Ouders helpen kinderen spelenderwijs leren Project positieve actie ten einde VW: in de voorverkoop Voorschoolse spel- en leermethode 'Opstap' slaat aan Kerncentrale Drie bands in bar De Belt De Kloek houdt open dag Invallende winter: wegenwachters maken overuren COS-Zeeland voortaan centrum voor internationale samenwerking Conrad Kickert SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 25 JANUARI 1995 31 Kleuren en vormen Meertalig Glibberen Blauwbekken Gevaar Oplossen Onderhoud Benzinebon MIDDELBURG Het Regionaal Pedagogisch Cen trum Zeeland is afgelopen najaar van start gegaan met een tweetal spel- en leerprogramma's voor jonge kinderen: 'Opstapje' en 'Opstap'. Opstapje is bedoeld voor kinderen van 2 tot 4 jaar, Opstap voor kinderen van 4 tot 6 jaar. Het programma wordt thuis uitgevoerd. Het helpt ouders hun kind voor te bereiden op het basisonderwijs. De activiteiten zijn onderverdeeld in blokken van een of twee weken. Een medewerker van het project, de 'buurtmoeder', brengt het spel- en leermateriaal thuis en legt de ouders uit hoe ze ermee moeten werken. De ouders komen eens per twee weken bij elkaar om ervaringen uit te wisselen en over allerlei zaken te praten die met opvoeding en school te maken hebben. De methode is in de jaren zes- heel duidelijk dat ouders het tig ontwikkeld in Israël, waar in die jaren veel immigranten arriveerden. Het bleek dat het onderwijs in veel gevallen niet aansloot op de belevingswereld van de kinderen van deze nieuwkomers, hoewel op het onderwijssysteem zelf weinig aan te merken viel. Oni dit hiaat te dichten werd een me thode ontwikkeld om de kinde ren thuis de vaardigheden te laten ontwikkelen die nodig waren voor een goede aanslui ting in het onderwijs. De methode sloeg enorm aan en werd overgenomen in ande re landen als Turkije en Ameri ka. In 1989 verscheen een voor Nederland aangepaste versie, die als eerste in Amsterdam werd toegepast. Zeeland is de laatste regio in Nederland die met de succesvolle methede is gaan werken. In de gemeente Goes is een Opstapje-project begonnen voor de jongste kinderen van 2 tot 4 en in Middelburg het Opstap-project voor 4 tot 6-ja- rigen. Ouders moeten per dag ongeveer een half uurtje samen met hun kind aan de slag gaan. Er worden spelletjes en oefe ningen gedaan, waarbij de kin deren spelenderwijs woorden en begrippen leren, zoals kleu ren en vormen en het tekenen van lijnen. De ouders krijgen- werkbladen waarop de spelac tiviteiten staan beschreven. De werkbladen zijn verduidelijkt met illustraties, zodat ze ook begrijpelijk zijn voor mensen die niet goed kunnen lezen. Er zit ook wat speelgoed zoals kleurpotloden, puzzels en een lotto en iedere vier weken een nieuw voorleesboekje. „Het aardige is dat ook veel vaders actief meedoen", zegt onde- wijskundige Marina Wisse, die de projecten coördineert. „De belangstelling is trouwens toch enorm. Dan merk je weer eens beste met hun kinderen voor hebben en daar ook veel voor willen doen." In het project Opstapje komen de ouders eens per week bijeen. De kinderen kunnen intussen naar de peu terspeelzaal. De ouders wisse len hun ervaringen uit en kun nen zelf ideeën aanreiken. Er wordt gepraat over onderwer pen die te maken hebben met de ontwikkeling van de kinde ren, zoals spelen, voeding en televisie kijken. Het progamma duurt twee jaar. In het Opstap-programma, voor kinderen van 4 tot 6 jaar wordt het kind voorbereid op groep 3 van de basisschool. Ook dit programma duurt twee jaar. De werkbladen zijn uitge voerd in verschillende talen, behalve in het Nederlands ook in het Turks, Arabisch en Pa- piaments. De buurtmoeders spreken de taal van de ouders. De groepsbijeenkomsten zijn meertalig. .„Er zijn bijvoor beeld vrouwen die alleen hun moedertaal spreken", zegt Ma rina, „maar dat leidt nooit tot problemen. Er is altijd wel ie mand die kan helpen met ver talen en zo kom je er wel uit." De projecten worden voort duren geëvalueerd en tot nu toe zijn de ervaringen heel positief. De contacten tussen ouders en peuterspeelzaal of basisschool verbeteren, de kinderen zijn enthousiast, waardoor de drempel om naar school te gaan verdwijnt, ni$t alleen voor de kinderen, maar ook voor de ouders. Inmiddels heeft ook de ge meente Vlissingen een aan vraag ingediend om twee Op- stap-projecten te beginnen. In Middelburg is belangstelling voor een Opstapje-groep en ook andere Zeeuwse gemeenten hebben voor de projecten be langstelling getoond. Wat een onnozel stukje verslag geving in de Scheldebode van 18 januari over de ludieke actie bij de kerncentrale. Zeker geen juiste, of in ieder geval een gekleurde weergave van wat er die zaterdag gebeurde. Wat klopte was: dat het een ludieke demonstratie had moeten wor den, een hommage aan alle actievoerders die dat geen van allen gedaan hebben om er zelf beter van te worden. Als dan een 'minzame' heer Den Boer, bedrijfsdirecteur van de kerncentrale met zijn sleutel (volgens de foto bijzonder grooten woorden als milieu vriendelijke kernenergie aan komt, kan ik me voorstellen dat dat bijzonder provocerend werkt, en dat je als actievoer der dan even je beschaving ver geet. Als dan de verslaggever zelf kreten gaat slaken als vis wijf vind ik zijn objectiviteit ver te zoeken. O ja, die honde- poep aan die kinderlaarsjes, hadden ze die er eerst aange smeerd? Wisten ze van de komst van de heer Den Boer Ook schrijft u 'dat ze daar als overwinnaars stonden, omdat ze uiteindelijk de centrale plat gekregen hebben.' Dit is toch teveel eer voor de actievoer ders. Niet dat ik ze het niet gun, maar zoveel invloed dicht ik ze niet toe. In ieder geval: fijn te weten dat u een fan van Greenpeace bent. Ik ook. Ciska Dek Dishoekseweg 8 Koudekerke OOST-SOUBURG Maar liefst drie bandjes geven er za terdag 28 januari een concert in bar De Belt aan het Koop mansvoetpad. Het muzikale geweld barst om 21.00 uur los met een optreden van U.M.B., Universal Music Blow, een aankomend bandje uit Middelburg, gevolgd door de oude rotten van Swindle en The Emmeroyts. De entreeprijs voor vier uur knallende muziek bedraagt tien gulden. Geachte redactie, Aangezien ik heel erg geïnte resseerd ben in kunst uit Zee land (ik ben uit Veere afkom stig) was iemand zo attent mij uw artikel toe te sturen over Conrad Kickerts 'gezicht op Veere'. Een mooi schilderij en een heel boeiend artikel. U schrijft echter „In 1914 kwam Conrad Kickert voor drie maanden naar Veere, sa men met de Franse schilder Henrile Fauconnier. Zij logeer den toen bij de familie Plas- schaert, waar nu het restaurant De Oude Werf is gevestigd." Maar dat is niet juist! U ont- heemt als het ware mijn groot ouders, die daar woonden van 1909 tot 1918. Mijn grootvader was de kunstschilder Willem Ferdinand Abraham Isaac Vaarzon Morel. Komende van uit Oosterbeek kocht hij, ver rukt van de zilveren luchten, na een bezoek aan zijn vriend Albert Plasschaert in Veere, in 1909 de Werf. (Nu restaurant De Oude Werf) en inderdaad woonden zij daar zeer gelukkig met 't riante uitzicht over de haveningang en 't Veerse Gat. Mijn vader wist nog verrukke lijke verhalen te vertellen over hoe hij met zijn broer 's nachts uit het raam hing om de toen nog bezeilde bloot te zien en horen uitvaren. Elke visser wil de het eerst de haven uit en het eerst de haven in wat gepaard ging met ongezouten krachtter men. Albert Plasschaert woonde met zijn toenmalige vrouw Lucy van Dam van Isselt op de Kaai op het huidige nummer 83. Ik weet dat zo precies omdat mijn grootvader de Werf wel mooi vond om in te wonen, maar hij had daar niet voldoende ruimte voor een schildersatelier. Zo kocht hij later het huis Den Spiegel op de Kaai 81, vooral voor het riante atelier. In 1918 verhuisde de familie Vaarzon Morel daar heen en zij werden de buren van Albert Plasschae rt en Lucy van Dam van Isselt. Ongetwijfeld zal mijn grootva der er mee ingestemd hebben dat gasten van Plasschaert schilderden vanuit zijn tuin, 't was immers zijn vriend. In 1914 dus: de vrienden Conrad Kickert en Henri le Fauncon- nier, Voor mijn grootvader zelf was 't ook een geliefde plek om te schilderen. De families Plas schaert en Vaarzon Morel wa ren nog heel lang buren op de Kaai, tot ver in de jaren twin tig. Maar Albert Plasschaert woonde nooit op de Werf, im mers ook daar was voor hem en zijn schilderende vrouw geen atelierruimte. Mevrouw Dieke Schippers- Vaarzon Morel, Goedereede GOES Het Centrum voor Ontwikkelings Samenwerking, het COS-Zeeland, heeft de toe voeging 'centrum voor interna tionale samenwerking' aan haar naam toegevoegd. Dit om dat het centrum zich niet meer uitsluitend bezig houdt met voorlichting en bewustwording over ontwikkelingssamenwer king maar steeds meer aan dacht gaat besteden aan de grote internationale vraagstuk ken zoals duurzame ontwikke ling, de multiculturele samen leving, de mensenrechten, mi gratiestromen, vrede en veilig heid, en man-vrouw verhou dingen. De ongelijke relatie tussen arm en rijk blijft wel centraal staan in het werk van van COS, centrum voor inter nationale samenwerking, zoals de nieuwe naam voluit luidt. Het COS fungeert in Zeeland als een schakelpunt tussen lan delijke en plaatselijke netwer ken voor internationale samen werking. Gemeenten vragen medewerkers van het COS om advies over mogelijkheden voo een gemeentelijk beleid en lan delijke organisaties schaklei het centrum in om ondersteun dende plaatselijke activiteitei voor hun nationale campagne van de grond te krijgen. Vrij willigersgroepen kunnen er te recht voor advies en begelei ding om het effect van hui voorlichtingswerk te verbete ren en individuele burgers ei scholen maken gebruik van he COS als vraagbaak. Op de kalender van 1995 staar onder andere de volgende acti viteiten: de vijfhonderd kilo meter fietsactie voor het woon werkverkeer, het festival Cul tureel Gekleurd, de Intercultu rele Vrouwendag, een duur- zaamheidsdebat over toerisme een manifestatie ronde de We reldvrouwenconferentie in Chi na, open dagen op asielzoe kerscentra, een f-ototentoontel- ling en het stimuleren van we reldwinkels. Ieder kwartaa geeft het COS het blad Cosmo- rama uit. Deze Middelburgse peuters stralen het uit: samen spelen en leren is leuk! FOTO PIET DAVIDSE beeld-natuurtuin aangelegd Er komt onder andere een gro te vijver die moet gaan krioelen van het onderwaterleven, een vlinderberg, een moestuin, een pleintje met hoogstamfruitbo- men, nestkastjes en verschil lende voorzieningen om tuinaf val te verwerken. VLISSINGEN De deuren van het Milieu Educatief Cen trum De Kloek aan de Koren bloemlaan staan zaterdag 28 januari wijd open. Pu bliekstrekker is de op handen zijnde verandering in de tuin van het gebouw. Hier wordt namelijk binnenkort een voor- Pechvogels blauwbekken in de kou door Ina Hundermarck VLISSINGEN Per jaar krijgt de Wegenwacht 755.000 pechmeldingen. Dat betekent dat er per dag gemiddeld zes- tot zevenhonderd auto's met pech langs de kant van de weg staan. Pech die altijd ongelegen komt. Via de 2800 praatpalen en het gratis 06-0888 telefoonnummer komt meestal binnen het uur een reddende engel in de vorm van de wegen wachter aangesneld. Maar vooral de afgelopen we ken, na een plotseling invallende winter draait de Wegenwacht topdagen en kan dat wel eens wat langer duren. Jan Herrijgers werkt al 26 jaar bij de ANWB/Wegenwacht. „Vroeger waren de mensen nog blij dat ze hulp kregen," vertelt hij in het ANWB/Wegenwacht station. „Nü is het vanzelfspre kend dat je komt, en als het wat te lang duurt zijn ze nog verontwaardigd ook. Ze beta len soms al jarenlang voor hun lidmaatschap en als ze dan plotseling langs de kant van de weg staan met pech, eisen ze dat je er maar moet zijn. Maar er zijn wel eens omstandighe den waarin dat moeilijk wordt." Zoals in de eerste week van januari bijvoorbeeld. De plot seling invallende winter zorgde toen voor veel problemen. De wegenwachters draaiden zoals altijd in drieploegendienst, waarbij de minimale bezetting altijd uit twaalf mensen be staat. „Normaal gesproken is dat ruim voldoende om de mensen na een pechmelding binnen een uur weer aan het rijden te hebben," vertelt Her rijgers. „Maar als de kou plot seling toeslaat loopt het alle maal wat anders. Dan worden er mensen uit hun verlof ge haald en zijn overuren onver mijdelijk." V ,,'s Morgens vroeg begint onze dienst om 6.30 uur. Ik sta op en kijk eens even buiten. Als-ik zie dat het geijzeld heeft, weet ik al genoeg. Wanneeer ik me via het computersysteem waarop mijn auto aangesloten is, meld, staat het eerste pechgeval al op het scherm. Dan volgt een dag waarop ik geen tijd heb voor koffie, of pauzes. Het is dan voor ons van belang dat we ons koppie erbij houden." De Wegenwacht is bereikbaar via praatpalen op de rijkswe gen en het gratis telefoonnum mer. De telefoontjes komen binnen op de centrale meldka mer en worden daar door de 'centralisten' in behandeling genomen. Via data-communi catie geeft de centralist de pechmelding aan de wegen wacht op de weg door en hij gaat er zo snel mogelijk naar toe. Herrijgers laat het appa raatje in zijn auto zien. Steeds als hij klaar is bij een auto meldt hij zich weer aan voor een nieuw geval. „Op topdagen staat er altijd wel iets op het scherm. Maar we weten nooit precies hoeveel mensen er langs de kant staan. Alleen als we bij een auto aankomen kun nen we dat een beetje inschat ten, omdat we dan horen hoe lang deze mensen al al wach ten. Herrijgers benadrukt dat het ontzettend belangrijk is dat de automobilisten altijd iets warms in de auto hebben lig gen. „Een oude winterjas, of een plaid achter in de koffer bak is echt geen overbodige luxe. Mensen gaan er heel ge makkelijk vanuit dat er met hen niets gebeurt. In een dunne trui of colbertje stappen ze on bekommerd in de auto. Als de auto het dan plotseling opgeeft, is het bijzonder vervelend als je geen jas bij hebt en een kilome ter naar de dichtstbijzijne praatpaal moet lopen in sneeuw, regen of koude wind. Dan wordt het blauwbekken. En je moet niet verwachten dat mede-automobilisten stoppen en hulp aanbieden, dat komt tegenwoordig niet meer voor. Ze razen je allemaal met 120 kilometer per uur voorbij." „Als je op de vluchtstrook lang de autosnelweg staat, loop je als automobilist groot gevaar," waarschuwt Herrijgers. „Tref daarom altijd de grootst moge lijke veiligheidsmaatregelen. Ga nooit aan de linkerkant van de auto staan, maar altijd aan de binnenkant. Zet de alarm- lichten aan en zorg dht je goed zichtbaar bent. Als het koud is of regent kun je het beste wachten in de auto tot de we genwachter komt. Als de auto op een gevaarlijke plaats staat, sleept de wegenwachter des noods naar de dichtstbijzijnde parkeerplaats. Daar is dan meteen gelegenheid om te tele foneren, want de meeste men sen willen toch even laten we ten waar ze blijven." Herrijgers: „Eén van de span nendste momenten is altijd als ik kom aanrijden. Vooral als mensen al even wachten, zijn ze zo blij dat ze zonder op of om te kijken het portier open gooien en de auto uitspringen. Dan houd ik mijn hart vast. Daar zijn verschillende onge lukken mee gebeurt en je kunt daar als wegenwacht helemaal niets aan doen." Wegenwachter reddende engel voor gemiddeld zevenhonderd automobilisten per dag. Aangekomen op de plaats van het onheil, is het probleem meestal snel op te lossen. Voor al wanneer de oorzaak ligt bij vocht en kou. De meest voor komende problemen zijn dan: een lege accu, storingen aan de electriciteitsinstallatie of een ontstekingsinstallatie die het niet meer doet. Of de luchtin- laatklep (bij oudere auto's) staat nog op zomerstand. Dan is het een kwestie van even een handeltje omdraaien." In negentig procent van de ge vallen slaagt de wegenwacht erin de auto weer aan het rij den krijgen. Als dat niet moge lijk is, komt er vervangend ver voer en wordt de kapotte auto naar eengarage of huisadres gebracht. De automobilist krijgt altijd het advies zo snel mogelijk naar een garage te gaan. Herrijgers begrijpt wel dat de hoge kosten van een onder houdsbeurt voor veel mensen een belemmering zijn om dë auto in goede Conditie te hou den, maar vooral voor de win terperiode is zo'n beurt een noodzaak. „Wanneer je zeker weet dat de meest problemati sche onderdelen in orde zijn, ga je toch geruster de weg op. En veel garages hebben speciale winterbeurttarieven. „Alleen ANWB/Wegenwacht leden worden gratis geholpen. Vooral met de wegsleep rege ling is daar streng toezicht op. Als je geen lid bent van de Wegenwacht, kun je wel hulp krijgen, maar zijn de kosten voor eigen rekening." Niet alleen achterstallig onder houd veroorzaakt problemen. Ook wanneer de automobilist er met zijn gedachten niet hele maal bij is kan dat vervelend uitpakken. „Het is soms wel verbazend hoor, wat we alle maal mee maken," lacht Her rijgers. „Omdat de ANWB/We genwacht aanvullende woon plaats-service in het pakket heeft, worden de mensen ook binnen de bebouwde kom ge holpen. Daarom maken we nog al eens mee dat de automobilist zijn sleutels in de auto laat liggen en de portieren dicht gooit. We weten gelukkig pre cies hoe we een auto open kunnen maken zonder sleu tels." Regelmatig maakt Herrijgers mee dat er verkeerde brandstof getankt is. „Dan heb je twee problemen," legt hij uit. „Eerst moet je de automobilist ervan overtuigen dat e,r verkeerde brandstof in zit. Want ze geven niet graag toe dat ze zo stom geweest zijn. Bij hoog en bij laag blijven ze beweren dat ze zeker weten dat ze goed ge tankt hebben. Soms zit er nog een bonnetje in hun portemon- naie en heb je een bewijs. Dan volgt de grote verbazing. Jan Herrijgers is een wegen wacht met hart en ziel. „Je helpt mensen, het is afwisse lend werk en je bent lekker veel buiten. En je hebt met met mensen van allerlei rangen en standen te maken. Grote bui- FOTO EFtALD VAN DER AA tenlandse families, die in een oud, versleten autootje de weg op gaan en stranden, maar ook de zakenman in een dikke Mer cedes kan een lekke band krij gen." Nog een laatste tip van Jan: „Kijk altijd e%'en op de hecto- meterbordjes op de rijksweg in welke richting de pijl voor de ANWB-praatpaal staat. Soms lopen mensen bijna twee kilo meter door weer en wind, ter wijl hun auto maar tweehon derd meter van de praatpaal staat." Bij de VVV-kantoren aan de Nieu- wendijk in Vlissingen, aan de Duinweg in Oostkapelle en aan de Ooststraat in Zoutelande is het mogelijk kaarten te reserveren voor concerten (pop en klassiek) en theatervoorstellingen in het hele land. Hieronder ziet u een deel van de voorstellingen die nu in de voor verkoop zijn. ROTTERDAM 6-2 Black Cro wes; 13-2 André Rieu, extra con cert; 27-2 t/m 5-3 ABN AMRO World Tennis Tournament; 8-3 Queensryche.; 19-3 Luther Vandross;t21-3 Janet Jackson; 26-3 Barry White; 15-4 Fats Domino; 28-4 Nacht van Oranje; 20-6 Rod Stewart; AMSTERDAM 1-3 Jan Vayne; 1-3 The Cramps (w 8-2); t/m 28-3 Brigitte Kaandorp. DIVERSEN 30-1 Bryan Ferry Den Haag; 16,17-3 Take That, bus- kaart naar Ahoy; 24 t/m 28-3 My Fair Lady, Den Haag; 25-3 BZN Vlissingen; 17-4 Fats Domino, Eindhoven; 23-4 James Last, Genk, België; 8-5 World Liberty Concert, Arnhem (o.a Sting, Art Garfunkel); 8-5 Johny Cash, Den Haag; 16,17,18-6 Rock over Germany met o.a. ELton John, Eros Ramazotti; 17-6 Bon Jovi. MIDDELBURG Het bu reau Positieve Actie sluit in februari de deuren. Het bureau zette zich in voor positieverbe tering van vrouwen op de Zeeuwse arbeidsmarkt en in arbeidsorganisaties. Concrete acties konden niet op touw ge zet worden, gezien de beperkte tijdsduur van het project. Wel is duidelijk geworden dat de aandacht voor de positie van vrouwen in arbeidsorganisaties een langzaam op gang komend proces is. 'Vrouwen worden nadrukkelijk uitgenodigd te solliciteren'. 'Bij gelijke geschiktheid gaat de voorkeur uit naar een vrouw'. Zinnen die langzamerhand ge meengoed zijn geworden in personeelsadvertenties. Wie denkt dat vrouwen daarmee werkelijk een betere kans heb ben om aangenomen te wor den, heeft het mis. Blijkt bij voorbeeld tijdens het sollicita tiegesprek dat de vrouw kin deropvang nodig heeft of geeft ze te kennen in de toekomst in deeltijd te willen werken, dan werkt het in haar nadeel. Van een samenhangend beleid om het aantal vrouwen in het ar beidsproces te stimuleren is bij veel bedrijven geen sprake. Mochten vrouwen bij de solli citatieprocedure al voorrang hebben, bij doorstroom naar andere functies in het bedrijf blijken er onneembare bar rières te zijn. Veel organisaties geven aan dat deeltijd in alle functies mogelijk is, maar, volgt dan, mits de functie zich ervoor leent. Einde verhaal. Ook wordt weinig gedaan om de uitstroom van vrouwen te voorkomen. Het bureau Positieve Actie heeft onderzocht hoe het ge steld is met het integratiebeleid van vrouwen in bedrijven en kwam tot de conclusie dat de positie van vrouwen in Zeeuw se arbeidsorganisaties niet ge lijk is aan die van mannen en dat de bedrijven er weinig tot niets aan doen om hier veran dering in te brengen. Kennis om dat te doen ontbreekt en in de leiding van de bedrijven is weinig draagvlak voor positie ve actie. Vrouwen hebben toch gelijke kansen? Dat de realiteit anders is, dat de verdeling van arbeid, inkomen en zorg voor mannen en vrouwen lang niet evenredig is, daar wordt aan voorbijgegaan. Speciale maat regelen komen weinig voor en het vervullen van hogere func ties in deeltijd is onbespreek baar. De conclusies van de inven tarisatie zouden het voortbe staan van het bureau Positieve Actie juist rechtvaardigen, maar de subsidiegevers hebben anders beslist. Om niet alle opgedane ervaring verloren te laten gaan en bedrijven die een integratiebeleid voor vrouwen op willen zetten te ondersteu nen, heeft projectleidster Ditty Kempe-Geschiere alles nog eens op een rijtje gezetin een eindverslag en het inventarisa tierapport 'Naar een nieuw werknemersprofiel?'. De rap porten zijn aan te vragen bij het Emancipatiebureau Zee land.

Scheldebode | 1995 | | pagina 11