Jeugdhulp helpt bij zelfstandig wonen Veel vraag naar alarminstallaties Kleinkunstfinalisten in Arsenaaltheater Heemtuinplan voor biologisch museum Jongeren leren vaardigheden voor het dagelijks leven Gilles Sturm wint opnieuw libre-toernooi Ons Genoegen SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 8 FEBRUARI 1995 Hortus Zelandiae toeristische en educatieve trekker Zes jonge cabaretiers strijden om Wim Sonneveld-prijs 311 OOSTKAPELLE In het Zeeuws Biologisch Museum wordt al jaren gepraat over een heemtuin rondom het het mu seum en het kasteel Westhove. Nu ligt er dan eindelijk een concreet heemtuinplan op ta fel. Landschapsarchitect drs. J.W. Bosch van het Bureau Bosch en Slabber heeft een raamplan ontworpen dat in de toekomst nader ingevuld wordt. Volgende week gaat het project voor de Hortus Zelan- diae officieel van start. Wat architect Bosch betreft moet de Hortus typisch Zeeuw se aspecten hebben en moeten ook de kosten aanvaardbaar zijn. „En dan bedoel ik niet alleen de aanlegkosten, maar ook de onderhoudskosten. Bosch en Slabber heeft voor Staatsbosbeheer een beheer splan opgesteld en het heem tuinplan is aangepast aan dit beheersplan. En omdat Zee land een agrarisch georiënteer de provincie is hebben wij voorgesteld om als tweede on derdeel in de Hortus 'land bouw' op te nemen: duurzame landbouw waarbij milieuvrien delijke vormen en historisch Zeeuwse landbouwmethoden zoals de meekrapcultuur onder de aandacht worden gebracht." Een belangrijk onderdeel van de Hortus zijn de vlinders. Conservator en beheerder van het museum W.J. Phaff, legt uit waarom juist voor vlinders is gekozen. „In de afgelopen ja ren werd in samenwerking met de Landbouw Universiteit in Wageningen een onderzoek ge houden waaruit bleek dat de Manteling een belangrijk vlin- dergebied zou kunnen worden als er maar voldoende planten aanwezig zijn. Met deze plan ten kunnen vlinders en hun rupsen zich voeden. De planten bieden tevens een goede en vei lige plaats voor de voortplan ting." Vorig jaar gaf het provinciebe stuur subsidie voor de bouw van een vlinderprieel. In dit prieel wordt in samenwerking met de Vlinderstichting een presentatie verzorgd. ofwel Hortus, een belangrijke De heemtuin gaat straks schakel vormen in de natuur- en milieu-educatie. Martha Wedts de Swart, educatief me dewerkster bij het museum legt uit waarom. „Wij ontvangen veel schoolklassen en andere groepen die veldwerk willen doen. Dat kan in de omgeving van het museum maar ook in de Hortus. In de Hortus is dat gemakkelijk omdat het verza melde materiaal dan meteen verwerkt kan worden in de educatieve ruimte van het mu seum. In deze ruimte beschik ken we over alle benodigde instrumenten zoals microsco pen en determineerboekjes. Volgens architect Bosch kan de heemtuin op verschillende ma nieren gebruikt worden. „Het kan bijvoorbeeld een startpunt zijn voor excursies in de omge ving. Eerst op kleine schaal iets bekijken en daarna het echte landschap. Maar andersom is ook mogelijk. Tijdens een fiets tocht over Walcheren even pauzeren bij het Zeeuws Biolo gisch Museum, wat drinken op het terras en dan het museum en de Hortus bezoeken. Dit soort natuurgerichte recreatie- vormen sluit goed aan bij het toekomstige bezoekerscentrum De Manteling dat een onder deel gaat vormen van het Bio logisch Museum. De heemtuin wordt gesitueerd bij het biologisch museum. Bij de oude muur, die vroeger deel uitmaakte van een druivenkas, wordt een plein aangelegd. Te gen de muur komt het vlinder- Vlinders vormen een belangrijk onderdeel van de Hortus Zelandiae. FOTO ARCHIEF DE SCHELDEBODE inrichting wat dunner met een paviljoen en op het plein ko men bankjes en informatiepa nelen die tekst en uitleg geven over de verschillende facetten van de Hortus Zelandiae. Cen traal in de tuin komen zoge naamde thematuinen: een wa- tertuin, akkertuin, dijktuin, moemeringstuin, moerastuin, boerderijtuin, insektentuin, vlindertuin en duintuin. Meer naar het oosten wordt de miniatuur heggenlandschap met veedrinkput en een vlied berg, en sluit verderop aan bij het bestaande landschap van Walcheren. Door Jaap Klein MIDDELBURG Zelfstandig wonen is voor jonge ren een belangrijke stap naar volwassenheid. Vaak gaat dat gepaard met vallen en opstaan, maar dan zijn er altijd wel de ouders om op terug te vallen. Er is echter een categorie jongeren die niemand heeft om op terug te vallen. Jongeren met slechte ouderrela ties, met helemaal geen ouders of familie, jongeren die al jaren in tehuizen wonen. Voor wie het tijd wordt om alleen op kamers te gaan maar die daarbij nog wel enige praktische begeleiding kunnen gebrui ken. Voor hen bestaat het Projekt Zelfstandig Wonen van de Stichting Jeugdhulp Zeeland. Leren omgaan met geld, in- daarbij nodig hebben, stanties, belastingen, werk zoe- in Zeeland zijn vier plaatsen ken, relaties, koken, bood schappen doen, wassen, het hoort er allemaal bij als je op jezelf gaat wonen. Veel van wat je later aan kennis en ervaring nodig hebt als je zelfstandig gaat wonen, doe je thuis op. Maak je fouten, geef je bijvoor beeld teveel geld uit of heb je een grote schadepost, dan kun je terugvallen op je ouders. Dat geeft een veilig gevoel. Maar een aantal jongeren komt niet uit een normale thuissituatie en hebben in veel mindere ma te een basis meegekregen van vaardigheden. Dat zijn jongeren bijvoorbeeld die door een slechte thuissitua tie, ruzies, verwaarlozing of mishandeling in de jeugdhulp verlening terecht zijn gekomen. Die geen contacten meer on derhouden met hun ouders, geen ouders meer hebben en zelfs geen andere familieleden. Jongeren die al jaren in tehui zen of in pleeggezinnen wonen. En op een gegeven moment door groei in hun zelfstandig heid daar niet meer thuis horen maar ook nog niet toe zijn aan geheel zelfstandig wonen. Bij voorbeeld omdat ze die vaar digheden nog missen die ze waar jongeren van 16 tot 22 jaar terecht kunnen in het Pro jekt Zelfstandig Wonen: Mid delburg, Vlissingen, Goes en Terneuzen. Deze vorm van be geleide kamerbewoning biedt jongeren de mogelijkheid om door middel van begeleiding en ondersteuning te komen tot een zodanige zelfstandigheid, dat zij daarna in staat zijn geheel zelfstandig te wonen. Marije van Aalst (Middelburg/Vlissin- gen), Aukje de Vries (Goes) en Johan Klein (Terneuzen) zijn de begeleiders van de jongeren die deelnemen aan het projekt. De capaciteit is niet erg groot: Terneuzen heeft drie woonu- nits ter beschikking, Middel burg, Vlissingen en Goes twee. Volgens Johan Klein en Aukje de Vries is die ruimte in Ter neuzen en Goes op dit moment voldoende, volgens Marije van Aalst zou de opvangcapaciteit in Middelburg en Vlissingen uitgebreid kunnen worden. Die huizen zitten namelijk altijd vol en er moeten veel jongeren worden afgewezen. Dat de hui zen steeds vol zitten is niet goed voor de doorstroming. De duur van het projekt bedraagt namelijk maximaal een jaar, Johan Klein, Marije van Aalst en Aukje de Vries begeleiden het projekt Zelfstandig Wonen. WISSENKERKE - Het onlangs gehouden libre-biljarttoernooi van de vereniging 'Ons Genoe gen' om de Grote Prijs NMS Spaarbank in hotel-café- res taurant De Kroon verliep bij zonder sfeervol en trok grote publieke belangstelling. In de A-groep werd Gillis Sturm uit Serooskerke voor de derde achtereenvolgende keer winnaar en kwam daarmee de finitief in het bezit van de door HCR De Kroon geschonken wisselbeker. Peter Keulemans, eveneens uit Serooskerke (Wal cheren), plaatste zich als eerste in de B-groep. De tweede prijs in de A-groep werd in de wacht gesleept door Piet Verschuure (Zierikzee) en in de B-groep door David Jongepier (Dom burg). Derde prijzen werden behaald door Jan Beije (Wis- senkerke) en Tonny Scheppers (Kats) en vierde prijzen gingen naar Peter de Looff (Wissen- kerke) en Jos Dieleman (Kort- gene). Een beker voor de beste speler uit Wissenkerke, aangeboden door Autobedrijf Van Damme, ging in de A-groep naar Jan Beije en in de B-groep naar Gerard Stotema. Beste Noord- Bevelander was in de A-groep Jan Beije en in de B-groep Tonny Scheppers. Zij ontvin gen de beker van Bouw- en schildersbedrijf Noord-Beve land te Kamperland. De hoog ste serie werd gemaakt door Nico Tuinman (A-groep) en Jo hn Baay (B-groep). Zij ontvin gen bekers van Installatiebe drijf Ooms te Wissenkerke en Bruinisse. Beste dame op het toernooi was in de B-groep Anja Groeneveld uit Vlissin gen, die de prijs in ontvangst nam van Roompot recreatie. met de mogelijkheid van een half jaar verlenging. Als een huis dus net vol zit en een jongere meldt zich aan, dan kan dat een half jaar tot een jaar wachttijd betekenen. Voor de jongere heeft het weinig zin zolang te wachten op plaatsing omdat binnen die termijn nogal wat kan veranderen. In Goes en Terneuzen is de opvang tot nu toe voldoende, ook al omdat volgens Johan en Aukje het projekt niet zoveel bekendheid heeft bij de door verwijzende instanties. Dat ho pen ze wel te krijgen middels een nieuw uit te geven folder en meer publiciteit. Hoewel het projekt zich in hoofdzaak beperkt tot het da gelijks functioneren van de jongere en de problemen die hij of zij daarbij tegenkomt, de praktische kant dus, komen er toch ook andere aspecten bo vendrijven. Wat de begeleiders tegenkomen binnen het projekt is niet altijd even rooskleurig. Ze omschrijven de jongeren soms als trieste gevallen, die in een soort verdomhoekje terecht zijn gekomen. Een voorbeeld is een jongen die helemaal nie mand meer had, geen vader, de moeder vermoord, alleen nog ergens een verre oom in Duits land. Alleen op de wereld zo gezegd. Ook voor de begelei- MIDDELBURG „De vraag naar alarminstallaties voor au to's is sinds het begin van het jaar enorm toegenomen, zegt Leo Corino van Re-cars uit Klein Vlaanderen. De Neder landse verzekeringsmaatschap pijen stellen hogere eisen ten aanzien van de beveiliging van auto's en Re-cars heeft zijn dienstverlening daaraan aan gepast. Sinds begin januari werkt Re- cars met het Auto Alarm Plus Plan. Dat houdt in dat een alarmsysteem wordt inge bouwd op basis van regels en voorschriften die TNO en het Technisch Bureau Beveiliging Schade hebben opgesteld. Klanten die bij Re-cars zo'n alarminstallatie in laten bou wen krijgen een certificaat dat zij aan hun verzekeringsmaat schappij kunnen tonen. Onge veer de helft van de Neder landse verzekeringsmaatschap pijen stort op basis van dit certificaat een deel van de be taalde premie terug op de reke ning van de automobilist. Van Re-cars krijgt de automo bilist die op basis van het Plan een alarminstallatie laat in bouwen een extra jaar garantie op het systeem. Dat houdt on der andere drie halfjaarlijkse controlebeurten in en het be schikbaar stellen van een ver vangende auto gedurende de tijd dat het systeem wordt in gebouwd. Re-cars werkt vooral met het GT 51 Alarmsysteem dat zowel in bedrijfswagens als in perso nenwagens ingebouwd kan worden. Hoe dat gebeurt wil Leo Corino niet zeggen. „We werken op verschillende ma nieren zodat inbrekers het sys teem niet snel onklaar kunnen maken." Het alarmsysteem wordt aan gebracht op basis van de eisen van de verzekeringsmaatschap pijen. Dat houdt in dat bij sommige auto's alleen een startblokkering aangebracht wordt, terwijl de duurdere au to's worden voorzien van sen soren die luchtverplaatsingen registreren en sirenes met een noodstroomvoorziening. Behal ve met het inbouwen van alarmsystemen houdt Re-cars, dat inmiddels een jaar in Mid delburg gevestigd is, zich ook bezig met het aanbrengen van allerlei accessoires zoals tele foons en geluidsinstallaties. ders is dat geen makkelijke situatie. Vaak begint tijdens het projekt het verwerkings proces pas van wat de jongere allemaal heeft meegemaakt, terwijl de aandacht eigenlijk op het praktische gericht moet blijven. Er wordt geen inten sieve hulp, therapie of behan deling geboden. Het zijn dus niet alleen praktische vaardig heden, zoals leren koken en met geld omgaan, die moeten worden bijgebracht, maar moet ook aan psychologische kanten aandacht worden besteed of moet het sociale leven opnieuw opgebouwd worden. De jongeren zijn binnen het projekt zelfstandig. Ze krijgen een huurcontract van de stich- .ting, waarbij ze rond de 300 gulden huur betalen voor een woonunit met woonslaapkamer en gemeenschappelijk gebruik van keuken en badkamer. Af spraken over koken en schoon maken maken ze met elkaar. De huizen zijn wel gestoffeerd en voorzien van wasmachine, gasfornuis, stofzuiger en munt jestelefoon. Net als bij andere huurhuizen betalen de jonge ren een borgsom, waarvan bij vertrek de eventuele schade wordt afgetrokken. Per week krijgen ze slechts een uur bege leiding, voor de rest moeten ze het zelf rooien. In dat uur moet soms veel worden behandeld. Hoe komen ze aan een baan, hoe voer je een sollicitatiege sprek, wat zijn de consequen ties van te laat op je werk komen, hoe los je je schulden op. Telkens worden met de jon gere voor- en nadelen op een rijtje gezet, waarbij de jongere gestimuleerd wordt zelf een oplossing te bedenken. Er wor den geen kant-en-klare oplos singen aangereikt en de jongere beslist zelf. Uiteindelijk wordt er naar toe gewerkt de jongere binnen een jaar volledig zelf standig te kunnen laten wonen. Daarom wordt bij de aanmel ding al gekeken naar de moti vatie van de jongere, waarbij die moet aangeven waaraan hij tijdens het projekt willen wer ken. De jongere moet bovendien be schikken over een eigen inko men of studiefinanciering en een daginvulling hebben. Een van de grootstg problemen waarvoor de begeleiders en de jongere komen te staan is de zwakke financiële positie van de jongere. De inkomens uit werk of studiefinanciering zijn meestal niet hoger dan 700 tot 800 gulden, terwijl volgens of ficiële berekeningen een nor maal zelfstandig wonend per soon minimaal 900 gulden no dig heeft. De huren van kamers liggen in de particuliere sector vaak hoger dan een jongere betalen kan, met als gevolg dat voor voeding, kleding en ande re benodigde uitgaven te wei nig overblijft. Volgens de bege leiders worden jongeren van 18 wel als volwassenen be schouwd maar is hun inkomen er absoluut niet naar. Het leidt vaak tot problemen omdat jon- FOTO PIET DAVIDSE geren de mist ingaan met foute uitgaven. Fouten die iedereen wel eens maakt maar die de jongeren van het projekt zich niet kunnen veroorloven omdat ze geen financiële speelruimte hebben. En vooral ook nie mand om op terug te vallen. Dat maakt het er voor de bege leider niet makkelijker op, om dat ze het gedrag van de jonge re maar al te goed begrijpen maar hun financiële situatie niet kunnen verbeteren voordat ze beter gaan verdienen. Het Projekt Zelfstandig Wonen van de Stichting Jeugdzorg is bereikbaar in Middelburg on der telefoonnummer 01180-28555 of in Terneuzen onder telefoonnummer 01150-74590. DANSAVOND - Single houdt een dansavond met bingo voor alleenstaanden vanaf 25 jaar met zowel stijldansen als rock-n-roll in de Karolingenburcht in Oost-Souburg op 11 februari. Aanvang 20 uur. HOUSE - In danstheater Cosmo in Vlissingen wordt op 10 en 17 februari een house party geghouden. Aanvang 22 uur. SIERWATERVOGELS - De vereniging van park- en sierwatervogels regio Zeeland houdt op 13 februari een bijeenkomst in de Stenge in Heinkenszand, waar een video van Sir Peter Scott over de watervogels van het noordelijk halfrond in hun natuurlijke biotoop getoond wordt. Aanvang 19.30 uur. TRI-CHEM - Het Aktiviteiten Centrum Vlissingen aan de Bonedijkestraat geeft op 9 februari van 9.30 tot 11 uur een introductie over de techniek Tri-Chem (verven en tekenen op textiel). BINGO - In wijkcentrum de Scheldebuurt aan de Verk. Quakkelaarstraat in Vlissingen is op 10 februari om 20 uur een bingo voor jong en oud. DROOGBLOEMEN - Gert Verschraegen van L'immortelle in Grijpskerke start op 27 februari in Imkerij Poppendamme in Grijpskerke met de cursus 'Werken met droogbloemen'. De cursus duurt vijf lessen. VALENTIJN - Op zaterdag 11 februari geeft Cupido een feest onder de naam 'Onze roze valentijn' in het COC-café aan de Eigenhaardstraat in Middelburg. Aanvang 21 uur. Gratis voor COC-leden, anders vijf gulden entree. GEVONDEN Bij de politie Middelburg liggen de volgende gevonden voorwerpen: kleurboek, leesbril, telefoontoestel, videoband, veiligheidshelm; kat, portemonne, diskette, diver se handschoenen, sleutels en tassen. EXPOSITIES - Adrie van Zielst exposeert in de Kuiper spoort in Middelburg schilderijen, tekeneningen en objecten van 11 februari tot 26 maart. In de Vleeshal in Middelburg worden vier nieuwe sculpturen getoond van Jan Fabre. Deze expositie duurt toto 27 februari. Op 12 februari houdt bioloog en publicist Arjen Mulder naar aanleiding van deze tentoonstelling een lezing over het gebruik en voorkomen van dieren in het werk van hedendaagse beeldende kunstenaars. Aanvang 15 uur. MIDGARD - Jongerencentrum Midgard aan de Kuiper spoort in Middelburg presenteert zaterdag 11 februari een dance happy party die door twee dj's wordt verzorgd. Wie eens lekker wil swingen kan vanaf 21.00 uur, tegen betaling van een gulden in Midgard terecht. GESTALT - Angèle Nederlof uit Vlissingen start 6 maart met een gestaltgroep in Middelburg. De groepsbijeenkomsten bieden begeleiding en ondersteuning aan iedereen met le vensvragen en levensproblemen. Door middel van oefeningen worden lichaam en geest gestimuleerd tot andere oplossin gen. BORSTVOEDING - 'Wat kun je doen om een goede start te maken' is de centrale vraag tijdens de informatiebijeenkomst over borstvoeding in de kraamtijd die La Leche League woensdag 15 februari verzorgt. De bijeenkomst wordt gehou den in de Jacob Catsstraat 62 in Middelburg en begint om 20.00 uur. GRONDWATER - Vrijdag 10 februari spreekt prof. dr. W. de Breuck uit Gent over 'het grondwater in Zeeuws-Vlaande ren. De lezing wordt gegeven in zaal 1 en 2 van de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg en begint om 20.00 uur. POLITIEK - Senator Huib Eversdijk van het CDA houdt woensdag 15 februari een spreekbeurt in het CNV congres centrum Bos en Duin te Oostkapelle. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Andere sprekers en aanwezigen zijn de heren Coppoolse en Poppelaars, mevrouw Nederhoed-Zijlstra en de heer Pronk. De PVDA-afdeling Vlissingen houdt mandag 13 februari een seniorenmiddag in 't Anker aan de Bonedij kestraat. Vanaf 14.00 uur vertelt L. Phemambucq van Thuiszorg Walcheren een en ander over de Wet Voorzienin gen Gehandicapten. Na de pauze kan er over dit onderwerp gediscussieerd worden. In café The Duke aan de Vlasmarkt in Middelburg vindt woensdag 15 februari een politiek café plaats. Het onderwerp is die avond het centrum voor hedendaagse kunst 13/IX en natuurlijk de aanstaande ver kiezingen voor Provinciale Staten. De aanvang is 20.00 uur. IGUANA - Het KNNV verzorgt donderdag 9 februari een lezing over de vaste bewoners van het reptielenzoo Iguana. Fons Slijpen verzorgt een inleiding en tijdens zijn voordracht passeren naast allerlei reptielen ook vogelspinnen, amfibieën en insecten de revue. De aanvang is 20.00 uur en niet-leden betalen twee gulden vijftig entree. De bijeenkomst wordt gehouden in De Kloek aan de Korenbloemlaan in Vlissingen. STRANDTENT - Roy Book Binder, een Amerikaanse blueszanger en gitarist, treedt vrijdag 17 februari op in strandpaviljoen Piet Hein achter" de duinovergang bij Hotel Westduin in Koudekerke. Het optreden begint om 20.30 uur en de entreekaarten kosten 12,50. Voorverkoop bij waren huis Janse in Koudekerke en bar Alassio in Middelburg. MAJORAAT - Zondag 12 februari van 10.30 tot 15.00 uur houdt de stichting Majoraat een Valentijnsbuffet met bingo en dansen in de mensa van Campus de Ruyter aan de Van Hogendorpweg in Vlissingen. BACHTEN REEDE - 'De zingende timmerman' en twee rondjes bingo zijn de activiteiten op donderdag 23 februari in BAchten Reede aan de Vredehoflaan in Vlissingen. 't Begint om 19.30 uur en kaarten kosten 3,50. DIAMIDDAG - In het Activiteiten Centrum aan de Bone dijkestraat 155 geeft de heer van Seeters woensdag 15 februari een diamiddag over de geschiedenis van Vlissingen. De toegangsprijs bedraagt drie gulden vijftig. VLISSINGEN Zes jonge cabaretiers zijn uitgenodigd om mee te doen aan het con cours om de Wim Sonneveld- prijs, een jaarlijks terugkerend onderdeel van het Postbank Kleinkunstfestival. De zes krij gen een try-out tournee aange boden om zich zo goed moge lijk voor te bereiden op het concours. Op 10 februari pre senteren cabaretière Lenoie van der Klein, het zangkwartet Hoek van Holland en het trio Vliegende Panters zich in het Arsenaaltheater, elk met een optreden van dertig minuten. Na een open inschrijving wordt een aantal kandidaten uitgeno digd voor twee auditierondes, waarna de zes meestbelovende nieuwe namen worden geselec teerd. Na de try-out bepaalt een vakjury tijdens de finale van het festival wie de winnaar is van de Wim Sonneveldprijs. De finale vindt plaats op 27 maart in Amsterdam. De prijs werd in 1988 voor het eerst uitgereikt aan Job Schuring en de daaropvolgende jaren viel de eer te beurt aan onder ande ren Reinder van der Naait, het duo Ajuinen Look en Maar ten van Roozendaal. De avond begint om 20.30 Zangkwartet 'Hoek van Holland' uur. Kaarten kosten 17,50, pashouders betalen 14,00. De kaarten zijn in de voorverkoop bij de VW, tel. 01184-12345. Op 10 maart komen de drie andere finalisten op in het Ar- FOTO MARUSCHKA KRAAL senaaltheater. Het zijn het trio 'Herenleven', Bert Koster en Frank van Pamelen. I

Scheldebode | 1995 | | pagina 11