Waardering voor 'De bard met de baard' Wie kiekte evacuatie nonnen? Feestelijke ingebruikname speeltoestel Meiveld Verrassende beelden uit verre landen Lezing over emigranten VW: in de voorverkoop Studentenorkest speelt gevarieerd programma Winnaars schoolvoetbal Expositie sleepboten Circus Barelli Roeien prima voor ouderen Visser Neerlandia-prijs voor Vlaamse troubadour Willem Vermandere SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 26 APRIL 1995 Kappen Rel Documentatiegroep zoekt foto's 331 MIDDELBURG Dinsdag 2 mei is er, tussen 13.00 en 17.30 uur, een bijzondere feestdag met diverse activiteiten in de speel tuin op het Meiveld. Zowel de entree tot speel tuin als de activiteiten zijn op deze dag gratis. Deze middag vindt de presentatie plaats van het zogenaamde 'NRF speel- en ontmoetingsproject' dat komende week in de speeltuin geplaatst wordt. Dit speeltoestel, aan de speeltuin ge schonken door het Nationaal Revalidatie Fonds (NRF), is een object, ontworpen door architect Sybolt Meindertsma, waar kinderen en volwas senen, gehandicapten en niet gehandicapten, zich kunnen terugtrekken en waar ze kunnen schuilen. Maar er kan ook gespeeld worden op het toestel, verstoppertjes spelen is bijvoorbeeld heel goed mogelijk. Behalve dit project heeft Speeltuin Meiveld van het NRF een financiële steun van 10.000.- ge kregen voor de completering van de 'geïntegreer de' speeltuin. Van deze bijdrage wordt, in de maand juni, een zogenaamde „muziekstraat" in de speeltuin aan gelegd, vier xylofoons waar zowel kinderen naar hartelust op kunnen musiceren. Het Nationaal Revalidatie Fonds beoogd de integratie, het vol waardig participeren van mensen - volwassenen en kinderen - met een lichamelijke handicap in de samenleving te bevorderen en verwerft hiertoe gericht en actief sturend'financiële middelen en stelt deze vervolgens weer beschikbaar voor zeer uiteenlopende onderwerpen en projecten. Wat al die projecten gemeen hebben is dat ze mensen met een handicap beter in staat stellen te func tioneren in de samenleving. Eén van de projecten is het NRF speel-/ontmoet.ingsproject. Om de dag een feestelijk tintje te geven zal, tussen 13.30 en 16.00 uur, de clown Ronald McDonald diverse optredens in de speeltuin geven. Zoals altijd heeft deze clown vele grappen, grollen en goocheltrucs in huis, waarbij hij de kinderen graag betrekt. In samenwerking met de Winkeliersvereniging van het Winkelcentrum Dauwendaele worden vanaf het winkelcentrum gratis ritten per paar- detrams georganiseerd. De paardetram rijdt via de wijken Dauwendaele en Middelburg-Zuid heen en weer naar de speeltuin. De ritten zijn voor alle kinderen gratis want ze zijn betaald door de winkeliersvereniging. MIDDELBURG Vandaag wordt de Visser Neer landia-prijs uitgereikt aan de Westvlaamse trouba dour Willem Vermandere. De bard met de baard zoals hij zelf zegt. De Visser Neerlandia-prijs wordt jaar lijks toegekend door het Algemeen Nederlands Ver bond aan instellingen en personen die zich inzetten voor de Nederlandse cultuur. De prijs wordt vanmid dag om 15.30 uur uitgereikt in de burgerzaal van het stadhuis. Willem Vermandere zegt over de toekenning: „Het is omwille van mijn bijdrage aan de Nederlandse taal en cultuur, ik ben een kunstenaar, een halve poëet, een muzikant. Ik zing niet alleen over de ouwe tijd, maar durf ook stelling te nemen tegen de nieuwe tijd. Ik vertolk een mening, en ik denk dat het daarom is, dat ze mij hebben willen kiezen. Het succes dat je er mee hebt dat dank ik aan de mensen en dat moet je in alle nederigheid accepteren." Willem Vermandere is als zijn liedjes, zijn liedjes zijn Willem Vermandere. „Wonderlijk", zegt hij, „die wisselwerking." ben ze gezegd 'La Belgique sera frangais ou ne sera pas' (België zal frans zijn of het zal er niet zijn). Het Frans was de taal en Vlaams, ja dat was maar een taal van de ongeletterde lieden, de boerkes, van de armen, dat telde niet mee. Alles was met een Franse titel, zelfs de cafés in Vlaanderen, de burgerij het leger, de clerus, alles Frans. Pas in 1936 was de universiteit van Gent de eerste universiteit die Vlaams geworden is." Op uitnodiging van het Nutsde- partement Noord-Bcveland trad Willem Vermandere met muzikale begleiding van Fred dy Desmedt en Pol Depoorter onlangs op in 'De Pompweie' te Kortgene en bij die gelegenheid zochten wij hem op. Hij vertelt hoe het zo'n 27 jaar geleden al lemaal begon: „Ik ben geboren in 1940 in Lou- we vlakbij Kortrijk. Ik bracht er mijn jeugd door, ging stude ren en werd godsdienstleraar, katholiek natuurlijk. Het was toen een alternatief, je kon in die tijd niet léven zoals je wilde. Ik zat in het klooster, tegen woordig zou je milieu-activist worden. In 1968, toen'het flink rommelde in Parijs en Amster dam heb ik mijn wit overhemd en mijn cravatte (stropdas) voorgoed uitgedaan, ik heb mijn baard laten staan en ben artiest geworden." Vermandere zingt met een Westvlaamse tongval, hij maakt gebruik van de taal en speelt met de wendingen van deze taal De teksten van zijn liedjes, de onderwerpen, zijn zeer herkenbaar, hij zingt van de wind en de zee, van moeder Cordula, van het Westvlaamse land, van de eerste Wereldoor log. Van 'den groten oorlog' verduidelijkt Willem: „Ja, dat is 1914/'18, de sporen zijn nog duidelijk zichtbaar in de West hoek, ook in het huis waarin ik woon. Dat was in die tijd een café en de kogelgaten zijn nog te zien. Dat leeft hier nog voort in de memorie van de mensen, dat ligt gevoelig. Van scherpe kogels genees je niet. Hier en in Frankrijk, Duitsland en Groot- Brittannië staan hoge bergen van verdriet. Maar de wereld heeft er niets van geleerd." „Een van mijn laatste liedjes is 'Blanke Bangeman', luister: „Al de kinders van moeder eer de op charango en met game lan, ze zingen en roepen aan ons deure, doe open bange blanke man". Wij moeten de deuren openen voor vreemde culturen. Dat zong ik 11 juli op de Grote Markt in Brussel en dat werd daar nog een hele rel, want er waren mensen van het Vlaams Blok en dat lied stond hun niet aan. Ik zing dat lied voor allen, en niet alleen tegen het Vlaams Blok. Kijk, gedane zaken ne men geen keer, we moeten crea tief zijn. Rechts is niet creatief en dat botst met creatieve krachten." Het Nederlands taalgebied strekte zich vroeger uit tot in Frankrijk, tot Boulogne dat ooit Bolen heette. Willem Vermandere legt uit: „Ja, dat is dat stuk met al die Vlaamse namen die verfranst zijn, Duinkerken - Dunker- que, Witzand - Wissant, dat waren de oude Nederlanden. Het is daar helemaal verfranst, er is geen terugkeer mogelijk, ondanks de nostalgie. Zij zijn daar bovendien het contact met het levende Neder lands verloren en dat is in Vlaanderen niet gebeurd. Het is trouwens een wonder dat dat zo is, want indertijd bij de oprich ting in 1830 van de staat België, la Belgique, door de Franse rij ke Brusselse bourgeoisie heb- Naast liedjeszanger is Willem Vermandere beeldhouwer. „Het staat in deze tijd van het jaar wat op een laag pitje," zegt hij, „maar ik maak vooral monu mentale beelden van graniet, marmer, hout. Ik ben een 'kap per' ik 'taille direct', ik geef er gelijk vorm aan. Ik maak figu ren en titanen, nog slimmere wezens dan ons menselijk den ken kan bevatten. Maar ik ben bezig, ik maak lino's en hout snijwerken. Mijn dagen zijn soms te kort. Dan denk ik, ik zou een paar jaar niet meer moeten zingen om al die op drachtten uit te voeren, maar ja, dat zingen, dat is sterker dan mijzelf, dat kan ik niet bedwin gen. Als ik enige dagen in het atelier werk dan verlang ik zo naar het podium, dat is een ver leidelijke maitresse, die mij al tijd weet te boeien. Eigenlijk is de beeldhouwkunst mijn wetti ge echtgenote die ik geregeld ontrouw moet zijn om die min nares te dienen, maar die min nares is zo bedwelemend, dat zij mij verstrengelt en zou kun nen wurgen. Daarom moet ik mij daarvan tijdig losmaken en terugkeren naar het atelier en daar begint heel het spel weer opnieuw, ik verlang naar het podium, de mensen en het ap plaus. Terug moet ik naar het atelier om mezelf te blijven en daar borden ook de nieuwe ideeën geboren. Zingen dat is blij zijn, dat is heel droevig zijn, dat is kwaad zijn, dat is verte derd zijn, dat is verliefd zijn, dat is verrukt zijn, dat is zot zijn, dat is doodernstig zijn, dat is weemoedig zijn, dat is diep gelukkig zijn, zingen dat is zeer hevig leven." De vader van Willem Vermand ere speelde klarinet. Willem daarover: „Ik ben in een huis vol muziek geboren, klarinet le ren spelen was net zo gewoon als leren eten met mes en vork. Ach, ja in een land zonder lied jes daar weun ik niet." VLISSINGEN COS, het Centrum voor Internationale Samenwerking in Zeeland, viert het tienjarig bestaan met de fototentoonstelling 'Zeeuw en kieken 't Zuiden', die van 24 april tot 28 mei te zien is in café Soif aan het Bellamypark. De tentoonstelling bestaat uit foto's van Zeeuwse ama teurfotografen die de Derde Wereld bezochten. Het COS deed via de media een oproep om materiaal beschikbaar te stellen. Uit de duizenden inzen dingen selecteerden de mede werkers van het COS foto's uit MIDDELBURG Donder dagavond 27 april houdt de Werkgroep Historie Archeo logie van het Zeeuws Genoot schap de zevende voordracht over een lopend historisch on derzoeksproject. De heer C.J. de Kruijter, secre taris en archivaris van de gene rale synode van de gerefor meerde kerken in Nederland, zal nader ingaan op zijn onder zoek naar de geschiedenis van de Salzburger emigranten in Zeeland. Ruim 860 mensen vluchtten in 1732 en 1733 uit godsdienstige motieven van het aartsbisdom Salzburg naar Walcheren en West Zeeuws Vlaanderen. Hoe het deze acht» tiende-eeuwse 'asielzoekers' in Zeeland verging staat deze avond centraal. Na afloop is er gelegenheid tot het stellen van vragen en voor discussie. De bijeenkomst vindt plaats in huize 's-Hertogenbosch aan de Vlasmarkt 49-51 en begint om 19.30 uur. Afrika, Azië en Latijns-Ameri- ka. De foto's zijn overwegend gemaakt door toeristen en ge ven een herkenbaar, maar soms ook verrassend beeld van het Zuiden. Samen met de reisver slagen vormen ze bovendien een belanrijke informatiebron voor derden. Het COS wil door deze ten toonstelling meer mensen be trekken bij de ontwikkelings problematiek. Willem Vermandere. VLISSINGEN De docu mentatiegroep Walcheren 1939-1945 is op zoek naar een aantal foto's die gemaakt zijn in het begin van de inundatie in oktober 1944. Het gaat om fo to's van de evacuatie van de nonnen uit het Sint Josephzie- kenhuis. Ook wil de documen tatiegroep graag in het bezit komen van een foto van het Duits soldatengraf vlak voor de speeltuin van Hotel d'Union aan het begin van de Koude- kerkseweg. „Toen wij in de meidagen van 1940 terugkeerden van onze vluchtadressen in Koudekerke en verderop, lag er aan het be- 'gin van de Koudekerkseweg, vlak voor de speeltuin van Ho tel d'Union een Duits soldaten- graf met een houten kruis waarop een Duitse soldaten- helm", herinnert huis- arts-in-ruste A.H. van Dijk zich. „Het graf was van Oberge- freiter Willy Neumann, gesneu veld 20-05-40. 'Iedereen' heeft dit graf gezien en velen herin neren het zich, maar ik ben er nooit in geslaagd er een foto van te vinden." Ook zoekt Van Dijk foto's die gemaakt zijn in oktober 1944, toen de inundatie een feit was. In de oorlog was het Sint Josep- hziekenhuis uit de Van Dis- hoeckstraat overgeplaatst vaan de Bonedijkeschool in de Sotte- gemstraat. Toen het water kwam werden de nonnen plot seling verrast door een .halve meter water door het opkomen van de springvloed. Zij besloten terug te gaan naar het zieken huis in de Van Dishoeckstraat en redden eerst het altaar uit de kapel. Daarna was het de beurt aan Moeder Overste, die op een brandweerkar werd gezet. De overige nonnen werden wegge dragen op de rug van brand weerlieden en leden van de DONDERDAG 27 APRIL 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met actuatiliteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Vragen staat vrij. 11.05 Muziek. 12.05-13.00 Middageditie met o.a. gast en repor tage. 16.03 Een vak apart, program ma over gewone en ongewone beroe pen met muziek op verzoek. 17.03- 18.00 Avondeditie met o.a. Zegt u 't maar. VRIJDAG 28 APRIL 7.05-8.00 Ochtendeditie 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.00 Muziek. 10.05 Die's nog van d'n oorlog. Vandaag mevrouw Groenewe- gen uit Sint Maartensdijk. 11.05 Mu ziek. 12.05-13.00 Middageditie met o.a. Het Fort Zelandia, over de Zeeuwse burger en zijn bestuur. 16.00 UIT-gaanstips voor het weekeinde. 17.05-18.00 Avondeditie met o.a. Zeeuws Diep, Zeeuwse opninieleiders bespreken de actualitet. Vandaag met: pieter van Eek, Wies Saman en Jan Scheffers. ZATERDAG 29 APRIL 10.03-13.00 „Dag Week" Programma voor de vrije zaterdag met het Zeeuw se weerbericht, een overzicht van de zaterdagkranten, gasten, de passie van..., een boekbespreking, culinaire tip van de chefkok en muziek. 13.34- 18.00 Omroep Zeeland Sport: uitsla gen, reportages, commentaren. ZONDAG 30 APRIL 10.02 De Tijdmachine vandaag: Yer- seke Moer. 11.02 De Zeeuwse lucht, muziekprogramma met Harmonie Ons Genoegen uit Vlissingen. 12.05 Die's van voor d'n oorlog. Vandaag de heer De Kraker uit Vlissingen. 13.32-14.00 Omroep Zeeland Sport. 14.25-14.30; 15.25-15.30 en 15.25-16.30 Omroep Zeeland Sport in Langs de Lijn. 17.05- 18.00 Omroep Zeeland Sport, uitsla gen, reportages en commentaren. MAANDAG 1 MEI 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Ochtendeditie met o.a. actualiteiten- Een kameeldrijver in India, gefotografeerd door A. Elich-Fontaine FOTO COS-Zeeland Bij de VVV-kantoren aan de Nieu- wendijk in Vlissingen, aan de Duinweg in Oostkapelle en aan de Ooststraat in Zoutelande is het mogelijk kaarten te reserveren voor concerten (pop en klassiek) en thea tervoorstellingen in het hele land. Hieronder ziet u een deel van de voorstellingen die nu in de voorver koop zijn. ROTTERDAM 7-5 Aaliyah en Wayne Marshall; 20/21-5 Maaspop met Elton John, Toto en Paul Young; 26-5 Tom Jones; 2-6 East 17; 9-6 Julio Iglesias; 15-6 Jimmy Page en Robert Plant; 20-6 Rod Ste wart; 25-6 René Froger; 26 t/m 29-10 Spaanse Rijschool uit Wenen; 14-10 The Everly Brothers; AMSTERDAM mei American Football; 7-7 Anré Rieu DIVERSEN t/m oktber toegangs kaarten Archeon, Alphen a/d Rijn;t/m september The Phantom of the Opera; 8-5 World Liberty Con cert, Arnhem; 12-5/27-5 André Ri eu; 13-5 Bluesfestifal Vlaanderen, Terneuzen; 22-5 Wet Wet Wet, Brussel; 25 t/m 28-5 Jazzfestival Breda; 3/4-6 Dynamo Open Air, Eindhoven; 2-6 Elton John, Brussel; 5-6 Pinkpop, Landgraaf; 16,17,18-6 Rock over Germany met o.a. ELton John, Eros Ramazotti; 17-6 Bon Jo- vi, Werchter, België (incl. busreis); 1,2-7 Torhout/Werchterfestival, met o.a REM, België; 1-7 Fats Do mino, Apeldoorn;25,26,27-8 For mule I Grand Prix, België; 8,9-9 Schlagerfestival Kerkrade. MIDDELBURG Aan boord van het Ranischip De Schorpioen is een foto expositie te zien over stoonisleepvaart en -duw- vaart op de binnenwate ren. Van de vele honderden stoomsleepboten, die er vroeger waren, vaart er nog slechts een twintigtal rond, meestal gerestau reerd door enthousiaste knutselaars. De expositie is te be zichtigen tot 1 juni. FOTO HUGO VALCKE luchtbescherming. Van Dijk: „Daar zijn foto's van gemaakt. De nonnen herinneren zich dat er afdrukjes zaten in een fo to-album van één van hen. Toen deze zuster was overleden, moet de familie enkele foto's uitzoeken. De rest werd ver brand, dat was voorschrift. Ik neem aan dat deze inundatiefo to's dus zijn vernietigd, maaf Iemand moet ze toch gemaakt hebben. Ik heb iedereen die daarvoor in aanmerking kwam, ernaar gevraagd. Meerdere mensen konden zich die foto's herinneren, maar in al die jaren is het me nooit gelukt die foto's te vinden. Ze moeten dateren van rond 17 oktober 1944." Van Dijk hoopt dat er men sen zijn die de Documentatie groep Walcheren alsnog aan fo to's of negatieven kunnen hel pen. Zijn adres is Julianalaan 11 in Vlissingen, tel. 01184-14945. qujz. 9.05 Muziek 12135,DE Tijdma chine, vandaag: geschiedenis van ae duinen op Schouwen. 11.05 Muziek. 12.05-13.00 Middageditie met o.a. het spelletje Wegwies. 16.03 Sportme- neer, het diepere wezen van de sport. 17.05-18.00 Avondeditie met o.a. zegt u het maar. DINSDAG 2 MEI 7.05-8.00 Ochtendeditie 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Muziek. 10.05 Oogappels en muilperen, programma over opvoe ding en onderwijs, vandaag: oorlog. 11.05 Muziek. 12.05-13.00 Middag editie met o.a. gast van de week. 16.03 Gefeliciteerd! Verzoekplaten en gelukwensen. 17.05-18.00 Avondedi tie met o.a. zegt u 't maar. WOENSDAG 3 MEI 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Muziek. 10.5 Zeeuwse streken. 11.04 Muziek. 12.05-13.00 Middag editie met o.a. gast en reportage. 16.03 Het kanaal door Zeeland, pro gramma over kunst en cultuur in de provincie. 17.05-18.00 Avondeditie met o.a. zegt u 't maar. Publiek te paard bij Barelli las ik in De Scheldebode van 12 april jl. Een van de grootste ze ven circussen uit Duitsland. Dat leek me wel wat om met de kinderen naar toe te gaan. Met name ook, omdat "de clowns als een rode draad door het hele programma zouden lopen". Ruim van te voren kaarten ge kocht zodat we van een plaatsje verzekerd zouden zijn. Geluk kig was Pasen weer ouderwets Nederlands: koud, guur en nat; ideale omstandigheden om ge zellig een paar uur vertier te zoeken in een circustent. Helaas bleken de kortingsbon nen bij de kassa ineens niet in wisselbaar, maar een kniesoor die daar op let. De kinderen za ten vol spanning te wachten: clowns en dieren, dat kon niet stuk, toen even over twee uur de attractie z'n aanvang nam. Sjokkend, waarschijnlijk nog uitbuikend van de paasbrunch met, zo te zien, overvloedige spiritualiën, kwam de circusdi recteur op met z'n paarden. Vervolgens een wervelende show met dieren en een dame in de lucht aan een touw. Een half uur na aanvang was er een kwartier pauze. Met name de verkoop van lichtgevende staaf jes en popcorn, drankjes en chc cola had de belangstelling va de entertainer. Om kwa voor drie klaar voor de tweeo helft. Wederom dieren, ee acrobaat die een ingenieuzi stoelentruc in de lucht deed en vervolgens de publieksattractie: liefhebbers staand op een paard. Aanvankelijk f 300.- en later zelfs f 500.- viel er mee te verdienen. Helaas hadden ze niet het voorbeeld gezien van de circusartiesten. Ook was er geen pas-de-deux op de ruggen van de paarden. Dat zal wel de reden zijn geweest waarom nie mand van de vrijwilligers een rondje staand op een hollend paard kon volbrengen. En toen was om 15.30 uur de reis door het Wonderland van de familie Barelli ten einde. Verbijsterd over de beperkte voorstelling begon het publiek vertwijfeld naar buiten te schuifelen. Was dit het nu? Ja, dit was het dan. Twee huilende kinderen die niet met me mee wilden want de clowns zouden nog komen. Helaas voor de ver wachtingsvolle kinderen. Ken nelijk een drukfout in de Schel debode: „De afwezigheid van d< clowns loopt als een rode draac door een uiterst beknopt pro gramma" had er moeten staan. Het enige dat klopte in dez( paastransactie is dat ik voo 100% betaald heb. Ik hoop no( talloze paasdagen mee te ma ken, zonder het Wonderlanc van Barelli. De titel in de kram van volgend jaar: Publiek ft grazen bij Barelli. M.J. van der Zanden Gortstraat 40 Middelburg VEERE - Voor haar 30e toemee heeft het Nederlands studenten orkest NESKO een gewaagd programma samengesteld. Zo wel voor als na de pauze zal een traditioneel en een modern stuk gecombineerd worden. De tra ditionele bijdrage bestaat uit het Derde Pianoconcert van Van Beethoven en vooral ook de 1841-versie van de Vierde Sym- phonie van Schumann. De mo derne stukken zijn: Zes adagio's voor orkest van Pijper en het voor het eerst door een studen tenorkest uit te voeren Inter mezzi van Tristan Keuris. De toernee trekt langs zeven kerken waaronder de Grote kerk in Veere, die op 29 april aangedaan wordt. Het 4 2-koppig kamerorkest is volledig samengesteld uit ama teurs, maar streeft een profes sioneel uitvoeringsniveau na. Hierin slaagt het volgens critici met grote regelmaat. Door het grotere aantal repetitie-uren dat beschikbaar is in vergelij king met vele andere orkesten, is het bovendien mogelijk een zeer eigen invulling te geven aan de stukken die gepland staan. De man die nu voor het negende jaar van een groep jonge hon den een hecht orkest moet ma ken, is Daan Admiraal. -Hi werkt met talrijke orkesten heeft de leiding over de twei beste permanente studentenor kesten, het VU-orkest en Kras hna Musika en is gastdingen bij verschillende beroepsorkes ten. De solist op wie de schijnwer pers gericht zullen zijn, is Pau Komen. Een gerenommeen concertpianist met eervolle op tredens in binnen- en buiten land. Ook heeft hij een aanta goed ontvangen CD's op ziji naam. Voor een hiervan ontvinj hij een Edison. Het NESKO be staat louter uit zeer gemoti veerde musici die naast hui studie alle mogelijke tijd vri maken voor hun passie: musice ren. Hoewel het ieder jaar op nieuw wordt samengesteld blijkt het NESKO telkens wee een vergaarbak van talent t zijn, wat vaak tot spetterend optredens leidt. Het concert in Veere begint or 20.00 uur. Op het programm staan: Zes adagio's voor orkes - Willem Pijper; Derde Piano concert - Ludwig van Beetho ven; Intermezzi - Tristan Keu ris; Vierde Symphonie (versi 1841) - Robert Schumann. Kaarten kosten 17.50 (passé 12.50) en zijn verkrijgbaa aan de zaal. MIDDELBURG 'De Zeeuw se Sportraad organiseert in sa menwerking met de Middel burgse roeivereniging 'Honte' en roeivereniging 'Scaldis' uit Goes 'Fifty-fit roeien', een ken nismakingscursus voor oude ren. Op 26 april is de kennisma- kings- en introductieavond in het clubgebouw vdn de Honte aan de Havendijk. De eerste roei-instructie vindt plaats op vrijdag 28 april van 9.00 tot 11.00 uur. Roeien is een gezellige sport voor mannen en vrouwen en vooral voor senioren een ideale manier om op verantwoorde wijze de conditie op peil te hou den. Bij roeien traint men het hele li chaam, terwijl er door de zit- houding zelden sprake is van overbelasting van de gewrich ten. Het is een sport die alleen of in een groep beoefend kan worden, waarbij mannen en vrouwen in gelijke mate preste ren. Samen roeien activeert het gevoel voor coördinatie en rit me en kan tot op hoge leeftijd gedaan worden. Een ande voordeel is dat het in de natuu gedaan wordt en bijna onder al le weersomstandigheden te be oefenen is. Aanschaf van aller lei speciale kleding is niet no dig. De Fifty-fit roeicursus duui ongeveer zeven maanden e wordt op 9 december afgeslote met een examen. De eerste vie lessen zijn gratis en vrij blij vend. Daarna bedragen de kos ten van de cursus 250,0C Daar is het lidmaatschap va: de roeivereniging bij inbegre pen. De overige kosten zijn be perkt. Naast het roeien wordl aandacht besteed aan het stu ren, het materiaalonderhouc de afstelling van boten en d theorie van het roeien. Omda het gezelligheidsaspect een be langrijke rol speelt worden i: de loop van de cursus enkel toertochten georganiseerd. Kees Kotvis van roeivereni ging Honte (01184-15393) e;: Vera de Groote van Roeivereni ging Scaldis (01100-27211) ver strekken meer informatie. WESTKAPELLE De win naars van het schoolvoetbal- toernooi voor scholen van de dorpen op Walcheren zijn be kend. Bij de meisjes is het eerste ze vental van de Willibrordus- school uit Zoutelande kam pioen geworden. In de voorron des behaalden de meiden twaalf punten, net als die van De Lichtboei, De Polderburcht, Het Baken 2 en Willibrordus 2. Het eerste van Willibrordus viel toen al op door het hoge aantal doelpunten: er werden maar liefst negentien treffers ge scoord. De eindstand ziet er verder als volgt uit: op de twee de plaats Het Baken 2, derde plaats Willibrordus 2, vierde plaats De Polderburcht. De meisjes van Willibrordus 1 tre den op 10 mei aan voor he Zeeuws Kampioenschap da eveneens in Westkapelle word gehouden. De jongens speelden in vel schillende groepen. Bij de elf tallen gingen de jongens van D Wegwijzer met de eerste priji naar huis. Bij de jongens zeven tallen van groep 5/6 ging de grootse beker naar Het Baken uit Arnemuiden. De tweede prijs was voor de Lichtstraal uil Westkapelle, de derde voor di Lichtboei 1 en de vierde voor di Lichtboei 2. De zeventallen vai groep 7/8 verdeelden de prijzei als volgt: eerste prijs De Regen boog V», tweede prijs De Goedt Polder, derde prijs De Schuti en vierde prijs Willibrordus- school. De bekers werden be schikbaar gesteld door De Scheldebode. i

Scheldebode | 1995 | | pagina 31