O- Hogere hakken en slankere vormen Zomermode geeft creativiteit alle kans De sluier is weer terug Opsmuk taboe in mannenmode Kleurige exotische strandmode voor een lange zwoele zomer Mysterieuze zonnebrillen Avontuur in kindermode f 313 Veel wit en etnische invloeden kenmerken diverse thema's Natuurlijke zandkleuren voeren boventoon Wespetaille Kapmouwtjes verdringen pofmouwen Felle kleurtjes, ruiten en strepen mode Jasjes zijn vaak evenlang of zelfs langer dan de rok. 'Gebrande' kleuren, als donker- en steenrood, zijn naast wit belangrijke FOTO IN WEAR kleuren. FOTO AMICI Laag over laag. Het is niet nieuw, maar deze zomer wel duidelijk verder doorgevoerd. Simpele kle dingstukken, gecombineerd bij voorbeeld met een hemdje onder een transparante blouse, jurk of hesje. Een broek, veelal in strak model of juist heel wijd, fungeert als basis. Kreukstoffen en krinkelkatoen gaan het deze zomer helemaal ma ken. De damesmode roept deze zomer de sfeer op van avontuur en verre, warme landen. Ze is leuk, luchtig, lekker comfortabel en vooral heel creatief. Niet alleen etnische sferen bepaal den de zomermode '95. Nieuw is het landelijke, rustieke thema. Streepjes en ruitjes, in grijs en (donker)blauwe tinten, samen met ecru, verbeelden de eenvoud van het platteland. Heel vaak zijn ruiten en stfepen in lagen gecombineerd. Het thema komt al heel duidelijk tot uiting in de schortjurkjes. Een luchtige ka toen is hier het materiaal. A-lijn De jurk neemt weer een belangrij ke plaats in. Er zijn jurken in tal van modellen, zowel enkellange als ultra simpele korte, mouw- en kraagloze, licht getailleerde en naar onder toe zwierig uitlopende, uitgevoerd in vele materiaalvaria ties. Of de jurk nu lang is of kort, de A- lijn komt steeds terug, vaak met spaghettibandjes. De wit tinten hebben in deze lijn duidelijk de overhand. De kreuk en krinkelstoffen zijn er in uni als print en gedessineerde transparanten, linnensoorten in pitjeskatoen optiek. Vakantiekleding bij uitstek. Juist voor vrouwen die zich ergeren aan een gekreukte rok is dit een ware uitkomst. Immers, het mag nu! De korte rokjes zijn dit jaar even eens in een lichte A-lijn, veelal ge combineerd met een bijpassend jasje, dat precies evenlang of net iets langer is dan het rokje. Dit geldt ook voor het broekjurkje, dat uitstekend als basis kan dienen. Toevoeging van verschillende bo venlagen is een kwestie van creati viteit. Als de broekjurk bijvoorbeeld ge combineerd wordt met een kort T- shirt of een topje, is er ineens een nieuwe overgooier. Oriëntaals In de oriëntaalse sfeer zien we veel blauw dat gekoppeld is aan de mix van oosterse kledinginvloeden en westerse werkkleding. De gebran de kleuren als donkerroden, sa- fraangeel en aardebruin roepen de sfeer op van door de zon gekas tijde rotsen in een avontuurlijk ver en uitgestrekt land. Naast deze et nische feer geven huidtonen als ro se, beiges en gelen, aangevuld met pastelblauw, zachtgroen en vanille een vrouwelijke look. Bloemdes- sins op lichte fonds, gedrukt op voile en satijn,zorgen vooreen fra giel en zwierig uiterlijk en sluiten op dit romantische thema aan. De blazers worden langer, de trui tjes korter en de rokken, zoals ge zegd, dus superlang of ultrakort. Een onmisbaar kledingstuk deze zomer wordt de pyamabroek met koordje in de taille, zowel in het sportieve als het geklede segment. Het multiculturele aspect komt in oosterse trekjes tot uiting. Blousjes en jasjes hebben Maokraagjes of zijn voorzien van karakteristieke Chinese sluitingen. Overigens is het duidelijk dat de hang naar eenvoud, het zogenoem de less-is-more-principe, zich ook dit seizoen in alle mode-uitingen voortzet. De behoefte naar diversiteit zet zich duidelijk door in de schoen mode. Het eenheidsbeeld wordt doorbroken onder invloed van nieuw lichtere soepele materialen. Dat betekent: minder grof, hogere kwaliteit en fantasie voor schoen mode 1995. Een makkelijke functionele een voudige stijl is terug te vinden in een groot aanbod van nostalgische en koloniale modelleringen. De trotteur, het rijglaarsje en de hoge re slankere safarieboot zijn in veel mooie natuurlijke materialen, zo als linnen, canvas en in combina ties met leer uitgewerkt. De slan kere vormen en de hogere hakken, tot vijf centimeter, verschillen met die van afgelopen winterseizoen. Nieuw zijn fraaie sandalen in na tuurlijke tinten voorzien van een kuipzool of een verhoogde zool. Kruisbanden en enkelbanden ko men zowel in schoenvormen als in de sandalen voor. Heren Voor heren is de koloniale stijl uit gewerkt in een bollere ronde schoen- en laarsvorm. Belangrijk is de materiaalkeuze, waarin onder andere grof gevlochten licht gevet soepel leer nieuw is. Brogue wordt als accent naast de verschillende perforaties ingezet. Mocassins en bootschoenen komen in veel na tuurlijke bruin- en bronscombina ties aan bod. De kinderschoenen zijn vaak afge leide vormen van de volwassenen. Rood, groen en zwart behoren tot de grote klassiekers, waarin het nu alleen gaat om geraffineerd met lakleer, applicaties, perforaties of prints te spelen. Kleuren uit de middenbruin familie en naturel met kleuraccenten komen naar vo ren, maar ook kaki, marine en na turel of combinaties van beide. Summerbooties in colonial style in lichtgevet nubuck of in lichtere tum-tum kleuren zijn een van de vele mogelijkheden. Sandalen met T-sluiting vaak ook uitgewerkt in een boot- of golf- schoen optiek zijn enkele varian ten. Ook in boxer- en judostijl zijn er deze zomer heel leuke kinder schoenen. Elegant In contrast met het voorgaande is de moderne romantische vrouwe lijke stijl. Dat betekent de terug keer van slankere speelse schoen- vormen. De leest, hakhoogte en de materiaalkeuze bepalen deze ele gante stijl. De schoenen voorzien van wreef- en enkelbandjes of riempjes, maar ook linten en veters zijn favoriet. Interessant zijn de summerbooties. Deze worden nu al tot de schoenvorm van de eeuw wisseling omgedoopt. Voor de he renschoen betekent deze trend verfijning.kwaliteit, lichtere kleu ren en souplesse. Open, linnen boots De zonnebril - en laten we hopen dat we hem deze zomer hard nodig hebben - is niet alleen een 'hulp stuk', maar zeker ook een belang rijk mode-accessoire. Een goed passende, fraai gelijnde zonnebril geeft nèt dat extra accent aan de totale outfit, nèt dat puntje op de i. Zoals in het hele modebeeld is waar te nemen, hebben ook de ontwerpers van zonnebrillen zich laten inspireren door de romanti sche betovering van verre oorden. Er zijn ontelbare kleurencombina ties in vele modellen. Ook hier hebben warme tinten als robijnrood, violet en bruin met ac centen in oranje en diep nacht blauw de voorkeur. Geen vrouw die het niet leuk vindt een tikje mysterieus over te komen Maar. de zonnebril is ook dit jaar aan de kleine kant en dat laat toch de blik vrij voor het belangrijkste: de vrouw achter de bril. De Grote pofmouw heeft plaatsgemaakt voor een elegant kapmouwtje. 1 Neutrale tinten combineren mooi met zwart FOTO UNITED FASHION MAKERS Vrij en comfortabel zijn de sleu telwoorden in de mannen-zomer- mode. Stijf is een woord dat in de mannenmode niet meer voorkomt. De moderne man draagt een aan trekkelijke mix van geklede en sportieve kleding. Hij bekent dit jaar minder kleur, maar geeft de voorkeur aan rustige, natuurlijk stoffen in neutrale tinten als zand kleur met hier en daar een zwart accent. Onopgesmukte kleding voor de heren dus deze zomer. Een wijder, comfortabeler silhouet in hele re laxte en lichte, prettig draagbare stoffen. Wit Wit is deze zomer bepaald niet on belangrijk in de mannenmode. Wat te denken van een zacht roomwitte blazer in honderd procent linnen, met daarbij een roomwit linnen gi let, gecombineerd met een wit shirt en een witte broek in zacht linnen of, iets gewaagder, zelfs met witte shorts. Ruig en dus zeer mannelijk is de uniform look voor de man van wie niet verwacht wordt dat hij zich ie dere dag scheert. Ruige shorts en pantalons met een koord in de taille tot ongevoerde linnen uniformachtige shirtjasjes. De details zijn militair en omvat ten grote vierkante, opgezette zak ken. interessante knopen en zelfs touw dat wordt gebruik als koord in de broeken en shorts van ruw linnen. De kleuren zijn natuurlijk kaki- achtigen, zoals blauw en groen naar meer geel, samen met oker, gebrand rood, stoffig groen, don kerblauw en zwart als accent. Als hij toch iets meer gekleed wil gaan. blijft ook hier het credo: geen extremiteiten of vluchtige trends. Wel mode waarvan je direct weet dat het aantrekken je een verzorgd gevoel bezorgt, lucht en ruimte geeft en een gewichtloos draag- comfort belooft. De stofkeuze vormt de hoofdtoon. Voor deze zomer wordt veel ge bruik gemaakt van nieuwe stofty pen, uni's en faux-uni's, afgewis seld door linnen optieken, crêpes en mengingen van wol en zijde. De kleuren zijn marine, groen, bei ge, tabak, taupe en indigo blauw. Rnitdessins De business-man draagt blazers in vernieuwde ruitdessins of uni's in afgezwakte kleuren, serge en mat tings. In de vrijetijds-sfeer voeren de tinten naturel, ecru, taupe en ta bak de boventoon. Mannenmode zonder opsmuk Een mooie zonnebril is het punt je op de i FOTO SILHOUETTE Er wordt weer wat afgetrouwd in Nederland. De volgorde is wel ietsje anders dan vroeger: Eerst sa menwonen, soms zelfs eerst (een) kind(eren), en dan sparen voor het trouwfeest, want dat doet aan fees telijkheid en omvang zeker niet onder ten opzichte van de trouw partijen in de tijd dat eerst een aantal jaren keurig werd 'ver keerd', vervolgens verloofd en ten slotte getrouwd. Bij een trouwpartij is de jurk van de bruid voor haar één van de be langrijkste aandachtpunten. Daar heeft zij (of haar ouders?) veel geld voor over. Ook het bruidstoilet is aan mode onderhevig. Waren tot voor kort de (soms extreme) pofmouwen zwaar favoriet, tegenwoordig zijn juist de kleine kapmouwtjes erg geliefd. Ook tendeert de bruids mode naar een slanker silhouet. Dat wil zeggen dat de bruidsjapon nen veelal strak zijn. Geen wijd uitstaande, laag over laag, wijde rok, maar lange strakke kokerrok ken, veelal voorzien van een o meer loopsplitten. Bruidstoilettei met diep uitgesneden rugpandei genieten nog altijd een warme bes langstelling. Hoewel de bruid bij voorkeur noj steeds in het wit trouwt, wil dat ze ker niet zeggen dat haar japon ook wit is. Mooie zachte ivory tinter hebben duidelijk de voorkeur Korte bruidsjurken worden mo menteel weinig verkocht. In tegen deel: de sleep kan niet lang genoe; zijn. Nieuw is het feit dat de klassiek< tulen sluier weer terug is. Al dai niet afgezet met kant en eenvoudi; op het hoofd vastgezet met eei kam en een haartooitje. Overigens zal de bruid altijd kie zen wat zij zelf mooi vindt en wel! toilet het beste bij haar past. Daar om is het gelukkig dat er ook in di bruidsmode, ondanks waar te ne men modetrends, altijd een zeei gevarieerd aanbod is. Het moet a heel vreemd lopen wil de aan staande bruid niets van haar ga ding kunnen vinden. Vrouwen die Parijs op de voet willen volgen, krijgen het deze zomer niet gemakkelijk. De haute couture schrijft name lijk een wespetaille voor. En wel zo extreem dat borsten en billen door middel van een ij zerwerkje tot karikaturale proporties worden opgebla zen, waardoor de taille nog smaller wordt. De mode heeft eigenlijk zel den de natuurlijke vorm van de taille gehandhaafd. Ze is in de loop der jaren verschoven van net onder de borst (Empi- relijn) en onder de heupen (Charleston-mode) tot zelfs geheel afwezig (trapezedress van Yves Saint Laurant). Parijse mode-ontwerpers wil len de taille - en wel op de plek waar die natuurlijk aan wezig is - in ere herstellen. Het zandloperfiguur van de stoeipoes blijkt nog steeds het ideaal van veel vrouwen. Een vrolijke mix van ruiten, stre pen en kleine embleemprints, fijne draagbare kleertjes voor alledag. Zelfs bij de allerkleinsten speelt wit een grote rol. Dat wordt het voor de meisjes de ze zomer. Jurkjes, rokjes en over- gooiers 'voor naar oma en opa', maar ook voor gewoon op school. 'Grote' meisjes vallen ongetwijfeld door de nonchalante werkers kle ding in uni's en diverse strepen en meer verfijnde tricots in geprinte bloemetjes. De basiskleur is blauw en groen, gecombineerd met zach te pastels. Echte teenerkleding waarbij de accenten in wit heel be langrijk zijn. Dat geldt overigens ook voor de kleine meisjes outfit. De stoere boys voelen zich heel wat mans in kleren die verwijzen naar de straatsporten zoals moun tainbike. Ook de MTV sfeer rond deze col lectie is heel duidelijk. Felle kleu ren met naturel worden vaak ge combineerd met een zwart accent- je.Hun grotere broers kleden zich het zomerseizoen avontuurlijk. De kleuren zijn neutraal, ofwel warme heldere tinten en ook hier weer wit. 1 Felle kleuren gecombineerd met wit doel het altijd. FOTO MEXX Wie hoopt niet op een zomer als die van '94. Wie droomt niet van lange lome dagen aan het strand, elegant flaneren langs de vloedlijn en lange zwoele avonden. Natuur lijk in lekker losse strandkleding. Badpak of bikini voor overdag en als de zon gaat zakken, daar een wikkelrok en zo'n flinterdun jasje overheen. De strandmode omvat dit jaar een heel scala aan thema's. Van ele gant, simpel en stijlvol in microfi ber met ribbeltjes, zijden tricot en lycra tot uitbundige zonnige prin ten en maritieme details. Ge bloemd. gestreept, vooral in zwart wit maar ook effen zwart met witte dubbele stiknaden. Het meer ro mantische thema manifesteert zich, met een knipoog naar linge rie, in kant en haakeffecten. Badpakken, bikini's, wikkelrokken en jasjes, hebben deze zomer door bijvoorbeeld batik-effecten iets oriëntaals. Stoffen van oude cultu ren in een eigentijds jasje. De war me tropische kleuren als mosterd, oranjerood en ruby, rieken naar avontuur, roepen beelden op van India, Zuid-Amerika en Afrika. Dit geldt overigens ook voor de mannen- en kinderstrandmode. Met name voor de kleintjes knal len de kleuren er lekker uit. Voor de 'brutaaltjes' zijn er de hoog opgesneden badpakken,, de sexy cups met beugel, gewaagde driehoekjes en strings. Badpakken en bikini's met pijpjes ontbreken trouwens ook niet. Een ruim aan bod in de strandmode dus waar ie dere zonaanbidster en -aanbidder zich in kan vinden. 1 Gewassen indigo met exotische print FOTO BEACH LIFE

Scheldebode | 1995 | | pagina 13