Arabische kunst in Arsenaal Tröckener Kecks spelen semi-akoestisch Het Vlissings Jongerenkoor jubileert Wandelen in de nacht Midgard wil verhuizen Ambtenaren op de fiets Shirtsponsor EMM Herdenking Zeeslag Schoneveld onderdeel van 'Sail Breskens' Milieuvriendelijk onkruidvrij SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 7 JUNI 1995 Driehonderd dozen voor Koerdistan Sail Breskens Vrijmarkt 311 MIDDELBURG Het eerste senioren team van EMM heeft Se venty Seven als shirtsponsor. Op de foto staand v.l.n.r. Edwin Pas man, Remco Potter, Eric-Jan Dingemanse, Edwin Davidse, Wally Houtepen en Ronald Guilliet. Gehurkt v.l.n.r Ronny Onwijn, Vin cent v.d. Meijden, Wim Engels, Sjoerd Jongepier en Erik Broekho- VLISSINGEN Voor de vijf entwintigste keer organiseert wandelsportvereniging de Vrolijke Tippelaars de nacht- wandeltocht van Bergen op Zoom naar Vlissingen. Deze tocht is 75 kilometer lang. Wie dat te ver vindt kan ook meedoen aan de tocht Hans- weert - Vlissingen, nog altijd goed voor 45 kilometer. De tochten worden gelopen in de nacht van 10 op 11 juni. De wandelaars voor de langste afstand starten vanaf café de Raayberg aan de Antwerpse straat in Bergen op Zoom, om 24.00 uur. De korte tocht start om 5.30 uur vanaf café Zeelandia aan de Kanaal straat in Hansweeit. De aankomst van beide groe pen wandelaars is gepland te gen 13.00 uur, bij het club huis van Zeeland Sport in Vlissingen. het inschrijfgeld bedraagt 27,50 en 22,50. MIDDELBURG Open Jon gerencentrum Midgard heeft sinds 1978 onderdak gevonden in een monumentenpand in de Kuiperspoort. Rianter kan het niet, zou je zeggen, maar het te gendeel is waar. Voor stedelijk jongerenwerk is het pand totaal ongeschikt. De gemeente is al jaren van het probleem op de hoogte, maar heeft tot nu toe geen adequate oplossingen aan gereikt. Daarom trekken mede werkers en bezoekers op 10 juni opnieuw aan de bel met een 'Accomodatiedag'. Een mooi onderkomen heeft Midgard zeker, omringd door andere even fraai gerestau reerde monumentenpanden in een sfeervol steegje. Maar in een jongerencentrum treedt wel eens een muziekgroepje op en dat veroorzaakt in een dichtbe bouwd gebied geluidsoverlast. Bovendien zijn de ruimten in het pand totaal ongeschikt voor grootschalige activiteiten. Voor een politiek forum is al geen ruimte, laat staan dat het mo gelijk is een band van enig for maat op het kleine en lage po dium te proppen. En ook in de kleine barruimte is het regel matig behoorlijk dringen. De gemeente is in 1987 tij dens een actiedag op de hoogte gesteld van het probleem. Sindsdien is er wel een en ander geprobeerd om Midgard een be ter onderkomen te bieden, maar steeds tevergeefs. Tijdens de ac comodatiedag kan iedereen zich ervan overtuigen dat voor het stedelijk jongerenwerk een ander onderkomen noodzake lijk is. Om 15.00 uur geeft di recteur P. van der Linden van de stichting Sociaal Kultureel Werk Middelburg toelichting over de stand van zaken van herhuisvesting. Vanaf 15.30 is er karaoke in de bar en om 18.00 uur een gezamenlijke maaltijd en film op grootbeeld video. Tussen 20.00 en 02.00 uur is er een dance night met diverse d.j.'s en live optredens van onder andere 4 REAL, DM en Let it R.I.P. BINGO - Supportersvereniging Rood-Wit houdt vrijdag avond 9 juni een bingo in de kantine van VC Vlissingen aan de Irislaan in Vlissingen. De aanvang is 20 uur en de hoofdprijs is een fiets. In het wijkcentrum Scheldebuurt aan de V. Quakke- laarstraat in Vlissingen is vrijdag 9 juni om 20 uur een bingo voor jong en oud. Donderdag 22 juni is in dat wijkgebouw een bingo voor 55-plussers. Deze begint om 14 uur. FIETSPUZZELTOCIIT - MAC de Zeeuwen heeft een vol- continue fietspuzzeltocht uitgezet op Walcheren. Deze tocht kun je op iedere dag rijden vanaf zaterdag 4 juni tot en met zondag 30 september. De startplaatsen zijn bij de WV's in Domburg, Aagtekerke, Westkapelle en Zoutelande. De route is ongeveer vijfentwintig kilometer lang en gaat langs de mooiste plekjes van Walcheren. Er zijn mooie prijzen beschikbaar. FANCY FAIR - Zaterdag 26 augustus is er een fancy fair in wijkcentrum Het Open Hof aan de A. Gogelstraat in Vlissin gen. Van 10 tot 13 uur worden er spullen verkocht ten bate van Hildebrando. DANSAVOND - Speeltuinvereniging De Oude Stad houdt zaterdag 3 juni een dansavond in het verenigingsgebouw aan de Paardenstraat 68 in Vlissingen. De aanvang is 20 uur en de muziek wordt verzorgd door Anton Boer. EXCURSIE - Buurthuis De Paraplu organiseert een excur sie naar Radhadesh in België. Radhadesh is een hindoetempel complex van de internationale gemeenschap van Krishna be wustzijn dat jaarlijks duizenden bezoekers trekt uit alle delen van Europa. Zaterdag 24 juni kunnen daar ook Walcherenaren bij zijn. Zij kunnen zich opgeven bij De Paraplu. De kosten be dragen 25,00 voor volwassenen en 12,50 voor kinderen tot twaalf jaar. WESTHOVE - Op 7 juni kun je meedoen aan een rondlei ding in en om het kasteel Westhove. De aanvang is 14 uur en de prijs bedraagt vijf gulden, 's Avonds kun je aanschuiven voor een Bourgondische maaltijd a 25,00 of meedoen aan de rond leiding 'verhalen van het bos', over geschiedenis, anekdotes en de natuur. Voor deze activiteiten moet je vooraf aanmelden bij het Zeeuws Biologisch Museum aan de Duinvlietweg in Oost- kapelle. PENSIOEN - De Industriebond FNV verzorgt maandag 12 juni een thema-avond over pensioenen in het Zuiderbaken aan de M. de la Palmastraat in Middelburg-Zuid. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. SPEELSTAD - De decors voor Speelstad '95 Piratenstad worden zaterdag 10 juni op het Scheldeplein in Vlissingen in elkaar gezet. Tussen 14 en 17 uur kunnen ze geverfd worden en alle kinderen mogen komen helpen. WANDELEN - MTV'69 heeft de weer jaarlijke avondvier daagse georganiseerd. Van 12 tot en met 15 juni kunnen zowel groepen als individuelen vijf of tien kilometer wandelen. De start is maandag 12 juni bij de Zandkuil aan de Breeweg in Middelburg, om 18.30 uur. Daar is ook het startbureau. Ook in Veere kunnen de bewoners de wandelschoenen aantrekken. Daar wordt de avondvierdaagse van 13 tot en met 16 juni ge houden. De start is om 19.00 uur vanaf het Praetuus in de Frans Naereboutstraat in Veere. Het startbureau is geopend vanaf 18.00 uur. Op de laatste avond worden de wandelaars vergezeld door Veere's Genoegen. OUD PAPIER - Zaterdag 10 juni staat ervan 9 tot 11.30 uur een container voor oud papier op het Miro-terrein in Vlissin gen. De opbrengst komt ten goede aan de gereformeerde en hervormde gemeente in Vlissingen. KLAVERJASSEN - In wijkcentrum Scheldebuurt aan de V. Quakkelaarstraat in Vlissingen kun je zaterdag 17 juni prijs- klaverjassen. De aanvang is 14 uur en deelname kost drie gul den. UITVOERING - De jazzers en de gymnasten van gymnas tiekvereniging DIOS uit Oost-Souburg geven zaterdag 10 juni de jaarlijkse uitvoering in sporthal Baskensburg in Vlissingen. Dit jaar is er voor het eerst een middagvoorstelling. Deze staat in het teken van het circus. De avondvoorstelling staat in het teken van dertig jaar DIOS. De middagvoorstelling begint om 14.30 uur, de avondvoorstelling om 19.00 uur. CONCERT - Marjanne Kweksilber en Leen de Broekert ge ven zaterdag 10 juni een concert in de Kloveniersdoelen in Middelburg. Zij brengen liederen en pianowerken van Neder landse componisten ten gehore. Het concert begint om 21.00 uur. Kaarten kosten 20,00 (passen17,00; 15,00 en 10,00). ROMMELMARKT - Zaterdag 17 juni is er een rommelmarkt op het plein van de Saronkerk aan de Noordweg te Oostkapel- le. Van 9 tot 16 uur is er een groot aanbod van boeken, kleding, elektrische apparaten, meubels en huishoudelijke spullen. Daarnaast worden er oliebollen, wafels, gebakken vis, kaas, fruit en bloemen verkocht. Om 10 uur is er een verkoping bij opbod van waardevolle spullen. HARDLOPEN - Atletiekvereniging Dynamo '70 houdt vrij dag 9 juni de jaarlijke loop over 10 Engelse mijlen. Het par koers voert de deelnemers over de beschutte B-wegen tussen Middelburg, Gapinge en Veere. Zowel wedstrijd- als prestatie lopers kunnen aan deze loop meedoen. De start is om 19 uur in de Prooyenseweg op de hoek van de Nadorstlaan. Vanaf 17.30 kan er ingeschreven worden in de kantine van het hoofdvoet balveld op de Nadorst. KERKDIENST - De oud-katholieke gemeenschap heeft op zaterdag 10 juni een kerkdienst in de kapel naast de rk Maria Magdalenakerk aan de Singelstraat in Goes. Pastoor Wijker uit Amersfoort leidt de eucharistieviering. De dienst begint om 10.30 uur. LAURENSRAKKERS - Vrijdag 9 juni geeft het kinderkoor De Laurensrakkertjes een uitvoering in het wijkcentrum Van Cittershof in Sint Laurens. Zij brengen dan de musical 'Net op tijd' op de planken. De aanvang is 19.30 uur, de toegangs is gratis. FIETSEN - De Hoechst Toerclub houdt zaterdag 10 juni de jaarlijkse toertocht over 75 of 120 kilometer. Start en finisch zijn op het bedrijfsterrein van Hoechst in Vlissingen-Oost. De start is om 10 uur, het inschrijfgeld bedraagt 8,50. DEMO - De Vlissingse groep 'In geval van Noot' presenteert haar democassette 'Morgen... vergaat de wereld?' vrijdag 9 ju ni in de Walk-Inn aan de Minister Lelystraat. De presentatie begint om 21.00 uur en de entree bedraagt vijf gulden. De pre sentatie wordt ondersteund door computeranimaties op een scherm van anderhalve meter. Echte zeeslag op Westerschelde VLISSINGEN De 'Herdenking van de Zeeslag op Schoneveld' mondt zaterdag 10 juni uit in een echte zeeslag die 's avonds wordt uitgevoerd met het nodige vuurwerk door zo'n 40 oude plat- en rondbodemsche- pen. Voorafgaand aan dit spectaculaire onderdeel vin den er op 9 en 10 juni vele activiteiten plaats in het ka der van deze maritiem-historische herdenking. VLISSINGEN Op vrijdag 2 juni werd door de wethouder van cultuur, mevrouw L. Pop- pe-de Looff, de tentoonstelling geopend van Mohammed Mod- affar in de foyer van het Arse naaltheater. De tentoonstelling omvat recente tekeningen en schilderijen op papier van klein formaat. Mohammed, afkom stig uit Najef in Irak, is na een verblijf in diverse vluchtelin genkampen in 1993 in Neder land gekomen. Zijn tekeningen geven een weerslag van de tijd en de ervaringen sinds zijn ver trek uit zijn geboorteland. Mohammed is als kunstenaar autodidact. In zijn beeldend werk is zijn culturele achter grond een belangrijk element. Naast tekeningen in inkt, verf en ander materiaal gebruikt hij als beeldtaal Arabische teksten. Deze maken een integraal on derdeel uit van het totale beeld en zijn vaak de aanleiding om het werk te maken. In meer re cente werken onstaan combina- MIDDELBURG Een paar maanden geleden stond in de Scheldebode een bericht over Sam en Ineke Barzendji en hun kledingactie voor Koerdistan. De lezers reageerden massaal. Inmiddels staan er bij Sam en Ineke in hun huis aan de Nieu we Haven 29 zo'n driehonderd dozen met kleren, schoenen, de kens en speelgoed. Binnenkort begint het transport naar Koer distan. Daarvoor is echter nog heel wat geld nodig want voor het vervoer en de visa moet nog vijf gulden per doos worden be taald. ties met beelden uit onze wes terse cultuur en zijn tevens in vloeden van bij ons bekende kunststromingen afleesbaar. Het is een logisch proces van ontdekken en zoeken naar een aansluiting bij de westerse beeldtaal. Het hier getoonde werk is een selectie van zijn kunstwerken die authentiek zijn, zowel het getoonde beeld VLISSINGEN Wie deze maand iemand ziet fietsen met de sticker 'Ons bin fietsvriende- lijk' op de jasbeschermer heeft het waarschijnlijk te doen met een ambtenaar. De maand juni is door de fietsersbond ENFB uitgeroepen tot 'ambtenaren- fietsmaand'. De ENFB heeft de ambtenaren van alle 27 Zeeuwse gemeenten als de locatie en omstandighe den waarin ze ontstaan zijn. Deze tentoonstelling is de eer ste in een reeks, waarin kunste naars van buiten Nederland hun werk tonen. Veel van deze kunstenaars krijgen moeilijk aansluiting bij het reguliere kunstcircuit. Het Arsenaalthea ter biedt deze kunstenaars de komende tijd de ruimte om hun erk te exposeren. De expositie blijft tot en met 30 juli in het Arsenaaltheater opgeroepen om kritisch naar de plaatselijke verkeerssituaties te kijken. De voorzitter van de fietsersbond hecht veel belang aan de visie van de ambtenaren op de fietsvoorzieningen. „De gemeenten zijn immers verte genwoordigd in de Klankbord groep die mede bepaalt hoe het fietsbeleid in Zeeland er de ko mende jaren uit gaat zien. Onkruidbestrijding op paden en tegels is een ondankbaar werkje. Met een mesje is het geen doen, met een voegenkrabber gaat het al beter, maar tot een jaar terug moest dat nog steeds op de knieën gebeuren. Dat is nu niet meer nodig, want van Wolf is er nu een voegenkrabber die op een lange steel gezet kan worden. Dat spaart rug en knieën. Maar het blijft een ver velend en regelmatig terugkerend werkje, al is het de meest milieuvriendelijke manier om uw straatje of terras onkruidvrij te krijgen. Minder milieuvriendelijk is het onkruid weg te krijgen met een chemisch bestrijdingsmiddel. Maar wanneer het met de juiste middelen gebeurt hoeft het milieu er geen schade van te ondervinden. Er zijn bestrijdingsmiddelen verkrijgbaar die in de grond door microbacteriën worden afgebroken, zodat ze na een bepaalde periode niet meer voorkomen en niet in het op pervlaktewater terecht komen. De middelen kunnen zowel met een spuit als met een gieter op de paden en tegels gegoten of gespoten worden. Wel is het zaak niet te dicht langs gazon of borders te sproeien, omdat er een randwerking is van onge veer 20 cm. De beste middelen hebben zowel een blad- als een bodemwerking. Dan is het onkruid weg voor een langere tijd. Één keer sproeien in het voorjaar houdt de behandelde opper vlakte praktisch het hele seizoen onkruidvrij. Nog enkele tips. Pas het middel niet toe vlak voor, tijdens of direct na regenval. Spuit alleen bij windstil weer om over waaien op heesters en gazon te voorkomen. Maak na toepas sing gieter of spuit grondig schoon. Lees altijd eerst de ge bruiksaanwijzing en gebruik nooit een hogere dosering dan op de verpakking staat aangegeven. Leo Groenleer In 1673 wist een vloot onder lei ding van Michiel de Ruyter een overmacht aan Engelse en Franse schepen te verjagen tij dens de 'Zeeslag bij de Vlakte van Schoneveld'. Een vlakte die voor de Zeeuwsch Vlaamse kust ligt en na deze zo belangrijke geschiedkundige gebeurtenis voor de toenmalige 'Nederlan den' steeds weer terugkomt in de historie. De Ruyter wist zijn overwin ning te behalen met een relatief kleine vloot, door voor het eerst in de geschiedenis, gebruik te maken van vlagsignalen als communicatiemiddel. Op deze manier wist hij zijn schepen in 'kiellinie' te laten varen om zo succesvol de 7 dagen durende slag te beëindigen. Juist dit aspect van het varen in kiellinie zal op 10 juni om 22.30 uur tot uiting komen bij de zee slag in de havens van Breskens. Dit onderdeel van het program ma zal uitgevoerd worden door kleine, authentieke rond- en platbodemschepen van de Vere niging Zeeslag op Schoneveld. Door de uitbreiding van het maritieme gebeuren en de grote inbreng van de Koninklijke Marine, heeft de herdenking als ondertitel 'Sail Breskens' ge kregen. Zo kan het publiek een bezoek brengen aan oude hoog aarsschepen, een marineschip en genieten van het 'Admiraal- zeilen' op de rede van Breskens. Als het helder weer is kan dit schouwspel ook bekeken wor den vanaf de Vlissingse boule vards. Verder zullen er enkele oude sleepboten in de haven aanwe zig zijn en vindt er 's avonds voor de zeeslag, een zeilwed strijd plaats op de Westerschel de met deelname van oude en moderne schepen: een unieke combinatie. Hiernaast zullen scheepsmodellen te zien in het Visserijmuseum en in een groot bassin op de kade bij de havens. Hoogtepunt in het cultureel- historisch programma is het op treden van het blazersensemble van de Marinierskapel. Deze wereldberoemde muziekgroep treedt vrijdagavond 9 juni om 19.30 uur op in de Nederlands hervormde kerk te Breskens, rond een lezing van de heer Ph. Bosscher, met als titel 'Met vlag en wimpel, Admiraal de Ruyter in actie'. De toegang voor deze avond is gratis. Zaterdag treedt rond de officië le herdenking het Scheldelood- senkoor op om 15.30 uur en 16.30 uur bij de Vismijn. Dit optreden zal voorafgegaan wor den door kanongebulder uit ou de kanonnen van schietvereni ging 'De Fles' bij de Vismijn. In de ochtenduren vindt er een vlaggenparade plaats om 11.00 uur op het Oranjeplein waaraan wordt meegewerkt door het VLISSINGEN Het Vlis sings Jongerenkoor bestaat 25 jaar en viert dat op 9, 10 en 11 juni. Ruim 100 oud-leden ko men naar het jubileum, dat op zondag 11 juni wordt afgeslo ten met een optreden in de kerkdienst in de 'Open Hof'. De dienst begint om 9.30 uur. Het koor is in 1970 ontstaan uit leerlingen van de MAVO. Op het repertoire staat religieuze en moderne lichte muziek. Het huidige aantal leden is ruim 50. Zij worden instrumentaal on dersteund door een combo dat bestaat uit piano, gitaar, dwarsfluit en drums. Dirigent Epjan Kwast heeft het koor vrijwel vanaf het begin bege leid. In de 25 jaar dat het koor nu bestaat, hebben ruim 300 mensen ervan deel uitgemaakt. Het Vlissings Jongerenkoor tamboers- en pijperskorps van de mariniers en leden van het Contact Oud Mariniers. De Ko ninklijke Marine is verder uit drukkelijk aanwezig bij een spectaculaire helikopterde monstratie om 13.00 uur bij de haven. Aan deze demonstratie werkt het korps mariniers en de in Breskens gelegen reddings boot mee. Zaterdagochtend zal het Oran jeplein in Breskens ingericht worden door de deelnemers aan de 'Vrijmarkt'. Van 08.00 tot 14.00 uur kan iedere deelnemer zonder kosten een plaats inne men op het plein. Het officiële gedeelte van de herdenking wordt zaterdag 10 juni om 17.00 uur afgesloten met de uitreiking van de prijzen voor het Admiraalzeilen en het scholenproject. Dit laatste pro ject is uitgevoerd in de maand mei en alle hoogste klassen van het basisonderwijs in Oostburg hebben de gelegenheid gehad een gastles te volgen over de ge schiedenis van Zeeuwsch Vlaanderen en de Zeeslag op Schoneveld. Na afloop van de gastles is elke klas in de gele genheid gesteld een maquette te maken van de zeeslag. De win nende school ontvangt een prijs ter waarde van 250 gulden. VLISSINGEN Vrijdag 9 ju ni is er een dubbeloptreden van de hardcoreformaties No Idea en Human Alert in de Piek aan de Hellebardierstraat. De aan vang is 22.00 uur en de entree is 10.-. Zaterdag 10 juni zal er een semi-akoestisch optreden van de Nederlandstalige rock band Tröckener Kecks plaats vinden. De aanvang is ook 22.00 uur en de entree bedraagt 15.-. Vrijkaarten zijn voor dit optreden niet geldig. Voor de programmamakers van de Piek is het weekend van 9 en 10 juni spannend geweest in de voorbereidende fase. Op 9 juni zou oorspronkelijk NRA optre den, maar dit optreden is verzet naar het nieuwe seizoen. In plaats van NRA treedt nu de Noord-Hollandse band Human Alert op. Dit is de hobbyband van NRA-gitarist Swin Cor- vemaker. In het voorprogram ma is er een optreden van de Walcherse band No Idea. Deze band deed al enkele zeer goede optredens en hierbij wis ten ze de programmamakers van de Piek te overtuigen van hun kwaliteiten. Een optreden in de Piek kon dus niet uitblij ven. De Tröckener Kecks geven re- Tröckener Kecks, zaterdag in de Piek gelmatig semi-akoestische op tredens. Hiernaar is veel vraag en daarom is het optreden van de Tröckener Kecks enige tijd onzeker geweest. Oorspronke lijk zou de band al in februari in de Piek optreden, maar van wege de grote vraag kon dit toen niet doorgaan. Even heeft het ernaar uitgezien dat ook het optreden in juni niet door kon gaan, maar gelukkig is het op treden toch bevestigd. Voor de band zijn deze semi-akoesti sche optredens een uitdaging en zo kan het publiek de band ook eens van een andere kant leren kennen. P.J. Schotel legde de 'Slag bij Schoneveld' vast op doek. Het schilderij hangt in het Rijksmuseum in Amsterdam. i

Scheldebode | 1995 | | pagina 11