Jeugdteam Avanti kampioen Meer mensen doen beroep op Stichting Slachtofferhulp Hoe heet het kalfje?? Hanne de Bruin met dynamisch Indiaas volkstheater op toernee Weekend vol accordeonklanken Gratis fietsen afstellen Wijkdag in Paauwenburg Sponsorloop 't Mozaiek Muziek op de Goese markt Damrock op het Damplein Nieuwe Muziek zoekt zangers voor kinderkoor Groot turnfeest in Baskensburg SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 17 MEI 1995 BON (s.v.p. in blokletters invullen) BETALING: na invulling kunt u aan de zijkant het NIET VOOR ZAKEN! v 315 OOST-SOUBURG De basisscholen De Belt en Van Duy- venvoordeschool fuseren in augustus tot 't Mozaiek. Vooruit lopend op de^fusie organiseren beide scholen enkele gezamen lijke activiteiten. Als eerste komt er een sponsorloop op vrij dagavond 19 mei, tussen 18.30 en 20.30 uur. Alle kinderen, ouders en belangstellenden kunnen aan deze sponsorloop meedoen. Van de opbrengst van de sponsorloop wordt materiaal gekocht voor de nieuwe school. Voor de loop is een parcours uitgezet van de Van Duyvenvoor- deschool tot halverwege de Westerscheldestsraat. Bij de rotonde met het hondje is het keerkpunt. Op het school plein Van Duyvenvoorde is 's avonds een gezellig terras inge richt. VLISSINGEN Op zaterdag 20 mei aanstaande verzorgt de Vlissingse Turn Vereniging, in samenwerking met de regio Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Gymnastiekbond, de finale van de verenigings wedstrijden, in sporthal Bas kensburg te Vlissingen. Voor de eerste keer wordt de jongensfinale samen met de meisjesfinale op één dag gehou den en de wedstrijden zullen dan ook een hele dag in beslag nemen. Het totaal aantal deel nemers zal een kleine 500 be dragen, waaruit blijkt dat de verenigingswedstrijden sterk leven binnen de verschillende regio's. De Vlissingse Turnvere niging is erin geslaagd een sponsor te vinden, die garant staat voor een presentje voor ie dere deelnemer, zodat niemand met lege handen naar huis hoeft na afloop van de wedstrijden. De wedstrijden beginnen 's ochtends om 8.45 uur en eindi gen 's avonds om 18.40 uur. De prijzen zullen onder andere worden uitgereikt door me vrouw Poppe-de Looff, wet houder van sportzaken van de gemeente Vlissingen. De toegang is gratis. MIDDELBURG De Neder landse Fietsersbond verzorgt in samenwerking met de Profile Fietsenwinkel van Jan van den Driest op zaterdag 20 mei een fietsafsteldag. Fietsers kunnen op die dag gra tis hun fiets af laten stellen. Want als een fiets verkeerd is afgesteld is de lol van het fiet sen er snel af. Door een verkeerde afstand tussen stuur, zadel en pedalen ontstaan allerlei klachten, van zadelpijn tot rugpijn. In Neder land heeft 1 op de 15 fietsers last van een dergelijke klacht. Door betrekkelijk kleine ingre pen in de stand van het stuur of het zadel verandert een ver keerde fietshouding in een goe de en stapt men weer fluitend op de fiets. De fietsafsteldag vindt plaats bij Profile aan de Zusterstraat tussen 10 en 16 uur. De fietsersbond ENFB is aan wezig om informatie te geven over fietsroutes die de komende tijd verreden kunnen worden. 10.58 13.22 15.86 18.51 ƒ21.15 23.79 26.44 bedrag aflezen dat u moet betalen. Voor toezending van Rubriek:Plaatsingsdatum:brieven onder nummer dient u 14.70 extra te betalen. Als contante betaling kunt u een betaalcheque, eurocheque of m:een girobetaalkaart (dus géén giro- of bankoverschrijving) 4 Straat/huisnr.:insturen. Bij niet contante betaling ontvangt u een acceptgirokaart. De rubrieken Woningruil, Kamers en Postcode: Woonplaats:1Te huur gevr. alleen tegen vooruitbetaling. "^e'"nrMINI BON SCHELDEBODE 03-95 MIDDELBURG Het eerste jeugdteam van bad mintonvereniging Avanti is kampioen geworden in de jeugdklasse A van Zeeland. Daarom vertegenwoordig den de spelers de provincie op de Nederlandse kam pioenschappen die op 6 en 7 mei in Almere gehouden werden. Helaas werd het Avanti-team al in de poules uitgeschakeld. Het was dan ook pas de eerste keer dat een jeugdklas A-team van Avanti naar het NK ging. De jeugdklas A is voor teams tot en met 17 jaar en de leden van het jeugdteam van Avanti zijn gemiddeld 13 jaar dus wellicht dat er in de toekomst meer in zit. Op de foto achter van links naar rechts: Annemeike Daalmans, Regina Singjadi en Radna Wan- nee. Voor links Ilja Koole en Christian Denton. 7.93 De bon dient uiterlijk maandag 15.30 uur voor plaatsing in ons bezit te zijn. Postadres: De Stem Weekbladen B.V., Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda (Géén postzegel nodig!) t.a.v. afd. mini's. Balie: Scheldestraat 7, Vlissingen. Prijs incl. 17.5% BTW VLISSINGEN De Stichting Slachtofferhulp Zeeland meldt dat er vorig jaar weer meer mensen een beroep deden op de stichting dan voorgaande jaren. Aan 3800 slachtoffers in heel Zeeland kon men emotionele en praktische ondersteuning bie den, daarmee de eerste pijn ver zachtend. —-Ook werden er twee projecten verder in gang gezet, om het hulpaanbod aan specifieke groepen slachtoffers (toeristen en verkeersslachtoffers) te opti maliseren. m In het jaarverslag van de Stich ting Slachtofferhulp Zeeland van vorig jaar komen enkele opmerkelijke zaken naar voren. Zo zijn er in de regio Noord op merkelijk veel zelfdodingen waargenomen, waarvan nabe staanden hulp zochten bij de Stichting Slachtofferhulp. In de zomermaanden viel het aantal T mishandelingen en bedreigin gen op. Na een intensieve trai ning is het aantal vrijwillige medewerkers uitgebreid van 12 naar 18, alleen in de regio Noord. In 1994 is er ook hulp geboden aan een nabestaande van een slachtoffer van moord. Boven dien hebben op het water ook érnstige ongevallen plaats ge vonden, waarbij de hulp van slachtofferhulp werd ingeroe pen. Mede door de komst van een verkeerscoördinator is het aantal verkeersslachtoffers wat in de regio Noord werd aange meld, gestegen. Vrijwilligers van de regio Mid den Zeeland worden ook regel matig ingezet in de regio Noord. In de regio Midden is er hulp geboden bij een aantal zware zedendelicten. Daarnaast was er een groot aantal slachtoffers van mishandeling, bedreigin gen, vernieling en inbraak. Er is bovendien hulp geboden aan getuigen van verschillende mis drijven. Het aantal verkeers slachtoffers bleef in deze regio gelukkig beperkt. Wel was er een toename van het aantal slachtoffers, dat zelf zijn weg naar het kantoor vond. In Zeeuwsch-Vlaanderen daar entegen waren er triest genoeg weer een groot aantal verkeers ongevallen met dodelijke af loop. Waarbij aan nabestaan den, getuigen en betrokkenen hulp werd verleend. In de loop van vorig jaar is zelfs een lotge notengroep voor nabestaanden van verkeersslachtoffers van start gegaan. Deze draait pri ma, volgens de stichting. In 1994 is in deze regio hulp ge boden in een zaak waarbij twee mannen door verdinking om het leven zijn gekomen, bij een aan tal slachtoffers van overvallen en aan een groot aantal getui gen en betrokkenen van een schietpartij waarbij een me vrouw om het leven kwam. Het aantal slachtoffers van bedrei gingen en mishandeling was in 1994 erg groot. Vooral tijdens de vakantieperiode zijn veel mensen door de stichting gehol pen die slachtoffer waren van inbraak. De samenwerking met de poli tie in alle regio's van de Stich ting Slachtofferhulp verloopt goed. Zorgelijk echter blijft de financiële situatie van de stich ting. Zo werd door de Landelij ke Organisatie Slachtofferhulp vanaf vorig jaar een andere ver deelsleutel gehanteerd bij de toewijzing aan de bureaus van de bijdrage van de rijksover heid. Een niet onaanzienlijke verlaging van het budget is daarvan het gevolg. Daarnaast zijn veel gemeentelijke bijdra gen nog incidenteel van aard, waardoor veel tijd en energie gestoken moet worden in het aanvragen en veiligstellen van subsidie voor komend jaar. Ver heugend is daarbij te vermelden dat nagenoeg alle Zeeuwse ge meenten het belang van slacht offerhulp onderkennen en de stichting in financieel opzicht ondersteunen en steeds meer als structurele subsidie. Ook lieten de kerken zich niet onbetuigd. GOES - De Grote Markt staat zaterdag 20 mei in het teken van muziek. De muziekvereni ging Euphonia zal vanaf 14.00 uur de 'dag van de muziek' luis ter bij zetten en een programma presenteren met voor elk wat wils. Het jeugdorkest bij het spits af en daarna komt de slagwerk groep aan bod. Als derde laat de fanfare zich horen. Na deze drie optredens trekt Euphonia de stad in. Eerst de drumband en fanfare en vervolgens produ ceert de blaaskapel de laatste klanken. Door deze opzet is er bijna continu muziek te horen in het centrum van Goes. De muziekkeuze is aangepast aan de lokatie. Er worden vooral veel bekende nummers gespeeld. Gedurende I N VLISSINGEN In de wijk Paauwenburg wordt zaterdag een grote wijkdag gehouden, v waaraan zeventien verschillen de organisaties en zo'n hon derdnegentig vrijwilligers mee- doen. Aanleiding tot het orga niseren van deze dag is de door de gemeente uitgeschreven prijsvraag Sociale Vernieuwing in 1994. Iedere organisatie pre senteert zich op de wijkdag op eigen wijze ito en zo ont staat er een gevarieerd n program- ma van kinderspe len tot auto-show, van koor zang en orgelconcert tot optre den van een hard-rockgroep, van 55+ musical tot disco-show. Veel organisaties deden mee aan de prijsvraag Sociale Ver nieuwing, onder andere het wijkcomité Paauwenburg en de Stichting Majoraat. Een plan met veel aanvullende wijkvoor- **zieningen werd ingediend maar helaas bleek het budget van de gemeente niet toereikend om de plannen te kunnen realiseren. Daar sociale vernieuwing uit gaat van betrokkenheid van burgers bij woon- en leefomge ving was deze voorlopige afwij zing van de plannen voor de Paauwenburgers een reden om te kijken wat de bijdrage van wijkorganisaties kan zijn om aanvullende gelden te werven. Op uitnodiging van de Stich- ting Majoraat kwamen wijkac- tieve organisaties in februari voor het eerst bijeen. Het initia- 1 tief werd positief ontvangen. Iedere organisatie presenteert zich op de wijkdag op eigen wijze en zo ontstaat er een ge varieerd programma van kin- ££derspelen tot auto-show, van koorzang en orgelconcert tot optreden van een hard-rock groep, van 55+ musical tot dis- co-show. De stands van Wijkbemiddeling Gemeente Vlissingen, Regiopo litie Walcheren, Stichting Wo- ningbeheer BASCO, Lets Vlis singen, Vrienden van der Boe- de, Stichting Majoraat en vele andere zullen op deze dag be woners van de wijk graag infor meren over belangrijke zaken. Vol op activi teiten in de omgeving van Ho- gendorpweg/Alexander Gogel- weg waaraan bezoekers kunnen deelnemen en tegen kleine en treeprijzen kunnen genieten van' sport, spel, zang, dans en muziek. Voor kinderen tot 12 jaar is er onder andere een vrij markt op het plein van de Paau- wenburgschool en volwassenen kunnen een plaatsje huren op het plein van de Louise de Co- lignyschool, waar een vlooien markt zal worden gehouden. Een sponsoractie onder de Vlis singse ondernemers leverde prijzen op voor de Bingo en Grote Loterij. Daarnaast zijn reeds 10 parkbanken geschon ken en na overleg met de ge meente zullen deze op 20 mei te zien zijn, verspreid door de wijk. Daaraan gekoppeld is een banken-speurtocht. De wijkdag duurt van 11.00- 16.00 uur en burgemeester Van der Doef zal de officiële ope ning en sluiting voor zijn reke ning nemen. Gedurende de hele dag wordt op een geldthermom- eter bijgehouden wat de op brengst is en rond 16.00 uur worden de prijswinnaars van de loterij bekendgemaakt. MIDDELBURG Op kinderboerderij De Klepperhoeve is 9 mei een kalfje geboren. Maar be heerder Annamarie heeft nog geen naam voor het stierkalfje kunnen bedenken. Daarom heeft zij een prijsvraag uitgeschreven. Alle kinderen die een leuke naam voor het kalf weten kunnen die op een kaartje schrijven en die naar de kinderboerderij sturen. Het adres van de kinderboerderij is Meiveldpad 55, 4336, XW Middelburg. Je mag ook een mooi geboortekaartje voor het kalf maken. Voor de origineelste naam en het mooiste geboortekaartje is een leuke prijs beschikbaar. Alle kaartjes komen bij het kalf te hangen. Je moet wel snel reageren want de kaartjes moeten vrijdag 19 mei bij de kinderboerderij binnen zijn. Op de foto zie je kalfje met zijn moeder. Moeder en zoon behoren tot het Rode Groningse Blaar kop-ras. gulier onderwijs te volgen waardoor zij hun kansen en aanzien in de maatschappij ver groten. Daarmee kan een waar devolle orale traditie behouden blijven. Int Beest zal een traditioneel stuk uit de Mahabharata wor den opgevoerd, namelijk 'Kar- nas verlossing'. De voorstelling begint om 20.30 uur. In Nederland worden de belan gen van het Kattaikkuttu-thea- ter behartigd door de Stichting Kalai Manram (Schone Kun sten), telefoon 02521-10724. ZONDAG 21 MEI 10.02 De Tijdmachine vandaag: de poorten van Zierikzee. 11.02 De Zeeuwse Lucht. Vandaag brassband Excelsior uit Kloetinge. 12.05 Die 's nog van voor d'n oorlog. Vandaag de heer Van Aalst uit Middelburg. 14.00 Omroep Zeeland Sport. 14.25-14.30; 15.25-15.30 en 16.25-16.30 Omroep Zeeland Sport in Langs de Lijn. 17.05- 18.00 Omroep Zeeland Sport, uitsla gen. reportages en commentaren. MAANDAG 22 MEI 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Muziek. 10.05 De Tijdmachine, vandaag: een wandeling door Sint Maartensdijk. 11.05 Muziek. 12.05- 13.00 Middageditie met o.a. het spel letje Wegwies. 16.03 Sportmeneer, het diepere wezen van de sport. 17.05-18.00 Avondeditie met o.a. zegt u het maar. DINSDAG 23 MEI 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Muziek. 10.05 Oogappels en muilperen, programma over opvoe ding en onderwijs, vandaag: drugs. 11.05 Muziek. 12.05-13.00 Middag editie met o.a. gast van de week. 16.03 Gefeliciteerd Verzoekplaten en gelukwensen. 17.05-18.00 Avondedi tie met o.a. zegt u 't maar. WOENSDAG 24 MEI 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Muziek. 10.05 Zeeuwse streken. 11.04 Muziek. 12.05-13.00 Middag editie met o.a. gast en reportage., 16.03 Het kanaal door Zeeland, pro gramma over kunst en cultuur in de provincie. 17.05-18.00 Avondeditie met o.a. zegt u 't maar. r~\ The Pilgrims. MIDDELBURG Het Dam plein in Middelburg is zaterdag 20 mei het decor van DamRock, een kleinschalig popevenement dat dit jaar voor de derde keer wordt gehouden. Damrock wordt georganiseerd door Bo Wesdorp, Kees Moer land, Anneke Izeboud en Arjan Rooze. Hun opzet is om een dag live muziek te brengen die voornamelijk verzorgd wordt door Zeeuwse bands die in de ogen van de organisatoren te weinig kansen krijgen om zich te presenteren. Dat geldt uiter aard niet voor de The Pilgrims, de hoofdact die in het nationale popcircuit een gevestigde naam heeft en die regelmatig op de radio te beluisteren is. De andere optredende bands zijn: Loos, The Underdogs, Joy Rock, September 80, en The Emmeroyts. GOES - In 't Beest te Goes vindt donderdag 18 maart een unieke 'Kattaikkuttu' voorstel ling plaats. Deze kleurrijke en dynamische vorm van straatto neel uit Zuid-India kan het best getypeerd worden als 'totaal theater', zowel zang, dans, to neel als muziek komen ruim schoots aan bod. De inzet van de in India woonachtige Hanne de Bruin (geboren te Kloetinge, 1959) maakt dit unieke optre den mogelijk. Zij doet Neder land gedurende twee weken aan, vergezeld van 15 Indiase Kattaikkuttu acteurs. Enkele maanden geleden is Hanne de Bruin (indologe) aan de Universiteit van Leiden ge promoveerd op deze theater vorm. Voor haar proefschrift heeft zij jarenlang in Zuid-In- dia vertoefd, temidden van en kele groepen die dit theater nog beoefenen. Zij woont nog steeds in de deelstaat Tamil-Nadu (in het tempelrijke stadje Kanchi- puram), en is inmiddels ge trouwd met P. Rajagopal, ac teur/regisseur van een dergelij ke theatergroep. Van oorsprong is Kattaikkuttu traditioneel theater dat door- en voor- de lagere sociale klas sen op het platteland wordt op gevoerd. De theatergroepen be staan uit zowel musici als ac teurs, die afkomstig zijn uit de laagste kasten van de zuid-in- diase samenleving. Dankzij de mondelinge overlevering van vader op zoon kunnen nu nog steeds traditionele stukken worden opgevoerd. Voorheen lag de aandacht met name bij het opvoeren van tra ditionele stukken tegenwoordig wordt het theater dankzij de in zet van Hanne de Bruin ook ge bruikt voor het voorlichten van de plaatselijke bevolking. Ge dacht moet worden aan voor lichting over gezondheidszorg, geboortenbeperking, landbouw en milieu.In de deelstaat Tamil- Nadu is 60% van de bevolking analfabeet. Zij kunnen dus niet schriftelijk voorgelicht worden. Een saaie voorlichtingsbijeen komst bereikt weinig mensen maar voor een theatervoorstel ling is de belangstelling van de bevolking heel wat groter. Bo vendien weten de Kattaikkut- tu-acteurs als geen ander hoe ze hun voorlichtingsboodschap op een voor het publiek aantrekke lijke wijze moeten verpakken. 'Communicatiespecialisten', noemt Hanne de Bruin ze. Sinds de opkomst van televisie, film en video (India heeft de grootste filmindustrie ter we reld) is de interesse om Kattaik- kuttu-artiest te worden terug gelopen. De acteurs genieten geen hoog aanzien bij de mid den- en hogere- kasten van de indiase samenleving. Het ver dwijnen van deze theatertradi tie zou betekenen dat een zeer waardevol stuk van de indiase cultuur voorgoed verloren zou gaan.Daarom heeft Hanne de Bruin in 1989 een theater schooltje opgericht waar aan komend acteurs vijf dagen per week hun avonduren opofferen voor het volgen van lessen in theater, muziek, dans, spreek vaardigheid, dans en mime. Dit geeft hun de kans overdag re- MIDDELBURG De stichting VMC zoekt kinderen die mee wil len zingen in een projectkoor van de stichting Nieuwe Muziek. De repetities vinden plaats in Oostkapelle en Middelburg. Voor de zomervakantie wekelijks en daarna twee keer per week. In het weekend voor de herfst zijn er uitvoeringen in de Grote Kerk van Veere. Van deze uitvoeringen worden televisie-opnames gemaakt. Alle kinderen met een zuivere stem kunnen zich opgeven voor het koor bij Jenny van Kampen van VMC Zeeland. Haar telefoonnum mer in Middelburg is 01180-34880. de middag is er een stand waar in informatie verkrijgbaar is over de vereniging. Voor mensen die interesse heb ben is er altijd plaats, ook al is er al veel jeugd in opleiding. Ook voor de niet meer zo prille jeugd is er plaats in de vereni ging- DONDERDAG 18 MEI 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met actualiteitenquiz 9.05 Muziek door de week. 10.05 Vragen staat vrij. 11.05 Muziek. 12.05-13.00 Middageditie met o.a. gast en repor tage. 16.03 Een vak apart, program ma over gewone en ongewone beroe pen met muziek op verzoek. 17.03- 18.00 Avondeditie met o.a. Zegt u 't maar. VRIJDAG 19 MEI 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.00 Muziek. 10.05 Die's nog van d'n oorlog. Vandaag de heer en mevrouw Smit Roeters-Osté. 11.05 Muziek. 12.05-13.00 Middageditie met o.a. Het fort Zelandia, over de Zeeuwse burger en zijn bestuur. 16.00 UIT- gaanstips voor het weekeinde. 17.05- 18.00 Avondeditie met o.a. Zeeuws Diep, Zeeuwse opinileiders bespreken de actualiteit. Vandaag met Lenny Ge- luk-poortvliet, Marijn Dieleman en Wies Saman, ZATERDAG 20 MEI 10.03-13.00 'Dag Week' Programma voor de vrije zaterdag met het Zeeuw se weerbericht, een overzicht van de zaterdagkranten, gasten, de passie van..., een boekbespreking, culinaire tip van de chefkok en muziek. 13.34- 18.00 Omroep Zeeland Sport: uitsla gen, reportages, commentaren. VLISSINGEN Liefhebbers van accordeonmuziek komen dit weekend volop aan hun trekken. Zaterdag, niet geheel toevallig de dag van de muziek, houdt Accordeola een open huis, met muziek uiteraard- en Concertina viert het vijfjarig bestaan met een uitvoering in het Arsenaaltheater. Sinds eind maart beschikt Ac cordeola over een nieuwe club ruimte in de voormalige visse- rijschool aan de A. Coortelaan in Vlissingen. De leden hebben de afgelopen weken hard ge werkt om het gebouw in te rich ten. Tijdens een open huis op zaterdag 20 mei willen ze het resultaat laten zien. Tijdens het open huis, van 14.00 tot 17.00 uur worden opnames van het Zeeuwse Accordeonweekend en van de verbouwing vertoond. Natuurlijk laten de muzikanten van Accordeola een stukje mu ziek horen. Concertina viert zaterdag 20 mei het vijfjarig bestaan met een uitvoering in het Arsenaal- Accordeola in oefening theater. Uiteraard is er volop accordeonmuziek van het A- en het B- orkest. Na de pauze ver zorgt de imitator Roland Sand- hövel een optreden. De uitvoe ring begint om 20.00 uur en kaarten kosten 7,50. Accordeonmuziek heeft lang in een oubollig hoekje gezeten. De laatste jaren is daar verande ring in gekomen, waarschijnlijk omdat de accordeon ook op de poppodia gesignaleerd wordt. De accordeonverenigingen mo gen zich in ieder geval verheu gen in een toenemende belang stelling, zowel van jongeren als van ouderen. I

Scheldebode | 1995 | | pagina 15