ZIJNEN 25+ AVOND Terres des Hommes viert jubileum Aandacht voor Indische na-oorlogse generatie Planten te koop voor Artsen zonder Grenzen Zwarte rood staart Jonge academieverlaters exposeren in Kuiperspoort Jubilerende filatelisten exposeren in het gemeentearchief Lentegevoel C rö C rö rö HUISMAN ALL-ROUND dames^mode VLISSINGEN Dit jaar viert de Vlissingse Filate listen Vereniging haar 50-jarig bestaan. Een van de activiteiten in het kader van dit jubileum is een ten toonstelling in het Gemeentearchief aan de Hellebar- dierstraat. In vogelvlucht, met Vlissingen als middel punt, wordt een beeld geschetst van het postverkeer en het poststuk zelf. De titel van de tentoonstelling 'Flessenpost' verwijst naar de fles in het wapen van Vlissingen en de romantiek die van oudsher een rol. speelt bij de brief. Bestelbon Stoomvaart Zaterdag 8 april Opening showroom Zeeuwse Luchtlijn Vrijdag 7 april E SCHELDEBODE «81 100e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. M V 301 WOENSDAG 5 APRIL 1995 1 De prijswinnaars voor de winkel van Terre des Hommes in de Sint Janstraat. FOTO PIET DAVIDSE MIDDELBURG Terre des Hommes Middelburg viert op dit moment het tienjarig be staan. Er was al een kleurwed- strijd voor kinderen en op 18 april is er een tentoonstelling in de bibliotheek. Tien jaar geleden opende Terre des Hommes een informatie- en artikelenwinkel aan de Turf- kaai in Middelburg. In het kel dertje werden handwerken en kado-artikelen uit ontwikke lingslanden verkocht. De opzet was om het winkeltje in de kel der alleen in de zomermaanden open te stellen. Maar de belang stelling was dusdanig dat de winkel-al snel het hele jaar door geopend was op donderdag en zaterdag. Twee jaar geleden werd de verkoop verplaatst naar een pand in de Sint Jan straat. De winkel is dagelijks geopend en wordt geheel ge rund door vrijwilligers. Naast dit vaste verkooppunt or ganiseert de werkgroep Middel burg nevenactiviteiten zoals de kerst- en paasverkoop in de bi bliotheek, stands op de braderie en voorlichting op scholen. De opbrengst van al deze acti viteiten komt ten goede aan een project in Irian Jaya. Via dit project krijgen zo'n zeventig kinderen dagelijks een maaltijd en wordt er gezorgd dat zij naar school toe gaan. Ook wordt er gewerkt aan ver betering van de leefomstandig heden door het bouwen van toi letten, waterputten, pompen en keukens. Aan de moeders wordt voorlichting gegegven over voe ding en de vaders worden inge schakeld bij diverse bouwwerk zaamheden. In de Scheldebode van 15 maart stond een kleurplaat van Terre des Hommes. Deze kleurplaat werd door dertig kinderen ge kleurd en opgestuurd. De me dewerkers van de werkgroep bogen zich samen met enkele deskundigen over de tekenin gen en kwamen ten slotte tot de volgende prijsverdeling: Eerste prijs driejarigen: Remi Lorier uit Gapinge; vierjarigen eerste prijs Lydia Allemekin- ders uit Middelburg, tweede prijs Lisette Verhage Westka- pelle; vijfjarigen eerste prijs Hans van Vliet Middelburg, tweede prijs Kirsten Bornkamp Middelburg; zesjarigen Rémon Verhage Westkapelle, tweede prijs Anne Polkamp Middel burg; zevenjarigen eerste prijs Sander Lorier Gapinge, tweede prijs Maarten Klop Middel burg; achtjarigen eerste prijs Janneke Klop Middelburg, tweede prijs Natasja en Antoi nette Krikke, Middelburg; ne genjarigen eerste prijs Eef de Viet Middelburg, tweede prijs Niels Verhage Westkapelle; tienjarigen eerste prijs Charlot te Geerse Middelburg, tweede prijs Mirjam Lorier Gapinge. Alle kinderen mochten een prijs uitzoeken uit het assortiment van de Terre des Hommes win kel. Voor de niet prijswinnaars was er een troostprijs in de vorm van een bamboefluit of een pa pieren paasei. Voor alle kinde ren was er limonade, snoep en een vlaggetje. De bekroonde kleurplaten zijn op 18 april te zien in de biblio theek. Flessenpost door de eeuwen heen Bij het postvervoer in Zeeland in de 16e en 17e eeuw gebruikte men uitsluitend bestaande ver voersmogelijkheden. Pas later werden er postroutes met daar op afgestemd postvervoer in ge bruik genomen. Vanaf 1647 kende Walcheren een dagelijkse wagendienst tussen Middel burg, Veere en Vlissingen. Met deze wagendienst gaf men in het begin ook de brieven mee. Daarnaast kende Zeeland een interstedelijk netwerk van beurtveren met verbindingen naar Holland en Vlaanderen. Zo had Amsterdam reeds in 1593 een tiendaagse beurt- vaartroute op Veere, Vlissingen en Philippine. Vlissingen had dagelijks beurtvaarten op Bres- kens en Sluis met aansluiting op Brugge, Sas van Gent en Gent. Brieven gaf men mee met reizigers of met de schippers van de beurtschepen. Een kenmerk van deze brieven is het ontbreken van postale aanduidingen op de adreszijde van de brieven. Vóór 1850 was het ook gebruikelijk dat de ont vanger de port betaalde. Op die manier was men er redelijk ze ker van dat de brief bij de ge adresseerde werd bezorgd om dat men anders de vergoeding misliep. Als gevolg van de zich uitbreidende handelscontacten kwamen er vaste postverbin dingen tot stand, die verzorgd werden door 'koopmansboden'. Deze boden betaalden aan de stedelijke overheid vaak een pachtsom voor het monopolie van brief- en pakjesvervoer. Om een betere greep te krijgen op de uitvoering van de werk zaamheden van deze boden stelden de plaatselijke stadsbe sturen reglementen op. Het oudste bekende reglement dat we in Vlissingen kennen dateert van 30 mei 1677 en handelt over de koopmansboden van Vlissin gen op Amsterdam. Een van de artikelen in het reglement ver meldt dat de koopmansbode ui terlijk drie uur na aankomst van het beurtschip té Veere of het Arnemuidse hoofd zijn brie ven op het Vlissingse postkan toor moest bezorgen. In 1677 stelde men officiële briefporten vast. De koopmans boden waren verplicht om de brieven te halen en te bezorgen op het postkantoor bij de post meester. Deze verplichting werd vaak ontdoken om - bui ten het postkantoor om - extra bestelloon in de wacht te sle pen. De Hollandse brieven vervoer de men middels de beurtvaart- route Middelburg-Rotterdam of via Veere-Dordrecht. Dit weersafhankelijk vervoer gaf onder de kooplieden de nodige irritatie en leidde tot de instel ling van een landpostroute via West-Brabant. Het scharnier punt was Steenbergen. Vandaar ging het verder het land in. Een postrit Steenbergen-Sloeveer duurde ongeveer 12 uur. Voor een postiljon (postrijder) naar Vlissingen kwam daar nog eens drie uur bij. Via de grote steden Antwerpen en Gent lag de route open naar Zuid-Europa. Ook bestond er korte tijd een post verbinding van Vlissingen met Engeland. Het voorjaar is aangebroken, het is lente. Na maart roert zijn staart, heeft aprilletje zoet nog wel eens een witte hoed. Nu ik dit schrijf is het lekker weer maar het kan als u dit leest best heel anders zijn. De bo- OID men en struiken komen langzaam weer in blad en bloei, de vogels nestelen, en over al in de natuur is weer jong leven te be speuren. De Engelsen hebben er een leuke uitdrukking voor: 'Spring is in the air', de .y lente zit in de lucht. De zon doet iedere i dag zijn best om langer en warmer te schijnen en de eerste zonnestoelen staan al buiten. Uit de wind en in het zonnetje, is het best lekker, het eerste vleugje bruin pak je zo toch maar mooi mee. De horeca voelt dat ook altijd goed aan en met of zonder jas aan, de klanten kunnen op het terras voor koffie, thee, ijs, bier, dingen die in de lentezon net iets lekkerder sma ken. Toeristen komen Zeeland binnen en op zaterdag hoor je in winkels en op markten Vlaams, Frans en Duits spreken. De tuincentra zijn drukbeklant, de modezaken showen de lentemode, de kapper knipt een frisse coupe, in huis wordt geschilderd en behangen. Het afscheid van de winter, de komst van een nieuw seizoen. Moeder Aarde die haar lentekleed toont heeft een goede uitwerking op de mens, die ruimt op, verfrist en vernieuwt of wordt voor de eerste keer verliefd. Dat zag ik bij een dochter van kennissen. De vonken spatten er af, vooral wanneer zij sprak over hem, 'haar stuk'. Ze heeft dan van die lichtjes in haar ogen en moet op de meest onverwach te momenten plotseling naar buiten. Als hij dan op z'n mountain-bike aangefietst komt, dan is 'Spring in the air' voor haar 'Spring 's een gat in de lucht'. Daar krijg je wa rempel zelf nog een goed lentegevoel van. Cameleon. QJ N QJ Archivaris Ad Tramper laat een affiche uit vervlogen tijden zien. In 1799 verklaarde de toenma lige regering de post nationaal en "hief men alle stedelijke en regionale posterijen op. Offici eel ging alle post toen per land- post. Op 1 januari 1803 kreeg Vlissingen een officieel post kantoor met recht op een com mies en een besteller. In de negentiende eeuw gingen de trein- en bootverbindingen gingen een belangrijke rol spe len bij het postverkeer. In 1873 waren de Haven-, Kanaal- en Spoorwegwerken gereed en was ook Vlissingen met het 'ijzeren spoor' verbohden. Al snel vond ADVERTENTIES U bent van harte welkom van 12.00 tot 17.00 uur Veerseweg 33, Middelburg. PORTRETTHEO MAAKT 'T! FOTOSTUDIO "1 THEO V.D. GENUGTEN vrijlandstraat 75. middelburg (winkelcentrum douwendaele) 01180-40317 de oprichting plaats van de 'N.V. Stoomvaart Maatschappij Zeeland' en werd de eerste postovereenkomst met de Ne derlandse Staat gesloten. In 1877 verleende Koning Willem III het predikaat 'Koninklijk' aan de 'Stoomvaart Maat schappij Zeeland'. Omdat Vlis singen aan het begin en eind van trein- en bootverbindingen lag, kwam de plaatsnaam in ve le trajectstempels voor. Vlissingen fungeerde in de Eer ste Wereldoorlog als een scha kel tussen de oorlogvoerenden onderling en tussen hen en de vrije wereld. De mailboten van de Maat schappij Zeeland waren de eni ge nog dienst doende postver bindingen tussen Europa en Engeland. Deze reizen waren niet zonder risico's, verschillen de schepen liepen dan ook op mijnen. Om de post te controle ren werd in de zogenaamde Bomvrije Kazerne het Centraal Censuurbureau Vlissingen in gericht. Hier censureerde men de post uit heel Nederland. In de jaren twintig vond de om vorming plaats van het exerci tieterrein van de landmacht tussen Vlissingen en West-Sou burg tot vliegveld. Door de ope ning van de luchtlijn Rotter dam-Haamstede in 1931 en het ADVERTENTIE st. jacobspassage 31, vlissingen doortrekken van deze lijn naar Vlissingen in 1932 ontstond de 'Zeeuwse Luchtlijn'. Later nam ook Knokke deel aan deze lijn en besloot de Belgische post dienst de luchtverbinding te ge bruiken voor officieel postver voer. In 1939 volgde sluiting van het vliegveld Vlissingen voor de burgerluchtvaart. In verband met de mobilisatie werd het een militair vliegterrein. Tijdens de mobilisatie kende het grote mobilisatiegarnizoen 'portvrijdom'. De vermelding van het woord 'militair' of 'dienst' was voldoende voor de verzending. In de oorlog zelf vond de cen suur en de bestelling van de Duitse dienstpost niet in Vlis singen zelf plaats. Gedurende heel de oorlog onderhield het internationale Rode Kruis de contacten tussen de bezette ge bieden en de vrije wereld via het neutrale Genève. Aan het einde van de oorlog verzorgde het Rode Kruis ook nationaal de berichtgeving. Bij de Duitse dienstpost verving FOTO HARRY DE LANGE men de plaatsaanduidingen door letters zodat de legeron derdelen niet in kaart gebracht konden worden indien de post in geallieerde handen zou val len. Een interessant detail is dat postzegels met de afbeelding van koningin Wilhelmina ver boden waren door de Duitse be zetter. De tentoonstelling in het ge meentearchief is gratis te be zichtigen tot en met 4 mei. Een leuk onderdeel van de expositie zijn de 'De Ruyter-zegels'. Mi- chiel Adriaansz. de Ruyter vormt een dankbaar-onderwerp om af te beelden op zegels. In 1957 vond de herdenking plaats van het feit dat De Ruyter 350 jaar geleden werd geboren. Op het Bellamypark konden de aangeboden poststukken voor zien worden van een speciaal stempel met een afbeelding van het zegel van De Ruyter. Bo vendien bracht men een 10- centzegel en een 3 0-centzegel uit. Ook in 1907, 1966 en 1976 bracht men herdenkingszegels van De Ruyter in omloop. MIDDELBURG Kinderen van mensen die de Japanse be zetting aan den lijve ondervon den, blijken vaak met grote psychische problemen te kam pen. Op de komende bijeen komst van de 'Vereniging Kin deren uit de Japanse Bezetting en de Bersiap 1941-1949' op 8 april krijgt deze Indische na-oorlogse generatie (INOG) ruim aandacht. De 'kumpulan' wordt gehouden in ontmoeting scentrum Dauwendaele en be gint om 13.30 uur. Niet alleen mensen die in Indië tijdens de Japanse bezetting in concentratiekampen verbleven, kampen nog steeds met trau matische ervaringen, ook de oorlogsgetroffenen die niet in kampen zaten, zijn er 50 jaar later nog slecht aan toe. Boven dien is inmiddels is ontdekt dat mensen die na de oorlog gebo ren werden uit ouders die de Ja panse bezetting meemaakten, vaak grote psychische proble men hebben. Een delegatie van het hoof- bestuur van de verenigiging KJBB is op de bijeenkomst aan wezig om informatie te ver strekken. De entrée is vijf gul den. Vogelvrij -L sncHri HET ZEEUWSE LANDSCHAP Het is een wijdverbreidemisvatting dat er in de stad voor een natuurlief hebber weinig te beleven valt. Een flink aantal planten- en diersoorten heeft zelfs een speciale voorkeur voor de stedelijke omgeving en die soorten krijg je elders zelden te zien. Het is niet toevallig dat het van origine vaak rotsbewoners zijn die zich in onze ste den vestigen. Immers de gigantische bouwwerken met hun steile muren bie den juist rotsbewoners de omgeving die ze van nature gewend zijn. Muurplanten en zwaluwen zijn vanouds bekende stads bewoners, maar de laatste decennia hebben ze gezelschap ge kregen van één van de meest charmante vogeltjes die onze avi fauna rijk is: de zwarte roodstaart. Het diertje is precies wat zijn naam voorgeeft: overwegend zwart van kleur met een opvallende rode staart. Als je het beest wat precieser bekijkt zie je dat alleen de keel en boven buik van het mannetje echt diepzwart zijn; voor de rest is het verenkleed leikleurig. Op de vleugels zie je nog een paar witte vegen. Bij de dames is het hele verenpak egaal zwartbruin, maar ook zij hebben de kenmerkende zwarte staart. Met die staart worden vaak snelle bewegingen gemaakt als de vogel verontrust of geagiteerd is. Zwarte roodstaarten hebben het speciaal voorzien op gebou wen van wat grotere omvang. Stationsgebouwen, fabrieks complexen en flats zijn favoriet. Vanaf de dakrand wordt daar het opvallende liedje voorgedragen. De zwarte roodstaart wordt steeds talrijker als broedvogel. Het is geen uitzondering meer als je ze tegenkomt op het dak van een boerenschuur of op de toren van de dorpskerk. Maar het is en blijft toch vooral een typische stadsvogel. VLISSINGEN Vanaf vol gende week zijn er drie bijzon dere planten te koop bij bloe menwinkels en tuincentra: planten die niet alleen nieuw zijn, maar ook nog eens bijdra gen aan een goed doel, namelijk Artsen zonder Grenzen. Het gaat om drie zeer verschillende en trendy planten. Twee plan ten voor Artsen zonder Grenzen zijn bloeiende planten: de Bou- gainvillea Vera en de Tamaya. Groen is de nieuwe yucca-va- riant: de Jewel. De kwekers van de planten staan van iedere verkochte plant 5% van hun opbrengst af aan Artsen zonder Grenzen. Zij willen op die manier in een jaar tijd minstens een bedrag van 100.000.- bijeenbrengen voor deze organisatie. Consumenten kunnen de planten voor Artsen zonder Grenzen herkennen aan het speciale actielabel. Dit label bevat informatie over de actie en verzorgingstips. De planten die worden ver kocht voor Artsen zonder Gren zen zijn nieuw. De subtropische Jewel blijft door de rustige groei mooi van model. Bijzon der is verder de stam, in de vorm van een olifantspoot, het heldere bonte blad en de hand beschilderde Turkse pot waarin de plant wordt verkocht. De Tamaya, van oudsher familie van de begonia, valt op door de bijzondere boomvorm en lang durige bloei. De stam van de plant wordt niet hoger; de kroon met rozerode bloemen groeit wel uit. De paarsroze Bougainvillea Vera zorgt voor een mediterrane sfeer en bloeit rijk. Zowel de Tamaya als de Bougainvillea Vera kunnen 's zomers prima op het terras worden geplaatst. Artsen zonder Grenzen biedt wereldwijd medische hulp aan slachtoffers van oorlogen en natuurrampen. De hulporgani satie maakt daarbij geen onder scheid naar ras, geloof of poli tieke overtuiging. Artsen zon der Grenzen werkt vaak in moeilijk toegankelijke en on veilige gebieden, maar in ieder geval daar waar dat het hardst nodig is. Artsen zonder Gren zen is enthousiast over het ini tiatief van de kwekers. MIDDELBURG Op zater dag 8 april om 17.00 uur wordt de tentoonstelling van Frances- ca Vonck geopend. Deze ten toonstelling is de eerste in een reeks, waarbij Kuiperspoort 22 aandacht besteedt aan jonge academieverlaters. De tentoon stelling wordt afgewisseld met exposities van Middelburgse kunstenaars. Francesca studeerde vorig jaar af aan de Rijks Academie te Den Haag. Haar werk houdt zich voornamelijk bezig met schijnbare tegenstellingen, on der meer de persoonlijke herin nering versus de tijd, en haar persoonlijke ontwikkeling te genover die van anderen. Voor de uitvoering worden da gelijkse voorwerpen, vaak met een nostalgisch tintje, in een andere context geplaatst. Zoals bij voorbeeld een ouderwets aandoende lessenaar waarop een herbarium ligt. Echter niet met gedroogde bloemen, maar met plastic en zijden bloemen, waarbij naast de naam van de desbetreffende bloem ook de vindplaats staat genoemd, b.v. Blokker of Hema. Van 8 april t/m 20 mei in de Kuiperspoort. Openingstijden: dinsdag t/m zaterdag van 13 tot 17 uur. ADVERTENTIE GOES Oude Vismarkt 2 01100-15426

Scheldebode | 1995 | | pagina 1