Natuur Ter Hooge vol verrassingen Programma Zeeuwse Filmdagen Muddy Balls spelen in Walk-lnn SEP CARNAVALS- ARTIKELEN Nu voor snelle beslissers SHOWROOM KEUKENS met kortingen tot 50% Halt Schoolvoetbaltoernooi Marco Borsato in Cosmo Bowlsclub De Groene Mat op zoek naar nieuwe leden Prachtmycena, rietorchissen, kuifeenden en reeën voelen zich thuis op landgoed linuim-TMM SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 15 FEBRUARI 1995 Vogels Reeën Vijver Wat uw stijl ook is Digna Sinke Grote sortering FEESTARTIKELEN 307 MIDDELBURG Ter Hooge. Wie van de achterban van Het Zeeuwse Landschap kent het niet Het fraaie kasteel met daar omheen het bos waar reeën zich ongehinderd laten bewonderen en waar in het voorjaar honderden stinsenplanten bloeien. Waar blauwe reigers een jaarlijks groeiende broedkolonie bevolken en waar met regelmaat het fraaie ijsvogeltje boven de vijvers flitst. Weinigen zijn zo goed op de hoogte met het reilen en zeilen van flora en fauna op Ter Hooge als A.J.H. Baron van Lynden, bewoner van de orangerie van het landgoed. In deze bijdrage doet hij verslag van een aantal belangrijke ontwikkelin gen in 1994. „Op het gebied van de flora valt heel wat goed nieuws te melden. De moeraswespenor- chis in het afgegraven stuk bij de vijver breidt zich steeds ver der uit; het aantal exemplaren loopt al in de 100. Daarnaast komen er meer rietorchissen. Of het duizend-guldenkruid zich op den duur zal blijven handhaven, is nog de vraag. Vooral in het Achterbos brei den de varens zich verder uit, een teken dat de rijping van de bosbodem doorzet. Dat blijkt ook uit de toename van het aantal stinsenplanten die door twee stagiaires van Het Zeeuw se Landschap werd geconsta teerd. Bij de vlinders viel vooral een honderd procent gaaf land kaartje op, dat ik op 2 augustus waarnam op Rudbeckia en Buddleia in onze tuin, een exemplaar van de tweede gene ratie (Araschnia prorsa), in kleur en grootte geheel ver schillend van de eerste genera tie (A. levana). Verder ver scheidene distelvlinders en en kele gehakkelde aurelia's. Dan de vogels. Na jaren van afwezigheid zijn ook op „Ter Hooge" de dodaarsjes als broedvogel teruggekeerd. Er zijn drie nesten geweest. Zoals bij alle fuut-achtigen klimmen de jongen in 't begin geregeld bij de ouders op de rug. Bij gevaar lieten de ouden een schel en hoog piepgeluidje ho ren, hetgeen voor de jongen direct een teken was om zich tussen de moerasplanten te drukken. Vooral in de broed-, tijd hoorde je geregeld de me lodieuze triller, ook 's nachts. Op 27 juli nam ik een hele vloot waar; één oude vogel met 6 piepkleine jongen. Als ze wat ouder worden, leren ze ook duiken en zelf voedsel zoeken, hetgeen niet wegneemt, dat ze nog steeds om voedsel blijven bedelen en met kleine blinken de visjes worden gevoerd. De bedelroep lijkt op die van jonge eendjes. De oude vogels zien er prachtig uit met hun kastanje bruine wangen en hals en het blinkend-witte vlekje bij de snavel. Het is haast onbegrijpe lijk, dat de grauwe diertjes, waarvan we er 's winters in het kanaal door Walcheren zoveel aantreffen, dezelfde zijn als die zomervogels in hun pracht- kleed Hoeveel jongen er uit eindelijk tot wasdom zijn geko men, is mij niet bekend; er zijn legio kapers op de kust; „mon sters" van karpers, bruine rat ten en kraai-achtigen, al moet gezegd, dat de ouders goed over hun kroost waken. Een nieuwkomer als broedvo gel is dit jaar de kuifeend, ook al direct met een paar nesten. Op 7 juli nam ik 2 moeders met resp. 6 grote en 9 kleine jongen waar en op 20 juli 2 moeders twee moeders waar met respec tievelijk zes en zeven jongen. Ze zorgden veel beter voor hun kroost dan de wilde eenden en keken steeds om of iedereen er nog was Een nieuwkomer die zich op de vijver liet zien was ook de krakeend, die in okto ber aanwezig was. Dan de boomvalken, de fiere, kleine ridders met hun witte wangen, zwarte „bakkebaar den", loodgrijze vleugels en bordeauxrode „broek". Hoewel de boomvalk een Afrika-trek- ker is, die hier eind april/begin mei behoort te verschijnen, merkte ik ze dit jaar pas laat op. Eerst zag ik een exemplaar ten zuiden van de grote vijver. Die vogel ging dan soms gewel dig tekeer als je in zijn territo rium kwam. Pas op 18 augus tus ontdekte ik drie exempla ren die prachtige capriolen uit voerden, blijkbaar 2 ouden en 1 jong. We kwamen er tenslotte achter, dat de valkjes een rei- gemest hadden gekraakt, na het uitvliegen van de jonge reigers, maar in de broedtijd zijn ze zo geheimzinnig, dat je het nest zelden vindt. In augus tus/september speelden de 3 valkjes dikwijls met een (vroege) sperwer. In deze tijd voeden ze zich met een over vloed aan libellen. Op 12 september stond ik op de voorwei te kijken naar de prachtige vliegbewegingen van een der boomvalken. Op een gegeven ogenblik kwam de vo gel, laag over de wei vliegend, bijna recht op me af, blijkbaaJ; jagend op de late libellen. Hjji passeerde mé op een aftand van twee meter. De 2 jonge reeën, die dit jaar geboren werden, verschenen op 27 juni, toen de voorwei ge maaid werd, uit het hoge gras. Op 27 juli waren we 's avonds getuige van een fantastisch ta fereel: de volwassen reeën met hun nogal springerige jongen bevonden zich op de voorwei. Dan komt een volwassen ree geit nog wat aarzelend naar de Het landgoed Ter Hooge. vier reeën toe, waarop de kleintjes vol enthousiasme op haar afstormen en als razenden met haar gaan spelen, honder den meters wegrennen en weer terug. De „vreemde" geit doet het spelletje enthousiast mee, terwijl vader en moeder rustig doorgrazen. De jongen zijn he lemaal door 't dolle heen, ma ken de gekste sprongen samen met „tante" die zich veel meer om hen lijkt te bekommeren dan de ouders. Op 2 augustus verschijnt er korte tijd een tweede bok op de wei. Op 1 Juni komt er een paartje sijsjes in onze berk, een merk waardige datum voor een vo gel, die hier niet broedt. De gewone vink, vooral in Mid den- en Oost-Nederland een talrijke broedvogel, schijnt zich dit jaar pas wat definitie ver op „Ter Hooge" te hebben gevestigd, vermoedelijk ten ge volge van het ouder worden van het hout. De groene specht heeft wederom met succes ge broed, evenals de ransuil; eind juli zagen kasteelbewoners midden overdag een ransuil op het „bergje" een prooi plukken. Wespendieven werden enige malen overtrekkend gesigna leerd. De ijsvogel wordt vooral door de kasteelbewoners vaak gesignaleerd, maar gebroed heeft hij (na 1984) niet meer. Soms ziet men twee exempla ren. Van belang is dat ten ge- (ADVERTENTIE) Goes Stanleyweg 2 (bij de Zeelandhallen) Tel. 01100 - 46600 Middelburg Lange Noordstraat 67 Tel. 01180-36254 Showrooms geopend: dinsdag tot en met zaterdag en tijdens de koopavond. MIDDELBURG Het pro gramma van de Zeeuwse Film dagen begint donderdag 16 fe bruari met een Jos de Putter- avond. Na de prijsuitreiking volgt de documentaire 'Het is een schone dag geweest', over het laatste jaar van zijn ouders op hun boerderij in de Axelse Capellepolder. Hijzelf voelde er niets voor het boerenbedrijf voort te zetten maar realiseer de zich wel dat met het opge ven van de boerderij de ver trouwde beelden uit zijn leven zouden verdwijnen Hij besloot dit vergankelijke bestaan vast te leggen. In de film zitten prachtige scenes, vooral van de vader, die minutenlang duren en waarbij soms de betekenis van de werkzaamheden van de boer niet eens duidelijk wor den. Ondanks de trage beelden houdt de film spanning, alsof een mystieke ervaring staat te gebeuren. De film laat prachti ge natuurbeelden zien hoewel De Putter ooit bekende de mooiste beelden eruit te heb ben gelaten. De debuutfilm trok tienduizenden bezoekers in het hele land. Van een andere orde maar ook weer een portret van twee mensen is de tweede film van De Putter, 'Solo, de wet van de Fa vela'. Twee straatvoetballer tjes, Leonardo en Anselmo, worden gevolgd in hun pogin gen uit de allesomvattende sfeer van geweld en criminali teit in de sloppenwijken van Rio de Janeiro, de favela's, te ontsnappen. Voetbal is daartoe misschien wel de enige moge lijkheid. Slechts een van de twee gelukt het bij de jeugdse- lectie van een grote club te komen. De ander blijft ach ter.... Dat een film grote gevol gen kan hebben blijkt, nu de twee jongens door Feijenoord opgenomen zijn. Hun talent is in ieder geval niet onopge merkt gebleven. Voorafgaand aan de eerste film treed Piet Brakman op met streekliedjes waarin hij een verband zal leg gen met 'Het is een schone dag geweest'. Na de tweede film treedt de Vlissingse popgroep 'In Geval van Noot' op. In de Zeeuwse Bibliotheek draaien om 19.30 uur oude Zeeuwse films uit de jaren dertig, met een optreden van Anja Kop- mels in de pauze. Tien filmpjes geven een beeld van het alle daagse leven van toen, met on der andere de gevolgen van de economische crisis, de verzui ling, volksfeesten en het ouder wetse landleven. Uit 1937 stamt het filmpje 'Piet Wattel slacht een varken', over een erg realistisch gefilmde slachting van het varken tot en met het draaien van de worst. Vrijdag 17 februari staat het Schuttershoftheater, op de kor te films van Paul en Menno de Nooijer na, in het teken van een andere 'grote' Zeeuwse fil mer, Digna Sinke. Geboren in het dorpje Zonnemaire ver huisde ze later naar Middel burg en nog later naar Utrecht. Ze studeerde in '72 af aan de Nederlandse Film en Televisie Academie in Amsterdam als re gisseur. 'Groeten uit Zonne maire' was haar eindexamen film, die nu ook vertoond wordt. Verder zien we 'De Ge broeders Helle' uit 1975, 'Bo ven de Bergen' uit 1992 en 'Belle van Zuylen' uit 1993. In haar films verwerkt Sinke deels haar eigen ervaringen. 'Boven de Bergen' gaat over een voettocht van zes vrienden waarbij op de dag van vertrek al alles misgaat. 'Belle van Zuylen' speelt zich af in de 18e eeuw. Een intelligente vrouw die de benauwende omgeving van haar echtgenoot ontvlucht krijgt een relatie met de veel jongere Benjamin. Maanden la ter trekt hij bij het echtpaar in. Deze film won de grote prijs op het filmfestival Mannheim- Heidelberg. Na 'Belle van Zuy len' treden de Feenbrothers op. Scene uit 'De gebroeders Helle' van Digna Sinke. In de Bibliotheek zijn vanaf 19.30 uur oude Polygoon-Bio scoopjournaals te zien en Mo numentenfilms gemaakt door Jaap Wolterbeek, met een op treden van het Westkappels Kwartet. Zaterdag 18 februari begint het programma al om 10.00 uur in de Bibliotheek met een herha ling van de oude films van Zeeland in de jaren dertig, die om 19.30 uur nogmaals ge draaid worden, waarna een op treden volgt van Peter Diele- man. Om 13.00 uur wordt de film 'Jaontje' vertoond van Cor Schijve, over de liefde tussen een dochter van een Cadzandse hereboer en een van zijn knechten. Om 15.00 uur draait een compilatie van Van Gewest tot Gewest items, samengesteld door Rob van Hoek, die al 28 jaar voor dit programma in Zeeland werkt. Uit meer dan 500 onderwerpen die hij sinds dien maakte, heeft hij een se lectie gemaakt, die, aangevuld met korte interviews met men sen 'die er toen ook bij waren', in vogelvlucht een beeld schetst van Zeeland gedurende de afgelopen dertig jaar. In het Schuttershoftheater zijn om 14.00 uur korte films van Hans Verhage te zien en om 16.00 uur de documentaire 'De Zon heeft alles gezien' van Kees Hin en Karina Meeuwse over de kunstenares Clara de Jong. 's Avonds draait om 21.00 uur 'Boven de Bergen' van Digna Sinke. Voorafgaand aan deze film leidt de bekende radiopro grammamaker Kees Slager een forum, met als thema 'Het Zeeuwse leven van alledag'. Gasten aan tafel zullen zijn: Digna Sinke, Paul de Nooijer, Karina Meeuwse en Rob van Hoek. 'Zilte Swing' sluit de Zeeuwse Filmdagen passend af, vol verrassing en met wei nig kansen tot voorspellen. De Filmdagen werden mogelijk gemaakt door een ruime bij drage van het cultuurfonds Prins Bemhard Fonds/Anjer fondsen. Het Zeeuws Docu mentatie Centrum leverde een inhoudelijke bijdrage. Kaarten voor de films in de bibliotheek kosten vijf gulden, voor de voorstellingen in het Schut tershof wordt een tientje ge vraagd. Alleen voor de film 'de zon heeft alles gezien' bedraagt de entree vijf gulden. volge van het wegvangen van karpers en het inbrengen van ondergedoken waterplanten, het water in de vijver helderder is geworden en op 3 augustus bleek ons, dat de groene kik kers in de vijver achter 't huis weer kwaakten, na jarenlange afwezigheid. Inmiddels hopen we, dat de uitgezette snoek- baarsjes de karpers verder kunnen kort houden. Hoorn blad, fonteinkruid en water pest zullen het zuurstofgehalte omhoog moeten brengen en de watervlooien in de kaart spe len, zodat minder algen optre den en de helderheid verder toeneemt. FOTO HARRY DE LANGE Het najaar bracht dankzij het zachte, natte weer wel erg veel paddestoelen met zich mee. Heel fraai waren onder andere groene knolamaniet, parelama- niet en reuzenchampignon. Maar de mooiste vondst was ongetwijfeld die van de pracht mycena; een klein paddestoel- tje dat bij kneuzing oranje melksap vertoont. Het betrof de eerste vondst in Nederland Zo blijft de natuur op Ter Hoo ge steeds weer voor verrassin gen zorgen." Bron: Tijdschrift Het Zeeuwse Landschap VLISSINGEN Het school voetbaltoernooi voor basis scholen in de gemeente Vlissin- gen heeft een nieuwe naam. Het heet voortaan 'Halt Schoolvoetbaltoernooi ge meente V'lissingen.' De achter liggende gedachte is dat een, voetbaltoernooi niet alleen leuk moet zijn, maar ook nut tig- Het nut is in dit geval weder zijds. Het Halt-project is be doeld voor jongeren en de or ganisatoren verwachten dat dit project de jongelui aanspreekt. Voor het Halt-bureau betekent het voetbaltoernooi vooral be kendheid. Medewerkers van Halt zorgen voor kraampjes met informatie en wellicht een tentoonstelling. Ook worden er strooifolders uitgedeeld aan de 1250 voetballertjes die op twee woensdagmiddagen in april de sportieve strijd aangaan. De wedstrijden worden gespeeld op de sportvelden aan de-. Iris laan en Baskensburg en óp de Souburgse velden van RCS en de korfbalvereniging. Voor de begeleiding van de wedstrijden zijn per dag zo'n vijftig scheidsrechters nodig. Daar is de organisatie nog driftig naar op zoek. Scheidsrechters die hieraan mee willen werken kunnen contact opnemen met een van de basisscholen in Vlissingen, Souburg of Rit- them. VLISSINGEN Marco Bor- 21.00 uur, Marco wordt tegen sato is vrijdag 24 februari te middernacht verwacht. Kaar- gast bij de Cotton Club in dis cotheek Cosmo aan de Volta- weg. De Cotton Club begint om ten kosten 25,00 en zijn in voorverkoop bij De Foyer, Cosmo en de Gulle Gever. OOST-SOUBURG Iedere donderdag wordt er in de sporthal aan het Koopmans voetpad een dertig meter lange mat uitgerold waarop de leden van Bowlsclub De Groene Mat om beurten hun bowl laten rollen. De club bestaat nu ruim vier jaar en kende jarenlang een wachtlijst. Daar is nu verande ring in gekomen en liefhebbers van vijftig jaar en ouder kun nen zich weer opgeven bij de Stichting Welzijn Ouderen in Vlissingen. Bowls komt oorspronkelijk uit Engeland en wordt in de mees te Engelstalige landen ge speeld. Het lijkt op het -vooral bij ouderen- populaire koers- bal. De speelballen hebben een typische vorm en lijken wel wat op Edammer-kaasjes. De bal beschrijft een curve wan neer hij over de mat gerold wordt. Het is de bedoeling dat de bowl zo dicht mogelijk bij een kleine witte bal terecht komt. Dit balletje heet de Jack. De contributie bedraagt 12,50 per maand. Eerst eens komen kijken kan natuurlijk ook. Op donderdag wordt er tussen 10.00 en 16.00 uur ge speeld. POLITIEK - L. van Dijke en G. Schutte van de RPF houden vrijdag 17 februari om 20.00 uur een spreekbeurt in de Getuigeniskerk aan de A. Lauweryszstraat in Middelburg. QUILTEN - De Koudekerkse quiltgroep Steekje Los stelt van 28 februari tot 4 maart quilts tentoon in basisschool 't Klinket aan de Tramstraat in Koudekerke. Er worden ook demonstraties van patchwork en quilttechnieken gegeven. De tentoonstelling is geopend van 10 tot 17 uur, de entree bedraagt twee gulden. ROMMELMARKT - Zaterdag 25 februari houdt wan delsportvereniging 't Zand een rommelmarkt in wijkgebouw De Vergulde Baars aan de Baarsjesstraat in Middelburg. Van 9.00 tot 14.00 uur is er weer van alles te koop. De spullen van de boerderijzolder moeten plaats maken voor een nieuwe educatieve ruimte en daarom houdt Kinderboerderij De Klepperhoeve uit Middelburg zaterdag 4 maart een rommel markt van 10 tot 15 uur op het terrein van de boerderij. Ook kunnen kinderen zelf spulletjes verkopen. Tegen betaling van een gulden mogen ze met een kleed en spullen op het terrein plaatsnemen. CREA DOE - Uitkeringsgerechtigden kunnen donderdag 23 februari kennismaken met een drea-doe cursus waarin met verschillende technieken en materialen decoratieve voor werpen gemaakt worden. De cursus wordt wekelijks gegeven van 9.30 tot 12.00 uur en kost voor mensen met een uitkering 1,50, voor anderen vijf gulden per keer. De cursus wordt gegeven in het Activiteiten Centrum aan de Bonedijkestraat 155 in Vlissingen. Woensdag 22 februari is er van 14.00 tot 15.30 uur een diamiddag over cultuur en natuur in Turkije. Entree 1,50. GEVONDEN - Bij het politiebureau te Middelburg zijn de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: fietspomp, leren armband, bankpassen, WV-bonnen, geld, kassa, motorhand schoenen, sjaal, damesfiets, floppy, koraal, sleutels en een fietstas. In Vlissingen werden de volgende voorwerpen bin nengebracht: zilveren broche, halsketting, horloge, bril, arm banden, oorbel, trouwring, herenring, videokoffer, camera, bankbescheiden, hondenriem, hijsonderdelen, nappa heren handschoen, paar sokken, pantoffeltje, ondergebit, zak sin- terklaaskadootjes, portemonnees, riem met Egyptisch motief, fietstas, surfplank, knuffelkonijn. MUZIEK OP SCHOOT - Marcela Simons geeft vanaf 8 maart wekelijks een les 'muziek op schoot, voor peuters van 4 tot 48 maanden en hun verzorgers. De lessen zijn op woensdagmorgen van 10 tot 10.45 uur in de Vrije Peuter speelzaal aan de Arondeusstraat in Middelburg. Er worden liedjes en spelletjes aangeboden die dagelijks met het kind gezongen en gespeeld kunnen worden. De cursus kost hon derd gulden. KLEPPERHOEVE - Kinderen van zes tot twaalf jaar kunnen woensdagmiddag 1 maart van 14.00 tot 16.00 op kinderboerderij De Klepperhoeve in Middelburg werken met boerderijgereedschap. Onder leiding van ervaren medewer kers kunnen de kinderen dan een middagje boer of boerin zijn. Het kost een gulden per persoon. KLAVERJASSEN - In wijkcentrum Scheldebuurt aan de V. Quakkelaarstraat in VLissingen is het zaterdag 18 februari prijsklaverjassen. Het begint om 14.00 uur en de kosten bedragen drie gulden per persoon. Dinsdag 21 februari is er prijsklaverjassen in het clubgebouw van VCV aan de Irislaan in Vlissingen. De aanvang is 20.100 uur, deelname kost 2,50. BINGO - Zaterdag 18 februari is er een bingQ in het clubgebouw van VTV aan het Baskensburgplein in Vlissin gen. De balletjes rollen om 20.00 uur, de toegang is gratis. Speeltuinvereniging De Oude Stad houdt donderdag 16 februari een bingo-avond in het speeltuingebouw aan de Paardenstraat in Vlissingen. Deze keer is er ook een rad van avontuur. De aanvang is 20.00 uur. EXPOSITIES - Valerie Lottier exposeert vanaf 18 februari tot 1 april kleurige olieverfschilderijen in galerie Het Gouden Briefke in de Sint Janstraat 22 in Middelburg. Cursisten van M1KV-docent Annemieke Visser exposeren tot en met 24 maart in de Janneke Dierxschool aan het Molenwater in Middelburg. DANSAVOND - Stijldansen en rock en roll wisselen elkaar af in de Karolingenburcht aan de Vlissingsestraat in Souburg waar op zaterdag 18 februari om 20.00 uur een dansavond voor alleenstaanden vanaf 25 jaar wordt gehou den. In de pauze is er een bingo en een loterij. De entree bedraagt vijf gulden. HYPNOSE - De Zeeuwse Stichting voor Toegepaste Hyp nose geeft op 18 februari en op 4 maart (van 10 tot 16 uur) een vervolgcursus hypnose voor mensen die al ervaring hebben opgedaan met hypnose en meer vaardigheden willen ontwikkelen. De secretaris van de vereniging, H. Timmer mans, Nordweg 407 in Middelburg kan er meer over vertel len. ITALIAANS - De Italiaanse Vereniging Dante Alighieri verzorgt vrijdag 17 februari om 19.30 uur een lezing voor leden en belangstellenden. Monique Jacqmain vertelt -in het Italiaans- over de schrijver/dichter Giannai Rodari en leest gedeeltes voor uit zijn werk. De bijeenkomst wordt gehouden in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. KOKEN - De Stichting Welzijn Ouderen Platteland Wal cheren start op 14 maart met een kookcursus voor mannan van 55+ van het Walcherse platteland. De cursus wordt gegeven in het gebouw van Oranjezon aan de Schoolstraat 4 in Oostkapelle, om 10.00 uur. De kosten bedragen veertig gulden. Daar komt nog een bedrag bij voor de ingrediënten. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de Stichting, tel. 01188-3687. STREEPJE - De Oranjevereniging van Zoutelande heeft een feestelijke avond georganiseerd. Deze wordt gehouden op zaterdag 18 februari in zaal Middendorp. Toneelvereniging Serooskerke speelt vanaf 20.30 uur de klucht 'er loopt een streepje door'. Ook zijn er optredens van het ZWN-mannen- koor, de mondharmonicaspelers De Krekels en Piet Brakman. De avond begint om 19.30 met een ledenvergadering. De entree bedraagt een tientje voor mensen die geen lid zijn van de Oranjevereniging. Toegang vanaf zestien jaar. Kaarten in voorverkoop bij Linda Koppejan in de Zwinstraat 14. VLISSINGEN Vrijdag 17 februari geeft de Middelburgse rock/blues formatie Muddy Balls een concert in de Walk-lnn aan de Minister Lelystraat 4. De aanvang is 20.30 uur en de entree bedraagt vijf gulden. De band speelt naast eigen nummers ook covers van Eric Clapton, Stevie Ray Vaughan en Dr. Feelgood. (ADVERTENTIE) Molenstraat 38 - Roosendaal - Tel 01650-37808

Scheldebode | 1995 | | pagina 7