Scaldis College houdt open huis te Goes 1 OPEN DAGEN MBO-OPLEIDINGEN 1 Adverteren in geeft een verbluffend effect Hz?? Voor meer informatie: 01184-89229 Nieuw schoolgebouw voor het Buys Ballot College Groen onderwijs verrassend veelzijdig! Voor een goede vakman is bijna altijd werk Officiële opening opleiding Facilitaire Dienstverlening ^eaandacAf s Kunstgalerie Scaldis College Zaterdag open dag bij Opleidingsinstituut Esthética BON SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 25 JANUARI 1995 Niet alleen voor boerenzonen en tuindersdochters Uiterlijke Verzorging Vooropleiding Hoger Beroeps Onderwijs Kappen, schoonheidsverzorging, voetverzorging. Dagonderwijs of 'werken en leren'. De weg voor wie in eigen tempo na VBO of MAVO door wil naar het HBO. Ruime pakketkeuze met o.a. praktijk- en creatieve vakken. Sociaal Pedagogisch Werk WOENSDAG 1 FEBRUARI Dè opleiding voor wie met mensen wil werken. Met extra certificaat 'begeleiding d.m.v. activiteiten'. J.P. Coenstraat 5, Goes van 13.30 tot 16.30 uur en van 19.00 tot 21.00 uur Het Scaldis College kent ook mogelijkheden voor oriënteren en schakelen (O&S). Het Scaldis College behoort tot de Stichting Oosterschelde College. Kom je niet naar de Open Dagen, vraag dan meer informatie! Stuur de bon voor een gratis prospectus in een envelop zonder postzegel naar: Scaldis College, Antwoordnummmer 406,4460 VB Goes. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Ik wil graag meer informatie over: j VOOR UW TOEKOMST EN/OF HOBBY! DIPLOMA CAFÉBEDRIJF 255,- RIJKSERKENDE VESTIGINGSDIPLOMA'S I I I I I I I Hoger Economisch en Administratief Onderwijs (HEAO) Hoger Technisch en Laboratorium Onderwijs (HTS/HL0) Hoger Gezondheidszorg Onderwijs (HGZ0) Hoger Nautisch en Algemeen Operationeel Technisch Onderwijs (HN0/A0T) Hoger Pedagogisch Onderwijs Post-HBO en Master of Science-opleidingen z o 2 5 i Hogeschool wWg Zeeland ANTWOORDCOUPON I Aan het begin van het school jaar 1994/1995 betrok het Buys Ballot College een nieuw schoolgebouw. Op de plaats van het oude Christelijk Ly ceum is een hypermoderne, doelmatige school gebouwd in hedendaags design: primaire kleuren, rondingen die zo ken merkend zijn voor het laatste decennium van deze eeuw, za kelijk, maar vriendelijk van uitstraling. Kortom: een aan winst voor de Goese Bergweg. Rector Favier: „We hebben ons best gedaan een voor ons pas sende school te laten bouwen. En dat is gelukt. Ons nieuwe jasje is maatwerk! We hebben de ruimte en kunnen die nu ook aan alle leerlingen en me dewerkers bieden. Dat is een voorwaarde voor goed onder wijs, passend in deze tijd". De feestelijkheden die met de opening gepaard gingen, heb ben de goede sfeer die er heerst nog eens extra benadrukt. De kantine, die toepasseljk de KomBuys heet, is het gezellige middelpunt van de school. Kunstwerken binnen en buiten dragen bij tot een leef- en werkmilieu waar het goed toe ven is. „En nu gaan we gewoon door met waar we altijd al mee bezig waren: jonge mensen aan een diploma helpen en begelei den in de metamorfose van basisschool-leerling tot stu dent". De leerlingen van het Buys Ballot College komen uit een groot gebied: Noord- en Zuid- Beveland en Schouwen-Duive- land. Veel ouders kiezen deze school vanwege de identiteit. Het B.B.C. is een protestants christelijke school. Dat bete kent, dat elke dag wordt be gonnen met een dagopening, dat er van tijd tot tijd vierin gen worden gehouden en dat in het werk van alledag wordt getracht de actualiteit van de bijbel duidelijk te maken aan de leerlingen. Door diverse ac ties, waaronder de jaarlijkse sponsorloop, leveren de leerlin gen een bijdrage voor de oplei ding van jongeren in de Derde Wereld. De invoering van de basisvor ming heeft in alle rust plaats gevonden. De 15 verplichte vakken (met als nieuwe vak ken: informatica, techniek en verzorging) vormen de basis voor alle leerlingen als ze later een mavo-, een havo-, een atheneum- of een gymnasium opleiding gaan volgen. Het Buys Ballot College tracht alle leerlingen aan een voor hen meest passend diploma te hel pen. Het aantal leerlingen dat tussentijds de school verlaat, is gering. Het B.B.C. werkt samen met de scholengemeenschap Ter Welle (chr. scholengemeen schap voor o.a. v.b.o.) om de soms noodzakelijke overstap tussen de twee scholen zo soe pel mogelijk te laten verlopen. Elke klas heeft een klassemen tor om speciaal op het welbe vinden en de studieresultaten van de leerlingen van zijn klas te letten. In de eerste klas en in de vierde klas havo worden studielessen gegeven. Dat bete kent: studietips en extra bege leiding. Bij het kiezen van een vervolgopleiding is de school actief bij het begeleiden van de leerlingen: de dekanen organi seren o.a. voorlichtingsbijeen komsten en stimuleren het be zoeken van open dagen. Naast het normale schoolwerk is er aandacht voor kunst, ont spanning en sport. De leerlin genvereniging Astra speelt een belangrijke rol. Op vrijdagmid dagen zijn tientallen leerlingen actief bij het beoefenen van divere sporten. De drie prach tige gymzalen zijn daarvoor een ideale locatie en voor voor jaar en zomer is het sportveld vlakbij. De ouders zijn actief op het Buys Ballot College: ze werken mee in de bibliotheek en bij vieringen. Daarnaast is er een ouderraad, die bestaat uit klasse-ouders. - Tijdens de open dag van het Scaldis College op woensdag 1 februari kunnen de bezoekers van die open dag ook kennis maken met creatieve uitingen van studenten en van mede werkers van de afdelingen Pro ces- en Laboratoriumtechnie ken, Uiterlijke Verzorging, So ciaal Pedagogisch Werk, Voor opleiding Hoger Beroeps On derwijs en Oriënteren Scha kelen. In veel mensen schuilen onge kende talenten en die komen hier tevoorschijn. In de oplei dingen van het Scaldis College is creativiteit een wezenlijk on derdeel, want vormgeven kun je op vele terreinen. De docentenkamer in het ge bouw aan de J.P.Coenstraat te Goes is veranderd in een gale rie, waarin de vaak verrassen de en fraaie (kunst)voorwerpen zijn tentoongesteld. Een deskundige jury heeft de werkstukken beoordeeld, maar aan het publiek wordt ook een beoordeling gevraagd. De win naar (of winnares) wordt aan het eind van de open dag (om 21.00 uur) bekend gemaakt en kan de publieksprijs in ont vangst nemen. In 1990 is de vroegere Land- en Tuinbouwschool in Sommels- dijk deel gaan uitmaken van het Agrarisch Opleidingscen trum Zeeland en omstreken. Dit zogenaamde A.O.C. biedt een breed scala opleidingen in de groene sector, zowel op V.B.O. en M.B.O.-niveau als op cursorisch gebied. Om duide lijk te maken dat het heden daagse onderwijs in het agrari sche V.B.O. inhoudelijk sterk verschilt van de voormalige landbouwschool, wordt sinds kort alle informatie betreffen de de school in Sommelsdijk uitgedragen onder de noemer V.B.O.-groen. De letters V.B.O. staan voor Voorbereidend Beroeps Onder wijs. Op de school kun je te recht voor algemeen vormend onderwijs en voor voorberei dend beroepsonderwijs in de agrarische sector. Waar de Landbouwschool vroeger be kend stond als een school voor jongens die boer of tuinder wil den worden, is nu sprake van een zo breed mogelijke oriënta tie op de agrarische sector voor jongens en meisjes, vandaar de toevoeging 'groen' aan V.B.O. Er zijn twee agrarische hoofd vakken: Plantenteelt en Die- renhouderij. Bij Plantenteelt worden leerlingen geconfron teerd met tuinbouw, akker bouw, kasteelt, aanleg en on derhoud, en bloemschikken. Bij Dierenhouderij wordt er aan dacht besteed zowel aan de produktiedieren als aan de ge zelschapsdieren. Het V.B.O.-groen is een prima schoolkeuze voor leerlingen die hun toekomst zoeken in de agrarische sector, maar ook leerlingen die later geen agra risch beroep willen uitoefenen maar wel graag theorievakken willen afwisselen met het prak tisch bezig'zijn met dieren o „groene vingers" hebben, zijr op de school in Sommelsdijl goed op hun plaats. Met eer diploma van het V.B.O.-groer kun je namelijk veel kanten op Dat blijkt ook wel uit onzt uitstroomgegevens over de af gelopen 5 jaar: 28% van onzi geslaagde eindexamenkandida ten koos voor een vervolg ir het Agrarisch Middelbaar Be roepsonderwijs; 27% koos voor een andere vorm van Middel baar Beroepsonderwijs; 9% ging naar het Kort Middelbaai Beroepsonderwijs; 12 koos voor een agrarisch leerlingstel sel (werken leren); 14 koos voor andere richtingen binnen het leerlingwezen (10% diverse vervolgkeuzes). Met een keus voor het V.B.O.- groen hou je dus nog veel toe komstige keuzemogelijkheden open. Het Scaldis College, behorend tot de Stichting Oosterschelde College, te Goes houdt op 1 februari van 13.30 tot 16.30 uur en van 19.00 tot 21.00 uur een open dag. Deze open dag wordt gehouden in het gebouw J.P. Coenstraat 5 te Goes en is bedoeld voor toekomstige stu denten en hun ouders die be langstelling hebben voor de Vooropleiding Hoger Beroeps onderwijs (VHBO), de opleidin gen Uiterlijke Verzorging (UV), Sociaal Pedagogisch Werk (SPW) of Oriëntatie en Schake len (O&S). De Vooropleiding Hoger Be roepsonderwijs is uniek in Zuid-West Nederland. Jonge ren met een diploma van het VBO of van de MAVO kunnen zich via de VHBO voorbereiden op de hogere beroepsopleiding van hun keuze. In de studiebe geleiding van de studenten wordt rekening gehouden met hun vooropleiding. Een VHBO- opleiding is gelijkwaardig aan een HAVO-diploma. Tot het vakkenpakket hoort ook een keuze uit een praktijkvak, zo als informatica, gezondheids- kunde of huishoudkunde. Ook kan gekozen worden voor een creatief vak: handenarbeid, te kenen of muziek. Afhankelijk van de vooropleiding en studie prestaties duurt de VHBO twee of drie jaar. De VHBO is dus bij uitstek een opleiding voor jongeren met VBO of MAVO die in hun eigen tempo en met een geëigend vakkenpakket naar een HBO-opleiding willen doorstromen. Het eindexamen behoeft niet in één keer te worden afgelegd. Vakken kun nen afzonderlijk worden afge sloten. De opleiding Uiterlijke Verzor ging kent de richtingen kap pen, schoonheidsverzorging en voetverzorging, welke in een aantal combinaties gevolgd kunnen worden. De opleiding kappen is een gecombineerde opleiding dames- en herenkap- pen die na twee jaar op het niveau van aankomend kap per/ster, of na drie jaar op het niveau van le kapper/ster wordt afgesloten. Daarnaast is het mogelijk het ondernemers- deel erbij te halen, waarmee men later een eigen salon kan openen. Het is ook mogelijk deze opleiding in het leerling wezen (1 dag school, 3 of 4 dagen werken) te volgen. De drie-jarige opleiding schoon heidsverzorging leidt op voor het diploma beheerder schoon heidsverzorging of ondernemer schoonheidsverzorging, een di ploma dat gelijkwaardig is aan het STIVAS-diploma. Deze op leiding kan goed gecombineerd worden met de opleiding voor ondernemer voetverzorging. De opleiding voor schoonheidsspe cialiste kan ook gecombineerd worden met de opleiding aan komend kapster. Het Sociaal Pedagogisch Werk van het Scaldis College leidt op voor diverse beroepen waarin het begeleiden van mensen centraal staat. Voorbeelden daarvan zijn: groepsleid(st)er GOES Opleidingsinstituut voor Huid- en Lichaamsverzor ging Esthética aan de Ko ningstraat 1 in Goes houdt op zaterdag 28 januari een open dag van 11.00 tot 15.00 uur. Het opleidingsinstituut dat nauw samenwerkt met de Stichting Parfumerie Vakoplei ding (SPV), verzorgt voor een aantal cursisten een stage in Frankrijk of Engeland. Zij krijgen deze kans doordat Es thética een Europees samen werkingsverband is aangegaan met het Franse Instituut voor permanente educatie Siadep en het Engelse Lowestoft College. Cursisten die zich zelfstandig willen vestigen, hebben bij Es thética de moelijkheid het on dernemersdiploma schoon heidsverzorging of parfumerie te behalen. Met het Stivas-di- ploma Algemene Ondernemers- vaardigheden voldoen de cur-» sisten aan de eisen voor han delskennis en vakbekwaam heid voor het schoonheidsver- zorgingsbedrijf. Met dit diplo ma is het mogelijk om een eigen zaak te beginnen. in een internaat, begeleid(st)er van een woongroep, leid(st)er in een kinderdagverblijf, peu terzaal, klasse-assistente in het speciaal onderwijs of werken in een verzorgingstehuis. Om de kansen op de arbeidsmarkt zo groot mogelijk te maken, kunnen studenten een extra certificaat 'Begeleiden door middel van activiteiten' halen. In Zeeland is dit alleen moge lijk op het Scaldis College. De school schenkt veel aandacht aan de stageperiodes. De mees te stageplaatsen zijn in Zee land maar er zijn stageplaatsen tot in België toe. Voor studenten die nog niet in het bezit zijn van een diploma met het juiste examenpakket en/of niveau om rechtstreeks toegelaten te kunnen worden tot een vervolgopleiding kan de opleiding Oriëntatie- en Scha kelen uitkomst bieden. Op het Scaldis College ligt de nadruk van deze vorm van onderwijs op het schakelen naar eigen opleidingen. In het algemeen duurt de opleiding 1 jaar, maar studenten die naar de 4-jarige laboratoriumopleidingen wil len doorstromen kunnen, van wege het semestersysteem, bij goede resultaten de overstap al na een half jaar maken. Verdere informatie over de open dagen en de verschillende studiemogelijkheden is ver krijgbaar bij het Scaldis Colle ge. Studenten die niet in de gelegenheid zijn de open dagen te bezoeken, kunnen een pros pectus aanvragen. Als je houdt van afwisseling en niet je hele leven achter een bureau wilt slijten, dan heeft de bouw je veel te bieden. Als je echter elke dag graag wilt uitslapen, liever bij de kachel zit en niet van plan bent stevig aan te pakken, vergeet de bouw dan maar. Wie kiest voor een baan in de bouw, geeft zichzelf veel kan sen. Een goede vakman blijft altijd een zeer gewaardeerde werknemer die - bijna - altijd werk heeft. Bovendien verdient hij een goede boterham en heeft hij - door verdere studie - goede kansen „hogerop" te ko men. En vergeet niet dat lekke re gevoel zélf iets goeds, iets moois te hebben gemaakt. Als je „uit het goede hout gesne den" bent, staan veel leuke collega's je op te wachten. Bouwopleiding Zeeland (BOZ), met vestigingen in Goes en Terneuzen, kan de deur openen voor een dynamische toekomst. De BOZ verzorgt de bouwop leidingen in het kader van het leerlingwezen: werkend leren en lerend werken. Dus: theorie en praktijk. Duizenden hebben deze stap ooit gezet en kijken daar nu tevreden op terug. Wie kunnen aan de opleidingen bij de BOZ deelnemen Tot de primaire opleidingen timmeren en metselen (duur: twee jaar) worden toegelaten jongens en meisjes die een VBO-diploma bouwtechniek op B-niveau hebben. Of het basis certificaat KMBO-bouw- en houttechniek. Jongeren met een niet-technische opleiding, zoals MAVO, HAVO en derge lijke volgen eerst tijdens een oriëntatieperiode enkele prak tijkmodulen. Leerlingen die niet aan de genoemde eisen voldoen, kunnen een zoge naamd 'voorschakeltraject' volgen. In deze periode wordt bekeken of de leerling en „de bouw" iets voor elkaar kunnen gaan betekenen. Kortom, vakman in de bouw ben je zeker niet zomaar. Maar met een gezond stel hersenen, een goede inzet en een goede mentaliteit, heet de bouw jou welkom. STEMHAH4- UW LAATSTE KANS 1996 wetswijziging Handelskennis horecabedrijf Vakbekwaamheid restaurantbedrijf Vakbekwaamheid slijtersbedrijf Examens o.a. 7 juni 1995 Voor deze cursussen is een vooropleiding niet nodig De opleidingen zijn schriftelijk te volgen of mondeling in o.a. Bergen op Zoom, Goes, Middelburg, Oostburg, Terneuzen en Vlissingen. GRATIS voorlichtingsavond startende ondernemers. Vraag vrijblijvend een gratis studiegids aan bii het: Instituut Vakonderwijs, Postbus 1555, 5602 BN Eindhoven Telefoon 040-425526 (ook 's avonds) of 04750-15440. I Erkend door de Minister van Onderwijs en Wetenschappen I op grond van de Wet op de erkende onderwijsinstellingen I MIDDELBURG Woensdag 1 februari wordt de afdeling Facilitaire Dienstverlening van het Zeeland College officieel geopend. Deze afdeling is ge huisvest in de lokatie Raven- steijn te Middelburg. Studenten die deze opleiding volgen worden veelgevraagde duizendpoten die zich bezig houden met het beheer van gebouwen, de zorg voor de ca tering, de receptie, postverwer king en logistiek binnen een bedrijf. Tevens krijgen zij later dikwijls de leiding over het uitvoerend personeel. Kortom een facilitair dienstverlener or ganiseert, beheert en realiseert alle diensten en zaken die het mogelijk maken om een bedrijf of instelling goed te laten func tioneren. Aan de openingshandeling gaat een symposium vooraf. Het thema van het symposium is 'Wat betekent de opleiding Fa cilitaire Dienstverlening voor uw onderneming' en wordt in geleid door drie personen uit het werkveld van de facilitaire dienstverlening. i bedrijfseconomie; commerciële economie; communicatie; management, economie en recht; economisch linguïstisch bouwkunde; elektrotechniek; civiele techniek; werktuigbouwkunde; commercieel ingenieur; laboratoriumingenieur; aquatische ecotechnologie (watermilieu ingenieur) hogere beroepsopleiding tot verpleegkundige: in voltijd en deeltijd maritiem officier; energietechnologie; logistiek en technische vervoerskunde leraar basisonderwijs: openbaar, protestants christelijk en rooms katholiek Master of Science Total quality Management Master of Science Environmental Care Management Master of Science Transport Distribution Management Master of Science Maintenance Safety Management Master of Business Administration (MBA) Edisonweg 4 Vlissingen 0 z 1 s_ =3 13 «-> on x ui 0 1 I I

Scheldebode | 1995 | | pagina 7