LA GARE Activiteitenwinkel als bemiddelingspunt Scholieren hongeren uit solidariteit HOUSEPARTY De Slechtvalk Driehonderd deelnemers schoolvoetbal Walcheren Zonnepakket voor Huige Wijziging openingstijden kantoor Vijftienjarige Ralf Gommers neemt het op tegen drievoudig kampioen René Tiggelman Opcenten (V NI CJ FEESTEN EN PARTIJEN Actie bracht vorig jaar zesduizend gulden op vrijdag 10 maart Vogelvrij GRILLGERECHTEN. SNEL EN GRATIS THUISBEZORGD 01184-15645 of 14625 Scheldestraat 9 - Vlissingen Ma. - Wo. - Do. - Vr. 9.00-12.30 en van 13.30-16.15 Dinsdag 9.00-12.00, 's middags gesloten Wij verzorgen al uw Informeer vrijblijvend: Café-Restaurant Kanaalstraat 82 - Oost-Souburg - 01184-78143 100e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. M V WOENSDAG 8 MAART 1995 MIDDELBURG Een kleine honderd scholieren van de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren (CSW) gaan volgende week een 24-uurs hongerstaking houden. Met de ze actie willen ze geld inzame len voor projecten in de derde wereld en tevens aan den lijve ondervinden hoe het is om hon ger te hebben. Miranda Verburg en Anne- Ruth Roelofsen maken deel uit van het Hongerkuurteam dat de actie organiseert. Anne- Ruth maakt vorig jaar ook al deel uit van de organisatie: Toen werd er voor de eerste keer gevast door ruim honderd leerlingen. Deze lieten zich sponsoren door familieleden en kennissen en zo brachten ze samen bijna zesduizend gulden bij elkaar. Het schoolbestuur vulde dit bedrag aan tot het precies zesduizend gulden was. Dit jaar hoopt het team weer zo'n bedrag binnen te halen. De vraag 'waarom doet iemand nu een hongerkuur' wordt door Anne-Ruth beantwoord. „Je komt thuis uit school en je neemt drinken uit de koelkast en je pakt een koekje, eigenlijk zonder er bij na te denken. En ook alle ellende die je op tele visie ziet raakt je eigenlijk niet echt. Als het je niet bevalt zap je snel naar iets anders." Mi randa valt haar bij: „Door zo'n hongerkuur ga je veel meer nadenken. Je kunt natuurlijk ook duf naar een T.V.-actie kijken en dan geld geven maar door 24 uur niets te eten voel je toch een beetje wat het is om honger te hebben. Je doet dan zelf echt iets." De CSW-ers haken met hun actie aan bij de landelijke or ganisatie 'World Vision'. Die zorgt voor ondersteunend ma teriaal zoals folders, sponsor- lijsten en actie T-shirts. World Vision zorgt ervoor dat het geld bij de projectkantoren in de Derde Wereld komt. In Ruanda wordt dan geholpen met voed sel, medicijnen, kookgerei en materiaal voor onderdak. In Mozambique met zaden en ge reedschappen. In Cambodja kan een kinderziekenhuis op steun van World Vision reke nen evenals een voorlichtings project over aids. In Eritrea wordt een wederopbouwpro- ject voor scholen, klinieken en toiletten gesteund. De landelijke actie begint op 14 maart om zeven uur 's avonds. De CSW-ers wijken daar vanaf omdat zij op die dag een uitstapje naar Den Haag hebben. De hongerkuur begint voor hen op woensdag 15 maart om 19.00 uur, gewoon thuis. Na de avondmaaltijd mag er dan alleen nog gedron ken worden. „En omdat je 's morgens het ontbijt overslaat komt je maag niet in actie en is het niet echt moeilijk om vol te houden. Al zijn er wel eens klasgenoten die voor je neus met boterhammen gaan lopen zwaaien" zegt Anne-Ruth. 's Middags zijn er allerlei activi teiten op school. Het COS heeft spelletjes beschikbaar gesteld die het contrast tussen Afrika en Zeeland duidelijk maken en er worden ook video's ge draaid. Serieuze over de situa tie in Afrika en lollige van de videotheek. In de middagpauze Anne-Ruth Roelofsen (rechts) en Miranda Verburg. treedt de band Offish op. Tegen de klok van zeven gaat de hele groep aftellen. Als de 24 uur zonder vast voedsel erop zit mag er voorzichtig een hap je gegeten worden: een appeltje en een rijstwafel. Anne-Ruth en Miranda waagden zich vorig jaar een uur na afloop van de actie aan een Magnum maar FOTO HARRY DE LANGE dat zullen ze dit keer niet doen. Van zo'n lekker ijsje krijg je namelijk vreselijke buikpijn als je past 24 uur gevast hebt. Schaakgevecht over twee rondes OOST-SOUBURG Zaterdag 11 maart wordt er geschaakt om de titel 'Zeeuws kampioen'. Achter het bord zitten René Tiggelman en Ralf Gommers. Het belooft een spannende strijd te worden. Tiggelman (29) heeft aan twee remises genoeg om zich kampioen te mogen noemen. Gommers (15) moet anderhalve punt scoren, dat wil zeggen dat hij in ieder geval een partij moet winnen. In het speellokaal van SKS worden zaterdag twee partijen gespeeld. De eerste om tien uur 's morgens, de tweede om drie uur 's midddags. Tiggelman begint de eerste partij met wit. Ejn hij gaat meteen voor de winst. „Ik ga gee# twee remises spelen zeg, ik wil allebei de partijen winnen, met wit en met zwart." Wat hem betreft is er geen duidelijke favoriet. „We hebben allebei gelijke kansen." René Tiggelman vindt Ralf Gommers voor zijn leeftijd een erg sterke speler. „Hij speelt veel sterker dan ik op die leef tijd, maar hij is toch nog niet zo'n complete speler als ik." Ralf Gommers ligt er niet wak ker van als hij zou verliezen. „Ik heb al een aantal keren tegen Tiggelman gespeeld en ook wel eens gewonnen. Ik heb niets te verliezen. Het zal van de vorm van de dag afhangen of ik een kans maak of krijg. Ik moet een keertje winnen en een remise uit dit gevecht slepen. René Tiggelman: 'ik ga geen twee remises spelen'. FOTO HARRY DE LANGE 'Denkend aan Holland zie ik brede rivieren traag door oneindig laagland gaan', zo dichtte Marsman. Brede rivieren ja, maar je moet er wel overheen kunnen. Via een brug, met een veerboot of door een tunnel. Zeeland is goed voorzien van water, maar denk nu maar niet, dat het in de rest van Nederland anders is. Om in het rivierengebied te blijven, er zijn maar pontjes zat over Lek, Maas, Rijn, 't Spui en De Nieuwe Waterweg. En wie naar de overkant wil betaalt, passagiers en voertuigen. Als je voor twintig jaar terug over de Deltaroute naar de Randstad reed, dan mocht je betalen: Zeelandbrug, Haringvlietbrug en eventueel de Beneluxtunnel. Tegenwoordig zijn die verbindingen allemaal gratis. In ons gewest schijnt het zo ver te komen dat de WOV aangelegd gaat worden en dreigen de veerdiensten naar de archieven te verdwijnen. Behalve Vlissingen-Bres- kens, dat in stand wordt gehouden als fietsers- en voetgangersveerOm dat te financieren willen de Provinciale Staten ieder in Zeeland geregistreerd motorvoertuig met vijftien gulden Opcenten belasten. Wordt dat in de andere provincie's-met-veerdienst ook zo opgelost? Is het niet vreemd, dat inwoners van Tholen moeten betalen voor een bootverbinding waar ze misschien nooit gebruik van maken? En hoe verkoopt men dat aan de inwoners van Goeree-Overflakkee wanneer dat ooit bij Zeeland gevoegd wordt? Het is toch zo, dat alleen de gebruiker van een voorziening daarvoor betaalt. Daar kan voor en na 8 maart diep over nagedacht worden. 'Schipper mag ik overvaren, ja of nee? Moet ik dan ook tol betalen, ja of nee? Waarom Opcenten Vragen? Opcenten, de centen zijn op. Cameleon. 03 03 CS We zullen zien wat het wordt. Vooraf kun je alles nog zo mooi voorspiegelen, maar de waar heid komt pas aan het licht als je speelt". De vierdejaars atheneumleer ling aan het Zeldenrustcollege heeft vooral dit seizoen opzien gebaard. „Ik ben meer gaan spelen en de resultaten zijn duidelijk merkbaar. Maar ik zal nooit een echte topschaker worden denk ik. Het leren staat gewoon op de eerste plaats. De komende twee jaar zal mijn studie nog meer tijd vergen en dat betekent dat ik minder tijd over zal hebben om te schaken. Maar daar geef ik niet om". Ralf Gommers denkt niet dat het een voordeel voor Tiggel man betekent dat hij met wit mag beginnen. „Misschien juist niet. Hij zal proberen te win nen en ik heb zijn spel goed bestudeerd. Ik weet waar mijn kansen kunnen liggen. Het eindspel van mijn tegenstander is zeer sterk. Daar zal ik het dus niet van moeten hebben". Het Zeeuws kampioenschap kent sinds dit jaar een nieuwe opzet. Werden voorheen de acht rondes nog uitgesmeerd over het hele schaakseizoen, van september tot juni, dit jaar worden er twee rondes op een dag gespeeld en is het toernooi veel compacter geworden. Het resultaat is tot nu toe dat er zich in de top veel meer sterke spelers aangemeld hebben. Voor Tiggelman is het al de zesde of zevende keer dat hij meedoet aan het Zeeuws kam pioenschap. Drie keer lukte het hem om de titel in de wacht te slepen. Over de nieuwe opzet van het kampioenschap is hij erg enthousiast. „Ik vind het fantastisch, het is echt een in jectie voor het toernooi ge weest. Vorig jaar werd de strijd nog uitgesmeerd ever de perio de van september tot juni en daarom hebben er toen velen afgehaakt. Dit jaar is de bezet ting echt veel sterker en dat komt vooral omdat het toer nooi compacter geworden is door twee rondes op een dag te spelen. Wat mij betreft zouden er zelfs wel vier rondes in een weekend gespeeld mogen wor den, dan schiet het nog beter op." Ook Ralf Gommers vindt het spelen van twee partijen op één zaterdag geen belasting. „Inte gendeel. Ik ervaar dat als een stimulans. Je krijgt nu ook sterkere tegenstanders tegen over je en als schaker wil je dat ook. Het tempo is wel aan de krappe kant, maar daarnaast vind ik het ook een voordeel dat deze wedstrijden meetellen voor je rating. En in dat klasse ment ben ik dit seizoen goed geklommen. Als schaker kijk je toch altijd naar die rangschik king". Het wordt een echt schaakfes tival zaterdag want er worden ook wedstrijden voor de jeugd gespeeld. Bij de A-jeugd spelen Bemhard Meulenbroek en Co lin Boelhouwer. Zij hebben een gelijk aantal weerstandspun- ten. Mochten zij na twee par tijen nog gelijk staan dan wor den er 'vluggertjes' gespeeld. Om de wedstrijden wat extra cachet te geven zorgen drie schaakkenners voor commen taar bij de partijen. Hans Grof- fen, Bert Hendrikse en Peter Monté hebben zich hiervoor Ralf Gommers: 'ik lig niet wakker van verlies'. beschikbaar gesteld. Op deze manier wordt het toernooi ook voor minder goede schakers leuk om bij te wonen. De wed strijden in het speellokaal van de schaakclub Souburg aan de De Deckerestraat beginnen om tien uur. De toegang is gratis. VLISSINGEN 'Vrouw, 67, echtgenoot in verpleegtehuis, zoekt iemand om eens gezellig mee te gaan winkelen.' 'Man, 70, houdt van klassieke mu ziek, zoekt gelijkgezinde mu ziekliefhebber om samen con certen te bezoeken.' Dergelijke advertenties komen straks in een krant, die twee maal per jaar wordt uitgegeven door de Activiteitenwinkel. Daar kun nen ouderen vanaf 50 jaar die een ander zoeken met dezelfde hobby of interesse dit opgeven. Die oproep komt dan, overi gens zonder naam en toenaam, in de krant en via de Activitei tenwinkel kan men daarop rea geren. Bovendien is in de Acti viteitenwinkel allerlei informa tie verkrijgbaar over verenigin gen, clubs, cursussen en evene menten. Lies Luikenaar, coördinator van de Stichting Welzijn Oude ren, las in een vakblad over een dergelijke activiteitenwinkel in (ADVERTENTIE) Nijmegen en was meteen en thousiast. Zo'n initiatief past precies in het tweejarige pro ject 'Ouderen tegen eenzaam heid', dat juist van start is gegaan. „Er zijn natuurlijk vaste programma's in de dien stencentra, maar die worden meestal bezocht door een vaste groep ouderen. Met dit nieuwe initiatief willen we ook andere ouderen bereiken. Niet ieder een is een verenigingsmens of vindt een club die bij zijn hob by past. Maar als je ouder wordt, is de kans op eenzaam heid wel groter. Je gaat met pensioen, je verliest vrienden of je partner en voor je het in de gaten hebt, raak je in een isolement. De Activiteitenwin kel biedt de mogelijkheid om nieuwe contacten op te bou wen." De winkel, die gevestigd wordt in Bachten Reede aan de Vredenhoflaan is vanaf 7 april iedere woensdagmiddag van 14.00 tot 15.30 uur geopend. GOES Oude Vismarkt 2 01100-15426 Kentucky Martha goes to heaven Lies Luikenaar gaat de winkel voorlopig samen met Annemie- ke de Jonge beheren. Annemie- ke hoorde van het initiatief via haar moeder die als vrijwillig ster bij de Telefooncirkel werkt en meldde zich meteen aan. „Ik werkte in de gezinszorg, maar kreeg lichamelijke klachten en werd afgekeurd", vertelt ze. „Sinds mijn omscholing tot ad ministratief medewerkster ben ik werkeloos en het opzetten en beheren van de administratie van de Activiteitenwinkel is voor mij een mogelijkheid op een zinvolle manier werkerva ring op te doen." Lies Luike naar vult daarbij aan: „We zijn overigens wel op zoek naar meer vrijwilligers, want als Annemieke een betaalde baan kan krijgen, is ze hier natuur lijk weg. Bovendien willen we in de toekomst het aantal ope ningsuren en locaties uitbrei den. Wie zich inschrijft bij de Activiteitenwinkel, betaalt daarvoor vijf gulden en krijgt vervolgens twee maal per jaar de Activiteitenkrant thuis be zorgd. De krant wordt ook op diverse plaatsen verspreid. De advertenties worden onderge bracht in verschillende rubrie ken. Via de rubriek 'gezellig heid' kunnen mensen iemand zoeken om eens een dagtripje mee te maken, te winkelen of thuis koffie te drinken. De ru briek 'uitgaan' richt zich op mensen die iemand zoeken om naar de bioscoop of concert te gaan of een reisje mee te ma ken. Andere rubrieken zijn 'be wegen en sport', 'denksport en spel' en 'binnenactiviteiten', waarbij je kunt denken aan tekenen, handwerken, schilde ren of musiceren. Via de winkel kan dan op verzoek het eerste contact worden gelegd. Lies Luikenaar heeft inmiddels al lerlei clubs en verenigingen aangeschreven om informatie. „Ik kreeg daar hele positieve reacties op", zegt ze. „Een tele foontje van een bestuurslid van een modelbouwclub bijvoor beeld: 'Laat ze maar komen, dit is een hobby die je wel tot je tachtigste kunt doen', zei hij enthousiast." Eind maart zijn er verschil lende informatiebijeenkomsten over de Activiteitenwinkel, waar ook tijd is ingeruimd voor de vrolijke noot. De bijeen komsten vinden plaats op 20 maart in Bachten Reede met medwerking van de Begiwe-jodico's, een zanggroep van vijf mannen, voortgeko men uit een volksdansgroep; op 22 maart in De Zoute Viever in Oost-Souburg met muzikale medewerking van José Dorle- ijn-Heijdens en Saskia Baljeu; op 28 maart in De Open Hof, waar troubadour Anja Kop- mels optreedt en op 30 maart in hot Theo van Doesburgcen trum met medewerking van De zingende timmerman. De bij eenkomsten beginnen om 14.00 uur. De toegang is gratis. _A. HET ZEEUWSE LANDSCHAP Het is me meer overkomen dan ik eigenlijk wil toegeven. Voor het inhalen kijk ik in beide spiegels en toch... De achterligger staat boven op z'n rem, drukt langdurig op de claxon en maakt een obsceen gebaar. Het probleem zit m hem in de 'dode hoek'. Dit is de ruimte schuin IM/N achter de auto wat niet in het blikveld van beide sPie9els valt. Gelukkig loopt dit soort luL situaties meestal goed af. Dit zou niet het geval zijn, als de achterligger de slechtvalk is. De slechtvalk is een roofvogel die als jachttech niek gebruik maakt van de 'dode hoek' in het blikveld van zijn prooi. De slechtvalk is een -■Atypische lucht jager die vanaf een vaste zit plaats, zoals een toren of mast zijn luchtaan vallen inzet. Cirkelend vanaf grote hoogte duikt hij bij voorkeur van achteren op zijn prooi. Bij een duikvlucht sluit de slechtvalk de vleugels dicht tegen het lichaam en suist als een raket naar beneden met snelheden tot 300 km/h. Met z'n lange vleugels is hij geschikt voor snelle vluchten in weidse landschappen. In een bos heeft hij vanwege zijn geringe wendbaarheid niets te zoeken. Dat is meer het terrein voor havikken en sperwers. Op het menu staan voornamelijk vogels zoals postduiven, kraaiachtigen en spreeuwen. Roofvo gels hoeven het jagen niet van hun ouders te leren. Een in een broedmachine opgefokte roofvogel jaagt net zo fel als een wilde. Het aannemen van prooi tijdens de vlucht is wel een goede oefening. Ook het spelen en stoeien in het nest, waarbij ze van elkaar van alles afpakken, staat in het teken van het grote werk. Bij de eerste jachtpoging op levende prooien gaat de aspirant jager vaak overmoedig te werk. Door' ervaring worden ze snel wijzer en bouwen ze door keiharde dagelijkse oefening een goede conditie op. Dat het een harde leerschool is blijkt uit het feit dat de sterfte onder de eerstejaars 75% is. Zijn ze eenmaal het eerste jaar gepasseerd dan worden de levenskansen snel beter. Het woord slecht in de naam betekent gewoon of algemeen. Dit laatste slaat niet op zijn huidige status. Als broedvogel is de slechtvalk altijd een zeldzaamheid geweest, maar ooit moet hij in het winterhalf jaar vrij gewoon geweest zijn. Maar ook als wintergast is het nu een buitenkansje als je nu een slechtvalk te zien krijgt. Jaarlijks overwinteren hooguit enkele tientallen slechtvalken in het Deltagebied. WESTKAPELLE Het voet baltoernooi van de scholen op Walcheren wordt dit jaar ge houden op woensdag 5 en woensdag 12 april. Ruim drie honderd kinderen van 19 scho len gaan de sportieve strijd aan op de voetbalvelden van het Sportpark Prelaat aan de Do mineesweg. Woensdag 5 april treden de jongens aan met vijf elftallen en 34 zeventallen. Als de weersomstandigheden tegen zitten wordt het toernooi op 19 april verspeeld. De meisjes ko men op 12 april in actie met dertig zeventallen. Voor hun is de uitwijkmogelijkheid 26 april. De wedstrijden beginnen om 13.00 uur. De bekers wor den beschikbaar gesteld door het weekblad De Scheldebode. De deelnemende scholen zijn: 't Klinket en De Sprong -Koude- kerke, de Lichtboei -Westka- pelle, Bergpadschool - Grijps- kerke, 't Baken, Polderburcht, Zonnestraal, De Zeester en de Beatrixschool -Amemuiden, Valeriusschool en Het Veer -Veere, de Golfslag -Domburg, de Knotwilg en de Regenboog -Oostkapelle, De Schute -Big- gekerke, Willibrordus -Zoute- lande, De Wegwijzer -Seroos- kerke, De Goede Polder -Vrou wenpolder, VLISSINGEN Danielle Huige uit Koudekerke heeft een zonnepakket gewonnen met de puzzel van de Scheldes- traatpagina, die iedere maand in de Scheldebode staat. Daniëlle loste de twaalf vra gen, afkomstig uit de adverten ties van de Scheldestraatpagi- na, foutloos op en werd door loting winnaar van een zonne pakket. Dit pakket, met een waarde van 32,50, werd be schikbaar gesteld door zonne- studio Acapulco uit de Schel- destraat. Nu ook in Koudekerke - Oost-Souburg en Middelburg binnen het uur bezorgd Gratis thuisbezorgd van 16.00- 24.00 u. Min. afname 15.- Alle schotels worden geserveerd met ge bakken aardappelen, (rites ol rijst en salade. Restaurant Geopend 7 dagen per week van 12.00-24.00 uur. Walstraat 25-27 - Vlissingen MMaHMMMMHMHMMMMMMMHHMNMMi

Scheldebode | 1995 | | pagina 1