LA GARE Gemeentearchief wil af van stoffig imago Jubileum met gezongen mis GRATIS KEUKENS Slachtofferhulp voor toeristen op Walcheren Natuurtip wordt Vogelvrij De Houtduif Lezing over Dode-Zeerollen Berouw 2>1 b1* - FEESTEN EN PARTIJEN Snelle hulp Bereikbaar tSJ 03 V. Vogelvrij HANS VERKERK KEUKENS GOES GEEFT 10 SHOWROOMKEUKENS WEG GOES Wij verzorgen al uw Informeer vrijblijvend: Café-Restaurant Kanaalstraat 82 - Oost-Souburg - 01184-78143 DELöO^& DE SCHELDEBODE 100e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. WOENSDAG MV 301 11 JANUARI 1995 MIDDELBURG Het ko mende zomerseizoen gaat op Walcheren een project slacht offerhulp aan vakantiegangers van start. Een dergelijk toeris tenproject is al enkele jaren zeer succesvol in Amsterdam en ook de resultaten van het eerste Zeeuwse project dat vo rig jaar in Renesse gestalte kreeg, waren heel positief. Dat blijkt uit een evaluerend on derzoek van het instituut voor sociaal-wetenschappelijk be leidsonderzoek en advies in Tilburg (IVA). Iemand die tij dens zijn vakantie slachtoffer is geworden van een misdrijf of ongeval, zal niet gauw voor een volgende vakantie dezelfde be stemming kiezen. Het toeris tenproject heeft het imago van Zeeland voor de slachtoffers weer in positieve zin bijgesteld. Er is dan ook maar een klein aantal dat verwacht niet meer terug te komen in Zeeland. Een vrouw wordt tijdens de vakantie aangereden op de fiets en moet worden opgeno men in het ziekenhuis. Haar echtgenoot zit nu alleen op de camping met de kinderen. Er is niemand met wie hij eens kan pratpn. De familie is ver weg en hij wil ze ook niet ongerust maken; de buren op de cam ping willen liever niet gecon fronteerd worden met ellende van een ander, ze zijn tenslotte op vakantie! Twee meisjes hebben een fiets gehuurd. Als ze na een middagje strand terugkomen blijkt de fiets gestolen. Het fietsverhuur eist handje con- tantje de nieuwwaarde van de fiets terug. De meisjes raken in paniek, zoveel geld hebben ze niet eens bij zich. Het zijn enkele voorbeelden waar slachtofferhulp van pas komt. In het eerste geval is een luisterend oor voldoende, in het geval van de fietsendiefstal is praktische hulp noodzake lijk. In zo'n geval kan de vrij williger van Slachtofferhulp nagaan hoe het zit met de ver zekering en eens bij het fiets verhuurbedrijf te gaan praten. Is het wel reeël dat de nieuw waarde van de fiets moet wor den vergoed en is er geen beta ling achterof mogelijk? Coördi nator Luuc Smit van de stich ting .Slachtofferhulp: „Vaak zijn slachtoffers als het ware verdoofd en totaaL de kluts kwijt. Dan kan het heel be langrijk zijn als iemand anders even het heft in handen neemt en contact opneemt met de juiste instanties. Dat geldt nog extra voor buitenlandse toeris ten, die hier helemaal de weg niet kennen." Slachtofferhulp aan toeristen komt vaak neer op snel hande len. Er moeten andere waarde papieren komen, vervangend vervoer naar huis geregeld of nieuwe tickets aangevraagd. Daarnaast biedt het Zeeuwse toeristenproject ook hulp bij de emotionele verwerking, dit in tegenstelling tot het project in Amsterdam. Zijn het in Am sterdam voornamelijk toeristen die beroofd zijn en om mate riële hulp komen, in Zeeland komen veel verkeersongevallen en gewelds- en zedenmisdrij ven voor, waarbij behalve ma teriële andere hulp nodig is. Smit haalt het geval aan van een Duits echtpaar dat tijdens de vakantie een kindje verloor bij een verkeersongeval. „Het gebeurde vlak voor het week end en die mensen wilden na tuurlijk het liefst zo snel moge lijk met hun kindje naar huis. Onze vrijwilliger is toen de hele middag bezig geweest om ervoor te zorgen dat het li chaampje snel vrijgegeven werd, waar in zo'n geval toe stemming van de officier van justitie nodig is en om een begrafenisondernemer te vin den voor het vervoer. Anders was er een weekend overheen- gegaan voor die mensen weg konden en dan hadden ze met al hun verdriet nog een paar dagen op die camping moeten blijven." Uit het evaluatierapport van het toeristenproject in Renesse blijkt dat niet iedereen de weg naar het toeristenproject heeft kunnen vinden. Dat komt om dat de slachtoffers vaak moei lijk te bereiken zijn op de cam ping. „Het is daarom belang rijk dat wij zo dicht mogelijk bij de politie zitten", zegt Smit, „dat vergemakkelijkt het door verwijzen. Het ziet ernaar uit dat we voor het Walcherse toe ristenproject gebruik kunnen maken van een kamer in het politiebureau in Domburg." Ook willen de coördinatoren van het toeristenproject con tacten leggen met horeca-on- dernemers. Goede voorlichting kan ook een hoop ellende voor komen. Weten de toeristen bij voorbeeld wel dat er kluisjes beschikbaar zijn op de cam ping; kennen ze vooraf de voor waarden wanneer ze een fiets huren. Misschien is het moge lijk regelmatig spreekuren te houden op campings. De stichting Slachtofferhulp is nu nog op zoek naar vrijwil ligers die zich voor het toeris tenproject willen inzetten. „We hebben mensen nodig die goed zijn in het regelen van dingen en een redelijk mondje Duits en Engels spreken", licht Smit toe. „En een eerste vereiste is natuurlijk dat zij tijdens de zomerperiode of een gedeelte daarvan beschikbaar zijn. Wij van onze kant bieden de toe komstige vrijwilligers eerst een interne basiscursus aan." Wie interesse heeft om mee te werken aan het toeris- tenslachtofferproject' Walche ren kan zich aanmelden bij coördinator Luuc Smit, die tij dens werkdagen te bereiken is via het hoofdbureau van de stichting Slachtofferhulp, tel. 01180-36108. VLISSINGEN Ogenschijnlijk- een rommelhok, maar bij nader inzien blijkt 't het meest bijzondere kamertje te zijn van het gemeentearchief aan de Hellebardierstraat: het spookkamertje. Zelf heeft archivaris Adrie Meerman nooit de proef op de som genomen door eens een nachtje in het spookvertrek door te brengen, maar volgens de overlevering èn volgens de aannemer die het pand enkele jaren geleden grondig restaureerde, spookt het er echt. Het gebouwencomplex uit de 16e eeuw kent een rijk-ge schakeerde historie; een passende omgeving voor de talrijke, soms eeuwenoude archieven die er sinds 1991 onderdak hebben gevonden. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat de archieven opgeslagen zijn een ultramoderne bunker pal achter het fraai geres taureerde pand. Maar bezoekers, om het even of het een professioneel onderzoeker is of een scholier die een werkstuk over Michiel de Ruyter moet maken, kunnen in alle rust in een prachtige historische omgeving aan de gang. Archivaris Meerman en zijn medewerkers verlenen daarbij graag alle medewer king, want een gemeentearchief is tenslotte openbaar toegankelijk en dat is naar hun mening jammer genoeg nog bij te weinig mensen bekend. „Er zal nog wel heel wat water door de Westerschelde stromen ,voor het zover is, maar wat ons betreft moet de gang naar het gemeentearchief net zö makke lijk worden als de gang naar bibliotheek of museum", is de stelling van Adri Meerman. „Wij proberen er alles aan te doen om de drempel voor het publiek zo laag mogelijk te maken. Sinds de verhuizing naar de Hellebardierstraat in 1991 hebben we dan ook stevig aan de weg getimmerd. Met tentoonstellingen, lezingen, filmvoorstellingen, publikaties en vooral veel contacten met het onderwijs. En het werkt. We merken dat het publiek jonger wordt. Aan de ene kant zijn dat scholieren die de weg naar het archief steeds beter weten te vinden en aan de andere kant merk je dat men sen over steeds meer vrije tijd beschikken die ze zinvol willen invullen." Een groot deel van de bezoekers houdt zich bezig met genealogie; het uitzoeken van de familiestamboom. Meerman: „Wij proberen ze daarbij te adviseren, bijvoor beeld om er eens wat ander materiaal bij te zoeken. Onder welke sociale omstandigheden hebben de voorouders geleefd, wat deden ze voor de kost, dat soort zaken. Kijk eens in de militieregisters, dan kun je er achter komen hoe je overover grootvader er uitzag, want vóór de uitvinding van de foto grafie werden minutieuze be schrijvingen van iemands ui terlijk gegeven. Het is veel leu ker wanneer de familiegeschie denis uiteindelijke een span nend relaas wordt dat je in één adem uitleest, dan een doodsaaie, gortdroge opsom ming van voorouders." Overigens merkt Meerman re gelmatig dat elders in het land ten onrechte de mening bestaat dat er in Zeeland amper histo risch materiaal te vinden is. „Kennelijk leeft het idee dat in heel Zeeland alle archieven verloren zijn gegaan tijdens de watersnoodramp in 1953. Maar niets is minder waar. Wij heb ben hier juist ongelooflijk veel materiaal. Tenslotte heeft Vlis- singen altijd een belangrijke militair-strategische positie gehad. In de Franse tijd is de stad beschoten door de Engel sen, waarbij in 1809 het stad huis in vlammen opging, maar wat daarbij aan archiefmate riaal verloren is gegaan is te verwaarlozen. Behalve de ge meentelijke archieven bewaren we trouwens ookkerkelijke ar chieven en verenigings- en be drijfsarchieven. Volgend jaar wordt hier waarschijnlik het bedrijfsarchief van de Schelde ondergebracht." Wie het archief bezoekt, moet allereerst de toegangspoort Gemeentearchivaris Adri Meerman 's Zomers komt het nog al eens voor dat een set tuinmeubels wordt gestolen, - pardon - ontvreemd. Daar zit je dan toch maar mooi mee, of eigenlijk niet meer. Bij een mevrouw die in Goes aan een van de Singels woont was het op een zonnige morgen niet meer nodig om gezellig buiten koffie te drinken. Het tuinstel, een fiets en een beeldje dat in de tuin stond C waren weg. De situatie is altijd hetzelfde, de ene partij is goed voorbereid en de andere partij weet van niets, is argeloos en dus de klos. De een koopt een tuinstel en de ander pikt het mee. 'Blijf van de vis die van jou niet is' zei moe Jaone. Het dievengilde is soms zo brutaal, dat de diefstal in méSM twee etappes wordt gepleegd. Zoiets overkwam U vrienden van wie de tuin aan een doodlopend m straatje ligt. Op Pinkstermaandag werden 's nachts £3 twee stoelen en een ligstoel weggehaald en bleef de tafel met twee stoelen achter. Twee dagen later een verjaardag, lekker weer, en om half twee 's nachts zat men nog buiten. Plots reed een auto het straatje in en stopte. De portieren zwaaiden open, twee mannen stapten uit, maar doken bij het zien van een verlichte tuin met visite terug in hun auto en kozen het hazepad. Later bleek het een auto uit de buurt te zijn, dies niet 'toevallig' verkeerd gereden. De dief die op de Singel in Goes zijn slag geslagen had, kreeg vlak voor Kerstmis berouw, want het beeldje stond vorige maand terug in de tuin. Ludiek geschilderd in frisse kleuren, dat wel. De rechtmatige eigenaresse wil er nu een briefje aan hangen met slechts een verzoek: 'Breng je ook de rest terug?' Cameleon A3 CS door waar het jaartal 1661 in gebeiteld staat. In dat jaar kocht de toenmalige burge meester de twee aangrenzende panden, die hij liet verbouwen tot een groot 'heerenlooge- ment', de zandstenen poort moest beide huizen verbinden. Het logement heeft tot na de Franse tijd bestaan, maar raakte daarna in onbruik. In 1823 kocht het Vlissings ge meentebestuur het gebouw, dat vervolgens tot 1956 dienst deed als Gasthuis. Daarna werd het benut als gemeentelijke opslag ruimte, terwijl ook kunstenaars er hun atelier inrichtten. In 1989 werd beslist dat het ge meentearchief, dat uit zijn be huizing op de zolderverdieping van het stadhuis was gegroeid, er ondergebracht zou worden. De grondige restauratie die aan de verhuizing van het archief vooraf ging, ging gelukkig niet ten koste van de sfeer, of zoals Meerman het onder woorden brengt, „het gebouw is niet doodgerestaureerd." In de stu diezaal op de begane grond is een speciale afdeling ingericht voor de belangrijke gebruikers groep van de genealogen. Ver- (ADVERTENTIE) der is er een handbibliotheek, waar allerlei naslagwerken staan en ligt er allerlei folder materiaal. Ook kan de bezoe ker neuzen in de 'historisch-to- pografische atlas', die een visu eel beeld van het verleden geeft, met maar liefst 20.000 gravures, foto's en prentbrief kaarten. Veel geraadpleegd mateeriaal is op microfilm ge zet en kan zo bekeken worden. De grote bovenzaal is bestemd voor lezingen en exposities. Op FOTO PIET DAVIDSE dit moment wordt dagelijks de film 'Vlissingen onder vuur en water.' vertoond. Het komend jaar komt er een tentoonstelling ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van Philatelica, de vereniging van postzegelverzamelaars. Een an dere belangrijke tentoonstel ling zal gewijd zijn aan het werk en de persoon van Willem Sprong, een Vlissingse ama teurfotograaf en kunstenaar, die de veranderingen in Vlis singen in de jaren 60 en 70 heeft vastgelegd. Het thema 'De veranderende stad' zal vol gens Meerman veel Vlissingers aanspreken, zeker nu de recon structie van de binnenstad zo goed als voltooid is. Meerman en zijn medewer kers zien het als een belangrij ke taak om het publiek van dienst te zijn, maar intussen moet het archiveren en toegan kelijk maken van oude archie ven gewoon doorgaan. Er ligt wat dat betreft nog heel wat werk te wachten. Komend jaar worden de gemeentelijke ar chieven van Oost- en West- Souburg en Ritthem geordend en daardoor toegankelijk ge maakt. Want een gemeentear chief is openbaar, dus iedereen moet er gebruik van kunnen maken. De enige uitzondering geldt het politie-archief. Van de 2,5 km opslagruimte in de bunker is nu 1,3 km bezet, dus ruimtegebrek hoeft het werk niet te stagneren. De grootste wens van Adri Meerman is dat er zich meer vrijwilligers aanmelden die een handje willen helpen. Hij heeft allerlei ideeën hoe die mensen ingezet zouden kunnen wor den. Een project om de kleine monumenten in de binnenstad te inventariseren bijvoorbeeld, het up-to-date maken van de computerbestanden of een groep die een historische ma quette van het Scheldecomplex maakt. Iets dergelijks gebeurt op dit moment in Veere, waar een maquettegroep de oude stad op schaal heeft gerecon strueerd. „We hebben een grote vereniging van 'Vrienden van het Gemeentearchief", zegt Meerman. „De interesse is dus duidelijk aanwezig, nu in veel gevallen nog latent, maar wij hopen de 'Vrienden' in de toe komst over de drempel te ha len. Hoe meer vrijwilligers en bezoekers, hoe sneller die drempel geslecht is. Dan heb ben we een van onze belang rijkste doelstellingen bereikt; dat het publiek net zo makke lijk even het gemeentearchief binnenstapt als de biblio theek." Dansschool DE JONG-VLISSINGEN 01184-13783 Aanvang 19 januari 1995 SINT-LAURENS Het 'Vocaal Ensemble Sint-Laurens' (VES) bestaat tien jaar en viert dit op 14 januari met een jubileumconcert in de N.H.-kerk. Onder leiding van dirigent Hans van den Broeke wordt de 'Missa Sine Nomine' van Thomas Tallis (1505-1585) ten gehore gebracht. Het is voor het eerst dat het tien man tellende ensemble met een dergelijk omvangrijk stuk naar buiten treedt. Het 'Ateba-kwartet' zorgt voor korte intermezzi tussen de delen. Ook staat op het programma een optreden van 'Voci Miste Hans van den Broeke'. Dit nieuwe gemengde ensemble heeft voor de gelegenheid ook religieus repertoire gekozen: vier motetten van Willem Vogel. In het voorjaar gaat het VES op toemee door de provincie met het 'Souburgs Koper Quintet' dat ook dit jaar jubileert. Verder bestaan er plannen om een CD op te nemen. Het VES was op Tweede Kerstdag te zien in het NCRV-kerstprogramma 'Geen spoor zonder dwarsliggers'. Kaarten voor het jubileumconcert kosten vijf gulden en zijn verkrijgbaar bij Corrin's Mode, Nieuwe Burg in Midelburg of op 14 januari vanaf 19.00 uur aan de zaal. Het concert begint om 20.00 uur. GOES - De natuurtip die wekelijks in het Nieuwsblad verschijnt wordt veel gelezen en levert ook nogal wat leuke reacties op. De afdeling voorlichting van de stichting Het Zeeuwse Landschap die de column voor haar rekening neemt krijgt vooral vaak reacties op de natuurtip over vogels. Daarom is het plan opgevat om een jaar lang iedere week een vogel voor het voetlicht te halen. Op die manier ontstaat een reeks portretjes van Zeeuwse vogels die met elkaar een aardige dwarsdoorsnede vormen van onze avifauna. Het Zeeuwse Landschap vond Adri Karman uit Colijnsplaat bereid om de reeks geheel belangeloos met zijn schitterende aquarellen te illustreren. Met de verandere opzet krijgt de rubriek ook een nieuwe naam. Voortaan heet de column 'Vogelvrij'. Daarin wordt de opzet van de reeks weerspiegeld. Het wordt geen opsomming van encyclopedie feitjes over de vogels, maar een reeks persoonlijk getinte verhalen, waarin de ene keer het fourageergedrag en een volgende keer het uiterlijk of de trek van een bepaalde vogel centraal staat. Vogelvrij dus, ook in de hoop dat een nadere kennismaking met de, verschillende soorten leidt tot een betere bescherming. -li HET ZEEUWSE LAMDSCHAP Houtduiven hebben een merkwaardige tegen stelling in hun gedrag. De grote groepen die in de winter het platteland afstropen zijn heel schuw. En een houtduif die ergens midden in de polders broedt is ook niet bepaald een mensenvriend. Maar in singels en plantsoenen in de stad is er van die schuwheid ineens niets meer te merken. Je kunt de vogel rustig bekijken. De witte vlek in de nek is een kenmerkend trekje, dat de houtduif onder scheidt van de eveneens algemeen voorkomen- de holenduif. Overigens is ook de keus van de nestplaats verschillend. De holenduif zoekt boomholten, of een enkele keer ook muurnis- sen uit om een nest te bouwen. De houtduif maakt een eenvoudig takkenvloertje, waarin de twee dofwitte eieren gelegd worden. De houtduif is als broedvogel één van de allereersten. Soms wordt eind januari al begonnen met de nestbouw, en het is ook laat in de herfst als de laatste jongen uitvliegen. Het is geen uitzondering dat een paartje houtdui ven in één seizoen drie of meer legsels uitbroedt. Eén van de eerste houtduivenesten die ik ooit vond, bevatte twee jongen die bijzonder groot- uitgevallen leken. En ze bleven maar in dat nest vertoeven. Uiteindelijk kwam de aap uit de mouw, toen bleek dat de poten met ijzerdraad aan het nest vastgemaakt waren, om de jonge vogels nadat ze door de oudervogels waren vet gemest als boutje voor de soep te kunnen oogsten. Een verwerpelijke stroperspraktijk, maar uit duive-oogpunt nog altijd te verkiezen boven de honger dood van jonge duiven waarvan de oudervogels geschoten zijn. Wettelijk mag dat, maar een weidelijk jager heeft zijn erecode en doet zoiets niet. De houtduif is vogelvrij in de meest negatieve zin van het woord. Is dat nou zoveel gevraagd van de wetgever om voor duiven - notabene het symbool van de vrede .- een schoontijd (gesloten jachtseizoen) in te stellen? MIDDELBURG Prof.dr. M. Boertien houdt op dinsdag 17 januari een lezing over de her nieuwde discussie over de Do de-Zeerollen. Die discussie kwam in 1993 weer op gang toen een complete microfiche editie van de rollen verscheen, (ADVERTENTIE) Ja, u leest het goed. Hans Verkerk Keukens Goes de winnaar van de Hans Verkerk winkel trofee, voor de beste Hans Verkerk Keukenwinkel van 1994, start het nieuwe jaar met een ongelooflijke aktie. Van 12 tot 20 januari geven wij 10 van onze showroomkeukens gratis weg". Dus heeft u een nieuwe keuken nodig? Kom naar Hans Verkerk Keuken Goes, misschien staat uw gratis keuken in onze show room. Tevens ruimen wij diverse apparaten model 1994 op van alle bekende inbouwmerken. RINGBAAN WEST 2b 01100-16451 Ook in 1995 uw vertrouwde adres voor keukens en tegels waarbij vele niet eerder gepu bliceerde fragmenten beschik baar kwamen. In 1947 vond een herdersjon gen bij de Dode Zee een rol in een grot. Sindsdien hebben ar cheologische activiteiten een hoeveelheid rollen of fragmen ten aan het licht gebracht. Dis cussies over hun herkomst leid den ertoe, dat men een verband legde tussen deze geschriften en de Essenen. Er waren echter ook andere theorieën. Veel van de belangrijkste rollen werden gepubliceerd, maar er was nog altijd ongepubliceerd materi aal. Daarover waren veel spe culaties. Sommige schrijvers beweerden dat dit materiaal dingen bevatte die tegen joodse of christelijke opvattingen in gingen en daarom niet werden gepubliceerd. Toen de complete editie verscheen konden de verdenkingen worden weer legd. De discussie over de ach tergrond van de Dode-Zeerol len werd daardoor wel hero pend. Prof. Boertien studeerde theologie en Semitische taal- en letterkunde. Van 1968 tot 1982 was hij hoogleraar aan de Uni versiteit van Amsterdam, hij publiceerde op het gebied van de nabijbelse Hebreeuwse en Aramese literatuur. De lezing wordt gehouden in de aula van de Zeeuwse Biblio theek en begint om 20.00 uur. Toeganskaarten a 7,50 zijn in de voorverkoop verkrijgbaar in de bibliotheek of bij boek handel Fanoy.

Scheldebode | 1995 | | pagina 1