'Zwemmen geeft kracht om te ademen' Valentijnsbloemen van De Spar ÉNPfeOAT CARNAVALS ARTIKELEN SEP UW Vlissingen timmert aan de weg ZATERDAG 25 FEBRUARI ZEELANDHALLEN GOES Popinstuiven Nu voor snelle Beslissers SHOWROOM KEUKENS met kortingen tot 50% [T M JMHTQIHM Verzorgingstehuizen Jacob Roggeveen en Swerfrust leveren 40 plaatsen in Astma Fonds verzorgt wekelijks zwemuurtje in sportfondsenbad Middelburgers ontevreden over ophalen klein chemisch afval Nieuwe shirts voor korfballers Collecte Leger des Heils SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 22 FEBRUARI 1995 31" Chloorvrij Grote sortering FEESTARTIKELEN Conditie Wat uw stijl ook is m Openingstijden: ZATERDAG 9-17 uur de SNUFFELMARKT... de gezelligste rommelmarkt van Nederland VLISSINGEN Een zwemuurtje voor cara-patiën- ten. Als leek zou je een bad vol gekuch, gehoest en piepend gehijg verwachten. Maar dat blijkt een misverstand. Sterker nog, de deelnemers zien er kerngezond uit. „Je merkt het pas als u en ik samen eens een paar baantjes zouden trekken," zegt Willem de Zeeuw, „dan bent u al aan de overkant en ik not niet halverwege omdat mijn longen niet optimaa functioneren." De Zeeuw is een van de vijftien mensen die wekelijks een uurtje komen zwemmen. „Zwemmen is heerlijk, het geeft je meer kracht om te ademen." dere woensdag van 12.00 tot 13.00 uur gereserveerd voor het Astma Fonds. Het chloorvrije water wordt dan verwarmd tot 32 graden. Onder leiding van fysiotherapeut Mario Lentze gaan de vijftien deelnemers te water. Lentze heeft samen met familieleden een eigen sport school. Op Papendal krijgt hij regelmatig bijscholing in het omgaan met verschillende ty pen cara-patiënten. „Je leert er iets over het opbouwen van een les en het omgaan met materia len en, heel belangrijk, je leert de deelnemers stimuleren." Cara is een verzamelnaam voor allerlei longkwalen zoals ast ma, chronische bronchitis en longemfyseem. Mensen die aan een dergelijke aandoening lij den kunnen niet bij een gewone sportvereniging terecht. Daar gaat het meestal om presteren en dat is voor cara-patiënten bijna altijd net een stap te ver. Toch is bewegen erg goed voor mensen met luchtwegaandoe ningen. Met een goede lichame lijke conditie voel je je fitter en bouw je meer weerstand op. De locale werkgroep Walcheren van het Astma Fonds organi seert daarom aangepast spor ten waarbij rekening wordt ge houden met het niveau en het tempo van de cara-patiënten. Het instructiebad in het Vlis- singse Sportfondsenbad is ie- ADVERTENTIE) Molenstraat 38 - Roosendaal - Tel. 01650-37808 Mario kan zich goed inleven in de situatie van cara-patiën ten want hij is er zelf een. „Ik heb er dus veel belang bij om mijn eigen conditie op peil te houden en ik weet precies wat het is als iemand zegt 'ik heb mijn dag niet'." Na een kwartiertje vrij zwem men begint Mario Lentze met de oefeningen. Deze zijn erop gericht om de spieren van het bovenlijf te versterken en het uithoudingsvermogen te verbe teren. „In het water kun je makkelijk oefeningen doen, omdat de druk op het lichaam aan alle kanten gelijk is. En je krijgt een betere doorbloe ding." De oefeningen zijn eigenlijk het belangrijkste onderdeel van het zwemuurtje. Er wordt ge oefend met ballen, stokken, plankjes en wetbelts. De deel nemers, die in leeftijd variëren van 40 tot 84, staan verspreid., door het bad. Wie tot aan z'n nek in het water wil staan, staat in het diepere gedeelte, wie dat niet wil gaat ergens anders staan. Daarna kunnen de liefhebbers nog een tijdje vrij zwemmen. Volgens de deelnemers merk je het direct als je een poosje niet MIDDELBURG Klein che misch afval wordt door veel Midelburgers apart gehouden en ingeleverd bij de chemokar. Toch zijn er nog heel wat mis verstanden en kan de ophaalre- geling hier en daar nog wat verbeterd worden. Dat zijn en kele uitkomsten van een en quête die de Consumentenbond vorig jaar in Middelburg hield. Medewerkers van de Middel burgse werkgroep van de Con sumentenbond onderzochten of burgers weten wat er verstaan wordt onder klein chemisch af val. Hoewel een grote meerder heid van de ondervraagden wel een of twee produkten kan noemen die tot het huishoude lijk chemisch afval behoren, waren er ook heel wat mensen die produkten noemden die he lemaal niet tot die groep beho ren zoals lege spuitbussen en chloor. De gemeentelijke lijst met daarop 96 produkten die chemisch afval zijn heeft het de consument niet makkelijk ge maakt. De gemeente heeft de lijst inmiddels ingetrokken. De meeste mensen bewaren hun klein chemisch afval in de milieubox. De manier waarop het afval in de chemokar of het gemeentelijk depot terecht komt is echter niet om over naar huis te schrijven. Meer dan de helft van de onder vraagden vindt dat de chemo kar ook wel eens 's avonds langs zou kunnen komen en dat de komst met wat meer kabaal aangekondigd zouo moeten worden. Ook de openstelling van het depot in de avonduren kan voorkomen dat mensen wel trouw hun chemisch afval in de milieubox deponeren, maar het verder niet kwijt kunnen om dat ze overdag een baan heb ben. De werkgroep Middelburg heeft de uitkomsten van de enquête gebundeld in een rap port en dit overhandigd aan wethouder Ovaa. Het rapport bevat aanbevelingen om de burgers beter te informeren wat nu wel en wat nu geen chemisch afval is, en om het inzamelsysteem te verbeteren. In het verwarmde instructiebad is het goed oefenen. Links vooraan Willem de Zeeuw, geheel rechts Mario Lentze. FOTO PIET DAVIDSE naar het zwemuurtje bent ge weest. „Deze zomer heb ik een paar maanden laten afweten", zegt An de Voogd. „Het was lekker weer en ik ging vaak op de fiets naar het strand en dan denk je 'het zal wel gaan', maar toch merkte ik dat m'n conditie achteruit gevlogen was. Nu ga ik weer iedere week een uurtje zwemmen." En An gaat, net als de andere deelnemers, niet alleen voor de oefeningen naar het zwembad, maar ook voor de gezelligheid. „Je bent met lotgenoten, je praat eens met elkaar en het hoeft heus niet altijd over me dicijnen te gaan. En je weet wat er in iemand omgaat als hij zegt 'ik heb een mindere dag'. Niemand neemt het je kwalijk als je eerder stopt omdat je voelt dat je aan je plafond zit. Daarom zou ik ook nooit bij een gewone vereniging kunnen sporten omdat er dan veel meer druk op je ligt." Mensen die aan het zwemuur tje mee willen doen krijgen eerst een formulier waarop zij allerlei gegevens over hun aan- doeningkunnen invullen. „Want mensen komen naar het zwemuurtje omdat ze longpro blemen hebben, maar ze kun- MIDDELBURG In de voor jaarsvakantie zijn er in Mid delburg-zuid twee popinstui ven voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Deze instuiven staan helemaal in het teken van het woordt pop. Zo kunnen de kinderen onder andere poppen maken, poppen kast spelen, popmuziek beluis teren en popcorn bakken. Ook zijn er boeken over pop en poppen en voor wie van muziek houdt is er een popkwis. De instuiven vinden plaats op woensdag 1 maart van 14.00 tot 15.15 uur in het ontmoe tingscentrum Dauwendaele en op donderdag 2 maat van 14.00 tot 15.15 uur in het Zuiderba ken. De kosten bedragen een gulden per deelnemer. nen natuurlijk ook best andere kwalen hebben" zegt Mario. „In principe willen we nie mand teleurstellen, maar het kan natuurlijk wel zijn dat het Astma Fonds iemand moet weigeren omdat het niet ver antwoord is. Gelukkig komt dat zelden voor. Een arts moet het intake-formulier onderte kenen. Een medisch adviseur van het Astma Fonds bekijkt vervolgens of aangepast zwem men voor de aanvrager verant woord is. De kosten voor de deelnemers bedragen dertig gulden per jaar voor het lid maatschap van het Astma Fonds en 3,80 per keer voor de toegang tot het zwembad. Leeftijd speelt geen rol. De oudste deelnemer is op dit mo ment 84 jaar maar ook kinde ren kunnen naar het cara- zwemuur komen. Volgens Ma rio Lentze vallen kinderen vaak tussen wal en schip. „Als het goed met ze gaat, gaan ze naar een gewone sportvereni ging en gaat het minder dan blijven ze thuis. Maar ook voor kinderen is aangepast zwem men een goed opstapje voor andere sporten." Belangstellenden kunnen in ieder geval eens komen kijken in het sportfondsenbad. Tussen 12.00 en 13.00 uur wordt daar wekelijks geoefend. Wie meer wil doen dan kijken kan ook een keertje meedoen. Na afloop wordt er altijd koffie gedron ken in de kantine. Wie niet over eigen vervoer beschikt en geen energie voor het openbaar vervoer heeft kan gebruik ma ken van een carpooldienst. Hiervoor kan gebeld worden: 01180-26647. VLISSINGEN Mevrouw Brinkman uit Vlissingen wordt door de heer De Feiter van De Spar Paauwenburg verrast met een boeket Valentijn-bloemen. Deze bos werd haar aangeboden door mevrouw Van de Velde die op haar beurt weer mee had gedaan aan de Valentijn-actie van De Spar. Klanten kregen bij iedere besteding van f 25,een kanskaart waarop met de naam kon invullen van iemand die een boeket verdiend had. Op Valentijnsdag deelden medewerkers van De Spar ruim tweehonderd boeketten uit. VLISSINGEN Voor de plaatselijke UVV-afdeling is 1995 een belangrijk jaar. In november bestaat de afdeling een halve eeuw en hoewel dat nog even duurt worden er nu al - mede als aanloop naar dat 50-jarige jubileum - activitei ten opgezet waarmee men zich nadrukkelijk naar buiten gaat presenteren. Zo is er onlangs een videofilm gemaakt waarin aandacht wordt besteed aan de verschillende werkobjecten waarin de UVV-medewerkers actief zijn. In de film wordt een helder beeld gegeven van de prakti sche gang van zaken bij: -vriendschappelijk contact in verpleeghuizen en in de thuis situatie; -patiëntenbezoek, pa tiëntenbibliotheek, kranten en weekbladendienst en gasten- dienst in ziekenhuis en het -'Open Tafel-project' in het verzorgingstehuis. Vrijwilligers zijn met de came ra tijdens hun activiteiten ge volgd. Aan de hand van deze persoonlijke portretten wordt de eigen betekenis van vrijwil ligerswerk in gezondheidszorg en welzijn benadrukt. Binnenkort worden maat schappelijke organisaties en instellingen in Vlissingen bena derd met het verzoek de UW in staat te stellen de film te mogen vertonen. Het is de be doeling, dat na het vertonen van de film met belangstellen den wordt gediscussieerd over het nut en de noodzaak van het UW-werk. Volgens Theo Goossens, vice- voorzitter en PR-man van de Vlissingse UW, is dit een goe de methode om mensen op dui delijke wijze te informeren over het werk en de mogelijk heden van de UW. Hij onder streept het belang van regel matige voorlichting over de doelstelling en het praktische werk waar UW'ers zich dage lijks met overtuiging en en thousiasme voor inzetten. Bo vendien kan dat ertoe leiden dat zich in de toekomst nieuwe vrijwilligers (vrouwen èn man nen!) als UW-lid aanmelden. Hij verwacht dat deze film wervingskracht zal hebben en meer inzicht en begrip voor vrijwilligerswerk zal opleve ren. Ook voor de Vlissingse UW geldt dat nieuwe medewerkers welkom zijn. In het bijzonder is een vergroting van het aandeel van mannelijke medewerkers gewenst. Het huidige vrijwilli- gersbestand bestaat momenteel nog voor het grootste deel uit vrouwen. En hoe waardevol de inzet van ieder van hen ook is, de UW-inbreng als geheel zou aan waarde winnen als ze een betere afspiegeling van de hele samenleving zou vormen. Een groter aandeel van mannen kan leiden tot een veelkleuriger (en omvangrijker) vrijwilligers- bestand. Binnen de afdeling wordt momenteel een 'stappen plan' voorbereid om met name (meer) mannen te interesseren om zich bij de UW aan te sluiten. Voor mensen die in principe belangstelling hebben om zich als UW'er aan te melden is er een handzaam informatieboek je beschikbaar waar in detail op de vrijwilligersactiviteiten en de werkobjecten wordt in gegaan. Dit informatieboekje is verkrijgbaar bij de secretaresse van de vereniging, mevrouw G.C. Koopman-Lakerveld, Le- harlaan 4 in Vlissingen. (ADVERTENTIES) - rau-' 'r- gj> •7 HARTEZORG - De patiëntenvereniging voor- en nazorg bij hartziekten 'Hartezorg' houdt op 3 maart een bijeen komst, tevens jaarlijkse ledenvergadering in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg. Na de pauze houdt cardioloog Kamerbeek een lezing over het falen van de pompfunctie van het hart. Aanvang 19.30 uur. HIP IIOP - In de Piek aan de Hellebardierstraat in Vlissingen wordt op zaterdag 25 februari een rap- en hip hopparty gehouden met medewerking van dj Lord T en Lau Chippie. Aanvang 22 uur, entree 7,50. VIJVERAVOND - Aquariumvereniging Barbus Concho- nius houdt vrijdag 24 februari een vijveravond. Vijverspecia list Jan Vermeulen houdi dan een lezing over het maken en onderhouden van de kleine - of stadsvijver. De avond wordt gehouden in het clubhuis aan de Herengracht 52 in Middel burg en begint om 20 uur. WANDELTOCHT - Wandelsportvereniging 'Willen is Kunnen' houdt op 25 februari een wandeltocht over 5, 10, 15, 25 of 40 km. De start voor 25 en 40 km is tussen 9 en 10, voor de overige afstanden tussen 10.30 en 13.30 uur, vanuit het clublokaal in de voormalige St. Paulus-mavo aan de A. Coorterlaan in Vlissingen. ZANGAVOND - Op zaterdag 25 februari vindt er een zangavond plaats in de Mieuwe Kerk in Middelburg, aanvang 19.30 uur. GEVONDEN - Bij de politie in Middelburg liggen de volgende gevonden voorwerpen: bankpas, bibliotheekpas, gehoorbeschermer, geldkistje, damesfiets, herenfietsen, cross-kinderfiets, portemonnee, zilveren armband, herenhor loge, plastic tas met gymkleding, zwarte handschoen, bruine dameshandschoenen, rode kindertrui, witte bromfiets, ring, Skippy-bal, damestas, diverse sleutels en een gouden broche. INTERNATIONAL FOLK - In The Duke aan de Vlasmarkt in Middelburg brengen Kevin Village Rob Style op zondagmiddag 26 februari een programma met International Folkmuziek. EXPOSITIES - Frieda Wolters-Meijer exposeert tot en met 15 maart aquarellen en crayontekeningen bij Gall Gall in het Mirocenter in Vlissingen. Dave Meyer exposeert tot en met 7 mei schilderijen in het Stedelijk Museum aan het Bellamypark in Vlissingen. Meyer is voortdurend bezig met het vinden van een eenheid tussen weten en niet-weten, tussen bewustzijn en leegte en tussen maken en doen. OVERGEWICHT - Zowel de ZVU als Oranjezon starten in maart een cursus 'diëten of gezond eten'. In de cursus wordt afslanken behandeld als een gedragsverandering. De ZVU- cursus start op 6 maart en omvat zes middagen, de cursus bij Oranjezon start op 27 maart en omvat drie avonden. KOERSBALLERS - Het Juliana Welzijn Fonds heeft de ouderen in Meliskerke en Zoutelande 1250,— gegeven voor de aanschaf van een koersbalmat. MAJORAAT - De Stichting Majoraat verzorgt vrijdag 24 februari een modeshow in samenwerking met Maxime-Lol- lipop Mode, mode voor grotere maten. De modeshow vindt plaats in campus de Ruyter aan de Van Hogendorpweg 58a in Vlissingen, om 14.00 uur. Kaarten kosten 2,50 en zijn te bestellen bij de stichting Majoraat. WERELDGEBEDSDAG - 'de aarde, woning voor alle mensen' is het thema van de Wereldgebedsdag die op 3 maart in Vlissingen gevierd wordt in Scheldehof, om 19.00 uur, en in ter Reede om 16.00 uur. De liturgie is samengesteld door christenvrouwen uit Ghana. POLITIEK - In het dorpscentrum in Biggekerke is dinsdag 28 fêbftrari een bijeenkomst van het CDA. Aanwezige kandidaten voor het Provinciebestuur zijn Poppe-de Looff, Keizer-Barbier, Wisse-Franke, Pronk, Van Tantehove, Stof fels en het huidige Statenlid Adan. Spreker is Lous Coppool- se. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. ALDEGONDE - Vrijdag 3 maart wordt er in Aldegonde aan Westerzicht 386 in Vlissingen een praat- en dansavond gehouden voor 25-plussers. De aanvang is 20.30 uur en de toegang is gratis. JEUGDCIRCUS - Jeugdcircus Hogerop uit Goes komt zaterdag 25 februari een voorstelling geven in speeltuin De Oude Stad aan de Paardestraat in Vlissingen. De voorstelling begint om half drie in de grote zaal van het speeltuingebouw. Er is van alles te zien: een slangemeisje, een vuurvreter, goochelaars, clowns, fietsacrobaten en een levende pyramide. MIDDELBURG De verzor gingstehuizen Swerfrust en het Jacob Roggeveenhuis moeten van de provincie inkrimpen. Beide huizen leveren ieder twintig verzorgingsplaatsen in. De directies voeren mokkend de besluiten van de provinciale politiek uit. „Maar wij willen in ieder geval de menselijke kant van de gevolgen van deze beslissing niet uit het oog ver liezen. Wij doen er daarom al les aan om van onze kant dit proces zo goed mogelijk te la ten verlopen en de gevolgen voor de ouderen in Middelburg te beperken". Bij Swerfrust wordt de inkrim ping gerealiseerd door geen nieuwe aanmeldingen meer in behandeling te nemen totdat er twintig plaatsen zijn ingele verd. Het komt er dus op neer dat er eerst twintig mensen moeten overlijden voordat er weer iemand een plaats in Swerfrust kan krijgen. Ook al zijn er negentien plaatsen vrij. De opnamestop geldt niet voor mensen die al in 1994 op de wachtlijst stonden. Het Jacob Roggeveenhuis zal van elke drie vrijkomende ka mers er één bestemmen voor een oudere van de wachtlijst. De twee andere kamers blijven gewoon leegstaan. Door de inkrimping neemt de druk op de wachtlijsten voor de Middelburgse verzorging stehuizen toe. In 1994 verdwe nen er al 70 verzorgingsplaat sen door de sluiting van Ter Veste. De bewoners van Te Veste werden opgenomen in d> andere verzorgingstehuizen Hierdoor moesten andere oude ren langer op de wachtlijs blijven staan. De inkrimping betekent ooi dat oudere mensen in 1995 ei 1996 niet altijd in het verzor gingstehuis van hun keuze op genomen kunnen worden Vooral niet als opname drin gend gewenst is. Dan vind opname plaats in het eersti tehuis dat een plaatsje vri heeft. Goes Stanleyweg 2 (bij de Zeelandhallen) Tel. 01100 -46600 Middelburg Lange Noordstraat 67 Tel. 01180-36254 Showrooms geopend: dinsdag tot en met zaterdag en tijdens de koopavond. VLISSINGEN Deze en ko mende week kunt u de collec tanten van het Leger des Heils aan uw deur verwachten met een collectebus. De heilsoldaten zamelen geld in voor het hulpverleningswerk van het Leger des Heils. Het gaat om de sociale en pastorale hulpverlening vanuit de kerke lijke afdelingen en het onge subsidieerde werk. De nationa le collecte is een belangrijke vorm van inkomsten van het Leger. VLISSINGEN De jeugdspelers van korfbalvereniging Atlas hebben van de sponsor P. v.d. Broeke nieuwe shirts gekregen. Op de foto staand v.l.n.r. trainer Jan Gilles Goedhart, Marina Filius, Nicole Lammer, Carolien Ova, Digna de Visser, Angelique Koppelaar en trainer Danny Polderman. Gehurkt Dingeman de Visser, Frank Paul Sinke, Ilja de Bree, Martin Oste en Gano van Sorge.

Scheldebode | 1995 | | pagina 11