Met camera achter 'wegpiraten' aan Wereldmuziek in de Kloveniersdoelen van twaalf-koppig Caoutchouc Orkest Voetbal Superloterij Sterren boven Zeeland Voorleeswedstrijden De psycholoog als detective Ook in deze regio werpt Leo de Haas een blik op de weg Middelburgse stichting zamelt geld in voor wederopbouw school Lezing SCIELDEBODE VAN WOENSDAG 1 FEBRUARI 1995 315 Af/vachten Geen stennis 'Narrow escape' Sponsoractie Controle VLSSINGEN „Laatst hadden we een vrouw in beed die keurig afremde voor elke radarpaal, maar das-bij nogal slingerde. Bleek dat ze met twee haiden het haar in model bracht. Toen ze staande wa; gehouden, bleef ze maar ontkennen: nee hoor, datdoet ze toch niet? Ja, misschien als ze stilstaat bij eer verkeerslicht, maar toch niet als ze rijdt?! We heiben de video laten zien. Ze kon het nog niet geitven dat zij het was die daar letterlijk met de harden in het haar reed." Al \jf jaar volgt Leo de Haas voói het NCR V-programma Blikop de Weg met zijn came ra e 'wegpiraten' van Neder- lanc verkeersdeelnemers, die doó hun gedrag zichzelf en andre weggebruikers in ge- vaa brengen. Hij doet dit al tijd in goed overleg met de plaiselijke politie. Onlngs was Leo vier dagen te gas'van de politie in de regio Zeeand. Zijn bevindingen kur. u op dinsdagavond even voo negen uur op Nederland 1 zelfeien. „Gwoon domweg rijden en maar afwachten wat je tegen komt," beschrijft Leo de Haas zijn werkwijze. „Soms rijden we dagen zonder ook maar iets tegen te komen. Jammer dan. We overleggen eerst met de politie waar de knelpunten in de regio zitten. Waar wordt er te hard gereden? Waar zijn on overzichtelijke situaties? En dat zijn al met al meer plekken dat je denkt..." Vervolgens ne men Leo en de cameraman plaats in hun Volvo 850 GLT, die speciaal voor dit program ma is uitgerust met alle politie- apparatuur. Een agent van de regionale politie bestuurt de auto. Leo: „We vragen de agent al tijd: doe alsjeblieft je werk zo als je dat elke dag doet, doe niets bijzonders omdat wij er bij zijn. We willen een afspie geling geven van wat er werke lijk gebeurt; we willen geen jachtpartij van de politie om dat er toevallig televisie bij zit." 'Gelukkig' voor het pro gramma gebeurt er heel wat op de Nederlandse wegen. Zoals die Duitser die op de snelweg 203 kilometer per uur reed op een stuk waar in verband met wegwerkzaamheden maar 70 mocht worden gereden. „Wij konden hem in onze Vol vo, die een top heeft van 210, maar nèt bijhouden. Toen de agent hem staande hield, bleef hij heel rustig. De diender kom hem nauwelijks verstaan toen hij z'n naam opgaf. 'Geef maar hier', zei de Duitser en vulde zelf het formulier in. Vrij uniek hoor, dat iemand z'n eigen pro ces-verbaal schrijft. Hij vroeg of-ie nog een bandje van de opname kon krijgen. Geen pro bleem." Leo de Haas regisseert niet, hij registreert slechts: niets wordt in scène gezet. De politieman bepaalt wanneer het de spuiga ten uitloopt en hij achter de overtreder aan gaat. „Zoals die keer dat die vrouw passeerde met vier kinderen zonder riem op de achterbank en één op de voorstoel, met de handjes op het dashboard. Zij begreep er niets van: 'ach man, dat kleine stukkie'. Onbegrijpelijk." Als de politie-agent uitstapt, volgen Leo en de cameraman in zijn kielzog. „In de helft van de gevallen is het: wat moet dat met die camera, wegwezen! Dan zijn we zo weer weg. Na tuurlijk, stennis doet het goed op de buis, maaiende armen naar de camera hebben we één keer laten zien. Een andere keer had de bestuurder zo'n haast met de deur dichtgooien dat hij zichzelf bijna ophing aan z'n stropdas die tussen de deur kwam." „We zijn niet uit op stennis. We willen het verhaal horen achter de overtreding. Waarom deed hij of zij dat? 'Ja, ik miste m'n afspraak en die man voor me zat zo te treuzelen en heeft u al gezien hoe hard anderen hier wel rijden? 'Een enkele keer gaan we later nog naar het huisadres van die persoon. Dan krijg je vaak een ander verhaal. Hij hoeft zich niet meer te verdedigen tegenover een agent, hoeft niet zo heel erg meer op z'n woorden te letten. Dat maakt het programma zo interessant." Een interessant programma om te bekijken, een gevaarlijk pro gramma om te maken. Niet zelden wordt de Volvo zelf slachtoffer van een 'narrow es cape'. „Soms krijg je nog een paar centimeter ruimte maar meer ook niet. Dan denk ik wel eens: waar zijn we eigenlijk met z'n allen mee bezig?" Als de overtreders de beelden te rugzien schrikken ze vaak van hun eigen rijgedrag. 'Lijkt in derdaad nergens op,'krijgt Leo vaak te horen. „Soms barst iemand spontaan in tranen uit. Zoals - een klassiek verhaal - de man wiens vrouw net was bevallen. Hij reed per ongeluk door het rode licht. Nooit ge zien, natuurlijk. Videootje be keken en toen de tranen: 'en ik ben zo gelukkig en al schrijft u honderd bonnen uit, ik betaal ze allemaal, ik ben vader ge worden!' Hij kreeg alleen een waarschuwing. Heel opvallend. Want als een agent uitstapt met het idee een prent te geven, moet er heel wat gebeuren wil hij daarvan afzien." Zelf loopt Leo de Haas ook nog wel eens tegen een bon op. Hij kreeg een Porsche 911 te leen van een vriend en trapte 'm op een verlaten stuk snelweg even op de staart. Nooit verwacht natuurlijk dat in die blauwe Vectra achter hem een agent zat. 36 Seconden reed hij ge middeld 162 kilometer per uur. „De agent vond het reuze leuk om mij eens op te schrijven. 'Nee maar, meneer De Haas!' Hij maakte de kapitale fout me te vragen wat hij er van moest maken. Daar kan ik niet tegen. Gewoon schrijven, man! Op zich vond ik het prima te con stateren dat die pakkans er dus 'nog wel degelijk is. Zeer te recht dat ik die bon kreeg." Scholieren klussen voor Konavle MIDDELBURG Het is een poosje stil geweest rord de Stichting Heropbouw Konavle. De stichting zanelt geld in voor de heropbouw van een schooltje in let dorp Mocici in Kroatië, dat tijdens de oorlog in vocrmalig Joegoeslavie werd verwoest. De stilte werd echter goed benut. Op 8 februari start de stichting nanelijk een grote dubbelactie in de gemeente Mid- deburg. De basisscholen in de gemeente worden beraderd met de actie 'Klussen voor Konavle' en de invoners van Middelburg kunnen hun steun aan de stichting betuigen via de actie 'Draag uw steentje bij' Het dorpje Mocici ligt in de stre'k Konavle, het achterland vanDubrovnik aan de Adriati- schekust in het huidige Kroa tië. Toen Kroatië zich tijdens de >orlog onafhankelijk ver klaarde vielen de Serven het land binnen en omsingelden Dubovnik. De stad werd zwa.r beschadigd maar de Kroiten wisten de Serven te rug te dringen. Tijdens hun terujtocht door Konavle ver woesten de Serven zoveel zij konen. Huizen werden ge- plunlerd, inboedel vernield en geboiwen met granaten plat- gego>id. In Mocici is de helft van le gebouwen op deze ma nier met de grond gelijk ge- maalt. Slechts twintig procent van le huizen heeft geen scha de. Eind 1993 bezocht de Middel burg» Corry Renema, in gezel- schaj van een vriend uit Du- broviik, het getroffen gebied. Zij vas dermate onder de in druk /an de verwoestingen, dat ze sjontaan haar hulp aan bood. Dat resulteerde in de opriciting van de Stichting Hero)bouw Konavle. Samen met en ander lid van de stich ting :eisde ze in februari '94 nogmaals af naar het gebied, nu on te onderzoeken op wat voor nanier het beste hulp kon worden geboden. In overleg met het gemeentebe stuur van Konavle werd geko zen voor de heropbouw van een historisch schoolgebouw in het dorpje Mocici, vlakbij het vliegveld van Dubrovnik. Het verwoeste schooltje was een belangrijk gebouw in het dorp. Niet alleen de kinderen maak ten er gebruik van maar het was tevens een cultureel, admi nistratief en economisch cen trum. De kosten voor de herop bouw worden geraamd op fl.80.000. Het leven in Konavle komt mo menteel langzaam op gang. De meeste dorpen zijn vrijwel on bewoonbaar. Veel mensen wo nen nog in hotels in Cavtat en Dubrovnik. De kinderen gaan naar school in Cavtat. Het her stel vordert traag vanwege ge brek aan geld. Tijdens de oor log zijn velen al hun bezittin gen kwijtgeraakt. Inkomsten zijn er nauwelijks omdat de belangrijkste bron daarvan, het toerisme, is weggevallen. Zo'n zeventig procent van de men sen werkte in de toeristische sector. Omdat de mensen geen inkomsten hebben kunnen ze ook geen leningen afsluiten voor de opbouw van hun hui zen. Dus is elke hulp welkom. De stichting heeft besloten het werk aan de school in handen te geven van aannemers uit de streek. Bovendien worden alle materialen uit de omgeving be trokken. Hierdoor krijgt ook de plaatselijke economie weer een duwtje. Inwoners van Middel burg krijgen nu de kans hun steentje figuurlijk bij te dra gen. Via de huis-aan-huis ver spreide folder kunnen de Mid delburgers de heropbouw van de school steunen door het sponsoren van stenen, dakpan nen, ramen, deuren, beton en arbeidsuren. Deze onderdelen worden uitgedrukt in geld en het totaal bedrag dat men wil sponsoren kan door middel van een machtiging worden bijge schreven op rekening van de stichting. Ondertussen worden alle basis scholen van Middelburg bena derd met een tweede actie, spe ciaal gericht op kinderen van 8 tot 12 jaar. Gebaseerd op het principe van 'een heitje voor een karweitje' worden de kin deren uitgenodigd klusjes voor anderen te gaan doen en daar voor geld te vragen. Met dat geld kunnen weer symbolisch dakpannen of stenen worden gekocht voor de school in Mo cici. Op deze wijze kunnen de schoolkinderen hier hun leef tijdgenootjes in Konavle aan een nieuwe school helpen. Op verzoek kunnen klassen voor gelicht worden door middel van een verhaaltje met onder andere foto's en een video. Bei de acties lopen tot eind maart. Wanneer de acties succesvol zijn worden ze uitgebreid naar de rest van Walcheren. Corry Renema en Detty Klop penburg vertellen dat de stich ting inmiddels 9000 gulden 1 Jongelui uit Konavle voor hun verwoeste school in Mocici. binnén heeft, onder andere van donaties van particulieren, een bijdrage van 1500 gulden van de Rotary Club Middelburg De financiële administratie van de stichting wordt gratis bijge houden door Willem Visser van PC Begeleiding Administra tie. Hij berekende ook dat slechts tien procent van de to tale opbrengst van de stichting opgaat aan overheadkosten. Een resultaat waar beide da mes zeer trots op zijn. Onder tussen bedenkt de stichting manieren waarop gecontro leerd kan worden of het geld straks goed besteed wordt. De contacten met de gemeente Konavle, in de persoon van Ankica Piplica, die medewerk ster cultuur en educatie is en tevens vertegenwoordigster in zake de heropbouw van de school, zijn uitstekend. Toch wil de stichting een extra zekerheid hebben omtrent de besteding van de gelden. Van de stichting Wilde Ganzen heb ben zij de tip gekregen dat ze contact moeten zoeken met een vereniging of bestuur ter plaat se die belang heeft bij de op bouw van de school, bijvoor beeld de ouderraad of het schoolbestuur. Het geld zou dan gedoneerd kunnen worden aan de vereniging of bestuur, die het geld op hun beurt aan de gemeente kan lenen. Zo doende weet de stichting dat er een extra oogje in het zeil wordt gehouden. Op dit mo ment zijn de leden van de FOTO ERNO WIENTJES stichting bezig contacten te leggen met de verantwoordelij ke mensen ter plaatse. Ondertussen is het comité van aanbeveling van de stichting uitgebreid met een zeer promi nent lid: niemand minder dan mevrouw Jorritsma, minister van Verkeer en Vervoer, die zich zeer enthousiast toonde over het werk van de stichting. Overige leden die zitting heb ben in het comité zijn: me vrouw van Brummelen (wet houder van de gemeente Mid delburg), de heer Ovaa (raadslid van de gemeente Mid delburg), de heer Oostlander (europarlementariër) en de heer Sinke (Architekt en werk zaam bij de Stichting Bouw- winkel Middelburg). MIDDELBURG Het Caout chouc orkest, vroeger bekend onder de naam Vaalbeek, treedt zaterdag 4 februari op in de Kloveniersdoelen. Vanaf 20.30 uur speelt het twaalfkop pige orkest composities die geïnspireerd zijn door teksten van Garcia Lorca. De muziek van Caoutchouc valt ruim ge nomen onder de noemer we reldmuziek. Componeren en improviseren blijft voor het Caoutchouc or kest actueel door zoveel moge lijk tradities en experimenten te gebruiken. De flamenco achtige teksten van de Span jaard Federico Carcia Lorca passen uitstekend in deze op zet. Toch speelt Caoutchouc geen flamencomuziek, omdat componist Niko Langenhuijsen zich bij het componeren niet zozeer heeft laten leiden door de flamenco op zich, maar door de flamenco als onderdeel van een muzikale traditie die zijn sporen heeft achtergelaten in Spanje en in Noord- en Westa- frika. Het Caoutchouc Orkest. Het concert van zaterdag bevat naast flamencoflarden ook ele menten uit de Amerikaanse en Europese muziektraditie. Zo onstaat er een verbinding tus sen de muziektradities van ver schillende culturen. De bezetting van Caoutchouc is als volgt: Herman van Doorn, Sylvia de Hartog en Astrid Wijn -zang; Toon de Gouw en Eric Vloeimans -trompet; Paul Stocker alt- en sopraansax; Paul Weiling tenor- en so praansax; Martijn Sohier -trombone; Peter Mingaars -gi taar; Willem Kühne -piano en melodica; Niko Langenhuijsen -bas en composities; Frans van Grinsven -drums en percussie; Manuel Cooymans -geluid. Op het programma dat zater dag uitgevoerd wordt staan on der andere Tres historietas del viento, Al oido de una mucha- ca, en La leyenda del tiempo. Het concert begint om 20.30 uur. Kaarten kosten 15,00 en ƒ20,00. MIDDELBURG De tienjarige Jermer Oskam verkoopt het eerste lot aan voorzitter Simon Harinck van voetbalver eniging Middelburg. Deze club houdt de komende weken een loterij ten behoeve van de jeugdopleiding, trainingsmateriaal en nieuw meubilair voor het clubhuis. Achter Jelmer staat Charly Pouwelse die de loterij heeft georganiseerd. SPOORLIJNEN - Vrijdag 3 februari houdt de Nederladse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwe zen een bijeenkomst in de Middelburgse bibliotheek. Vanaf 19.45 uur vertoont de heer Van Poll dia's over stoomtreinen in Engeland in vroeger tijden en van museumspoorlijnen nu. CONCERT - Het Middelburgs Muziek Korps treedt zater dag 11 februari op in de Concert- en Gehoorzaal aan de Singelstraat in Middelburg. Het gevarieerde programma staat geheel in het teken van vijftig jaar bevrijding van Nederland. Bekende melodieën van Glenn Miller, Vera Lynn, Gershwin en een bevrijdingsmedley worden vanaf 20.00 uur uitgevoerd. De bigband Evergreens, het koor van de Ruyter- stadsingers en enkele pianisten verlenen hun medewerking. Kaarten kosten tien gulden en zijn verkrijgbaar aan de zaal. EXPOSITIES - Anton Meyaard en Ad van Noort exposeren schilderijen en tekeningen in het gebouw van de Stichting Welzijn Ouderen in de Molstraat 13 in Middelburg. De expositie is te bezichtigen van 6 februari tot 30 maart. DANSAVOND - Zaterdag 4 februari is er om 20.00 uur in de Karolingenburcht aan de Vlissingsestraat in Oost-Sou burg een dansavond voor alleenstaanden vanaf 25 jaar. Zowel stijldansen als rock roll. In de pauze is er nog een bingo en loterij. POSTZEGELS - De Vlissingse Filatelisten Vereniging houdt zaterdag maart een voorjaarsbeurs in de mensa van Campus de Ruyter aan de Van Hoogendorpweg 58A. De beurs is geopend van 10 tot 17 uur, om 15 uur is er een grote veiling, gevolgd door een verloting om 16 uur. De toegang is gratis. WELKOMDIENST - Zondagavond 5 februari wordt er in de Hoeksteen in Middelburg een welkomdienst gehouden. De aanvang is 18.45 uur en de voorganger is Th. van Teylingen uit Goes. Verder wordt medewerking verleend door het Jubilatekoor uit Oost-Souburg en Second Change. MERIDIANEN - De stichting Wu Wei uit Souburg start op 6 februari een cursus over het verloop en de ziekteverschijn selen van meridianen. De cursus is bedoeld voor mensen die een therapie toepassen en voor mensen die een therapie willen gaan leren. Docent is Hans Visser. De cursus wordt gegeven op twaalf maandagavonden in het centrum San Bao aan het Koorkerkhof in Middelburg. JAMMEN - Vrijdag 3 februari is er in jongerencentrum Midgard aan de Kuiperspoort in Middelburg een jamsessie. Deze begint om 21.00 uur. Instrumenten zijn aanwezig maar je mag ook je eigen spullen meebrengen. PARAPLU - Buurthuis de Paraplu start vrijdag 3 februari met een cursus Surinaams koken, tussen 17.30 en 21.00 uur leren de deelnemers eenvoudige hapjes en gerechten bereiden die ze daarna gezamenlijk opeten. De kosten bedragen vijf gulden per avond. SOEFI - De Soefi Beweging houdt zondag 5 februari een eredienst in het pand aan de Breeweg 100 in Midelburg. De dienst begint om 11.00 uur, de spreker is Murad van der Zande en het onderwerp is 'de boodschap van de Soefi'. Ook in de komende maanden zijn er Soefi-erediensten, steeds op de eerste zondag van de maand. VERKOPING - Zaterdag 4 februari houdt vrouwenvereni ging Hadassa van 9.30 tot 12.30 een verkoping in de Zuiderkerk aan de Schoutstraat in Middelburg. Op de verkooptafels liggen onder andere handwerken, lingerie, droogbloemstukjes, fruit, koekjes, potterie, kaas, speelgoed, houtsnijwerk, etc. etc. De opbrengst is onder andere bestemd voor de zending. BEWUSTWORDING - In de therapeutische praktijk van M. Jonker uit de Vogelstraat in Middelburg start 20 februari een zogenaamde 'doorgaande groeigroep'. Daarbij gaat het om de bewustwording van de eigen persoon in al zijn facetten. De bijeenkomsten vinden plaats in Het Pand aan de Kerksteeg 5 in Middelburg. DIA'S - Vrijdag 10 februari geeft de Mechelse fotokring een diaklankvoorstelling in het Open Hof aan de A. Gogel- weg in Vlissingen. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en de entree bedraagt vijf gulden. BANDSTOTEN - Het kampioenschap bandstoten 4e klas wordt gespeeld op 3, 4 en 5 februari in het biljartcentrum Cue Action aan de Walensingel in Middelburg. De organisa tie is in handen van biljartvereniging 't Raedthuys. De wedstrijden beginnen vrijdag om 19.00 uur, zaterdag en zondag om 12.00 uur. APPÊLDIENST - Zondag 5 februari om 10.00 uur is er een appèldienst in de Sint Jacobskerk te Vlissingen. Het thema van de dienst is 'De omgekeerde wereld'. Het kinderkoor Hadassa uit Oud-Vossemeer verleent medewerking en voor ganger is de heer C. Kleij. HARTZIEKTEN - Patiëntenvereniging Hartezorg houdt donderdag 9 februari een praatmoregen over de problemen bij hartziekten. De bijeenkomst wordt gehouden in zaal 2 van de bibliotheek in Middelburg en begint om 10.15 uur. POLITIEK - De ouderenbonden houden op woensdag 8 februari een politiek forum in de bibliotheek in Midddelburg, om 13.30 uur. MIDDELBURG Volksster renwacht Philippus Lansber gen houdt weer 'de Zeeuwse Nacht'. In drie avonden wor den belangstellenden uitge breid geïnformeerd over het Zeeuwse firmament. Bij gun stig weer kan men zelf sterren observeren vanuit de Kapel in Hoogelande en vanaf het dak van het Topshuis op Neeltje Jans. De eerste avond op 6 februari vindt plaats in de volkssteren- wacht aan de Herengracht 52. Teleac-medewerker Yvo Krijgsman houdt een lezing over Het ontstaan van het zon nestelsel en de huidige kennis betreffende de planeten. Voor zitter Verbeem van de sterren wacht houdt vertelt vervolgens aan de hand van dia's over 'De Blauwe Planeet'. Op maandag 13 februari is het onderwerp de sterrenhemel bij winternacht. Hierover spreekt Niels Nelson, sterrenkundig medewerker van de volkssterrenwacht Simon Stevin in Hoeven. Bij helder weer is het aansluitend moge lijk om zelf de Grote Beer, Voerman, Orion en Stier te ontdekken. De Kapel van Hoo gelande is vanuit Middelburg te bereiken door richting Grijpskerke te gaan en na on geveer één kilometer links af te slaan naar de Hoogelandseweg. De laatste Zeeuwse Nacht wordt gehouden op het eiland Neeltje Jans. Eerst twee film vertoningen met de onderwer pen The Powers of Ten en Zon in zicht, daarna een dia-lezing door Klaas Jobse, bestuurslid van de Middelburgse sterren wacht, over kosmisch gruis. Daarna is het bij helder weer mogelijk de sterrenhemel te be studeren vanaf het dak van het Topshuis. Alle avonden beginnen om 19.30 uur. Kaarten kosten vijf gulden per keer en zijn ver krijgbaar op de locaties. Het is raadzaam om zelf een kijker mee te nemen voor de laatste twee avonden. MIDDELBURG Tien jon gens en meisjes van de Wal- cherse basisscholen gaan het 8 maart tegen elkaar opnemen. Inzet is 'wie kan het mooiste voorlezen'. Op verschillende basisscholen zijn de afgelopen weken voor rondes gehouden. Iedere school mag een kampioen voorlezen afvaardigen. Uit Middelburg zijn dat Stephan van Leerzem (Arneburch), Moniek Poerstamper (Beverburch) en Ellen de Meulmeester (Toren- hove). De Zeester uit Arnemui- den wordt vertegenwoordigd door Maurice Snoek, de Van Randwijckschool uit Nieuw- land door Priscilla de Putter, de Goede Polders uit Vrouwen polder door Sanna van der Brugge en de Willibrordus- school uit Zoutelande door Danker Kemper. De beste voorlezers van Vlissingen zijn Judith de Looff (Oranjeschool), Jasper Hamann (De Houtuyn) en Brenda Platschorre (De Burcht). De belangstelling voor de voor leeswedstrijden is dit jaar gro ter dan vorig jaar. Roald Dahl is veruit de populairste schrij ver, gevolgd door Anke de Vries, Jacques Vriens, Guus Kuijer en Annie M.G. Schmidt. De voorleesronde in Middel burg wordt gehouden in de aula van de bibliotheek en be gint om 14.00 uur. MIDDELBURG Prof.dr. H.T. van der Molen, Hoogle raar Sociale Wetenschappen, in het bijzonder de psycho logie aan de Open universi teit, houdt op 2 februari een pleidooi voor een transparante toegepaste psychologie. De le zing wordt gehouden in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek en begint om 20.00 uur. Daaraan voorafgaand geeft de hoogle- raarom 19.45 uur in het souter rain van de bibliotheek een uiteenzetting over de inhoud van de nieuwe Ou-diplomalijn gezondheidspsychogolie voor Ou-studenten en geïnteresseer den. De lezing is een variatie op de oratie de de spreker. Van der Molen verdedigt hierin de stel ling dat de praktizerend psy choloog niet zozeer door zijn cliënten heen moet kijken, maar dat hij omgekeerd vooral door zichzelf heen moet laten kijken. Hij moet transpa rant, dat wil zeggen makkelijk te doorzien en helder zijn, ui teraard voor zover dat in zijn vermogen ligt. Daarnaast moet hij echter ook de rol van detec tive vervullen. De rol van 'me dedeelzame detective' wordt uitgewerkt voor drie verschil lende gebieden in de psycholo gie: hulpverlening bij psychi sche problemen, personeelsse- lectie en training van commu nicatieve vaardigheden. Van der Molen promoveerde in 1985 op het proefschrift Hulp als onderwijs. Effecten van cursussen voor verlegen mensen aan de Rijksuniversi teit in Groningen waar hij als hoofddocent werkzaam was. Daarnaast werkte hijmee aan talrijke boeken en tijdschrifte nartikelen over onder meer ge sprekstechnieken enperso- neelsselectie. Verder maakte hij een aantal jaren deel uit van de redactie van het tijd schrift De Psycholoog. Kaarten kosten vijf gulden en zijn verkrijgbaar aan de zaal of in het studiecentrum van de Open universiteit. MIDDELBURG Voorzitter prof. S. Doorman van de Ne derlandse Vereniging voor We tenschapsfilosofie houdt dins dag 7 februari een lezing over de beroemde filosoof Karl Popper. Karl Popper is een van de in vloedrijke wetenschapsfiloso fen van deze eeuw. De avond begint om 20.00 uur in de aula van de Zeeuwse bibliotheek. Kaarten 7,50 zijn verkrijg baar bij boekhandel Fanoy of in de bibliotheek.

Scheldebode | 1995 | | pagina 15