Schotse verhalenvertellers op bezoek Bluesavond in Stadsdanszaal Halt voetbaltoernooi Bouwplan voor trap bij Loodswezen Verdieping vaargeul Westerschelde mag natuurwaarden niet aantasten Verstandelijk gehandicapten exposeren kunstwerken Een literaire avond met de schrijver Willem Jan Otten Vier folkloristen vertellen hun verhalen in de bibliotheek Nieuwe naam Badmintonnen in Koudekerke SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 18 JANUARI 1995 Snert-puzzel-tocht 307 VLISSINGEN Het heeft even geduurd, maar gisteren zijn de verdragen ondertekend waarin de kwaliteit van het Scheldewater en de verdieping van de vaargeul geregeld wordt. De vaargeul moet op acht plaatsen worden uitge diept. Hiervoor moet vijftien miljoen kubieke meter zand worden weggebaggerd. Verder wil Rijkswaterstaat Zeeland komen tot een plan voor 'her stelwerken natuur'. De aantas ting van de natuur door verdie ping van de vaargeul moet MIDDELBURG War delsportvereniging 't Zand houdt op 21 januari haar jaar lijkse snertpuzzelwandeltocht. Deelnemers kunnen starten tussen 13.30 en 14.00 uur vanaf het wijkcentrum 'De vergulde baars' aan de Baarsjesstraat. De route van ongeveer vijf ki lometer voert door de binnen stad. Bij terugkomst krijgen al le deelnemers een gratis kom erwtensoep. Voor de wande laars die de bijbehorende puz zel goed hebben opgelost, zijn enkele 'gezonde' prijzen be schikbaar. worden voorkomen of in ieder geval verminderd. Door het uitdiepen van de vaargeul neemt de stroomsnel heid van het water toe. Het voordeel hiervan is dat de vaargeul zichzelf min of meer op diepte houdt en er minder gebaggerd moet worden. Na deel is dat de randen van slik ken en schorren aangetast wor den. Dit kan worden beperkt door de randen van de vaargeul plaatselijk te versterken met stortstenen. Om de verliezen van schorren en slikken te compenseren zijn verdere maatregelen nodig. Gedacht kan worden aan het creëren van binnendijkse inlagen. Door het ontpolderen, het terugge ven van binnendijkse gebieden aan de Westerschelde in het westelijk deel, zou het opper- VLISSINGEN De heer P. de Vos uit Nieuwdorp heeft een initiatief genomen om een Halt-voetbaltoernooi te houden voor de basisscholen in Vlissin- gen. Dit toernooi zal plaatsvin den in de paasvakantie. Aan dit toernooi verleent het Halt-bureau medewerking. vlak aan zoute schorren en slikken toenemen. Voor deze maatregelen gaan de Belgen 44 miljoen gulden betalen. Het verdiepen van de Schelde begint in 1996. Voor die tijd verschijnt er nog een discussie nota met oplossingen om het verwachte verlies aan natuur waarden te voorkomen. VLISSINGEN De naam van vishandel Roel Jaspers heeft per 1 januari een nieuwe naam, namelijk visspecialist Heijdens. Joop en Lilian Heijdens rtamen de vishandel twee jaar geleden over en vonden het nu tijd worden om hun eigen naam aan de zaak in de Scheldes- traat te verbinden. Doelstelling van dit toernooi is de hoogste groepen van de ba sisscholen op speelse wijze in formatie te verschaffen over de activiteiten van het Halt-bu reau. De Vos hoopt dat het toernooi een preventieve wer king heeft op bijvoorbeeld van dalisme. MIDDELBURG Verhalen vertellen. Waar de een nooit verder komt dan een verhaaltje voor het slapen taan, kan de ander uren aan het woord blijven. In chotland is het vertellen een echte traditie. Oor spronkelijk werden deze verhalen in de Keltische taal doorverteld, maar tegenwoordig ook in het Engels. Dinsdag. 31 januari vertellen vier folkloristen hun verhalen in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek. Deze folkloristen houden zich ook bezig met de muziek in de orale traditie. In de Schotse cultuurge schiedenis blijkt de vertelkunst onlosmakelijk ver bonden met muziek en zangkunst. Het programma kwam tot stand in samenwerking met antropologisch kunstenaar Phons Bakx uit Middelburg. Er bestaan veronderstellingen dat de vertelkunst is voortge komen uit het lezen van spo ren, een verschijnsel dat het dichtst bij de jacht- en noma- dencultuur staat. Men zegt wel om die reden: „Hij die sporen leest, heeft een verhaal te ver tellen". In het oude cultuurpa troon van de Schotten neemt het verhalen vertellen een be langrijke plaats in. Ze vindt haar oorsprong dan ook bij de nomadische bevolking van Schotland: de Ganaboots ofwel de Travelling People. Eén per soon uit het gezelschap van deze avond, Duncan Willi amson, stamt direct af van deze nomadenbevolking. De Travel ling People houden het erop dat zij de oerbevolking zijn van de Highlands, een ruw en on herbergzaam landschap dat volgens sommigen een weerga loze inwerking heeft uitgeoe fend op het repertoire van rondtrekkende balladezangers en verhalenvertellers. Het landschap heeft hen als het ware deze mythische verbeel ding gegarandeerd. Centraal bij de Travelling People staat het oeroude sociale begrip cei lidh: samenkomst van zangers en vertellers uit diverse rich tingen bij een ritueel aangesto ken vuur. De ceilidh's kunnen zeker worden opgevat als de historische broedplaatsen voor het latere Schotse volksoeuvre van legenden, sprookjes, spookverhalen, liefdesverhalen en verhalen van alledag, een oeuvre dat nog steeds de ronde doet. Duncan Williamson (1928) wordt beschouwd als de nestor van de huidige Schotse verha lenvertellers. Hij is een bloed verwant van de nomadische Schotten, de Travelling People. De eerste vijftig jaar van zijn leven bewoonde hij nooit een huis, enkel een nomadentent. Op zevenjarige leeftijd leert hij het verhalen vertellen van oudere familieleden. Als vijf tienjarige verlaat hij zijn fami lie en gaat hij op pad als balla dezanger en als storyverteller. Onderweg verzamelt hij een grote hoeveelheid verhalen en verdichtsels uit de Schotse Highlands- en Lowlandsfolko- re. In de regel verbindt de internationale pers aan zijn re pertoire de woorden: „zonder einde". Een gedeelte van zijn verhalen werd reeds in veertien boeken uitgegeven. Als vertel ler reist hij tegenwoordig langs scholen, universiteiten en lite raire circuits in Schotland, Ier land, Wales, Canada, en Noord-Amerika. Zijn muzikale repertoire vertolkt hij op de MIDDELBURG Kunste naars van de Cluster Verstan delijk Gehandicaptenzorg Wal cheren exposeren tot en met 27 februari in het 'Middelburgs Koffiehuis' aan de Langeviele. De kunstenaars werken dage lijks in hun atelier De Win droos en zien hun schilderijen en tekeningen als een commu nicatie en uiting van het dage lijks leven. De exposanten zijn Paula van de Dood en Marha Branten. Judith Borst is te gast met houtsnijwerken. MIDDELBURG De Stich ting Literaire Activiteiten Zee land verzorgt dinsdag 24 jan uari een literaire avond met de schrijver Willem Jan Otten, in de aula van de Zeeuwse biblio theek. Een van de thema's in zijn werk is 'kijken en zien, kijken naar jezelf met de blik van een ander'. Zelf zegt hij daarover: „Ik kijk altijd, behal ve als ik schrijf, dan ben ik zo doof als een kwartel." Otten (1951) studeeerde na zijn eindexamen gymnasium een jaar filosofie en enkele jaren Engels. Daarna was hij toneel- en literatuurcriticus bij Vrij Nederland en dramaturg bij de toneelgroep Baal. Tegenwoor dig schrijft hij in NRC-Han- delsblad. In 1973 debuteerde hij als dichter met de bundel Een zwaluw vol zaagsel. Na nog zes bundels gaat Otten zich toeleg gen op andere genres en er volgen een toneelstuk, een no-i veile en een essay. Drie jaar geleden debuteerde Otten met de roman De wijde blik en onlangs verscheen Ons man keert niets. De lezing in de aula van de bibliohteek begint om 20.00 uur. Kaarten kosten 7,50 en zijn te koop bij boekhandel Fanoy op de Nieuwe Burg en de bibliotheek. KOUDEKERKE Inwoners van Koudekerke kunnen wel licht binnenkort in eigen dorp gaan badmintonnen. Sinds vorige zomer beschikt het dorp over een nieuwe sporthal, De Couburg. Een van de gebruikers is badmintonver eniging Sinar '75 uit Middel burg, die de hal gebruikt voor competitiewedstrijden en trai ningen. Een aantal inwoners van Koudekerke heeft al geïn formeerd naar de mogelijkhe den om ook mee te badminton nen. Wanneer er voldoende be langstelling is, is het bestuur van Sinar bereid om een afzon derlijke groep Koudekerke op te richten en ruimte in de hal te reserveren. Inwoners van Val- kenisse die belangstelling heb ben kunnen zich opgeven bij het secretariaat van de vereni ging, Alemanstraat 4 in Mid delburg. W David Campbell op zijn praatstoel specifieke wijze van de canta- rach ofwel de mouthmusic, een vocale stijl opgekomen in de tweede helft van de achttiende eeuw, nadat de Engelsen een verbod op alle Schotse muziek instrumenten hadden uitge vaardigd. David Campbell (1935) leerde het verhalen vertellen van Schotse travellers. Naast het doceren van Engelse literatuur en het werk bij de BBC-radio, maakte hij zich als verteller een repertoire eigen dat afkom stig is uit alle regio's van de Schotse cultuur. Eveneens is hij in het vertellersberoep be reisd: hij trad op in Nieuw Zeeland, Zuid-Afrika, Noord- Amerika, Canada, Israël, Enge land en Duitsland. In 1994 vormde hij het hoogtepunt in het Storytelling-onderdeel van het Poetry Park International te Rotterdam. Tot dusver pu bliceerde hij het tweedelige kinderboek Tales to Tell. Linda Bandelier (1957) groeide op bij de bronnen van de rivier de Missouri in Montana, Noord-Amerika. Als zangeres, liedjesschrijfster en ver halen- vertelster trok ze langs de Amerikaanse oostkust. Een reis naar Schotland resulteerde in het uitdiepen van de bestaande orale floklore. In 1993 maakte ze een rondreis door India, waar ze in aanraking kwam met de eeuwenoude verteltra dities van dit land. Lindsay Porteous (1948) is in Schotland een bekende op het terrein van de volksmuziek. Hij bespeelt een groot aantal in strumenten, zoals de zelfge maakte hum-drum, een meer- snarig boventooninstrument dat voor de mond wordt be speeld. Vaak begeleidt hij Dun can Williamson tijdens zijn voordrachten. Lindsay Porte ous is een specialist op het gebied van het mondharpspel. Op het volksfestival van Auch- termauchty is een jaarlijkse competitie ingelast voor het trumping, het mondharpspelen: de winnaar krijgt de Lindsay Porteous-cup uitgereikt. De vertelavond begint om 20.00 uur. Toegangskaarren a 10.- zijn verkrijgbaar bij de Zeeuwse Bibliotheek. De oude trap bij het Belgisch Loodswezen. FOTO HARRY DE LANGE VLISSINGEN Het Belgisch Loodswezen heeft bij de ge meente een bouwplan inge diend voor een nieuwe trap van de Boulevard naar de achter het gebouw gelegen Noordzee straat. Burgemeester en Wet houders hebben geen bezwaar tegen het nieuwe bouwpplan en gaan de gevraagde vergun ning verlenen. IJs en weder dienende beginnen de werk- zaamhden eind maart. Toen het Belgisch Loodswezen in 1992 met ingrijpende ver bouwingsplannen op de prop pen kwam dreigde de bestaan de trap in eerste instantie te verdwijnen. De gemeente wilde de openbare trap verkopen aan het Belgisch Loodswezen dat zo wat extra ruimte kon creëe- ren. Het verdwijnen van de trap leverde echter een storm van protesten op van de omwonen den. Een van de belangrijkste argumenten van de omwoners was dat zij niet alleen een korte verbinding met de gara ges aan de achterzijde van de boulevard kwijtraakten, maar ook dat de noodvluchtweg zou komen te vervallen. Voor deze argumenten was het gemeente bestuur gevoelig en er werd besloten dat de trap niet ver kocht werd. Dit betekende wel dat het Bel gisch Loodswezen de verbou wing moest aanpassen. Inmiddels heeft het Belgisch Loodswezen een nieuw bouw plan ingediend. Hierin is reke ning gehouden met een open bare trap tussen de boulevard en de Noordzeestraat op een andere plaats in het gebouw van het Loodswezen. De oude trap bevindt zich naast de in gang van het Belgisch Loods wezen, aan de rechterkant van het gebouw. De nieuwe trap komt helemaal aan de linker kant van het Loodswezenge bouw. Bij het Belgisch Loodswezen verwacht men dat de verbou wing eind 1996 gereed is. Tot die tijd krijgt het Belgisch Loodswezen onderdak op een andere verdieping van het ge bouw van het Loodswezen. Wanneer de nieuwe trap klaar is wist bij het Belgisch Loods wezen niemand te vertellen. „Maar misschien moeten de omwonenden wel een jaartje omlopen." wist een medewer ker, die liever anoniem wilde blijven, te vertellen. MIDDELBURG 'An evening with the blues'. Onder dit moto wordt vrijdag 20 januari een - dubbelconcert gegeven in de Stadsdanszaal aan de Beddewijkstraat. Vanaf 22.30 spelen "ï- achtereenvolgens Surrender en Albatross. Surrender zorgt voor 'blues in je moerstaal', de Ierse formatie Albatross treedt met haar traditie van spelen en reizen in de voetsporen van Rory Gallagher en Gary Moore. Kaarten kosten vijftien gulden. BINGO - Gezellig praten en dansen, dat kan zaterdag 21 januari in de Karolingenburcht aan de Vlissingsestraat in Oost-Souburg, vanaf 20.00 uur. In de pauze is er een bingo en een loterij GEVONDEN - Bij het politiebureau te Vlissingen werden de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: wieldop, portefeuille, portemonnees, halsketting, sleutels, drie schou dertassen, badkaart, auto-emblemen, handschoen en een medaillon. Op het plitiebureau in Middelburg liggen de volgende voorwerpen: twee plastic boodschappentassen met inhoud, spijkerbroek, gymschoenen, diverse handschoenen, sjaals, sleutels, etuis en portemonnees, drie fopspenen, tele foonkaart, pasfoto, bankbiljet, rode kat, zonnebrilclip, heren handschoen, wandelstok, herenfiets, speelgoedbeer, -muis en -konijn, sokken, babyslof. MUZIKANTEN - 'Die Neulander Musikanten' uit Nieuw en Sint Joosland viert zaterdag 21 januari het tienjarig jubileum met een Beierse feestavond in Het Dorpshuis in Nieuwland. Ook de 'Heinsander Musikanten' uit Heinkens- zand verlenen medewerking aan deze avond die om 19.30 uur begint. De entree bedraagt drie gulden. DANSEN - Het danspaar Eddy en Nathalie is zaterdag 28 januari te gast op de dansavond in het Arsenaaltheater te Vlissingen. Van 20.30 tot 01.00 uur is er gelegenheid tot ballroom- en Latijns-Amerikaans dansen. Kaarten kosten vijf gulden. WATERSCHAP - Het Waterschap Walcheren geeft maan dagavond 23 januari voorlichting over het onlangs versche nen 'ontwerp-waterbeheersplan, en over de consequenties van dit plan voor de landbouw. De voorlichtingsavond wordt gehouden in verenigingsgebouw Amicitia in Aagtekerke en begint om 19.30 uur. MISOFFER - Donderdag 19 januari is er in de zijkapel van Onze Lieve Vrouwe-kerk in Vlissingen een samenkomst met misoffer, een aanbidding van de Heer en een rozenkransge bed. Tevens is er gelegeheid om het Heilig Sacrament van de bicht te ontvangen. Na de gebedsoefening is er een gesprek met pater V.d. Bol. POSTZEGELS - Op 21 januari vindt er in het Ontmoe tingscentrum Dauwendaele in Middelburg aan de Vrijland straat een grote beurs plaats van postzegels, modelspoor, miniatuurauto's, bouwpakketten, ansichtkaarten, bankbiljet ten en munten. De beurs is gratis toegankelijk en duurt van 10 tot 17 uur. MEDITEREN - In het centrum San Bao aan het Koorkerk plein in Middelburg start donderdag 19 januari om 20.15 uur een meditatiecursus waarin de technieken van Osho worden uitgelegd en toegepast. De cursus omvat zes donderdagavon den. GAANDEWEG - Marten Muller en Stephanie Vroegop uit Middelburg hebben een praktijk op basis van Indiaanse wijsheid 'Gaande de Weg' aan de prinses Irenestraat 6. Zij geven in 1995 cursussen, workshops, behandelingen, vierin gen en werken op speciale energetische plekken in de vrije natuur. Ook wordt er individueel hulp en advies gegeven voor het aanpakken en oplossen van levensvragen. Een folder is op aanvraag verkrijgbaar. SOOS - Donderdag 19 januari gaat de soosmiddag in het Theo van Doesburgcentrum aan de Brouwenaarstraat in Vlissingen van start. Voor dames en heren vanaf vijftig plus is er gelegenheid tot het maken van een praatje, het leggen van een kaartje, sjoelen, biljarten en gezellig contact. De soos begint om 13.30 uur. ONVEILIGHEID - GroenLinks Vlissingen houdt maandag 23 januari een thema-avond over sociale (on)veiligheid. De bijeenkomst vindt plaats in het gebouw aan de Meindert Hobbemalaan in Vlissingen en begint om 20.00 uur. VELDLOPEN - Op 21 januari worden de Walcherese Veldloopkampioenschappen gehouden in de omgeving van de Vijgheter te Vlissingen. De afstanden variëren van 1000 tot 8000 meter. De aanvang is 12.00 uur. EXPOSITIES - In galerie Het Gouden Briefke in de Sint Jacobsstraat in Middelburg is tot en met 17 februari een expositie van werk van Danika Husken, Margo Pieters, Wil Zandee en Carla Bender te zien. In de Deltangalerie aan de Poelendaelesingel in Middelburg is tot en met 28 februari een expositie van Trix Meindersma te bezichtigen. De werken van Trix omvatten landschappen in olieverf èn aquarel. Lambert de Reuver exposeert tot en met 27 februari kera miek in het stadhuis van Vlissingen. Aad Berlijn exposeert van 20 januari tot 19 februari schilderijen en tekeningen in het Stedelijk Museum aan het Bellamypark 19 in Vlissingen. Gerard Menken en Leo Frenks exposeren van 19 januari tot 27 januari schilderijen en keramiek in galerie 't Haentje te Paart in de Spanjaardstraat in Middelburg. De tentoonstel ling 'Inner landscapes' met schilderijen van Henny Schrijver is tot \2 maart te zien in de expositieruimte van de Zeeuwse bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg. UITLOOPHUIS - De streetmanager van het huiskamerpro ject voor druggebruikers komt 26 januari iets vertellen over zijn werk. De lezing wordt gegeven in het in- en uitloophuis aan de Bloemenlaan in Vlissingen, om 10.00 uur. Jongeren van 18 tot 35 kunnen 's avonds om 19.30 praten over persoonlijke en maatschappelijke onderwerpen in de leer- groep 'jezelf en anderen'. CURSUSSEN - De Zeeuwse Volks Universiteit start dinsdag 24 januari om 19.30 uur een cursus kinderboeken en jeugdliteratuur. De cursus omvat vijf avonden en wordt gegeven in een lokaak van de CSW aan de Elzenlaan.- Op diezelfde dag start en nog een cursus, namelijk omgaan met pers en publiciteit. Tijdens deze cursus wordt ingegaan op de vraag hoe een organistie, die niet over een groot reclamebud get beschikt, toch middels een goed opgesteld publiciteits plan mensen kan bereiken die voor de organisatie van belang zijn. Deze cursus begint om 9.30 uur en wordt gegeven in het ZVU-gebouw aan de Spanjaardstraat. De Hogeschool Zee land verzorgt in opdracht van de Zeeuwse Senioren Acade mie vijf cursussen voor mensen van vijftig jaar en ouder. De cursussen worden gegeven in de Hogeschool aan de Edison- weg in Vlissingen, in de middaguren. Het gaat om de volgende cursussen: Beethoven in verzet, De sfinx Delft, Richard Wagner op de Wartburg, Une femme fantastique en Zeeuwse landschappen. De cursussen beslaan vier a vijf middagen tussen 27 januari en 19 mei. Een vooropleiding is niet vereist. MIDGARD - Open Jongeren Centrum Midgard aan de Kuiperspoort in Middelburg houdt zaterdag 21 januari een Mixed Swingnight. Vier ervaren DJ's presenteren van 21.00 tot 02.00 uur uiteenlopende muziekstijlen. De entree be draagt een gulden. WATER - De Algemene Bond voor Ouderen houdt maan dag 30 januari een themamiddag over het onderwerp 'Wal cheren voor en na het water'. Dit onderwerp wordt toegelicht door J. den Herder. De bijeenkomst vindt plaats in Bachten Reede in Vlissingen en begint om 14.00 uur. RINGRIJDEN - P.J. Reijnierse, de voorzitter van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging geeft woensdag 25 januari een lezing over het ringrijden. Hij gaat in op de oorsprong van het ringrijden, de spelregels en de tradities. Reijnierse ondersteunt zijn verhaal met dia's. Hij geeft de lezing op uitnodiging van de Heemkundige Kring Walcheren en vindt plaats in Hof van Walcheren te Koudekerke, om 20.00 uur. SNERTCONCERT - Muziekvereniging Veere's Genoegen geeft op zaterdag 21 januari een concert in 'Het Akkoord' aan de Oudestraat in Veere, waarbij in de pauze een kop erwtensoep geserveerd wordt. Aanvang 15 uur. VLOERBEDEKKING - Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan de Unie van Vrijwilligers in Middelburg een bijdrage toegekend van 9.500 voor de aanschaf van nieuwe vloerbe dekking en meubilair. BINGO-AVOND - Supportersvereniging Rood-Wit houdt op vrijdag 27 januari een bingo-avond in de kantine van de VC Vlissingen aan de Irislaan in Vlissingen. Aanvang 20 uur. SNEEUWBALBUFFET - De Stichting Majoraat, Stichting 55plus houdt op zondag 22 januari in Campus de Ruyter aan de Van Hogendorpweg inVlissingen een sneeuwbalbuffet met bingo van 10.30 tot 15.00. Voor 21 janauri reserveren tel. 71103.

Scheldebode | 1995 | | pagina 7