Keukens half geld HEMILL im,:,De Velduil Telefooncirkel geeft veilig gevoel "O e DE RODE PILAREN VUSSINGÊN 8OUDE°MARKT 18 Bewoners Boulevard vragen aandacht voor gevaarlijke situaties in 't verkeer Opknapbeurt groenstroken langs Koopmansvoetpad Rotaryclub Vlissingen geeft tienduizend gulden aan asiel Afstandsbediening Stichting Majoraat coördineert ruilhandelsysteem GOES-VLISSINGEN Jubileum Vlissingse en Souburgse telefooncirkels Mogelijkheden Swift tegen België Bij aankoop van een hamburger de 2e Tegen inlevering van deze bon (t/m 28 2 -05) VLISSINGEN De rota ryclub Vlissingen heeft tien duizend gulden gegeven aan het dierenasiel aan de Lan- geleenweg. Het geld werd za terdag overhandigd in de vorm van een autobusje. Het bedrag van tienduizend gulden is de helft van de opbrengst van het najaars concert van de Rotary Vlis singen in november hield. Ten behoeve van goede doe len gaf toen de Maastreech- ter Staar een concert. De netto opbrengst van dit con cert was ruimt twintigdui zend gulden. Hiervan is nu dus de helft naar het die renasiel in Vlissingen ge gaan. De andere helft is overgemaakt naar Rotary In ternational, die dit bedrag verdubbelt en er vervolgens bad- en wasfaciliteiten van laat bouwen in dorpen op Java.' Onze moderne audio-visuele middelen zoals de ste- ,v reo-toren, televisie en video zijn voorzien van een afstandsbediening en daarmee kun je vanuit je luie stoel lekker 'zappen' van het ene station naar het n andere. Het leidt soms tot meningsverschil of tot aanschaf van een tweede of zelfs een derde televisie toestel. Bij Tineke en Hans werd er zoveel 'gezapt' dat de batterijtjes van de AB (afstandsbediening) regelmatig leeg waren. Op een zaterdagavond deed l v de AB het niet meer, batterijen op natuurlijk. Hans had er nog in zijn zakrekenmachientje zitten, er werd snel gewisseld, zonder resultaat. „Zitten ze er Al goed in", vroeg Tineke, „want straks komen mijn ouders op de kinderen passen en dan moet de AB in orde zijn." „Zeker weten, ze zitten er goed in", zei Hans, „ik haal in de winkel wel nieuwe," Toen hij zijn jas al aanhad riep Tineke: „Hij doet het alweer, ze zaten er toch verkeerd in; technisch van mij hè." .-i Dat was niet in Hans zijn straatje en terwijl hij zijn calculator van tafel gritste ging de bel, de oppas. De volgende morgen onder de koffie vroeg Tineke hoe het met de kinderen gegaan was "O, dat ging prima", zei oma, „geen probleem." „Een stuk beter dan jullie televisie, want die afstandsbediening doet echt niks", zei opa, „ik heb me wezenloos zitten drukken op die knopjes. We moesten de hele avond naar één zender kijken, hier heb je dat ding." „Nee pa, dat is de zakcalculator", riep Tineke en keek vragend naar Hans, de doe-het-zelf technicus, die met een vuurrode kop de AB uit de zak van zijn colbertje viste. Cameleon. XBraliuLi 6 9emiddelde Nederlander brengt velduilen t'lj» ii SeXdirect in verband met het bos. En dan vooral Hifi met uitgestrekte wouden, waar de uilen in het i IJl'tf/. j halfdonker onder de dichte boomkruinen hun B'W' II geheimzinnig leven leiden. Als dat beeld klopte waify* I zou-den er in Zeeland maar heel weinig uilen K'e j\/' voorkomen. Maar het tegendeel is waar. Drie id* soorten uilen behoren tot de verbreide en regelmatige broedvogels in Zeeland: de kerk- rmtF*'--e steenud en de ransuil. De velduil broedt Kj*/weliswaar ook in Zeeland, maar voor velen is i- dat toch meer een typische wintergast. T Van alle uilensoorten is de velduil wel het u'irminste aan bomen en struiken gebonden. Deze middelgrote uil heeft juist een voorkeur voor uitgesproken open terrein. Uitgestrekte moeras en weidege- beiden vormen zijn geliefde biotoop. In dat soort gebieden kun je ze rond deze tijd al vanaf een uur of vier in de middag zien jagen, soms verscheidene bij elkaar. Een geliefd plekje voor velduilen vormen onze zeedijken. Ze brengen daar de dag door, verscholen tussen hoog gras, en bij een wandeling langs het water zie je ze vaak vlak voor je neus opvliegen. Het is dan altijd de moeite waard om even hun roestplaats te inspecteren. Vaak zijn daar één of meer braakballen te vinden waarin de onverteerbare etensresten van de uil te vinden zijn. Misschien moet u een klein beetje weerzin overwinnen om zo'n braakbal op te pakken en thuis uit te pluizen. Maar het is alleszins de moeite waard en je komt soms voor gekke verrassingen te staan: een ring van een geconsumeerd zangvogeltje, het ruggeschild van een grote kever of... probeer het maar. Nieuw Vlissings geld heet Kokkels SCHELDEB0DÊ3 WOENSDAG 25 JANUARI 1995 100e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE. MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. VLISSINGEN De Tele fooncirkels in Vlissingen en Souburg vieren deze week het vijftienjarig bestaan. En hoe wel het aantal deelnemers de laatste jaren iets terugloopt is er nog altijd sprake van een instelling die zijn nut bewijst. Een van de vrijwilligers van het eerste uur is mevrouw R. Eekman. Volgens haar geeft de Telefooncirkel veel oudere, al leenstaande mensen een gevoel van veiligheid. „Veel mensen die alleen wonen en die weinig contact met an deren hebben piekeren er wei eens over wat er zou kunnen gebeuren als er iets met ze gebeurde en ze de telefoon niet meer zouden kunnen bereiken. 'Wanneer zou ik dan gevonden worden', denken zulke mensen dan. Voor die mensen is de telefooncirkel een uitkomst." Een telefooncirkel bestaat uit een leidster en ongeveer acht deelnemers. De leidster belt 's morgens de eerste deelnemer op en maakt even een praatje. De eerste deelnemer belt ver volgend de tweede, en die de derde, en zo tot de hele cirkel rond is. De laatste deelnemer belt weer met de leidster en die weet dan dat alle deelnemers in ieder geval die ochtend present zijn. Neemt een van de deelne mers de telefoon niet op dan wordt er alarm geslagen en gaan er twee mensen kijken wat er aan de hand is. Soms is het vals alarm. Is een deelne mer een dagje weg of naar de kapper en heeft dat vergeten door te geven. Maar het komt ook regelmatig voor dat er di rect een arts of een ambulance bij geroepen moet worden. „We gaan wel altijd met een bon zend hart kijken als er ergens niet opgenomen wordt", zegt mevrouw Eekman. Het idee van de Telefooncirkels komt oorspronkelijk van het Rode Kruis in Noorwegen. In de dunbevolkte streken spra ken de mensen af om elkaar iedere dag even te bellen om te informeren of alles in orde was. In Nederland richtte het Rode Kruis meerdere telefooncirkels op, in Vlissingen werd dat ge daan door de Stichting Welzijn Ouderen, in 1974. Na een schuchter begin groeide de Te lefooncirkel al snel uit naar twee cirkels en inmiddels zijn er elf deelnemergroepen, zeven in Vlissingen en vier in Sou burg. Een paar jaar geleden waren dat er meer. mevrouw VLISSINGEN Wordt LETS het railsysteem van de toekomst? Hebben we straks nog wel geld nodig? Dat moet Tets Vlissingen' bewijzen. 'Lets' staat voor Local Exchange Trading System, een railhandelsys- teem waarbij mensen voor de ene bewezen dienst een andere dienst terugdoen zonder dat daarbij echt geld aan te pas komt. Vanaf 6 februari kunnen mensen uit Vlissingen zich inschrijven. Het systeem heeft vooral een sociaal karakter: het is bedoeld voor mensen die weinig geld hebben maar wel hun diensten willen aanbieden in rail voor hen bewezen diensten. Simpel gezegd: 'Ik doe iets voor jou, dan doe jij iets voor mij'. De diensten worden uitgedrukt in 'kokkels'. Het Iets-systeem is niet nieuw ren weggevallen. Omdat geld maar de initiatiefgroep in Vlis- schaars werd begon men in de singen, bestaande uit Kitty van Leersum, Ank Fonse en Ineke de Haan, heeft het idee in Zie- rikzee opgepikt, waar het vorig jaar juni is geïntroduceerd, en is ermee aan de slag gegaan. Lets is ooit uit economische noodzaak geboren. In een klein dorpje in Canada lag de econo mie in 1983 op z'n gat toen de inkomsten uit de houtkap wa- (ADVERTENTIE) Hans Verkerk Keukens Goes heeft beslag weten te leggen op een grote partij keukens. Deze worden direkt aan parti culieren voor de halve prijs verkocht! Hierbij zijn moderne en klassieke keukens in diver se kleuren aanwezig en tevens inbouwapparatuur. Wie binnen kort een keuken nodig heeft kan nu zijn slag slaan bij de grootste keukenspecialist van Zeeland en West-Brabant. T/i GOES RINGBAAN WEST 2b - 0100-16451 kleine gemeenschap elkaar diensten te bewijzen zonder vergoeding. De ene dienst werd een andere waard. Men werkte het systeem uit en noemde het 'Iets'. Het waaide over naar de Verenigde Staten en Australië en inmiddels draait het sys teem wereldwijd. In Nederland worden de Iets-activiteiten ge coördineerd door de Actie Strohalm in Utrecht. Het ruilhandelsysteem is on danks het ontbreken van geld niet vrijblijvend. Men moet zich inschrijven en via een ad ministratief systeem wordt bij gehouden hoeveel diensten worden geleverd en hoeveel ontvangen. Deze diensten wor den uitgedrukt in een bepaalde waarde. Daar is de voor Vlis singen toepasselijke naam 'kokkel' voor bedacht. Bijvoor beeld: iemand haalt voor ie mand anders boodschappen. Onderling spreken ze af dat dit 10 kokkels waard is. Dit wordt genoteerd in een soort cheque boek. Elke cheque bestaat uit drie delen, een deel voor de gever, een deel voor de ontvan ger en een deel voor de admini stratie. Op de administratie worden de gegevens verwerkt op de computer en daar weet men dus precies wie nog wat tegoed heeft of wie in de min staat, hoeveel diensten onder ling zijn uitgewisseld etc. Degene die voor 10 kokkels diensten heeft gekocht, moet zorgen dat hij ook weer dien- Eekman kan de verminderde belangstelling niet helemaal verklaren. „Er vallen natuur lijk altijd mensen af. Door overlijden, of doordat ze ver huizen naar een bejaardente huis of Der Boede. Maar er komen de laatste jaren minder nieuwe mensen bij. Ik denk dat dit komt doordat veel alleen staanden gebruik maken van een alarmsysteem. In de tijd dat de telefooncirkels opge richt werden had je dat nog niet en de alarmsystemen wer ken 24 uur per dag. Het nadeel van zo'n alarmsysteem is dat er niemand iets terugzegt, er is geen sociaal contact. En het sociaal contact is van het begin af aan een aspect geweest van de Telefooncirkel, naast het stukje veiligheid dat wij bie den." Dat gezelligheidsaspect komt ook tot uiting in de koffie-och- tende die drie keer per jaar gehouden worden. „Dan komen we met z'n allen gezellig bij elkaar, wie niet zelf kan komen wordt gehaald, en dan drinken we koffie met zelfgebakken cake. Voor veel deelnemers is dat een echt uitstapje." Ondanks het veiligheidsgevoel Mevrouw Eekman aan de telefoon. en de gezelligheid zijn er toch nog altijd mensen geen alarm willen en niet aan een telefoon cirkel mee willen doen. „Som mige mensen sluiten zich hele maal af van de buitenwereld. Denken dat ze altijd nog wel bij de telefoon kunnen komen als ze ziek worden of vallen. En dan krijg je natuurlijk situaties waarin mensen dagen hulpe loos in huis liggen, of nog er ger..." Wie het zover niet wil laten FOTO HARRY DE LANGE komen kan contact opnemen met de Stichting Welzijn Oude ren in Vlissingen, telefoon 01184-16959, mevrouw R. Eek man, telefoon 01184-70246 of mevrouw A. Geelhoed in Sou burg, telefoon 01184-67339. (ADVERTENTIE) Alchemülai ~kepnjsmalon9^ i tijdelu^JÏÜ^-TOA95 - SU ONS!' Exclusief verkrijgbaar bij: MIDDELBURG - LANGE DELFT 121 TEL. 01184-30250 De initiatiefgroep. Op de voorgrond Kitty van Leersum, rechts Ineke de Haan, links Anke Fondse. sten aan anderen levert. Het systeem is zo opgezet dat men niet hoeft te ruilen met degene die hem een dienst heeft bewe zen. Men moet er slechts op letten dat het aantal ontvangen en bewezen diensten in even wicht blijft. Kom je te ver in de min dan komt er een waar schuwing van de administratie dat je meer diensten aan moet bieden. Volgens de initiatiefgroep is het de bedoeling dat mensen uit hun isolatie worden ge haald en worden gestimuleerd meer dingen te doen. Ank Fon se merkte toen zij nog wijkbe- middelaarster was in de wijk Paauwenburg een gebrek aan een goede sociale structuur. Vooral ouderen met alleen AOW hebben geen geld om klussen in huis te laten doen en zijn zelf niet fit genoeg meer of hebben de handigheid niet. Toch moet om de zoveel tijd het huis geschilderd worden of anderszins onderhoud worden gepleegd. Het ontbreekt hen echter aan familie, kennissen of vrienden die dit voor hen kunnen doen. Via het Iets-sys teem kunnen ze in contact ko men met mensen die dit wel voor hen kunnen doen. Maar het kan om nog simpeler din gen gaan, zoals het elkaar een bezoekje brengen, op de koffie gaan, met iemand gaan wande len, een uurtje of middag op de kinderen passen, ramen zemen, kleding herstellen, een fiets re pareren, goederen aanbieden, iemand weg brengen met de auto, belastingpapieren invul len etcetera. "Mensen kunnen vaak meer dan ze denken", zegt Ineke. "Ze kennen vaak hun eigen MIDDELBURG Korfbalve reniging Swift speelt woensdag een oefenwedstrijd tegen de nationale Belgische selectie. De wedstrijd is voor het Bel gische team een onderdeel van de voorbereiding op de inter land Nederland-België die za terdag 4 februari in Ahoy in Rotterdam wordt gespeeld. De oefenwedstrijd wordt woensdag 1 februari gespeeld in sporthal De Voorborch in Middelburg, om 20.30 ur. De toegang is gratis. mogelijkheden niet meer. Daarom dwingt het Iets-sys teem ze creatief te denken. Bij hun inschrijving moeten de mensen aangeven welke dien sten ze willen leveren en wat ze willen ontvangen. Dat gaat bij ons in de administratie. In een kaartenbak kunnen de mensen opzoeken wie welke diensten vraagt of geeft en zo kunnen ze contact met elkaar zoeken. Meer contacten zijn dus het gevolg waardoor ook de sociale structuur van de wijk weer verbeterd. Onderling maken de mensen afspraken over de ver goedingen, daar heeft de admi nistratie verder niets mee te maken. Er bestaat een gemid delde vergoeding van ongeveer 20 kokkels per uur." Hoewel het systeem vooral gunstig kan uitwerken voor mensen met minder geld, bena drukt de initiatiefgroep dat ie dereen welkom is, jong en oud, rijk en arm. De directeur van een groot bedrijf kan bijvoor beeld zijn tuin laten doen ter wijl hij in ruil daarvoor de belastingpapieren van een an der invult. In sommige plaatsen is men zelfs zover dat ook be drijven al meedoen en hun diensten aanbieden. Het sys- VLISSINGEN De Huur dersvereniging Westpoortflat en de Stichting Boulevardbe- langen Vlissingen hebben een brief geschreven naar het colle ge van. burgemeester en wet houders. De brief gaat over de gevaarlijke verkeerssituaties op de boulevard die onder an dere veroorzaakt worden door motorrijders. De brief is geschreven naar aanleiding van het dodelijke ongeval op de Prins Hendrik- weg en alle publiciteit die daaraan gegeven is. Volgens de schrijvers is de situatie op de boulevard nog veel gevaarlijker dan die op de Prins Hendrik- weg omdat er zich op de boule vards geen grasstrook bevindt tussen de rijweg en het fiets pad. Op een groot gedeelte van de boulevards is zelfs geen fietspadaanduiding aanwezig. Bewoners van de boulevards zijn regelmatig getuige van on gevallen met motoren. Tot hun verontwaardiging wordt van dergelijke ongelukken nooit melding gemaakt in de media. 'Hoewel van het geringste on geval elders in de stad onmid dellijk melding wordt gemaakt in de krant', aldus de schrij vers. In het kader van de sociale vernieuwing kwamen de boule vardbewoners met het idee om in ieder geval een duidelijke fietsmarkering aan te brengen op de boulevards. Om budget taire redenen wordt hier door de gemeente niet op ingegaan. De schrijvers stellen in hun brief dat er daardoor op korte termijn een noodlottig ongeval zal plaatsvinden op de boule vards. 'Over enkele maanden wordt het raceseizoen op de boulevards weer geopend. Met name in de bocht bij de Gevan gentoren en in de bocht voor de Westpoortflat worden de gas- handels dan volop openge draaid. Zonder snelheidsbeper- kende maatregelen moet dit leiden tot uiteindelijke dodelij ke ongevallen.' schrijven de be woners. OOST-SOUBURG Na een periode van overleg tussen de gemeente en een bewonersdele gatie is de definiteive eigen- domsgrens tussen tuinen en de groenstrook langs het Koop mansvoetpad vastgesteld. De gemeente gaat nu de groenstro ken schoonmaken en opnieuw inplanten. De afgelopen maanden hebben verschillende bewoners van huizen die aan de achterkant aan het Koopmansvoetpad grenzen hun pereeelsgrenzen aangepast en de tuinafschei- dingen verplaatst. De schuttin gen en en heggen stonden in sommige gevallen op gemeen tegrond. Medewerkers van de afdeling beplantingen beginnen eind ja nuari met het schoonmaken van de groenstroken. Daarna wordt de bestaande beplanting aangevuld met hulst, klimop, bosbraam en liguster. Langs de slootkant worden waar moge lijk knotwilgen geplant. Het Koopmansvoetpad krijgt dan weer min of meer het aanzien van een 'Walchers weggetje'. De bewoners ontvangen verder van de gemeente het verzoek om geen overtollige materialen en tuinafval in de groenstrook te deponeren. FOTO PIET DAVIDSE teem kent nog geen grenzen. De administratie van 'Iets' huist bij de Stichting Majoraat in de mensa van het Zeeland College in de Van Hogendorp- weg 58a en is bereikbaar op maandag, woensdag en vrijdag van 10 tot 12 uur. Het telefoon nummer is 01184-71103. In schrijven kost 10 gulden.

Scheldebode | 1995 | | pagina 1