'Mijn schuifmaat is mijn beste maat' Plattelandskomedie in De Parel 31 TORENPROAT - O ZATERDAG 25 MAART ZEELANDHALLEN GOES Glasbakproject horeca is geen succes Europa Kinderhulp zoekt gastouders Bezoek de informatiemanifestatie Middelburgse modelbouwer bouwde hoogaars HUIZEN KOPEN, HUREN (VER)BOUWEN EN RENOVEREN SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 22 MAART 1995 311 Botbun Glasblazen ZEELANDHALLEN - GOES Openingstijden: ZATERDAG 9-17 uur de SNUFFELMARKT... de gezelligste rommelmarkt van Nederland MIDDELBURG - Het leek alle maal zo mooi, vorig jaar sep tember bij de presentatie. De Zeeuwse horeca gaat het glas gescheiden inzamelen. Groen bij groen, bruin bij bruin en wit bij wit. Met drie bakken voor de deur waarin de flessen kunnen en Kole Milieu uit Kapelle die het gaat ophalen. Een uniek project voor Nederland heette het. Maar het met zoveel en thousiasme gepresenteerde pro ject 'gescheiden glas inzamelen bij de horeca' is uitgedraaid op een flop. Van de in totaal 3.000 horeca bedrijven hebben er zich slechts een handvol aangemeld en dat is volgens woordvoerster Ankie Veldbrugge van Kole Milieu veel en veel te weinig om een wagen voor te laten rijden. En dus ligt het met 25.000 gulden provinciale subsidie gesteunde 'unieke project' voorlopig bij Kole in een bureaulade en wordt het dossier met geïnte resseerde horecagelegenheden wel dikker maar gebeurt er nog steeds niets omdat zelfs het mi nimale aantal van 70 aanmel dingen nog niet eens wordt ge haald. „Doodzonde", vindt Kole Mi lieu. „Recyclingbedrijven heb ben voornamelijk interesse in gesorteerd glas en dan nog met een voorkeur voor wit. Alles op de grote hoop gooien betekent minder kwaliteit en dus levert het minder op. Natuurlijk heb ben we wel een aantal adressn maar een kind kan begrijpen dat het zinloos is om met een containerwagen van Stavenisse naar Westkapelle te rijden om daar op de kop af twee contai ners te legen. Bovendien wordt op die manier door het rijden alleen al méér schade toebe- bracht aan het milieu dan dat het iets oplevert. We zitten dus te wachten tot er meer deelne mers aan het project komen". Voorlopig gooit de Zeeuwse ho reca het glas dus waarschijnlijk ongesorteerd in de gemeentelij ke glasbakken en betaalt de burger daaraan mee, is het ver moeden. „Dat zit er inderdaad wel in", is de reactie van hore caondernemer Jacq van Harren, die het project destijds aan zwengelde. „Het is triest om dat te constateren, maar waar. De collega's zullen wel denken 'zo lang het ons niet kost zien we wel'. Niettemin, een gemiste kans om een voortrekkersrol te vervullen. Maar ze zullen er nog wel eens aan terugdenken wan neer de provincie dat geschei den inzamelen in een verorde ning opneemt en dus verplicht gaat stellen. Het zal er dan voor hen niet goedkoper op worden". Dat vermoeden heeft overigens ook de directie Milieu, die het project omarmde en er 25.000 gulden voor overhad. „Die ver ordening zit er aan te komen, en gaat ze waarschijnlijk geld kos ten. Misschien dat op dat moment ze ineens wèl 'spontaan en vrijwil lig' gescheiden gaan inzame len". En die subsidie? „Daar is nog genoeg van over omdat er amper iets is gebeurd. Dat geld kunnen we misschien bij de herkansing gebruiken". Op kleur ingezameld glas. FOTO ARCHIEF DE STEM WEEKBLAD MIDDELBURG Een moeder en dochter werpen achteloos een blik naar de etalage, lopen door maar bedenken zich een paar meter verderop en keren op hun schreden terug om eens uitgebreid te kijken. De betreffende etalage van 'De vier Windekes' aan de Lange Delft is dan ook zeer de moeite waard. 'Pièce de Résistance' is het scheepsmodel van de Zeeuwse hoog aars 'Maria', gebouwd door Han Reijnhout. Daarom heen gegroepeerd verbluffend knap gemaakte tafe reeltjes die de botvisserij op Tholen rond 1920 voor stellen. Compleet tot in de kleinste details. Zelfs de kat, die juist een visje verschalkt heeft ontbreekt niet. Han Reijnhout is ook buiten het Zeeuwse geen onbekende meer. Hij werd verschillende keren op de radio geïnterviewd en kreeg ruimschoots aandacht in het te levisieprogramma Van Gewest tot Gewest. Zelf wimpelt hij be scheiden alle lof weg. Voor hem telt slechts de voldoening die het miniatuurbouwen en alles wat daarbij komt kijken hem geeft. Want Reijnhout is een perfectionist: ieder knoopje in het tuig is volgens de regelen der zeemanskunst geknoopt en behalve het schip zijn alle bij komende attributen precies op schaal - 1 op 10 - nagemaakt. Voor de poes met het visje bij voorbeeld nam hij de maten van een kat uit zijn omgeving. Met een schuifmaatje, zoals hij zelf zegt 'zijn beste maat'. Reijnhout begon jaren gele den, 'zomaar', met het nabou wen van Zeeuwse schepen. In middels zijn een aantal van zijn schepen te bezichtigen in het Antwerpse scheepvaartmuseum 'Het Steen'. Voor oud-direc teur/conservator Jules van Beij- len zijn de Zeeuwse vissersche pen zijn grote liefde. Reijnhout en hij hebben al heel wat uren samen doorgebracht op zoek naar nieuwe gegevens over de Zeeuwse visserij, een stukje Zeeuwse cultuur dat haast verloren dreigde te gaan. Dreigde, want dankzij de in spanningen van Reijnhout is er inmiddels al heel wat voor het nageslacht vastgelegd. Over de vele gesprekken die hij daar voor voerde met oude Thoolse botvissers kan hij smakelijk vertellen. „Het zijn allemaal mijn vrienden geworden", zegt hij lachend. Via de vorig jaar overleden scheepsbouwer Dirk van Duivendijk kwam hij met de vissers in contact. Gewapend met een notitieblok en potlood ging hij dan op bezoek. „Dat was steeds opnieuw een feest. De mensen vertellen graag over die langvervlogen dagen en ie dere keer leerde ik weer wat bij." Een bijkomend voordeel is, dat Reijnhout een bepaald niet on verdienstelijk tekenaar is. Hij werkte jaren als illustrator bij een uitgeverij. „Hij tekent de si tuatie zoals die hem verteld wordt", zegt de eigenaar van De 4 Windekes, Aarnout Dorleijn, die vaak met hem meegaat. „De mensen vinden die tekeningen prachtig en het roept meteen weer nieuwe reacties op. Je Een detail van het model van hoogaars TH 60 in de etalage van De 4 Windekes. kunt wel zeggen dat Reijnhout op die manier dè deskundige is geworden op het gebied van de Zeeuwse visserij. Het notiteboek van Reijnhout doet denken aan de boeken van Rien Poortvliet. Met vaart en gevoel voor humor legt hij de si tuaties vast met gedetailleerde uitleg over het harde vissersbe- staan ernaast. Hoe de bot bij droogvallend tij met de hand gevangen werd bijvoorbeeld en hoe de vis in een botkistje of botbun in leven gehouden moes ten worden, want dode bot ver kocht niet. Hoe de netten wer den uitgegooid, waarbij het net 1 Onbezorgd op vakantie naar Zeeland. DOMBURG De toneelgroep Domburg speelt op 31 maart de plattelandskomedie 'Ieder 't siene en ikke 't miene' in het theater van De Parel. De leden van de toneelgroep hebben het stuk, een vertaling van A. Smit, zelf bewerkt en in het Zeeuws dialect omgezet. De toneelgroep Domburg is samengesteld uit elf enthousiaste liefhebbers van het amateurtoneel. De groep treedt jaarlijks op en het is inmiddels traditie dat er dan een plattelandskomedie ge speeld wordt. Het stuk 'Ieder 't siene en ikke 't miene' is een komedie in drie bedrijven die zich afspeelt op het platteland. Korte inhoud: Dankzij een testament besturen de zusters Mien en Sien de Visser de boerderij Lin- denhof. Helaas zijn de zussen het nooit met elkaar eens en wordt er heel wat afgeruzied. De twee kapi teins op een schip hebben het leven op de boerde rij in twee kampen verdeeld. Dat kan natuurlijk niet goed blijven gaan.. De rollen worden ge speeld door Jo Francke, Mattie Brand-Letzer, Jo- lien de Kam-Minderhoud, Carolien Boone-Was- dorp, Caro Verstegen-Kemeling, Leo Corré, Ed die Dominicus en Chris de Visser. De regie is in handen van Daan van der Wekken en Peter Fran cke. Voor de grime zorgen Daan van der Wekken en Diana van Belzen-Schot. Het optreden in De Parel begint om 20.00 uur. Naast het toneelstuk is er ook een verloting en een optreden van het Westkappels Kwartet. Kaarten voor de voorstelling kosten 7,50 voor volwassenen en vijf gulden voor kinderen tot en met twaalf jaar. Dit geldt niet voor de bewoners van Ter Mantelinge en de aanleunwoningen, zij hebben gratis toegang en worden door taxibe drijf Faasse gratis gehaald en gebracht. Kaarten kunnen donderdag 30 maart gereserveerd wor den in het sportcafé van de Parel, tussen 19.00 en 20.00 uur. Naast de sponsoring van Faasse kan de toneel groep rekenen op steun van De Parel, de Rabo bank, C-1000, Bouwmarkt Domburg, Hotel de Wigwam, Hoveniersbedrijf Minderhoud, Min- derhoud Meubel en auto Poppe. VLISSINGEN De Stich ting Europa Kinderhulp zoekt gastouders die een kind uit Noordwest-Europa enige tijd in huis willen nemen om ze een onbezorgde vakantie te bezor gen. Marion Schnijder en Hann Timmermans zijn als gast ouders al enige jaren bekend met het werk van de Stichting Europa Kinderhulp. „Het balletje is aan het rollen gegaan toen wij vijf jaar gele den een oproep in een weekblad zagen staan waarin om nieuwe gastouders gevraagd werd. Sinds die tijd logeert er ieder jaar een meisje uit Limburg bij ons. Als gastgezin zorg je voor gezelligheid, geborgenheid, en wat extra aandacht voor een kind dat geen vakantiemoge lijkheden heeft. zegt Marion Schnijder. „Het is echt niet de bedoeling om ie dere dag met een gastkind op stap te gaan, van attractie naar attractie. De ontspannen sfeer doet al voldoende" voegt zij er nog aan toe. De kinderen die door Europa Kinderhulp naar Nederland ko men zijn meestal afkomstig uit dichtbevolkte gebieden. Een paar weken Zeeland is dan al snel een verademing voor ze. De vakanties in Nederland worden georganiseerd door de Stichting Europa Kinderhulp. Mensen die ook gastouder wil len worden kunnen zich in ver binding stellen met Marion of Hann. Hun telefoonnummer is 01180-16839. verticaal gehouden werd met bothoutjes, die één voor één door de vissers in het slik gesto ken moesten worden, waarbij ze diep in de modder wegzakten. Reijnhout heeft bij het na bouwen van de hoogaars Maria TH 60 geen detail over het hoofd gezien. Zinken emmer tjes, lampen, een koffiekan.met mokken, alles is er. Om dat voor elkaar te krijgen heeft hij zichzelf in de loop der jaren vele ambachten, tot aan glasblazen toe, aangeleerd. De levensechte botjes heeft hij na gemaakt van illustraties, wan bot wordt in de viswinkels niet FOTO PIET DAVIDSE meer verkocht. Voor de zeilen ging hij te rade bij zeilmaker Van de Gruyter uit Arnemui- den. „Die heeft mij allerlei foefjes geleerd om goed de vorm in de zeilen te krijgen." Ook het naai en van de zeilen deed Reijnhout zelf, overigens niet zo verwon derlijk als je weet dat zijn vader kleermaker was. De 'minitentoonstelling' is twee weken te zien in de etalage van De 4 Windekes. Dan ver huist de opstelling naar mu seum De Meestoof in St. Anna- land. Daar is vanaf 22 april ge durende de zomermaanden een uitgebreide tentoonstelling over de Thoolse botvisserij rond 1920 ingericht. ADVERTENTIE VRIJDAG MAART 14-22 UUR ZATERDAG APRIL 11-18 UUR APRIL 11-18 UUR Inlichtingen: Bureau Delooze Tel. 01803-15588 Fax 01803-16814 -3*. "ma<* BEURS - In peuterspeelzaal De Paddestoel aan de Van Gin- kelstraat in Souburg wordt woensdag 29 maart van 19.30 tot 21.00 uur een speelgoed- en kledingbeurs gehouden. Inname van kleding voor baby's, kinderen en volwassenen vindt plaats op dinsdag 28 maart van 19.30 tot 20.30 en woensdag 29 van 13.15 tot 14.15 uur. Peuterspeelzaal De Zandkrumels houdt woensdag 29 maart een kinderkleding- en speelgoedbeurs in de speelzaal aan de Rijnstraat in Middelburg. Van 15.00 tot 16.00 uur. Kleding en speelgoed kan 's morgens ingeleverd worden tussen 9.00 en 11.30 uur. In de Schaapskooi aan de A. Gogelweg in Vlissingen is woensdag 29 maart van 9.30 tot 11 uur een kind erkleding- en speelgoedbeurs. Maandag en dinsdag kunnen tussen 9 en 10 uur spullen ingeleverd worden. De helft van de opbrengst gaat naar Slachtofferhulp in Zeeland. In Peuter speelzaal De Vrolijke Keet aan de Koepelstraat in Serooskerke wordt vrijdag 24 maart een speelgoed- en zomerkledingbeurs gehouden van 15.15 tot 16.30 uur. Kleding, speelgoed, kinder wagens, boxen en bedjes kunnen vandaag en morgen ingele verd worden in de speelzaal, tussen 10.45 en 11.30 uur. Peuter speelzaal Het Baken houdt woensdag 29 maart van 13.00 tot 14.30 uur een kleding/speelgoed en box/bed/buggybeurs in het gebouw aan de Irenestraat in Oost-Souburg. Inname van 9 tot 11 uur. COLLECTE - Volgende week wordt er gecollecteerd door ZOA-Vluchtelingenzorg. Zoa is in verschillende landen ver antwoordelijk voor de assistentie van vluchtelingen die naar huis terugkeren. ZOA helpt de bevolking om de draad weer op te pakken. EXPOSITIES - In atelier Praha aan de Korendijk in Middel burg is van 25 maart tot 30 april figuratief werk te zien van de Tsjechische Katarina Kissoczy. ROZENKRUIS - Het Rozenkruisers Genootschap geeft maandag 25 maart een lezing over 'de opgang tot vrijheid'. De lezing begint om 20.00 uur en wordt gehouden in de aula van de bibliotheek in Middelburg. Donderdag 13 april is er een the ma-avond over levensvragen in zaal 2. Deze bijeenkomst be gint eveneens om 20.00 uur en is net als de lezing gratis toegan kelijk. KLUCHT - Toneelvereniging Tot Leringhe ende Vermaeck speelt zaterdag 25 maart de griezelklucht 'Kunst en Kitch' in zaal het Zuiderbaken aan de M. de la Palmastraat in Middel burg. De aanvang is 20.00 uur en de kaarten kosten drie gulden voor leden van de wijkvereniging en zes gulden voor niet-le- den. GEVONDEN - Bij het politiebureau in Vlissingen werden de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: verfblikje met ampullen, radiocassetterecorder, oranje blouse, MS DOS-boe- ken, leesbrillen, portemonnees, bankpasjes, sleutels, rugtas met stenen beelden, hondenriem, horloges, zilveren ketting, zilveren ring, zilveren broche, gouden ring, hangertje, gouden schakelarmbanden. Bij het bureau in Middelburg werden aan gegeven: koffer, reistas, rugzak, linnen tas, suede herenjas en gymschoenen, regenpak, handschoenen, paspoort, giropas, spanbanden, wieldop, fietsen, OV-jaarkaarten, zilveren ket ting, sleutels, babyslofje. COMPUTER - ïn het Wolterhuis aan de Hogeweg in Vlissin gen beginnen in de week van 4 april verschillende cursussen over de computer, o.a. een introductiecursus, een VV.P.-cursus en een DOS-cursus. De cursussen duren tien weken en de kos ten bedragen 50,00 tot 65,00 per cursus. SPIEGELKIND - Het Raja instituut verzorgt op 7 april een praktische werklezing over 'sterven en hoe gaat het verder met ons'. Tijdens een oefening wordt geprobeerd een spiegelkind te ontmoeten. De bijeenkomst wordt gehouden in het het pand Koorkerkhof 16 in Middelburg van 13.30 tot 16.30 uur en kost 39,50. Opgave bij Nelleke Lips in de Breestraat in Middel burg. CONCERT - Grandpa Nick Sessieband geeft zondag 26 maart een concert in het Schuttershofcafé in Middelburg. Met gastdrummer Chris Gotte brengt de band vanaf 17.00 uur nummers van het nieuwe repertoire. In De Piek treedt vrijdag 24 maart de Belgische groep Soapstone op. Zaterdag verzorg de formatie Hipbone Connection een optreden. De aanvang is voor beide optredens vastgesteld op 22.00 uur, de entree op een tientje. Ingrid Kappelle, Maaike Bom en Ted van der Heijdt geven zon dagmiddag 26 maart een concert in de Kloveniersdoelen in Middelburg. Vanaf 16.00 uur werken zij een geheel Frans pro gramma af met werken van Debussy en Saint-Saëns op gedich ten van Verlaine en Victor Hugo. Entree 10,00. Mathieu Me- ijs en het Zeeuws Jeugdorkest geven vrijdag 24 maart een con cert ten bate van het orgelfonds in de Koorkerk te Middelburg. De aanvang is 20.00 uur, de toegang gratis. Harmonie Voor waarts uit Koudekerke geeft zaterdag 25 maart een uitvoering in sporthal De Couburg, om 19.30 uur. De muziekstukken, die variëren van licht-klassiek tot modern, worden afgewisseld door korte sketches. Na de pauze komt het Scheldeloodsenkoor meezingen. De toe gangsprijs bedraagt een tientje. CHRISTENVROUWEN - Dinsdagmorgen is er van 9.00 tot 11.15 uur een bijeenkomst van christenvrouwen uit de regio. De bijeenkomst vindt plaats in de Getuigeniskerk aan de A. Lauwereyzstraat in Middelburg. Het thema 'levenskunst' wordt ingeleid door Marleen Ramaker. Kinderoppas is aanwe zig. WANDELEN - Sportvereniging Aagtekerke houdt 25 maart een wandeltocht over 5, 10, 15 en 25 kilometer. De routes gaan richting Westkapelle. De start is vanaf 12 uur vanaf het vereni gingsgebouw Amicitia. Daar kan ook ingeschreven worden. KLAVERJASSEN - De Doordouwers houden zaterdag 25 maart een prijsklaverjastoernooi in het clubhuis van VTV aan het Baskensburgplein in Vlissingen. Aanvang 10.30 uur, deel name 7,50. Inschrijven kan tot drie kwartier voor aanvang van de wedstrijden. IN- EN UITLOPEN - Twee personen van het Maatschappe lijk Werk komen donderdag 23 maart iets over hun werk ver tellen in het In- en Uitloophuis aan de Bloemenlaan in Vlissin gen. Het huis is geopend van 9.30 tot 12.00 uur. DIAMIDDAG - Woensdag 29 maart is er in het Aktiviteiten Centrum aan de Bonedijkestraat in Vlissingen een diamiddag over de natuur van Engeland. Van 14.00 tot 15.30 uur. De kos ten bedragen 1,50 per persoon. REANIMATIECURSUS - De Stichting Ambulancevervoer geeft woensdag 29 maart en woensdag 12 april in samenwer king met de Hartstichting een cursus reanimatie in de brand weerkazerne in Vlissingen. De cursus bestaat uit twee lessen van drie uur waarin zowel praktijk als theorie aan de orde ko men. Kosten bedragen 35,00. Opgeven bij D.Gillissen aan de Scheldestraat 229. in Vlissingen. TAI CH1 - Maandag 27 maart wordt er in gebouw De Schel- debuurt aan de Verkuyl Quakelaarstraat een gratis les Chinese bewegingsleer, of tai chi, gegeven, van 11.30 tot 12.30 uur. De lessen zijn bedoeld voor vijftigplussers. HENGSTEN - Donderdag 23 maart is er in manege De Een dracht aan de Rijkebuurtweg in Vrouwenpolder een show met Zeeuwse en Brabantse hengsten. De hengsten vertegenwoordi gen bijna alle in Nederland erkende i'assen. Tijdens de show, die om 19.30 uur begint, wordt deskundige toelichting gege ven. De toegang is gratis. ADVERTENTIE

Scheldebode | 1995 | | pagina 11