De erkende hovenier zorgt voor meer tuinplezier M DE SCHELDEBODE Groen gras groen houden Nu zomerbollen planten voor een kleurrijke boeiende tuin m MACHINEHANDEL Kussens in schitterende kleuren De vakman vertaalt alle wensen in een evenwichtig ontwerp 334 Praktische tips en informatie in tuinliteratuur ALS U HET PAARD NIET ACHTER DE WAGEN SPANT... A.D. van Gilst Vakwerk Ontwerp Renovatie Natuurlijke trend Lelie Dahlia 's Snijbloem Tot ziens in de Nw. Kerkstraat 13 Biezelinge 01102-417801 DE RASPAARDEN VAN SIMPLICITY Wie plannen maakt voor het aanleggen of veranderen van een tuin, kan een ervaren vakman 0111 advies vragen. De erkende hovenier luistert naar uw wensen en zorgt voor uw eigen kleine paradijs bij het huis. Hij weet de mogelijkheden van uw kostbare stukje grond uit te bui ten. Bijvoorbeeld door de paden en het terras in elkaar te la ten overlopen, waardoor de beschikbare buitenruimte optimaal wordt benut. Met eenvoudige middelen zoals doorkijkjes en hagen kunnen verrassende ruimtelijke ef fecten worden bereikt. Een hovenier kan zulke elemen ten op een originele manier toepassen. Hij is ook op de hoogte van de nieuwste (bestratings)materialen. Nog voor de winter kan de basis worden gelegd voor een nieuwe of vernieuwde tuin. Zelfs ervaren tuiniers laten dikwijls moeilijke werk zaamheden liever over aan een vakman. Het snoeien van grote bomen is bijvoorbeeld zoiets. Met name oude vruchtbomen kunnen opknappen van een rigoreuze snoeibeurt. Het vraagt kennis van zaken en speciaal ge reedschap. Ook het aanleggen van bestratingen is vak werk. Met zorg uitgevoerd straatwerk is een lust voor het oog. Het is dc basis van een tuin. Daarom is uitbesteden dik wijls te verkiezen. Het gebeurt dan vakkundig en snel. Bij de aanleg van een tuin dient het maken van een ont werp vooraf te gaan. Op papier wordt gespeeld met ruimtelijke indelingen en materialen. Zo ontstaat een schets. Die dient als basis voor het ontwerp. Aan de hand daar van kan een berekening van de kosten worden gemaakt en van de benodigde materialen. In een ontwerp zijn zo veel mogelijk wensen van de bewoners/gebruikers van de tuin verwerkt. Zij moeten zich lekker voelen in hun nieuwe of vernieuwde tuin. Als een tuin ingrijpend moet worden veranderd, is dat moeilijker dan een tuin aanleggen. Bij een opknapbeurt moet rekening worden gehouden met waardevolle ele menten zoals bomen. Ze kunnen een nieuwe functie krij gen. bijvoorbeeld als middelpunt van een ronde bank. Bestaande verharding kan vrijwel altijd worden herge bruikt. Gelegd in een ander patroon zien saaie tegels er al heel anders uit. Op een doordacht ontwerp kan jaren lang worden gevarieerd met de beplanting. Dat maakt tuinieren extra leuk. De tuintrend van de jaren '90 is 'natuurlijk', in al zijn fa cetten. Zo is water een element dat in die sfeer past. Het kan in elke tuin worden gebruikt, in de vorm van een vij ver. maar ook als watersteen of moerasbak. Kleine wa ter-elementen kunnen zelfs op het balkon een plaatsje De tuintrend van de jaren '90 is natuurlijk krijgen. Planten met een losse groeiwijze (bamboe, kat tekruid) zijn favoriet of - in sterk contrast - geknipte planten en hagen van bijvoorbeeld Buxus. Zachte kleu ren zoals roze en blauw in combinatie met grijsbladige planten vervelen nooit en hebben een romantisch karak ter. Variaties maken op één kleur is ook heel boeiend: geel of rood. Rozen passen goed in dit stramien, al dan niet klimmend rond een mooie boog.De hovenier kan helpen om alle wensen in een evenwichtig ontwerp te vertalen. Wie graag tuiniert kan de beplanting zelf ter hand nemen. Overleg met uw hovenier. Het najaar is bij uitstek geschikt om te planten. Tuinkussens zijn medebepalend voor het buitenleven onder de zon. Er zijn veel tuinkussens, maar het ene kussen is het an dere niet. De verschillen in kwaliteit en zitcomfort zijn groot. Sommige kussens zitten bepaald niet lekker of verschuiven hinderlijk. Behalve dat ze het comfort ver groten, zijn tuinkussens in belangrijke mate mede bepa lend voor een sfeerrijk buitenleven onder de zon. Hartman, de grootste Nederlandse producent van tuin meubelen, is een van de weinige fabrikanten die zelf een design-studio bezit waar de tuinkussens volgens de strengste kwaliteitsnormen en actuele tuin- en mode trends worden ontworpen. Behalve dat een uistekende kwaliteit wordt gegarandeerd, zijn de kussens harmo nieus afgestemd op de tuinmeubels, de parasols en de paviljoens. Alle tuinmeubelstoffen zijn vetwerend en waterafsto tend behandeld met Scotchgard TM-Textielbeschermer.. De Hartman-kussencollectie '95 is ingrijpend vernieuwd en aangepast aan actuele tuin- en modetrends. Het uit gekiende assortiment met tijdloze klassiekers is bijvoor beeld belangrijk uitgebreid. De keuze- en combinatie mogelijkheden zijn daardoor groter dan ooit. Natuurlijk zijn er nu ook kussens in marine-blauw die perfect aan sluiten op de tuinmeubels die Hartman onlangs in deze nieuwe kleur introduceerde. Zo is siergras ongeschikt voor een gazon dat ook als Het gazon is meestal het middelpunt van een tuin. Een goede reden om daarom bij de keuze van een grassoort zorgvuldig te werk te gaan. Alle gras is groen. Maar daarmee zijn niet alle soorten ook hetzelfde. speelwei is bedoeld. Een andere belangrijke keuze is die tussen gras inzaaien of in kant en kare rollen aanbren gen. Dit laatste heeft als voordeel dat u meteen een gazon heeft. Bovendien krijgen vogels geen kans om zaad weg te pikken. Maar wat voor gazon u ook aanlegt, het brengt praktisch het hele jaar werk met zich mee. En dan gaat het niet alleen om maaien. Vaak zijn er speciale maatregelen nodig om het gazon gezond te houden, zoals mosvrij maken, herstel van bij voorbeeld brandplekken en het geven van extra voe ding. Hoe een gazon er uiteindelijk bijstaat, hangt ook af van de plaatselijke bodemgesteldheid. Daarom is er de laatste tijd veel gedaan aan de ontwikkeling van "zorge loos' gras. Van zaad met ingebouwde voeding tot com plete medische kuren toe. Raadpleeg voor advies altijd de hovenier of het tuincentrum. Zij weten alles over gras en over de bodemgesteldheid in uw regio. Gebruik altijd goed gereedschap, zoals een maaier die voldoende capaciteit heeft voor de omvang van het ga zon. Een trimmer, voor de kantjes en voor rond bomen en struiken, is ook geen overbodige luxe. Verder is een prikker of ander gereedschap om de bodem te verzorgen een investering die zijn geld oplevert. Houd altijd in uw achterhoofd dat een eenmaal verwaarloosd gazon totale vervanging nodig kan maken. Het boek 'Een tuin om in te wonen' is uitgegeven door Terra. De ideale leeftuin is volgens de auteur een soort buiten kamer die het persoonlijke karakter en de levensstijl van de eigenaar weerspiegelt. Hij begeleidt de tuinier langs alle stappen bij het ontwik kelen van een ontwerp, waarbij alle aspecten voor de 'buitenwoonruimte' aan de orde komen: de 'vloer'; het indelen in 'kamers'; de concrete indeling door paden, schuttingen, enzovoorts. Ook wanneer men alleen maar een bepaald gedeelte wil veranderen of een onder deel wil toevoegen, is dit boek een bron van inspira tie. Rijk geïllustreerd met meer dan 230 kleurenfoto's en ontwerpen in zwart/wit en kleur. Van dezelfde auteur zijn bij uitgeverij Terra versche- nen:'Tuinen in de stad" en •Praktische tuinprojecten'. De in het voorjaar bloeiende bol- en knolgewassen staan nog maar net in.bloei of het is al weer tijd om aandacht te besteden aan die bolletjes en knolletjes die het in de zomertuin op kunnen nemen tegen vaste planten en één jarigen. De plantperiode van deze zomerbloeiers ligt in de maanden april, mei, afhankelijk van de weersomstan digheden en de te planten soorten. Het is de kunst om zomerbollen zo in de tuin toe te pas sen dat ze volledig tot hun recht komen. De lelies bij voorbeeld, krijgen in onze tuinen nog steeds niet de aan dacht die ze verdienen. En dat is jammer, want juist tus sen vaste planten maar ook op andere plaatsen, zijn ze onovertrefbaar. De lelie wordt niet voor niets de 'koningin der bolgewas sen' genoemd. Heel belangrijk is dat de bollen die naakt zijn. dus geen beschermende huid bezitten, zo snel mo gelijk na aankoop worden geplant. Ze drogen namelijk snel uit en als dat proces eenmaal is ingezet, komt er van de ontwikkeling weinig meer terecht. De plantdiepte van leliebollcn is afhankelijk van de soort. In het alge meen worden ze vrij diep geplant, omdat er zogenaamde stengelwortels worden gevormd. Lelies houden van een vochtige grod. Ze staan graag met hun hoofd in de zon, maar houden van 'koude voeten'. Daarom is het aan te raden ze tussen bodembedekkers te planten. De veelzijdigheid van dahlia's is algemeen bekend. Zo wel in bloemvorm, bloemkleur als hoogte is de variatie ongekend groot. De bloei duurt extreem lang, zelfs tot aan de eerste nachtvorsten. Dahliaknollen kunnen vanaf de tweede helft van april worden geplant. Gladiolen kunnen al in maart de grond in en wel op een diepte van zo'n 6 a 7 centimeter. Vanwege hun verticale De lelie 'koningin der bolgewassen groei en bloeiwijze vormen ze een aparte attraktie in de border, waar de meeste andere planten het meer in de breedte zoeken. Enige steun mogen gladiolen wel hebben, want ze van gen aardig wat wind. In tuincentra zijn daarvoor handige hulpmiddelen te koop. Lelies, Dahlia's en Gladiolen zijn uitermate geschikt als snijbloem, u kunt bijvoorbeeld een speciaal snijbloe menhoekje in uw tuin creëren. Elke week plukt u dan uw eigen boeket ruikers. Zomerbollen in terracotta potten, mooi op hoogte en op kleur gegroepeerd doet het ook prachtig. De hakselaars van ATI KA: onmisbaar voor de verwerking van al uw tuinafval tot humus. ZANDEE V m TEXAS de compacte tuinfrees, economisch en buitengewoon krachtig! ALU. HOBBYSERRE Schuine zijwanden: betere lichtinval en warmteopvang 25% meer grondopp. verminderde winddruk. (MAAR KIEST VOOR HET BERIJDEN HIERVAN) En heeft u ook genoeg van dubieuze dure reparaties en een hoge afschrijving, overweeg dan de aanschaf van één van Reparatie - inruil - verkoop van motormaaiers - kettingzagen bosmaaiers - aggregaten - waterpompen tuinbouwtrekkers - tuintrezen tuinnetten in alle afmetingen 's Zaterdags geopend 's-H, H. Kinderendijk 103 - Goes - Tel. 01100-15351 Simplicity Outdoor Powar Equipment

Scheldebode | 1995 | | pagina 34