OP DEZE PLAATS Gebruik de Multi Vitamine waar het meeste in zit! Fotoverslag van bezoek Wilhelmina Ijsvogel iK! Rangers krijgen eigen honk Avond met Céline kenners Thérèse Steinmetz in Arion Studenten Hogeschool Zeeland luiden onderwijsvernieuwing in Mening c Gebruik KAL Multi Four-Extra Formule Concert Free Easy in de Piek BIT MACHINE kunt u, met kleur, tegen aantrekkelijke prijzen adverteren Informeer bij onze vertegenwoordiger Tentoonstelling in expositieruimte bibliotheek Extensivering Teammanager Motivatie N QJ ÖD QJ DE ENIGE MET: Knoflook Lecithine Ginseng Echineacea Selenium Gingko- Biloba John Vermeule naar Achilles j? Vogelvrij Uitvoering Onda vrijdag 17 maart Dl SCHELDEBO 100e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. M V WOENSDAG 15 MAART 1995 MIDDELBURG In de expo sitieruimte van de Zeeuwse Bi bliotheek is van 18 maart tot en met 29 april 1995 de tentoon stelling 'De koningin weer thuis', tentoonstelling over de reis van koningin Wilhelmina door Zeeland in maart 1945 te zien. Op vrijdag 17 maart aan staande zal Commissaris van de koningin Van Gelder, de ten toonstelling openen. In het najaar van 1944 werd het zuiden van Nederland door de geallieerden bevrijd. Op 13 maart 1945 begon koningin Wilhelmina aan een vierdaags bezoek aan het bevrijde Zeeuw- sch-Vlaanderen Walcheren en Zuid-Beveland. Bij Eede, ge meente Aardenburg, stak ze de Belgisch-Nederlandse grens over. De terugkeer van de vor stin was maar tijdelijk. Zij reis de door de provincies als gast van de geallieerde militairen. Haar reis werd strikt geheim gehouden, uit angst voor aan vallen door de bezetter. De vor stin reisde in een gepantserde legerauto met kogelvrije ramen, die haar was aangeboden door generaal Eisenhower. Het be zoek had een sober en eenvou dig karakter. Op dinsdag 13 maart bezocht zij het zwaar verwoeste weste lijke deel van Zeeuwsch-Vlaan- deren. Van Eede trok zij naar Aardenburg, Sluis, Oostburg, Schoondijke, Breskens, IJzen- dijke, over het Kanaal van Ter- neuzen naar Gent naar Sluiskil, waar zij de eerste nacht op va derlandse bodem doorbracht. In de dorpen en steden die ze bezocht, ontmoette ze mensen uit het verzet, familieleden van oorlogsslachtoffers, soldaten en onderduikers. Ook op de twee de dag van het bezoek aan Ter- neuzen, Zaamslag, Axel en Hulst, sprak zij met de bevol king en bracht troost. Donderdag 15 maart werd zij in Vlissingen verwelkomd. Met een DUKW, een voertuig dat zowel rijden als varen kan, be zoekt de koningin Serooskerke, Oostkapelle, Domburg en West- kapelle, een van de zwaarst ge troffen dorpen op het onder wa ter gezette Walcheren. De vor stin sloot de laatste dag van haar bezoek aan Zeeland af met een toespraak in het Paleis van Justitie in Middelburg en ver trok na een kort bezoek aan Goes. De tentoonstelling geeft een goed beeld van de enthousiaste menigte, de spontane gesprek ken van de koningin met de be volking en de blijdschap die zij bracht bij de mensen. Ruim honderd foto's volgen de lands vrouwe van dag tot dag en soms bijna van uur tot uur bij haar reis door Zeeland. Bij de ten toonstelling verschijnt een klei ne gids met een verslag van de tocht langs alle plaatsen. 1 Bezoek van koningin Wilhelmina aan Oostkapelle op 15 maart 1945. FOTO: Zeeuws Documentatie Centrum Studeren wordt een full-time job VLISSINGEN Acht studenten van de Hogeschool Zeeland beschikken sinds vorige week over een eigen werkplek op school. Zij maken deel uit van het stu dententeam dat als proef gaat dienen voor een heel andere manier van lesgeven: het zogenaamde zelfstu rende onderwijs. Voor de studenten betekent het voor lopig dat ze veertig uur per week op de Hogeschool zitten. Sectordirecteur Comelisse gaf vorige week vrijdag het officiële startsein voor het pilot-studen-- tenteam dat in deze opzet uniek is in hoger-onderwijs- land. Het studententeam is samenge steld uit vier eerste jaars- en vier tweede jaars studenten, vier stagiaires en vier studenten in de afstudeerfase. In de park tijk komt het er op neer dat er acht studenten gebruik maken van de werkplek waarvan ze zelf de sleutel hebben. De sta- gaires en de afstudeerders zijn meestal buitenschools. Toch le veren zij een belangrijke bij drage aan het team omdat zij verslag komen doen van hun er varingen. De eerste en tweede jaars studenten krijgen zo meer zicht op de latere fase van hun opleiding en op de mogelijkhe den die de opleiding biedt. Voor de derde en vierde jaars is zo'n verslaggeving een nuttige trai ning in sociale en communica tieve vaardigheden. Want daar aan schort het nogal eens bij de gediplomeerde werktuigbou wers. „De afgestudeerde studenten van de afdeling werktuigbouw van de Hogeschool Zeeland hebben een goede naam wan neer het gaat over de technische kennis", zegt sectordirecteur Comelisse in zijn openingstoe spraak. „Maar hun communica tieve vaardigheden schieten nog te kort. En met alleen tech nische kennis kom je er tegen woordig niet meer. Studenten krijgen na de opleiding te ma ken met multifunctionele teams waarin meerdere disciplines sa menwerken. Dan is het belang rijk dat je goed met elkaar kunt omgaan. In het team leren de studenten dat." Het experiment met het studen- team is ontstaan doordat er bij de Hogeschool Zeeland over na gedacht is hoe aan de ene kant de kwaliteit van het onderwijs verbeterd kon worden en aan de andere kant de kosten omlaag konden. „Eigenlijk wil je iedere student een optimale benutting van de beschikbare studietijd aanbieden", zegt Wim Brouwer, opleidingsmanager van afde ling werktuigbouwkunde aan de Hogeschool Zeeland. „Iedere student z'n eigen individuele leerroute. Door zelfstudie kun nen de kosten omlaag. Maar domweg een aantal lesuren schrappen doet afbreuk aan de kwaliteit omdat je de studenten ook moet begeleiden. En omdat individuele aandacht voor de student een sterk punt van de HZ is zijn we uiteindelijk bij zelfsturende studenteams teams uitgekomen. De studen ten krijgen daarbij de beschik king over een volwaardige werkplek met voldoende facili teiten. Door deze extensivering van het onderwijs, minder les uren en meer zelfstudie, wordt de kwaliteit van het onderwijs verbeterd terwijl de kosten van het lesgeven omlaag gaan. Daardoor kunnen de meerkos ten van de studentenbegelei ding betaald worden." Docent Anton Bolier is aange steld als begeleider van het team. „In de praktijk hebben de studenten straks na ieder lesuur een uur vrij om huiswerk te ma ken in hun eigen lokaal. Door dat ze dat als team doen hopen we in een vroeg stadium te sig naleren wanneer iets mis gaat 1 De deelnemers aan het pilot-studententeam in hun eigen werkruimte. met een student. Dan is het nog goed mogelijk om bij te sturen." Voor de docenten verandert er ook het een en ander. Van les boer worden zij meer een men tor. „Het zogenaamde frontale lesgeven is erg inefficiënt. In de praktijk blijft maar tien pro cent van de lesstof hangen. In de toekomst zullen docenten steeds vaker probleemgericht onderwijs geven. Dat betekent dat een docent een wergtuig- bouwkundig probleem aan de studenten voorlegt. Een pro bleem dat de studenten vervol gens zelf moeten oplossen. Dat betekent dat zij, in hun eigen werkruimte, het probleem moe ten analyseren en vervolgens een oplossing moeten beden ken. Daarbij kunnen ze dan tot de ontdekking komen dat hun kennis te kort schiet en dat ze dat door zelfstudie aan moeten vullen. Voor de docenten is er dan een belangrijke taak weg gelegd in het ontwikkelen van zelfstudiematerialen." De studenten zelf zien het voor lopig helemaal zitten. „Je werkt hier in een eigen ruimte met an dere studenten en daardoor ben je veel geconcentreerder dan thuis, waar je toch sneller afge leid bent" zegt tweedejaars stu dent Han Hartgers uit Zeeuws- Vlaanderen. „Ik verwacht dat het team motiverend werkt. Je krijgt nu wel allerlei interes sante stof voorgeschoteld maar je weet eigenlijk niet wat je er in de praktijk mee kunt. Dooi de verslagen van stagiaires en afstudeerders krijg je veel meer een indruk van wat de studie werktuigbouwkunde inhoudt. Een ander voordeel van het team vind ik dat de studie min der tijd gaat kosten doordat je hier geconcentreerder werkt." Voorlopig is het studententeam nog een experiment. Het pilot- team moet de knelpunten dui delijk maken en de kastanjes voor de volgende teams uit het Wij leven in een land met vrije meningsuitingen, zolang deze maar strookt met de wet en niemand beledigt. Spreken blijkt zilver, zwijgen blijft goud. 'Gedachten zijn tolvrij', zei tante Ma en ze gooide haar klompen uit het raam. Op een van de kanaal dorpen in deze regio speelde ooit eens een kwestie van zeggen en zwijgen, stevig aangewakkerd door de dienstklopperij van een nieuwe politie-agent. De wet, die wij als Nederlanders horen te kennen, dient naar de geest toegepast te worden en niet al tijd naar de letter. Van de letter had de agent kaas gegeten, maar van de geest absoluut niet. En dat strookte absoluut niet met het vrije gedrag van de parlevinkers op de sluizen. Ze hadden altijd haast, want een schipper wacht niet en de handel moet aan boord gebracht worden. En alles op de bak fiets. Op de sluizen mocht je niet overal fietsen en r~* de nieuwe agent had al wat bekeuringen uitge deeld, zeer tot ongenoegen van de parlevinkers. Tijd is immers geld. De kwestie ging om een brug getje over de sluisdeuren, makkelijk te berijden maar met een bordje 'Verboden te Fietsen'. De par levinkers er dus toch met een afgeladen bakfiets, roets, over heen. De bekeuringen leidden tot wrevel en minder vleiende opmerkingen richting agent. Deze was dat beu en toen hij de parlevinkers op een ochtend bijeen zag staan, maakte hij hen duidelijk dat dat klaar moest zijn. 'Jullie mogen over mij denken watje wilt, als je het maar niet zegt', besloot hij zijn reprimande. Joost had het door, hij stak een vers pruimta- bakje achter z'n kiezen en zei: „Dus ik mag wel denken dat jij een rotvent bent, maar ik mag het niet zeggen?" Onder een lachsalvo fietste het agentje heen, en jawel... over 'het bruggetje'. Cameleon. -4— rü rö rd Verminderde weerstand, stress, weinig energie, vermoeidheid allemaal klachten die kunnen voorkomen uit uw voeding. Multi Four Extra Formule van KAL is een absol tut topprodukt uit Amerika.dat uw voeding aanvult en tekorten kan voorkomen. Een onderzoeker in Amerika vond dat een multi-vitamine de weerstand, zeker bij ouderen, aan zienlijk verhoogde. 54 VOEDINGSSTOFFEN IN EEN TABLET I Multi Four Extra Formule is nieuw! Dit unieke produkt heeft als enige hoogwaardige multivitamine extra bestanddelen voor een aktief en gezond leven. Naast 16 vitamines en 12 mineralen nog 26 andere voedings- stoffen! 8Q tab|e(ten yan 54 5Q VOQr 4g>5o Met krachtige ANTI-OXIDANTEN! Alleen verkrijgbaar bij: Drogisterij-Kruiderij DE RODE PILAREN Lange Delft 121 - MIDDELBURG - Tel. 01180-39905 Oude Markt 18 - VLISSINGEN - Tel. 01184-30250 OOSTKAPELLE Vanaf aanstaande zaterdag hebben de Zeeuwse Rangers een eigen on derkomen. Moesten zij zich tot nu toe behelpen op verschillen de plekken in de provincie, nu beschikken zij in het Zeeuws Biologisch Museum over een heus Rangerhonk. De Rangers zijn de jeugdleden van het We reld Natuur Fonds. In Zeeland zijn ongeveer duizend Rangers actief die iedere maand bijeen komen. Zij doen dau onder- zoekjes in sloten, speuren naar diersporen, knotten wilgen en maken excursies. Zaterdag 18 maart wordt het Rangerhonk officieel in gebruik genomen. Ter gelegenheid van de ingebruikname zijn er de he le dag leuke activiteiten Jong en oud kan zaterdag een kijkje komen nemen in het nieuwe Rangers onderkomen. Daarnaast zijn er ook buiten de educatieve ruimte verschillende activeiten. Zo is er een rondlei ding door de Heemtuin in wor ding, rond het museum, het kasteel en door het bos. Ieder uur kan er naar vogels gekeken worden met behulp van het WNF-werkboekje en in de film zaal van het museum wordt doorlopend een video vertoond. In het museum is ook een mini tentoonstelling van het WNF ingericht. Ook de Pandawinkel en Staatsbosbeheer zijn met een stand aanwezig. Verder kun je natuurlijk het Biologisch Mu seum bekijken, in de leeshoek zitten en meedoen aan een spannend buitenspel. Voor de kinderen is er gratis limonade. De open dag in en om het Zeeuws Biologisch Museum wordt gehouden van 10.00 tot 17.00 uur. VLISSINGEN John Vermeule, die als achtste eindigde bij de Nederland se crosskampioenschappen wordt per 1 april officieel lid van de Etten-Leurse at letiekvereniging Achilles. Bij die club zit ook de win naar van de cross, de Ethio piër Tessema. Zowel Tessema als Ver meule worden al weer een paar jaartjes getraind door de hoofdtrainer van Achil les, de in Rijsbergen wo nende Ed Sïïgchers. De ijsvogel is beslist de kleurigste van al on ze inheemse vogels. De fel-oranjerode buik en de iriserende blauwgroene rug vormen een kleurcompositie die zo van de schilders ezel af lijkt te komen. Witte wangen en lak- rode pootjes completeren ons vliegend ju weeltje. Nu hebben kleuren in de natuur altijd een bepaalde zin. Signaalkleuren, schutkleuren en waarschuwingskleuren zijn daar de be kendste voorbeelden van. Het is in dat ver band een heel intrigerend vraag waarom de ijsvogel er qua uiterlijk zo duidelijk uit springt. De meeste kans om het antwoord op zo'n vraag te vinden loop je, als je kijkt waar het centrum van het verspreidingsgebied ligt, omdat je er van uit mag gaan dat de vogel het beste aan de daar heersende omstandigheden is aangepast. De ijsvogel hoort thuis in het Middellandse Zeege bied, langs snelstromende bergbeken en andere heldere wate ren. Net als bij ons heeft de ijsvogel daar een voorkeur voor steile oevers. Plaatsje de vogel in gedachten even in die omge ving dan opent dat een heel verrassend perspectief. De azuur blauwe lucht, die weerspiegelt in kristalhelder water. Erode rende bergwanden met hun roodbruine tinten. De kleuren van de ijsvogel passen er perfect bij. Het lijkt er veel op of de opval lende kleuren van de ijsvogel in feite juist dienst doen als ca mouflagepak. Dat komt er nou van als je je ver van huis be geeft. De ijsvogel zit bij ons duidelijk te ver noordelijk om van een eventuele camouflage te kunnen spreken. En dat blijkt ook uit de hoogte sterfte die onder de soorten optreedt in strenge winters. Het is trouwens juist daaraan dat de ijsvogel zijn naam ontleent. Bij strenge vorst laten de vogels zich zeer dicht benaderen, omdat ze uitgeput zijn door honger en koude. Het vliegend juweeltje wat normaal vaak onopgemerkt blijft door- dat-ie zich tijdig uit de voeten maakt, wordt dan ineens heel veel gezien. VLISSINGEN Zaterdag 18 maart treedt in jongerencentrum De Piek aan de Hellebaardierstraat de bluesformatie Free Easy op. Het concert begint om 22.00 uur en de entree bedraagt een tien tje. De band bestaat voornamelijk uit ex-Flavium leden en brengt op Amerikaanse leest geschoeide blues en soul. De bezetting is: Jos Veldhuizen -zang, Frank Pistorius -piano, Arno Willemsen -drum, Jan-Willem Berkhout -gitaar en Alex Bongers -bas. FOTO WIL DEES vuur halen. De studenten werk tuigbouw zijn inmiddels inge deeld in dertien teams. Voordat alle teams op de Hogeschool Zeeland een eigen lokaal heb ben moet het pilotteam infor matie verschaffen over de idea le werkruimte, leermiddelen voor zelfstudie, teambegelei ding en de beste manier voor zelfstudie en onderlinge onder steuning. Het experiment is een belang rijk onderdeel van het project Werktuigbouw In de Markt, het onderwijsvernieuwingsproject van de opleiding. In principe loopt het experiment tot de zo mervakantie. RITTHEM Brassband On da geeft vrijdag 17 maart de jaarlijkse uitvoering in 'Ons Dorpsleven'. Het concert be gint om 19.30 uur. Na de pauze treedt het ZWN-mannenkoor op. De uitvoering is meteen de vuurdoop voor de nieuwe diri gent van Onda, de heer J. Curfs uit Bergen op Zoom. Op het programma staan onder andere de Midnight Serenade en Don Pedro van Johan de Nijs, A Sal zburg Impression van Dizzy Stratford en The Tennessee Dance van Tony Jabovsky. In de pauze is er een verloting en na afloop van het optreden van het ZWN-Mannenkoor volgt er nog een gezellig samen zijn. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden. ADVERTENTIE OlSCOCENTtR U-K GOES Oude Vismarkt 2 01100-15426 Live on stage, bekend van 'Somebody Real' MIDDELBURG Een avond over de meest omstreden schrij ver van de twintigste eeuw? Over de smerige antisemiet en fascist Louis-Ferdinand Céli ne? Vragen die beantwoord worden tijdens een bijeenkomst van de SLAZ op dinsdag 21 maart in de aula van de Zeeuw se bibliotheek. Over het weerzinwekkende in het werk van Céline kan geen twijfel bestaan, evenmin als over het feit dat zijn werk gele zen wordt en dat zijn boeken volop vertaald worden. Céline is voor bijna iedereen de schrij ver van Reis naar het einde van de nacht en Dood op krediet. Maar hij is ook de schrijver van antisemitische pamfletten en romans. De Céline-kenners Kummer en Versteeg geven tij dens de SLAZ-avond uitleg over de Celine-mythe. Volgens Kummers vormt zijn racisme de ruggegraat van zijn visie op deze wereld. Dat schijnt tijdens zjn ballingschap in Denemarken, ondanks zijn veroordeling, na de oorlog niet echt veranderd te zijn. De bijeenkomst begint om 22.00 uur. Toegangsbewijzen kosten 7,50 en zijn verkrijg baar bij boekhandel Fanoy en de bibliotheek. VLISSINGEN Thérèse Steinmetz exposeert gedurende het seizoen exotische schilde rijen in hotel Arion. Zondag middag 19 maart geeft ze acte de presence tijdens de opening van de expositie. Het wordt vanaf vier uur een leuke mid dag met een aantal optredens door Thérèse met haar trio Charles Prins en een gezellig buffet. Hoewel Thérèse Steinmetz al haar hele leven schildert is ze er nog maar. pas mee naar buiten getreden. In korte tijd is het haar gelukt om tot over de grenzen bekendheid te verwer ven voor haar exotisch aan doende schilderijen van mooie sprookjesachtige vrouwen. Met haar schilderijen wil Steinmetz de toeschouwers meevoeren naar een wereld die mooi, ver fijnd en gracieus is, net als Steinmetz zelf.

Scheldebode | 1995 | | pagina 1