Robert de Jonge nog steeds fietsgek Hemels programma in De Piek Klassieke muziek in Razzmatazz Dubbelconcert in Midgard Onderzoek naar ongehuwd samenwonende AOW-ers Argentijnse tango-avond in concertzaal Verbetering rioleringen in Paauwenburg en Souburg Aangepast sporten in Zeeland Middelburger even naar af vanwege geboorte dochter Tessa SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 25 JANUARI 1995 Middelkamp C-koersen 31 VLISSINGEN Bart Chabot en Maarten Spanjer treden vrijdag 28 januari op in jonge rencentrum De Piek aan de Hellebaardierstraat. Vanaf 20.00 uur brengen zij hun pro gramma 'Hemels' ten gehore. Zaterdags is er een optreden van de jazzdanceformatie Hit The Boom. Bart Chabot is dichter en schrijver en schreef pas een biografie over Herman Brood. Daarnaast schrijft hij colomns in tijdschriften en is regelmatig te beluisteren op de radio. Maarten Spanjer is ook colum nist en bekend van het televi sieprogramma 'Taxi'. Chabot en Spanjer ontmoetten elkaar tijdens een boekenbal in Tuschinski. Daar ontdekten ze dat ze beiden bewondering hadden voor de overleden dich ter Johnny, the selfkikker, Van Doorn. Maarten Spanjer kan hem precies nadoen en deze imitatie is dan ook een onder deel van het theaterprogram ma. Andere onderdelen zijn de bekering van Chabot tot de rock en roll en een bordeelbe zoek van Maarten Spanjer. Ook gaan bekende coryfeeën over de tong, evenals de haagse beslommeringen van het duo. Het theaterprogramma van Chabot en Spanjer begint om 20.00 uur, de entree bedraagt twaalf gulden vijftig. De jazzdanceforatie Hit The Boom treedt zaterdag vanaf 22.00 uur op. De entree voor dit optreden bedraagt een tien tje. GOES - In Sportpunt Zeeland wordt op zaterdag 28 januari 'Aangepast sporten in Zeeland' gepresenteerd, een middag die georganiseerd is door het NE- BAS-district van de landelijke bond Aangepast Sporten en de Zeeuwse Sportraad. Mensen met een handicap of aandoening, die interesse heb ben in sport, kunnen in Sport punt Zeeland kennismaken met de mogelijkheden die er voor hen op dit punt bestaan.. Het programma begint om 16.00 uur met een presentatie op grootbeeld van een gloed nieuwe videofilm over aange past sporten in Zeeland. Daar na zal drs. W.T. van Gelder Commissaris van de Koningir in Zeeland, een korte toespraak houden en wordt een begir gemaakt met de sportdemon- straties. Deze bestaan uit: goal bal (speciaal voor visueel ge handicapten), jeu de boules, hockey, omnibal, tafeltennis, rolstoelbasketbal, handboog- schieten en badminton. De de monstraties worden verzorgd door alle Zeeuwse NEBAS-ver- enigingen. Iedereen die belang stelling heeft kan komen kij ken. MIDDELBURG Jongeren centrum Midgard aan de Kui perspoort houdt vrijdag 27 ja nuari een dubbelconert. De op tredens beginnen om 21.00 uur en de entree bedraagt zes gul den. Optredende bands zijn de Mid delburgse band Downer en de uit Amsterdam afkomstige mannen van Rudolph Dancer. Downer bestaat twee jaar en speelt voornamelijk eigen werk met af en toe een cover in de grunge en hardrock sfeer. Rudolph Dancer speelt hard, hypnotiserend en altijd on voorspelbaar. De bezetting is: Michiel van Leeuwen -zang en sax, Theo Sieben -gitaar en zang, Walter Kloppenborg -bas' en Marino Yurcan -drums. EXPOSITIES - In de openbare bibliotheek aan de Kanaal straat in Souburg is tot en met 3 februari een expositie van fotoclub De Schelde te zien. HOEDENBAL - Het COC aan de Eigenhaardstraat in Middelburg houdt zaterdag 28 januari een hoedenbal voor alle liefhebbers van hoeden, petten, mutsen en andere hoofddeksels. Het feest begint om 21.00 uur. Niet-leden betalen vijf gulden entree. CURSUSSEN - In februari wordt er in de leskeuken van Oranjezon in Oostkapelle een cursus 'Wij koken Surinaams' gegeven. Er wordt informatie gegeven over de voedingsge woontes in Suriname en de produkten van het land. Onder leiding van een lerares worden er gerechten klaargemaakt die je daarna mag opeten. De lessen zijn op 1, 15 en 22 februari van 17.30 tot 20.30 uur. De kosten bedragen vijfennegentig gulden. Binnenkort gaan ook de cursussen Vietnamees, Thais en Indonesisch (vervolg) van start. In de eerste week van januari starten ook de lessen Frans, Duits, Engels en Spaans, op meerder niveaus ORIGAMI - Bij voldoende deelname starten begin februari cursussen origami voor beginners en gevorderden. De cursus sen worden gegeven bij docente Loes Schakel aan de Kruitmolenlaan 61 Middelburg. DANSAVOND - Zin om eens alleen uit te gaan? In buurthuis Aldegonde, Westerzicht 386 in Vlissingen wordt op 3 feburari een sfeervolle avond gehouden voor 25-plussers. Aanvang 20.30 uur. DRIEKONINGENSPEL - In het gebouw van de Vrije School Zeeland aan de W. Arondeusstraat in Middelburg wordt op vrijdag 27 januari het Driekoningenspel opgevoerd, aanvang 20 uur. BINGO-AVONI) - In het Zuiderbaken in Middelburg wordt ondr auspiciën van wijkvereniging Zuid op zaterdag 4 februari een bingo-avond gehouden. Aanvang 19.30 uur. GEZONDHEIDSTRAINING - De Stichting Wu Wei start op 31 januari om 13.30 uur een cursus Chinese bewegingsleer en massagetechnieken. Ook wordt gekeken naar de Chinese visie op voeding. Voor informatie 01180-36054. EXCURSIE - De afdeling Walcheren van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging (KNNV) verzorgt samen met de Vereniging Natuurmonumenten op zaterdag 28 januari een excursie naar het natuurgebied Quakjeswater op Voorne. Verzamelen om 10 uur op het parkeerterrein bij resto Vrouwenpolder. Niet-leden betalen drie gulden. PRAISE - Op zondag 29 janurai wordt in de Johanneskerk aan de Bondedijkestraat in Vlissingen een praise-avond gehouden. Aanvang 19.30 uur. WESTHOVELOOP - Atletiekvereniging Dynamo '70 houdt op zaterdag 28 januari haar jaarlijkse Westhoveloop. In de bossen en duinen tussen Domburg en Oostkapelle worden trajecten uitgezet van 3, 9 of 15 km. Aanvang 14 uur bij kasteel Westhove. PERSFOTOGRAFIE - In huize 's-Hertogenbosch wordt op 31 januari om 19.45 uur een lezing over de geschiedenis van de persfotografie gehouden. Gratis voor leden van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, werkgroep film/media/communicatie. Niet-leden betalen 7.50. SWINGEN - Op vrijdag 3 februari kan de jeugd tussen 11 en 15 jaar zich uitleven tijdens een swingavond in ontmoe tingscentrum Dauwendaele. Aanvang 19.30, entree een gul den. BINGO - Wijkvereniging Dauwendaele houdt in het ont moetingscentrum aan de Vrijlandstraat op 27 januari tussen 19 en 21 uur een bingo voor de jeugd van 7 tot 12 jaar. Entree drie of vijf (niet-leden) gulden. Op zaterdag 28 januari is er van 20 tot 24 uur een bingo-dansant met Franklin en Ruud: Aanvang 20 uur. Toegang een rijksdaalder of vijf gulden (niet-leden). ROZENKRUIS - Het Rozenkruisersgenootschap verzorgt, maandag 30 januari een lezing over 'de goddelijke alchemie'." Dinsdag 31 januari start er een cursus van 12 lessen over 'de gnostieke weg' en donderdag 16 februari is er een thema avond over 'Karma'. Alle bijeenkomsten worden gehouden in de Middelburgse bibliotheek en beginnen om 20.00 uur. Met uitzondering van de cursus zijn de avonden gratis toeganke lijk. DINSDAG 31 JANUARI 7.05-8.00 Ochtendeditie 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Muziek. 10.05 Oogappels en muilperen, programma over opvoe ding en onderwijs. 11.05 Muziek. 12.05-13.00 Middageditie met o.a. gast van de week. 16.03 Gefelici teerd! Verzoekplaten en gelukwen sen. 17.05-18.00 Avondeditie met o.a. zegt u 't maar. WOENSDAG 1 FEBRUARI 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. Gedane Zaken. 9.05 Muziek. 10.05 Zeeuwse streken. 11.05 Muziek. 12.05-13.00 Middage ditie met o.a. gast en reportage. 16.03 Het kanaal door Zeeland, pro gramma over kunst en cultuur in de provincie. 17.05-18.00 Avondeditie met o.a. zegt u 't maar. MIDDELBURG Robert de Jonge heeft de laatste dagen geen fiets meer aangeraakt. Niet verwonder lijk, want de inmiddels 27-jarige assistent accoun tant, heeft er net een gezinsuitbreiding (met dochter tje Tessa) opzitten. „Alles is goed verlopen. Met de komst van de kleine zal het seizoen ook wel een beetje anders worden. Maar ik blijf natuurlijk wel fietsen, al zal de conditie er pas in juni of juli zijn", denkt De Jonge, die het afgelopen seizoen in alle klassementen vooraan te vinden was. Hij schreef in Zeeuwsch-Vlaanderen het De Stern-klassement op zijn naam en mocht daarvoor een koerskader in ontvangst nemen. „Ik vind dat er aan de mentali teit van de renners nogal wat scheef zit. Als je kijkt dat er tijdens prijsuitreikingen maar een handjevol renners de moei te nemen om te komen en ook nog niets van zich laten horen, dan vind ik dat die renners zich moeten schamen. Het is een fatsoensnorm om je gezicht te laten zien als er wat plaatsvindt. Renners klagen als ze te weinig premies hebben en als het prijzengeld te laag is. Dan krijgen ze een fikse prijs en komen ze niet eens. Nee, de renners weten vaak niet wat organisaties ervoor moeten doen om alles op de rails te krijgen. Het wordt hoog tijd dat de mentaliteit verandert", aldus de laureaat van de enige meerdaagse in Zuidwest Ne derland, de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen. „Een meerdaagse rijden is iets speciaals. In elk geval een af wisseling in het rijden van rondjes rond de kerk tijdens een kermis. Ik mag zo'n evene ment wel al weet ik niet of ik dit jaar present kan zijn. We hebben tot nu toe als Capello- ploeg bewezen dat we een een heid vormen. Als er lek wordt gereden knijpen we wel eens in de remmen. Dat is onze sterkte al zou het allemaal best nog beter kunnen". Voordat de in Lewedorp gebo ren De Jonge trimmer werd verbleef hij jaren in de wieler sport als lid van ZRTC Theo Middelkamp. Hij reed twee jaar bij de nieuwelingen en twee jaar bij de junioren. „Bij de junioren ging het beter DONDERDAG 26 JANUARI 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Vragen staat vrij. 11.05 Muziek. 12.05-13.00 Middageditie met o.a. gast en reportage. 16.03 Een vak apart, programma over gewone en ongewone beroepen met muziek op verzoek. 17.03-18.00 Avondeditie met o.a. Zegt u 't maar. VRIJDAG 27 JANUARI 7.05-8.00 Ochtendeditie 8.32 Och tendeditie met o.a. straatrumoer, straatinterviews over het nieuws van de afgelopen week. 9.00 Muziek. 10.05 Die's nog van voor d'n oorlog. Vandaag de heer en mevrouw Kra mer uit Zuidzande. 11.05 Muziek. 12.05-13.00 Middageditie met o.a. Het Fort Zelandia, over de Zeeuwse burger en zijn bestuur. 16.00 UIT- gaanstips voor het weekeinde. 17.05-18.00 Avondeditie met o.a. Zeeuws Diep, Zeeuwse opinieleiders bespreken de actualiteit. Vandaag met: Marijn Dieleman, Pieter van Eek en Tjeu Strous. ZATERDAG 28 JANUARI 10.03-13.00 'Dag Week' Programma voor de vrije zaterdag met het Zeeuwse weerbericht, een overzicht van de zaterdagkranten, gasten, de passie van..., een boekbespreking, culinaire tip van de chefkok en mu ziek. 13.34-18.00 Omroep Zeeland Sport: uitslagen, reportages, com mentaren. ZONDAG 29 JANUARI 10.02 De tijdmachine, vandaag: Vlis singen. 11.02 De Zeeuwse Lucht, muziekprogramma. 12.05 Die's van voor d'n oorlog', Adrie van Oorschot ontmoet tijdgenoten. Vandaag de heer De Bruine uit Colijnsplaat. 13.32-14.00 Omroep Zeeland Sport. 14.25-14.30; 15.25-15.30 en 15.25-16.30 Omroep zeeland Sport in Langs de Lijn. 17.05-18.00 Om roep Zeeland Sport, uitslagen, repor tages en commentaren. MAANDAG 30 JANUARI 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. de column 'zo gezegd'. 9.05 Muziek. 10.05 De Tijd machine, vandaag: Het land van Seaftinge. 11.05 Muziek. 12.05-13.00 Middageditie met o.a. het spelletje Wegwies. 16.03 Sportmeneer, het diepere wezen van de sport. 17.05-18.00 Avondeditie met o.a. zegt u het maar. ZEELAND De president - directeur van de SVB, mr. P.A. Schaafsma, heeft in zijn nieuwjaarstoespraak een onderzoek aangekondigd naar mogelijk ongehuwd samenwonende AOW-ers. Dit heeft nogal wat stof doen opwaaien en in de media werd hierover menig, helaas niet altijd even juist, stuk gepubliceerd. Naar aanleiding hiervan worden veel vragen ge steld aan de SVB, een reden om in dit artikel een duidelijke uitleg te geven van wat dit onderzoek in gaat houden en op welke personen het onderzoek wel en niet betrekking zal hebben. Voor genoemd onderzoek, dat in de komende maanden zal gaan plaatsvinden, zijn ongeveer 17.000 adressen uit het AOW-bestand geselecteerd. De meeste AOW-ers die op deze adressen wonen zullen over enige tijd een vragenlijst ontvangen. Onderzocht gaat worden of niet gehuwde personen van verschil lend of gelijk geslacht, duurzaam een gezamenlijke huishouding voeren en daarom voor de toepassing van de AOW als gehuwd dienen te worden aangemerkt. In dat geval bestaat per persoon recht op 50% van het netto minimumloon per maand in plaats van de 70% waarop een ongehuwde alleenstaande AOW-er recht heeft (indien voldaan wordt aan alle voorwaarden). Wanneer ongehuwd samenwonende AOW-ers niet hebben door gegeven aan de SVB dat sprake is van een duurzame huishouding kan per persoon (op dit moment) 435,64 bruto teveel AOW worden uitgekeerd. Voor twee samenwonende AOW - ers kan dus in totaal 871,- bruto per maand teveel worden uitgekeerd. Van een gezamenlijke huishouding is sprake wanneer twee personen gezamenlijk voorzien in de huisvesting en bovendien een bijdrage leveren in de kosten van de huishouding of op een andere wijze in eikaars verzorging voorzien. Personen, waarbij sprake is van een bloedverwantschap in de eerste of tweede graad, kunnen echter wel duurzaam een gezamenlijke huishou ding voeren maar worden hierdoor niét als gehuwd aangemerkt en zullen daarom ook niet in dit onderzoek betrokken gaan worden. Bloedverwantschap in de eerste graad bestaat tussen (een) ouder(s) met kind(eren) en bloedverwantschap in de tweede graad bestaat tussen broers en zussen maar ook tussen grootou ders en kleinkinderen. De volgende categorieën AOW - gerechtigden zullen eveneens niet betrokken worden in dit onderzoek: - personen die wonen in een kloosterorde; - personen waarvan een partner duurzaam in een verpleeghuis is opgenomen; -personen die woonachtig zijn in een bejaardentehuis; -samenwonende AOW - gerechtigden die op 1 januari 1987 al 65 waren en die op die datum reeds samenwoonden met hun huidige partner; - wanneer sprake is van een commerciële relatie. Bovendien zullen AOW - gerechtigden waarvan bij de SVB reeds bekend is dat zij samenwonen uiteraard eveneens niet in het onderzoek worden betrokken. Voor alle samenwonende AO W - gerechtigden die hiervoor niet worden genoemd geldt dat wanneer blijkt dat men al enige tijd samenwoonde, zonder dat de SVB hiervan in kennis is gesteld (en men dus ten onrechte een te hoog pensioen heeft ontvangen), het te veel door de SVB betaalde in beginsel wordt teruggevorderd. Dit kan over een termijn van maximaal 5 jaar. Indien u over dit onderwerp nog vragen heeft kunt u terecht bij de afdeling AOW/AWW van de Sociale Verzekeringsbank. Voor overige vragen over de Algemene Ouderdomswet (AOW) de Algemene Kinderbijslagwet (AKW) of de Algemene Weduwen en Wezenwet (AWW), kunt u terecht bij het districtskantoor van de Sociale Verzekeringsbank (SVB) of één van de spreekuren van de SVB in de regio. Het districtskantoor is gelegen aan de Seegerssingel 10 te Middelburg en er worden spreekuren gehouden in Goes, St. Maartensdijk, Terneuzen, Zierikzee en Oostburg. Voor meer informatie kunt u ons uiteraard ook bellen: (01180) 91100. Wij zijn op werkdagen geopend van 8.00 uur tot 17.00 uur. OOST-SOUBURG Het is even wennen, maar op het folk- podium van Razzmatazz staat op 28 januari een klassiek or kestje te spelen. „Dat moest ook maar eens aan bod ko men", verklaart organisator Ad Lijnse. „Want Razzmatazz staat voor akoestische muziek en het genre klassiek ontbrak daar nog aan. In het begin van de jaren negentig hebben we al eens een oude-stijl jazzband op het podium gehad." Het strijkkwartet dat zaterdag komt spelen heet Helikon Kwartet en bestaat uit vier leden van het Zeeuws Orkest, te weten Elly Kopmels, eerste viool, Clara Brouwer, tweede viool, Petra Flipse, altviool en Greetje Buytendijk, cello. De dames hebben alle vier een conservatoriumdiploma op zak en houden zich beroepsmatig met klassieke muziek bezig. Het Helikon KWartet brengt een luchtig programma met werken van Mozart, Haydn, Borrodin en Dvorak, naast be werkte volksmuziek voor strijkkwartet en een suite uit de bekende musical Cats. Het concert in Razzmatazz aan de Middelburgsestraat 113 be gint om 21.00 uur. Kaarten kosten 12,50 en zijn telefo nisch te bestellen bij Ad Lijnse in Goes. iSX Het Helikon Kwartet. MIDDELBURG Het klach- tenboek van de achterbuurt, een droeve gedachte waarop men kan dansen, de Latijns- Amerikaanse variant op de blues, kortom De Tango. Die tango wordt door het Neder landse topensemble Sexteto Canyengue op geheel eigen wij ze ten gehore gebracht tijdens een intiem optreden in de klei ne zaal van de Middelburgse concertzaal. Sexteto Canyengue kent een bezetting van twee bando neons, viool, altviool, piano, contrabas en zang. Deze bezet ting is in Europa uniek te noe men. De muzikale inspiratie bron van de groep is de man met wie ze al een toernee ach ter de rug hebben, namelijk Osvaldo Pugliese. Deze groot meester wordt door kenners beschowud als de belangrijkste pianist uit de geschiedenis van de tango. Toen Pegliese eens in Nederland was zei hij over Sexteto Canyengue: „Toen ik de groep hoorde, vroeg ik me af wat ik hier moest komen doen. wij zijn maar inport, en we treffen hier fenomenaal spelen de talenten aan. Die lui spelen zo fantastisch, dan kan ik maar beter de bus pakken en 'm smeren". Sexteto Canyengue. Sexteto Canyengue speelt het tango-repertoire in eigen ar rangementen en brengt daar naast ook eigen composities ten gehore. Wie op zoek is naar een avond vol Zuidamerikaanse passie spoede zich naar de con certzaal in de Singelstraat. Het concert wordt gegeven op za terdag 28 januari en begint om 20.00 uur. Kaarten kosten 20,(passen 16,en zijn in voorverkoop verkrijgbaar aan de kassa van de Stads schouwburg. dan bij de nieuwelingen. Ik schreef zelfs nog twee wedstrij den op mijn naam. In Water landkerkje en in 's-Heeren- hoek. Bij de amateurs reed ik kleine prijsjes. Eem achtste plaats was het beste resultaat. Ik kreeg minder tijd door mijn studie en toen nam ik het be sluit om trimmer te worden. Je kunt dan met minder training toch jezelf uitleven", zegt Ro bert de Jonge die uit een fiets- gekke familie komt. Broer Peter en Johan fietsten immers ook als amateur rond. Het in het leven roepen van amateur. C-wedstrijden vindt Robert de Jonge een goede zaak. „Sommige comité's wil len geen trimkoers organiseren, omdat ze gewend zijn met de KNWU te werken. Ieders goed recht. Vaak rijdt je dan als voorwedstrijd en dat geeft ook wat extra's. Ik hoop dat die categorie zo blijft". „Er wordt overigens bij de trimmers steeds harder gere den. Komt ook omdat er steeds meer amateurs terugkeren naar de trimmers. In Zeeuwsch- Vlaanderen is de concurrentie veel minder en kom je vaak tot betere uitslagen. Daar heb ik dan ook mijn meeste en voor naamste overwinningen kun nen boeken. Wat prijzen be treft is het daar overigens uit zonderlijk goed. Daar zouden de trimmers ook wel eens hun waardering over mogen uit spreken. De toekomst van de trimsport zie ik niet zo somber in. Ik doe deze sport met ple zier en zolang blijf ik me meten met de rest", besluit De Jonge. VLISSINGEN Het gemeen tebestuur wil 495.000 gulden uittrekken voor de verbetering van de riolering in Paauwen burg en West-Souburg. Uit de Schubertlaan en de Ver- dilaan komen regelmatig klachten van bewoners over 'rioolwater op straat' bij hevige regenval. In de lagergelegen straatgedeeltes staat na een fikse regenbui soms een half uur lang dertig centimeter wa ter. Als het 's zomers warm weer is leidt dat tot onhygiëni sche situaties. Uit onderzoek is gebleken dat de overstort aan de Chopinlaan te weinig capa citeit heeft waardoor het re- fenwater te langzaam wordt fgevoerd. Dit kan opgelost worden door een extra over stort bij de fietspadverbinding tussen de Schubertlaan en de Rossinilaan te maken. Voor de verbetering van de afvoercapa- citeit van het riool in de Verdi- laan zal de riolering in de Francklaan vergroot worden. Als de werkzaamheden vol tooid zijn zal er naar verwach ting nog slechts incidenteel water op straat blijven staan. Volgens een landelijke eis mag dat één maal in de twee jaar vóórkomen. Ook in de laaggelegen delen van West-Souburg wordt na een flinke bui weieens ge klaagd over wateroverlast. Om hieraan een eind te maken heeft de gemeente de volgende maatregelen in petto. Als eerste werden de bomen aan de Steengrachtstraat gerooid, want deze dringen met hun wortels dwars door de riolering en belemmeren de doorstro ming. Verder wordt de capaci teit van de riolen in de Karei de Stoutestraat, de Steen grachtstraat en de Voorstraat vergroot en de overstort aan de Kerklaan dichtgezet. Na aanleg van nieuwe riolering in de Steengrachtstraat worden daar nieuwe boompjes geplant met een rioolvriendelijk wortelge stel. Robert de Jonge toont het Concorde-kader vol trots als winnaar van het De Stem-trimmersklassement. Naast hem ex-beroepsrenner Van Landeghem die de prijs beschikbaar stelde. FOTO DUO FOTO

Scheldebode | 1995 | | pagina 13