Expositie Schouwen-Duiveland Lubbers krijgt Roosevelt Award Leerlingen CSW spelen Oidipous Lezing MAVO HAVO Atheneum Gymnasium Stedelijke Scholengemeenschap Middelburg Open Avonden Texaan David Rodrigues treedt op in Razzmatazz Engelse organist bespeelt het Compton theaterorgel Flora en fauna Churchilllaan 8 Medewerking dierenbescherming en dierenartsen Afrikaviering met en door kinderen Zwemmen voor getroffenen watersnood SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 15 FEBRUARI 1995 317 Ervaring Taken een eigen 'junior' gebouw voor de leerlingen van klas 1 (St. Pieterstraat 25) in het brugjaar MAVO-, HAVO- en VWO-klassen de mogelijkheid tussentijds over te stappen naar een andere klas een uitgekiend huiswerkbeleid een brugklas activiteiten- en begeleidingsplan Stedelijke Scholengemeenschap Middelburg Sir Winston Churchilllaan 8 4333 BC Middelburg tel. 01180-15851 maandag 20 februari en dinsdag 21 februari van 18.30 - 21.00 uur in het hoofdgebouw aan de Kapitaal voor dierenambulance ELLEMEET- „Iedereen die we benaderen vindt het een prachtig plan en wil donateur worden. Maar we moeten wel eerst een ambulance hebben alvorens we kunnen gaan rijden", zegt Eddy Ummels. „Hoewel de Dierenbescherming, de Gezamelijke Dierenartsen en de Dierenspe ciaalzaken uit de gehele regio hun steun al aan ons plan hebben toegezegd als de wagen eenmaal uitrijdt, gaat het er nu om de eerste stap te zetten: We moeten het kapitaal bijeen krijgen om een wagen aan te schaffen." Het plan van het echtpaar Um mels bestaat uit het oprichten van een Stichting Dierenambu lance. Deze moet zowel op Schouwen Duiveland, de beide Bevelanden en Walcheren gaan opereren. „In de grote steden bestaan al jaren dierenambu lances, en ook op Goeree is er onlangs een van start gegaan. Wij zijn ervan overtuigd dat ook hier er een grote behoefte aan is. Liever vandaag nog dan morgen. Voor de kosten tijdens de eerste periode hebben we inmiddels velen bereid gevon den te sponseren, maar nu zoe ken we nog een bedrijf dat een deel van de kosten van de auto op zich wil nemen". Carla Ummels is al weer weken bezig met het benaderen van eventuele sponsors en dona teurs. „Bijna iedereen die ik spreek is laaiend enthousiast. Niet alleen hier op Schouwen Duiveland, maar ook in de streek onder ons. Heel veel mensen zien er brood in om bij te dragen aan het laten rijden van een ziekenwagen voor die ren". „Wat we voor ogen hebben is een redelijk formaat busje", zegt Eddy. „Het moet voldoen de groot zijn om ook forsere dieren in te vervoeren en een brancard te plaatsen. Auto dealers die we tot nu toe bena derden hebben willen ons wel iswaar gedeeltelijk sponseren, in ruil voor advertentieruimte op de ambulance, maar we ko men nog niet aan het totaal bedrag dat nodig is om over te gaan tot de aanschaf. Overi gens hoeft het niet per se een nieuwe auto te zijn, een goede tweedehands kan natuurlijk net zo goed. We hopen snel iemand te kunnen vinden die achter ons wil staan, want ik zou het liefste zo snel mogelijk gaan rijden." Hij heeft enige ervaring. In het verleden reed Eddy als vrijwil liger op een dierenambulance in Utrecht. Driejaar lang deed hij dat. „Vaak werd ik in het midden van de nacht opgebeld dat ik direct moest komen", vertelt hij. „Zo'n ambulance wordt bijvoorbeeld vaak inge zet als er ongelukken gebeuren waarbij dieren betrokken zijn. Dat kan om iets groots gaan zoals een gekantelde veewagen, maar ook een aangereden hond. Geen enkele taxichauf feur zal er over denken zo'n bloedend dier in zijn auto te vervoeren. Toch is het van be lang dat zo'n beest zo snel mogelijk naar een arts ge bracht wordt. Een dierenam bulance brengt dan uitkomst". Een uitkomst moet de wagen ook gaan brengen aan particu lieren, die niet over eigen ver voer beschikken. „Hier zijn het ^ooral ouderen, die vanuit de folder regelmatig met hun hondje naar Zierikzee of Haamstede moeten. De meeste chauffeurs van taxi's zijn ove rigens best bereid om naast het baasje ook het dier mee te nemen. Behalve natuurlijk als het ziek is of gewond. Dan zit zo iemand met een probleem. Komt het een keertje voor, dan wil een lieve buurvrouw nog wel eens helpen, maar het blijft een situatie van afhankelijk heid. Bovendien ben je voor zo'n taxi- rit al snel een kapi taal kwijt. De dierenambulance biedt de mogelijkheid om tegen een vaste, heel redelijke ver goeding dit soort ritten te ma ken. Voor donateurs is er dan een forse reductie. „Een derde belangrijke taak die wij als dierenambulance zien, is het vervoer van overle den dieren. Dat is iets wat binnenkort problematisch wordt voor particulieren. Kon men tot voor kort nog terecht bij het opvangcentrum in Serooskerke, over niet al te lange tijd bestaat deze moge lijkheid niet meer. Dat bete kent dat men voor wat grotere dieren verplicht is naar het desstructiecentrum in Son na bij Eindhoven te rijden, of naar een dierenbegraafplaats zoals bijvoorbeeld Heinkenszand". Directe hulp bij ongelukken waarbij dieren betrokken zijn. (Om dat op de juiste wijze te kunnen doen volg ik momen teel een cursus dieren EHBO in Vlissingen) Het ophalen en wegbrengen van dode dieren. Assistentie aan politie en brandweer bij kalamiteiten waarbij dieren betrokken zijn (onlangs nog bij de dreigende overstromingen van de grote rivieren). Ophalen en bericht geving van gevonden dieren langs de weg en tenslotte het geven van hulp en advies wan neer hier vraag naar is. Dat zijn in het kort de taken van een dierenambulance, zo staat te lezen in de informatiebro chure die Eddy en Carla hopen te gaan verspreiden. Het blad zal vier maal per jaar uitko men. Voor donateur-adverteer ders een mooie gelegenheid om zich aan het publiek van die renliefhebbers te presenteren". De inrichting van de ambulan ce zal eenvoudig zijn. „Wel doeltreffend: een brancard, ontsmettingsmiddelen, vang- stokken maar ook bijvoorbeeld zaken zoals lieslaarzen. Je hebt als dierenambulance immers niet alleen te maken met hon den en katten, maar ook met andere beesten. In Utrecht bij voorbeeld ben ik wel eens uren bezig geweest om een gewonde zwaan te pakken te krijgen! Deze inrichting zal, als alles volgens plan gaat, bijeenge bracht worden door een aantal dierenartsen, die enthousiast bij de organisatie betrokken zijn. Ook de Dierenbescher ming Nederland heeft toege zegd alles binnenkort nogmaals door te nemen tijdens hun ver gadering. Vandaag kregen we een telefoontje dat we ergens gratis kooien kunnen komen ophalen en voor het geld dat we nog te kort komen hebben we contact opgenomen met grote sponsors, zoals de Post code Loterij, Martin Gaus en zelfs Henny Huisman. Je weet maar nooit hoe een balletje kan rollen," zegt Carla. Geïnteresseerde meedenkers en meedoeners kunnen voor meer informatie contact opnemen met Eddy of Carla Ummels, telefoon 01117-2823. snap MIDDELBURG In de Zeeuwse bibliotheek is tot en met 25 maart een expositie ingericht over de Schouwse en Duivelandse dorpen Eikerzee, Ellemeet, Noordwelle, Serooskerke en Burgsluis. Er zijn ondermeer foto's en prentbriefkaarten van dorpsgezichten. Van Noordwelle zijn er opnames van het strarijden in 1938 met de traditionele ontvangst door de burgemeester, foto's van de Ring en villa Zeelandia. Van Eikerzee worden foto's getoond van de stormvloed in 1953. Van Serooskerke zijn er afbeeldingen van de restauratie van de hervormde kerk en van Burghsluis zijn foto's van de haven in het begin van de jaren vijftig, foto zeeuws documentatiecentrum OOST-SOUBURG De Texaanse singer/songwriter David Rodrigues treedt zater dag 18 februari op in Razzma tazz aan de Middelburgseweg. Rodrigues was oorspronkelijk advokaat maar koos toch voor het artiesten vak. Niet ten on rechte, want vorig jaar werd hij in de Texaanse muziekpers uitgeroepen tot singer-song writer van het jaar. Rodrigues zingt bewogen teksten en en speelt ritmisch gitaar. Hij maakt op dit moment een toer- nee door Europa en doet zater dag Oost-Souburg aan. Zijn optreden begint om 21.00 uur. Kaarten kosten 12,50 en kunnen telefonisch gereser veerd worden bij Ad Lijnse in Goes. David Rodrigues MIDDELBURG De Com missaris van de Koningin in de provincie Zeeland, drs. W.T. van Gelder, voorzitter van de Roosevelt Stichting te Middel burg, heeft bekendgemaakt dat aan drs. R.F.M. Lubbers (Mi nister-President van 1982 - 1994) de Franklin D. Roosevelt Four Freedoms Awards is toe gekend door het Franklin and Eleanor Roosevelt Institute te New York. De onderscheiding wordt in april in het Fortis Auditorium te Utrecht uitge reikt tijdens de speciale Roose velt herdenkingsbijeenkomst. De Amerikaanse president overleed 50 jaar geleden in april 1945 in Warm Springs, Georgia. De heer Lubbers ontvangt de onderscheiding voor zijn inzet voor het openhouden en de versterking van de relatie tus sen West-Europa en de Vere nigde Staten. In zijn ambtspe riode heeft hij voortdurend ge pleit voor een grotere Europese verantwoordelijkheid voor de handhaving van de wereld rechtsorde en voor erkenning van de onmisbare rol van de Verenigde Staten daarbij. Zijn inspanning voor het tot stand komen van de wereld handelsakkoorden (GATT) en het Energie Handvest getuigen voorts van zijn inzicht dat de vraagstukken van vrede en vei ligheid in de wereld onverbre kelijk verbonden zijn met de bestaanszekerheid voor de we reldbevolking. Voorts deelt de heer Van Gel der mee dat de Four Freedoms Awards verder worden uitge reikt aan voormalig president Jimmy Carter; Lane Kirkland, voorzitter van de AFL-CIO; Andrew Young, voormalig per manent vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties en mede werker van dr. Martin Luther King; Mary McGrory, journa liste en columniste; dr. Jonas Salk, ontdekker van het polio- vaccin; Elliot Richardson, voormalig minister van Defen sie, oud ambassadeur en voor malige Attorney General van de Verenigde Staten De Franklin Delano Roosevelt Four Freedoms Awards worden toegekend aan personen die in hun denken en handelen in houd hebben gegeven aan de vier vrijheden, zoals verwoord door president Roosevelt in zijn historische toespraak tot het Amerikaans Congres in 1941. Sinds het honderdste geboorte jaar van president Roosevelt in 1982 worden deze onderschei dingen jaarlijks, afwisselend in New York en Middelburg, uit gereikt. Prinses Juliana ont ving als eerste niet-Ameri- kaanse staatsburger de Frank lin D. Roosevelt Four Freedoms Medal. Sindsdien hebben onder meer Alessandro Pertini, Hel mut Schmidt, Simon Wiesent- hal, Javier Pérez de Cuéllar, Olof Palme, Jacques Delors, de Dalai Lama, Jan Tinbergen, Max van der Stoel, Johan Wit- teveen en Emile van Lennep een Roosevelt Award ontvan gen. LEWEDORP - De echaristie- viering in de parochiekerk van de H. Eligius staat het komen de weekend in het teken van Afrika. De viering is voorbe reid door het kinderpastoraat van de parochie en Ben en Mary van den Boom uit Breda, die jarenlang in Afrika hebben gewerkt en geleefd. Zaterdag 18 februari beginnen Ben en Mary om 15.00 uur met het aanleren van Afrikaanse liedjes en het bespelen van in strumenten. Na een maaltijd in de parochiezaal is er aanslui tend een viering om 19.00 uur in de kerk. Zondag is de vie ring om 10.30 uur. Ook kinde ren die niet op 'De Drempel' zitten kunnen in het weekend meedoen met de viering. orgel in de Tower Ballroom hoorde bespelen was hij hele maal verkocht. Inmiddels heeft hij zelf al op het bekende orgel in Blackpool gespeeld en werd hij voor twee seizoenen gecon tracteerd als vaste organist bij een pretpark met een Wurlitzer theaterorgel. Ook heeft hij in middels een aantal CD's en cassette's op zijn naam staan. MIDDELBURG De Engelse organist Nicholas Martin be speelt vrijdagavond 17 februari het Compton theaterorgel in de Concert- en Gehoorzaal in de Singelstraat. De aanvang is 20.00 uur. Nicholaas Martin had al van jongs af aan belangstelling voor muziek en toen hij tijdens een vakantie in Blackpool het Er wordt druk gerepeteerd in de gymzaal van de CSW. De leerlingenvereniging van ae Christelijke Scholengemeen schap, de SCHIM, voert dit jaar de Griekse tragedie Oi dipous op tijdens de jaarlijke Grote Avonden die op 22, 23 en 24 februari gehouden worden in de Schouwburg. In tegenstelling tot voorgaande jaren is er dit jaar gekozen voor een toneelstuk in plaats van een musical. „We hebben de afgelopen jaren allerlei mu sicals gehad, zware en minder zware waarin veel gelachen werd en daarom vonden we het nu wel eens tijd worden voor een klassiek toneelstuk. We hebben de teksten natuurlijk wel wat aangepast aan het he dendaagse taalgebruik, want de oorspronkelijke versie is wel erg breedsprakerig." Voor de vertaling tekenden Dick Zwitser en Marina v.d. Velde. Oidipous is een kind dat nooit geboren had mogen worden omdat er een vloek op hem rust. Zijn ouders proberen hem te verdonkeremanen, wat na tuurlijk niet lukt. Het noodlot: 'huwen zul je je moeder, doden zul je je vader' komt stap voor stap dichterbij. De aangrijpende tragedie van Sophocles heeft als thema 'moet je het noodlot aanvaar den en er in berusten of kun je het noodlot bevechten en het tij proberen te keren? En heeft het zin om te vechten als uiteinde lijk het noodlot je toch weer inhaalt? Dit zijn vragen van alle tijden, en zeker ook van deze tijd. Toekomstverwachtingen zijn onzeker, heeft het wel zin om je in te zetten en te v/erken voor iets waarvan je niet weet of je het ooit bereiken zult?. Bepaald geen lichte kost voor een feestavond. Toch hebben de vele leerlingen die aan deze niet eenvoudige produktie meewerken, zich volledig inge zet. Volgens regisseur Dick Zwitser vinden de spelers het vreselijk leuk om Oidipous te spelen. „Het is dan wel een geladen onderwerp maar het is toch ook iets dat dicht bij de leerlingen staat." Voorafgaand aan Oidipous spe len enkele leerlingen van de onderbouw het toneelstuk Charlie 9. Dit speelt zich af in het jaar 2020, op de maan. Na een atoomoorlog zijn kinderen van verschillenden nationali teiten daar geëvacueerd en brengen niet zonder problemen de tijd door. De grote avonden beginnen om 19.30 uur. Kaarten kosten 12,50 en zijn verkrijgbaar via leerlingen van de CSW of op de avonden zelf in de foyer van de Schouwburg. KRABBENDIJKE De Vogel vrienden uit Krabbendijke ko men bijeen in De Meiboom op donderdag 16 februari om 19.45 uur. Een medewerker van het Zeeuwse Landschap komt met dia's vertellen over de flo ra en fauna in Zeeland. Ook belangstellenden zijn welkom, de toegang is gratis. MIDDELBURG Vrouwen, moskee en emancipatie, dat zijn de belangrijkste onderwer pen tijdens een bijeenkomst over Marokko die vrouwenver eniging LAVA op zondagmid dag 19 februari houdt. Carla Delrosum en Willemien Jacops Willemien Jacops is oprichter van het reisbureau Nimsjoe, wat 'kom op laat ons gaan' betekent. Willemien is, gedre ven door reislust en hang naar avontuur al jaren actief met het organiseren en begeleiden van reizen naar Spanje en Ma rokko. Ook zij verbleef langdu rig in Marokko. Carla Delrosun onder zocht vrouwen die bezig zijn om vanuit een geëmancipeerde visie de koran te onderzoeken. En dan vooral de positie van de vrouw in de koran. Delrosun is een cultureel antropologe met een islamitische achtergrond die al veel onderzoek heeft ver richt naar de verhouding vrouw en islam. Zij heeft lange tijd in Marokko gewoond. De bijeenkomst (alleen voor vrouwen) wordt gehouden in het Schuttershoftheater en be gint om 16.00 uur. De toe gangsprijs bedraagt 12,50 DOMBURG Kinderen van de Regenboogschool uit Oost- kapelle gaan vrijdagmiddag 17 februari zwemmen voor de ge dupeerden van de watersnood ramp. De kinderen hebben zich per baantje laten sponsoren door familie en bekenden. De Parel deed ook een duit in het zakje en stelde de accommodatie gra tis beschikbaar. De opbrengst gaat naar een school in Lim burg die tijdens het hoge water van januari blank heeft ge staan.

Scheldebode | 1995 | | pagina 17