Ook jongeren kunnen reuma krijgen Cultuuromslag Zeeuwse bibliotheken Paranorma in Middelburg Raymond Barneveld geeft dartdemonstratie VW: in de voorverkoop BUROVOOR RECHTSHULP Blues Brothers terug Reizend muziekgezelschap doet Middelburg aan Doeweek in Ambachtscentrum Huurprijsverlaging Expositie amateur kunstenaars SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 22 FEBRUARI 1995 313 Vormen Diagnose Medicijnen Anders Problemen Marktgericht Afstemming MIDDELBURG Carla maakt zich al enige tijd zorgen over haar zoon Hans. Steeds klaagt hij maar over pijn in zijn gewrichten. De huisarts heeft tot nu toe niets bijzon ders kunnen vinden. Als de pijn blijft aanhouden, stuurt de huisdokter Hans door naar een reumatoloog. „Reuma bij een kind, kan dat dan?" vraagt Carla verbaasd. De huisarts legt haar uit dat ook jongeren een chronische ontsteking van de gewrichten kunnen krijgen. In Nederland lopen de schat tingen uiteen van vijfhonderd tot tweeduizend kinderen met chronische gewrichtsontste king. De ziekte kan zich op verschillende manieren voor doen. Dat leidde in het verle den tot veel verwarring. Daar om zijn in 1977 specialisten over de gehele wereld het eens geworden over de naam van de ziekte en over de verschillende verschijningsvormen. Zo ont stond de officiële naam: Juve niele Chronische Arthritis, meestal afgekort tot JCA. Er is sprake van JCA als een kind voor het 16e jaar meer dan drie maanden een ontsteking van een of meerdere gewrichten heeft. Om met enige zekerheid te kunnen zeggen hoe het verloop van de ziekte zal zijn en hoe deze behandeld moet worden, is belangrijk om onderscheid te maken tussen de verschillende vormen. Zo is er een type jeug dreuma waarbij vooral gelet wordt op de stand van de ge wrichten, bij een ander op oog afwijkingen en weer bij een ander op afwijkingen van de rug. Er is ook een vorm van JCA waarbij koorts, opgezette klieren en huiduitslag op de voorgrond staan. Chronische gewrichtsontsteking kan ook gepaard gaan met darmontste kingen. Verder kunnen kinde ren met de huidziekte psoriasis ook problemen met de ge wrichten krijgen. De diagnose JCA is moeilijk te stellen. Er bestaat geen test voor JCA, zoals er bijvoorbeeld een test is waarmee zwanger schap kan worden vastgesteld. Vaak zijn er afwijkingen van het bloed te zien en treedt bloedarmoede op, maar dat is niet altijd het geval. Zestig procent van de volwassenen met gewrichtsreuma reageert positief op de zogenaamde reu- matesten, maar bij kinderen gaat dat niet op. Op röntgenfo to's zijn botziekten en -breu ken te zien, maar geen JCA. Soms zit er vocht in een ge wricht, dit vocht kan dan na der onderzocht worden. JCA is niet besmettelijk, voor zover men nu weet. Wel kan er sprake zijn van een bepaalde aanleg, waardoor het in be paalde families veel voorkomt. De ziekte verdient vooral aan dacht omdat kinderen met JCA vaak een langdurige behande ling nodig hebben. Meestal is JCA goed te behandelen, mits de ware aard van de ziekte is herkend. Kinderen hebben een groot vermogen tot herstel, maar soms moet toch rekening worden gehouden met blijvend letsel. De eerste behandeling bestaat uit medicijnen. Bij beginnende JCA helpen ontsteking-rem mende pijnstillers meestal goed. Soms zijn daarnaast nog andere medicijnen nodig. Ver der zijn rust en oefeningen be langrijk om te zorgen dat spie ren en gewrichten zo goed mo gelijk in vorm blijven. Blijven gewrichten ontstoken, dan wordt soms geopereerd om ont stoken bekleding van het ge wricht te verwijderen. Als er blijvende schade dreigt aan een van de gewrichten, kan de er gotherapeut helpen. De ergo therapeut geeft praktische ad viezen over hulpmiddelen waarmee het kind de normale activiteiten als spelen, eten en naar school gaan, kan blijven doen. JCA is beslist iets anders dan gewrichtsreuma bij volwasse nen. Als een kind een chroni sche ziekte krijgt, met veel pijn, ziek-zijn, beperking van de beweeglijkheid en veel be zoek aan artsen, heeft dat ge volgen voor de lichamelijke groei en ontwikkeling, voor het omgaan met andere kinderen, het meedoen aan sport en spel en de beroepskeuze. Een goede samenwerking tussen de huis arts en de behandelende spe cialisten, fysiotherapeut èn er gotherapeut is nodig om de behandeling in goede banen te leiden. In samenwerking met de Reu- mapntiëntenbond is in 1982 een Jongerencommissie opge richt. Deze commissie organi seert activiteiten voor jongeren van 18 tot 41 jaar met reuma, zoals jongerenvakanties, jonge rengroepen en de 'reumafoon', een landelijke telefonische vraagbaak voor de jonge reu mapatiënt. Voor deze regio kun je bellen naar: Carla Schroot (Middelburg, 35 jr.) tel. 01180-14827. VLISSINGEN De bibliotheek moet aantrekkelij ker worden voor de bezoekers. Daarom gaan de gezamenlijke bibliotheken in Zeeland experimente ren met een nieuw type bibliotheek. Doel van het experiment is te onderzoeken of een andere manier van organiseren leidt tot een beter gebruik van de bibliotheek en tot hogere tevredenheid van klanten. De Zeeuwse bibliotheken willen zich niet langer hoofdzakelijk concentreren op het verzamelen en presenteren van een collectie boeken, tijdschriften, videobanden of compact discs, maar het accent meer leggen op het voldoen aan de vragen en behoeften 'tlai van de klanten. In grote lijnen is de bibliotheek nu nog een standaardinstituut met één aanbod, één contribu tietarief en één regelgeving voor het gebruik van de dien sten. Bibliothecarissen zien na tuurlijk wel dat klanten onder ling sterk verschillen: er zijn klanten die wekelijks komen en niets liever doen dan lezen, anderen hebben weinig tijd en willen zich snel informeren. De één ontspant zich met een ro man, de ander heeft voorkeur voor een film. Bibliotheken kunnen niet altijd aan deze tegenstrijdige verwachtingen te voldoen. Als veel klanten ge lijktijdig belangstelling tonen voor een nieuwe roman, dan moet al snel „nee" verkocht worden. Als naast boeken ook videobanden of elektronische informatie verlangd wordt, dan kan dit met een bescheiden budget niet allemaal aangebo den worden. DONDERDAG 23 FEBRUARI 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Vragen staat vrij. 11.05 Muziek. 12.05-13.00 Middageditie met o.a. gast en reportage. 16.03 Een vak apart, programma over gewone en ongewone beroepen met muziek op verzoek. 17.03-18.00 Avondeditie met o.a. Zegt u 't maar. VRIJDAG 24 FEBRUARI 7.05-8.00 Ochtendeditie 8.32 Och tendeditie met o.a. straatrumoer, straatinterviews over het nieuws van de afgelopen week. 9.00 Muziek. 10.05 Die's nog van voor d'n oorlog. Vandaag de heer en mevrouw Pro voost uit Domburg. 11.05 Muziek. 12.05-13.00 Middageditie met o.a. Het Fort Zelandia, over de Zeeuwse burger en zijn bestuur. 16.00 UIT- gaanstips voor het weekeinde. 17.05-18.00 Avondeditie met o.a. Zeeuws Diep, Zeeuwse opinieleiders bespreken de actualiteit. Vandaag met: Hennie Klein-Hesselink, Marijn Dieleman en Wies Saman. ZATERDAG 25 FEBRUARI 10.03-13.00 'Dag Week' Programma voor de vrije zaterdag met het Zeeuwse weerbericht, een overzicht van de zaterdagkranten, gasten, de passie van..., een boekbespreking, culinaire tip van de chefkok en mu ziek. 13.34-18.00 Omroep Zeeland Sport: uitslagen, reportages, com mentaren. ZONDAG 26 FEBRUARI 10.02 De tijdmachine, vandaag: Pa triotten in Zeeland. 11.02 De Zeeuw se Lucht, muziekprogramma met West-Zeeuwsvlaams Kamerkoor. 12.05 Die's van voor d'n oorlog', Vandaag de heer Janse uit Vogel waarde. 13.32-14.00 Omroep Zee land Sport. 14.25-14.30; 15.25-15.30 en 15.25-16.30 Omroep zeeland Sport in Langs de Lijn. 17.05-18.00 Omroep Zeeland Sport, uitslagen, re portages en commentaren. MAANDAG 27 FEBRUARI 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie. 9.05 Muziek. 10.05 De Tijdmachine, vandaag: vliedbergen in Zeeland. 11.05 Muziek. 12.05-13.00 Middageditie met o.a. het spelletje Wegwies. 16.03 Sportmeneer, het diepere wezen van de sport. 17.05-18.00 Avondeditie met o.a. zegt u het maar. DINSDAG 28 FEBRUARI 7.05-8.00 Ochtendeditie 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Muziek. 10.05 Oogappels en muilperen, programma over opvoe ding en onderwijs. 11.05 Muziek. 12.05-13.00 Middageditie met o.a. gast van de week. 16.03 Gefelici teerd! Verzoekplaten en gelukwen sen. 17.05-18.00 Avondeditie met o.a. zegt u 't maar. WOENSDAG 1 MAART 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. Gedane Zaken. 9.05 Muziek. 10.05 Zeeuwse streken. 11.05 Muziek. 12.05-13.00 Middage ditie met o.a. gast en reportage. 16.03 Het kanaal door Zeeland, pro gramma over kunst en cultuur in de provincie. 17.05-18.00 Avondeditie met o.a. zegt u 't maar. Het besef dat het hoog tijd wordt om het bibliotheekwerk anders aan te pakken is niet alleen in Zeeland doorgedron gen. Integendeel In veel Ne- delandse bibliotheken, en ook in andere landen, wordt op uiteenlopende manieren ge zocht naar vernieuwing van deze werksoort. Zo zijn er bi bliotheken die succes hebben met het aanbieden van ver schillende nieuwe media (de interactieve compact disc en CD-ROM), bibliotheken probe ren een andere inrichting en indeling van publikaties, en anderen diepen de informatie-- functie uit. Weer anderen zoe ken de oplossing in een meer zakelijke aanpak van de orga nisatie. Veel van deze elemen ten komen terug in het Zeeuw se experiment. De kans om de kwaliteit van de bibliotheek te vergroten ligt volgens de Zeeuwse instellingen namelijk niet in één aspect, maar in een combinatie ervan. Sinds het begin van de jaren '80 heeft de gemiddelde biblio theek ongeveer een derde van haar budget moeten inleveren. De financieel-economische problemen van de overheid wa ren hiervoor de belangrijkste reden. Maar de overheid vindt ook dat klanten, die direct pro fijt hebben van de bibliotheek, daar financieel op aangespro ken moeten worden. In het be staande systeem leidt dat tot hogere jaarlijkse contributies, soms al tot vijftig gulden per jaar. De Zeeuwse bibliotheken zien in de huidige werkwijze van bibliotheken een gevaar. Een succesvol gebruik van de dienstverlening leidt meestal alleen maar tot kosten: boeken slijten sneller en er moet meer personeel ingezet worden. Al leen beduidend meer klanten zouden hogere inkomsten kun nen opleveren. Maar het tegen overgestelde dreigt te gebeu ren. Hoge contributies worden drempels voor hen, die weinig gebruik maken van de biblio theek. De bibliotheek wil voldoen aan de vragen van de gebruikers. Er werd een nieuwe visie op de bibliotheekorganisatie ontwik keld, die de titel Lenen Loont mee kreeg. Alle klanten moeten vinden dat zij waar voor hun geld krijgen. Anderzijds moet uitlenen lonend worden voor bibliotheken. Een succesvolle dienstverlening moet meer middelen opleveren voor ver dere verbetering. Een slechte dienstverlening wordt als het ware beboet, omdat klanten minder bijdragen. Critici vrezen dat bibliotheken voortaan alleen nog maar veel gevraagde, gemakkelijk uit leenbare diensten zullen aan bieden. De Zeeuwse Bibliothe ken hebben echter nadrukke lijk oog voor al die klanten, die de bibliotheek juist bezoeken met hun persoonlijke wensen, die totaal buiten de actualiteit van de dag staan. Door het netwerk van bibliotheken ver der te verfijnen, zodat bijvoor beeld soepel van eikaars collec ties gebruik gemaakt kan wor den, kunnen bibliotheken aan deze specifieke vragen voldoen. Juist dit inspelen op vragen, die op commerciële wijze niet te beantwoorden zijn, recht vaardigt de bijdrage van de overheid aan het bibliotheek werk. Het experiment van de Vereni ging van Zeeuwse Bibliotheken wil een theoretische grondslag leggen onder het idee dat lenen voor klanten èn bibliotheken lonend kan zijn. Daarnaast wil men op de proeflocatie te Vlis singen het effect aantonen van deze nieuwe organisatie-opzet, die niet meer uitgaat van een standaard-aanbod, maar van maatwerk. Dat heeft grote ge volgen voor de inrichting van de bibliotheek, voor het aan bod, voor het actief ontwikke len van de informatie-functie en de instelling en deskundig heid van het personeel. Delen van de vernieuwing zul len -waar mogelijk- ook op andere bibliotheeklocaties in FOTO HARRY DE LANGE Zeeland uitgeprobeerd worden. De schaal van het bibliotheek werk in Zeeland leent zich uit stekend voor een meer verder gaand experiment, dat begeleid wordt door de Zeeuwse Biblio theek te Middelburg. Daar naast werkt de landelijke koe pelorganisatie van het biblio theekwerk, het Nederlands Bi bliotheek en Lektuur Centrum, mee aan de ontwikkeling van dit project. De komende maanden wordt het experiment concreet uitge werkt. GOES In de voorjaarsva kantie wordt op dinsdag 28 februari, woensdag 1 maart en donderdag 2 maart in het Am bachtscentrum een 'Doeweek' gehouden. Een dergelijke week wordt al enkele jaren met groot succes in de herfstvakantie ge organiseerd, reden genoeg voor de ambachtslieden om de acti viteiten uit te breiden. Die activiteiten bestaan uit sie raden maken met kraaltjes, kaarsen maken, glazen lepeltje maken, boekenlegger weven, stoffen tas decoreren, droog bloemstukjes maken, boetseren met klei en een tegeltje beschil deren. De openingstijden zijn van 13 tot 17 uur. De toegang tot het centrum is gratis, maar voor deelname aan een activiteit' wordt een vergoeding ge vraagd. Het Ambachtscentrum ligt aan de Kattendijkse dijk in het recreatiegebied 'De Hollandse Hoeve' achter de kinderboerde rij. MIDDELBURG Binnen kort wordt er in het ontmoe tingscentrum Dauwendaele een 'Paranormabeurs' gehouden. Niet zo massaal als destijds in de Zeelandhallen, maar wat in tiemer van opzet. En vooral ook veel goedkoper, want dat was voor de beide initiatief neemsters, Addie Rozemond en Tiny Swierts, wel de belang rijkste reden om de manifesta tie op te zetten. Addie en Tiny bezochten vorig jaar de Paranormabeurs in Goes. „We hebben er veel ge leerd, vooral dat er veel geeste lijke nood onder de mensen is. Maar omdat er ook veel finan ciële nood is zijn veel mensen die baat bij de beurs konden hebben niet gekomen, want Pa ranorma in Goes kostte maar liefst 12,50 entree, dat is voor gezinnen met een smalle beurs een enorme smak geld. En daar kwam nog bij dat de Zeeland hallen slecht te bereiken zijn met het openbaar vervoer", zegt Addie Rozemond veront waardigd. Ook het huren van een kraam was een prijzige aangelegenheid. De beurs in het Ontmoetings centrum wordt veel kleiner van opzet. „Wij richten ons alleen op Midden-Zeeland en de en tree is maar drie en een halve gulden". De Manifestaite Bewust Zijn wordt gehouden op zaterdag 4 maart van 10 tot 17 uur in het Ontmoetingscentrum Dauwen daele aan de Vrijlandstraat 51 in Middelburg. In de verschil lende kramen geven de deelne mers informatie en consults over hun bekwaamheden. Op de deelnemerslijst staan de vol gende namen van deelnemers: een geestelijk genezer, een pa ragnost, een iriskopist, een as troloog en een hypnotherapeut. Verder zijn er mensen die iets kunnen vertellen over Reiki -het doorgeven van kosmische energie-, klassieke homeopa thie, voetreflexologie, ankh, macrobiotiek, yin shin jyutsu en de voedingsfilosofie van sunrider. 'S-GRAVENPOLDER - Ray mond Barneveld geeft donder dag 2 maart een dartdemon stratie in sporthal 'De Zwake' te 's-Gravenpolder. Het pu bliek heeft gratis toegang. Bar neveld, tweede op de wereld ranglijst, wordt om 20.00 uur verwacht en zal waarschijnlijk blijven tot 22.30 uur. De Zeeuwse darters worden uitgenodigd om Raymond Bar neveld op deze avond uit te dagen voor een set Tac Tic, 301 of 501. Dit tegen een vergoe ding van tien gulden. Men kan zich hiervoor opgeven op het adres Kastanjestraat 12, 4431 CV 's-Gravenpolder. De in schrijving dient binnen te zijn voor 25 februari. Tijdens de avond zal tevens aan het pu bliek worden uitgelegd hoe de dartsport in elkaar steekt en er mogen vragen worden gesteld aan Barneveld. Dartvereniging 'De Zwake' heeft dit initiatief genomen om de dartsport meer in de belang stelling te plaatsen en eventue le drempelvrees weg te nemen. In de kantine van sporthal 'De Zwake' wordt elke woensdaga vond in verenigingsverband ge speeld. Uit recreatiespelers zijn inmiddels twee competitie teams ontstaan die darten on der de naam Jumbo-Offset 1 en Jumbo-Offset 2. MIDDELBURG Het Rei zend Muziekgezelschap, dat op 25 februari om 20.30 uur een concert geeft in de Kloveniers doelen, is een uniek ensemble. De leden van het gezelschap kunnen allen bogen op een in drukwekkende staat van dienst. De meesten begonnen hun muzikale carrière op zeer jonge leeftijd en hebben hun sporen verdiend als solist of concertmeester. Allen hebben zij gestudeerd in de beroemde masterclasses van de legenda rische violist Jacha Heifetz en de cellist Gregor Piatigorsky in Los Angeles. In die periode is er tussen hen een hechte muzi kale en vriendschapsband ge- groeid, die tot uiting kwam in de oprichting van een gezel schap, dat ieder jaar enkele weken bij elkaar komt en sa men optreedt. Het leuke is dat de musici allen zeer gecharmeerd zijn van Zee land. De rust en ambiance die zij hier vinden zijn ideaal om muziek te maken, vinden ze. Het gezelschap dat op 25 fe bruari muziek speelt van Rus- sisiche componisten, bestaat uit Christiaan Bor en Paul Ro senthal (viool), Rainer Moog en Gerrit Oldeman (altviool), Godfried Hoogeveen en Natha niel Rosen (cello) en Staffan Scheja (piano). Op het pro gramma staan werken van Arensky, Tanejev en Tsjaikov- ski. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal en kosten 20,00, voor donateurs van Nieuwe Muziek en Kamermuziek 15,00. Telefonische reserve ring is mogelijk bij de Nieuwe Muziek, tel. 01180-38643. Bij de VVV-kantoren aan de Nieu- wendijk in Vlissingen, aan de Duinweg in Oostkapelle en aan de Ooststraat in Zoutelande is het mogelijk kaarten te reserveren voor concerten (pop en klassiek) en theatervoorstellingen in het hele land. Hieronder ziet u een deel van de voorstellingen die nu in de voor verkoop zijn. ROTTERDAM 25-2 Nightmare Houseparty energiehal; 8-3 Queensryche; 27-2 t/m 5-3 ABN AMRO World Tennis Tournament; 19-3 Luther Vandross; 22-3 Janet Jackson; 26-3 Barry White; 15-4 Fats Domino; 28-4 Nacht van Oranje; 9-6 Julio Iglesias; 20-6 Rod Stewart; AMSTERDAM 13-3 NOFX; 21,22-3 Jeff Healey; DIVERSEN maart Syd Lawren ce Bevrijdingsshow, diverse plaat sen; 16,17-3 Take That, buskaart naar Ahoy; 18,19-3 Bob Dylan. Groningen/Kerkrade; 25-3 BZN Vlissingen; 25-3 Carnaval Brasil, Den Haag; 26-3 Foreigner/Doobie Brothers, Brussel; 17-4 Fats Domi no, Eindhoven; 24-4 Megadeth, Arnhem; 8-5 World Liberty Con cert. Arnhem; 16,17,18-6 Rock over Germany met o.a. ELton John, Eros Ramazotti; 17-6 Bon Jovi, Werchter, België (incl. busreis); 1-7 Torhoutfestival, met o.a REM, Bel gië; 2-7 Werchterfestival, met o.a. REM, België; 25,26,27-8 Formule I Grand Prix; 8,9-9 Schlagerfestival Kerkrade. De heer Huistra vindt dat hij te veel huur betaalt. De verhuurder heeft bij aanvang van de huurovereenkomst een te hoge huur gevraagd. De heer Huistra had destijds zeer dringend een woning nodig en heeft zich om die reden bij de hoge huurprijs neergelegd. De verhuurder van de heer Huistra verwaarloost vanaf het begin het onderhoud van de woning. Sinds enkele maanden heerst er in de woning een niet te verdrijven rioollucht. Binnenkort zal de verhuurder evenals vorig jaar een voorstel tot huurprijsverhoging doen. De heer Huistra vraagt zich af of hij daar tegenover een voorstel tot huurprijsverlaging kan doen. Het is inderdaad mogelijk een voorstel tot huurprijsverlaging te doen. De heer Huistra kan zelfs twee redenen hebben om dit voorstel bij de verhuurder in te dienen. In de eerste plaats kan de huurprijs te hoog zijn in verhouding tot de kwaliteit van de woning. De kwaliteit van de woning is op eenvoudige wijze vast te stellen. Aan de hand van het puntensysteem, waarvoor een informatiefolder beschikbaar is gesteld door het ministerie, telt hij punten voor de grootte van de woning, de sanitaire voorzieningen enz. Elke woning komt zo op een bepaald aantal kwaliteitspunten uit. Bij elk puntental hoort een maximale toegestane huurprijs. Is de huurprijs hoger dan deze maximaal toegestane huurprijs dan kan de huurder huurprijsverlaging voorstellen. In de tweede plaats kan een ernstige onderhoudsklacht aanleiding zijn de huurprijs te verlagen naar 50% van de maximale huurprijs. Ernstige en voortdurende stankoverlast en de zeer slechte algemene staat van de woning zijn in de wet genoemde redenen voor huurprijsverlaging. De heer Huistra zal derhalve aan de verhuurder een voorstel tot huurprijsverlaging kunnen doen. Het voorstel kan hij doen met ingang van de datum dat het 12 maanden geleden is, dat de huurprijs voor het laatst werd gewijzigd. Voor het indienen van het voorstel bij de verhuurder moet hij een speciaal formulier gebruiken. Dit formulier kan bij de huurcommissie worden opgevraagd. Het voorstel tot huur prijsverlaging moet een maand vóór ingangsdatum worden gedaan. De lagere huurprijs kan derhalve pas een maand nadat het is voorgesteld ingaan. Als de verhuurder niet met de verlaging instemt, kan de huurder tot 12 weken nadat de wijziging had moeten ingaan, zich wenden tot de huurcom missie. De huurcommissie zal het voorstel dan beoordelen. De huurcommissie kan overigens de verhuurder niet verplichten de noodzakelijke onderhoudswerkzaamheden te verrichten. Daarvoor moet u naar de rechter. De hierboven beschreven mogelijkheid tot huurprijsverlaging is niet meer van toepassing op duurdere huurwoningen. Het gaat om huurovereenkomsten gesloten na 30 juni 1994, waarvan de huurprijs hoger is dan f 963.75 per maand. Stel dat de heer Huistra op 1 januari 1995 een huurovereenkomst is aangegaan met een huurprijs van f 1000.- per maand. Heeft hij dan nog mogelijkheden om de overeengekomen huurprijs te laten toetsen? Ja, een huurder kan binnen 3 maanden nadat de huurover eenkomst is ingegaan, de huurcommissie vragen de hoogte van de huurprijs te toetsen. Indien dit binnen 3 maanden aan de huurcommissie wordt verzocht, zal een eventuele huur prijsverlaging met terugwerkende kracht kunnen ingaan. Deze mogelijkheid geldt eveneens voor een huurder die een huurprijs van minder dan f 963.75 betaalt. Uiteraard is het bovenstaande slechts een voorbeeld. Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel of andere vragen van juridische aard, dan kunt u altijd voor advies en hulp terecht op het gratis spreekuur van ons Buro: In Middelburg, Vlasmarkt 28, iedere maandagmiddag en donderdagavond, uitsluitend volgens afspraak. Afspraken maken elke werkdag tussen 9.00-12.00 uur via 01180-37120. In Vlissingen, "Open Hof", A. Gogelweg 59, iedere dinsdag 9.00-11.00 uur. MIDDELBURG Een der tigtal leden van de Amateur Beeldende Kunstenaars Zee land (ABKZ) exposeert tot 8 juli in de Concert- en Gehoor zaal aan de Singelstraat. Het is een wisselexpositie, waarbij drie groepen kunstenaars steeds twee maanden hun werk exposeren. De keuze van de werken is zeer gevarieerd. Het zijn olieverf schilderijen, acryl, pastel, pen tekeningen, aquarellen en beeldhouwwerk in hout. De kunstuitingen zijn hoofdzake lijk figuratief en hebben als uitgangspunt dier en mens, landschappen, stillevens en maritieme onderwerpen. De ABKZ telt meer dan hon derd leden uit de Bevelanden, Walcheren en Schowen Duive- land. Zij hebben werkateliers in Middelburg en Goes, excur sies naar musea, werk beoorde lingen, schilderdagen en ten toonstellingen. Dit jaar expose ren zij ook in Reimerswaal en Kapelle. MIDDELBURG De Stadsschouwburg stond op 13 novem ber 1993 een avond lang compleet op zijn kop, toen de Britse zangers facteurs Mark White en Simon John Foster er als Jake en Elwood Blues een waar theaterfeest presenteerden. Nu zijn ze op dinsdag 28 februari nog één keer terug met hun uiterst swingende eerbetoon aan het tijdperk van de rock-, soul- en blues klassiekers. Bijgestaan door 'The Bluettes' en hun eigen zes man tellende band brengen Jake en Elwood een reprise van hun weergaloze musicalshow vol onvergetelijke vijftiger- en zestiger jaren hits van onder meer Sam& Dave, Otis Redding en Aretha Franklin. Wie er vorige keer niet bij was heeft nu dus alsnog de kans dit onvergetelijke spektakel mee te maken, alleen: haast is geboden, er zijn nog maar 80 plaatsen beschikbaar. De kaarten kosten f 60,00 en zijn in de voorverkoop aan het theater en telefonisch te reserveren via 01180-11500. De avond begint om 20.00 uur. I

Scheldebode | 1995 | | pagina 13