Middel burg 11.30 uur. Vlissingen e.o. 15.00 Bethel Pinksterkerk Vlissin gen wo. 19.30 vr. 19.30 zo. 11.30 Christelijk Centrum Zeeland Vlis singen 10.30. Nieuw Apostolische kerk West-Souburg wo. 20 9.30 en 17 Volle Evangeliegemeente Ar nemuiden do. 20 zo. 10 Seroosker ke do. 19 West-Souburg zo. 10 Middelburg Thomaskapel wo. 20, zo. 10 uur. Filadelfia Gemeente Vlissingen wo 19 uur, zo 10 uur Vrije Evangelische Gemeente Westkapelle 9.30 Eglise Wallone Middelburg 10.45 uur De Christen gemeenschap Hoogelande uur Rafaël gemeenschap Eleos Mid delburg 9.30 uur. MIDDELBURG De We reldwinkel heeft zaterdag 10 juni een nieuw pand in gebruik genomen. Het nieuwe onderkomen be vindt zich in de Koorkerk- straat. Vanaf 10 uur kunnen be zoekers de winkel bezichtigen VLISSINGEN Tilroe-Optiek uit de Walstraat heeft er een contactlensspecialiste bij. Marjolein Tilroe-Biesbroek is ge slaagd voor haar examens. Daarmee is de professionle begeleiding bij Tilroe nog verder uitgebreid. Er zijn in de zaak drie optometristen werkzaam: Eddy Tilroe, zijn zoon Edwin en diens vrouw Marjolein. Kom je bij Tilroe voor een oogmeting of contactlenzen dan wordt er een complete optometrische screening gemaakt van het oog. Wanneer er twijfels bestaan over de gezondheid van het oog dan wordt er direct doorverwezen naar een arts. Driehonderd gulden aan waar debonnen was er te verdelen onder de winnaars van de etala gewedstrijd van de Schelde- straatwinkeliers uit Vlissingen. Deze wedstrijd werd in mei ge houden. Acht personen wonnen een prijs. De eerste prijs, een waardebon van 100,gaat naar Sharon Pruijssers, de tweede prijs, een waardebon van 50,is voor mevrouw Vos. Zes personen wonnen een waardebon van 25,Het zijn T. Murre (Lewedorp), Claudia Toos (Oost-Souburg), Martijn Schouten, mevrouw Schreurs en Tomas Burgers. Tenzij an ders vermeld komen de win naars uit Vlissingen. Zaterdag 17 juni is kleur- en stijladviseuse Dany Geypen van 10.00 tot 17.00 uur aanwezig bij Beauty Salon Hardy aan het Bellamypark in Vlissingen. Zij adviseert geheel vrijblijvend over het type montuur dat het beste bij u past. De schoon heidsspecialiste geeft als ex traatje een make-up advies. Reisbureau Van Fraassen Hol land International aan de Lon- densekaai in Middelburg heeft het kantoor opnieuw ingericht. Om dit te vieren kunnen de klanten een reischeque van dui zend gulden winnen. zogenaamde werkgeversfunctie waarin iemand die een zorg budget ontvangt zich bevindt. Hij betaalt „loon" en moet pre mies en belasting betalen. Bij Deltazorg vervalt deze functie. Vandaag wordt het nieuwe postkantoor aan de Stemer- dinglaan in Oost-Souburg ge opend. In het nieuwe postkan toor is veel aandacht besteed aan de directe communicatie met de klant en de veiligheid. Behalve wat wisselgeld heeft het kantoor geen contanten be schikbaar. Al het geld is veilig opgeborgen in apparatuur met tijdvertragingsmechanismen. Salgerij Verboom uit de Schel destraat in Vlissingen is deze maand in Mexicaanse sfeer. Als je een Mexicaanse specialiteit koopt krijg je er bijvoorbeeld een cactus gratis bij. i

Scheldebode | 1995 | | pagina 5