Bel 06-300733 OP TIEN' HEEFT U NODIG! Vijf huwbare dochters in huize Alba Excursies Neeltje Jans Spaghettiveld in de Vleeshal Havendag Middelharnis Tijdens de lange reis naar 't slachthuis al op sterven na dood! Interkerkelijke organisatie verleent hulp in achterstandsgebieden Help de slachtpaarden! SCHELOEBODE VAN 31 MEI 1995 315 VLISSINGEN Van 7 tot en met 12 juni ligt het hulpverleningsschip 'Anastasis' in de Buiten haven afgemeerd. Dit schip is één van de vier hulpverleningsschepen van Mercy Ships, het ma ritieme onderdeel van de internationale en inter kerkelijke beweging Youth with a Mission (Jeugd met een Op dracht). Donderdagavond 8 juni om 19.00 uur zal burge meester J.C.Th, van der Doef het schip officieel welkom heten tijdens een receptie aan boord. Aan boord werken ver schillende mensen die uit Zeeland afkomstig zijn. Kliniek Bezichtigen DE LIJDENSWEG VAN SLACHTPAARDEN T 1 Mercy Ships wil iedereen ken nis laten maken met het werk dat ze via haar schepen doet. Daarom zal de Anastasis gedu rende haar verblijf in Vlissin- gen te bezichtigen zijn voor ie dereen die daarin is geïnteres seerd. De Anastasis is één van de vier hulpverleningsschepen van Mercy Ships. De naam betekent 'Opstanding'. Mercy Ships is het maritieme onderdeel van de internationale en interkerkelij ke beweging Youth with a Mis- Anastasis meert af in Buitenhaven sion (Jeugd met een Opdracht). Mercy Ships heeft drie doelen voor ogen: barmhartigheid, on derwijs en evangelisatie. Deze streeft ze na met behulp van vier hulpverleningsschepen. De organisatie werkt met stafleden en vrijwilligers. De stafleden zijn voor langere tijd aan Mercy Ships verbonden en worden niet betaald door Mercy Ships maar krijgen ondersteuning van kerk, familie en vrienden. De Anastasis is het vlaggeschip, 12.000 ton en 159 m lang. Het was van origine een Italiaans vracht/passagiersschip, dat de 'Victoria' heette en dat in 1978 door Jeugd met een Opdracht werd gekocht voor de sloop- waarde van 1 miljoen dollar. Het schip heeft 3 operatieka mers, een tandheelkundige kli niek, een laboratorium, röntge napparatuur en een vrachtver mogen van 1500 ton. Aan boord worden door medische specia listen jaarlijks zo'n 500 gratis operaties uitgevoerd zoals plas tische reconstructieve operaties (bijvoorbeeld gespleten lip of gehemelte) en oogoperaties (staar). Mobiele teams verlenen De Anastasis. met draagbare uitrustingen me dische en tandheelkundige hulp in afgelegen gebieden. In die mobiele klinieken worden on geveer 1000 mensen per jaar ge- ontvangen holpen. Ongeveer 3500 mensen hulp. tandheelkundige De afgelopen jaren werd ook nog eens voor ettelijke hon derdduizenden gul dens aan medische apparatuur (o.a. amabulances) ach tergelaten in ont wikkelingslanden. Verder werden er honderden tonnen hulpgoederen gele verd aan_ slachtof fers van natuurram pen of van chroni sche armoede. Scheepsteams werkten samen met plaatselijke kerken en burgerorganisa ties in landbouw-, drinkwater- en bouwprojecten. Mercy Ships leverde dan materialen en menskracht. Aan boord van het schip geven specia listen onderwijs voor plaatselijke verpleegkundigen, eerste-hulpvrijwil- ligers, gezondheids werkers en geeste lijke leiders uit de omgeving. Waar mogelijk werkt Mercy Ships samen met vergelijkbare nationale en internationale hulpverleningsbureaus Gedurende de laatste 14 jaar heeft Mercy Ships gewerkt in havensteden van Griekenland, Guatemala, Fiji, Tonga, West- Samoa, Mexico, Jamaica, Do minicaanse Republiek, Haïti, het Amazone-gebied van Brazi lië, Granada, St. Thomas, Porto Rico, Honduras, Polen, Togo, Ghana, Ivoorkust, Sierra Leo ne, Guinee en Senegal. Behalve praktische hulp wil Mercy Ships ook een boodschap van hoop brengen. Dat gebeurt door de scheepsevangelisatie- teams die mensen met het evan gelie in aanraking brengen door middel van muziek, drama, straatbijeenkomsten en per soonlijke gesprekken. Van woensdag 7 tot zondag 11 juni is het schip te bezichtigen voor belangstellenden. Op woensdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Er is ook een mogelijkheid voor groepsrondleidingen. Voor be zichtiging zal een vrijwillige bijdrage worden gevraagd van 4 gulden per volwassene en 2 gulden per kind. Op donderdag 8 juni is er een morgen speciaal voor vrouwen. Deze begint om 9.30 uur. De vrijwillige bijdrage voor deze bijéénkomst bedraagt 5 gulden. Het paard kreunde van pijn toen hij na zijn urenlange reis uit de vrachtauto werd gesleurd. Voordat de slopende reis begon, was zijn been al gebroken. De zeer pijnlijke breuk was slechts met wat plakband bij elkaar gebonden. De Landelijke Inspectiedienst van de Dierenbescherming heeft Europees onderzoek verricht naar het transport van slachtpaarden vanuit het voormalige oostblok naar Italië. Afschuwelijke vor men van dierenmishandeling werden daarbij gefilmd: kapotgeslagen oogkas sen, zweren, open wonden en zware ondervoeding zijn schering en inslag! JA. IK HELP OM HET MARTELEN VAN SLACHTPAARDEN TE STOPPEN! De Dierenbescherming eist hiertegen zeer strenge maatregelen in Europees verband, want dit moét stoppen. Vindt u dat ook? Help ons alstublieft een einde te maken aan deze wantoestanden met een gift of word lid. Zonder uw bescherming hebben dieren geen leven. Q Ik steun de Dierenbescherming als: lid voor 36,- per jaar*. 65+lid voor 23,- per jaar*. jeugdlid voor 15,- per jaar*. Voor dit bedrag ben ik lid t/m december 1995! Ik wacht voor de betaling op uw acceptgirokaart. Q| Ik maak een gift over op giro 9870 t.n.v. de Landelijke Inspectiedienst Dierenbescherming in Hilversum (gaarne vermelden: 'Actie Slacht paarden') en wil t.z.t. op de hoogte gebracht worden van uw resultaten. Stuur mij s.v.p. een gratis actiepakket. 0HR./Q UEVB.: Stuur deze bon vandaag nog in een envelop naar de Landelijke Inspectiedienst Dierenbescherming, Antwoordnummer 1266,1200 WB Hilversum (postzegel hoeft niet, mag wel!). en wordt donateur". (75 cent per minuut) Groothuizen "Eén op de tien Nederlanders leeft met een lichamelijke handicap. Ook zij hebben recht op een volwaardig bestaan. Het Nationaal Revalidatie Fonds helpt daarbij. U toch ook? de derde zondag van de maand. Iedere dinsdag om 10.00 uur en de derde zondag in de maand een uitgebreide wandeling door de tuinen aan de Oosterschelde- zijde. Iedere woensdag om 14.00 uur en iedere eerste zondag van de maand wordt een wat grote re afstand overbrugd, door de duinen naar de slufter aan de Noordzeekant. Van te voren aanmelden is niet nodig. De excursies vertrekken van de bovenste parkeerplaats van Delta Expo, aan de Ooster- scheldezijde. Vèrzamelen bij het bord van de organisaties in de hoek, die het dichtst bij het natuurgebied ligt. Wie er eens met zijn vrienden op uit wil, met het personeel of met een verjaardagspartijtje voor de kinderen: voor groepen kunnen er ook buiten het ge noemde programma excursies worden gegeven. Men kan deze aanvragen bij mevrouw P. Sloof, 01199-5431. Pas heel kort kan de natuur zich op Neeltje Jans ontwikke len. Vroeger was het eiland de bouwplaats van de Oosterschel- dekering. Met vereende krach ten zijn er nadien verschillende duinlandschappen aangelegd. Er groeien al planten als zeera ket en vlieszaad (pioniersplan- ten), sikkel- en honingklaver, wilde reseda en slangekruid. Ook steeds meer vogels ontdek ken Neeltje Jans. Bijvoorbeeld grote stem en dwergstem, vis- diefje, bontbekplevieren, bonte strandlopers. In het duingebied zit al een kolonie zilvermeeu wen en mantelmeeuwen en er woont een aantal velduilen: Zo is er steeds meer te ontdekken in dit boeiende natuurgebied dat volop in ontwikkeling is. NEELTJE JANS - Er zijn weer volop excursies door de natuur van het door velen nog onont dekte eiland Neeltje Jans tussen Schouwen en Noord-Beveland. Ze worden georganiseerd door Het Zeeuwse Landschap en Vereniging natuurmonumen ten, die samen de natuur op het eiland beheren. Voor volwassenen kost het 7.50 om mee te gaan, voor do nateurs en leden 5.- en voor kinderen t/m 12 jaar 2.50. In juni zijn er excursies op dins dagen, woensdagen de eerste en MIDDELHARNIS - „Er zijn veel aktiviteiten op de Haven dag. En de weersvoorspellingen zijn tot nu toe redelijk, wel wat bewolkt maar geen stortbuien." Simone Braun, voorlichter bij de gemeente Middelharais en nu ook betrokken bij de Stich ting Evenementen Middelhar- nis heeft daarom goede ver wachtingen van Havendag 1995. De aktiviteiten rond de haven en Den Diek beginnen zater dagochtend- 3 juni- om negen uur. Dan staan de brade rie-kraampjes rond de haven opgesteld en het is de bedoeling dat ze blijven tot 's avonds ne gen uur. Van negen tot vijf laten nabij de Wilhelminabrug Flakkeese mo delbouwers hun boten varen in eigen water. Wie dit bekeken heeft en zelf het water op wil kan dit op verschillende manie ren realiseren. Zo is er van tien tot vijf een mogelijkheid om mee te varen met een rond vaartboot, een oude vissers boot, genaamd De Marretje". Opstappen kan bij de Wilhelmi nabrug, de tijden worden ter plaatse aangegeven. De boot vaart door het kanaal en, af hankelijk van het weer, een stukje Haringvliet.Een andere mogelijkheid om te varen met een van de vijf driepersoons ka no's, één persoons kajaks of vier waterfietsen die er te huur ko men. Van tien tot vijf uur. Kinderen kunnen zich van elf tot vijf uur ook vermaken op de pretmobiel op het plein bij de Parel van de Delta. Voor dezelf de tijd, elf tot vijf vermeldt het programma Bruine vloot met gieklopen." Volgens mevrouw Gij zult spaghetti eten. MIDDELBURG Job Koele- wijn heeft de komende weken een bijzondere installatie in de Vleeshal in Middelburg. Hij heeft de monumentale ruimte veranderd in een reusachtig spaghettiveld. Koelewijn stu deerde drie jaar geleden af aan de Rietveldacademie. Een steeds terugkerend element in zijn werk is 'schoonmaken om fris te zijn, om klaar te zijn voor het nieuwe'. Dat schoonmaken kwam vooral tot uitdrukking in zijn afstu deeropdracht: Spakenburgse vrouwen in klederdracht maak ten het bij de academie beho rende Rietveldpaviljoen schoon. Het geometrische patroon van de Spakenburgse klederdracht werd weerspiegeld in het con structivistische ritme van de Rietveldruiten. De zuiverheid van Rietveld vond tegelijk zijn weerslag in de oeroude hande ling van reiniging en zuivering. Het werk voor de Vleeshal is de eerste solo-presentatie van Job Koelewijn. Een tijd lang heeft Koelewijn aan "visueel vasten" gedaan: met een blinddoek om zijn hoofd gebonden zat hij uren achtereen in zijn atelier. Alle beelden die zich opdrongen of die in zijn hoofd zaten, bande hij uit om leeg en ontvankelijk te kunnen zijn. De ernst die in zijn werk besloten zit, wordt gerelativeerd in speelse en hu- Braun komen er, tegenover het Kofjekokertje twee platbodems met een plank ertussen te lig gen, waarop dan kussengevech ten gehouden worden.De deel name is spontaan." Van half vijf tot vijf uur is er touwtrek ken met roeiboten in de haven. Wie wat te verkopen heeft kan dat doen op de Vrijmarkt, van een tot vijf uur op Den Diek. Om half twee begint het tobbe- dansen in de haven. Hierbij is het de bedoeling dat de deelne mers met een zelfgemaakt vaar tuig van een zeephelling afglij- den.Muziek ontbreekt ook niet op deze havendag. Sempre Crescendo geeft van twee tot drie uur een concert op het Diekhuusplein, van half vier tot half vijf speelt Piratenkoor Blokzijl op een podium bij de haven en van half vijf tot zes uur is het looporkest 't Is al- tied op" rond de haven te zien en te horen. Ab van der Valk verzorgt van vijf tot zeven uur muziek voor de jeugd en van negen tot elf uur karaoke. De Neutekrakers spelen van zeven tot negen 's avonds en poplief hebbers kunennen tussen zeven en negen uur naar de Flakkeese band The Officials luisteren. Het geheel wordt, om elf uur, weer afgesloten met een knal lend vuurwerk, dat elk jaar een groter aantal belangstellenden trekt. VLISSINGEN De volwas senenafdeling van de amateur theaterschool 'De Ambitie' voert, als afsluiting van de tweejarige opleiding, het to neelstuk 'Het huis van Bemar da Alba' van Frederico Garcia Lorca. Naveen Visser heeft in haar re gie het accent gelegd op de vraag hoe vrouwen met macht en machteloosheid omgaan. Mevrouw Alba is een weduwe met vijf huwbare dochters. De conventie wil dat het gezin acht jaar rouw in acht neemt, maar de dochters verlangen er intens naar hun vleugels uit te slaan. Als zich dan een leuke man aandient, begint het te gisten en te koken in huize Alba. Er zijn voorstellingen op zater dag 3 juni, vrijdag 9 juni en za terdag 10 juni in het Vestzak theater. Aanvang 20.30 uur, en tree 9,00. Kaarten zijn ver krijgbaar bij VMC Zeeland in Middelburg, afdeling cultuur en bij de kassa van het theater. Met het toneelstuk 'Het huis van Bemarda Alba' sluiten de deelnemende spelers hun tweejarige op- leiding aan amateurtheaterschool 'De Ambitie' af. morvolle kanten. Zo is er een foto van hem van jonge school kinderen, in Spakenburg, die in een lange rij vanaf het school plein de wereld inzwermen. Op hun hoofd hebben zij een ge vouwen, papieren hoedje. Die hoedjes zijn door Job Koelewijn gemaakt uit bestaand werk van 1987-1992: aantekeningen, ge dichten en verhaaltjes. Het werk van de kunstenaar wordt door de kinderen de wereld in gedragen, jong, argeloos en vol vertrouwen in de toekomst. De zichtbare vrolijkheid en opge ruimdheid van de huppelende kinderen werkt aanstekelijk, het is de verlangde en reëel ge worden vitaliteit van het leven en de kunst. De foto die als basis diende voor de uitnodigingskaart van de Vleeshal, heeft een zelfde spanning van ernst en humor, van realiteit en symboliek. De spaghetti lijkt tot stikkens toe agressief in de mond gedreven, als een gebod om te eten en te leven (veroordeeld tot de onmo gelijke volheid van de borst van het leven). Of wordt hier een proces van omzetting getoond: de rauwe werkelijkheid omge zet tot de kracht van de kunst - zoals Marsman eens zei dat de graan des levens omgestookt wordt tot de jenever van de poëzie. En de behulpzame, rei nigende bezem binnen handbe reik. Vanuit het perspectief van de omzetting lijkt De Vleeshal nu wel een graanveld geworden te zijn. In geometrische patronen van telkens een vierkante meter lig gen eindeloze hoeveelheden staafjes spaghetti op een nieu we ondergrond (de zwart-wit tegelvloer van de vleeshal is ge heel aan het oog onttrokken); de glans, kleur en het volume van de spaghetti maken het ge heel tot zowel een picturaal als sculpturaal vloerbeeld. De be wegingen van de bezoekers la ten hun sporen in het veld ach ter: de spaghetti schuift in en over elkaar, nieuwe patronen vormen zich: het is een constan te beweging - die zich ook hardhandig laat horen, want het gaan door de spaghetti breekt de staafjes in steeds klei nere delen. Op het eind van de hal bevindt zich een afbeelding van de opgaande zon. Speels en religieus: het schui ven door de spaghetti als door de bladeren van een herfstbos, het breken om tot leven te ko men (vergelijk bijvoorbeeld het bijbelverhaal uit Johannes: de graankorrel moet eerst sterven wil zij tot vrucht komen), het genot van de schilderachtige kleur, het onheilspellende ge luid van het vertrappen en het plezier van de beweging. Net als de andere werken van Job Koelewijn doet dit in con tradicties een heftig beroep op alle zintuigen en het voorstel lingsvermogen van de bezoeker.

Scheldebode | 1995 | | pagina 15