OP DEZI ZIJNEN Scheldebode zoekt nieuwe babyfoto's Nieuwjaarsconcert in Weense stijl Klimopschool wint prijs Veilig Verkeer cu Open Tafel De Dodaars dames^mode Sociale contacten en zelfwerkzaamheid worden gestimuleerd Klaagzang V Natuurtip Zeeland Mondriaan 1994 kunt u, met- togen aantrekkelijke plrijzeM adverteren. Informeer bij onze vertegenwoofdlger! 100e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG MARIEKERKE MIDDELBURG EN VFFRF TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN WOENSDAG 4 JANUARI 1995 TOT 50% KORTING op de gehele wintercollectie Eenzaamheid Tientje Aanmelden Cafetaria De Pauw De Kelder DE SCHELDEBODE MIDDELBURG De Klim opschool viel dit jaar opnieuw in de prijzen bij de tekenwed strijd voor scholieren die het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid. De prijswinnende teke ning is gemaakt door brug klasleerling Amy-Ann Rawejai. Zij tekende een snelweg, waar op het verkeer voortraast. De twaalfjarige Amy woont vlak bij het ziekenhus in Vlissingen. Daardoor weet zij dat het ver keer een zware tol eist. 'Ik hoor heel vaak sirenes'. De verkeerslessen zijn goed be steed aan de prijswinnares. 'Ik steek altijd m'n hand uit' zo verzekert zij met de hand op het hart. De prijs is dus heel goed terechtgekomen. Directeur Jan Versteeg is er mee ingenomen, dat de Klim- (AD VERTE NTIE) st. jacobspassage 31, vlissingen opschool opnieuw scoorde. De vorige twee prijzen van 750 gulden zijn besteed aan het verkeersonderwijs. „We heb ben de eerste keer verkeerste kens gekocht vcior de prak tijklessen op het 'schoolplein. De keer daarop hebben we het geld in lesboeken gestoken." De Klimopschool waar (voort gezet) speciaal onderwijs wordt gegeven aan zeer moeilijk le rende kinderen maakt werk van de verkeerslessen. Ver steeg: „Het is een verplicht vak. We zoeken naar lesvormen die passen bij de belevingswe reld van onze leerlingen. De WN-methode 'In de weer met verkeer' past daar goed in, want deze is toegesneden op ons onderwijs. We hebben daarvan de experimentele ver sies gebruikt en willen nu de definitieve uitgave aanschaf fen." "Daarnaast is praktijkonder wijs onontbeerlijk. We oefenen droog op het schoolplein en gebruiken daarbij de verkeer stekens. Daarna gaan we de straat op. Dan zijn twee docen ten met de groep bezig. De ene fietst met vier of vijf leerlin gen, de tweede houdt de overi ge tien op school bezig." De directeur van de Klimop school is ervan overtuigd, dat de verkeerslessen resultaat op leveren. „Natuurlijk zijn er al tijd mensen die toch over straat razen. Maar ze weten wel hoe het moet. Het gros houdt zich aan de regels, daar ben ik van overtuigd." Voor de wedstrijd meldden zich dit jaar 101 Zeeuwse scho len aan. Van 85 scholen (80 basisscholen en 5 voor speciaal onderwijs) kwamen inzendin gen binnen. Alle leerlingen van deze scholen kregen als belo ning voor de inspanning een setje viltstiften. Per school mochten tien tekeningen wor den ingestuurd. Daarvan kwa men er 12 in aanmerking voor een prijs. De makers van de prijswinnende tekeningen krij gen een oorkonde, de scholen ontvangen elk 750 gulden. De prijzen zijn maandag 5 en dins dag 6 december uitgereikt. De winnaars waren: 1. Klimopschool so/vso-zmlk, Middelburg. Amy-Ann Rawe jai, 12 jaar. 2. Openbare Ba- sischool De Sprong, Koudeker- ke. Michael Menheere, 5 jaar. 3. Rooms Katholieke Ba- sischool Ingheloseberghe, Sint Jansteen. Laura van Remoorte- re, 6 jaar. 4. Christelijke Natio nale Prins Willem Alexander- school Kamperland. Mendi Oosse, 7 jaar. 5. Herman Fau- keliusschool (op gereformeerde grondslag), Middelburg. Pieter Beeke, 8 jaar. 6. Eben Haëzer- school (op reformatorische grondslag), Oostkapelle. Lies- beth Walhout, 9 jaar. 1 Amy-Ann Rawejah toont haar winnende tekening. Dagopvang voor eenzame ouderen MIDDELBURG Mevrouw van Hoof zat, zoals ze het zelf zegt, hele dagen uit het raam te staren. Ze is hartpatiënt en de specialist had gezegd dat ze niets meer mocht doen behalve rust houden. Het nietsdoen vond ze vreselijk, ze werd er niet beter van. Haar man is dementerende en op haar 7 kinderen kon ze ook niet al teveel rekenen. Het sociale leven kwam steeds verder van haar af te staan. Via via hoorde ze van het experimentele dagopvangproject voor oude ren en meldde zich aan. Mevrouw Evegroen(69) ver huisde een half jaar geleden van Zwijndrecht naar Middel burg omdat haar enige dochter hier woonde. Verder kende ze niemand in de voor haar vreemde omgeving. Haar doch ter had echter ook niet elke dag tijd voor haar. Daardoor dreig de ze in een isolement te ko men. Ze meldde zichzelf aan bij het dagopvangproject. Het zijn twee voorbeelden van zelf standig wonende oudere men sen die door omstandigheden dreigden te vereenzamen. Dankzij het nieuwe dagop vangproject in Middelburg zijn zij zowel enthousiaste deelne mers geworden als ouderen met meer houvast in hun leven. Dat ouderen in toenemende mate zelfstandig blijven wonen is al langer bekend. Dat zij het daarbij niet altijd even gemak kelijk hebben en soms dreigen onder te gaan in eenzaamheid is minder zichtbaar. Die een zaamheid ontstaat onder ande re door een verandering in het patroon van het leven van de oudere. Het overlijden van de partner of vrienden en leeftijd genoten kan daarvan een oor zaak zijn, een langdurige ziek te, verhuizing van de kinderen of het wonen in een nieuwe omgeving ook. Maar ook een zeer matig inkomen uit de AOW kan leiden tot een isole ment. Er wordt steeds gezegd: de sa menleving is aan het indivi dualiseren, iedereen heeft be hoefte aan en recht op privacy. De vraag daarbij is of dat voor iedereen wel geldt. Met de af nemende financiële middelen in de zorgsector zijn vooral ouderen (weer) meer op elkaar aangewezen. Onderzoeken wij zen uit dat vijftien procent van de zelfstandig wonende oude ren in Nederland behoefte heeft aan meer contact. Boven dien geeft een CBS-onderzoek aan dat 37 procent van de vrouwen en twintig procent van de mannen zeggen een zaam te zijn. Eenzaamheid dreigt gemeen goed te worden onder ouderen. Om daar wat aan te doen is in de gemeente Middelburg als eerste in Zeeland het initiatief genomen tot de start van een dagopvangproject voor oude ren van zestig jaar en ouder die merken dat zij te kampen heb ben met een groeiend gevoel van eenzaamheid. De werkgroep die met de voor bereiding belast was bestond uit een huisarts en mensen van Thuiszorg, RIAGG, Zorgcen trum Jacob Roggeveen/Buiten rust en de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg (SWOM). Margot Piscaer van de SWOM vertelt dat het project bij de deelnemers goed aanslaat hoe wel de start matig is. "We hebben op dit moment nog maar twee deelneemsters. In het begin waren dit er meer maar een aantal is afgehaakt. Toch zijn die twee deelneem- Mevrouw Van Hoof (links) en mevrouw Evegroen hebben het reuze naar de zin bij de dagopvang. Eind vorig jaar kwam de Buma-Stemra in het nieuws. Buma-Stemra is de organisatie die waakt over de auteursrechten van alles wat met beeld en muziek te maken heeft. Zij incasseert bij de gebrui ker en betaalt uit aan haar leden. Op radio en televisie uitgezonden produkties worden sowieso betaald en ook de horeca is een flinke bron van inkomsten. Sinds enige jaren voert Buma-Stemra een verscherpt beleid en werden plots lokaties waar r M een aantal mensen samen kunnen zijnin winkels, kapsalons, supermarkten, fors aangeslagen. Tót dus ver niet onredelijk. De organisatie kreeg het zelfs voor elkaar, dat er een heffing kwam op de prijs van video- en cassettebanden. Maar nu is, met de wet in de hand, besloten om op basisscholen Buma-Stemra te gaan heffen. Per jaar gaan 8500 scholen minimaal tweehonderd gulden betalen en brengen zo 1,7 miljoen in het laatje. De situatie is nu als volgt, de lesgevenden mogen de leerlingen in de zangles een liedje van 'Kinderen voor Kinderen' aanleren met behulp van een compact disc, dat is gratis. Maar als diezelfde cd voor de gezelligheid tijdens tekenles of overblijfuurtje afgespeeld wordt, dan moet daar wel voor betaald worden. Je moet er maar opkomen, dat kan alleen in Nederland. Het zal nog zover komen, dat ieder huishouden een tientje per jaar moet betalen omdat men wel eens zingt tijdens douche, stofzuigen, tuinieren, afwas of gewoon in een vrolijke bui. Drie maal drie is negen en ieder zingt zijn eigen lied, maar Buma-Stemra mag best een toontje lager zingen. Cameleon Nï A3 A3 sters zeer tevreden. Het effect van deze dagopvang moet zijn dat de ouderen opnieuw sociale contacten gaan leggen, dat ze zich weer gaan ontplooien om zo zelf uit hun eenzaamheid te raken. Hun zelfwerkzaamheid wordt gestimuleerd. De dagop vang is momenteel in de expe rimentele fase en duurt voorlo pig een jaar. We zijn begin oktober gestart. Een dag per week, op de woensdag van 10.00 tot 16.00 worden de deel nemers opgevangen in een ei gen kamer in het Zorgcentrum Jacob Roggeveen/Buitenrust door een aktiviteitenbegeleid- ster. Een groot manco in het begin was dat wij ervan uitgingen dat zelfstandige ouderen ook wel zelf vervoer zouden heb ben. Dat is echter lang niet altijd zo. Ondertussen hebben we een aantal vrijwilligers ge- ADVERTENTIE) vonden die de deelnemers zon der vervoer kunnen halen en brengen. Daardoor hopen we veel meer deelnemers te kun nen bereiken." Dansschool DE JONG-VLISSINGEN 01184-13783 Aanvang 19 januari 1995 Ouderen kunnen zelf het initia tief nemen om zich op te geven voor het dagopvangproject. Ze kunnen er echter ook op attent worden gemaakt door hun huisarts, hun kinderen, de wijkverpleegkundige of een maatschappelijk werkende. Daarna vindt een intake-ge sprek plaats met Margot Pis caer. Op de dagopvang worden de deelnemers opgevangen door een aktiviteitenbegeleid- ster. Wineke Troost is invalster voor de vaste aktiviteitenbege- leidster Anita Baas. Zij vertelt: "Er heerst hier geen sfeer van moeten. Ik pas het programma aan aan de wensen van de deelnemers. We kennen qua aktiviteiten geen beperkingen, we gaan ook naar buiten. We doen spelletjes, handwerken of praten gewoon met elkaar. Bo vendien vermengen we ons ook met de bewoners van Buiten rust in de andere zaal. De kos ten voor de opvang zijn be perkt, 10 gulden per keer. baarbij zijn een warme maal tijd en koffie of thee inbegre pen. Daarnaast kunnen de deelnemers aan de dagopvang ook gebruik maken van de diensten van het verzorgings huis, zoals fysiotherapie, of haar- en voetverzorging. Die extra kosten zijn evenwel niet inbegrepen." Als het aan de twee deelne mers, mevrouw Evegroen en mevrouw van Hoof, lag ver- FOTO PIET DAVIDSE dween de dagopvang nooit meer. Mevrouw Evegroen heeft sinds het begin van het project in oktober al vaker de stoute schoenen aangetrokken en zich aangemeld bij een andere in stelling, de Ópen Club in 't Zuiderbaken en bezoekt nu ook daar een middag. Mevrouw van Hoof zegt herhaaldelijk dat ze wel veel vaker naar de dagop vang zou willen komen dan die ene keer per week. Ze heeft nog nooit overgeslagen. Buiten de dagopvang om ondernemen ze nu ook gezamenlijk aktivitei ten, zoals laatst het samen naar de kerstdienst gaan. Voor de organisatoren zijn deze resul taten bemoedigend. Nu nog wat meer deelnemers... Die deelnemers kunnen zich aanmelden bij de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg, 01180-27537. VLISSINGEN Voor de babypagina in de Scheldebo de zijn wij op zoek naar 'verse' babyfoto's. U kunt een foto van uw .kindje (of van uw kleinkind) opsturen naar de Scheldebo de, ter attentie van Yolanda Krijger. Wellicht ziet u de foto dan terug in de krant en wint u een leuke knuffel. Het moeten zelfgemaakte foto's zijn, dus niet van een be roepsfotograaf. Als u een ge frankeerde envelop bijsluit sturen we de foto te zijner tijd terug. MIDDELBURG Het college van burgemeester en wethou ders houdt op maandag 9 ja nuari de traditionele Open Ta fel voor inwoners, bedrijven en relaties. Deze nieuwjaarsbijeenkomst in de vorm van een eenvoudige maaltijd biedt de gelegenheid om op informele wijze het nieuwe jaar te openen. De Open Tafel duurt van 17.30 tot 19.30 uur. Zoals ieder jaar wordt een kleine bijdrage in de kosten gevraagd van vijf gul den per persoon. Vroeger was ik wel eens jaloers op kinderen die tweetalig opgroeiden. Het leek we makke lijk om spelenderwijs de dingen in twee talen te kunnen benoemen. Bovendien zou het me nogal wat huiswerk schelen, schatte ik in. In de planten- en dierenwereld is wat de naamge ving betreft sprake van tweetaligheid. Naast de Nederlandse naam is er ook een wetenschappe lijke naam, meestal afkomstig uit het Latijn. Zo'n extra naam is internationaal bruikbaar. Vaak zijn ze moeilijk uit te spreken en dus moeilijk te onthouden. Gelukkig zeggen die namen vaak iets over het uiterlijk waardoor het weer wat makkelijker wordt. In de winter is de kans groot in het Deltagebied een klein fuutje, de Dodaars tegen te komen. Om hem goed te bekijken heb je wel geluk nodig. Net nadat je hem in de kijker gevangen hebt, floept hij weer onder water om meestal een flink stuk verderop weer naar boven te komen. Een deel van z'n wetenschappelijke naam luidt Ruficollis, wat zoveel als roodbruine hals betekend. Dit is één van de herkenningspun ten van de Dodaars. Opvallend is verder ook de lichte vlek aan de basis van zijn korte snavel. Het is net of de vogel een beetje schuim in z'n mondhoek heeft. Zijn Nederlandse naam leidt weieens tot misverstanden; het is geen Dodaars maar Dod-aars. Dit dankt hij aan zijn donzige staartloze achterlijf. Eigenlijk zou hij geiooon Donskontje moeten heten. De streeknaam van de Dodaars is Dukelaertje. Dit fenomenale duikelaartje is een ware meester in het onder water zwem men op zoek naar visjes, kreeftachtig en en andere lekkere dingen. In strenge winters hebben deze lilliputtertjes onder de watervogels het vaak moeilijk omdat er dan weinig open water is waar ze op zoek kunnen gaan naar hun voedsel. Vandaar dat hun aantallen in strenge winters behoorlijk terug kunnen lopen. De Dodaars die de winter overleefd hebben houden zich in het voorjaar bezig met het baltscere- monieel die voor futen bijna spreekwoordelijk is. Ze stoeien met elkaar, racen over het wateroppervlak of staan borst aan borst rechtop in het water. Een ware show als prelude tot de paring. De Dodaars kent eigenlijk maar één taal, de taal der liefde. Een taal die door body-language tot uitdrukking wordt gebracht. De Dodaars illustratie Adri Karman VLISSNGEN Met een re pertoire van licht in het gehoor liggende kamermuziek op hoog niveau weet het 'Ensemble Wien' onder leiding van violist Peter Götzel al tien jaar volle zalen te trekken. Op zondag 8 januari is het ensemble waarvan twee musici ook in het Wiener Phil- harmoniker spelen te be luisteren in het Arsenaalthea ter. Het ensemble valt op door zijn bezetting: twee violen, een altviool en een contrabas. Juist de aanwezigheid van de con trabas in plaats van de gebrui kelijke cello opent de weg naar een bijzondere programmering: het authentieke 'Weense' re pertoire met ondermeer mees terwerken van de Strauss-dy- nastie en Joself Lanner. Een schat aan walsen en polka's worden voor het eerst uitge voerd, evenals andere onbeken de stukken zoals enkele vroege werken van Schubert. Het concert begint om 15.00 uur. Kaarten kosten 30,00 (voor pashouders 24,00) en zijn verkrijgbaar bij de WV, tel. 01184-12345. (ADVERTENTIES) HEROPE14^ en Tel. 01184-63222 Nog tot en met 15 januari 1995 Mondriaan en Toorop temidden van hun tijdgenoten in Oomburg Zeeuws Museum. Abdij. Middilburg Tentoonstelling van Schilderijen DOMBURG, Juli-Augustus 1912 Maria Tab van Poortvlial Museum. Oostslraat 10 a. Domburg ma 1 J.30 - 17.00 uur di 1lm n 10.00 -17.00 uur za «e ze 13.30 - 17.00 uur 25 dacamber «n 1 jaauari gtsloten Fotografen ontmoeten Mondriaan Dorpshuis Wostkaptlle Herrijst. Marlet 79, WaslküpslU ma I/mza 12.00 -17.08 uur zon en faestdeBia Besloten Informatie: 06 - 5209 Detail Duin V. Piet Mondriaan, Haags Gemeentemuseum ABC/Mondrian Estate/Holzman Trust/licensed by international Licensing Partners BV

Scheldebode | 1995 | | pagina 1