'Het is om moedeloos van te worden' HE SCHELDEBODE het voeten zvaard Expositie suikerziekte Restaurant Sphinx bezorgt gerechten gratis aan huis Handelsonderneming Harpe opent zaak op Arnestein Giondtestdag bij Groenleer Karolingen zaalvoetbal Senioren-fitness Malawauw AKTIE ZUINIG STOKEN 'Vaar of ik schiet' wordt Souburgse kapitein noodlottig UIT HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN Chem-Dry slaat aan in Zeeland SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 15 MAART 1995 305 Voorarrest Spuugzat HUISARTSEN VERLOSKUNDIGEN TANDARTSEN APOTHEEK E\a Couture Dimesmode Zijnen Mabélis design Demonstratie bij De Bezige Hand Tabel voor week van: 06-03-1995 t/m 12-03-1995. Week 19 00?T-S0UBURG Het zal je naar gebeuren. Je echtge- nooizit onschuldig in een bui- tenlindse gevangenis en de hele buuit roddelt er over. Stap je een winkel binnen, vallen de Ngespekken stil, nou dan weet je wel vaar het over gaat. Zoiets vreelaan je, misschien nog wel meer dan het feit dat je niet weet wanneer je man weer vrij gelatn wordt. Yvonne Oreel kan ;r over meepraten want haarman Kees zit al bijna een jaar h voorarrest in een Franse gevaigenis, ten onrechte ver- dach van drugssmokkel. Yvon ne zirht, steekt maar weer eens een igaret op en begint haar verhal. „Kee vaart al 23 jaar. Eerst bij de viserij en later op de grote vaar De laatste jaren werkte hij as free-lance kapitein. Als iemaid een stuurman nodig heef lom een particuliere boot naarjen bepaalde plaats te va ren dn belt-ie via een uitzend- .bureu naar Kees. Zo kwam er in jauari van het vorige jaar een telefoontje of Kees een schif van Zeebrugge naar Gi- braltr wilde varen. Dat eed hij en na veertien da gen kvam hij per vliegtuig weer terug Weer ging de telefoon, hij moes die boot naar Malta en daar,a naar Vlissingen varen. Keesvloog dus weer terug naar Gibnltar en ontdekte daar dat de ppieren niet in orde waren. Hij fesloot om een paar dagen te wchten tot dat wel het geval was Joen kwam er iemand aan booit die hem vertelde 'je moet een smerige job doen'. 'Daar zoek je maar iemand anders voorzei Kees toen, 'daar brand ik rrn handen niet aan.' Toen ontsond er een vechtpartij waabij Kees op een gegeven morent een vuurwapen onder z'n neus kreeg. Toen had Kees weinig keus, het was 'varen of ik schiet'. De boot voer uit maar voor de kust van Brest werden ze door een helicopter van de douane de haven in gedirigeerd. Toen bleek dat er negenduizend kilo hasj aan boord was en de hele bemanning verdween achter slot en grendel. Dat was op 24 april" Yvonne pauzeert even en pakt naar de sigaretten. „Eten krijg ik bijna niet door m'n keel en ik weeg nog maar 47 kilo. Alleen koffie drinken en roken, dat gaat goed." „Tot op heden is er twee keer een gesprek geweest met de rechter, maar het voorarrest kan in Frankrijk makkelijk drie en een half jaar duren. Een hoop mensen denken dat er ver dragen zijn over uitwisseling en zo maar aan de Nederlandse in stanties heb je niets. Ik heb alle mogelijke instanties aange schreven, justitie, buitenlandse zaken, maar zodra die het woord hasj horen komt je brief op een stapel waar je blijft lig gen. Als je dan belt is het 'we geven het door' maar je wordt alleen maar van het kastje naar de muur gestuurd. Alleen aan Liesbeth van de Broek van de reclassering heb ik veel steun, alleen zij staat ook machteloos. Vorige week heeft Kees nog een gesprek gehad met zijn advo- kaat, maar die man verstaat weer geen Engels, daarom gaat alles via een tolk. Je hoopt dan maar dat de vertaling klopt. Over de advokaat zijn we ver der wel tevreden, alleen kan die man het proces ook niet bespoe digen, dat kan alleen de rech ter." de Franse taal niet zo goed machtig is mag hij ook geen werk doen dus zit hij de hele dag maar te zitten. En ik merk aan hem dat hij dingen voor me verzwijgt, om mij te ontzien, dus het zal in werkelijkheid al lemaal nog beroerder zijn. Het maison d'arrêt, de gevangenis in Lille. Om de twee maanden maakt Yvonne de rit naar Brest om Kees te bezoeken. „Kees had overplaatsing aangevraagd naar Lille omdat ik dan niet zo ver moest rijden, maar daar kreeg hij vreselijk spijt van. In de gevangenis van Lille werd hij geschopt en van de trap af geduwd en ook kreeg hij regel matig geen eten. Je snapt niet dat zoiets nog bestaat. Sommi ge mensen zeggen wel eens 'wees maar blij dat hij niet in Marokko of zo vastgehouden wordt', maar dit was net zo erg. Nu zit hij weer in Brest, alleen in een cel waar de deur van twee tot vier en van vijf uur 's middags tot acht uur 's morgens op slot zit. Tussendoor kan hij dan wat sporten of een praatje maken, voor zover mogelijk in het Frans. Verder moet hij za ken zoals wc-papier, zeep en eens een appeltje allemaal zelf bekostigen. Wij mogen ook niks voor hem meebrengen." Tijdens het laatste bezoek trof Yvonne Kees in emotionele toe stand aan. „Hij huilt dag en nacht. Zo hard als hij vroeger was, zo emotioneel is hij nu. Hij kan echt niks meer hebben. Kees is echt op. Hij zit daar als enige Nederlander. Omdat hij „Maar het ergst van alles zijn natuurlijk de roddels. De goede vrienden en kennissen zijn ge lukkig gebleven, maar sommige mensen hebben me echt pijn ge daan. Ik ben al die verhalen van 'hij wilde zeker in één keer bin nen wezen' en 'het huis is al verkocht' ook spuugzat. De eerste keer dat ik op bezoek ging reed er een kennis van me mee. Meteen daarna doet het praatje 'en Yvonne heeft al een ander' de ronde. En dan moet je praten als Brugman om dat uit de wereld te helpen. Terwijl het dan toch mensen zijn die ons kennen, die weten dat we niet crimineel zijn en dat we altijd voor iedereen klaar stonden. Maar mensen zijn hard en ge meen. In het begin trok ik me al die roddels erg aan, maar in middels ben ik zover dat ik denk 'het zal mijn tijd wel du ren'. Hoe de toekomst er uit ziet?? Yvonne heeft geen idee. „De man die hem bedreigd heeft staat bekend als vuurwapenge vaarlijk en wordt gezocht. Maar of ze die bedreiging ook kunnen bewijzen? Er was wel een ander bemanningslid bij de bedrijging en de vechtpartij. In ieder geval hadden we ons de toekomst anders voorgesteld. Binnenkort worden we opa en oma, maar of Kees daar getuige van zal zijn is nog maar de vraag." Vlissingen - Za A. Mijnlieff, Nic. Beetslaan 15, tel. 12525. Zo P. Cra- ma, Hogeweg 107, tel. 13459. Spreekuur van 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Middelburg - Za J. Wortelboer, Ko rendijk 36, tel. 39933. Zo. G. Meijjer, De Krammer 14, tel 39933. Souburg, Gezondheidscentrum Middelburg-Zuid, Arnemuiden en Nieuwland - Za H. Meijer, Kanaal straat 70 Oost-Souburg, tel. 01184-61212 Zo. J. Visser, Wacht toren 19 Middelburg, tel 01180- 37431 Spreekuren 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Oostkapelle, Serooskerke, Grijpskerke, Veere en Vrouwen polder - Za en Zo R. van Tol, Markt 12, Vee- re, tel. 01181-1271 Domburg, Aagtekerke, Westka- pelle Koudekerke, Meliskerke, Biggekerke en Zoutelande - Za en zo W. Spekhorst, J.W. Schuurman straat 6, Domburg, tel. 01188-1271 West- en Midden Walcheren - Za en zo A. Stutterheim, Sivertstraat 40, Meliskerke, tel. 01186-1760 Vr. vanaf 9 uur tot ma 9 uur S. van der Kaaden, tel. 68791 Za en zo Picavet, Tramstraat 9, Koudekerke, tel. 185-2660 Spreek uur van 11 tot 12 uur. Middelburg - Vr 17 maart tot vr 24 maart Apotheek Welsinge, JW Thi- bautstraat 45 Vlissingen - Vr 17 maart tot vr 24 maart Apotheek Souburg, C. van Perestraat 1, tel. 61593 VLISSINGEN Wie bij res taurant Sphinx in de Walstraat voor minimaal vijftien gulden gerechten besteld krijgt ze gra tis thuisbezorgd. Binnen de bebouwde kom van Vlissingen en West-Souburg staat de bezorger binnen een half uur op de stoep met de be stelling. Inwoners van Middel burg, Koudekerke en Oost-Sou burg moeten wat meer geduld hebben maar zij kunnen toch binnen het uur de bestelling te gemoet zien. VLBSINGEN In de hal van het iekenhuis is van 17 tot 31 maat een expositie ingericht oveisuikerziekte. De «positie heet 'een wankel evervicht' en geeft door middel van >en aantal panelen infor matie over suikerziekte, wat het is, welke verschijnselen het geeft, hoe je ermee kunt leven, de soorten medicatie en de leef wijze. Zaterdag 25 maart is er van 10.00 tot 15.00 uur een gro te informatiemarkt in de verga derzalen van het ziekenhuis. Hier geven de Diabetes Vereni ging Nederland, de diabetes- verpleegkundige, de diëtiste en het laboratorium uitleg over hun werkzaamheden. Daarnaast bieden fabrikanten en leveranciers van genees- en hulpmiddelen voor diabetes de ontwikkingen aan over behan deling van diabetes. SEIÖOSKERKE Is het grasaij de buren groener? Mis- schin is het verbeelding, maar het an ook zijn dat hun tuin- grori beter is. Miner zuur bijvoorbeeld of voeGelrijker. Op zaterdag 18 maat staat bij Groenleer BV aan ie Wigenhoekweg 13a een testpparaat klaar waarmee u uw uingrond kunt laten testen. Iedere tuinliefhebber heeft het wel eens meegemaakt; een plant of heester die in eigen tuin niet aan wil slaan, staat in een paar tuinen verderop met overdadige pracht te bloeien. Dan kan het zijn dat er iets aan de grond ontbreekt. Een mens heeft tenslotte ook voedsel no dig om te kunnen leven en dat geldt ook voor planten. Om er achter te komen wat uw tuin EvdCouture uit de Schelde- strat in Vlissingen verzorgt volpnde week dinsdag, woens dagen donderdag (21, 22 en 23 mart) een modeshow met mo dern uit de nieuwe voorjaars- en omercollectie. Dagelijks is er m 10.00 en 14.30 uur een grais toegankelijke show. Ge- zie: de grote belangstelling die er ltijd voor deze shows is, is hetverstandig van te voren een platsje te reserveren. Danesmode Zijnen uit de Sint Jaobspassage in Vlissingen houdt vrijdag 17 maart open huis. In de zaak zijn er om 14.00 en 15.30 modeshows waarin de vrolijke kleuren en de zachte pastels van het nieuwe seizoen worden getoond. Hendrik-Jan Mabélis en zijn medewerkers houden in de week van 13 tot 18 maart open huis. Tijdens deze week wordt de nieuwe collectie getoond die een uitgebreid scala aan actuele trends te bieden heeft. De mo dezaak van Mabélis bevindt zich in de Sint Jacobspassage in Vlissingen. precies nodig heeft kunt u uw tuingrond laten testen met een speciaal ontwikkeld testappa raat van DCM, een gerenom meerd bedrijf dat meststoffen produceert. Binnen enkele ogenblikken heeft u gra tis een geprint tuinadvies, waarin staat hoe u het best kunt bemesten om een optimaal re sultaat te krijgen, hoe zuur de bodem is en hoe u per gewas het beste kunt handelen om te zaai en en te planten. Het enige wat u hoeft te doen is op tien plaatsen in uw tuin een monster nemen, dit in een jam potje doen en ermee naar Groenleer gaan. U krijgt uw tuinadvies op maat, op basis van organische bemes ting, dus milieuvriendelijk en zonder overtollige belasting van het grondwater. Het resul taat: een tuin waar uw buren jaloers op zullen zijn. 1 Dave Maassen en Irena Berkyova van Handelsonderneming Har- FOTO HARRY DE LANGE verzekert Dave Maassen van Harpe. „De mensen zetten hem hier neer en als de caravan is verkocht vragen wij een vooraf overeengekomen provisie. En voor zie op zoek is naar dat ene speciale model caravan kunnen wij voor vrijwel honderd pro cent garanderen dat de klant die ene speciale caravan ook in derdaad krijgt". Zoeken en vin den doen wij dank zij onze in ternationale contacten". Naast de in- en verkoop plus bemid deling in caravans verkoopt pe. MIDDELBURG - Op zoek naar een gebruikte caravan, boot of auto? U wilt uw caravan verko pen? U bent op zoek naar een winterberging? Afgelopen za terdag gingen officieel de deu ren van Handelsonderneming Harpe aan de Arnesteinweg 30b in Middelburg open en dat be drijf houdt zich naast de export van onder meer caravans naar de Oostbloklanden louter en al leen met dat soort zaken bezig. „Wie zijn caravan te koop wil aanbieden kan bij ons terecht", Harpe, die een samenwerkings overeenkomst heeft met de 'Smokkelhoek' in Kapelle na tuurlijk ook splinternieuwe ca ravans. Hetzelfde geldt vanzelf sprekend voor motorboten, zeiljachten en boottrailers en kan Harpe zorgen voor een win terstalling. Wie eens een week end of langer op stap wil met een kampeerwagen kan even eens bij Harpe terecht dank zij de verhuurservice. Daarnaast zorgt Harpe bij een aankoop voor de eventuele financiering. OOST-SOUBURG Voor de zesde keer wordt zaterdag 18 maart het Karolingen zaalvoet baltoernooi gehouden. Sporthal Souburg is vanaf 18.00 het do mein van acht ploegen die de sportieve strijd aangaan. De deelnemende ploegen zijn: het Karolingenteam. Schinkel Assurantiëen 2, 3 en 4, Jeans Inn, Buurtvereniging Van Dui venvoorde, RCS Oud 1 en Oud 2. De wedstrijden zijn om 23.00 uur afgelopen. Vanaf 22.00 uur speelt er een band in bar de Belt. De toegang is gratis. MIDDELBURG De tapijt en meubelreiniging van Chem- Dry slaat ook in Zeeland aan. Het chem-dry procédé is twin tig jaar geleden in Amerika ont dekt en maakte een snelle groei door. Inmiddels zijn er in Ne derland vestigingen door het hele land en ook inwoners van Zeeland kunnen gebruik maken van de diensten van Chem-Dry. Rien Brooymans en Ronny de Dijcker nemen hier de honneurs waar. „Chem-Dry maakt tapij ten weer prachtig schoon, ver lengt de levensduur en is bo vendien niet duur", menen Brooymans en De Dijcker. Volgens het duo verdwijnen hardnekkige vlekken zoals inkt, vet, olie, teer of zelfs kauwgum als sneeuw voor de zon. „Voor vlekken die zich moeilijk laten verwijderen hebben we een spe ciale behandeling. Belangrijk is dat met Chem-Dry geen vuil- aantrekkende restanten achter blijven in het tapijt. Een gerei nigd tapijt blijft daardoor net zolang schoon als een nieuw. Bovendien is het tapijt na be handeling binnen een uur al weer droog en klaar voor ge bruik", aldus Rien en Ronny, die service hoog in het vaandel hebben staan. „Mensen kunnen ons altijd bellen voor een vrij blijvende prijsopgave of andere inlichtingen. En we proberen altijd met de mensen mee te denken. Bij de Chem-Dry me thode wordt geen gebruik ge maakt van schadelijke stoffen. De methode is dan ook onge vaarlijk voor mens en dier. Bo vendien wordt er een bescher mende laag aangebracht zodat het tapijt langer schoon blijft." Het bedrijf is telefonisch te be reiken onder nummer 01180-39623. ÊWÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ uitgave van: De Stem Weekbladen/Uitgeversmaatschappij De Stem BV 100e jaargang verschijnt wekelijks gratis huis-aan-huis op Walcheren in een oplage van 47.700 exemplaren kantooradres Scheldestraat 7-9, 4381 RP Vlissingen tel. 01184-19910 fax 01184-11446 openingstijden: ma.-wo.-do.-vr. 9.00-12.30 uur en van 13-30-16.15 uur, dinsdag 9.00-12.00, 's middags gesloten advertentieverkoop tijdens kantooruren tel. 01184-19910 Jos Rentmeester, tel. privé 01195-5379 Yolanda Krijger, tel. privé 01184-79084 Mini's (kleine advertenties) kunt u zonder administratiekosten opgeven via tel. 076-236882 redactie tijdens kantooruren tel. 01184-19910 Johanna Brouwer, tel. privé 01180-40113 corres ponten Andrien Smeels, tel. 01180-39719 Jaap Klein, tel. 01180-25185 Ad Roos, tel. 01182-2860 fotografen Harry de Lange. tel. 01180-25195 Piet Davidse, tel. 01180-23594 bezorging voor klachten over bezorging tijdens kantooruren bellen: i 01184-19910 I OOST-SOUBURG Bij de Bezige Hand aan de Bu- teuxstraat 12 worden zaterdag 18 maart van 10 tot 16 uur de monstraties gehouden met drie systemen om eenvoudig een vloer op te knappen. Voor stenen vloeren is er de Stoneboy die stenen vloeren in een uitstekende conditie houdt. Voor tapijten, vloerbedekking en meubelbekleding is er de Ta- piboy die op een milieuvriende lijke manier voor een optimale, betaalbare cleaning zorgt. Een houten vloer krijgt met de Woodboy zijn oorspronkelijke kleur terug. De machines zijn te huur. Een handige werkwijzer is gratis bij aankoop van de on- derhouds- en renovatieproduk- ten die bij de machines horen. MIDDELBURG - Een waarheid als een koe: de ouder wordende mens loopt niet meer zo hard en is ook niet meer zo dartel als vroeger. Alles een beetje kalmer aan want per slot van rekening gaan de jaren ook meetellen. Maar: zitten, kijken en wachten tot er wéér een jaartje bijkomt is natuurlijk verre van gezond. Speciaal voor die groep oude ren - de senioren ofwel de 50 plussers- heeft het Sport- en Fitnesscentrum Malawauw aan de Schuttershof straat la in Middelburg een uitgebalan ceerd fitnessprogramma. „Ouderen worden nogal eens beschouwd als een passieve groep mensen die hun laatste dagen slijten in gezapigheid", zegt John Malawauw, die met zijn bijna 15 jaren fitness- en sportervaring kan bogen op ge degen kennis van zaken. „In werkelijkheid is het een groep mensen die nog bruist van ener gie, die volop plannen maakt en wel degelijk bewust en gezond wil leven. Alleen, fitness wordt geassocieerd met jong en body building en daar moeten we vanaf. Fitness is net zo goed voor ouderen". In het fitness centrum van Malawauw staan dan ook speciaal voor de senio ren een aantal geavanceerde apparaten, waarmee allereerst wordt 'gemeten' wat de conditie van hem of haar is. Vervolgens rolt er een aangepast program ma uit de computer. Na de no dige trainingsarbeid wordt er wéér een test gedaan en kan het programma aan de 'vernieuwde mens' worden aangepast. En zo gaat de conditie en de gezond heid dus stapje bij stapje voor uit. Maar fitness valt of staat na tuurlijk niet met de apparaten. „Iedereen krijgt hier een echt puur persoonlijke begeleiding", verzekert John. „En dat is ook nodig, want dat is zeker bij se nioren de enige goede manier om echt aan fitness te doen. Je John en Rémon Malawauw en Nienke de Kok. FOTO HARRY DE LANGE kunt per slot van rekening ie mand van 55 niet vergelijken met iemand van 18". Het trai ningsprogramma is bedoeld voor mensen met een gemiddel de gezondheid en conditie. Mensen met rugklachten of die onder medische controle staan worden geadviseerd éérst me disch advies in te winnen voor zij het seniorenprogramma gaan volgen. Bi) een jaarverbruik van: Hoorteen streetveróruik voorde algelopen week van: En een totaal streefverbruik sinds 30 oktober 1994 van: 800 m3 21 406 1000 m3 27 507 1200 m3 32 609 1400 m3 37 710 1600 m3 43 812 1800 m3 48 913 2000 m3 53 1014 2200 m3 59 1116 2400 m3 64 1217 2600 m3 70 1319 2800 m3 75 1420 3000 m3 80 1522 3250 m3 87 1648 3500 m3 94 1775 3750 m3 100 1902 4000 m3 107 2029 4250 m3 114 2156 4500 m3 120 2282 4750 m3 127 2409 5000 m3 134 2536 5250 m3 140 2663 5500 m3 147 2790 5750 m3 154 2916 6000 m3 160 3043 1 Hel wekelijks streefverbruik wordt bepaald aan de hand van de gemiddelde etmaal- temperatuur en enkele andere gegevens. i

Scheldebode | 1995 | | pagina 5