Expo Flora in Zeelandhallen 'Zeeland op z'n Paasbest' Het ware lentegevoel Veertien jaar verslavingszorg met hulp van bovenaf Verkoop ouderen- zegels gestart SCHELDEBODE VAN 12 APRIL 1995 307 Jongerencentra De Beuk HKPD Reactiveren Lede ogen Fusie Door Jaap Klein Vlissingen - 'Het is onge bruikelijk in Nederland, maar we hebben gesne den in de top'. Dat zei di recteur Kees Neeteson van het Huiskamerpro ject voor Druggebruikers (HKPD) in Vlissingen, toen hij op 1 januari van dit jaar zijn ontslag nam. Wegens bezuinigingen moest Neeteson kiezen: de directie eruit of min der hulp aan de drugver slaafden. Voor zichzelf kon hij het niet verant woorden dat de hulp aan harddrugsverslaafden nog meer zou lijden onder de bezuinigingen. De pro blemen met deze groep nemen immers alleen maar toe. Dus besloot hij zijn eigen functie op te heffen. Neeteson bepaal de bijna veertien jaar lang het gezicht van het HKPD. Het Huiskamerproject was, vooral in het begin, zowel om streden als bejubeld. Het was een soort proeftuin voor versla vingshulp waar vooral door de gevestigde orde van politici, ge meenteraden en politiecommis sarissen argwanend tegenaan werd gekeken. Nu er al meer dan 90 gelijksoortige projecten in Nederland zijn, lijkt het pleit beslecht: De laagdrempelige aanpak van de verslaafdenzorg wint steeds meer terrein. Inter nationaal gezien doet Neder land het ondanks alle kritiek zeer goed. Al die jaren verwoordde Nee teson zijn opzienbarende stand punten in de media, vaak tot over de landsgrenzen. Hij trad op in radio- en televisiepro gramma's om zich in duidelijke bewoordingen tegen de legali sering van zowel soft- als hard drugs te keren. Tevergeefs lijkt het, nu het rijksbeleid aan stuurt op het gedogen van cof feeshops en de discussie over de vrije verstrekking van heroine nog niet is verstomd. Ook in Zeeland is momenteel in vrijwel alle gemeenten een heftige dis cussie gaande over het wel of niet openhouden van coffes- hops voor de vrije verkoop van softdrugs. Toch geeft Neeteson het niet op. Ook na zijn ontslag zal hij zich blijven inzetten voor erkenning van de steeds duidelijker wor dende feiten dat legalisering van drugs een groot gevaar op levert voor de maatschappij. Over hoe het wel moet, over het werken met drugverslaafden en de wereld waarin zij leven, over de laagdrempelige hulpverle ning, over een terugblik op veertien hectische jaren, daar over gaat dit gesprek. Neeteson startte zijn loopbaan in een heel andere sector: die van de reclamewereld. Voor dien had hij de HBS doorlopen en een paar jaar psychologie ge studeerd. Vanaf 1962 werkte hij in het bedrijfsleven als recla me-assistent en tekstschrijver voor onder andere Philips en de Bijenkorf in Eindhoven en werd hij bij de laatste hoofd van de reclameafdeling. Hij leerde er met budgetten omgaan en de harde kant van de maatschap pij kennen, twee ervaringen die hem later uitstekend van pas zouden komen. Tegelijkertijd raakte hij be trokken bij de opkomende hip piecultuur. Het hippietijdperk betekende voor Neeteson een hang naar verandering en be vrijding, een zoektocht naar het 'grotere leven'. Hij koos niet voor de flower power-kant Kees Neeteson geeft het niet op maar voor het activisme, de barricaden. Ideële overtuigin gen moesten concreet ten uit voer gebracht worden. Het was een woelige tijd waarin hij deelnam aan happenings, artis tieke en buitenparlementaire acties, drugsexperimenten en kraakactiviteiten. Hij schreef mee aan 'De Andere Krant' een bekende undergroundkrant van die tijd. Zijn activiteiten brachten hem vreemd genoeg niet in conflict met zijn werk als reclameman. Binnen de reclamewereld leefde dezelfde hang naar vernieu wing, de activiteiten overlapten elkaar. Zijn baas vond het zelfs een aanbeveling. Hippies wer den modieus en veel gevraagd als copywriters, etaleurs en fo tografen. De opkomst van de subculturen tijdens de jaren '60 bracht ook een verandering teweeg binnen het jongerenwerk. Verplichtin gen waren uit den boze, het vrijheid-blijheid principe moest leiden tot jongerencentra waar iedereen zich welkom voelde en waar men zijn gang kon gaan. In Den Haag werd een oud weeshuis ingericht als eigen onderkomen voor rand groepjongeren. De naam: "Het Paard van Troje". Voor de op startfase werd een coördinator gezocht. Neeteson had twee aanbevelingen: hij was actief in de subcultuur en hij had be drijfsmatige ervaring. Het eerste wat hij deed toen hij was aangenomen was een huis kamer inrichten, met allemaal tweedehands spullen. De huis kamer was voor Neeteson toen al de concrete verbeelding van geborgenheid. Hij wilde dat de jongeren zich er thuis voelden. Met een handvol betaalde bege leiders en zo'n 60 vrijwilligers werd "Het Paard van Troje" al snel een succes, gedreven als ze waren door hun idealen. Mu ziek, film en theater konden zich verheugen in talloze bezoe kers. Daarnaast was er van al les: een kindercrèche, een res taurant, een koffie- en theehuis, een grote bar, een yogazaal, creatieve ruimtes en kantoren voor actiegroepen. Van hard drugs was toen nog geen spra ke. Men was relatief netjes, er was weinig toezicht en bezoe kers hielden elkaar in de gaten. Het was, zo zegt Neeteson, een feestelijke ervaring om te zien hoe Heli's Angels elkaar eruit mepten als ze lastig waren. Toch ging het fout. In hun eufo rie waren de organisatoren blind voor de langzame verloe dering die het pand binnen sloop. De maatschappelijke achterstandsgroepen konden hun vrijheid niet aan. Agressie en criminaliteit namen toe. Het werd een rotzootje. In de loop van '73 kwamen de heroine- dealers. Ze namen bezit van de trappenhuizen, steekpartijen volgden. Het beleid moest bijgesteld worden maar de doelstellingen liepen vast in onbegrip en ge brek aan middelen. Het werk was energieverslindend en na een paar jaar werd het teveel voor Neeteson. Hij solliciteerde naar jongerencentrum "De Beuk" in Middelburg. Hij werd projectleider en kwam er in een relatieve rust terecht. 1 Kees Neeteson voor het pand waar het Huiskamer Projekt onderdak heeft. "De Beuk" was veel kleinscha liger maar had ook minder mid delen. Toch ook daar weer con certen, film en theater en aller lei andere activiteiten. Hij bleef er niet lang zitten. Neeteson was van vroegst af aan op zoek naar de zingeving van zijn bestaan, naar wat er achter het leven zat. Voor zich zelf kwam hij erachter dat het ideaal niet in de softdrugs lag, noch in het zoeken naar puur genot of leuke dingen alleen. Er moest meer zijn, maar wat? Binnen het jongerencentrum bespeurde hij een vervlakking, de idealen verliepen. De inte resse in het 'hogere doel', waar hij al die jaren mee bezig was geweest, verviel en werd over genomen door een neiging naar consumptie en commercie. Hij nam de beslissing om te gaan studeren. In '74 schrijft hij zich in op de Katholieke Universiteit van Tilburg voor een studie Socio logie. Hij kreeg een beurs, toen nog een renteloze lening en ver diende bij met ettelijke baan tjes, onder andere als corrector bij de PZC en bewaker bij Tref- center. De studie was een dege lijke opleiding, vol onderzoek naar methoden en technieken. In een ding was hij teleurge steld. Nog steeds zoekende naar de waarheid was hij als idealist naar de universiteit gegaan, om er vervolgens achter te komen dat de zin van het leven niets met de wetenschap van doen had. Dit besef zou de belang rijkste verandering in zijn leven inluiden. Op een dag stond hij voor het raam en slingerde een nood kreet de ruimte in. 'Als er iets als God bestaat, help me dan!' In die kamer gebeurden toen dingen die hij zelf ook niet kan verklaren. Er kwam een stem in hem, een soort wijze, die hem dingen influisterde. Hij begon mensen te ontmoeten, buren die GOES - Gedurende de paasperiode van 13 tot en met 17 april kan men in de Zeelandhallen te Goes genieten van de bloemen- en plantententoonstelling met huishoudbeurs 'Expo Flora'. De beurs heeft het thema 'Zeeland op z'n Paasbest' meegekregen. Een aantal plantenverenigingen die bereid zijn hun medewerking aan 'Expo Flora' te geven, maken de 'Expo Flora' dit jaar nog aan trekkelijker. Succulenta afdeling Zeeland is er met cactussen, er zijn orchideeën, amaryllissen, en ook bonsaiplanten. Er zijn diverse aquaria te bewonderen en de ara's van de familie De Pagter uit Ritthem zullen tegen de achtergrond van de veel bloemwerken zeker tot hun recht komen. Heel nieuw voor Zeeland en 'Expo Flora' is de integratie van een seniorenbeurs, zodat ook voor deze doelgroep de beurs de moeite waard zal zijn door de combinatie van schitterende voorjaars bloemen, huishoudelijke artikelen, modeshows, geschenken en zoveel meer zaken waarvoor de ouderen zich interesseren. Evenals vorig jaar is er een expositie van Zeeuwse professionele- en amateurkunstenaars op uit eenlopend gebied en verzorgd de vereniging 'Groei en Bloei' bloemschikwedstrijden. Uiteraard ontbreekt ook de Paashaar niet op deze unieke lentebeurs met z'n bloemenpracht, die een lust voor het oog is. Openingstijden: donderdag 13 en vrijdag 14 april van 14.00 tot 22.00 uur; zaterdag, zondag en maandag (15 t/m 17 aprilvan 10.00 tot 18.00 uur. Entree volwassenen 10,00; Pas 65 f 7,50; kin deren van 6 t/m 12 jaar f 3,50. langs kwamen om over het ge loof te vertellen. Hij begon er boeken over te lezen. Langzaam rijpte het besef dat de ware God bestond, dat Hij de zin aan het leven had gegeven. Het was een openbaring die hem op zijn grondvesten deed schudden. Het leek op een schande om dat als overtuigd atheïst toe te ge ven maar hij besefte dat het de waarheid was. Hij besloot de leiding over zijn leven in handen van God te leg gen en zich over te geven aan het 'Hogere'. Hij bekeerde zich, eerst alleen, later liet hij zich dopen in het zwembad van Middelburg. Hij vond een ge meenschap van gelijkgestem den en vond daar eindelijk de beleving die hij zolang had ge zocht. In 1980 studeerde hij af aan de universiteit. Zijn eindscriptie ging over de opkomst van het Darwinisme in de 19e eeuw en de tegenstelling tussen de ideeën van de Verlichten en de Christenen. Nog datzelfde jaar werd hij op tijdelijke basis aan genomen als maatschappelijk werker bij het Huiskamerpro ject voor Druggebruikers in Vlissingen. Sinds de oprichting in '78 had het project al een woelige tijd achter de rug. Het aardige was dat het project als burenhulp was begonnen. Een echtpaar had zoveel overlast van verslaafde en lawaaierige buren, dat zij besloten hen en andere verslaafden letterlijk in hun huiskamer te helpen. De Vlissingse drugsverslaafde had eindelijk een eigen plek om te ontsnappen aan de verveling en de drugswereld. Al heel snel kwamen ze ook van buiten Vlis singen, dagelijks zo'n 80 cliën ten. Daarom werd in '79 een professionele stichting opge richt. Eigenlijk was het ver wonderlijk dat er zoveel onver zorgde drugsverslaafden op Walcheren en de Bevelanden rondliepen. Er was immers het Zeeuws Consultatieburo voor Alcohol en Drugs (ZCAD), toen nog de enige mogelijkheid voor verslaafdenopvang. Blijkbaar had het zijn werk niet goed gedaan, anders was het HKPD nooit nodig geweest. Maar er was een groot verschil in werkwijze, die in de loop der jaren als een rode draad de slechte verstandhouding tussen de twee instellingen bepaalde. Bij het HKPD hoefde de ver slaafde niets, bij het ZCAD was het verplicht afkicken. Dat laatste werkte niet volgens de HKPD. Later zouden ze met cij fers gelijk krijgen. In 1980 was het hommeles in de tent van het HKPD en zette een scheuring in. De oprichters en de helft van het personeel namen ontslag. Waarschijnlijk was een combi natie van frustraties en over werktheid daar debet aan. Ook het bestuur stapte op. Het was in die tijd dat Neeteson binnenstapte. Het Huiskamer project was een buitenbeentje in de verslavingshulp en toen- dertijd zeker nog geen maat schappelijk geaccepteerd ver schijnsel in Zeeland. Laag drempeligheid hield in dat het project makkelijk toegankelijk moest zijn voor de verslaafden. De verslaafde moest immers eerst binnen zijn voordat de hulpverlener er iets mee kon doen. Dat hield in dat men de verslaafde niets op kon leggen. Uit tal van onderzoeken was gebleken dat verplicht afkicken sporadisch tot het juiste gedrag leidde. Bij het HKPD zei men tegen de verslaafde: 'we gaan akkoord met het feit dat je verslaafd bent. We zeggen niet, het is fout dat je drugs gebruikt, je moet er zo snel mogelijk vanaf. Als je zelf te kennen geeft dat je klaar bent om af te kicken helpen we je. Is het nog niet zover of wil je niet: even goede vrienden'. Nee teson zelf paste prima in dit concept. Omdat hij zelf geëxpe rimenteerd had, begreep hij ook andere druggebruikers. Hij stelde zich op dezelfde hoogte als de verslaafde. De werkwijze stelde overigens hoge eisen aan de hulpverleners. Een stevige motivatie was vereist voor dit soort werk. Inlevingsvermogen, incasseringsvermogen, integri teit, flexibiliteit en zelfstandig heid zijn onontbeerlijk. Neeteson vergeleek het werken met verslaafden wel met het werken in een speciale com mando-eenheid in het leger, vanwege de zeer specifieke en moeilijk over te dragen deskun digheid. Tegelijkertijd moesten de verwachtingen van de hulp verlener over de resultaten van zijn begeleiding minimaal zijn. Waren de resultaten van dwangbehandeling frustrerend klein bij andere instellingen, met minder dan 10% afgekick- ten, bij het HKPD kickte meer dan 20% af op vrijwillige basis. Bovendien hield men zicht op de rest. Het hield niet in dat de werkwijze bij het Huiskamer project vrijblijvend was. Het streven naar maatschappelijk herstel had boven alles voor rang. Neeteson kon zich bij het HK PD uitleven in de methodieken die hij tijdens zijn studie ge leerd had. Met kleine stapjes te gelijk werden de verslaafden weer op weg geholpen, zonder dwang. De huiskamer was, me de op verzoek van de gebrui kers, een drugsvrije zone. Men kon er terecht voor de gezellig heid, voor gesprekken, voor ak- tiviteiten. De medewerkers hielden toezicht op de gezond heid van de bezoekers, samen werd gewerkt aan sanering van schulden, verantwoord drugge bruik, methadonverstrekking, aidspreventie, verbetering van de thuissituatie of herstel van de relaties met ouders, partner of vrienden. Bezigheden hiel pen de eigen vermogens van de bezoekers te reactiveren. Ze hielpen mee met koken, corvee, klussen, vergaderen of de Huis kamerkrant en konden deelne men aan cursussen vreemde ta len, creatieve vorming, typen, tuinieren etc. Landelijk wist het HKPD zich te profileren met onder andere de opleiding van bezoekers tot preventie-medewerkers, met vrouwengroepen, met het spuit- ruilprojëct en met het maken van voorlichtingsfilms voor an deren. Het toonde aan dat ook druggebruikers zowel zelfstan dig als creatief konden zijn. Maar vooral kreeg het HKPD landelijke bekendheid met die laagdrempelige hulpverlening. Toen de eerste stofwolken van de beginjaren van het I1PKPD waren opgetrokken, het gevecht om de subsidies geluwd, het be leid geconsolideerd, de lobby op gang was gebracht, toen kreeg Neeteson ook de tijd om zijn standpunten via radio en TV, voorlichtingsbijeenkomsten, seminars, studiedagen en ge schriften naar buiten uit te dra gen. Zijn standpunten spoorden ab soluut niet met de gangbare mening. Volgens Neeteson wordt die gangbare mening vooral bepaald door een kleine groep dominante opinieleiders, zoals wetenschappers, journa listen en medici. Softdrugs wa ren onschadelijk, het roken van een joint was het zelfde als het drinken van een pilsje, cocaïne en XTC vallen ook nog wel mee, FOTO HARRY DE LANGE legalisering van drugs heft de criminaliteit op, enzovoorts. Meningen die werden geventi leerd zonder diepgaand onder zoek, want waarom zou je iets onderzoeken als je denkt dat wat je verkondigt waar is. De openbare mening volgde nogal makkelijk deze standpunten want Nederlanders zijn tole rant, ruimdenkend en vooruit strevend. Naar kritische men sen werd niet geluisterd. Maar langzaam groeide het aantal rapporten dat het tegendeel be wees. Neeteson verdiepte zich erin en schreef aan de hand daarvan een opmerkelijk boekje over hasjiesj en marihuana. De con clusies waren niet mals: soft drugs werken wel verslavend, de overstap naar harddrugs wordt kleiner, de geheugen functie neemt af evenals de vruchtbaarheid, psychische stoornissen en innerlijke passi viteit nemen toe. Het is daarom niet gek dat Neeteson het huidi ge rijksbeleid, dat het gedogen van coffeeshops toelaat en sti muleert, met lede ogen aanziet. Hij verbaast zich over het ge brek aan durf van Zeeuwse ge meenteraadsleden, die zich nu massaal conformeren aan het Haagse beleid. Hij wilde dat ze meer naar het gezond verstand zouden luisteren. Uit Zweeds onderzoek bleek bovendien dat het legaliseren van drugs, zowel hard- als soft drugs, leidt tot een toename van het gebruik en de daarmee ge paard gaande gevolgen. Ook de veel aangehaalde stelling dat legalisering van drugs leidt tot het verdwijnen van de drugscri minaliteit noemt hij een farce. Mensen gebruiken geen drugs om crimineel te worden, zegt Neeteson. Men was al crimineel voor de drugs en bovendien is de groep criminelen onder druggebruikers kleiner dan men denkt. De echte grote criminelen ver schuiven hun handel naar iets anders. Zo is bijvoorbeeld de vrouwenhandel al groter dan de drugshandel. Voor Neeteson is het duidelijk: de drempel om drugs te kunnen krijgen en ko pen moet ver omhoog. Want waarom stoppen oudere gebrui kers vaak met drugs? Omdat het zo moeilijk te krijgen is. De be schikbaarheid van drugs moet dus zo klein en de prijs zo hoog mogelijk gehouden worden. Dat betekent maar een ding: drugs verbieden. Dat daarmee de ver koop weer ondergronds gaat is volgens hem onvermijdelijk en het risico van het vak. De kwa liteit van de drugs van straat dealers is heus niet slechter dan die in coffeeshops. De reden voor het verbieden van drugs en ook van vrije heroïneverstrekking, want daar is volgens hem geen enkele hulpverleningsreden voor, komt bij Neeteson niet alleen voort uit zijn kennis omtrent de drugsproblematiek maar ook uit zijn bezorgdheid voor de kwetsbare mens. Waarom gaan mensen drugs gebruiken? Daar over schreef hij in zijn tweede boek "Verslaving aan Hard drugs", dat onlangs is uitgeko men. Daarin zegt hij onder andere dat de moderne westerse cul tuur kampt met een tekort aan bevredigende zingeving. Hij noemt het het 'verschralings proces', het verschuiven van geestelijk denken naar materia listisch denken en een opper vlakkige samenleving van mas- saproduktie en -consumptie, waarbij het individu steeds meer tekort komt. Slechte rela ties, liefdeloosheid, faalangst, schaamte, schuld of ziekte kun nen volgen. De mens wordt on zeker, voelt onbehagen en de pressieve gevoelens en zoekt een uitweg. Vooral drugs gaan behoorlijk ver waar het de beïnvloeding van het bewustzijn betreft. Drugs kunnen de gevoelsmatige en emotionele tekorten tijdelijk aanvullen, maar de illusie ver dwijnt al snel en dan heeft de gebruiker méér nodig. Zo kan verslaving ontstaan, ook al zal de gebruiker zijn verslavings gedrag nog lange tijd ontken nen. Wie eenmaal verslaafd is, komt vaak in een vicieuze cirkel terecht. Verslaafd zijn is absoluut geen pretje, getuige het volgende verhaal van een verslaafde journalist: "Ik zie mezelf als een verstandig en weldenkend mens. Ik vind het onverdraag lijk dat ik keer op keer gedre ven wordt door die wonderlijke vernietigingsdrift. Ik houd niet van heroïne. Ik heb een pesthe- kel aan mijn heroïneuze ik. Ik schrik van mijn eigen lelijkheid wanneer ik in de spiegel kijk. Van mijn ogen met die kleine, metalen pupillen, van mijn stem die wat schorrig wordt, van mijn zweet dat zurig gaat ruiken. Dat ik elke dag opnieuw de meest genante en vernede rende toeren uit zal moeten ha len om aan geld te komen. Dat ik leugens moet vertellen, vrienden op zal lichten, ver trouwen ga misbruiken. En toch doe ik het. Waarom?" Volgens Kees Neeteson valt de lichamelijke afkick nog mee. Zweterigheid, spierkrampen, slapeloosheid, diarree, alsof je van een stevige griep af moet komen. Vooral geestelijk blijft de ex-verslaafde kwetsbaar en is de kans op terugval groot. Ook het ontbreken van perspec tief en de moeizame terugkeer naar de werkende maatschappij vormen een gevaar. Daarom pleit hij al jaren voor intensieve nazorg via bijvoorbeeld maat schappelijk werk of alternatie ve therapeutische leefgemeen schappen. Maar omdat zelfs het geld ontbreekt voor voldoende directe opvang, ontbreekt daar helaas helemaal het geld voor. En blijft de strijd ongelijk. Dit jaar is het er eindelijk van gekomen. Het HKPD is gefu seerd met het ZCAD, twee in stellingen die jaren met elkaar overhoop lagen, maar langza merhand naar elkaar toe zijn gegroeid, ook al heeft het HK PD geen duimbreed toegegeven in haar eigen methodiek van verslavingshulp. De toenade ring is echter ook een gevolg van de bezuinigingen van het Rijk, die een fusie noodzakelijk maakten. De bezuinigingen dwongen Neeteson tot een keu ze: hij eruit of minder hulp voor verslaafden. Het was een bitte re keuze. De toekomst brengt zeker geen ledigheid voor Kees Neeteson. Vanuit zijn status als autoriteit op het gebied van drugsversla ving blijft hij actief betrokken in adviserende en begeleidende functies. Zo begeleidt hij een weten schappelijk onderzoek aan de Erasmusuniversiteit in Rotter dam naar de verslavingszorg. Hij geeft nog steeds radio- en televisieoptredens en publi ceert. Een derde boek staat op stapel over 'Extase en de legiti miteit van bovenzinnelijke er varingen', waarin het begrip extase in de meest uitgebreide zin van het woord aan bod komt. En daarnaast nemen de activiteiten vanuit de kerk nog steeds toe. Het is zijn zingeving aan dit leven, de zingeving die hij in de hulpverlening vaak no de gemist heeft maar ook nooit opgedrongen heeft aan collega's noch bezoekers. Iedereen volgt de weg die hij moet volgen. Zonder dwang van bovenaf, waar mogelijk wel met hulp. VLISSINGEN Gisteren is de ver koop van ouderen- postzegels en wens kaarten van start ge gaan. Mevrouw E. van der Doef-Heystek kocht de eerste zegels bij een stand in de hal van het ziekenhuis. Omdat de PTT haar zaakjes verder heeft geprivatiseerd is er voor de vrijwillige ver kopers van het Fonds Zomerpostzegels in het postkantoor geen plaats meer. Maar er zijn nieu we verkooppunten gevonden: in de Miro en in het Streekziekenhuis. De zegels die dit jaar als thema 'Ouderen en mobiliteit' hebben worden tot eind april op wisselende tijden verkocht. Het Fonds Zomerzegels heeft dit jaar gekozen voor het mobiliteits-thema omdat ook ouderen in staat moeten zijn deel te nemen aan het maat schappelijk verkeer. Wanneer ouderen het huis niet uit kunnen omdat er te weinig vervoers-mo- gelijkheden zijn dan voelen ze zich afhankelijk. Ook is de kans op vereenzaming groot. Een deel van de opbrengst van de zegelverkoop is bestemd voor de plaatselijke afdeling. Die mag zelf een project voor ouderen uitkiezen in de ei- gen woonomgeving. Op die manier wordt geld. dat door een plaatselij ke gemeenschap bijeen is gebracht, ter plekke besteed. Aan de verkoop van kaarten en postze gels doen landelijk ruim driehonderd afdelingen mee waarbij ongeveer zesduizend vrijwilligers zijn aangesloten. Jaarlijks wordt meer dan drie miljoen gulden besteed aan ruim 250 projecten voor ouderen. Het Fonds Zomerzegels onder steunt de initiatieven en is verantwoordelijk voor verkoop en promotie. Ook verdeelt ze de op brengsten. De stand in het ziekenhuis is op 12.18 en 19 april bemand tussen 10.00 en 16.00 uur. In het pand van de Miro zitten de vrijwilligers op vrijdag 14 april van 13.00 tot 17.00 uur. op vrijdag 21 en 28 april van 16.30 tot 20.30 uur en op zaterdag 15. 22 en 29 april van 10.30 tot 16.30 uur. In Middelburg is van 11 tot en met 22 april een stand ingericht bij Albert Heijn in de Koestraat, en van 24 tot en met 29 april op de eerste etage bij V&D. De stands zijn dagelijks van 10.00 tot 15.00 uur bemand door vrijwilligers van de UW. Lente: de natuur komt opnieuw tot leven. De eerste lammetjes staan alweer stevig op hun wollige pootjes en koesteren zich in de veilige nabijheid van hun moeder in het lentezonnetje. Lente en Pasen, het hoort onafscheidelijk bij elkaar. Het ei als symbool voor het nieuwe leven; een nieuw, blij begin. Vrolijk Pasen! FOTO PIET OAVIDSE

Scheldebode | 1995 | | pagina 7