LA GARE Onveiligheid is maar betrekkelijk Speel-O-Theek in kelder bibliotheek n E SCHELDEBODE Busreis naar Amsterdam Wijziging Openingstijden Kantoor De Patrijs Dikke van Dale voor 't Jong Benefiet voor de evacuees Nieuw onderkomen biedt plaats aan meer speelgoed Nog niet jarig! tsj CO FEESTEN EN PARTIJEN Afdeling Middelburg WN viert zestig jarig bestaan Vrijwilligers Compleet Scheldestraat 9 Vlissingen Ma. - Wo. - Do. - Vr. 9.30- 12.30 en van 13.30- 16.15 Dinsdag 9.30 - 12.00, 's middags gesloten Vogelvrij 32^4^ f!-Q> Wij verzorgen al uw Informeer vrijblijvend: Café-Restaurant Kanaalstraat 82 - Oost-Souburg - 01184-78143 'he scheidebode 100e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. M V WOENSDAG 8 FEBRUARI 1995 MIDDELBURG De afde ling Middelburg en omstreken viert dit jaar het zestigjarig jubileum. Op gepaste wijze, want „wij zijn er niet de men sen naar die gefêteerd willen worden. Wij zijn een degelijke club, wij doen veel aan educa tie en voorlichting en in die trant willen wij ook ons jubi leum vieren. Bovendien, als je in het verkeer om je heen kijkt valt er weinig te lachen," zegt voorzitter mevrouw J. de Valk. De hoofdmoot van de jubi leumviering is een symposium op 16 februari in de Zeeuwse bibliotheek. Zestig jaar. Secrataris me vrouw Joh. de Nood weet er alles van. „Wij zijn de oudste afdeling van Veilig Verkeer in Nederland, èn een van de ac tiefste," zegt zij trots. „Onlangs kregen wij een bulletin van de afdeling Amsterdam, die kwa men met een nieuwtje. Ze gin gen daar met projecten werken. Nou, dat doen wij al jéren. Wij hebben de caravancursus, de verkeersopfriscursus en de ver- keersexamens op de basis school. En daar doen we ook als bestuur aan mee, want zij zijn zowel een beleidvormend als een uitvoerend bestuur." Naast de bestuursleden steken ook nog een stuk of twintig vrijwilligers de handen uit de mouwen als er een groot pro ject wordt uitgevoerd. Vervolgens vertelt mevrouw De Nood over de geschiedenis van de afdeling Middelburg en om streken. Omstreken is in dit geval de rest van Walcheren, met uitzondering van Vlissin- gen. „Toen het in de jaren dertig in de ogen vooraanstaande Mid delburgers gevaarlijk werd op 's Heren wegen, werd daar veel over gepraat. En gepraat. En gepraat. En gepraat. Pas na enkele jaren werd er ook iets gedaan en gingen er bestuurs leden van de in 1935 opgerichte vereniging naar de scholen toe om daar het schoolverkeers- examen af te nemen. Dat ging nog niet zo eenvoudig want in de meeste gevallen kenden de meesters zelf ook geen ver keersregels. Van 1935 tot 1946 wordt elke vergadering gebruikt om zeer langdurig over de verkeersexa- mens en het gebrek aan ver- keerskennis te spreken. Ook stelt men regelmatig proble men aan de orde, discussieert daar uitvoerig over maar komt zelden tot een oplossing. Tot in de jaren zestig blijft het ver- keersexamen de enige activiteit van de vereniging. De be stuursleden hebben in die tijd bijna allemaal dubbele namen en titels en laten het afnemen van de examens over aan hun personeel. Pas in de jaren zes tig komen er gewone mensen in het bestuur die niet alleen ver gaderen maar ook iets gaan doen." De jubileumactiviteiten be staan naast het symposium uit behendigheidsproeven voor de leerlingen uit groep acht; werkstukken door de leerlin gen van groep zeven; een ver keersopfriscursus voor 55-plussers; een caravancur sus; een verkeersopfriscursus; de jeugdverkeersproeven; fiets- keuringen en voorlichtingsbij eenkomsten. Het symposium is bedoeld voor ouders van kinde ren, leden van ouder- en mede zeggenschapsraden en school- 'Autogordels altijd' is een van de vele acties die Veilig Verkeer de afgelopen jaren gevoerd heeft. FOTO CHIEL BOLLAERT besturen. Het doel van het symposium is de aanwezigen bewust te maken van de ver- keers(on)veiligheid. „Want we roepen wel dat het verkeer zo gevaarlijk is, maar kijk eerst maar eens naar jezelf", zegt mevrouw De Valk. „Fietsers zonder achterlicht, fietsers die hun hand niet uitsteken, auto- mobisten die de Segeersstraat verkeerd uitrijden, onveilig heid is maar betrekkelijk en daar proberen wij iedereen van te overtuigen." Door Johanna Brouwer VLISSINGEN Wie op woensdagmiddag met de kinderen naar de bibliotheek gaat om boeken te, ruilen kan vanaf volgende week meteen ook wat speelgoed meenemen. In de kelder van de bibliotheek aan de Lange Zelke is dan namelijk de Speel-O- Theek gevestigd. Spellen, puzzels, garages, keukens, en bouwstenen, je kunt het zo gek niet verzinnen of het kan in de Speep-O-Theek worden geleend. De vrijwilligers staan iedere woensdagmiddag en zater dagmorgen klaar om de uitleen in goede banen te lenen. Zaterdag 11 februari is het open huis in de Speel-O-Theek. Jarenlang, om precies te zijn wel twaalf, was de Speel-O- Theek ondergebracht in de kel der van buurtcentrum De Pa raplu aan de A. Gogelweg. „Maar daar hadden we vrese lijk weinig ruimte" vertellen de vrijwilligers Lies van der Doef en Yvonne Slemmers. „Al het speelgoed moest in drie, later in vier kasten gepropt worden. We waren dan ook reuze blij toen we hoorden dat de kelder van de bibliotheek vrijkwam omdat de kunstuitleen ging verhuizen naar het vroegere Scheldemond-gebouw. Omdat bibliotheek geen bezwaar tegen de komst van de Speel-O- Theek. Volgens directeur Ha- mann past de Speel-O-Theek prima bij de doelgroep van de bibliotheek. Zelf zijn we heel blij met de nieuwe ruimte èn met de goede samenwerking met het personeel van de bibli otheek. We hebben nu een ruimte die wel vijf keer zo groot is. We hebben dan ook meteen het assortiment uitgebreid en extra kasten neergezet zodat het al lemaal wat overzichtelijker oogt." het uitlenen van speelgoed toch -j- verwant is met het uitlenen van I WG0 KWalTjGS boeken had het bestuur van de ^VLISSINGEN De stichting Bravo organiseert bij voldoen de belangstelling een busreis naar de landelijke manifestatie 'Allen verschillend - allen ge lijk', die eind maart gehouden wordt in Amsterdam. De busreis staat gepland op zaterdag 25 maart en een kaartje gaat ongeveer vijfen twintig gulden kosten. Wie mee wil met de bus kan zich tot 15 maart opgeven bij Nico van Duyn in de Esdoomstraat 32 in Oost-Souburg. De manifestatie vormt de af sluiting van de anti racisme- week die van 21 tot en met 25 maart gehouden wordt. In buurthuis De Paraplu moes ten de kasten na iedere uitleen middag of -morgen op slot om dat er ook nog anderen van de kelder gebruik maakten. In de bilbiotheek kan de hele ruimte afgesloten worden. De hinder lijke deuren van de speelgoed kasten werden meteen gede monteerd zodat het geheel er nu veel gezelliger uitziet. Naast de kasten staat het grotere speelgoed zoals een glijbaan, een keuken, loopfietsjes en -karren voor peuters en een step. Voor al het speelgoed geldt dat het drie weken kan worden geleend. Voor de meeste spul len wordt een leenbedrag van twee kwartjes in rekening ge bracht. Behalve voor het wat duurdere speelgoed, zoals een hele grote glijbaan of een Ga meboy, daar moet iets meer voor worden betaald. Wie iets Lies van der Doef helpt Mohammed en Benjamin hij het uitzoeken van een nieuw stuk speelgoed. FOTO HARRY DE LANGE wil lenen uit de Speel-O-Theek moet wel eerst lid worden. De kosten van het lidmaatschap bedragen vijfentwintig gulden per gezin per jaar. Voor dat bedrag is ieder kind van het gezin tot twaalf jaar lid. gezocht moet worden naar een suikerpotje of een puzzelstukje. De vrijwilligers van de uitleen tellen vervolgens nauwgezet al les na en maken er een aante kening van als er iets kwijt, of stuk is. „Soms kan iets ge maakt worden, of bijbesteld en soms is iets ook gewoon 'op'." zegt Yvonne. „Voor de reparaties zou het eigenlijk wel fijn zijn als er eens een vrijwilliger met twee rechterhanden kwam, want we kunnen lang niet alles zelf re pareren. Februari 1995. Nu we weer zo'n beetje aan het nieuwe jaar gewend zijn worden de wenskaarten opgeruimd. De een stopt ze bij het oud papier en de ander vertrouwt ze toe aan een oude schoenendoos om ze ooit of nooit meer te bekijken. Wenskaarten, altijd aardig als de post ze in de brievenbus mikt. Maar eens komt er een eind aan. Een moeder liep Cmet haar jongste van drie naar de eendjes en hoorde maar steeds heel zacht melodietje. „Hoe kan dat CU nu", dacht ze „word ik oud en zit het niet meer goed in de bol?" Op de terugweg hetzelfde geval. Ze ging op onderzoek uit. In de takken van het struikgewas hing een muzikale verjaardagswens die onophoude- lijk 'Happy Birthday' speelde. Dat werd een leuk speeltje voor de kleine die er prompt de hele dag mee S pronkte en iedereen van het vrolijke deuntje liet meegenieten. De energiebron bleek onuitputtelijk en toen het avond was, deed het jengelende melodietje de oren van het gehele gezin tuiten. Goede raad was duur want junior was zeer gehecht geraakt aan 'zijn muziekje'. Hij stond er mee op en ging er mee naar bed. Toen hij eenmaal sliep werd de kaart mee naar beneden genomen, verscheurd en in de doos met oud papier gelegd. De volgende morgen verliep tamelijk rustig, totdat onder de koffie plots weer 'Happy Birthday' door het huis klonk. De kleine bleek inventiever te zijn dan men vermoedde. Met de draadjes van de stukgescheurde muziekkaart maakte hij contact en dus geluid. Ja, daar zit muziek in. Maar als je de hele dag 'Happy Birthday' hoort... dan ben je nog niet jarig! Cameleon. V 03 CS Het grote voordeel van het le nen van speelgoed is dat je voor de prijs van één spel kunt kennismaken met zowat de he le speelgoedwinkel. Als dan blijkt dat je kind een bepaald stuk speelgoed heel erg leuk vindt dan kun je het altijd nog kopen. Aan de andere kant: vindt een kind er niks aari dan heb je ook geen miskoop ge daan. Verder is het voor iemand met een smalle beurs toch mogelijk om je kind regelmatig van an der speelgoed te voorzien zon der dat je daarvoor grote uitga ven moet doen. En als je een logeetje krijgt waar je geen speelgoed voor hebt dat is speelgoed lenen natuurlijk een uitkomst. Vooral omdat het bij de Speel-O-Theek om goed en compleet speelgoed gaat en niet om incomplete afdanker tjes. Óm te voorkomen dat speel goed incompleet terugkomt hebben de medewerkers van de Speel-o-Theek een praktisch systeem uitgedacht. Aan ieder stuk speelgoed zit een kaart waarop precies staat waar het speelgoed uit bestaat. Dus bij het serviesje: vier bordjes, vier kopjes, theepotje, suikerpot, melkkan en vier lepeltjes; en bij de puzzels het exacte aantal stukjes. Ouders kunnen dus zelf voor het speelgoed terug gaat al even controleren of al les er is of dat er nog even (ADVERTENTIES) CAFETARIA DEPMM Een eetcafé met vriendelijke bediening en uitsluitend de allerbeste kwaliteit: frites - snacks - diverse vlees gerechten - Vers ijs, en.... DE ALLERLAAGSTE PRUS! Vredehof 57 - Vlissingen tpf 01184-68150 DE KELDER Diverse grillspecialiteiten o.a. spareribs - T-bone steak - biefstuk - saté, sjasliek enz. GRATIS THUISBEZORGD TFL. 01184-63222 L Over vrijwilligers gesproken. Momenteel draait de Speel-O- Theek met twaalf vrijwilligers. Het ziet er echter naar uit dat er enkelen op korte termijn afhaken. Nieuwe vrijwilligers zijn dan ook zeer welkom. „Als we een paar extra vrijwil ligers kunnen krijgen is het misschien mogelijk om de ope ningstijden wat te verruimen", zegt Lies van der Doef enthou siast. De Speel-O-theek is nu iedere woensdagmiddag van 14.00 tot 16.00 en iedere zater dagmorgen van 10.00 tot 12.0 uur geopend. De vrijwilligers hebben bij toerbeurt zitting op een uitleenmorgen of -middag en zorgen dan voor de geregel de voortgang. Ook kopen de vrijwilligers het nieuwe speel goed in bij groothandels, op beurzen en tijdens de uitver koop in de speelgoedwinkel. Het speelgoed staat soort bij soort en wat niet aanwezig is kan gereserveerd worden. Er is speelgoed voor kinderen in de leeftijdsgroep van nul tot twaalf jaar. Tijdens de open dag, die zater dag 11 februari gehouden wordt, van 10 tot 12 uur kan iedereen eens vrijblijvend een kijkje komen nemen in de kel der van de bibliotheek. Er wordt die ochtend niet uitge leend. Wel kunnen mensen een lidmaatschap voor een jaar aangaan. Tijdens de open dag krijgen nieuwe leden een strip penkaart van 2,50, goed voor vijf keer iets uitlenen, gratis. HET ZEEUWSE LANDSCHAP Ji. f^Laat u zich het eten ook goed smaken? Dan heeft u vast weieens het gevoel, dat na al te lang tafelen het eten als een steen op de maag ligt. Bij Patrijzen is dit heel gewoon, steentjes zijn voor hen dagelijke kost. Bij Patrijzen liggen steentjes letterlijk in hun spijsveterings- orgaan. Veel hoenderachtigen, waartoe ook de patrijzen horen, hebben een zeer gespierde maag. De gespierde wrijfplaten in de maag wand werken net als een gebit. Door rollen, drukken en wrijven worden met behulp van de f steentjes de harde zaden vermalen. Naast plantaardig voedsel eten patrijzen ook nog wormen, insecten en andere kleine diertjes. De w patrijs is een standvogel, een vogel dus die hier het hele jaar blijft. Herkenbaar aan z'n steenrode kopteke- ning en een korte roodbruine staart. De mannetjes hebben een donkerrode hoefijzervormige afdruk op hun borst. Patrij zen zijn echt 'familieziek', altijd zijn ze in groepjes van soms tientallen vogels bij elkaar te vinden. Alleen in de broedtijd zijn de paren wat meer gesteld op privacy en voeden hun kroost in eerste instantie alleen op. Vliegen doen ze niet graag, alleen als noodmaatregel willen ze nog wel eens op de wieken gaan. Regelmatig nemen ze een zandbad om parasie ten te verdrijven. Zo proberen ze scahrrelend met hun stevige poten hun kostje bij elkaar te krabben. Helaas gaat ze dat steeds moeilijker af. Van de honderdduizend broedparen is sinds de jaren zestig driekwart verdwenen. Het platte land is voor de patrijs eigenlijk te plat geworden. Patrijzen hebben als echte loopvogels veel dekking nodig. Kruidenrijke akkers, brede bermen, ruigten en bosschages zijn grotendeels verdwe nen. Hun aantallen zijn verder beïnvloed door schaalvergro ting, bestrijdingsmiddelen, mechanisatie en jachtdruk. In Zeeland leven nog relatief veel patrijzen. Het beste kun je dat vaststellen als er in deze tijd van het jaar sneeuw ligt. Ze zijn dan van grote afstand te zien. Momenteel zijn de winterk- luchten bezig zich op te splitsen in afzonderlijke paartjes. Dat gaat gepaard met fikse gevechten tussen de haantjes. De uitverkiezing tot echtgenoot staat borg voor een rol van toegewijde partner, maar dan wel voor één seizoen. VLISSINGEN Mevrouw 't Jonge uit Vlissingen heeft de eerste prijs gewonnen met de Feestpuzzel uit de Schel- debode van 21 december. Zij kan het driedelig Groot Woordenboek der Neder landse Taal in haar boeken kast zetten. De Feestpuzzel zette heel wat mensen aan het werk. Op de redactie van de Schel- debode kwamen 863 inzen dingen binnen. De oplossing was 'Engelenhaar' en om die te vinden was voor bijna nie mand een probleem geweest. De tweede prijs is voor J. Marijs uit Middelburg, die een Groot Woordenboek He dendaags Nederlands krijgt en de derde prijs gaat naar mevrouw Sturm uit Vrou wenpolder. Zij wint een Van Dale Handwoordenboek He dendaags Nederlands. De winnaars hebben inmid dels schriftelijk bericht ge kregen. VLISSINGEN De mede werkers van jongerencen trum De Walk-Inn vatten bij het zien van de beelden over de watersnoodramp in Lim burg en Gelderland spontaan het idee op om een benefiet concert te organiseren. De leerlingen van de Stedelijke Scholengemeenschap uit Middelburg volgden hen op de voet. Het benefiet in de Walk-Inn vindt plaats op vrijdag 10 februari om 20.00 uur in het centrum aan de Minister Le- lystraat 4. Drie bands treden die avond belangeloos op. Het zijn de Middelburgse bands No Idea, een hardcore band en No Fear, een punk band. De Vlissingse band Cousin die een mix van ver schillende stijlen laat horen sluit het benefietconcert af. De entree is bepaald op 7,50. Programmeur Jos Wight verwacht zo'n zestig tot zeventig bezoekers. „En dan moet het mogelijk zijn om een bedrag van vierhon derd gulden in het Rampen fonds te storten", zegt Jos, die de eerste was die met een idee voor een benefietconcert bij de redactie van de Schel- debode kwam aankloppen. Hij had echter amper het pand verlaten of er kwam een telefoontje van Sjoerd Koopman van de SSGM dat de leerlingen ook een actie gaan voeren voor de gedu peerden van de watersnood ramp. Vrijdag 17 februari is er een groot feest in de kan tine van de school aan de Churchilllaan in Middelburg. Het feest begint om 19.00 uur en de entree bedraagt vier gulden. Er treden zes bands op, afgewisseld dooi de drive-in show High Fashi on. De bands zijn: Friends Loose, Muddy Balls, Trouble in Paradise, Shaved Fisch er The Underdogs. Ook worder er nog acties gevoerd die sa men met de entreegelden eer streefbedrag van tweedui zend gulden op moeten bren gen. Het feest in de kantim is om 11.30 uur afgelopen.

Scheldebode | 1995 | | pagina 1