OP DEZE PLAATS Een markant huis aan de boulevard Keukens half geld De politie komt langs in het dorp -S g Boventoonconcert is buitenkansje De Middelste Zaagbek Zwarte varaan in Iguana Lezing over Spitsbergen Stichting zet zich in voor het behoud van het Wooldhuis Zindelijk Fietsenrekken op Scheldeplein Dichter Van de Waarsenburg verenigt Zeeland en Brabant kunt u, met kleur, tegen aantrekkelijke prijzen adverteren. Informeer bij onze vertegenwoordiger! l2 Selectief Landhuisstijl Gastenboek ol Vogelvrij ne SCHELDEBODE 100e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. 301 M V WOENSDAG 18 JANUARI 1995 WALCHEREN De komen de maanden houdt de politie informatiebijeenkomsten in de Walcherse dorpen. Zij leggen uit hoe de politie haar werk doet, maar ook kunnen de in woners dan zeggen wat zij vin den van de politie en kunnen ze hun wensen kenbaar maken. Er is de afgelopen jaren nogal wat veranderd in de politie-organi- satie door de samenvoeging van gemeente- en rijkspolitie tot één regionaal korps. De burgemeesters van de diverse dorpen zitten de bijeenkomsten voor. Ook officier van justitie mr. D. Veurink is aanwezig. De politie is vertegenwoordigd door districtschef J.C.H.F.M. Dirksen en hoofd politirele be drijfsvoering J.J.D. Visser en hoofd justitiële dienst J. Mari- nissen. Door de reorganisatie, is er het een en ander veranderd. Waren er vroeger op de dorpen bureau's van de rijkspolitie, nu is dat vaak teruggebracht tot de aanwezigheid van een wijk agent of een politiespreekuur op bepaalde tijden. Wel is het zo dat de bureau's in Middel burg en Vlissingen 24 uur per dag bezet zijn, maar in de praktijk blijkt het niet meer mogelijk om onmiddellijk op iedere klacht van de burger te reageren. „We krijgen daarover veel klachten", zegt voorlichter Leo Kuyl. „Het is van ons geen onwil dat wij niet snel ter plaatse zijn, maar onmacht." „De politie in Zeeland heeft de afgelopen jaren niet alleen moeten reorganiseren, maar ook moeten inkrimpen, dus het ontbreekt ons soms gewoon aan voldoende mankracht. Daarom moeten wij selectievér zijn op welke klacht wij direct reageren. Gaat het bijvoor beeld om een katje in een hoge boom of een lekkende waterlei ding, dan móeten wij tegen de mensen zeggen, probeert u het eerst zelf eens op te lossen." In het beleidsplan van de politie heeft veiligheid en leef baarheid hoge prioriteit. Kuijl: „In onze organisatie zijn we constant aan het zoeken naar nieuwe vormen om daaraan zo goed mogelijk invulling te ge ven. Hoe organiseren we onze diensten bijvoorbeeld, hoe functioneren we op straat-, wijk- en buurtniveau. Daarom is het voor ons heel belangrijk te weten wat er onder de men sen leeft. Voelen ze zich veilig of juist niet, is dat al dan niet terecht en wat kunnen we er samen aan doen. Daarom ho pen we dat veel mensen naar onze informatiebijeenkomsten komen of schriftelijk hun wen sen of opmerkingen kenbaar- maken. Zo hopen we onze slo gan Een veilig Walcheren ma ken we samen' waar te kunnen maken. De informatiebijeenkomsten vinden plaats op de volgende data: op dinsdag 24 januari in het verenigingsgebouw aan de Zandput in Serooskerke voor de inwoners van de gemeente Veere; op woensdag 1 februari in het ontmnoetingscentrum De Halve Maan aan de School straat in Oostkapelle voor in woners van de gemeente Dom burg; op dinsdag 14 februari in het verenigingsgebouw De Ar- ne aan de Rademachterstraat in Arnemuiden; op donderdag 23 februari voor inwoners van de gemeente Mariekerke in verenigingsgebouw Ons Huis aan de Burg. Adelaarstraat in Surveillance in Koudekerke. Meliskerke en op donderdag 9 maart in Westkapelle in het verenigingsgebouw Westkapel le herrijst aan de Markt. FOTO HARRY DE LANGE Alle avonden beginnen om 20.00 uur. Wie geen kans ziet om een bijeenkomst te bezoeken, kan een schriftelijke reactie sturen naar de Politie Zeeland, dis trict Walcheren, Postbus 720, 4330 AS Middelburg. VLISSINGEN „Wie had het droeve lot van dit mooie huis kunnen voorzien toen mijn vader, de burgemeester, tegen de zestig maar nog in de kracht van zijn leven, aan zijn bureau zat te schrijven of mensen ontving op de 'commandobrug'?", verzucht Hélène van Woelderen in haar vorig jaar verschenen boek 'Woelwater' over haar vader C.A. van Woelde ren, van 1919 tot 1945 eerste burger van Vlissingen. Gelukkig lijkt het erop dat het droeve lot alsnog omgebogen kan worden in een mooi tweede leven. Een verzoek van de 'Stichting Stadsherstel Vlissin gen' en de 'Stichting Boulevardbelangen Vlissingen' om de voormalige ambtswoning op de lijst van jonge monumenten te plaatsen, is in behandeling" bij het ministerie van WVC. Het verzoek wordt van harte ondersteund door de gemeente en de provincie. Naar verwachting valt de beslissing dit voorjaar. Dan kan de pas opgerichte 'Stichting Wooldhuis Vlissingen' zich gaan inzetten om een passende bestemming te vinden voor dit bijzondere gebouw dat in 1931 werd gebouwd naar een ontwerp van architect Dirk Roosenburg. In zijn rede ter gelegenheid van zijn inauguratie tot hoogleraar in het vakgebied architectoni- sche ontwikkelingen, woning- buw en woonomgevingaan de factulteit bouwkunde van- de Technische Universiteit in Delft, weidde prof.dr. Wytze Patijn breed uit over het Wool dhuis. In de wereld van de architectuur wordt Roosenburg beschouwd als een belangrijke vertegenwoordiger van het Nieuwe Bouwen. Samen met zijn leermeester Berlage en zijn collega bouwkundigen Oud en Dudok bepaalde hij het eigen karakter van de moderne Ne derlandse architectuur. Patijn schreef zijn inaugurele rede zelfs in het Wooldhuis, waar hij tijdelijk een kamer huurde. Het bestuur van de stichting Vlissingen, waarin onder meer de bekende VLissingse arts en amatuer-historicus Ad van Dijk, auteur Wim Hofman, cul tureel consulent Nico Out en raadgevend architectonisch in genieur Marian van de Bosch zitting heggen genomen, is blij met deze steun uit de wereld van de architectuur. De huidi ge eigenaar, een projectontwik kelaar, betwist in een brief aan de gemeente dat 'de architecto nische, stedebouwkundige en cultuurhistorische aspecten van het Wooldhuis van vol doende waarde en belang zijn om het Wooldhuis aan te wij zen als beschermd monument'. Het lijkt er nu alleszins op dat dit een onjuiste conclusie is en de plannen voor sloop van het huis en de bouw van twintig appartementen ter plekke bin nenkort definitief in de papier versnipperaar kunnen verdwij nen. De burgemeester en zijn vrouw kregen in 1930 een onverwacht grote erfenis. Zij besloten een deel te bestemmen voor de ver fraaiing van Vlissingen. Van Woelderens jachtvriend Dirk Roosenburg, die onder andere het ontwerp van het hoofdkan toor van de KLM in Den Haag op zijn naam heeft staan, kreeg de opdracht een huis te ont werpen dat 'als een baken van uit zee moest opdoemen'. De architect gebruikte voor die tijd moderne materialen als be ton en staal. Het werd een gebouw met een eigen identi- Het Wooldhuis in zijn huidige staat. Voor de oorlog was het huis stralend wit en een belangrijk baken voor schepen en vliegtuigen. FOTO HARRY DE LANGE We worden nog al eens geconfronteerd met reclame van papieren wegwerpluiers. Nu is het eeuwenlang al een onderwerp van gesprek geweest, hoe snel krijg je die kleine schoon, droog en zindelijk. Joost van de Vondel schonk 'er al aandacht aan door het in een levenswijsheid te gebruiken 'Het leven is als een kinderhemd, kort, vuil en bescheten'. Tegenwoordig biedt de papierindustrie een keur van mogelijkheden om de afvalprodukten van de kleine mens op te vangen en te ruimen. De aansprekende reclamefilm pjes liegen er niet om, als je geen roodgeïrriteerde billetjes wilt voor David en Susy, dan moet je luier A gebruiken. Door het prettig gevoel dat die luier geeft, huilen ze niet de hele dag aan een stuk door. Luier B sluit goed aan, voorkomt lekkages en is voorzien van een vrolijk dessin. De peuter die heftig bij mama op schoot gaat plassen en daarna nog een kunstje doet, bewijst het. Zeer slim draait hij de rollen om en mama is nu een 'grote' meid want zij is immers nog droog. Het toppunt van absoberend vermogen, dat altijd met blauwe vloeistof aangetoond wordt, terwijl in de natuur andere kleuren vloeistof gebruikt wor den. En de handige, enthousiaste jonge vader weet er ook goed mee om te gaanIn een wip is baby verschoond, blij en stil. Huilt ie toch als mama langs komt, dan heeft pappie een verkeerde luier omgedaan. O, o, o, wat erg, wat naar. Als ik al die reclame - spots weer eens gezien heb, dan vraag ik me zelf wel eens af: „Hoe zijn wij vroeger zindelijk geworden Cameleon. tg "O teit dat doet herinneren aan een schip met de ronde eetzaal als 'kapiteinshut'. Samen met de erbij horende panden Waailust en Zandloper is een spannend geheel ontstaan, dat zee, strand, stad en duinen met elkaar verbindt. Het vakman schap van Vlissingse vaklieden is zichtbaar in de perfect uitge- 'voerde houten betimmering. De tuin, ingekaderd door het Wooldhuis en de bijbehorende panden Waailust en de Zandlo per, werd ontworpen door de- tuinarchtitecte Mien Ruys. Il lustratrice Rie Cramer beschil derde het cirkelvormige bou doir, terwijl de schilder A.M. Luyt de gebrandschilderde ra men ontwierp. Gert-Jan de Rooy, voorzitter van de stich-- ting Wooldhuis Vlissingen, heeft met Mien Ruys pas nog contact gehad. „Tekeningen zijn er jammer genoeg niet meer, maar mevrouw Ruys kon zich allerlei details over de aanleg nog herinneren. En de grondvorm met de ronde vijver is nog aanwezig, ook al is er later een terras aangebracht." De Rooy wil ook graag in con tact komen met mensen die aan het huis gebouwd hebben, om het beeld van de onstaansge- schiedenis van het huis com pleet te maken. Inmiddels heeft hij een neef opgespoord van timmerman/opperman Berting via een klasgenootje van zijn dochter. Oók is hij er achter gekomen dat de koperen letters die nu nog het Wooldhuis sie ren, destijds gemaakt zijn door een koperslager van de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde (KMS), die naar de naam Timmerman luisterde. De KMS werd na de oorlog de nieuwe eigenaar van het huis, nadat het in de oorlog gecon fisqueerd was geweest door de Duitsers. Tijdens de zeven jaar dat bur gemeester Van Woelderen er zijn domicilie had, ontving hij vele bezoekers. Het gastenboek vermeldt de namen van minis ters en burgemeesters uit het hele land en zelfs die van Prins Hendrik. De KMS gebruikte het Wooldhuis als gastenver blijf tot het in de jaren zestig in pariculiere handen kwam. Het bestuur van de Stichting ziet het als een van haar taken, als het huis eenmaal op de Monu mentenlijst staat, een passende bestemming te vinden. Ook moet het achterstallig onder houd weggewerkt worden. Een comité van aanbeveling, waar in in ieder geval professor Pa tijn, mevrouw Van Woelderen en adjunct-directeur Langman van de KMS zitting zullen ne men, is in oprichting. In het voorjaar verschijnt een boek over het Wooldhuis. Lezers van de Scheldebode kunnen het boek te zijner tijd via een bon in de krant bestellen met een rijksdaalder korting. Wie op andere wijze de stichting wil steunen of infor matie heeft over de bouw en de geschiedenis van'dit bijzondere huis, dat bij Vlissingen hoort als het beeld van De Ruyter aan het begin van de boule vard, kan zich wenden tot dé stichting Wooldhuis Vlissingen, Gerbrandystraat 139, telefoon 01184-66371. MIDDELBURG Een bui tenkansje voor liefhebbers van bijzondere muziek: volgende week woensdag geeft Borg Diem Groeneveld een boven toonconcert in de Engelse Kerk aan de Simpelhuisstraat. In Zeeland waren dergelijke klan ken nog niet eerder te horen. In het boventoonzingen hoor je dat één gezongen toon in we zen is opgebouwd uit meerdere tonen. Behalve de zangstem hoor je toverachtige fluitmelo dieën die ontstaan op basis van de boventoonreeks. De luiste raars worden meegevoerd in een wereld van nieuwe klan ken. Groeneveld begeleidt zichzelf op de Indiase tampoera. De warme klank van dit instru ment creëert een sfeer van rust waarin de boventoonzang opti maal tot zijn recht komt. Het concert bestaat uit drie delen: Het Ontluiken, Spiege lingen en Hooglied. In het eer ste deel worden alle bovento nen van hoog tot laag ten geho re gebracht. In het tweede deel wisselen de melodie van de zangstem en de boventonen el kaar voortdurend af. In het slotdeel stralen de boventonen in al hun pracht boven de stem uit en zingen het hoogste lied. Het concert begint om 20.15 uur. De entree bedraagt vijf tien gulden (passen 12,50) VLISSINGEN Op de kop van het Scheldeplein komt een voorziening voor honderdveer tig fietsen. De gemeente wil hiervoor 31.000,uittrek ken. Tijdens drukke winkeltijden staat de kop van het Schelde plein boordevol fietsen, die kris-kras naast elkaar 'staan. De voetgangers worden hier door ernstig gehinderd. Met de fietsvoorziening hoopt het ge meentebestuur enige structuur in het fietsparkeren aan te brengen. (ADVERTENTIE) Hans Verkerk Keukens Goes heeft beslag weten te leggen op een grote partij keukens. Deze worden direkt aan parti culieren voor de halve prijs verkocht! Hierbij zijn moderne en klassieke keukens in diver se kleuren aanwezig en tevens inbouwapparatuur. Wie binnen kort een keuken nodig heeft kan nu zijn slag slaan bij de grootste keukenspecialist van Zeeland en West-Brabant. GOES RINGBAAN WEST 2b - 0100-16451 J HET ZEEUWSE 4 LANDSCHAP Regen en storm teisteren soms mensen op weg naar school of kantoor. Met een regenpak kun je proberen droog te blijven. Door slecht ademende pakken ben je van binnen meestal nog natter dan buiten. En dan heb ik het nog niet eens over volgelopen schoenen. In het pré-kunstof tijdperk gebruikten vooral schip pers en vissers oliepakken. Met olie werden |C jassen en zuidwesters waterdicht gemaakt. Eenden zoals de Middelste Zaagbek bezitten 'i£&^een vetproducerende stuitklier. Met hun snavel brengen ze vet aan op hun verenpgk en maken het op die manier waterdicht. De Middelste Zaagbek is ook zo'n eend die destijds wellicht als voorbeeld diende bij het bedenken van het oliepak. Hij is een algemene broedvogel van Scandinavië die vooral als wintergast in onze open en zilte wateren verblijft. De laatste jaren breidt z'n broedgebied uit. Naast sterk toenemende aantallen overwinteraars op de Grevelingen en het Veerse Meer, treffen we hier ook steeds meer broedende paren aan. De Zaagbek heeft zoals de naam al doet vermoe den een gezaagde snavel, waarbij hij glibberige vissen zoals de botervis kan grijpen en vasthouden. Herkenbaar is hij onder meer aan een piekerige dubbele kuif op z'n achter hoofd. Net een verward persoon die 's morgens vergeten is z'n haren te kammen. Helaas wordt de Zaagbek net als andere zeevogels vaak als olieslachtoffer gevonden. Stook - en smeerolieresten worden om reinigingskosten te besparen overboord gepompt. Winstbejag leidt zo ieder jaar weer tot de dood van tienduizenden zeevogels. Vogels die in aanraking 'komen met olie verliezen hun waterafstotene vermogen en worden 'lek'. Het koude water dringt door de huid, waardoor ze een lelijke longontsteking oplopen. In verzwakte toestand zijn ze nauwelijks nog in staat voedsel te vangen waardoor hun situatie nog verder verslechterd. Besmurd, uitgeput en ziek bereiken ze het strand. Soms is er bij een van de vogelopvangcentra nog redding mogelijk. Vogels die je op sterven na dood van het strand raapt zijn het best af met een snelle levensbeëindiging. Het is voor de vogels te hopen dat mensen die verantwoordelijk zijn voor deze massamoord géén waterdicht alibi hebben als ze wordenMpgespoord. VLISSINGEN Vorige week kropen in de 'kraamkamer' van reptielenzoo 'Iguana' twee bandvaranen uit het ei. Het was in tweeërlei opzicht een zeer bijzondere gebeurtenis. Één van de diertjes bleek, in tegenstelling tot normaal, hele maal zwart te zijn. Het is bo vendien uitzonderlijk dat een bandvaraan in een dierentuin geboren wordt. Tot nog toe gebeurde dat maar een keer eerder: vorig jaar maart toen, eveneens in de reptielenzoo aan het Bellam.vpark, bandvaraan Doortje het levenslicht zag. De varaantjes werden geboren uit de eieren die moeder Moni ca vorig jaar op 18 juni legde. De diertjes wogen bij geboorte ongeveer vijftig gram en waren ongeveer dertig centimeter lang. Een volwassen bandva raan kan wel drie meter lang worden en vijftig kilo wegen. Normaal gesproken is een bandbavaraan getekend met gele vlekken en strepen. Een zwarte bandvaraan is, zo blijkt nu, een afwijkende, in dit geval melanitische vorm, van de ge wone bandvaraan. Melanisme is net als albinispie een zeldza me afwijking. In het verleden zijn enkele zwarte varanen in Maleisië gevonden en voor as tronomische bedragen verkocht in Amerika. Tot nu toe werd verondersteld dat een zwarte varaan een aparte soort was. Met de geboorte van Hitam (Maleis voor zwart) kan deze theorie uit de biologieboeken. geschrapt worden. MIDDELBURG Het ach tenzestigste deeltje in de Sli breeks is een gedichtenbundel van Hans van de Waarsenburg. Het luistert naar de naam 'Villa Carmen Sylva'. Dit doet vermoeden dat de bundel in z'n geheel is gewijd aan de Roemeense koningin Elisabeth von Wied die proza en poëzie schreef onder het pseudoniem Carmen Sylva, en in de zomer van 1889 logeerde in de gelijknamige, okerkleuri- ge, villa op het duin bij Dom burg. Gedeeltelijk is dit waar. In het eerste deel van de bundel komt inderdaad de koninklijke dich teres tot leven. Deze gedichten werden trouwens al eerder ge publiceerd in de bundel 'Waar het blauw eindigt', in 1987. De andere gedichten, gerangschikt in de hoofdstukken Goddelijke knol 1 2 zijn nog niet eerder uitgegeven. In deze gedichten beschrijft van de Waarsenburg de zandgronden van zijn ge boortestreek Brabant en de eenvoudige aardappeleters. Zo verenigt hij in deze bundel de zee en het zand, Zeeland en Brabant. De schilder Ger Lataster maakt speciaal voor deze bun del vijf passende kleurtekenin- gen. De omslag van het boekje mag gezien worden, deze is uitgevoerd in brokaat oud-ro- MIDDELBURG Op uitno diging van de Areeheologische Werkgemeenschap Nederland geeft drs. F. Laarman een le zing over het onderzoek van een walvisvaardersnederzet ting op Spitsbergen. In 1979, '80 en '81 zijn er expedities geweest naar Spits bergen. De lezing is een verslag van de expeditie uit 1981, waarbij de nederzetting uit het begin van de zeventiende eeuw werd opgegraven. De lezing vindt plaats op vrij dag 20 januari om 19.30 uur in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg.

Scheldebode | 1995 | | pagina 1