DOET 'T GROOT(S) Braziliaanse klanken onder de afwas Grauwe gors MIDDELBURG op 15, 16 en 17 juni Kunst en muziek op de Markt Rommelmarkt Biggekerke Dubbel op "OD Zorgcentrum Jacob Roggeveen-Dauwendaele houdt vrijdag open huis Groot Big Band Festival Grootse modeshows Grootste klederdrachtenschouw Kruidentuin GFT-CONTAINER 01180-28323 of 01180-12477 Uitwisselingsorganisatie AFS zoekt gastouders Afwassen Fietsen Eilandje Excursies KNNV MIDDELBURG De autovrije markt wordt zaterdag 10 ju ni in beslag genomen door kunstenaars en muzikanten. Ook op de Vismarkt is van alles te beleven. Leden van de Kunstenaars Club Zeeland laten zien wat ze in hun mars hebben. En dat is in ieder ge val geva rieerd. Zo is er kera miek, ori gami, schilder kunst en beeldende kunst te zien. Ook is er werk van de groep kunstzinnige vorming van Vijvervreugd. Leerlingen en docenten van de Muziekschool brengen op een aantal podia meerdere muziekstijlen ten gehore. Van 11 tot 16.30 uur treden ach tereenvolgens op: Jazzband The So What, het blokfluit ensemble, het en sembles- pel, het Zeeuws jeugd orkest, de bigband, het klarinetensemble, het strij kersensemble en de slagwerk groep. Op de vismarkt wordt gitaar, cello, blokfluit, klari net, keyboard en piano ge speeld. De kruidentuin is een stimulans voor ouderen. V.l.n.r. beheerster Toon Bruintjes, mevrouw Lens van Rijn en mevrouw Stijn. foto piet davidse gerd dat het gelukkig weer bij na vanzelf gaat. „Het zorgcen trum Buitenrust is zo gebouwd dat het in zichzelf gekeerd ligt", zegt mevrouw De Leeuw. „De gedachte hierachter was dat de ouderen rust wilden, zich af wilden keren van de drukte na een arbeidzaam leven. Het was een eilandje in de wijk waar weinig vertier was. Maar zoveel rust hadden de ouderen nou ook weer niet nodig. Op het terrein moest meer beweging komen. Er moesten meer prikkels ko men van buitenaf om ze bezig te houden, maar vooral zinvol be zig houden. Dat werd ons be leid. Het centrum moest een wijkcentrum worden voor en door ouderen." Heyse daarover: „Om meer prikkels van buitenaf in te voe ren wilden we de wijkbewoners naar de ouderen toe laten ko men. Dit kon alleen door initia tieven te ontplooien waar ze al lebei iets aan hadden. De con tacten werden het eerst gelegd toen in het kader van die socia le vernieuwing een wijkbemid- delaar werd aangesteld. Toen volgde een werkgroep die een aantal ideeën ging uitwerken. De bewoners dachten hierin mee. En dat is tot nu toe zo bij zonder gebleken, ze gaan steeds meer meedenken en bieden ook steeds vaker hun hulp aan. Bo vendien verloopt de samenwer king met de wijk, met name de wijk vereniging, vlekkeloos." Dus krijgt het zorgcentrum Ja cob Roggeveen-Buitenrust langzaam steeds duidelijker plaats in de wijk Dauwendaele. Zo'n drie jaar geleden al werd een beeldenroute in de tuin om het zorgcentrum gerealiseerd. Een tiental Zeeuwse kunste naars stelden hiervoor beelden beschikbaar, waarmee een per manente buitenexpositie werd ingericht. Hoewel de bewoners in den beginne huiverig waren voor 'die moderne kunst' werd er even later bijna strijd gele verd over wie een beeld in de tuin mocht hebben. De beelden zijn zo geplaatst dat er een wandeling langs gemaakt kan worden, compleet met een be schrijving van de beelden en hun makers. Ook uit die tijd stamt de voliè re, een geschenk van de Rotary, die ergens midden tussen de aanleunwoningen is geplaatst en door de bewoners zelf wordt onderhouden. Samen met de wijk vereniging Dauwendaele is onlangs een wijk-kruidentuin gerealiseerd op een stuk terrein tussen Buitenrust en de Kamer van Koophandel dat gemakke lijk voor iedereen uit de wijk bereikbaar is. Iedereen mag hier gebruik van maken, zowel mensen uit het zorgcentrum als uit de wijk. Het is als het ware een open ontmoetingsruimte voor iedereen. Ook de koks van het centrum hebben de tuin ontdekt en ma ken er graag gebruik van. Het eten schijnt er, nog beter door geworden te zijn! Binnenkort verschijnt een boekje over de kruiden uit de tuin, met recep ten van de kok. De tuin is een idee van Paulus van Staveren, voormalig educatief medewer ker van de Kinderboerderij. De paden zijn zo aangelegd dat ze wat dieper liggen dan de bloembedden, zodat ook rol stoelbewoners makkelijk bij de kruiden kunnen. De paden zijn weer aangelegd door het jonge rencentrum uit de wijk. Be heerster Toos Bruintjes ziet er op toe dat alles gecoördineerd wordt. Nog een samenwerkingsproject was de opzet van een wijk- plantenkas met de mogelijkheid tot het zaaien en kweken van allerlei tuingoed. De kas is open van 9.00 tot 18.00. Een volgend project is nog in ontwikkeling. Het is het zogenaamde 'Praat huis', een soort houten blokhut die gebouwd zal worden op de grens van het wooncomplex en de Agaat. Hier kunnen de oude ren uit de wijk elkaar ontmoe ten. Een maquette, gemaakt door een van de bewoners, laat zien hoe de blokhut wordt. Alle projecten konden mede worden gerealiseerd met de welwillen de en financiële hulp van de ge meente Middelburg, de wijkta- fel Dauwendaele, de Woning bouwvereniging, de Humanisti sche Stichting Bejaardenhuis vesting, de Stichting Vrienden Jacob Roggeveen en diverse Middelburgse bedrijven en par ticulieren. De officiële opening voor geno digden is vrijdag om 12.00. De openingshandeling zal worden verricht door de heer De Kok, gedeputeerde Ouderenzorg van de Provincie. Vanaf 14.30 is het publiek welkom. Er zullen dan tal van aktiviteiten op het ter rein plaatsvinden. Er is muziek, er zijn kraampjes en er is een pottenbakker, er wordt een lo terij gehouden en in de grote zaal van het zorgcentrum wordt een video vertoond met beelden van de aanleg van de kruiden tuin en de plantenkas. BIGGEKERKE Op het kerkplein wordt op 1 juli een bazar en rommelmarkt gehouden waarvan de opbrengst gedeeltelijk bestemd is voor de restauratie van het dak van de kerk. Een ander deel is voor de exploitatie van het verenigingsgebouw 't Klokuus. Naast rommelmarkt zijn er verschillende spelen en spelletjes voor jong en oud. Zo kan er onder andere geschoten worden. Ook worden er zelfgemaakte artikelen verkocht en zijn er hap jes en drankjes. De aanvang van de bazar en rommelmarkt is 9.00 uur. Om 11 uur is er een verkoping bij opbod en de hele dag draait er een rad van avontuur. Om 17.00 uur is het afge lopen. Een tweeling in de wieg(en). Dat betekent alles in twee- voud, alles dubbelop. In het begin is dat prachtig, be- langstelling en hulp genoeg, maar na verloop van een esj paar jaar heb je gewoon twee kinderen die al dan niet op elkaar lijken. Kenissen van mij mogen zich de ge lukkige ouders noemen van een tweeling. Het zijn twee ondernemende knapen die hun opvoeders en de gemoe deren flink bezig houden. In het begin beperkten de problemen zich hoofdzakelijk tot de gezamenlijke voedsel- en luierv er strekking en daar werden ze reuze handig in. Vorig jaar was de woonkamer opnieuw be hangen en zag er keurig uit. De tweeling zat om prakti sche redenen lekker buiten in de zandbak te spelen. Terwijl de behangtafel ingeklapt werd ging de telefoon. I „Buurman, weet je dat die twee jongens van je op het .--"y dak zitten?". Dat was toch even alarmfase één en met veel tactische zelfbeheersing werden ze naar de begane S grond geloodst. Voor straf naar binnen, in de kamer zit ten en geen televisie aan. De behangspullen werden verder opgeruimd en de ouders gingen zich omkleden. Terug beneden zat de tweeling bovenop de kast en had van twee banen behang al een punt losgetrokken. Ge lukkig, net op tijd voordat het erger was. Dan maar te rug naar buiten, het dak konden ze niet meer op. Het bleef rus tig, maar schijn bedriegt, want toen moeder de was op wilde gaan hangen was de droogmolen bezet. Daar had de tweeling een draaimolen van gemaakt. Een hing er aan en de ander trok hem aan een draad rond. Tweelingen, soms blijf je dan alles dubbel zien. Cameleon. CÖ FOTOSTUDIO THEO V.D. GENUGTEN vrijlandstra<3t 75, middelburg (winkelcentrum dauwendaele) 01150-40317 Voor het reinigen van uw particulier container reinigingsbedrijf, Bel voor aanmelding of informatie Wij werken met goedkeuring van gemeentewerken, K.v.K. 37.495. "iBlBLfO 'DEIB 100e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. WOENSDAG 301 7 JUNI 1995 PORTRETTHEO MAAKT T! MIDDELBURG Stroopwa fels, chocoladepasta, friet, ap pelmoes en kroketten. Martin Spada uit Argentinië, Decildo Lopes uit Brazilië en Rio Rigot- ti uit de Verenigde Staten zijn eensgezind: dat vinden ze de onbetwiste culinaire toppers in Nederland. Een jaar lang woon den zij in Zeeland bij een gast gezin en gingen hier naar school. Ze leerden de taal, ge woonten en cultuur van ons land kennen. Begin juli gaan ze weer naar huis, maar ze komen nog eens terug, dat weten ze ze ker. Tenslotte hebben ze nu 'fa milie' in Nederland: gastouders, gastbroers- en zussen. Zij kwa men in Nederland via de inter nationale uitwisselingsorgani satie AFS, een niet politiek- of religeusgebonden vereniging zonder winstoogmerk. AFS staat voor American Field Service. Dat was in de twee we reldoorlogen een vrijwillige ambulancedienst. In 1947 werd besloten dat men ook buiten oorlogstijd de wereldvrede wil de blijven bevorderen. AFS koos voor het organiseren van uitwisselingen voor scholieren uit verschillende landen. De or ganisatie strekt zich inmiddels uit over meer dan 55 landen en is in alle continenten vertegen woordigd. Een belangrijk element is dat de deelnemers aan de AFS-pro- gramma's verblijven in gastge zinnen. Deze gastgezinnen krij gen voor hun gastvrijheid geen financiële vergoeding. Ze doen dit omdat ze geïnteresseerd zijn in andere culturen en omdat ze zich kunnen vinden in de doel stelling van AFS. „Wij zagen een oproep van de AFS voor gastgezinnen in de krant en dachten, dat zou voor ons ook wel wat zijn", vertelt gastmoeder Annie Goedhart. „Omdat wij een incompleet ge zin zijn mijn man is jaren te rug overleden dacht ik dat wij misschien niet in aanmer king konden komen, maar dat bleek gelukkig geen bezwaar. Mijn jongste dochter woont nog thuis en onze pleegzoon- en broer Decildo en zij kunnen goed met elkaar overweg. Om dat ik als lerares een drukke baan heb, moet iedereen een handje meehelpen. Gelukkig is Decildo door zijn moeder niet verwend. Hij moet thuis net zo goed zelf zijn kamer opruimen, ook al hebben ze hulp in de huishouding." Lachend: „Je moet hem eens zien afwassen met zijn favoriete Braziliaanse nuziek aan. Dan staat hij toch te swingen." Het gastouder schap is Annie Goedhart goed bevallen en ze denkt erover om in de toekomst nog eens een gastkind in huis te nemen, „Ik heb zelf jaren in Amerika ge woond, veel gereisd en ook overal veel gastvrijheid erva ren", is haar motief." Haar jongste dochter wil volgend jaar na haar eindexamen VWO via de AFS ook graag een jaar tje naar het buitenland, het liefst naar Amerika. Joke Sedée, contactpersoon van AFS, kijkt tevreden terug op een jaar waarin vijf jongelui via de uitwisselingsorganisatie in Zeeland woonden. Haar ei gen kinderen zijn via de uitwis selingsorganisatie ook een jaar tje in het buitenland geweest en als het nodig is, fungeert zij als opvangouder. „Het komt wel eens voor dat het tussen gast ouders en -kind niet klikt", zegt ze, „dan vang ik zo'n jongen of meisje tijdelijk op tot we een nieuw gastgezin hebben. Dit jaar was dat overigens niet no dig, het is overal even goed ver lopen." Nederland was geen bewuste keuze voor de ASF-ers. Alledrie hadden ze wel als voorkeur Eu ropa opgegeven. Rio was graag naar Italië gegaan omdat hij Italiaanse voorouders heeft. Maar Nederland, een land waar ze vantevoren weinig van wis ten, is hen goed bevallen. „De mensen zijn hier veel vrijer", Decildo Lopes uit Brazilië, Martin Spada uit Argentinië em Rio Rigotti uit de Verenigde Staten woonden een jaar in Nederland. Staand op de foto Joke Sedée van de organiserende uitwisselingsor ganisatie AFS en gastouder Annie Goedhart. foto piet davidse zegt Martin. „In Argentinië zijn de normen veel strenger". Rio heeft het carnaval meegemaakt in Maastricht. „Dat was pas wild, zegt hij met onvervalst Amerikaanse tongval. En Mar tin herinnert zich de keer dat hij de fiets pakte om op bezoek te gaan bij een andere AFS-er in Rotterdam. Ik had er geen idee van dat het zo ver was." En glunderend: „Maar het is me gelukt." Voor Rio, Martin en DeJildo zit het jaar er bijna op, maar overal ter wereld hebben eind examenleerlingen tussen de 16 en 18 zich alweer opgegeven om een jaartje via AFS naar het buitenland te gaan. Voor Joke Sedée betekent het op zoek gaan naar gezinnen die bereid zijn een jaar lang een jongen of meisje uit het buitenland gast vrijheid te verlenen. Wie daar interesse voor heeft of meer in formatie wil over de uitwisse lingsorganisatie AFS kan met haar contact opnemen, tel. 01180-27748. Ouderen in actie in kruidentuin (li' i' K-ST 1 De grauwe gors is een merkwaardige vogel. Hij lijkt een voorkeur te hebben voor gebie- den waar voor doorgewinterde vogelaars verder niet zoveel te beleven valt. Maar een j\ ontmoeting met de grauwe gors is een bele- 1 venis op zich. Niet dat de vogel zo specta- Kif ,#j culair oogt hoor, want als je niet goed uit- "'y-gfjplr' kijkt zou je hem licht voor een wat afwij- t\ kende kneu of een verdwaald vrouwtje rietgors verslijten. Het bijzondere van een LJ^C J grauwe gorswaameming zit-em in het feit 9*- K<op zich. De grauwe gors is zo zeldzaam ge- w -*-**< worden dat je zo'n ontmoeting met grote letters bijschrijft in het journaal met bijzondere waarnemingen dat iedere veldbioloog bijhoudt. En het is nota bene nog maar tien jaar geleden dat je alleen maar de eerste beste Zeeuws-Vlaamse polder door hoefde te wandelen om een grauwe gors tegen te komen. In 1983 werd het aantal broedparen in Zeeuws Vlaanderen nog op tweehon derd geschat. In goede jaren staken de vogels ook de Wester- schelde over en broedden dan op diverse plaatsen in Zuid-Be veland. Als er van die 200 paren nog 5% over zou blijken te zijn valt het al mee. Een sprekender bewijs hoe snel het met een soort achteruit kan gaan is in onze omgeving bijna niet te vinden. Of het moest zijn dat van de geelgors, het vroeger alge mene neefje van de grauwe gors. Het was vijftig jaar geleden overal in Zeeland één van de gewoonste poldervogeltjes. Nu is er nog eens af en toe een enkel paartje dat een broedpoging on derneemt in de grensstreek van Zeeuws-Vlaanderen. Voor het hoe en waarom van de teloorgang van beide gorzen is nooit een echt bevredigende verklaring gevonden. Maar het is vast en ze ker meer dan alleen een onberekenbaar familietrekje. MIDDELBURG Na een leven van hard werken en zuinig leven trekken ouderen zich terug in een bejaar denhuis. Omgeven door een oase van rust genieten zij daar van een verzorgde oude dag. Maar is die rust wel zo fijn? Rust roest, zegt een oud gezegde en om oude ren zinvol bezig te houden is een klein beetje leven in tie brouwerij noodzakelijk. Daarom is het zorgcen trum Roggeveen-Dauwendaele begonnen om de be woners van het zorgcentrum activiteiten aan te bieden en ze in contact te brengen met de bewoners van de wijk. De wijk-kruidentuin die overmorgen in gebruik wordt genomen is daar een treffend voorbeeld van. Vogelvrij MET ZEEUWSE LANDSCHAP --J&aft.*,. Overmorgen, vrijdag 9 juni houdt het zorgcentrum Jacob Roggeveen-Buitenrust aan de Buitenrustlaan in Dauwendaele open huis. Daarbij worden een aantal nieuwe projecten aan het publiek gepresenteerd. Deze projecten zijn in samenwerking met de wijkbewoners ontstaan om het zorgcentrum en het bij behorende wooncomplex met 110 aanleunwoningen een dui delijker plaats in de wijk te ge ven en tegelijkertijd de aan trekkelijkheid van het complex voor de bewoners daarvan te vergroten. Die initiatieven zijn onder andere de aanleg van een kruidentuin, de realisatie van een wijk-plantenkas, het bou wen van een 'Praathuis' en een beeldenroute. Daarnaast vin den nog tal van activiteiten in het complex plaats. Vanaf 14.30 kan het publiek terecht. Ouderen zijn niet afgeschreven. Het mag eigenlijk met hoofdlet ters worden geschreven. Dat vinden althans de heer Ph. Hey se, zorgcoördinator van het wooncomplex en mevrouw J. de Leeuw, directeur van de Huma nistische Stichting Jacob Rog geveen, waaronder, ook Buiten rust valt. Beiden zijn vanuit hun werk betrokken bij de ver nieuwende initiatieven rond het woon- en zorgcentrum Buiten rust. Mevrouw de Leeuw: „De bekende psycholoog René Diek- stra betoogde onlangs nog in zijn column in de PZC dat jon geren zelfs al vanaf hun 6e jaar een negatieve houding ten aan zien van ouderen ontwikkelen. Die negatieve houding, schrijft hij, blijft vervolgens min of meer onbewust het hele verdere leven zijn invloed uitoefenen. Voor jongeren en mensen van middelbare leeftijd is ouder dom synoniem aan verlies. Wij denigreren ouderen en be schouwen ze als overbodig. Niets is echter minder waar. Ouderen willen heel graag mee doen en meetellen." Heyse: "Wanneer je ouderen ge reedschap geeft zijn ze heel wat mans. Ouderen hebben een schat aan ervaring, alleen ze mogen of kunnen het vaak niet meer gebruiken omdat onze maatschappij het niet op prijs stelt. Maar dat ligt aan het denkbeeld dat ons jarenlang wordt ingeprent. En wie maar vaak genoeg te horen krijgt dat ie niet meer nodig is, die voelt dat ook zelf zo. Het is onze be doeling daarom via deze projec ten ouderen te stimuleren. En het werkt fantastisch want we hebben zelf naar de projecten geen omkijken meer." De projecten rond het woon- en zorgcentrum Buitenrust zijn gerealiseerd in het kader van de sociale vernieuwing, een term die al weer enkele jaren geleden werd geïntroduceerd maar die ondertussen al zo is ingebur- ADVERTENTIES MIDDELBURG De afde ling Walcheren van het KNNV verzorgt binnenkort twee ex cursies. Deze excursies zijn gra tis voor leden. Niet-leden beta len een gulden vijftig per uit stapje. Zaterdagmiddag 10 juni nemen de natuurgidsen Maaike Boomstra en Henk Remijn de liefhebbers mee naar De Schotsman voor een orchidee ën-excursie. Belangstellenden kunnen om 14 uur verzamelen op het parkeerterrein van Res- tao Vrouwenpolder. Dinsdag 13 juni is er een excur sie naar het duingebied bij Zou- telande met Henk Mandemaker als natuurgids. Belangstellen den voor deze trip worden om 14 uur bij het Beach Hotel in Zoutelande verwacht.

Scheldebode | 1995 | | pagina 1