Ke 2. L£ k DE SCHELDEBODE Scholieren van De Regenboog zwemmen 3000 gulden bijeen «LCHEMILLA 2.— Inzamelactie 'Kleren voor Koerdistan' Zwarte Zeeëend Wijziging openingstijden kantoor Minitheater jublieert met klassieker GroenLinks discussieert 50 Stichting 8 maart heft zichzelf op Belasting 'Op hoop van zegen' met Zeeuws tintje ma Alle hamburger menu's QUEEN'S BURGER Uittocht Vogelvrij I' It verblijven. Ze komen daar aan de kost door /rV I diep in het water naar schelpdieren, kleine Waf kreeftjes en andere dierlijke prooien te duiken. Sharon Dijksma Programma Scheldestraat 9 - Vlissingen Ma. - Wo. - Do. - Vr. 9.30 - 12.30 en van 13.30 - 16.15 Dinsdag 9.30-12.00, 's middags gesloten ?Z rz c WAARDEBON ES 11n» -1 'M1—n «I Tegen inlevering van deze bon (t.m. 3l| GOES-VLISSINGEN E SCHELDEBODE 100e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. 301 M V WOENSDA( 22 FEBRUARI 199 MIDDELBURG Sam Bar- zendji meest enkele jaren gele den zijn vaderland ontvluch ten. Hij hoort tot hèt Koerdi sche volk, een bergvolk uit het midden-Oosten, dat al eeuwen strijdt voor onafhankelijkheid. Sam woont inmiddels drie jaar als vluchteling in Nederland. Hij ontmoette Ineke in het asielzoekerscentrum, waar zij het vrouwen- en kinderwerk begeleidt. Drie maanden gele den trouwden ze. Het lijkt een hedendaags sprookje, maar de werkelijkheid heeft zijn scher pe kantjes. Er gaat geen dag voorbij of Sam en Ineke wor den herinnerd aan het lot van het Koerdische volk en de fa milie van Sam. Al lang lopen ze rond met de gedachte dat ze graag wat willen doen. Toen Ineke en kranteartikel onder ogen kreeg over de stichting 'Motherhood' die regelmatig kleding en medicijnen naar Koerdistan brengt, hoefden ze er niet lang over na te denken. In augustus gaat er weer een vrachtwagen naar Koerdistan en Sam en Ineke hopen dat ze dan een zending kleding, schoenen, lakens en dekens en speelgoed mee kunnen geven. Na de Eerste Wereldoorlog werd de Koerden een onafhan kelijke staat beloofd, een belof te die nooi,t vervuld is. Integen deel. Het Koerdische volk wordt steeds bloediger onder drukt, of het nu in Syrië, Tur kije, Iran, Irak of Rusland is. Sam Barzendji komt uit het Irakese deel van Koerdistan. De grote machthebber in Irak, Saddam Hussein, is al jaren stelselmatig bezig met het uit roeien van de Koerden en schuwt daaarbij geen enkel middel. Wie herinnert zich niet de beelden van Koerdische burgers, die door gifgas om het leven waren gebracht. Ook in ternationale hulporganisaties worden het doelwit van ge welddadige acties en trekken zich langzamerhand terug. Een gedeelte van Koerdistan is nu nog veilig gebied en wordt ge controleerd door de Verenigde Naties. De vraag is hoe lang dat nog duurt. Sam Barzendji moest vluchten, evenals drie van zijn broers. Twee van hen wonen nu in Zweden, een der de in Denemarken. Zijn moe der en zussen wonen nog in Koerdistan. Een enkele keer lukt het om telefonisch contact met te krijgen. Postverkeer is allang niet meer mogelijk. „Als we ze te spreken krijgen, kla gen ze niet", zegt Ineke, „dat ligt niet in hun aard, maar wij weten dat de situatie steeds schrijnender wordt, zeker nu het daar winter is. Er is wel wat te krijgen, maar alles is schreeuwend duur. Bij ieder kopje koffie wat wij drinken, denken we, dat hebben zij niet." Sam vult aan: „Het is een hopeloze strijd en vier mil joen mensen zitten hopeloos in de val. Wij leven iedere dag in onzekerheid over het lot van mijn familie. Er zijn geen voor zieningen, er is geen elektrici teit, er is geen olie voor de kachel. En er is geen land ter wereld dat zich het lot van de "Koerden aantrekt. De aandacht gaat uit naar andere landen, zoals voormalig Joegoslavië of Ruanda." Via haar moeder die in Den Helder woont, kreeg Ineke een kranteartikel over de stichting Motherhood in handen. De mo tor achter deze stichting is Ni- coline Smit, die in 1991 de televisiebeelden zag van de grote uittocht uit Irak van ver dreven Koerden, vertelt Ineke. „Zij zag die beelden en dacht, dat kan toch niet, daar moet wat gebeuren. Inmiddels is ze al verschillende keren naar Koerdistan geweest. Via het ministerie van Buitenlandse Zaken krijgt ze lijsten met me dicijnen die ze tegen inkoop sprijs kan kopen en daar afle- Ineke en Sam Barzendji vert bij de ziekenhuizen. Ver der gaat de distributie heel simpel: de vrachtwagen stopt in een dorp, daar worden spul len uitgedeeld en vervolgens gaat het naar het volgende dorp. Er zitten dus niet allerlei onnodige schakels tussen. Het is niet zo, dat wij het alleen, voor de familie van Sam doen, het gaat ons om al die Koerden die het zo hard nodig hebben." Daarom doen Sam en Ineke een beroep op de Zeeuwse be volking om kleding, schoenen, beddegoed, speelgoed en even- FOTO HARRY DE LANGE tueel doosjes paracetamol of dergelijke pijnstillersaf te staan. Tot begin juli zijn zij iedere zaterdag tussen 10 en 16 uur thuis aan de Nieuwe Haven 29 om de giften in ontvangst te nemen die in augustus naar Koerdistan worden vervoerd Voor de laatste keer: Vrouwendag VLISSINGEN De Internationale Vrouwendag op Walcheren wordt volgende week voor de laatste keer in de bestaande opzet gevierd. De Stichting 8 maart,' die ieder jaar voor de Walcherse viering zorgdraagt, heeft vorige maand besloten de stichting op te heffen. We hebben het idee dat de vrouwen die voorgaande jaren de Vrouwendag bezochten inmiddels hun weg ebben gevonden en dat we nu de doelgroep een beetje voorbijschieten." zegt Martha Vergouwe, van de Stichting 8 maart. In 1990 kwamen er nog driehonderd vrouwen op de de viering van Vrouwen dag af, twee jaar geleden was dit aantal al gezakt naar vijftig. Vorig jaar werd Vrouwendag niet ge vierd op Walcheren, omdat er toen perikelen rondom de uitbetaling van de subsidie waren. HET ZEEUWSE LANDSCHAP Normaal gesproken krijg je de zwarte zeeëend maar zelden te zien. Het is echt een soort die het liefst op volle zee verblijft en dan vanaf de klist niet te zien is. Uit de telgegevens die per vliegtuig verzameld worden weten we dat er in de voordelta fikse aantallen zwarte zeeëenden Als je ze vlak langs de kust te zien krijgt is dat meestal een teken dat er iets aan de hand is. Het kan zijn dat een flinke westerstorm ze naar de kust gedreven heeft, maar vaker gebeurt het helaas dat de zeeëenden besmeurd zijn met olie. Soms valt dat niet eens direct op want de vogels zijn helemaal in het zwartbruin gekleed. Maar het gedrag van oliebeesten is vaak zo dat je ze er toch direct uithaalt. De besmeurde vogels zijn traag en weinig schuw en vaak hebben ze moeite met zwemmen omdat hun verenpak niet langer waterdicht is. Zo'n olieslachtoffer is vaak ten dode opgeschreven. Ze sterven aan maag- en darmperforaties doordat ze bij het verenpoetsen olie binnenkrijgen of ze lopen een longontsteking op in het koude water. In het Deltagebied zijn een paar plaatsen waar je met succes op zoek kunt naar gezonde zwarte zeeëenden. De Walcherse kust telt een paar van die plekjes maar het mooiste kan men zwarte zeeëenden (en allerlei andere zeevogels) waarnemen aan de buitenzijde van de Brouwersdam. Mocht de herken ning problemen geven dan is de opvallende knobbel boven de snavel kenmerkend genoeg om verwarring met iedere andere soort uit te sluiten. Martha Vergouwe, nu nog de voorzitter van de Stichting 8 maart, vindt dat de subsidie die de stichting ieder jaar van de gemeente krijgt beter ge bruikt kan worden voor de emancipatie van buitenlandse vrouwen. „Het gaat om ge meenschapsgeld en de vrouwen die de afgelopen jaren naar de Vrouwendag kwamen hebben het niet echt nodig. Buiten landse vrouwen daarentegen wel, die zouden het voor oplei dingen en dergelijke kunnen gebruiken." De subsidiegever wordt bin nenkort op de hoogte gesteld van de opheffing. Daarbij komt van Martha wel de voorwaarde om de gelden volgend jaar ter beschikking te stellen aan een organisatie voor buitenlandse vrouwen. Martha sluit trouwens niet uit dat er volgend jaar een andere stichting is die Vrouwendag wil vieren. „Het zou best kun nen dat er vrouwen opstaan die zeggen 'dit kan niet' en die de plaats van onze stichting in willen nemen. De laatste viering van Vrou wendag op Walcheren staat in het teken van 'wat kunnen we van elkaar leren?' en 'hoe geven vrouwen vorm aan hun eman cipatie'. Dit thema komt tot uiting in het forum, dat onder leiding staat van Ria de Feijter. In het forum zitten vertegen woordigers van oudere en jon gere vrouwen. Namens de jon gere vrouwen zijn aanwezig: Tweede Kamer-lid Sharon Dijksma, Annemarije Walrave (lid van de jongerenorganisatie van Groen Links) en Brechje Beun van de Jonge Socialisten. De oudere generatie vrouwen wordt vertegenwoordigd door de Middelburgse wethouder Fieke Smitskamp en boerin Aly Wisse. Tijdens de discussie ko men ook de verkiezingen voor Provinciale Staten en de ophef fing van de Rode Vrouwen aan de orde. In het avondprogramma komen de tegenstellingen en de over eenkomsten tussen oudere en jongere vrouwen aan de orde. De toneelgroep Dosto speelt het toneelstuk 'Overgang' en daarna speelt de rockband Eyeliner. De viering van Internationale Vrouwendag vindt plaats in het Arsenaaltheater. Het programma begint om 13.30 met een ontvangst en een openingsceremonie. Daarna zijn er verschillende workshops waaraan de bezoekers mee kunnen doen. Ine Bloemen ver zorgt een workshop over foto- (ADVERTENTIE) Eyeliner zorgt voor de uitsmijter op Vrouwendag. grafie en Anneke Schenk een over creatief schrijven. Ada van Hoof brengt 'kiezen voor educatie' onder de aandacht, Irene Roozenburg 'welzijn' en An van Schaik en Conny Koo- man 'klasieke homeopathie'. Er wordt ook een film ver toond, van Ine Bloemen. Het is de film 'Wie de overall past, trekke hem aan', over herintre dende vrouwen. Speelster So phia Trotsenburg geeft een toe lichting bij de film. De ge meente Vlissingen staat met een stand van de Emancipatie commissie. De forumdiscussie begint om 16.30 uur. Belasting. We hebben er allemaal direct en indirect mee te maken. Direct in de vorm van loon- of inkomstenbelasting en indirecte belasting op aanko pen. Het is bijna maart en zowat iedereen heeft het nieuwe aangifte formulier in zijn bezit. Juist daarom vond ik het vorige week extra opvallend om te in de regionale pers te lezen dat een overijverige inspec- Cteur van belasting in de dienstkring Breda had gemeend om bedrijfskleding eens onder de loep te nemen. Wat is namelijk het geval? Dienst- of werk kleding die niet opvallend genoeg voorzien is van een logo of bedrijfsnaam kan in alle rust privé gedragen worden en dient derhalve belast te worden. Het zou dus zo kunnen zijn, dat een bedrijf honderd grijs/grauw/beige stofjassen koopt, daar niet duide lijk zijn naam op laat zetten en deze aan het personeel verstrekt. In plaats van zondags hun eigen vrijetijdskloffie aan te doen, zitten de werknemers van dat bedrijf de hele zondag zeker met die vlotte stofjas aan. Ik ken een merk overhemd, dat dezelfde naam heeft als een computer- en soft-ware-bedrijf en er zijn overalls, gelijknamig aan onze nationale vliegmaatschappij. Hoe zou je daar dan mee om moeten gaan, leg dat maar eens uit, die kleding is niet van de baas. Misschien kan die inspecteur uit Breda op zijn eerstvolgende ATV dag of lang weekend eens overwegen om een hele dag naar de Zeeuwse kust te gaan. Bij vloed staat er op het strand genoeg wind voor frisse ideeën. Bij eb kan hij dan, in van overheidswege verstrekte bedrijfskleding uiteraard, spijkers op laag water gaan zoeken. Cameleon. KI G5 MIDDELBURG Het Mi nitheater bestaat tien jaar en grijpt die gebeurtenis aan om een langgekoesterde wens in vervulling te doen gaan: het voor het voetlicht brengen van een klassieker. De keuze viel op het bekende werk van Her man Heijermans 'Op hoop van zegen'. Het stuk gaat op 4 maart in première en wordt in maart, april en mei nog een aantal keren opgevoerd, steeds in het Minitheater aan de Ver- werijstraat. Wie kent niet de uitspraak „De vis wordt duur betaald", die we graag - ten onrechte - toe schrijven aan de vrouwelijke hoofdpersoon Kniertje. Regis seur Ron Lubbersen bewerkte het enigszins verouderde taal gebruik van Heijermans, zon der de strekking van het epos geweld aan te doen en gaf het stuk bovendien een Zeeuws tintje. Heijermans schreef 'Op hoop van zegen' in 1900 met een heel direct doel: het aan de kaak stellen van de misstanden in de Hollandse visserij. De plaats van handeling is een vissers dorp waar vrijwel iedereen af hankelijk is van de visserij en dus de plaatselijke reder. Die wil zo veel mogelijk geld ver dienen en geeft zijn goede geld liever niet uit aan het onder houd van zijn schepen. Regel matig valt dan ook een schip breuk te betreuren. De reder weet het verlies van zijn sche pen gedekt door de verzeke ring; voor de nabestaanden van de slachtoffers is er nagenoeg geen enkele voorziening. Hoofdpersoon Kniertje heeft al haar man en een zoon verloren maar moet toch lijdzaam toe zien hoe ook haar beide over gebleven zoons het zeegat kie zen: een andere keuze is er niet. De jongste zoon is doodsbang en moet gedwongen worden het huis te verlaten. Dan vergaat het schip Op hoop van zegen met beide zoons en Kniertje moet, om in haar onderhoud te voorzien, het huishouden gaan doen van de reder die haar zoons de dood instuurde. Heijermans (1864-1924) leef de in een tijd waarin de maat schappij als gevolg van de op komende industrialisatie sterk in beweging was. Veel mensen trokken van het platteland naar de stad, konden daar nau welijks aan de slag komen en verpauperden. Heijermans leerde al vroeg de harde kanten van de 19-eeuwse maatschap pij kennen. Zijn vader was Jood en journalist, twee eigen schappen die de handels-élite in Rotterdam hem niet in dank afnamen. Hij ging failliet en trok in bij een café-zangeres met wie hij later trouwde, hoe wel hij diep in zijn hart het burgelijk huwelijk verafschuw de. Dat de zoon al vroeg de burgerlijke moraal verwierp en het socialisme omarmee is, ge zien die achtergrond, niet ver wonderlijk. Toch wilde hij niet het predikaat 'socialistisch kunstenaar' opgeplakt krijgen. Kunst was voor hem méér dan een politieke stroming. Hij zag kunst als uiting van de werke lijkheid. Het avondprogramma begint om 20.00 uur met het toneel stuk 'Overgang' gespeeld door de groep DOSTO. Het is een stuk vol humor, ernst, opvlie gers, koud zweet en nervositeit. De blues/rockband Eyeliner sluit de Vrouwendagviering af met een ruig, poëtische en mee slepend concert. Eyeliner be staat uit vijf meiden die al tien jaar samen muziek maken. OOST-SOUBURG Groen Links houdt dinsdag 28 fe bruari een openbare discussie- en informatieavond over het minderhedenbeleid van de Pro vincie. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van Mae-Uku aan de Kromwege- singel en begint om 19.30 uur. Het centrale thema van de bij eenkomst is 'werken aan parti cipatie en integratie van al lochtonen - is dat hetzelfde als werken aan een multiculturele samenleving?' Het statenlid Frans van Kollem verzorgt een inleiding, evenals de nummers 4 en 10 op de kandidatenlijst. Dit zijn Diyaddin Zengin en Ales Sopantila. Naast het pro vinciale beleid wordt ook het landelijk en gemeentelijk be leid op de korrel genomen. (ADVERTENTIE) TEGEN INLEVERING VAN DEZE BON ONTVANGT U Normaal 100 ml. -T£7no*l ttlfnBLÖÜÏÏl MIDDELBURG lange delft 121 tel 01i80-3990ó VLISSINGEN oude markt 18 Exclusief verkrijgbaar bij: DE RODEUffiPÏLAREN tel 0118*30250 OOSTKAPELLE De kinderen van de christelijke basisschool De Regenboog hebben vrijdag 17 februari maar liefst drieduizend gulden bij elkaar gezwommen voor basisschool 'Op den stereken berg' uit Itteren. Deze Limburgse school liep tijdens de overstromingen in januari flinke waterschade op. Kinderen van De Regenboog hadden zich door hun familie en vrienden laten sponsoren waardoor elk gezwommen baantje geld opbracht. Kosten waren er niet want de manager van De Parel stelde het zwemparadijs gratis ter beschikking van de scholieren. Burgemeester Hietkamp opende het festijn. Leden van het schoolbestuur doken in hun pyjama het water in, gevolgd door de leerlingen uit de groepen drie tot en met acht.

Scheldebode | 1995 | | pagina 1