Gezondheids Tentoonstelling 'De verborgen ramp' Kerncentrale in de revisie Cursus milleuvoorlichter Buys Ballot Gul gebaar Wielemaker BV Het Zeeuws Cultuurdebat LOFON Ergotherapie leert gehandicapten weer praktisch handelen Zeld doen belangrijker dan aanpassingen en hulpmioddelen Raam-sociaal plan SVRZ SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 8 FEBRUARI 1995 315 Adverteren in .01SCHELDEBODE geeft een verbluffend effect College in 'Schoolstrijd' Beestenboeldag Rouwverwerking Oefenen Doorverwijzing Probleemanalyse Bouw Gasthuis in voorjaar 1995 Fusie geestelijke gezondheidszorg Verslavingszorg MIDDELBURG De reizen de tentoonstelling "De verbor gen ramp" van het Liliane Fonds is tot zaterdag 18 fe bruari tijdens openingsuren te bezichtigen in de Zeeuwse Bi bliotheek. De tentoonstelling geeft een beeld van de leefwe reld van kinderen met een han dicap in ontwikkelingslanden. Ook worden de werkwijze en concrete hulpverlening van het Liliane Fonds in beeld ge bracht, die onlosmakelijk ver bonden is met de vele vrijwilli gers die ter plaatse hulp bieden binnen de thuissituatie. Er zijn miljoenen kinderen in Azië, Afrika en Zuid-Amerika, die met een handicap door het leven gaan. Hun ouders staan machteloos en kunnen de kos ten voor medische zorg en hulpmiddelen niet betalen. Door hun handicap kunnen de ze kinderen vaak niet meeko men met de anderen. Ze gaan niet naar school en leven ach teraf, onzichtbaar voor de bui tenwereld. Alsof ze er niet bij horen. Het Liliane Fonds is een spe ciaal kinderfonds voor kinde ren met een handicap in ont wikkelingslanden. De hulpver lening kenmerkt zich door de sterk persoonsgerichte en di recte aanpak binnen de gezins situatie. De doeltreffende werkwijze, met inzet van een internationaal netwerk van ge motiveerde en bekwame vrij willigers, resulteerde in 1990 in een speciale VN-onderschei- ding voor het Liliane Fonds. In 1995 bestaat het Liliane Fonds 15 jaar. Binnen dit ka der ging onlangs de landelijke actie "opstap voor een kind" van start. Dankzij de steun van donateurs en de opbrengsten uit acties van scholen, vereni gingen en kerken kan het Lilia ne Fonds jaarlijks duizenden kinderen en jongeren met rela tief kleine bedragen een doel treffende opstap voor hun ver dere leven geven. Hulp wordt verleend in de vorm van opera- ties, (para)medische behande ling, hulpmiddelen om te leren lopen, zitten en staan, brillen, gehoorapparaten, (speciaal) onderwijs en praktische aan zetten tot zo groot mogelijke zelfstandigheid. Met de actie "opstap voor een kind" hoopt het Liliane Fonds meer be kendheid te geven aan en steun te vinden voor het werk voor kinderen met een handicap in ontwikkelingslanden. Joan, een vijfjarig meisje uit de Filipijnen, heeft als gevolg van een hersenbeschadiging moeite met lopen. Haar ouders gingen met haar naar de contactper soon van het Liliane Fonds ter plaatse, waarna ze naar de spe cialist gingen. Joan kreeg on derbeenbeugels en een paar or thopedische schoenen. Met veel plezier oefent Joan nu dage lijks thuis aan het looprek. Het Liliane Fonds droeg 119.- bij voor de reis, het onderzoek en de beugels. BORSSELE De kernener gie-eenheid van de centrale Borssele is voor enkele weken uit bedrijf in verband met de gebruikelijke jaarlijkse splijt stofwisseling. Van de 121 slijtstofelementen worden er veertig vervangen. De gebruikte elementen wor den in het opslagbassin ge plaatst. Over een jaar worden de elementen dan afgevoerd naar de opwerkingsfabriek van Cogema in Frankrijk. Tijdens de jaarlijkse stop wor den, naast de splijtstofwisse ling, ook onderhoudswerk zaamheden verricht en vinden periodieke inspecties en be proevingen plaats. Verder vin den er reinigingswerkzaamhe den in het koelwatersysteem plaats. Indien alle werkzaamheden volgens planning verlopen le vert de kerncentrale medio maar weer stroom aan het lan delijke net. MICMEC VLISSINGEN Walcheren gaat in samenwer king met de Zeeuwse Milieufe deratie vrijwilligers opleiden die aan groepen voorlichting kunnen geven over onderwer pen die met het milieu in het dagelijks leven te maken heb ben. Te denken valt daarbij aan wijkverenigingen, huis vrouwenverenigingen, vakbon den en hobbyclubs. Ook biedt de cursus een basis om eco- teams te gaan begeleiden. De introductiebijeenkomst wordt OOSTKAPELLE Woens dag 15 februari is er in het Zeeuws Biologisch Museum een Beestenboelmiddag voor kinderen van 9 t/m 12 jaar. Het thema is: 'Zingen als een lijs ter'. De heer A. Schaap vertelt op boeiende wijze over vogels in het algemeen, over eten en ge geten worden, het gezichtsver mogen, het ringen, e.d. Kinde ren die zelf iets willen vertellen of iets te vragen hebben krijgen daar alle gelegenheid voor. Na afloop worden er vogeltekenin gen gemaakt en wordt er infor matie over deze vogels opge zocht. Aanmelden vooraf is be langrijk omdat er maximaal 30 kinderen mee kunnen doen. De kosten bedragen 5,00. VLISSINGEN Het Alge meen Maatschappelijk Werk (AMW) begint op 23 februari met een rouwverwerkingsgroep voor weduwen van 50 jaar en ouder. De cursus bestaat uit tien groepsbijeenkomsten en een weekend in het conferen tiecentrum Zeeland in Aarden burg. De kosten hiervan bedra gen 215,00. Tijdens de eerste vijf bijeen komsten ligt de nadruk op het verlies van de partner, de pijn die dit met zich meebrengt en hoe hiermee om te gaan. Tij dens het weekend wordt ge tracht een balans op te maken en een nieuw toekomstperspec tief te formuleren. In de laatste vijf bijeenkomsten ligt de na druk op de toekomsten. Het zal na afloop niet meer zo zijn dat het verdriet weg is en de toe komst uitgestippeld is, maar het verdriet zal een plaats heb ben gekregen. Aanmelden kan bij Irma Burtner van het AMW aan de Brouwenaarstraat 4, tel. 01184-86400. Van te voren wordt met iedere deelneemster een gesprek gevoerd om te kij ken of vraag en aanbod op elkaar af te stemmen zijn. gehouden op woensdagmorgen 22 februari om 9.30 uur in het Milieu-Educatie-Centrum aan de Korenbloemlaan 5. Deelna me kost 25,00. De cursus behandelt de the ma's afval, energie, voedsel en regionale milieu-informatie, die in vier dagdelen behandeld worden. Behalve inhoudelijke informatie krijgt de toekomsti ge voorlichter ook een over zicht van de middelen die ge bruikt kunnen worden, zoals spelen, video's en folders. Me dewerkers van Deltan, Milieu defensie en De Kleine Aarde werken aan deze themabijeen komsten mee. In twee weeken den komen presentatietechnie ken aan de orde. Hoe presen teer je een levendig program ma, hoe kun je het best infor matie overdragen en hoe leid je discussies zijn onder meer za ken die behandeld worden. In de maand mei worden boven dien nog enkele excursies ge houden, bijvoorbeeld naar de OLAZ-afvalverwerkin- gsinstallatie. De voorlichters blijven aan gesloten bij het MICMEC en kunnen op aanvraag en tegen enige vergoeding voorlichtings bijeenkomsten geven. Er wor den regelmatig terugkombij- eenkomsten gehouden. Het on- derwerpenpakket kan in het najaar worden uitgebreid met bijvoorbeeld water, natuurlijk tuinieren en cosmetica. Voor informatie en aanmel ding kan men zich wenden tot de MilieuWinkel, tel. 01180-33419. GOES - Onder de titel School strijd presenteert de NCRV-te- levisie vanaf 2 januari weke lijks een spannende kennisquiz waarin 24 scholen strijden om de titel 'Beste school van Ne derland'. Per aflevering gaan twee scho len de strijd met elkaar aan. In de uitzending van maandag 13 februari (19.28 uur, NCRV, Ne derland 1) zijn dit Christelijke Scholengemeenschap Come- nius uit Leeuwarden en het Buys Ballot College uit Goes. Er worden vier ronden ge speeld: kunst en literatuur, so ciale vakken, exacte vakken en algemeen. Per ronde zetten de scholen ieder twee kandidaten in dus vier kandidaten per ron de, acht kandidaten per school en zestien in totaal per pro gramma. Alle spelers zijn eindexamen kandidaten VWO, Atheneum of Gymnasium. Na twaalf afleve ringen gaan de vier scholen met de hoogste score door naar de halve finale en uiteindelijk komen in aflevering 15 de twee beste scholen in de finale. Per ronde worden acht a tien vragen gesteld. Dit kunnen zo wel beeld- als geluidsvragen zijn. de presentatie van deze ronden is in handen van Mi- noesch Jorissen en Gregor Bak. De winnende school mag uit eindelijk een bedrag van 10.000,- mee naar huis ne men. KOUDEKERKE Trans portbedrijf Wielemaker heeft tweeduizend gulden geschon ken aan de Cluster Verstande- lik Gehandicaptenzorg Wal cheren. Wielemaker kon het bedrag vrijmaken door de relatiege schenken in de vorm van kerst en nieuwjaarswensen dit jaar achterwege te laten. Het te be steden bedrag wordt gebruikt voor speelgoed in het vakantie huis De Boemerang te Oostka- pelle en vormingsmateriaal binnen de sector Dagbesteding. GGD-Zeeland St. Federatie Thuiszorg Zeeland ZCAD Gezond door bewegen I)at bewegen goed is, zal door iedereen worden onderstreept. Of u nu oud bent of jong, het is altijd belangrijk om met regelmaat te bewegen. In clubverband bewegen, maakt dat u actief deelneemt aan de samenleving. De sociale contacten die daaruit kunnen voortvloeien, kunnen heel plezierig zijn. Het Meer Bewegen voor Ouderen (MBvO) van de Zeeuwse Sportraad is de motor achter veel bewegingsactiviteiten voor ouderen die in Zeeland georganiseerd worden. Het gaat hierbij vooral om activiteiten zoals gymnastiek, volksdansen, watergym- nastiek, sport- en spellessen en koersballen. Gymnastiek en volksdansen zijn algemeen bekend. De watergym- nastiek is wat nieuwer, maar heeft inmiddels een grote vlucht genomen. In bijna ieder zwembad worden één of meerdere uren besteed aan ouderen. Speciaal voor deze groep wordt het water verwarmd tot tenminste 27SC. In het water worden allerlei oefeningen gedaan. Kunnen zwemmen is niet noodzakelijk. Ook het leren zwemmen staat niet centraal. Maar op verzoek kan er wel zweminstructie plaatsvinden. De sport- en spellessen zijn ontstaan door de vraag van jongere ouderen. Veel van hen zijn vroeger al met sport in aanraking gekomen. Voor hen is er tennis, badminton, volleybal. Meestal wordt zo'n les geopend met een gezamenlijke warming-up. Op het eind volgt veelal een spel. Gezelligheid en het leggen van sociale contacten staan ook hier centraal. Verder werkt het MBvO aan mogelijkheden voor yoga en stijldansen. Alle activiteiten worden gegeven door mensen die na hun sportopleiding een speciale opleiding hebben gevolgd om verant woord les te geven aan ouderen. Deze opleiding duurt een jaar. Na afloop zijn de leidinggeven officieel erkend als 'Docent meer bewegen voor ouderen'. Het MBvO ondersteunt alle leidinggevenden en draagt op die manier zorg voor de kwaliteit van de activiteiten. Het is ook een taak van het MBvO om te stimuleren dat op zoveel mogelijk plaatsen in Zeeland bewegingsactiviteiten worden georganiseerd. Hiertoe wordt samengewerkt met andere instellingen, zoals Gecoördineerd Ouderenwerk, verzorgingshuizen, plaatselijke ouderenbonden, Thuiszorg of Kruiswerk, gemeenten (sport en recreatie) of gymnastiekverenigingen. MBvO wil op deze wijze een bijdrage leveren aan de gezondheid en het welzijn van ouderen. Achterliggend doel is ervoor te zorgen dat de deelnemers zo lang mogelijk zelfstandig blijven functioneren in de voor hen vertrouwde omgeving. Voor meer informatie, bijvoorbeeld over activiteiten bij u in de buurt, kunt u bellen naar de Zeeuwse Sportraad, telefoon 01180-40700. GOES - Aan de vooravond van de provinciale statenverkiezing nodigt VMC Zeeland (sector cultuur) in samenwerking met het College van Adviseurs voor cultuur, vertegenwoordigers van de Zeeuwse politiek en organisaties op het gebied van kunst en cultuur in Zeeland uit voor een debat over de plaats van kunst en cultuur in de provinciale politiek. Dit open- bare-debat in Podium 't Beest aan de Beestenmarkt 3 in Goes dinsdag 14 februari begint om 20.00 uur en staat onder lei ding van journalist Peter Jooosse. Het cultuurdebat staat in het teken van een aantal belangrij ke thema's die in de komende jaren aan de orde zijn: de plaats van kunst en cul tuur in de Zeeuwse samenle ving de relatie tussen cultuur, re creatie en toerisme de instanthouding van een culturele infrastrutuur in de provincie •de betaalbaarheid van een provinciaal cultuurbeleid nu en in de toekomst De rol van de overheid - van het provinciebestuur - kan bij dit alles niet worden gemist. Hoe men ook denkt over pro fijtbeginsel, over de terugtre dende overheid, over de nood zaak van bezuinigingen: vast staat dat kunst en cultuur in onze samenleving geen luxe artikel is. Het blijft een kern taak van de overheid om een cultuur- en kunstbeleid te voe ren. Hoe politici uit verschillende partijen daar vanuit hun visie en partijprogramma invulling aan geven is de hamvraag van dit Zeeuws Cultuurdebat. De avond wordt ingevuld in de vorm van een voortdurende dialoog tussen politiek en pu bliek. Geen spreekbeurten, zo mogelijk geen stokpaardjes, maar kritisch discussiëren met als scheidsrechter radiojouma- list en panelleider Peter Joosse. Uitgave van de instellingen aangesloten bi| de Provinciale Ziekenhuisraad Zeeland (PZR) Uitgave van de instellingen aangesloten bij de Provinciale Ziekenhuisraad Zeeland (PZR) in samenwerking met De Stem Weekbladen. Eindredactie: Bureau Voorlichting en PR van de Stichting voor Regionale Zorgverlening. De Voorlichtingsrubriek verschijnt maandelijks. Redactie-adres: Werkgroep PR van de PZR Postbus 100 4330 AC Middelburg tel. 01180-70700 tst. 717 en 718 Door een ziekte of ongeval kunnen mensen ineens of langzamerhand lichamelijk gehandicapt raken. Na een hersenbloeding komt het vaak voor dat men plotseling halfzijdig verlamd is. Bij ziekten als MS verliest een patiënt meestal beetje bij beetje de controle over zijn eigen ledematen. Zijn handicaps niet meer te genezen dan zul je er mee moeten leren leven. De gehandicapte moet zien weer zo zelfstandig mogelijk te leren functioneren met zijn beperkingen. Niemand is immers graag blijvend afhankelijk van een ander. De specialist die kan helpen om weer een stukje zelfstandigheid te heroveren is de ergotherapeut. Hij oefent met de gehandicapte allerlei dagelijkse praktische handelingen. Het gaat dan niet alleen om handelingen als aankleden, wassen etc. maar ook om zaken als het weer leren beoefenen van een bepaalde hobby of dingen in het huishouden opnieuw leren doen. De ergotherapeut brengt ook adviezen uit over zaken als de aanschaf van een rolstoel of aanpassingen in de woning. Deze vorm van hulpverlening is veel minder bekend dan bijvoorbeeld fysiotherapie. Ergotherapeuten zijn vaak verbonden aan gezondheidszorginstellingen en men wordt door de behandelend (huis)arts doorverwezen. Soms wordt geoefend in een speciale ruimte in een instelling. In andere gevallen gaan de ergotherapeuten op bezoek bij de mensen thuis. Het advies of de behandeling van de ergotherapeut wordt vergoed door de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Liesbeth Izeboud werkt als ergotherapeut op de dagbehandeling van het Walcherse verpleeg- en reactiveringscentrum Der Boede. Ze vertelt wat meer over haar dagelijks werk. „Het is in ons werk heel belangrijk dat je samen met Tiet team waarmee je werkt een goede probleemanalyse maakt", zegt zij. „In dat team werk je samen met andere deskundigen zoals een fysiotherapeut, een verpleeghuisarts etc. Laten we als voorbeeld het geval nemen van iemand die niet meer zelfstandig kan telefoneren. Eerst probeer je dan te bepalen, waar dat precies in zit. Kan iemand de hoorn niet meer vasthouden of de toetsen niet meer indrukken Is het een probleem van het geheugen Kan men geen nummers meer onthouden Heb je als ergotherapeut het probleem helder dan ga je werken aan een oplossing. In het geval van de problemen met telefoneren kan dat zijn een andere plaats voor het telefoontoestel of een ander toestel, waarop je bijvoobeeld een aantal vaste nummers in een geheugen in kunt brengen." „Veel mensen denken direct aan allerlei aanpassingen, wanneer ze gehandicapt raken. Er is veel te krijgen op dat gebied en meestal wordt het ook nog vergoed. Maar een aanpassing is nooit een oplossing, het is alleen een hulpmiddel waar je mee om moet leren gaan. Wij bekijken altijd in eerste instantie of het mogelijk is een vaardigheid door training weer onder de knie te krijgen. Het is het beste om zoveel mogelijk met je eigen 1 Het is belangrijk om weer zelf te leren koken. handen en voeten te doen, die je heb je tenslotte altijd bij je. Is trainen niet meer mogelijk dan ga je pas kijken naar aanpassingen. Soms gaat het om eenvoudige aanpassingen, soms om grote, kostbare zaken." De ergotherapeut traint iemand altijd om zich weer zo zelfstandig mogelijk te leren redden in zijn eigen omgeving. „We gaan bij iemand thuis kijken om te zien hoe en waar hij woont", zegt Liesbeth. „We letten op hoe zijn huis is ingericht en wat er FOTO: DIRK-JAN GJELTEMA aangepast moet worden. Ook bekijken we wat een partner eventueel kan doen en wat beslist niet. Ik kan mensen in een oefenzaal van alles proberen te leren, maar als ze dat thuis niet uit kunnen voeren heeft het weinig zin." De sloop van het oude ziekenhuis in Middelburg zal enkele maanden in beslag gaan nemen. Daarna begint de bouw van het nieuwe verpleeg- en reactiveringscentrum 't Gasthuis. Naar verwachting kan dat centrum begin 1997 geopend worden, 't Gasthuis krijgt 120 bedden, die zijn verdeeld in 60 plaatsen voor lichamelijk zieken en 60 plaatsen voor dementerenden met de bijbehorende voorzieningen. Ook komt er een dagbehandelingsafdeling met 15 plaatsen. Het Middelburgse verpleeghuis Herengracht sluit wanneer 't Gasthuis opent en ook verpleeghuis Der Boede in Koudekerke levert dan een aantal bedden in. De besturen van de Stichting Regionale Instelling voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg Zeeland, de Stichting Zeeuwse Instelling Beschermd Wonen en de Stichting Psychiatrische Zorgvoorzieningen Zeeland hebben overeenstemming bereikt over een fusie per 1 januari 1996. Volledige integratie van de drie organisaties zal ten dele in 1996 en 1997 plaatshebben. De fusie moet leiden tot een helder en éénduidig behandelaanbod, doelmatig en klantvriendelijk, waarbij zorg op maat wordt geboden. De Stichting Voor Regionale Zorgverlening sloot onlangs met de vakbonden een overeenkomst over een raam-sociaal plan voor de periode tot 1 oktober 1999. Binnen de Zeeuwse gezondheidszorg is een dergelijk plan nieuw. Het plan is met instemming van de ondernemingsraad van de SVRZ opgesteld. Het kan als basis dienen voor een specifiek sociaal plan in gevallen van sluiting, inkrimping, overname, fusies etc. Een onderdeel van het plan is de afspraak tot instelling van een interne vacaturebank. Ook is vastgelegd dat een commissie sociale begeleiding in het traject onder meer als beroepscommissie kan werken bij geschillen tussen werkgever en werknemer. Eind december is het nieuwe Zeeuwse centrum voor verslavingszorg De Reilof aan de Abbekinderszandweg in Goes in gebruik genomen. Het centrum is| bedoeld voor mensen die problemen hebben op het gebied van alcohol, drugs, medicijnen en gokken. Er zijn 28 behandelplaatsen. Twintig patiënten kunnen worden opgenomen en er zijn acht dagbehandelingsplaatsen. Daarnaast wordt via spreekuren poliklinische hulp verleend. De Reilof maakt deel uit van de Stichting Psychiatrische Zorgvoorzieningen Zeeland. I

Scheldebode | 1995 | | pagina 15